tefan Mutter komt voor eigen ubliek niet tot overwinning Carter wint ruimschoots Slachtoffers herdacht Van Duimen winnaar op Hockenheim Russen oppermachtig bij EK-gewichtheffen Voorverkiezingen Texas Antiek en curiosa trekken erg veel bekijks SPORT SPORT SPORT SPORT SPORT SPORT ZÜRICH - Peter Post keek teleurgesteld terug op de ontknoping van het Kampioenschap van Zü- rich. De chef d'equipe van Raleigh had gehoopt i dat zijn Zwitserse pupil Stefan Mutter de over winning, die hij drie jaar geleden al eens in de amateuruitgave van deze klassieker behaalde, nu ook als professional zou opeisen. Toen het succes uitbleef, omd^t zowel Gerry Verlinden en diens Belgische landgenoot Jean-Filip van den Brande in de eindsprint sneller bleken dan de jonge Zwit ser, was er voor Peter Post geen reden om in een juichstemming te geraken. Ereplaatsen zijn nooit weg, maar het gezegde dat alleen overwinningen tellen, is toch wel in het bijzonder van toepassing op het genre van de klassieke eendagsritten. Stefan Mutter had het trouwens kort voor de start van het Kam pioenschap van Zürich nog ver teld aan de vele landgenoten die hem vroegen of hij nu de kans in eigen hand had. „Als het koers verloop zodanig is dat ik winst kansen heb, dan kan ik inderdaad rekenen op de steun van de ove rige ploegmakkers. Winnen is het belangrijkste. Op wiens naam het succes komt, is van onderge schikt belang wanneer het een Goede j dressuur- prestatie LEIDEN - De Leidse Rij- en Jacht club organiseerde in het afgelo pen weekeinde de voorlaatste dressuurwedstrijd van dit sei zoen. Hiervoor waren deelne mers uit geheel Zuid Holland naar manege Xenophon in Ha- j zerswoude gekomen. In de cate gorie L2 waren enkele goede re sultaten te zien. De uitslagen: B2 1. Coby Jansen met Scylla 2. Lodewijk van Loon met Fabiola B4 1. Lodewijk van Loon met Fa biola, 2. Coby Janssen met Scylla L2 1. E. Daalwijk met Roodnootri- ta, 2. Aad Overdevest met Mannix Boy L4 1Marian Dorrepaal met Liavka, 2. Ciska Moers met Rosie M2 1. Sandy Schouten met Shan- nok D, 2. Marinette Hogewoning met Paramount Z2 1. Conny van Dijk met Marlotte, 2. Maruschka de Visser met Se ven Miles renner van Post is. Een tweede plaats daarentegen telt niet". Woorden die er niet om logen, maar die wel de realiteit van de interna tionale beroepswielrennerij ac centueerden. De zegepraal van Gerry Verlinden in het Kam pioenschap van Züricfi beteken de dat hij eindelijk toch de lang verwachte grote overwinning uit het vuur kon slepen. Tevreden heid derhalve in het gele esqua- dron van Walter Godefroot. Voor de rest: een dag om snel te verge ten. De meeste cracks hadden blijkbaar in de voorbije maanden voldoende succes behaald om zich in de urenlange regen, die de Zwitserse klassieker teisterde, extra druk te maken. Hinault, Saronni, Baronchelli, ze geloofden het wel. Thurau, die overigens dit jaar nog vergeefs joeg op het succes van interna tionale betekenis, maakte het grootste deel van de wedstrijd zelf niet eens mee. Hij verdween toen de meute van ruim honderd deelnemers na 148 kilometer voor de eerste keer in Zürich te rugkeerde en vervolgens begon aan de drie beslissende omlopen van telkens 42 kilometer. Dat de nobele onbekende Zwitser Joseph Wehrli vijf uren lang on afgebroken de rol van koploper vervulde, had intussen meer te maken met de alom heersende wapenstilstand in het peloton, dan met de kwaliteiten van de solist. Toen er ruim 200 kilometer waren afgelegd, was Wehrli trouwens niet meer in de spits maar in de staart van de karavaan te vinden, alvorens leeggereden de strijd te staken. Onder aanvoering van Gerrie Kne- temann („Ze zullen dit jaar nog meer van me horen; ik voel dat ik weer goed ga rijden") waren er gelukkig nog een paar renners van formaat die zich wèl wilden inspannen. De Kneet had na 215 km Stefan Mutter aan zijn zijde in de kopgroep van tien man, waar toe voorts René Martens, Salm, Villemiane, Panizza, Van den Brande, de Noor Knudsen en de twee „IJsboerkes" Verlinden en Ronnie Claes behoorden. Uit deze formatie vluchters spron gen tenslotte met nog minder dan De Belg Gerry Vertinden steekt de handen in de lucht in de wetenschap dat hij onbereikbaar is voor Van den Brande (l) en de Zwitser Mutter (r), die in zijn vaderland genoegen moest nemen met een derde plaats. 30 kilometer voor de boeg zowel Verlinden alsook Mutter en Van de Brande weg. De overigen wer den nog ingelopen door het pelo ton, waarin Johan van de Velde zich als eerste Nederlander (7e) klasseerde en waarin onder ande ren ook Joop Zoetemelk zich de hele dag had schuil gehouden. Voor hem wordt de Ronde van Romandië, die dinsdag begint en tot zondag duurt, pu toch wel erg belangrijk. De uitslag: 1. Gerrie Verlinden (België) 275 km in 7 uur, 23 min. 11 sec.; 2. Filip van den Brande (België); 3. Stefan Mutter (Zwits.); 4. op 18 sec. Saronni (It.); 5. Daniël Willems (België); 6. De Wolf (België); 7. Van de Velde (Ned.); 8. Rudi Pevenage (België); 9. Summermatter (Zwits.); 10. Villemaine (Frankr.); 11. Claes (België); 12. Teirlinck (België); 13. Van Springel (België; 14. Kehl (Did.); 15. Dierickx (Belgi); 24. Jo Maas (Ned.); 25. Griep (Ned.); 27. Verbrugge (Ned.); 28. Langerijs (Ned.); 39. Knetemann (Ned.). Spanje De Ronde van Spanje heeft een weinig boeiend weekeinde ge kend. Zaterdag won de Span jaard Jesus Lopez-Carril na een lange solo de elfde etappe en gis teren ging de Belg Etienne de Wilde zegevierend over de eind streep. Voor de posities in het al gemeen klassement maakte het allemaal nauwelijks iets uit: Faustino Ruberez, de Spaanse kampioen, behield een comfor tabele voorsprong van 2.55 op zijn landgenoot Pedro Torres. De Belg Claude Criquielion staat derde op 3.22. De etappe van gisteren was slechts 134 kilometer lang en ruim hon derd kilometer gebeurde er niets noemenswaardigs. De onbeken de Spanjaard Jesus Hernandez waagde op 25 kilometer van de eindstreep een ontsnappingspo ging. Onder aanvoering van Etienne de Wilde en Peter Zijer- veld kreeg een groep van zes ren ners vrijwel onmiddellijk aan sluiting. De 'groten' vonden het wel best, geen van de renners ver tegenwoordigd in de kopgroep vormde een bedreiging voor dc elite. In de eindsprint toonde de Belgische neoprof zich de snel ste. Peter Zijerveld werd vierde en is in het algemeen klassement ook de beste Nederlander. Selectie Mario van Vlimmeren is door de bondscoach Rini Wagtmans toe gevoegd aan de voorlopige olym pische selectie. Bovendien start de Hoevenaar vrijdag met de Ne derlandse amateurwielerploeg in de Vredeskoers (Warschau-Ber- lijn-Praag). De andere renners die meegaan, zijn Egbert Koerse, Theo Hogervorst, Theo Peeters, Peter Wimme en Guust Bierings. Overigens zal Rini Wagtmans pas op 14 juni de namen van de ren ners, die uiteindelijk de reis naar Moskou mogen meemaken, be kend maken. De bondscoach moest dit weekein de een fikse teleurstelling incas seren. Adne van de Poel uit Hoo- gerheide, die al geruime tijd deel uitmaakte van de olympische selectie, kwam zaterdag tijdens de einsprint in de Ronde van Overijssel na een zwieper van Jan Spijker ten val en brak daarbij een sleutelbeen. PAARDESPORT - De Westduitse Heike Rigters heeft met het paard Turnus het tweede onderdeel van de internationale military in