LEIDSCH DAGBLAD Belastingfraude kost 1,5 miljard GEWELD EN EMOTIES BIJ INHULDIGING Hfe Wiegel: "NOS en VARA erg onverstandig" vandaag De officiële inhuldigingsmunten. Direkt van 's Rijks Munt. DONDERDAG 1 MEI 1980 OPGERICHT 1 MAART 1860 36154 Bureau Witte Smg< Directeur: G Koopman po. 1 Bq i e,H ïïïr;RMDSPrans DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Voor tel nrs 21e colol Hemelsbreed was het slechts een kwestie van honderden meters. Toch was er een wereld van verschil. Aan de ene kant een so bere en soms ontroe rende inhuldigings plechtigheid in de Nieuwe Kerk, waar de waardering voor de "oude" vorstin zich meermalen uitte in een ovationeel applaus. Aan de andere kant een bittere en meedogenlo ze strijd, die de politie moest leveren tegen een groot aantal jeugdi ge raddraaiers, die zelfs mishandeling en plun dering niet uit de weg gingen. Duizenden jongeren maakten zo van het feest een nachtmerrie. Koningin Beatrix zweert tro 1 De trieste balans van een dag rellen: 101 gewonde politie mensen, van wie negen in het ziekenhuis zijn opgenomen. Verder zijn er minstens 100 andere gewonden, van wie drie met schedelletsel naar een ziekenhuis gebracht. Er werden 40 relschoppers gearresteerd wegens open lijke geweldpleging. Ze zit ten nog vast. De materiële schade kon vanmorgen nog niet worden overzien. Er is geplunderd en tientallen au to's zijn uitgebrand. aan de grondwet Vele kermisexploitanten heb ben een bittere smaak over gehouden van Koninginne dag in Amsterdam. De standplaatsen langs het Ro- kin, die voor duizend gulden of meer waren gepacht, heb ben slechts schulden opgele verd. Omstreeks drie uur gingen gisteren de luiken dicht voor nougatblokken en zuurstangen. Balen vol wor stebroodjes, hamburgers en zoute haring, stapels in geblikte pils en frisdrank dreigden vertrapt te worden 44 PAGINA'S onder het geweld van de rel len en charges. Aan de etalageruimte van het warenhuiscomplex van Vroom en Dreesmann werd gisteravond aanzienlijke schade toegebracht door demonstranten. Volgens mr. Wijers, secretaris van de raad van bestuur van Vroom en Dreesmann bedraagt al leen de goederenschade al een bedrag dat hij schat op „tus sen de 10.000 en 20.000 gul den". Daarbij komt ook nog de aangerichte glasschade. Het Water Loop lein: meer strijdgewoel dan feestgedruis De demonstranten zijn volgens zijn zeggen niet in het wa renhuiscomplex zelf bin nengedrongen. Het „bleef bij het schade toebrengen aan en wegnemen van goederen die in de etalages uitgestald waren", zo zei hij. De rellen duurden tot even na enen in de nacht. Met inzet van extra personeel en materieel heeft de stads reiniging de binnenstad in middels schoongemaakt. Ondanks de hevige onlusten is de vaartocht van de konink lijke familie en gasten ge woon doorgegaan. Even was er sprake van dat dit pro gramma-onderdeel, inclu sief het vuurwerk, zou wor den geschrapt, maar uitein delijk werd besloten ook dit onderdeel van de festivitei ten volgens het draaiboek te laten verlopen. Aan boord van de Prinses Bea trix van de Stoomvaart Maatschappij Zeeland, werd een party gehouden en kon den de gasten het vuurwerk bewonderen. Vijftien geïl lumineerde historische schepen voeren intussen over het IJ. Terwijl het vuurwerk plaatsvond, gin gen de gevechten in de stad door. Bij de charges kreeg de politie soms van onverwachte zijde bijstand. Op de Oude Zijds Voorburgwal doken Heli's Angels uit een portiek op. Een gestruikelde demon strant werd door hen in el kaar getrapt en in half be wusteloze toestand in de gracht gesmeten. De binnenstadsziekenhuizen van Amsterdam waren gis teren op hun eerste-hulpaf- delingen extra toegerust voor het behandelen van grote aantallen gewonden. Het zwaarbewaakte Bin nengasthuis dat - in het hart van de stad - ongeveer in de vuurlinie lag, kreeg met tientallen slachtoffers het meeste werk te doen. Zie verder pagina 7, 9, en 11 DEN HAAG (GPD) - Twee derde van de Nederlan ders die inkomstenbelas ting moeten betalen, fraudeert bij de opgave van het inkomen. De Staat ontvangt daardoor ongeveer 1,5 miljard gul den minder