Eelman slaat twee vliegen in één klap MlW air)? #*- UVS ontloopt degradatie dankzij Neptunus en AFC GEEN DOMPER OP VERJAARDAG SLUYS De 'groene' lampjes van secretaris Wim Polane Noordwijk-trainer viert bevrijdingsdag SPORT SPORT SPORT En al gaf de trainer ruiterlijk toe dat het afdelingskampioenschap best met wat meer spektakel om geven had mogen worden, in feite maalde hij niet om het gebrekki ge optreden van zijn volgelingen, tegen RVVH. Zijn kritiek had dan ook een milde ondertoon, hij wees op de behou dende opstelling van de tegen stander en liet niet na er op te wij zen dat de harde wind ook veel afbreuk had gedaan aan een goe de uitvoering. Voor één keer kneep John Eelman een oogje dicht, hij vierde 'zijn' bevrij dingsdag. Want, en daar kan ver gif op worden ingenomen, de Haarlemmer zal de derde mei van het jaar 1980 blijven herdenken als de dag, waarop hij in één klap werd verlost van maandenlang opgekropte spanning. Natuur lijk, ook voor hem kwam de afde lingshoofdprijs niet als een won der. Uiteindelijk moest er nog maar één puntje worden binnen gehaald en het had al heel gek moeten lopen als dat niet in de resterende twee competitieduels (RVVH en Barendrecht) zou zijn gerealiseerd. Maar dat een en an der zaterdagmiddag zijn beslag kreeg, paste geheel in zijn per soonlijke 'bevrijdingsfeest'. Enkele uren voojr de confrontatie had'hij immers het groene licht gekregen voor de cursus MO-li- chamelijke opvoeding. "En daardoor voelde ik mij voor de wedstrijd al opgelucht", liet Eel man weten. "Want ik had bij Noordwijk vanwege die cursus dan wel opgezegd, maar heb voortdurend in onzekerheid ge leefd over de vraag of ik die stu die inderdaad mocht gaan vol gen". Balverlies De derde titel, die Noordwijk za terdagmiddag onder zijn bewind naar de Duinwetering haalde, gaf de voor hem toch al gunstig inge zette derde mei nog eens extra inhoud. De hoe dan ook matige verrichting van zijn spelers deed daar niets aan af. "Deze wedstrijd gaf geen reëel beeld van de pres tatie, die we vooral in de tweede helft van het seizoen hebben ge leverd", sprak Noordwijk-mid- denvelder John van Dijk zijn trainer terecht na. Waar de ploeg zich bijvoorbeeld in het 'breek- puntduel' met DOVO als een swingend collectief presenteer de, hobbelde Noordwijk tegen RVVH naar het nu eens niet bit tere einde. Los van de fraaie, door John Manuputty en Sjoerd Boot ingeleide aanval, die vlak voor rust naar de gekopte 1-0 van Si mon van Beveren leidde, stond het treffen voornamelijk in het teken van balverlies, communi catiestoornissen en andere fou ten, die de amusementswaarde beneden het zeespiegelniveau hielden. Vooral in de eerste helft ontbrak aan weerskanten elke lijn in de aanvalsopzet. Noord wijk zag nagenoeg elke, door de Ingehouden jubel na de goaldie Noordwijk het kampioenschap bracht. Sjoerd Boot (rechts nog net zichtbaar) heeft voorgetrokken en Simon van Beveren (gebukt) in staat gesteld te scoren. Terwijl RVVH- doelman Cees van Vliet verslagen op de grond ligt, loop juichende Ruud Bröring (midden) weg. gedegen wind gejaagde bal, bij de opposi tie ingeleverd, die het speeltuig dan prompt weer terugkaatste. De thuisclub miste zaterdagmid dag te lang het vermogen om de 4-4-2 opstelling van RVVH, dat vrijwel nooit aanstalten maakte een positieve bijdrage aan dc voorstelling te leveren, te ont mantelen. Niettemin kreeg Noordwijk, nadat de efficiënt werkende Sjaak Sluys ("het was geen overtreding") naar de in zichten van spelleider Van Nim- wegen een aanvallende oprisping van de snelle rechterspits Den Hartog onreglementair had ge stuit, al vroeg enkele mogelijk heden om de 1-0 te vinden. Die sollicitaties naar het openings doelpunt sproten, typerend ge noeg, meer voort uit klutsballen (Gerlof na foutief uitverdedigen van Verschoor en Van der Spoel) en de inbreng van de wind (in draaiende vrije schop van Hans Westgeest) dan uit strijdplan. Na de door Simon van Beveren ge vonden 1-0 werd in het spel van Noordwijk wat meer overleg ge weven, al ontbeerden de lengte- passes van achteruit ook in de tweede helft zuiverheid. Maar via de flanken boorden John Manu putty, Sjoerd Boot en Timo Ger lof voldoende perspectieven aan voor een verdubbelde score. Toen het evenwel op afwerken aankwam miste met name Ruud Bröring tweemaal voldoende scherpte, terwijl hij naderhand nog de pech had dat een nu wel goede inzet door Verschoor van de lijn werd gehaald. Een lot, dat trouwens ook John Manuputty (redder Van der Spoel) al had ge troffen. Kampioenschap Het kampioenschap kwam door dit 'f.