Laatste woord nu aan IOC... Pironni winnaar van Grand Prix België Europa wil Olympische Spelen van politieke franje ontdoen Grieken doen IOC serieuze voorstellen Jantje Lammers twaalfde Poloteam kwalificeert zich MAANDAG 5 MEI 1980 sportb sport PAGINA 17 spört r t r, jr .-jj. w V •- -V#»- iff i' PjC- rJkitë ZOLDER (ANP)-De Fransman Didier Pironi (28) heeft gisteren op het circuit van Zolder de Grote Prijs van België gewonnen, de vijfde wedstrijd om het wereldkampioenschap voor Formule I coureurs. Een andere Fransman, René Arnoux, kwam als vierde over de eindstreep en nestelde zich daardoor aan de leiding van het voorlopige klassement. Jantje Lammers eindigde op de twaalfde plaats met acht ronden achterstand op de winnaar. -'?■ <2ï Pironi en de traditionele champagne. Jones (links) buigt het hoofd, Reutemann kijkt gereserveerd toe. De race op het 4200 meter lange cir cuitvan Zolder is, zonder afbreuk te doen aan de prestatie van Piro ni. een wedstrijd zonder al te veel geschiedenis geworden. De na Lafitte tweede Ligier-piloot schoot als een raket weg bij de start en verwees Alan Jones, die de snelste trainingstijd had ver wezenlijkt, onmiddellijk naar de tweede plaats. Pironi werd daar na in het verloop niet meer be dreigd. Jones drong niet aan en bepaalde zich tot het veilig stel len van de tweede plaats. De Wil- liams-coureur, winnaar van de GP van Argentinië, was de enige, die niet door de Fransman ge dubbeld werd. De overige piloten kregen een of meer ronden aan hun broek. Was er aan de kop weinig spanning te beleven, bij de achtervolgers was die er wel. Vooral het duel tussen Arnoux en Jarier was boeiend. Arnoux was vrij vroeg in de race teruggevallen. I n de 18e ronde zakte hij van de vijfde naar de tiende plaats. De Renault-nj- SOFIA - Op de doodlopende weg naar Moskou heeft het Nederlands waterpolo- team bij de tussenstop in Sofia niet afge haakt. De mannen van bondscoach Ivo Trumbic kwamen door het politieke po- kerspel in het schilderachtig gelegen Trouwens, dit hele mondiale kwali ficatietoernooi maakte de indruk van een loterij zonder hoofdprij zen, omdat van de twaalf deel nemende landen alleen Cuba ze ker aan de Spelen zal deelnemen. Dat was dan ook in het bevriende land Bulgarije duidelijk te mer ken. De Cubanen werden in alles gesteund, ook door de arbiters uit de Oostbloklanden, die niets na lieten hun politieke vrienden van dienst te zijn bij het bereiken van de doelstelling. Bont En met name Nederland, de groot ste concurrent voor de eerste plaats, werd daarvan zaterdag avond het slachtoffer. Nadat de Bulgaarse arbiter Jordan Gaida- rov in het duel tegen Spanje al duidelijk had getoond niet erg Oranje-gezind te zijn - en vervol gens na een protest van Neder landse kant van de scheidsrech- terslijst was geschrapt - maakte zijn landgenoot Nicola Exerov het tegen Cuba al even, bont. Viermaal schonk de Bulgaar de Cubanen een vier-meterworp; presentjes die de voorzitter van het FINA-waterpolocomités Al berto Amaya uit Cuba, mogelijk erg welgevallig waren, maar die bij de deelnemende landen toch wel enkele vragen opriepen. Het was zelfs zó erg, dat de Roemeen Kornel Marculescu, de tweede scheidsrechter, na afloop zijn verontschuldigingen kwam aan bieden voor de leiding van zijn collega. Dianabad weliswaar niet verder dan de vierde plaats, maar ook die positie is ruim voldoende voor een retourtje naar Moskou. Maar dat dit vliegticket ooit verzilverd zal worden, lijkt uiterst twij felachtig. had Nederland het toernooi ge- Die beïnvloeding vanaf de bassin- rand was erg jammer, want de Nederlandse ploeg speelde even als tegen Australië weer een uit stekende wedstrijd. Op basis van techniek, snelheid en veel bewe gen controleerde de vaderlandse equipe het duel volkomen, totdat Exerov plotseling zijn grappen Teleurstellend en grollen ging vertonen en de