Opnieuw breuk over Britse EG-bijdrage OPZIJ Kort zakelijk Thatcher wil onderste uit de kan FNV wil vergoeding loonmaatregel in cao Europa: kom op voor Engeland en Frankrijk Geen verband appels-mensenrechten Mobil Oil Het stakende personeel bij Mobil Oil in Amsterdam is gisteren met de directie tot de overeenstem ming gekomen dat de installaties een minimale bezetting door ei gen midden- en hoger personeel zullen krijgen. Dit in het kader van de veiligheid, aangezien de onder druk staande machines niet alleen gelaten kunnen wor den. Ze zullen echter niet worden "opgestart". Bovendien zullen er geen transporten en beladingen plaatshebben. Dat deelde stakingsleider J. Piet gisteravond mee, op de vijfde dag van de staking van ongeveer 100 man van het 250 man sterke per soneel van Mobil Oil. Inzet voor de actie is een vijfploegendienst, waar de directie van de raffinade rij op tegen is. VNU Muva BV voorheen A.H. Muur mans Uitgeversbedrijf in Heerlen en VNU Verkoopgroep BV heb ben overeenstemming bereikt over de onderneming door VNU (Verenigde Nederlandse Uitge versbedrijven BV) van het gehele geplaatste aandelenkapitaal van Muva. De jaaromzet van Muva - ongeveer 250 medewerkers, van wie er 165 werkzaam in de verkoop en pro- duktie in Heerlen zijn - beliep in 1979 zo'n veertig miljoen gulden. Tot de activiteiten behoren de produktie en distributie van voornamelijk wenskaarten, ge schenkartikelen en diverse pro- dukten, met name onder de merknaam Holly Hobbie. Kluwer Het uitgeversconcert Kluwer NV stelt voor over 1979 in plaats van een dividend van f 5,80 in contan ten per aandeel van f 10,- desge wenst f i .45 in contacten uit te keren, alsmede een uitkering in aandelen uit de belastingvrije agioreserve. Per twintig gewone aandelen zal dan één gewoon aandeel worden uitgereikt. De nieuwe aandelen zullen ten volle delen in het resultaat over 1980 en volgende jaren. Over 1978 betaalde Kluwer een di vidend van f 5, naar keuze geheel in contanten of 1,25 in contanten plus een uitkering in aandelen uit de agioreserve in de verhouding van 1 op 23. II Ml I I I I 11—1 DINSDAG 29 APRIL 19 Ton van Brussel WEERRAPPORTEN van hedenmorgen 7 uur Amsterdam De Bilt Deelen Eelde Eindhoven Den Helder Rotterdam Twente Vlissingen Zd. Limburg Aberdeen Athene Barcelona Berlijn Bordeaux Brussel Frankfort Genève Helsinki Innsbruck Klagenfurt Kopenhagen Lissabon Locarno Londen Luxemburg Mallorca München Nice Oslo Parys motregen motregen motregen iwaar bew. geh. bew. regen geh. bew. bew. 10 5 05 onbew. mist zwaar bew. onbew. geh. bew. geh. bew. licht bew. onbew. onbew. geh. bew. zwaar bew. zwaar bew. geh. bew. regen 18 11 0 18 10 01 10 2 01 Split zwaar bew. 16 9 3 Stockholm geh. bew. 10 5 6 Wen Zurich Casa Blanca Istanbul Las Palmas Beiroet Tunis bew. 12 8 ^halfbew lar bew. LUXEMBURG (GPD) - De Europese topconferentie in Luxemburg is in een fiasco geëindigd. Noch over de Britse bijdrage aan de Europese Gemeen schap, noch over de land bouwprijzen werden de regeringsleiders van de Europese Negen het na een dag keihard onder handelen eens. De definitieve breuk ontstond over 400 miljoen gulden - het verschil tussen de eis van de Britse „IJze ren maagd" Margaret Thatcher en het laatste bod van Frankrijk en Duitsland om het Britse be grotingsprobleem op te los- De „onredelijke halsstarrigheid" van Thatcher (uitspraak van een Franse woordvoerder) leidde er toe dat de Negen het over vrijwel geen enkel probleem eens wer den. Ook niet over de landbouw prijzen waarbij Engeland even eens alleen stond tegenover de acht overige EG-landen. Ver wacht wordt dat de Europese Commissie haar landbouwvoor stellen nu weer zal terugtrekken. „Een slechte dag voor Europa, maar toch