ïrsK. .v alles niet in gevaar, mede ook omdat het in de slotfase op 4-3-3 overgeschakelde RWH bij de sporadische uitvallen het hoofd al evenmin koel wist te houden. Goos Nugteren en Rob van Luik hadden het vizier duidelijk te hoog afgesteld. John Eelman zag het éllemaal met genoegen aan. Hij kon 'bevrijdingsdag' gaan vieren, nu hij in luttele uren twee vliegen in één klap sloeg.. GERARD VAN PUTTEN N?°^DWIJK De solide verpakking van zijn uitbundig heid liet dan toch nog los. Lang, heel lang, nadat bonds- magistraat Van Nimwegen met een schrille fluitstoot Noordwijk-RVVH naar de geschiedenis had geblazen, onthulde John Eelman zijn ware gemoedstoestand. Op' zijn eigen, beheerste manier, dat wel. Maar toch, dat ene in een krachtig gebalde vuist gesymboliseerde gebaar: het zei veel, zo niet alles over de lading vreugde, die na de 1-0 winst van hem bezit had genomen. NOORDWIJK - En zo werd zijn verjaar dag eindelijk eens een mooie dag. De afgelopen zaterdag 23 jaar geworden Sjaak Sluys was de avond voor het kampioensduel al diverse malen wak ker geworden. Hij had nare voetbaler varingen overgehouden aan de geboor teherdenking van twee jaar geleden en onlangs nog aan de verjaardag van zijn vriendin. "Twee seizoen geleden kreeg ik op die dag te horen, dat ik niet in de basis zou staan in de wedstrijd dat Noordwijk kampioen kon worden. Dat was voor mij toen een hele domper, want ik leek toen net een vaste plaats te hebben af gedwongen. Pas geleden op de verjaar dag van mijn vriendin was het weer raak. Mijn meisje had 110 kilometer ge reden om in Noordwijk feest te vieren en mij aan het werk te zien tegen Zwart Wit'28. Word ik voor dat duel gepas seerd.... Ik was toen zo verschrikkelijk teleurgesteld dat ik overwoog te stop pen. Jongens als Jaap van Kesteren, Cees Spaanderman en elftalbegeleider Jan Vieveen hebben me echter uitste kend opgevangen. Daarom heb ik maar gedacht, dat Eelman me daarmee wilde prikkelen". Tweestrijd Ook Hans Westgeest heeft trouwens ge speeld met het idee zijn carrière te beëindigen. De 31-jarige rechtervleu gelverdediger had het knap moeilijk met zichzelf in de periode dat "Noord wijk niet iekker draaide". "Omdat we in de eerste helft van de competitie niet zo denderend speelden en er nogal werd gekat, trok ik me al die opmerkingen wat aan. Ik dacht toen:"Misschien me nen ze het wel echt". "Op dat moment was er bovendien een tweestrijd tussen een groep die wilde verjongen en de ouderen die voor resul- taatspel waren. Uiteindelijk hebben voor een tussenoplossing gekozen en je ziet het gevolg. Timo Gerlof, die ik ove rigens een grote toekomst voorspel en die we in het begin de hand boven het hoofd hebben gehouden, Siem van Be veren en Sjaak Shiys gaan steeds beter spelen. Terwijl Frans van der Veen, die voorheen voorstopper speelde het nu goed doet als middenvelder" Met het behalen van de titel is voor Hans Westgeest een groot deel van de twij fels verdwenen. "Ik plak er daarom misschien nog wel een jaartje aan vast, want al zie je het misschien niet aan mij af het kampioenschap doet me erg veel. Alleen de emoties stralen er niet af. Dat komt omdat het kampioenschap bij de meesten zo lauw is ontvangen". Die mening zijn meer spelers toegedaan. Spits Ruud Bröring weet het aan de wedstrijd. "Van mij had RWH in de beginfase die prachtige kans mogen benutten. Als dat gebeurt, gaat Noord wijk risico's nemen en krijg je een leu ke en spektaculaire