Nederlandse ploeg voortdurend Voor de spelers een achterstand moest wegwer ken. Door de geweldige inzet luk te dat steeds. Canada leverde op de laatste dag namelijk geen problemen op 11-2), maar Nederland, dat veruit het beste doelsaldo had. kwam nu één punt te kort voor de bo venste plaatsen. Nu werd Spanje door een beter doelsaldo win naar, vóór Australië en Cuba, die elk zeven punten verzamelden. Nederland kwam tot zes punten, Griekenland, dat zich ook plaat ste, behaalde twee punten en Ca nada, dat uit de boot viel, bleef puntloos. Ton Buunk legt aan voor een schot. Nederland verpletterde Canada met 11-2. Alleen in de slotfase bleef de zo fel nagejaagde gelijkmaker uit, toen Landeweerd, met'nog enkele se conden te spelen, in een man- meer-situatie hard tegen de on derkant van de lat knalde en de bal vervolgens op de doellijn bleef dobberen. Daardoor bleef Nederland met 9-8 aan de nadeli ge kant van de score. Dat moment bleek overigens beslissend voor het toernooi, want als uit die si tuatie een doelpunt was ontstaan. Ivo Trumbic was de vierde plaats een wat teleur stellende klassering, want in hun hart hadden zij toch op de eerste plaats gemikt. Achteraf gezien niet eens zo n slecht uitgangs punt, want na Hvar en Maastricht werd de opgaande lijn in Sofia goed doorgetrokken. Maar in de Bulgaarse hoofdstad bleek toch wel, dat slechts éen voorbereidingstoernooi op dit gebeuren te weinig is geweest om de in de training geleerde spelpa- tronen ook onder druk uit te voe- „In deze samenstelling zijn we ei genlijk pas een paar maanden bij elkaar en dat is te kort", aldus aanvoerder Jan Evert Veer, die in Sofia, evenals Nico Landeweerd trouwens, minder speelde dan in Maastricht, een paar weken te rug. „Naarmate het toernooi vor derde, ging het steeds beter, maar in deze wedstrijden gaat het juist om de finesses. Kleine zaken misschien, maar die toch belang rijk zijn voor het uitvoeren van een tactisch patroon. In Moskou hadden we eigenlijk onze top moeten bereiken en daarvoor was er nog een toernooi in Grie kenland gepland. Dan zouden we weer een stuk verder zijn ge weest". Uit de woorden van Jan Evert Veer blijkt al de twijfel, of beter ge zegd: behalve Ivo Trumbic. die als Joegoslaaf een trouw aanhan ger is van de dialoog, gelooft in feite niemand van de Nederland se ploeg nog dat de reis naar Moskou wordt gerealiseerd, on danks het feit dat de topfuncta- rissen van de zwembond zich voortdurend hard maken om toch naar de Russische hoofdstad af te reizen. SCOREVERLOOP Nederland-Cuba: 8-9 (3-2, 1-3, 2-2, 2-2). Van Zeeland 1-0, Diaz (strafworp) 1-1, Landeweerd en Gerardo 2-2, Van Zeeland 3-2, Ri- zo 3-3, Rizo (strafworp) 3-4, Costa (strafworp) 3-5. Landeweerd 4-5, Noordegraaf 5-5, Benitz 5-6, Lan deweerd 6-6, Diaz 6-7, Veer 7-7, Diaz (strafworp) 7-8, Noordegraaf 8-8, Dominquez 8-9. Nederland-Canada: 11-2 (2-0. 1-1, 3-0, 5-1). Noordegraaf 1-0, Veer 2-0, Noordegraaf (strafw) 3-0, Dion (strafworp) 3-1, Lande weerd 4-1. Van Zeeland 5-1, Veer 6-1, Van Belkum 7-1, Veer 8-1. Van Belkum 9-1, Nieuwenhuizen 10-1, Lawrence 10-2, Nieuwen huizen 11-2. der gaf zich echter niet gewonnen en vocht zich verbeten een weg terug naar de plaatsen, die pun ten opleverden voor het wereld kampioenschap. Die bereikte hij vrij gemakkelijk. Alleen toen hij van de vijfde naar de vierde wilde oprukken, stootte hij op hard nekkige tegenstand van Jarier. Pas m de voorlaatste ronde pas seerde Arnoux zijn landgenoot m de chicane. Jantje Lammers, die de 15e trai ningstijd achter zijn naam had staan, kwam na de eerste ronde als tiende door, maar moest in het verloop van de strijd twee plaat sen door een mechanisch defect toegeven. Uitvallers Uitvallers waren er op Zolder ge noeg. Jabouille reed al na een ronde de pits binnen, terwijl een paar honderd meter verder Jo- chen Mass zijn wagen aan de kant zette. De