Am sterdam gewonnen. GEWICHTHEFFEN - De Sowjet- Rus Leonid Taranenko heeft za terdag tijdens de Europese kam pioenschappen gewichtheffen in Belgrado het wereldrecord sto ten in de gewichtsklasse tot 110 kilogram verbeterd. DAMMEN - De Nederlandse dam- ploeg heeft gisteren in het Belgi sche Disol een 9-11 zege behaald op België. Het was de 27ste ont moeting tussen beide landen. Nederland zegevierde 22 maal, verloor twee keer, terwijl drie wedstrijden in remise eindieden. HOCKENHEIM (ANP) - Bij in ternationale motorraces op het circuit van Hockenheim heeft Boet van Duimen gis teren de 500 cc-klasse ge wonnen. Van Duimen had op de eindstreep bijnd vijf se conden voorsprong op de Zwitser Frutschi, die als tweede eindigde. Opvallen de prestaties waren er ook van Henk van Kessel, Theo Timmer en Klaas Hernamdt. Henk van Kessel eindigde in de lichtste klasse, tot 50 cc, op de vierde plaats en behaalde dezelfde klassering in de 125 cc. Theo Timmer kwam in de lichtste categorie uitstekend voor de dag door als tweede na winnaar Dörflinger uit Zwitserland de eindstreep te passeren. Klaas Hernamdt legde in de 250 cc op de vier de plaats beslag en in de 350 cc op de vijfde. In beide klas sen ging de zege naar de Westduitser Anton Mang. De grootste belangstelling ging uit naar de zwaarste klasse. Coryfeeën als Barry Sheene en Wil Hartog kwa men wel aan de start, maar verdwenen al vrij snel uit de race. Na enkele ronden be sloeg de voorkant van de helm van Sheene, waarop de Brit de strijd staakte. Hartog moest kort daarna opgeven met motorpech. Daardoor lag de weg vrij voor Boet van Duimen om zijn eerste sei zoenzege te behalen. Met grote voorsprong op de con currentie bereikte de cou reur uit Ammerzoden de streep. In de race van de 250 cc-klasse deed zich een ongeval voor. De 22-jarige Westduitser Rene Kamlot kwam in de oostbocht ten val en werd per helicopter met een sche- delbasisfractuur en inwen dige verwondingen naar het academisch ziekenhuis in Heidelberg overgebracht. BELGRADO (ANP) - De gewichtheffers uit de Sowjet-Unie hebben de afgelopen week tijdens de strijd om de Europese ti tels in Belgrado hun visi tekaartje afgegeven wat betreft de te winnen me dailles in Moskou. Van de 30 te behalen gouden me dailles in Belgrado namen de Sowjet-atleten er zeventien mee terug naar hun vaderland. Vooral in de zwaargewichtklassen ble ken ze oppermachtig. Gisteren bekroonde Soeltan Rachmanon de gouden oogst met de zevende eerste plaats, dit keer in het superzwaargewicht (boven de 110 kilogram). Hij won beide onderdelen (trekken en stoten) met respectievelijk 190 en 240 kilogram, waarmee hij zijn totaal op 430 bracht. Dat bleek teveel voor de Bulgaar Jevgeni Popov, die tot 417,5 kilogram kwam. Tot wereldrecords kwamen de super zwaargewichten overigens niet. In de afgelopen week werden er negen wereldrecords -gebroken, waarbij dat van de Bulgaar Yan- ko Russev in het lichtgewicht het indrukwekkendst was. Zowel in het stoten en trekken als in het totaalgewicht vestigde hij een nieuw wereldrecord (resp. 190, 147,5 en 337,5 kilogram). Met zeventien gouden, zes zilveren en zes bronzen medailles was de Sowjet-Unie het meest succes vol, daarachter kwam Bulgarije met elf gouden, negen zilveren en drie bronzen. In het landenklas- sement werd de Sowjet-Unie met 301 punten eerste, Bulgarije met 277 tweede en Oost-Duitsland met 226 derde. PIQUE EN HOORN KAMPIOEN BAARN - Carlos Pique en Gerard Hoorn van de sportschool Leiden zijn gisteren in Baarn nationaal kampioen taekwon-do geworden bij de bruine banden. In dit sterk bezette toernooi troef den de Leidenaars in de respec