wedstrijd. Het publick heeft ons ook niet kunnen sti muleren. Je hoorde alleen 'Hoi' bij die treffer, waarna we die voorsprong heb ben geconsolideerd". Mentaliteit se bevolking, "want als Quick Boys kampioen zou zijn geworden dan was heel Katwijk afgebroken". "Maar ook bespeur ik iets van gewenning en ver wendheid, want we hebben in die zeven jaar dat Eelman hier trainer is drie ti tels gepakt. John van Dijk verwacht dat de duels met de andere afdelingskampioen bij de za terdagamateurs, ACV, "beslist wel prachtige 'potten' zullen worden". "Want tegen clubs die voetballen spe len wij altijd het sterkst. Dat is onze kracht. Zie maar tegen OWIOS en DO VO. Die verenigingen hebben we weg gespeeld. Voor die drie duels, want er zal wel beslissingswedstrijd noodzake lijk zijn, is de spanning ook groter. De belangstelling zal dan ook veel groter zijn". HERMAN POOS iff! w *.-i Ron Bekooy (tweede van links) heeft een fout van de op de grónd liggende doelman Wim Schouten doeltreffend afgestraft en maakt een begin aan z'n vreugdedans. Van der Heiden (links) schreeuwt het uit terwijl Henk Landwaart in het midden het doelpunt jubelend begroet. LEIDEN - In feite draaide het gis termiddag op de Kikkerpolder niet om UVS-Neptunus (3-0), maar om het scorebord in de be stuurskamer. Zo rond half vijf nam daar de spanning .waaraan het in de wedstrijd schromelijk had ontbroken, tot het kookpunt toe. De verrichten van DWV, VUC en Aalsmeer waren immers be palend voor de toekomst van de Leidse hoofdklasser. DWV leek dé voornaamste degradatieklant omdat die ploeg relatief de sterk ste opponent (RVC) had te be strijden. De uitkomst was (en dat mag tekenend zijn voor dit sei zoen, waarin meer sprake was van een loterij) geheel anders. Het lot wees naast Blauw Wie Aals meer als slachtoffer aan, omdat die ploeg door het Amsterdamse AFC met een vernietigende 5-1 werd afgedroogd. Een ontknoping, die Hitchcock niet beter had kunnen bedenken. De vreugde kende derhalve geen grenzen op de Leidse accommo datie, waar na afloop nog drom men mensen bleven verzameld. om zich van de overige resultaten op de hoogte te stellen. UVS bleef aldus een trieste afdaling naar de eerste klasse bespaard. Een feit, waaraan tegenstander Neptunus voor een niet onbe langrijk deel heeft meegewerkt. De Rotterdammers liepen, zoals werd verwacht, niet over van in spiratie en legden UVS geen strobreed in de weg. Het was te kenend voor de onmacht van de thuisclub dat er uiteindelijk slechts drie goals uit de bus rol den. De volgelingen van oefen- meester Désar hadden er beter aan gedaan om Neptunus met een veel ruimere nederlaag naar huis te sturen om het doelgemid- delde wat op te vijzelen. Nu ble ven de blauwwitten steken bij 23 treffers, gescoord in 26 wedstrij den. Cijfers, die duidelijk maken dat UVS geen best seizoen heeft gedraaid. Désar voorspelde aan het.begin van de competitie al niet meer dan een plek in de mid denmoot en wist derhalve dat het aanwezige materiaal nu niet be paald overliep van het talent. Halverwege de competitie bezet te de ploeg echter de laatste plaats van de ranglijst en, het moet gezegd, die positie was niet onterecht. Het spelletje dat UVS in die periode liet zien was nau welijks om aan te zien en on waardig voor de hoofdklasse. Vooral aan het belangrijkste on derdeel van het voetbal, doelpun ten maken, werd veelal voorbij gegaan. Degradatie leek alleen een kwestie van tijd. Een (licht) herstel, ingezet tegen Xerxes, heeft het allemaal anders doen verlopen. De Leidenaars hebben het stuk uit eindelijk gered maar de manier waarop dat gebeurde moet de (weinige) aanhangers toch te denken hebben gegeven. Tegen Neptunus werd het duidelijk dat UVS ook volgend jaar niet in de bovenste regionen van de rang lijst zal vertoeven. De thuisploeg wist zich geen raad met de door de goedwillende Rotterdammers onophoudelijk aangereikte ruim te; verkwanselde een serie kan sen, die bij pupillen nog niet worden gemist en leed opmerke lijk veel balverlies. Dat er