Onderzoek A^VRA naar reportages inhuldigingsdag herschi/drinks1 Politiebonden willen meer ruimte voor snel berechten van rellenschoppers Krakers zetten acties voort REGERING HOUDT VAST AAN OMVANG KONINKLIJK HUIS Vergoedingen rellenschade aan winkels is dubieus T 111 D) Bakker: „Maak vijf mei tot nationale feestdag" De eigenheid van uw hele omgeving VRIJDAG 2 MEI 1980 AMSTERDAM (GPD) - „Het is duidelijk dat de voorbereidingen niet overdreven waren". Dat zegt een hoorbaar vermoeide Am sterdamse burgemeester Wim Polak, een dag nadat koningin Beatrix in zijn stad is ingehul digd. De officiële plechtigheden rond de troonswisseling, die vol gens de grondwet in Amsterdam moet plaatsvinden, zijn precies volgens draaiboek verlopen. Maar rond het centrum zijn 200 politiemannen en burgers ge wond bij de ernstigste rellen uit het recente verleden van Am sterdam. De burgemeester heeft veel kritiek ondervonden op zijn besluit de straten rond het paleis op 30 april af te sluiten. De president van de Amsterdamse rechtbank heeft hem echter in het kort geding dat door bewoners was aangespan nen uit protest tegen de afsluiting gelijk gegeven. Achteraf zegt Polak over de 5000 man sterke politiemacht die op koninginne dag was ingezet voor bewaking en verkeersregeling: „Er was geen man teveel". Commissaris J. de Rhoodes, die op koninginnedag verantwoordelijk was voor de politieacties, vreest dat tegen toekomstige rellen met hardere middelen moet worden BINNENLAND opgetreden. Hij zei doodsbang te zijn dat er dan geschoten zal moe ten worden. n een reactie hierop heeft burge meester Polak gisteren gezegd: „Ik vind dat schieten tot de noodweersituaties beperkt moet blijven. Wij zullen ook op lande lijk niveau in de eerste plaats moeten gaan denken aan bewa pening in een meer defensieve zin zodat de politie minder kwetsbaar is dan nu. Afgezien van heel bijzondere situaties van bijvoorbeeld terroristische aard moet er niet worden geschoten. Schieten betekent een verdere escalatie. Dit moet zoveel moge lijk worden vermeden. In nood gevallen mag je het echter niet uitsluiten. Dit is geen nieuw standpunt. We hebben het er al meermalen in de gemeenteraad over gehad". PvdA-fractieleider Den Uyl noem de gisteravond de suggestie dat er wel geschoten zou moeten worden bij dergelijke rellen „erg gevaarlijk". Wel was Den Uyl het eens met voorzitter Van der Lin den van de Nederlandse Politie Bond (NPB) dat de politie bij rellen zoals in Amsterdam meer mensen MOET kunnen inzetten en over zwaarder materiaal moet kunnen beschikken. „Agenten mogen niet aan een dergelijke agressie worden blootgesteld" Schieten Van der Linden over de vraag of er geschoten moet worden in ex treme situaties: „Het is al een oud probleem. We praten al jaren over een wapen dat het midden houdt tussen de lange lat en het vuur- middel. De achtergrond is ook datje tot taak hebt die mensen te arresteren die verantwoordelijk zijn voor de rellen. Woensdag was er bij de relletjesmakers vaak van moordaanslagen sprake. Maar met vuurwapens werken bete kent een te groot risico". Van der Linden heeft gisteren - evenals de Algemene Christelijke Politiefederatie, de Vereniging van Hogere Politieambtenaren en de Algemene Nederlandse Politievereniging een gesprek aangevraagd met de ministers Wiegel en De Ruiter. De laatste niet alleen om zijn directe ver antwoordelijkheid voor politie zaken maar ook voor de juridi sche kant. De politiebonden me nen dat er in het justitioneel op treden meer ruimte moet komen voor het snel berechten van rel lenschoppers. Minister Wiegel heeft inmiddels toegestemd in zo'n gesprek. Van der Linden verwacht dat de ministers de vol gende week ruimte voor een der gelijk gesprek