Stakingen in Zweden leiden tot chaos Acht miljoen neergeteld voor directeur British Steel Eerste conferentie geluidshinder kort zakelijk Levensmiddelen op grote schaal gehamsterd fTTTmrw Ambtenarencentrum is biij met ontwerp stakingsrecht Grote deining in Brits Lagerhuis Bredero "Er is op dit moment praktisch geen leegstand bij Bredero Vast Goed. Mijn indruk is, dat er veel woningen leeg staan bij woning bouwverenigingen, gemeentes en kleine projekten", aldus ir. A. Feddes, president van de raad van bestuur van Bredero, bij de presentatie van het jaarverslag. Bredero Vast Goed gaat gewoon door met de ontwikkeling van haar bouwplannen. Op stapel staan 400 tot 500 woningen op het terrein van de Arnhemse Scheepsbouw in Arnhem, 400 woningen in Rotterdam en 350 woningen in Scheveningen. Deze woningen zullen tussen nu en 1990 worden voltooid. In 1979 vertoonden de activiteiten vèn Bredero Vast Goed, dat in de wandeling Breevast gaat heten, een toeneming en mede daardoor werd een hoger resultaat bereikt. De nettowinst steeg van 6,0 min tot 6,8 min. In 1979, het eerste jaar waarin internationaal werd gewerkt, was voor 1.951 min aan projecten in voorbereiding, waarvan 58 pet in Nederland, 23 pet elders in West-Europa en 19 pet in Canada en de V.S. De pro jecten in uitvoering hadden een waarde van 411 min. Projecten ter waarde van 215 min kwa men gereed. Nationale Nederlanden Het verzekeringsconcern Natio nale Nederlanden verwacht op grond van de nu ter beschikking staande gegevens dit jaar een stijging van de nettowinst, die niet minder zal zijn dan 10 pet. Tevens wordt verwacht het divi- dent van 6,38 te kunnen hand haven en dit te kunnen uitkeren over het door de agiobonus en de stockdividenden met ongeveer 12 pet verhoogde kapitaal, zodat het dividendbedrag ook met on geveer 12 pet zal stijgen, onvoor ziene omstandigheden voorbe houden. Dit heeft de voorzitter van de raad van bestuur drs. E. K. den Bakker medegedeeld op een persconferentie. Het concern blijft krachtig streven naar verdere internationalise ring. De grootste buitenlandse belangen van Nationale Neder landen liggen thans in Noord- Amerika en Engeland (resp. 17 en 9 pet van het brutopremie-inko- men). Volgens bestuurslid mr. O. Hattink ziet de maatschappij er in principe geen bezwaar in als het internationale aandeel groter zou worden dan het Nederlandse. KNP Koninklijke Nederlandse Papier fabrieken KNP verwacht, on voorziene omstandigheden voorbehouden, voor 1980 een netto operationeel resultaat dat vergelijkbaar zal zijn met dat van 1979. In 1979 zijn zodanige voor zieningen getroffen voor Okto in Winschoten, dat op grond van de nu bekende feiten wordt ver wacht, dat Okto in 1980 geen in vloed op het resultaat zal uitoefe nen. Het netto operationeel resul taat bedroeg vorig jaar 11,1 min (1978 13,9 min), terwijl het netto aandeel in het verlies van Okto 35,2 min bedroeg, zo blijkt uit het jaarverslag. Otra De omzet van Otra, een meerder heidsbelang van OGEM, is in de eerste maanden van 1980 aan zienlijk hoger geweest dan in de overeenkomstige maanden van 1979, toen de verkopen door de strenge winter stagneerden. Ook ten opzichte van de (normale) eerste maanden van 1978 was er sprake van een omzetvergroting. De omzet steeg vorig jaar van 1050 min tot 1054 min. Het nettoresultaat ging van 7,1 min naar 7,5 min. Voorgesteld wordt een dividend van 5 tegen niets 1978. (Van onze correspondent) STOCKHOLM (GPD) - Een oplossing in het arbeids conflict, dat vorige week in Zweden uitbrak, is nog niet in zicht. Bijna één miljoen mensen zijn of uitgesloten van hun werk of nemen deel aan de door de vakbonden uitge roepen stakingen. MAANDAG 5 MEI 1980 Uit angst dat het arbeidsconflict zich nog verder zal uitbreiden, zijn de Zweden de afgelopen da gen op grote schaal levensmid delen en benzine gaan hamste ren. Zaterdag was er bijvoorbeeld geen brood of melk meer te koop in steden als Stockholm, Malmö