't Spoortje: de trots van Noord Diana van de Smaragd is allermooiste Adviesraad wil parkeergarage Driessenplein PRIJZEN Feestelijke opening van nieuw buurthuis Leidse jongens betrapt in gestolen vrachtauto Vechtpartij bij café: twee bezoekers gewond MAANDAG 28 APRIL 1980 LEIDEN De mooiste langhaarkat van de tentoonstelling: Diana van de Sma ragd. In het midden met oorkonde en penning de eigenaresse mevrouw T. Spijker-v.d. Bent. Links voorzitter S. Vink. Twee dagen poespas in ijshal LEIDEN - Twee dagen had ze alle poespas gelaten aan zich voorbij laten gaan. Met haar smetteloos witte haren en haar oranje ogen had ze maar weinig belang stelling getoond voor de wereld buiten het ijzeren kooitje in de ijshal aan de Vondellaan. Zo nu en dan werd ze eens bevrijd uit dat nauwe hokje om te wor den gekamd, geborsteld, getoupeerd. Eri er was ook nog iemand in een wit jas- schort langsgekomen om haar op te halen voor de keuring. Maar voor de rest be stond haar leefwereld uit een paar gor dijntjes, wat rozetten van vorige ten toonstellingen en een bakje met litter. Want al heet je dan Diana van de Sma ragd en ook al waren je vader en moeder kampioenen, tenslotte moetje net als elke andere kat zo nu en dan je behoefte doen. Het grote verschil met die andere huis-tuin- en-keuken-poezen komt pas op zondag middag rond vijf uur. Als ze op de arm het podium wordt opgedragen klinkt een klaterend applaus op. een meneer met zwarte baard laat het toegestroomde kattenvolk weten dat Diana, tot aller mooiste langhaarkat van de hele ten toonstelling is uitgeroepen. Diana wordt ijverig.gefotografeerd, maar ondervindt verder weinig voordeel van haar uitverkiezing. Alleen haar bazin, de Rotterdamse mevrouw T. Spijker - v.d. Bent meent trots, de beker, het ge tuigschrift, en een handvol linten in ont vangst. En wordt vervolgens links en rechts gelukgewenst. Het vormt het sluitstuk van een tweedaag se happening georganiseerd door de Ne derlandse langhaarkatten Vereniging. Voor het derde achtereenvolgende jaar zitten zo'n achthonderd keurig opgedoft, al dan niet gecastreerde, katers en poe zen in hun ontsmette kooien. Te wachten tot een veterinair keuringsploeg onder leiding van de Leidse dierenarts Muur- ling elk beestje heeft bekeken. Een enkel poezebeest wordt de toegang tot het walhalla geweigerd, maar verder gaat alles routineus zijn gangetje. Het is allemaal al achter de rug wanneer loco burgemeester Waal, in gezelschap van vrouw en twee kindertjes, de tentoon stelling officieel komt openen. Hij is be reid even een langdurig exemplaar in de armen te nemen en wenst organisatoren en deelnemers succes. In de hal waar anders mensen in trai ningspakken op ijzersrondsuizen,hangt nu een sfeer die een grote passiviteit uit straalt. Achter de soms met allerlei frut sels opgetutte kooitjes doen bazen en ba zinnen alles om de twee expositiedagen door te komen. Een paar pennetjes breien, een sigaretje roken, pilsje pak ken, een zakje patat, even door de hal slenteren en af en toe een blik in de kooi Veel publieke belangstelling voor de Per zen, Colour Points, de Heilige Birmanen de Balinezen, de Somali's is er niet. De hal is en blijft voornamelijk gevuld met deelnemers, organisatoren, driftig rondbenende stewards, keurmeesters en bewakingspersoneel met walkie talkies. Voor de honderden niet ingewijden die toch een kijkje zijn komen nemen is het allemaal niet bijster inspirerend. Hoe fraai de katten ook zijn, na een stuk of