geen diepe crisis", oordeelde premier Van Agt na afloop. De onderhandelingen, steeds ba lancerend op de rand van een breuk, gingen vrijwel de hele dag over Thatchers eis de Britse EG- bijdrage te verminderen. De Londense EG-contributie wordt voor 1980 op 4,6 miljard gulden geschat. Het laatste bod van pre sident Giscard, daarby gesteund door de Westduitse bondskanse lier Schmidtomdit jaar en in 1981 telkens 3,2 miljard gulden van Londen „over te nemen" - en te verdelen over de acht anderen - vond de Britse regeringsleider mevrouw Thatcher te weinig. Visserij 'De Britse premier eiste nog eens 400 miljoen gulden meer. En dit terwijl Londen's EG-partners al veel verder waren gegaan dan ze JU i plan waren. Behalve over de Was peen AI - per kist 10,-20,60; All Thatcher: gl niet meer eens over de visserij- politiek en een marktordening voor schapenvlees, allemaal problemen die mede zijn ont staan door de harde afwijzende houding van Groot Brittan- niè. Een Franse zegsman laakte in een officiële verklaring de „niet meer redelijke, onbuigzame houding van Thatcher waardoor een ak koord onmogelijk werd. Frank rijk betreurt dat het ondanks een duidelijke politieke wil van En- gelands partners niet mogelijk is een oplossing te vinden die vol doet aan de EG-solidariteit en die noodzakelijk is om de eenheid in de gemeenschap te bewaren", al dus de woordvoerder van presi dent Giscard. Met zijn bod van twee maal 1200 miljoen rekeneenheden - wat overeenkomt met twee maal 3,2 miljard gulden - ging de Duitse bondskanselier Schmidt veel verder dan regeringspartijen en oppositie in Bonn hem formeel hadden toegestaan. „Dit com promis kost Duitsland 1200 mil joen mark per jaar, en meer kun nen we echt niet betalen", zei een Duitse zegsman. „Onze zakken zijn leeggeklopt". zei hij. Het bod van Schmidt en Giscard betekent ook een zware last voor Nederland, namelijk ongeveer 300 miljoen gulden meer per jaar. Maar omdat Nederland tot de grote profiteurs van de gemeen schappelijke Europese markt behoort - vooral dank zij de land bouwpolitiek - leek voor Den Haag geen keus mogelijk. Dit temeer omdat het akkoord over de landbouwpijzen dat de land bouwministers van de Negen zondagnacht overeenkwamen, de Nederlandse landbouw evenmin windeieren zal leg gen. Spanning De onderhandelingen op de Groentenveiling Katwijk aan den Rijn. landbouwprijzen werden de geringschefs het vervolgens ook Dollar onder twee gulden AMSTERDAM - De koers van de Amerikaanse dollar is gisteren op de belangrijkste internatio nale valutamarkten verder ge daald en kwam in Amsterdam zelfs weer onder de twee gulden uit. De hardste klap viel in To kio, maar ook in Londen en Frankfort traden koersdalingen op. In Nederland kost een dollar nu 1,98. Belangrijkste oorzaken van de koerswijziging zijn het aftreden van minister Vance van buiten landse zaken en de voortgezette daling van de rentetarieven in de VS. Als belangrijkste rente tarief gold twee weken geleden nog 20% (kredietverlening) na een gisteren aangekondigde ver laging van het zg. "Prime rate" is het tarief 18,5 Door de min der gunstige rente laten buiten landse beleggers het nu in de VS afweten. 7.-18,80; BI 15.