belasting dan zij zou moeten krijgen. Belastingfraude is geen incidente le zaak meer en zal nog verder toenemen. De belastingdienst kan zijn taken niet meer aan en daardoor zijn de belastingwet ten nauwelijks meer uitvoer baar. Dat zijn de hoofdconclusies van een langdurig en intensief onder zoek dat de oud-directeur-gene raal der belastingen, W. J. van Bijsterveld, in opdracht van het ministerie van financiën heeft in gesteld naar de belastingfraude in Nederland. Het lijvige rapport werd vanmorgen - in een „ge kuiste" versie - door minister Van der Stee (financiën) gepre senteerd. Zonnig Droog en zonnig. Minimumtempera tuur omstreeks 7 graden. Middagtem- peratuur van 14 graden op de Wadden tot 18 graden in het binnenland. Mati- 1 de kust af on toe krachtige 2 MEI Zon op: 6.06 uur; onder: 21.06 uur Maan op: 23.16 uur; onder: 7.43 ui Hoogwater te Katwijk om 5.28 en uur. Laagwater om 1.21 en 13.32 u belastingfraude. Dit leidt tot een onrechtvaardige verdeling van de collectieve lasten en boven dien ondermijnt het ons stelsel van gemeenschapsvoorzienin gen en daarmee „het functione ren van de verzorgingsstaat. Van Bijsterveld heeft zich voorna melijk toegelegd op de fraude bij de inkomstenbelasting (in hoofd zaak zelfstandigen en onderne mers) en de omzetbelasting. Maar volgens hemzelf en minister Van der Stee heeft de fraude door de individuele Nederlander vrijwel zeker dezelfde omvang. Het on derzoek is geconcentreerd op het jaar 1975. In dat jaar werd door de belasting dienst voor 900 miljoen gulden aan belastingfraude achterhaald. Als alle ondernemers waren on derzocht, zou zelfs 1,2 tot 1,6 mil jard gulden mèèr aan inkomen zijn opgegeven. In twee derde van de gevallen bedroeg de frau de een inkomen van meer dan 2000 gulden, een derde gaf meer dan 10.000 gulden (gemiddeld 30.000!) aan inkomen te weinig op. Bij ondernemers betreft de fraude in ongeveer 40 procent van de ge vallen het niet-opgeven van ont vangsten. In een kwart van de ge vallen werden ten onrechte uit gaven voor privé-doeleinden niet bij het inkomen geteld. Het af trekken van privé-kosten op de rekening van de zaak kwam in 15 procent van de gevallen voor. Bij particulieren bestond 30 pro cent van de fraude uit het teveel opgeven van aftrekposten. UTRECHT - "De charmes van mevr. Albeda verhullen niet 't slechte beleid van meneer", luidt de tekst op het sandwichbord dat één van de vrouwen die vanochtend in Utrecht aanwezig was bij de opening van de manifestatie "Vrouw en arbeid" had meegenomen. De vrouw van de be windsman van sociale zaken verrichtte de opening. (Zie ook pag. 37). i SESft V' Bestel vóór 30 mei /f a.s. sets van 1 gulden en 1 rijksdaalder in H. V verzamelaarskwaliteit f.d.c., compleet met messing legpenningen munt- beschrijving in fraaie cassette met het Rijkswapen. U bestelt door overmaking van f 25,- per set aan 's Rijks Munt Inhuldiging te Utrecht op postrekening 1730480 onder vermelding van uw naam en adres. Aflevering van juli 1980 al per aangetekende post thuis. - Publikatie van het Ministerie van Financiën. HILVERSUM (ANP) - De NOS heeft volgens vice-premier Wie- gei erg onverstandig gehandeld door tussen de televisiebeelden van de inhuldiging door reporta ges te brengen over de rellen in Amsterdam. Het gaf volgens hem niet alleen naar buiten toe, "of naar het bui tenland". een heel slecht beeld, "maar het geeft ook een niet eer lijk beeld, want het toont niet aan dat de meerderheid van de Am sterdamse bevolking van soort raddraaiers niks wil ten", zo verklaarde Wiegel van morgen in de actualiteitenru briek AVRO's Radiojournaal. "Als dat dan toch dat soort rellen uitzendt speelt men alleen maar die raddraaiers in de kaart". Wie gel verklaarde weinig tijd te heb ben gehad om naar de gecombi neerde uitzending van de VARA en Radio Stad Amsterdam te luis teren Iran dreigt bezetters in Londen TEHERAN (Reuter) - De Iraanse minister van buitenlandse zaken. Sadeg Ghotbzadeh, heeft ge dreigd dat de gevangenen, wier vrijlating de bezetters van de am bassade van Iran in Londen ei sen, zullen worden doodgescho ten