Braziliaan Nelson Pi quet, medeleider in het voorlopi ge klassement na vier races, be landde in de 32e ronde bij de ka naalbocht in de vanghekken. De schade viel nogal mee. maar zijn kansen op een redelijke klasse ring, die WK-punten zou opleve ren. waren vervlogen. De uitslag van de Grote Prijs van België is: 1. Didier Pironi (Fra) Ligier 1 uur 38 min 46,51 sec (gemiddelde snel heid 186,402 km per uur); 2. Alan Jones (Aus) Williams 1.39,33,88; 3. Carlos Reuteman (Arg) Wil liams 1.40,10,63. Op één ronde: 4. René Arnoux (Fra) Renault; 5. Jean-Pierre Jarier (Fra)Tyrrell; 6. Gilles Villeneuve (Can) Ferrari, 7. Keke Rosberg (Fin) Fittipaldi. Op twee ronden: 8. Jody Scheckter (Zaf) Ferrari; 9. Derek Daly (Ier) Tyrrell. Op drie ronden: 10. Elio de Angelis (Ita) Lotus. Op vier ronden: 11. Jacques Laffite (Fra) Ligier. Op acht ronden: 12. Jan Lammers (Ned) ATS. De snelste ronde kwam op naam van Laffite met 1 min 20,88 sec hetgeen neerkomt op een gemid delde snelheid van 189,703 km per uur baanrecord. De stand in het klassement voor het wereldkampioenschap is: 1. Re né Arnoux (Fra) Renault 21 pun ten; 2. Alan Jones (Aus) Williams 19; 3. Nelson Piquet (Bra) Brab ham 18; 4. Didier Pironi (Fra) Li gier 17; 5. Ricardo Patrese (Ita) Arrows 7. ROME (GPD) - De Westeuropese Olympische Comités hebben in Rome een laatste wanhopige poging gedaan om een massale boycot van de Spelen in Moskou te voor komen. In een uitvoerige verklaring vragen de Westeuro pese Comités aan het Internationaal Olympisch Comité (IOC) de Spelen in Moskou van alle politieke franje te ontdoen. Het IOC zal zich nog deze week over de verkla ring buigen. De Westeuropese comités kwamen zaterdag in Rome bijeen om van gedachten te wisselen over de crisis, waarin de olympische be weging zich bevindt sinds de Russische inval in Afghanistan. Dergelijke bijeenkomsten heb ben in de afgelopen maanden al eerder in Frankfurt en Brussel plaatsgevonden. Achttien lan den, waaronder Nederland, wa ren aanwezig. Alle afgevaardig den hebben zich in principe uit gesproken voor deelneming aan de Olympische Spelen in Mos kou. Voorwaarden de Spelen zonder politieke bijbe doelingen kunnen worden ge houden. Die voorwaarden zijn: De opening van de Spelen moet worden teruggebracht tot een sobere manifestatie. De deel nemende landen worden verte genwoordigd door één atleet, die de olympische vlag draagt. De landen nemen niet onder ei gen vlag, maar onder olympische vlag deel aan de Spelen. Er worden geen volksliederen gespeeld. Alleen de olympische hymne mag in Moskou klinken. Het achterwege blijven van vlag gen en volksliederen geldt niet alleen voor de opening, maar ook voor de uitreiking van medailles en voor de slotceremonie. De atleten mogen op hun kleding alleen de naam van hun nationaal olympisch comité dragen. Na men van landen zijn niet toege staan. Het IOC moet de toezegging doen, dat de officiële toespraken tijdens de openingsceremonie geen politieke elementen zullen bevatten. De nationale olympische comités (NOC's) beperken hun activitei ten in Moskou uitsluitend tot de sportieve gebeurtenissen. Handvest Het is niet onmogelijk, dat het IOC aan deze voorwaarden tegemoet zal komen. Zij zijn niet in strijd met het Olympisch Handvest, zodat deze voorwaarden niet lei den tot een wijziging van de reglementen. Bovendien heeft het Russisch organisatiecomité vorige week in Lausanne reeds verklaard zich neer te leggen bij besluiten van het IOC, zolang die piet in strijd zijn met het Olym pisch Handvest. Overigens moet ten sterkste wor den betwijfeld of het inwilligen van deze voorwaarden een boy cot van de Spelen kan voorko men. Van de regeringen, die zich inmiddels voor een boycot heb ben uitgesproken, mag niet wor den verwacht dat zij hun stand punt onder deze omstandighe den zullen herzien. De Westduit- se regering heeft onmiddellijk