tievelijke gewichtsklassen tot 74 kilo (Pique) en 80 kilo (Hoorn) al hun tegenstanders af. Op 18 mei wordt het seizoen besloten met de titelstrijd voor de zwarte ban den. De paus heeft gisteren tijdens een mis op het plein voor het "Paleis van het volk" in Kinshasa (Zaire) acht Afrikaanse bisschoppen gewijd. In een toespraak vanaf een speciaal voor hem gemaakte Afrikaanse troon prees de paus de jonge kerk van Afrika voor haar rijpheid en zelfstandigheid. Van de acht nieuwe bisschop pen zijn er vier uit Zaïre afkomstig, twee uit Burundi, een uit Soedan en een uit Djubouti. "Het is de taak van de bisschoppen, eerlijke en moedige burgers te vormen, vijanden van de corruptie, van de leugen en van het onrecht, bouwers van eendracht en broederliefde zonder gren zen, werkers aan een harmonische ontwikkeling, vooral van die der armste lagen". De mis die de paus opdroeg duurde vier uren. Naar schatting een half miljoen gelovigen woonde de dienst bij. De mis bevatte veel Afrikaanse elementen, maar verliep niet volgens de ritus die men in Zaïre gewend is, en dat had de inheemse kerk toch graag gezien. De Zaïre-ritus is de meest Afrikaanse van dit continent. De dienst bedient zich van nieuwe gebaren en symbolen. WASHINGTON (GPD) - De voorverkiezingen in Texas hebben vrijwel niets veranderd aan de bestaande posities van de presidentskandidaten. Overwinningen voor Car ter en Reagan; Bush en Kennedy bevinden zich nog in de achterhoede. Carter scoorde in Texas 56 pet tegenover 22 pet voor Kennedy. Reagan bevestigde zijn kansen op de kandidatuur met 52 procent, maar zijn rivaal George Bush was een goede tweede met 46 procent van de stem men. De opkomst van de kiezers in Texas was gering. De resultaten in deze staat bepalen, anders dan bij de rug, maar nu moet Carter de „Iran-show" verlaten om goed in de markt te blijven. Republikeinen, weliswaar niet De verkiezingsarena zal zich het aantal kiesmannen dat Carter bij de Democratische Conventie zal krijgen, maar zijn kandida tuur is met deze overwinning voorlopig weer versterkt. De president heeft nog weinig ge voeld van zijn mislukte militaire actie in Iran. Dat zegt nog niet al les, want ervaren opiniepeilers voorspelden dat Carter lange termijn schade va dervinden. Meteen na zo'n de bacle scharen de meeste Ameri kanen zich achter hun leider, al dus de opiniepeilers. Carter begint het vereiste aantal kiesmannen voor de democrati sche kandidatuur aardig dicht te naderen. Zelfs al zou hij bij de komende voorverkiezingen flin ke klappen krijgen, dan nog moet hij in staat zijn om de laatste stemmen binnen te halen. De komende voorverkiezingen hoeft Carter maar voor minder dan een derde te winnen. Kennedy moet het nu met de helft van het aantal kiesmannen van Carter doen, terwijl twee dgrde van de voorverkiezingen al ach ter de rug is. Kennedy-strategen mikken dan ook op een verande ring van de benoemingsprocedu re iri de democratische partij, die de rol van de voorverkiezingen zou verkleinen. President Carter gaat overigens van strategie veranderen. Niet alleen gaat hij weer actief cam pagne voeren, maar ook wijst al les erop dat hij minder nadruk legt op de gijzelingscrisis in Iran. Deze crisis gaf Carter in novem ber zijn leiding over Kennedy te- de economische situatie verplaatsen. In april is de werk loosheid tot 7 pet gestegen en 15 mei zal de onpopulaire benzine belasting ingaan. Kennedy, die in zijn campagne vooral de slechte economische situatie heeft bena drukt, hoopt op de recessie te kunnen incasseren, op de Bij de republikeinen is nog steeds Reagan troef. Hoewel Bush in Texas verrassend dicht in de buurt