en Gothenburg; bij de pompsta tions stonden rijen mensen met vaten, flessen en jerrycans om die vol te laten gooien met benzi ne. Vandaag blijven ook 30.000 scho lieren in Gothenburg thuis, om dat alle leraren in staking zijn ge gaan. Schoolmaaltijden worden in de meeste steden ook niet meer geleverd. Op de scheepswerven is de situatie penibel: omdat er geen zuurstof meer wordt geleverd voor de snijbranders, is er van produktie geen sprake meer. Hysterie Via de dagbladen en de weinige ra dio- en tv-uitzendingen doet de overheid een dringend beroep op de Zweden niet deel te nemen aan de hamsterhysterie. Dat zal echter weinig uithalen, omdat Inkomsten OPEC in vijf jaar verdubbeld HAMBURG (ANP) - De leden van de OPEC, de Organisatie van Olie Exporterende Landen, hebben in vijf jaar hun inkom sten uit de export van olie zien verdubbelen, zo blijkt uit een rapport van de Westduitse olie maatschappij Deutsche Shell AG. In 1974 bedroegen de verdiensten 91,1 miljard dollar, in 1979 199 miljard dollar. Alleen al in ver gelijking met 1978 verdiende de OPEC het afgelopen jaar 83,2 miljard dollar meer. De hoe veelheid olie die werd uitge voerd bleef vrijwel gelijk, onge veer 1,43 miljard ton per jaar. Belgische scholieren krijgen 'EG- appelsap BRUSSEL (ANP) - Belgische schoolkinderen krijgen bin nenkort gratis appelsap op school, omdat men grote hoe veelheden appels uit de markt heeft moeten nemen. Dit om de prijs voor de producent te on dersteunen. Een deel van die 'interventie appels' wordt verwerkt tot sap. In overeenstemming met de EG-voorschriften, zo heeft het ministerie van landbouw laten weten, zal dat sap gratis verstrekt worden aan school kinderen. Het sap gaat echter maar mond jesmaat naar de scholieren. Alleen leerlingen van lager- en kleuteronderwijs komen in aanmerking en ze krijgen (zolang de voorraad strekt), hooguit vijf flesjes van 020 li- ter. De scholen moeten het sap zelf afhalen. binnen enkele dagen bovendien de transportvakbond in staking gaat, zodat het gebrek aan le vensmiddelen en brandstof nog groter zal worden. De bemiddelingscommissie, die in het arbeidsconflict een oplossing probeert te bereikentussen werkgevers en werknemers, ver klaarde zondag de zaak somber in te zien. Wat de looneisen betreft, bestaat er een verschil van tien procent tussen werkgevers en vakbonden, een kloof die niet zo makkelijk kan worden over brugd. De regering neemt een afwachten de houding aan. Als de chaos gro ter wordt, zal het waarschijnlijk overgaan tot dwangmaatregelen en noodwetten om het land te redden van een nationale econo mische ineenstorting. DEN HAAG (ANP) - Het ambtenarencentrum is "erg blij", dat de commissie-toxopeus hun-suggestie om tot een arbitragecommissie te komen wanneer over leg met de overheid is vastgelopen, heeft overgeno men. Zoals bekend heeft de commissie-Toxopeus vorige week het voorontwerp collectieve acties amb tenaren uitgebracht, dat handelt over stakingsrecht voor ambtenaren onder bepaalde voorwaarden. De commissie is ingesteld door minister Wiegel van binnenlandse zaken en heeft als voorzitter mr. Toxo- peus, commissaris van de koningin in Groningen. Het Ambtenarencentrum (AC) (centrale van lager, middelbaar en hoger overheidspersoneel met 115.000 leden) zegt zich in grote lijnen met het voor ontwerp te kunnen verenigen. Wel vindt voorzitter drs. Roefs van het AC dat in het overleg met de overheid nog eens nauwkeurig moet worden gestudeerd op de groeperingen die volgens de commissie van stakingsrecht verstoken moeten blijven." Alhoewel iedereen na de rellen in Amster dam het zal billijken dat politie, brandweer en leger ook in de toekomst niet kunnen staken, is het door de uitzonderingen wel duidelijk geworden dat de amb tenaren een specifieke rechtspositie hebben," meent Roefs. "Terwijl de commissie-Toxopeus dit, getuige het voorontwerp, volmondig erkent", aldus AC- voorzitter, "holt de overheid