als de leden van de ambassa de iets zou overkomen. Drie mannen drongen gisteren de Iraanse ambassade binnen en maakten daar een twintigtal ge gijzelden, onder wie een aantal leden van de diplomatieke staf. Zij eisen de vrijlating van 91 ge vangenen in Iran. De bezetters hebben laten weten dat zij het leven van hun niet- Iraanse gegijzelden zullen spa- Onder de gegijzelden zijn drie Brit ten, onder wie de politieman die voor het ambassadegebouw op wacht stond. LEIDSCH DAGBLAD CONTRAST Het contrast had gistermidag niet scherper kunnen zijn. Enerzijds een inhuldiging die ongetwijfeld waardigheid uitstraalde, wat voor gevoelens zij ook opriep: ontroering bij de één en mogelijk wat irritatie bij de ander omdat het geheel zo weinig eigentijdse toonzetting had. Anderzijds bit tere veldslagen in de straten van de hoofdstad. De verheven taal in de Nieuwe Kerk en de keienregen er buiten, ze zullen helaas voor altijd aan deze dag gekoppeld blijven. Het was min of meer te voorzien dat er in Amsterdam op de dag van abdicatie en inhuldiging behalve weemoed (afscheid van een vorstin met wie generaties zijn opgegroeid) en feestelijke gevoelens (om de komst van een vorstin in wie velen vertrouwen hebben) ook onaangenaamhe den te wachten stonden. In de hoofdstad is het de laatste maanden als gevolg van de treurige huisvestingssituatie, zeer onrustig. En de berichten over het gigantische net van veiligheidsmaatregelen dat met de inhuldiging gepaard zou gaan, de politiemacht die op de been zou zijn, het feit dat buurtbewoners alleen via een pasje bij hun woning konden komen, roepen nu eenmaal tegen krachten op. Men kan dat betreuren, men kan daar zijn afschuw over uitspreken, maar zo gaat dat nu eenmaal. De vraag is wie en wat daar nu eigenlijk tegen de politie streed. Krakers, anti-monarchisten? De kraakbond heeft zich gedistantieerd van alle geweld. Nu is dat wat simpeltjes. want er is gisteren wel degelijk het een en ander op kraakge- bied gebeurd. Maar wat vooral belangrijk is: krakers hebben met hun uitlatingen de gespannen sfeer op die dag mede in het leven geroepen Niet waarschijnlijk is toch dat zij de drijvende kracht achter de vernielingen waren. Zij hebben andere oogmerken. En anti-monarchisten zijn. tot dusver althans, voornamelijk mensen geweest die met argumenten stre den en niet met keien Het meest aannemelijk lijkt dat in het kielzog van deze groeperingen (dat was in de jaren zestig ook het geval met het inventieve Provo) elementen, geladen met woeste agressie, hun slag hebben geslagen, met geen ander doel dan er een troep van te maken. Figuren die in toenemende mate de irust verstoren op voetbalvelden, leken zich nu in de straten van Amsterdam te hebben geposteerd. Dat men daar hard tegen optrad is volkomen juist. Het gezeur van mensen die altijd weer vinden dat agenten niet tactvol genoeg optreden, moet men maar terzijde schuiven. Geduld is mooi. maar in sommige situaties kan het ophouden een deugd te zijn "Raddraaiers' noemde vice-premier Wiegel gisteravond de lieden die de ongeregeldheden hadden veroorzaakt Die constatering is juist, om het daarbij echter te laten zou ónjuist en kortzichtig zijn. Het aantal raddraaiers moet zeker Amsterdam zorgen baren. En ook niet vergeten mag worden dat aan de basis van alles een aantal sociale problemen staat dat om een oplossing vraagt. "Ik heb wel begrepen dat de VARA de 30ste april heeft misbruikt om daar een programma aan te wij den waarvan ik me niet kan in denken dat ook vele socialisti sche luisteraars zo'n programma op prijs stellen. Ik vind dat dat niet kan". EIKEN LAMEL PARKET reeds gelakt f 49,50 m2 tóch even kijken bij DE H0UTBAAN zellbouwcentrum Zijldijk 22 Leiderdorp tel. 071-899311 op het terrein van de Verenigde Touwfabriek Zaterdags geopend Op maandag 5 mei (bevrij dingsdag) zullen onze kan toren GESLOTEN zijn Voor hel aannemen van ad vertentieopdrachten voor onze edities van maandag 5 mei geldt als uiterste inleve ringstermijn vrijdagmiddag 14.00 uur Direktie Leidsch/Alphens dagblad

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 1