van Reagan bleef, krijgt de bejaarde ex-filmster verreweg de meeste kiesmannen toebedeeld. Na Texas kan Reagan rekenen op 692 van de 998 stemmen die op de republikeinse conventie nodig zijn om tot presidentskandidaat te worden gekozen. Bush heeft tot dusver slechts de steun van 142 afgevaardigden behaald. Gaspedaal in plaats van rem... LEIDEN - Een 58-jarige Leidenaar had zaterdagmiddag om half drie eigenlijk willen afremmen voor de Lammenschansweg. In plaats van op de rem trapte hij op het gaspedaal van zijn auto. In pa niek gooide hij het stuur om. Hij schoot de Sitterlaan af en kwam in het plantsoen tot stilstand te gen een verkeersbord. Bord en wagen werden zwaar bescha digd. De man had geen letsel. Een van de stands op de antiek- e oude platen en platenspelers. LEIDEN - De Leidse Groenoord- hal leek dit weekeinde te zijn ver anderd in een groot gezellig plein. Zeker veertig standhouders had den hun kraam neergezet voor de tweede antiek- en curiosabeurs die dit weekeinde in de Groenoordhal werd gehouden. Grote atraktie op de beurs van dit jaar waren negen beoefenaars van oude ambachten. Die waren zaterdag en zondag aanwezig om tin te gieten, klompen en sigaren te maken en kant te klossen. Ver der werden er wandkleden ge borduurd, er waren een man denmaker, een sneltekenaar en curiosamarkt was geheel gevuld met een glasblazer die veel belang stelling trokken. Bij de standhouders in de Groenoordhal kon bijna iedereen wel iets van zijn gading vinden. Er waren stands met porselein, antieke klokken, oude grammo foons en poppen. Alles uit grootmoeders lijd of nog van ver daarvoor. Veel ruimte was ook gereserveerd voor antieke meu bels, ijzeren gebruiksvoorwer pen, gereedschap en voor schil derijen. Verzamelaars van oude munten en liefhebbers van antie ke gouden of zilveren sieraden konden Groenoordhal terecht. Kortom er was voor elk wat wils. Organisator Ten hooven, is zeer te vreden over de belangstelling die de antiek- en curiosabeurs dit jaar trok. "Het was fantastisch", vertelt hij. De beurs was dit jaar op vrijdag, zaterdag en zondag geopend. "De eerste twee dagen was het nog wat stil, maar we moeten het nu eenmaal hebben van de zondag. En toen hadden we over belangstelling niet te klagen. Het was ontzettend druk Het totaal aantal bezoekers wordt geschat op 5500. En dat is meer dan vorig jaar. We zyn dus zeer tevreden". LEIDEN - Met een stille tocht naar het monument tegen over de molen "De Valk" en met het leggen van bloemen hebben velen Leidenaren gis teravond weer de gevallenen in de Tweede Wereldoorlog herdacht. Ter gelegeheid van de dodenher denking werd ook dit jaar in de Marekerk een herdenkingsbij eenkomst gehouden. Die bijeen komst begon met een opening woord van loco-burgemeester Waal. Na de samenzang, begeleid door organist Jan van der Meer, volgden gedeelten uit de Missa "l'homme Dèsarmé" van Jan Mul, uitgevoerd door de sopraan Esther Hillinga en het Alma Ma terkoor. Vervolgens sprak mevrouw Gar deniers- Berendsen, minister van Cultuur, Recratie en Maatschap pelijk werk, een herdenkings- wooi d. Na de twee minuten stilte en het gezamenlijk zingen van het Wilhelmus werden door Es ther Hillinga en het Alma Mater koor nog gedeelten uit de "Jo hannes Passion" ten gehore ge bracht. ^Ja afloop van de herdenking vond de stille tocht plaats naar het mo nument voor de gevallenen te genover de molen "De Valk". Herdenking bij het monument nabij Molen De Valk. De plechtig heid werd bijgewoond door loco burgemeester Waal en zijn echtge note en minister Gardeniers (mid den j can CRM.

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 19