vijftien kooitjes te hebben bekeken krij gen ze het gevoel het allemaal wel gezien te hebben. Een uitzondering geldt slechts voor die kooitjes, waar de bewoners voor een honderdje of vier te koop worden aange boden. Daar zijn gesprekken te beluiste ren in de trant van: "Vier honderd piek9 Onze Minie konden we gratis afhalen". "Ik dacht dat die beesten veel duurder wa- Het teleurstellende voor de kinderen is,dat je die mooie poezen niet eens mag aaien. Daar zijn ze toch zeker voor. Maar nog groter moet de teleurstelling zijn voor de bazen en bazinnen van de kleine acht honderd Emanuels, Georgies, Divinia's en Prinsen Lover Boys. Na twee dagen zitten achter de kooi weer gaan oorkon den. weer geen beker, weer geen getuig schrift. BRAM VAN LEEUWEN LEIDEN - De prijswinnaars en -winna ressen van de langhaarkatten ten toonstelling in de ijshal aan de Von- Beste langhaar kater: Brave de Mile Mezgolanza van Mai en Aad Hooger- vorst uit Leiden. Beste langhaar kater (6-10 mndl: Cream Star Van KI Cato Monies van A. Ca nal uit Rotterdam. Beste langhaar poes (6-10 mnd): She- ba's nanow van J. Hellema uit Som- Best langhaar kater (3-6 mnd.): Florian van Miami Beach van mevr. T.H.M. van Dijk uit Zoetermeer. Beste langhaar poes (3-6 mnd.): Lady Anastasia van mevrouw W. Prins uit Rotterdam. Best langhaar kitten: Cream Star van El Cato Monies van A. Canal uit Rot terdam. Beste half langhaar van de show: Chel- dene Balzak van P.M. Kooiker uit Rotterdam. Beste van de kampioenen uit de ereklasse: Cragland Elizabeth van M. en H. Groenendijk uit Vessem. Beste langhaarkat van de tentoonstel ling: Diana van de Smaragd van mevr. T. Spijker-v.d. Bent uit Rot- LEIDEN - "Wie had kunnen dromen, dat het er ooit zou komen". Met die woorden luidde de teamleider van "De Zevensprong" M. van der Velde zaterdag een dag vol festiviteiten in rondom de officiële opening van het nieuwe buurthuis in Leiden-Noord. De wijkaccommodatie, die is verre- zen op een steenworp afstand van het oude houten buurtcentrum, biedt onderdak aan het buurt- en clubhuiswerk van De Zeven sprong, het wijkcollectief Plan- Noord, de speel-o-théek Pinok- kio en een filiaal van de openbare bibliotheek. Via een prijsvraag is de naam van het buurthuis tot stand gekomen. De winnares, mevrouw Linden- berg, mocht die zaterdag zelf onthullen. Het werd 't Spoortje" waarmee het feit dat op het ter rein waar het centrum staat, eens een spoorlijntje heeft gelopen, levendig wordt gehouden. Direct na het bekend worden van de nieuwe naam deelden majo rettes aan de bezoekers irissen uit met daaraan bevestigd een kaar tje met de nieuwe naam. Bij de opening waren zowel wethouder Tesselaar als wetnouder Schoute aanwezig. Tesselaar lichtte toe dat het kwam doordat in het nieuwe gebouw twee onderdelen van de welzijn samen gehuisvest zijn. "Het is zeker het mooiste buurthuis dat we op het ogenblik in de stad hebben", aldus de wet houder, die vond dat de wijk er recht op heeft na zeventien jaar lang in een slechte accommoda tie te hebben gezeten. Tesselaar wees op het feit dat des tijds hals over kop met de bouw moest worden begonnen en dat tijdens de bouw het plan nog moest worden aangepast om het bibliotheekfiliaal een goed on derkomen te geven. Hij prees de 11 „Fantastica uit de ether LEIDEN - De Leidse politie heeft zaterdagmiddag in samenwer king met de PTT de illegale zen der "Fantastica" in beslag geno men. De zender werd aangetrof fen in een pand aan de Parelstraat en bleek