zullen vrijma ken. De vakbondsbestuurder zegt be zorgd: „Die 102 gewonde poli tiemensen uit het hele land, dat doet me nogal wat, hoor. Naar mijn gevoel komt zodra je over grotere inzetten en zwaarder ma teriaal praat, toch aan de orde waar de grenzen van de politie taak liggen. Ik heb na afloop van de acties met veel mensen ge praat en dan merk je hoe ge schokt ze zijn. Niet allemaal. Sommigen roepen: volgende keer moet het maar harder. Maar de meeste jongens die toch ook al jaren in dit werk zitten zeggen: daar ben ik nou echt niet voor bij de politie gekomen. Dit soort oorlogstaken daar ben ik toch niet voor geschapen. Ik geloof dat het ook niet gewenst is daar de burgerpolitie voor op te lei den". Arrestaties lAlle betrokkenen in Amsterdam menen dat arrestaties van rellen schoppers een van de belangrijk ste wapens blijft. Commissaris De Rhoodes zegt „We hebben er woensdag 40 gearresteerd en dat is vrij veel. Maar in de praktijk is het aanhouden buitengewoon moeilijk. Je bent voortdurend bang dat je je collega's in gevaar brengt. Rechercheurs moetje ex tra bescherming meegeven. We hebben er gewoon niet genoeg mensen voor. Nee, het is een tac tiek die in de loop der jaren niet erg haalbaar is gebleken. Het is zuiver toeval dat er een paar keer tijdens rellen is gearresteerd" DEN HAAG (GPD) - De VARA gaat intern een onderzoek instellen naar fouten, die zijn ge maakt in de radioverslaggeving door VARA en Stad Radio Amsterdam van de gebeurtenissen op 30 april in de hoofdstad. Ook de VARA zelf vindt dat de reportages over de ongeregeldhe den niet vlekkeloos zijn verlopen, al wordt het totaal hog steeds "een goed journalistiek pro- dukt" genoemd. „Geen paarden en honden bij rellen" DEN HAAG (ANP) - Het lan delijk bureau dierenbe scherming heeft er gisteren bij minister Wiegel van bin nenlandse zaken op aange drongen in het vervolg geen paarden en honden meer in te zetten bij rellen zoals die woensdag in Amsterdam plaatshadden. In een tele gram aan de minister stelt het bureau dat in dergelijke om standigheden deze dieren als hulp van geen enkele beteke nis voor de politie kunnen zijn en bovendien nodeloos aan geweld worden blootge steld, aldus een woordvoer der. ,De directeur van de VARA-radio, Piet van de Ende, zei gisteravond in een televisieuitzending van VARA's Achter het Nieuws, dat er geen sprake is geweest van "boos opzet" of is aangezet tot ophitsing. Wel vond hij dat er uit glijders zijn gemaakt. In dit ver band noemde hij de mededeling woensdag vanuit de centrale pre sentatie dat "u er rustig naar toe kunt gaan, uw huis wordt niet gekraakt". Van de Ende meende dat bepaalde vormen van luch thartigheid in de uitzending niet zijn goed te praten en dat de uit voering van de verslaggeving op bepaalde onderdelen minder ge slaagd is geweest. Ook Jan Schaefer, Amsterdams wethouder van volkshuisvesting, was in Achter het Nieuws van oordeel dat dergelijke uitzendin gen, wellicht onbedoeld, het ef fect kunnen hebben dat er men sen op gebeurtenissen afkomen. De fractieleider van de PvdA in de Tweede Kamer, Joop den Uyl, meende dat, hoewel de VARA UTRECHT (ANP) - CPN-fractie- voorzitter Marcus Bakker heeft ernstige kritiek op het "onzalige idee" de 30ste april te prolonge ren tot koninginnedag. Hij gaf daarvan gisteravond blijk toen hij in Utrecht sprak op een CPN- bijeenkomst, gehouden in het kader van de 1-meiviering. Volgens Bakker betekent de voort zetting van koninginnedag op 30 april dat over een reeks van jaren steeds minder mensen zullen be grijpen waarom de veijaardag van iemand die geen enkele rol meer speelt een nationale feest dag moet zijn. Ook zullen - aldus Bakker - steeds meer mensen gaan denken dat die dag gekozen