-24,60; Cl 13,30-16,70; CII 9,80-13,50. Aanvoer 201 ton. Rabarber 0,44-0,48. Bloemkool 812,02; 8 II 0,99. VEEMARKT LEIDEN - Totale week- aanvoer 6995; aanvoer op de markt van dinsdag 5562; slachtrunderen 272; ge- bruiksvee 600; graskalveren 50; nuchte re kalveren 3322; pony's 17; varkens 613; biggen 32; schapen of lammeren 564; bokken of geiten 92. PRIJSNOTERINGEN SLACHTVEE: stieren le kwal. 7,40 tot 8,-; stieren 2e kwal. 6,90 tot 7,25; vaarzen le kwal. 7,20 tot 8,10; vaarzen 2e kwal. 6,25 tot 6,90; koeien le kwal. 6,95 tot 8,10; koeien 2e kwal. 6,50 tot 6,80; koeien 3e kwal. 5,80 tot 6,05; worstkoeien 5,05 tot 6,00; extra kwal. en dikbillen 9,00 tot 13,50; nuchte re slachtkalveren 1,25 tot 2,00; slacht- varkens 2,45 tot 2,50 per kg. levend ge wicht. GEBRUIKSVEE: melk en kalfkoeien 1700 tot 2950; varekoeien 1150 tot 2200; pinken 1100 tot 1850; graskalveren 600 tot 1300; nuchtere kalveren rood 300 tot 425; zwart 250 tot 325; biggen 90 tot 95; schapen 190 tot 230; lammeren 190 tot 225; pony's 200 tot 700; geiten 20 tot 100 perstuk. TOELICHTINGEN: Slachtrunderen. aanvoer, redelijk, handel goed, prijzen stabiel; kalf- en melkkoeien, redelijk, rustig, stabiel; varekoeien, redelijk rus tig. stabiel; vaarzen en pinken, redelijk, rustig, stabiel; graskalveren, redelijk, rustig, stabiel; nuchtere kalveren, ruim rustig, stabiel; pony's matig, matig, sta biel; varkens, redelijk, matig, lager; lo pers en biggen, matig, matig, lager; schapen en lammeren; redelijk, vlot, stabiel; geiten, redelijk, goed, stabiel. AMSTERDAM (ANP) - De FNV- bonden gaan in de cao-onder handelingen dit jaar proberen zoveel mogelijk afspraken te ma- keri met de werkgevers, die doorlopen tot na de loonmaatre gel, die 1 januari 1981 afloopt. Door cao's af te sluiten die over de loonmaatregel heen lopen hoopt de FNV zoveel mogelijk goed te maken wat de werkne mers door de gedwongen loon matiging in 1980 wordt onthou den. Dit zei FNV-voorzitter Wim Kok gisteren na afloop van de Federatieraad van de FNV, die zich voornamelijk had bezigge houden met de resultaten van de ledenraadplegingen bij de diver se bonden de afgelopen tijd. Kok stelde dat in de Federatieraad - waarin alle FNV-bonden zijn ver tegenwoordigd - is vastgesteld dat de FNV aan het van vóór de loonmaatregel daterende ar beidsvoorwaardenbeleid moet vasthouden, waarbij dan wel noodgedwongen rekening moet worden gehouden met de beper kingen van die maatregel. In de af te sluiten cao's zal dan ook herstel van de prijscompensatie per eind 1980 moeten worden vastgelegd. Kok stelde dat het met de huidige stand van zaken nog te vroeg is om vooruit te lopen op het ar beidsvoorwaardenbeleid van de FNV in 1981. Luxemburgse Kirchberg, het Europese centrum in de hoofd stad van het groothertogdom, vonden plaats in een sfeer van spanning. De meeste landen wil len snel af van het Britse probleem dat de EG nu al meer dan een jaar belast. In een tijd van internationale spanningen kun nen we ons niet veroorloven te blijven hakketakken over begro tingsproblemen, aldus bonds kanselier Schmidt. Margaret Thatcher gaf echter geen krimp. Haar onderhandelingspo sitie is nog versterkt door de Brit se reserve op het landbouwak koord dat door de andere acht EG-landen als een acceptabel compromis is begroet. Als er geen oplossing is voor ons probleem, dan werken we niet mee aan verhoging van de land bouwprijzen, verklaarde That cher. Een Britse woordvoerder noemde het besluit van de land bouwministers om de prijzen met gemiddeld vijf procent te verho gen „onverantwoordelijk". "Kom op voor Europa" was vorig jaar de leus, waarmee Europarlement; riërs hun landgenoten naar«de stembus wilde lokken voor de eerst echte verkiezingen voor een Europees Parlement. Heeft zo'n par lemen nou zin, was toen de op verkiezingsbijeenkomsten veelvuldig gesteld vraag uit de zaal? Werkelijk macht hebben die 410 mensen die afwisselend in Straatsburg ei Luxemburg vergaderen toch niet en voorzover er geld uit te geven valf gaat dat naar de landbouw, de enige sector waarvan bij tijd en wijle h( vermoeden kan bestaan dat een gezaménlijke aanpak van de negei vruchten afwerpt. Geduld en nog eens geduld werd de kiezer van achter het spreekgestoelte gevraagd, want als er eenmaal zo'n