na de bijeenkomst bij monde van minister Genscher van buiten landse zaken verklaard, dat haar advies om geen atleten naar de Olympische Spelen in Moskou te sturen, gehandhaafd blijft. De Westeuropese comités nemen in de loop van deze maand een defi nitieve beslissing over deelne ming aan de Spelen. Van belang rijke invloed is het besluit, dat het Westduits comité gaat nemen. De meeste Westeuropese landen la ten hun besluit atïiangen van dat van de Duitsers. In de Bondsrepubliek hebben re gering en parlement zich tegen deelneming aan de Spelen uitge sproken. Ook de overkoepelende sportbond, waarin alle sportor ganisaties in West-Duitsland ver tegenwoordigd zijn, heeft het olympisch comité in negatieve zin geadviseerd. Niettemin schat Willy Daume. voorzitter van het Westduits comité en fervent te genstander van een boycot, de kans dat West-Duitsland toch aan Sneeuwbaleffect Voor Nederland is de beslissing van de Duitsers van doorslagge vende betekenis. Dat heeft Koos Idenburg. voorzitter van het Ne derlands Olympisch Comité, na afloop van. de bijeenkomst in Rome laten weten. „Wij kunnen niet zomaar aan een Westduits besluit voorbij gaan. Als West- Duitsland niet naar Moskou gaat - en ik heb sterk die indruk dan zullen Zwitserland, Nederland en Luxemburg vermoedelijk ook niet gaan. ik verwacht, dat de Westduitse beslissing een sneeuwbaleffect in Europa zal krijgen". Nederland beslist op 19 Inmiddels heeft Singapore zich het afgelopen weekeinde geschaard in het rijtje van boycottende sta ten. Het Aziatische land protes teert hiermee tegen de Russische bezetting van Afghanistan. De schuttersassociatie van Zwitser land heeft zaterdag unaniem be sloten geen afvaardiging naar Moskou te sturen. Eerder heeft de hippische sportbond in Zwit serland afgezien van deelne ming Permanente Spelen ATHENE (GPD) - De Griekse premier Karamanlis heeft de voorzitter van de desbetreffende onder zoekscommissie van het Internationaal Olympisch Comité, Giraudy, een ontwerp-overeenkomst over handigd die tussen Griekenland en het IOC zou kunnen worden gesloten wanneer dat lichaam Griekenlands voorstel aanvaardt.de Spelen na 1984 weer permanent bij Olympia op het Griekse schie reiland Peloponnesos te houden. Volgens het Atheense och tendblad Kathimerini, dat de tekst van het ontwerp weet te melden, voorziet het twaalfde en laatste artikel in het sta tuut van volledige en perma nente neutraliteit voor de door Griekenland af te stane zóne. Zelfs als Griekenland zelf in oorlog zou zijn, zou het gebonden blijven deze oor logstoestand zich niet te laten uitbreiden tot de desbetref fende zóne. Wel zullen de Griekse instanties steeds blijven waken over de veilig- heidsverklaring. Artikel 1 stelt o.a. dat als om welke reden dan ook het insti tuut van de Olympische Spe len tot een einde zou komen, de zóne, met alle op kosten van het IOC aangelegde in stallaties, automatisch terug wilt aan Griekenland. Het IOC behoudt de volledige zeggenschap over opzet en organisatie van de Spelen, maar de gerechtelijke super- mei de zóne blijft, ook tijdens de Spelen, bij de Griekse instanties. De Griekse regering verplicht zich de zóne van faciliteiten en openbare diensten - water, elektriciteit etc. - te voorzien tegen prijzen die niet hoger zijn dan voor haar eigen bur- geis gelden Het NC I- ont heven van enigerlei belas tingplichten. Het zal een ei gen postdienst mogen drijven en eigen postzegels drukken, en kapitaal m Griekenland mogen beleggen in elke muntsoort. De commissie-Giraudy zal vol gend voorjaar opdelOC-con- ferentie in Baden-Baden, ver slag moeten uitbrengen van haar bevindingen in Grie kenland en van haar oordeel over het aanbod van Kara- manh.v. door deze reeds bij gelegenheid van de Olympi sche Spelen van Montreal in 1976 geformuleerd.

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 17