is om afbreuk te doen aan de vie ring van de eerste mei, de dag van de arbeid. Volgens Bakker heeft men hier een unieke kans gemist, door niet de vijfde mei - als een niet aan een persoon gebonden dag - uit te roepen tot een werkelijk alge meen nationale feestdag. Vol gens Bakker is de vijfde mei het symbool van het beste van wat het Nederlandse volk denkt en wenst. Hij noemde de jaarlijkse herdenking van de bevrijdings dag in 1945 een uniek gebeuren, die van wezenlijke betekenis is voor vooral jonge mensen en ook van betekenis is in de strijd tegen fascisme, rassenhaat, onderho righeid en tegen bruutheid. ernstig moet nagaan of er missers zijn begaan, vice-premier Wiegels uitlatingen over de VARA en de NOS een "volstrekt niet te tolere ren bemoeienis zijn met de in de Omroepwet geregelde eigen ver antwoordelijkheid van de om roep in Nederland". Hij vond dat door de intimiderende opmer kingen van Wiegel de vrijheid van de omroep wordt aangetast. Minister Gardeniers van CRM heeft zich laten informeren over de veelbesproken radio-verslagge- ving van de ongeregeldheden in de hoofdstad voor VARA en STAD radio Amsterdam. Moge lijk zou de kwestie vandaag in de ministerraad besproken worden. De NOS wijst de kritiek van de hand inzake de rellenreportages van koninginnedag. De Raad van Beheer, het dagelijks bestuur van de NOS, heeft gisteren gezegd dat het opnemen van flisen van de rellen in de uitzendingen over de inhuldiging van koningin Bea trix op de wijze waarop dat is ge beurd getuigt van een juiste jour nalistieke opvatting. In de verslaggeving van de NOS- televisie "is geen plaats voor het verzwijgen van gebeurtenissen van deze omvang. De verslagge ving als zodanig mag niet worden opgevat als een waarde-oordeel van de NOS", aldus de Raad van Beheer. Minister Wiegel van binnenlandse zaken heeft de Tweede Kamer toegezegd op korte termijn een nota te zullen uitbrengen over de gebeurtenissen in Amsterdam. VERFEIEREN - De woning van de president van de rechtbank in Arnhem, mr. J. Schaafsma, is woensdagavond laat door een groepje jongelui met verfeieren bekogeld. Enige eieren spatten tegen de woning uiteen. De poli tie verrichtte vijf arrestaties. AMSTERDAM - Koningin Beatrix wenst agent Andre Oud uit Maarheezc prins Claus brachten gistermiddag in het Amsterdamse VU-ziekenhuis een inhuldigingsdag gewond geraakte politieagenten. Inzameling voor gewonde politiemensen ALMELO (GPD) - Op initiatief van twee Almeloërs is gister morgen bij de ABN in Almelo een rekening geopend ten behoeve van de politiemen sen die gewond zijn geraakt bij de rellen in Amsterdam. De twee initiatiefnemers, Ire ne Luitsz en Paul de Jong, willen met hun actie hun ern stige verontwaardiging ken baar maken over het optreden van „een groepje raddraai- Het geld wordt gebruikt om de politiemensen ook eens in de bloemetjes te zetten. Iedere cent die binnenkomt, gaat volgens de initiatiefnemers, die hun actie een landelijk ka rakter willen geven, naar de politiemensen. „De politie is altijd het pispaaltje, nu willen wij iets voor hen doen", aldus de intiatiefnemers. DEN HAAG (GPD) - De regering is niet bereid in te gaan op de voor stellen van een kamermeerder heid (PvdA, WD, CPN) om het aantal leden van het Koninklijk Huis verder te beperken. Lid van het Koninklijk Huis, dat is wat anders dan van de koninklijke familie, dienen al diegenen uit die familie te zijn die mogelijk troon opvolger kunnen worden. De Kamer wil dat die kring wordt beperkt tot die leden van de fa milie die zeer dicht bij de Troon ADVERTENTIE ItetdcJci!