rechtstreeks gekozen Europees Par lement zou zijn aangetreden, zou dat allemaal gaan veranderen. Natuuri lijk niet van de ene dag op de ander, maar in het stap-voor-stap-tempd dat in grensoverschrijdende politiek gebruikelijk is. Inmiddels, elf maanden na de verkiezingen, zijn de problemen rond dè EG-kas en de financiering van de landbouwbegroting nog allerminst opgelost. Vorige week maandagmiddag kwamen de ministers van landbouw Brussel bijeen voor een gesprek over de landbouwprijzen voor het s zoen '80-'81. Op tafel lag een voorstel van de Déen Olav Gundelach die als) lid van de Europese Commissie (het dagelijks bestuur van de EG) spe ciaal is belast met de pittige portefeuille landbouw en vissery. Hij wilde na alle kritiek op de geldverslindende landbouwpolitiek van de negen, nu eens een pas op de plaatsmaken, en stelde een prijsverhoging van 2,5 voor, waarmee 2,7 miljard kon worden bespaard. Dat voorstel nu, werd maandagmiddag in Brussel al meteen van alle kanten gekritiseerd. Er was maar één land dat er voor voelde en dat was Groot-Brittannië Niet zo verwonderlijk, want gisteren begon in Luxemburg de bijeenkomst van de regeringsleiders van de EG-landen en deze ontmoeting staat voor een belangrijk deel in het teken van het Britse verzoek om minder geld te mogen bijdragen aan de EG-kas. Een voorstel tot matiging kortom moest tenminste in die hoek steun vinden. De acht partners hadden er echter volstrekt geen oren naar. Overal hebben zich de afgelopen maanden grote demonstraties van ontevreden boeren voorgedaan, en die protesten konden uiteraard niet zo maar worden genegeerd. Frankrijk stelde zich het hardst op. President Giscard d'Estaing liet mid den vorige week weten niet aan een gesprek over een vermindering var de Britse bijdrage te willen meedoen als niet eerst een verhoging van de landbouwprijzen met tenminste vyf procent werd toegestaan. Het stempel dat Engeland en Frankrijk op de Europese politiek drukken kon vorige week niemand ontgaan. Engeland weigerde voor de Franse pressie te zwichten en uiteindelijk werd de bijeenkomst van land bouwministers donderdagochtend vroeg opgeheven, zonder dat eer compromis was bereikt. Toen evenwel duidelijk werd dat Frankrijk van geen wijken wilde weten, werden de landbouwministers opnieuw opgetrommeld, ditmaal naar Luxemburg te komen. Informeel overlegden de collega's met kaar; intussen werkten de Italiaanse minister van landbouw en tevens voorzitter van het Europees landbouwberaad Marcora, samen met Gun delach aan een nieuw voorstel. Zondagavond begon dan uiteindelijk het beraad, dat maandagochtend vroeg uitmondde in een akkoord over een prijsverhoging van vyf procent. Dat is nog altyd minder dan de 7,9% die de boeren in Europa hadden gevraagd, maar voor Giscard d'Estaing die volgend jaar als president van Frankrijk herkozen moet worden, voldoende om zijn achterban enigszins te vriend te houden. Kenmerkend voor de af en toe op burenruzie-niveau uitgevochten ver schillen van mening tussen Engeland en Frankrijk is natuurlijk wel dat de één nooit een voordeel ten koste van de ander mag halen. Was het vorige week Frankrijk die eisen stelde aan het overleg over de EG-in- komsten, gisteren was het de beurt van de Britten. Vijf procent oké, maar dan wel minder geld van ons naar de EG. Op het ogenblik (gistermiddag) wordt over die vermindering nog druk vergaderd. De regering Thatcher zou dit jaar 4,6 miljard bijdragen a EG-begroting, maar wil daar twee miljard van afhalen. Een verminde ring van die omvang zal vermoedelijk niet aan de orde.zijn, maar met een radicaal "nee", op het Engelse verzoek hoeven de partners ook niet a te komen. Er komt hoe dan ook minder geld in de EG-kas en samen