systematisch de rechts positie van de ambtenaren uit". De angst voor benzineschaarste in Zweden leidt tot de meest riskante hamsterpraktijkenzoals hier op deze auto, die door zijn eigenaar tot een rijdend explosief wordt omgevormd (foto boven). In Nederland dreigt geen schaarstemaar wel een hogere prijs. Die is veel pomphouders in het verkeerde keelgat geschotenNaar schatting de helft van alle benzinestations levert daartoe opgeroepen door de Bovag), nog tegen de oude prijs, zoals de foto onder laat zien. DEN HAAG (ANP) - Op initiatief van de Nederlandse regering houdt de organisatie voor eco nomische samenwerking en ontwikkeling (OESO) van woensdag tot en met vrijdag in Parijs de eerste Europese confe rentie over geluidshinder. Deze zal worden voorgezeten door het j tweede kamerlid mr. L.J. Brink horst (D'66). Onder leiding van minister Ginjaar van milieuhy giëne zal een 15 man sterke dele gatie van kamerleden, ambtena ren en deskundigen aan de confe rentie deelnemen. Het doel van de conferentie is, zo deelde minister Ginjaar mee, po- litieke druk uit te oefenen op de EG om maatregelen te nemen het lawaai (en met name dat van het verkeer) sterk te beperken. De bewindsman acht de conferentie van groot belang, omdat de ge luidshinder in tegenstelling tot andere milieuverontreinigingen de komende jaren nog sterk zal toenemen. Het ligt in de bedoeling dat de 24 OESO-landen aan het eind van de conferentie in Parijs met aanbe velingen en richtlijnen zullen komen ter bespreking van de geluidshinder. De aandacht zal voornamelijk worden gericht op de auto, die de belangrijkste oor zaak is van geluidshinder. De Nederlandse delegatie wil daar om druk uitoefenen op de auto- producerende landen maatrege len te nemen ter bevordering van het maken van zogenaamde stille auto's. Minister Ginjaar verwacht dat maatregelen ter beperking van het autolawaai met bijvoorbeeld 5 decibel de kosten van de auto mobielen met 4 tot 5 procent om hoog zullen gaan. Hier tegenover staan ook baten, zoals verminde ring van kosten voor het aan brengen van geluidswallen en die van medische verzorging.ten ge volge van gehoorbeschadigin- gen, maar deze zijn volgens de bewindsman moeilijk te bereke- Bovendien kunnen technische maatregelen ter beperking van de geluidshinder bij auto's samen gaan met ingrepen die een bespa ring van de energie beogen. In de vliegtuigindustrie is gebleken dat energiebesparende maatre gelen tevens hebben geleid tot een beperking van het motorla waai, aldus minister Ginjaar. Brinkhorst verwacht dat het vlieg tuiglawaai rond de eeuwwisse ling met de helft zal zijn terugge- drongen. Als er nu geen maatre gelen worden genomen, zal het autoverkeer tegen het jaar 2000 20 tot 40 procent meer geluid pro duceren dan nu het geval is. Het is daarom van groot belang, zo meent het Tweede-Kamerlid, dat nu wordt ingegrepen. Ongeveer 15 procent van de bevolking van de OESO-landen, dat zijn er 100 miljoen, worden dagelijks bloot gesteld aan geluiden die alge meen als onaanvaardbaar wor den aangemerkt. Ongeveer de helft van de totale bevolking on dergaat geluidshinder die uitgaat boven het niveau van "comforta bel". Het lawaai is de laatste twintig jaar sterk toegenomen. De verwach tingen voor de komende twee de cennia zijn dat de hinder nog sterk zal toenemen, niet alleen in het verkeer maar ook door appa ratuur. Brinkhorst wijt dit voor namelijk aan de politieke onwil maatregelen te nemen ter beper king van het geluid. Bovendien wordt het publiek niet goed voorgelicht, want veel kan wor den bereikt door mentaliteitsve randering bij de bevolking. Stockholm Casa Blanca Istanbul .Las Palmas Beiroet Tel-Aviv Tunis half bew. 21 half bew. 20 half bew. 19 bij British Steel Corporation. Links rechts zijn opvolger Ian McGregor. LONDEN (ANP) - In het Britse La gerhuis is grote deining ontstaan door de benoeming van de Ame rikaan Ian McGregor tot voorzit ter van de raad van