— Cassis mei zuiver vruchtensappen en zonder toevoeging v iak- o' kleurstoffen' staan. Maar het is erg moeilijk om tussen de diverse leden van de koninklijke familie grenzen te gaan aanbrengen, zo schrijven de ministers Van Agt en Wiegel in hun antwoord op de opmerkin gen uit de Tweede Kamer over het wetsontwerp Lidmaatschap Koninklijk Huis. Er zouden grote onzekerheden kunnen ontstaan, terwijl geen objectieve criteria zijn aan te ge ven voor het leggen van die grens, vinden zij. De bewindslieden ge ven toe dat dit onder de huidige omstandigheden leidt tot een vrij ruim Koninklijk Huis, maar dat mag op zich geen reden zijn om voor een andere regeling te kie- Van Agt en Wiegel vinden het veel beter om, zoals zjj in een ander wetsontwerp geaaan hebben, de ministeriële verantwoordelijk heid voor de gedragingen van de leden van het Koninklijk Huis te beperken tot een kleine groep van Koning, troonopvolger, hun echtgenoten en de eventuelé re gent Het criterium van de erfopvolging i Wiegel en Van Agt ..dui delijk en niet voor tweeërlei uit leg vatbaar". De PvdA met name wilde het Koninklijk Huis beper ken tot de Koning, de eventueel afgetreden Koning, de troonop volger en hun echtgenoten. De WD koos voor de Koning, diens broers en zusters, zijn kinderen en zijn opvolger en hun aller echtgenoten. De regering wijst beide voorstellen ook af, omdat hiermee voorbijge gaan wordt aan de betrokkenheid - met name representatief - bij de koninklijke functie van de ande re leden van de koninklijke fami lie. Alleen de CDA-fractie heeft zich volledig achter het rege ringsvoorstel geschaard. De suggestie van de zijde van de PvdA dat door de nu gekozen re geling er bijna geen onderscheid meer is tussen het Koninklijk Huis en de koninklijke familie, wordt door de regering niet ge deeld. Immers, de helft van de huidige koninklijke familie (de families van de prinsessen Irene en Christina) zal volgens de nieuwe wettelijke regeling niet tot het Koninklijk Huis beho- ARNHEM (GPDj - „We gaan door met kraken totdat de woning nood is opgelost en er geen pan den meer onterecht leeg staan. De overheid kan ons niet weer houden met hard politieoptre den, zoals op koninginnedag is gebeurd. Geweld lost die wo ningnood niet op. We zullen de gekraakte panden verdedigen. Daar worden we wel toe gedwon gen". Vastberaden is het standpunt van de landelijke kraakbewegingen die samenwerken in het Lande lijk Overleg Kraakgroepen (LOK). Duidelijk is dat men zich niet laat afschrikken door de Mo biele Eenheid van de. politie in verschillende plaatsen. Integen deel. Hoewel geweld in principe wordt afgewezen is de kraakbe weging vastbesloten de verdedi ging van te kraken panden beter te organiseren. Op die manier wil men zich wape nen tegen toestanden zoals die woensdag gebeurden in Utrecht, waar krakers uit huizen werden geslagen door particuliere knok ploegen. Datzelfde gebeurde in Dordrecht waar huizen op ge welddadige wijze werden ont ruimd door ultra-rechtse jonge- Een woordvoerder van het LOK, de Arnhemmer Henk (zijn achter naam wil hij niet kwijt om voorde politie onhekend te blijven), vindt dat de overheid door zo hardhandig op te treden om hele grote moeilijkheden vraagt. „Hoewel het kraken veel mensen aan een dak boven het hoofd heeft geholpen, groeit de wo ningnood nog steeds. „Al die rellen woensdag hebben we niet gewild. Het moest een kraakdag worden en geen veld slag, zoals in Amsterdam". Of de moeilijkheden in de hoofdstad zijn veroorzaakt door rellen schoppers en-of krakers is bij het LOK niet bekend. „Men moet goed bedenken dat wij ook geen lieverdjes zijn. Wij vechten alleen als het noodzakelijk is om onze panden te verdedigen", aldus Henk. Hij vindt het terecht dat de acties juist op koninginnedag zijn ge houden. ,,Ik heb op de televisie gezien dat het juist was. Al die poespas van die kroning. Zo'n