met de extra verhogingen van de landbouwbegroting, betekent dat dat de landbouwuitgaven van de Europese Gemeenschap een jaar na de Euro pese verkiezingen, groter zijn dan ooit. DEN HAAG (GPD) - Chili zal dit jaar naar schatting 65.000 ton ap pels exporteren naar de Europese Gemeenschap. Dit antwoorden de ministers Braks (landbouw en visserij) en Van der Klaauw (bui tenlandse zaken) op schriftelijke vragen van PvdA, CDA, D'66, PPR en PSP. De bewindslieden verzetten zich overigens tegen de suggestie van deze partijen dat de export van Chileense appels wat te maken heeft met de schending van de mensenrechten in dat land. Uit cijfers van het departement van landbouw en visserij blijkt dat Chili vorig jaar ongeveer 46.000 ton appels naar de Gemeenschap exporteerde. Dit relatief lage to taal was een gevolg van een dooi de EG opgelegde beperking, een zogenaamde vrijwaringsmaatre gel, nadat Chili weigerde de uit voer van appels vrijwillig te be perken. Tot nu toé verkregen ge gevens tonen aan dat de export van appels uit het zuidelijk half rond naar Europa dit jaar nauwe lijks hoger zal uitkomen dan verleden jaar. Geen van de vier appel-exporte rende landen (Chili, Argentinië, Australië en Nieuw-Zeeland) is bereid vrijwillig de export dit jaar te beperken. Zij vinden dat de verstoring van de Europese ap pelmarkt een gevolg is van een sterke produktie-uitbreiding in de Gemeenschap zelf. Ondanks de sterke groei van de Chileense export kan, volgens minister Braks, nauwelijks gesproken worden van een schending van de toegestane hoeveelheid ap pels, nu de totale invoer niet toe neemt. DINSDAG 29 APRIL 1980 AMKV Bos Kalis Dordtschr Pctr. pref. Elsevier-NDU Knnla Fr. Gron. Hyp. Gist Brocades Hrlnekcn Holding Holl. Bet 66.90 296,90 214,50 131,00 72,30 28,00 I. Beton Groep BINNENLANDSE AANDELEN Asselberg AUDIT Begemann Bergoss Blydcnst C. Bredero VG Breder» VB ld. eert. Clndu-Key Crane Ned. Dell Mij. Dcsseauz Dorp en Co. Duiker App. K.WBA Fokker Furness Holdoh Hall Trust. Ind. Maatsch. 1BB Kondor Internatio M. 27,40 492i00 1150.00 373,50 BOioO 500,00e 1 L'id.OO Palembang Pont Hout Porcel. Fles Rademakers 37,00 JII-KHM, 30,50 230,00 230.00 115,00 132^00 88,50 190,00 325,00 318,00 47,00 288,00 105,20 Sarakreek Schev. Espl. Schlumberger Scbokbcton Schuppen 97,00 43^50 ïs:ï„. Tilb. Hyp. bk Tilb. Waterl. Unikap Ver. Glansf. VHF Stork Vihamij Butt VRG Gem. B« Wegener C cerl Wessanen c Wyers BELEGGINGS- INSTITUT^N Alvamy Asd. Belegg. I Leveraged Sumabcl 116,50 143,00 3^50 Tokyo P Viking Conccntra Fidelity F Investors M Japan Fund Lehman Corp COl'D EN ZILVER BUITENLANDS GELD Schilling 1100 15,38 AMSTERDAM (ANP) - Een niet al te druk Damrak heeft vandaag een zeer licht verdeeld beeld te* zien gegeven. De internationals' moesten overwegend iets terug,1 waarbij Kon. Olie het het moei lijkst had. Het energiefonds moest bij hervat ting van de handel de winst van een gulden, die gisteren laat in de middag nog kon worden geboekt, geheel prijsgeven, waarna een verdere lichte afbrokkeling op trad. De bankensector lag er vrij goed bij, met uitzondering van FGH, d ie f 1,40 terug moest naar f 72,50. De verzekeringswaarden waren goed prijshoudend. In de uitge verssector viel Elsevier-NDU in gunstige zin uit de toon met een winst die tegen het middaguur al was opgelopen tot f 6,50 op f219. De aannemers gaven lichte af wijkingen naar beide zijden te zien. Nedlloyd begon weliswaar iets lager, maar was spoedig rond een gulden duurder op f 86 dan gisteren het geval was. De staatsfondseninarkt bleef ook vandaag oplopen, zij het niet snel. Over vrijwel de gehele linie kwamen er nu weer enkele dub beltjes bij.

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 22