commissaris sen van het noodlijdende staats- staalbedrijf British Steel Corpo ration (BSC). Minister van indus trie Keith Joseph lokte een waar spervuur van kritiek uit door de financiële regeling die hij voorde benoeming van McGregor heeft getroffen. McGregor is op het ogenblik deel genoot van de Amerikaanse in vesteringsbank Lazard Freres. Op 1 juli zal hij voor een periode van drie jaar de leiding krijgen over BSC. De Britse regering zal Lazard Freres een afkoopsom be talen die kan oplopen tot 1.8 mil joen pond sterling (ongeveer acht miljoen gulden). De Amerikaan se bank krijgt drie miljoen gul den voor het afzien van McGre gors diensten en maximaal vijf miljoen gulden afhankelijk van de resultaten van BSC onder de leiding van de Amerikaan. McGregor zelf krijgt een jaarsala ris van 48.500 pond (ongeveer 200 000 gulden) Onder een spervuur van kreten als l "schandelijk", "monsterachtig" en "bespottelijk" probeerde mi nister Joseph de regeling in het Lagerhuis te rechtvaardigen. Hij zei dat er op de hele wereld geen betere man dan McGregor be schikbaar was. De bereidheid van een man van zijn kaliber om de leiding van BSC over te nemen "ondersteunt ons vertrouwen dat de onderneming de huidige problemen te boven kan komen en weer winstgevend kan wor den", zo verklaarde de bewinds man. Van alle zijden in het Lagerhuis kreeg Joseph felle kritiek te ver duren. De Labour-afgevaardigde Barry Jones onderbrak Josephs verklaring om te informeren of frij zich wel goed voelde en een ander parlementslid bracht in het midden dat het goedkoper zou zijn geweest Kevin Keegan aan te trekken. De Liberaal Jo Grim- mond zei dat de regeling vernie tigend zou zijn voor de door de regering beoogde beperking van de looneisen en de leider van de Liberale fractie, David Steel, vroeg zich af of de regering wel rekening had gehouden met de gevolgen die ue iiiidiieiele rege ling kan hebben voor het klimaat voor de loononderhandelingen. Ook de Conservatieven spaarden hun minister niet. Jonathan Ait- ken verklaarde dat veel Conser vatieve parlementsleden de grootst mogelijke moeite zullen hebben om Joseph in deze zaak te steunen. De 67-jarige in Schotland geboren McGregor heeft vooral naam ge maakt als topman van het Ame rikaanse metaalconcern Amax. Hij is nog steeds aan deze onder neming verbonden en zal dat ook blijven. Wel is overeengekomen dat hij zijn overige functies zal neerleggen. Daartoe behoort on der meer een commissariaat bij het Britse staatsautomobielbe- drijf British Leyland. McGregor zal ophouden een actieve deelge noot te zijn in Lazard Freres en zijn aandeel in deze investerings bank zal worden verkleind. BSC heeft over het afgelopen jaar een verlies van ongeveert 1,75 miljard gulden gemaakt. De hui dige topman van het staalbedrijf, Charles Villiers, heeft tevergeefs geprobeerd de verliezen te be perken. Zijn bezuinigingsbeleid leidde uiteindelijk tot een staking van drie maanden aan het begin van dit jaar. McGregor verklaarde op een pers conferentie dat de belangrijke vraag voor BSC niet is hoeveel ontslagen er moeten vallen, maar hoeveel banen er behouden kun nen worden. Hij zei dat het beleid van BSC geen rekening is gehou den met de snelle veranderingen die zich in de afgelopen jaren in de staalindustrie hebben voorge daan. In dit verband noemde hij de ontwikkeling van een staalin dustrie in de ontwikkelingslan den en de snelle verbetering van de doelmatigheid in de Japanse staalindustrie. Volgens McGregor heeft BSC groeimogelijkheden gezocht in kleiner wordende markten, zoals de scheepsbouw en de Britse au tomobielindustrie. Deze indus trietakken zijn hard getroffen door de concurrentiestrijd. Het gaat er nu om het in Groot-Brit- tannie zeker beschikbare talent te vinden om BSC er weer bo venop te helpen, zo zei McGregor. Hij zag daarbij voor zichzelf een rol als belangrijkte beleidsbepa ler.

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 20