belachelijke poppenkast kost miljoenen, die veel beter voor huisvesting hadden kunnen worden gebruikt Het LOK is twee jaar geleden opge richt en bestaat uit leden van kraakgroepen in het hele land. De bedoeling is dat in onderling overleg wordt bekeken wat aan de schrijnende woningnood in ons land kan worden gedaan. De acties en demonstraties van af gelopen woensdag waren be doeld om het, naar de mening van de kraakbeweging falende over heidsbeleid aan de kaak te stel len. In 27 steden werden wonin gen gekraakt. Ruim 200 panden die leegstonden, zijn nu weer be woond. Het politieoptreden wordt door de krakers ernstig bekritiseerd. Henk: „In een aantal steden heeft de politie niet ingegrepen of daarmee duidelijk veel te lang gewacht als krakers werden be dreigd door knokploegen. Als dit op het laatste moment toch ge beurde, werden die mensen met zachte hand verwijderd. Waarom kan men ons niet op een dergelij ke zachtzinnige manier behan delen". De kraakbeweging blijft bij de op vatting dat speculatie met wo ningen stopgezet dient te wor den. Andere eisen zijn: meer geld voor sociale woning bouw in plaats van het te beste den aan prestigeobjecten, zoals een kroning; het privé-bezit van woningen uit bannen en bestrijding van de woning nood. DEN HAAG (GPD) - De grote schade die tijdens de rellen van woensdag 30 april in Am sterdam aan een reeks grote en kleine bedrijven is toege bracht, wordt niet automa tisch vergoed door de verze keringsmaatschappijen, ook al waren die bedrijven verze kerd. Afhankelijk van de po lisvoorwaarden kan schade als gevolg van oproer of bin nenlandse onlusten van ver goeding uitgesloten zijn. Dit heeft het Verbond van Verze keraars in Den Haag gisteren bekendgemaakt na onderling beraad van de maatschappij- Het Verbond van Verzekeraars heeft besloten eerst wat meer in formatie te verzamelen over de achtergronden en de aard van de gebeurtenissen op 30 april, en wil uiterlijk volgende week dinsdag een standpunt bepalen. Het be lang hiervan is gelegen in de om standigheid dat de molestrisico's in vrijwel alle vormen van verze kering worden uitgesloten, ter wijl de definities die de verzeke ringsmaatschappijen hanteren voor de begrippen oproer en bin nenlandse onlusten niet duide lijk genoeg zijn. Volgens de heer N. van Ronkel van het Bureau Voorlichting Verze kering in Den Haag wordt onder oproer verstaan: „Min of meer georganiseerde plaatselijke ge welddadige beweging, gericht tegen het openbaar gezag". Bin nenlandse onlusten worden ge definieerd als: „Min of meer georganiseerde gewelddadige handelingen op verschillende plaatsen zich voordoende, bin nen een staat". De vraag waar het in dit verband om gaat is in hoe verre de onlusten in Amsterdam „min of meer georganiseerd" wa ren. Desgevraagd gaf Van Ronkel toe dat op dit punt geen of te wei nig jurisprudentie bestaat. Hij verzekerde dat het standpunt van de maatschappijen niet zal worden bepaald door de omvang van de schade, zodat de bedrijven die schade geleden hebben meer of minder aan de goedgunstig heid van de verzekeringsmaat schappijen overgeleverd zouden zijn. In het verleden heeft wel „elke maatschappij afzonderlijk een beslissing" genomen. Hoewel bedrijven in bepaalde de len van Amsterdam, met name in de omgeving van de Dam, al vele jaren het doelwit zijn van vernie lingen tijdens gevechten met de politie, hebben de verzekerings maatschappijen hun klanten in deze „relgevoelige" contreien tot dusver geen bepaalde eisen ge steld, waardoor zij minder kwetsbaar zijn. Sommige zaken, zoals de Bijenkorf, hebben ge pantserd glas in hun etalages. ADVERTENTIE J voor de eigenheid van uw interieur i—1

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 7