uitein- LEIDEN - Het is toch wel een beetje een vreemde gewaarwording. Een anders zo onkreukbare en niet van zijn stuk te brengen voorzitter Kruit die na het laatste fluitsignaal in draf richting kleedkamer gaat, een normaal gesproken kalm en behoudend aandoende bestuurskamer die nu bol van spanning staat en een meestal zo lauw reagerende blauwwit te supportersschare die zowaar een oploopje voor die 'regentenlokaliteit' veroorzaakt. Het heeft ze ven jaar geduurd, maar wanneer het hoofdklasser schap op spel staat lijkt ook UVS niets menselijks vreemd. Waarvan acte als secretaris Wim Polane, zich bedie nend van de magische lampjes, dan eindelijk de opgekropte spanning terugbrengt tot een te dragen voltage. In de fraai geoutilleerde vergaderkamer blijft het dan niet, als het antwoord positief uitvalt, bij de eigenlijk verwachte zucht van opluchting, maar spelen zich 'kampioenstaferelen' af. Bestuur ders vallen elkaar om de hals, hier en daar klinkt een gescandeerd U-V-S en zelfs vallen er tranen. Kortom, al wekt UVS bij de buitenwacht vaak de indruk hét toonbeeld te zijn van stoïcijns en soms hautain gedrag, wanneer het erop aankomt blijken Kruit c.s wel degelijk zenuwen en emoties te ken- Lampjes en formulieren Die lampjes van de secretaris trouwens, die speelden gisteren een geheel eigen en doorslaggevende rol. Unieke dingen, dat zeker. UVS, dat was het gege ven, had dan wel gewonnen maar was zondermeer afhankelijk van anderen. Om die uitslagen kenbaar te maken aan de 'onwetenden' verspreidt Polane daartoe voorafgaande aan de hoofdklasse-middag formulieren waarop de duels genummerd staan weergegeven. Boven zijn eigen kamer, van waaruit hij de clubs belt, hangt een mini-scorebord waarop nummer en uitslag doorkomen. Je kan ook gewoon schreeuwen dat je niet bent gedegradeerd, maar Polane Verkiest de techniek en de daarbijbehoren de spanning boven de ongenuaceerde kreet. Wat dat betreft was hij de enige die gisteren ten koste van alles de beheerste UVSér bleef. Op zijn 'vin ding' verscheen 5-1. Noch de voorzitter, noch de bestuurders, noch de buitenwacht reageerden. Totdat men in de gaten kreeg dat niet wedstrijd I (EDO - Elinkwijk). maar de het van doorslag ge vende treffen 6 (AFC - Aalsmeer) 'ïm frage' was. Toen barstte dus even de bom. De grijns van de secretaris was natuurliik goud waard AD VAN KAAM delijk toch werd gewonnen had veel te maken met de instelling van Neptunus. Die ploeg schui felde negentig minuten lang glimlachend over de grasmat, geen enkele traan latend over de nederlaag. Vooral de Rotterdam se goalie Wim Schouten had het beste met UVS voor door twee maal de poort open te gooien. In de 26ste minuut tastte de sluit post mis na een voorzet van Frits van der Heiden, waardoor Ron Bekooy van dichtbij 1-0 kon la ten aantekenen. Daarvoor had de blonde spits al een handvol mo gelijkheden onbenut gelaten. Vlak voor de pauze leek verdedi ger Hans Neuteboom met een hard schot voor 2-0 te gaan zor gen maar nu was Schouten wel ter plekke. In de tweede helft voerden de elf tallen een vertoning op, die nau welijks serieus door de 1000 te nemen was. UVS, zonder Hens- kens (vakantie) en Kort (gebles seerd), had daar uiteraard geen boodschap aan maar met voetbal had het allemaal niets meer te maken. Na de door Sieval (inval ler voor Mieremet) gescoorde 2-0 (Schouten liet het leder door de handen glippen) mochten de Leidse frontsoldaten keer op keer ongehinderd in de Rotter damse afweer penetreren maar de aanvallers weigerden de score op te voeren. Aad Neuteboom, een van de weinigen die een goed seizoen heeft gedraaid, nam het heft 10 minuten voor tijd maar zelf in handen. De ex-LFC'er so leerde knap door de vijandelijke defensie en scoorde onhoudbaar 3-0. De vreugde om tic treffer WU nihil, de gedachten waren al bij het scorebordje in de Leidse be stuurskamer, dat immers de toe komst van de blauwwitten zou bepalen. Die bleek zonnig... ROB ONDERWATER

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 13