eigendom van een 21-ja- rige Leidenaar. De zender bleek een sterkte te hebben van 25 watt, vijftig maal meer dan op het ogenblik officieel is toegestaan. "Fantastica" was meetal op zon dagochtend in de lucht. Auto beschadigd LEIDEN - De Leidse politie heeft zaterdagochtend in alle vroegde een Engelsman aangehouden. De 24-jarige man was bezig om met een stuk asfalt een op de Bree- straat geparkeerde auto te be schadigen. De auto werd flink vernield. De vernielzuchtige En gelsman bleek flink wat drank op te hebben en mocht na zijn aan houding zijn roes uitslapen in een van de arrestantencellen in het politiebureau. gezellige sfeer die steeds op de bouwvergaderingen had ge heerst. Datzelfde deed directeur Heese- wijk van Betonwerken BV uit Eindhoven die vaststelde dat het buurthuis in nauwelijks elf maanden kon worden neergezet. Hij overhandigde de leiding van het buurthuis een enveloppe met inhoud. Er waren overigens meer geschenken. Bijvoorbeeld een tegelplateau van de oude Zeven sprong aangeboden door de win- LEIDEN - "Lang zal hij leven" weerklonk het zaterdag luid bij de opening van het nieuwe buurthuis 't Spoortje" in Noord. Die woorden werden de jarige wethouder Schoute toegezongen door de tientallen aan wezigen, daartoe aangespoord door collega-wethouder Tesselaar. Tesselaar had ook nog een cadeautje meegenomen voor zijn collega: "Het Mannenlijfboek". keliersvereniging Beatrixstraat en een aantal wandkleden ver vaardigd door leden van de be- jaardensoos. Bibliotheek-directeur A. de Calu- wé stelde vast dat er twee jaar geleden nog geen sprake was van een nieuwe filiaal voor Noord. Maar wethouder Tesselaar heeft dat zo op zijn eigen wijze gere geld", aldus de directeur, die was verheugd dat de bibliotheek kan verhuizen van een kelder aan de Corantijnstraat naar een plek midden in de wijk. De betere ligging heeft inmiddels al geleid tot een grote toeloop van nieuwe leden. Verder deelde hij mee dat inmiddels de eerste bouwvergaderingen zijn geweest over een nieuwe te stichting fi liaal in het Morskwartier. Direc teur Steinbach van de Leidse Jeugd Aktie bracht in herinne ring dat het buurthuis in Noord in 1963 kon "beginnen in een be scheiden gebouw aan de Bern- hardkade. "Het waren zeven stichtingen die de zaak met elkaar hebben opge zet", aldus Steinbach, en het geld - een ton - werd door particulie ren bijeengebracht. Een groot verschil met het nieuwe buurt huis dat volledig met overheids geld werd betaald. Na de officiële opening werden in de middaguren tal van activitei ten georganiseerd in hgt splin ternieuwe gebouw. Zo trad het vrouwenorkest op, werd er een wijkinformatiemarkt gehouden in de grote zaal, werden er films en dia's vertoond en was er pop penkast en een optreden van een kinderdansgroep. Majorettes deelden bij de opening i i uit aan de bezoekers In de speel-o-theek Pinokkio werd op de openingsdag het speelgoed direct uitgetest. NOORDWIJ K/LEI DEN - Twee zestienjarige jongens uit Leiden zijn gisteren in Noordwijk op heterdaad betrapt toen zij aan het 'plezierrijden' waren in een gestolen vrachtwagen. Die auto had den zij in hun woonplaats 'bemachtigd'. Toen de politie hen in de badplaats wilde aanhouden, probeerden ze te vluchten. Tevergeefs. De agenten in de surveillancewagen reden de illegale weggebruikers klem en namen hen mee naar het bureau. De eigenaar van de vrachtauto kon zijn eigendom later op de dag terughalen. LEIDEN - De Adviesraad voor de Binnenstad vindt dat er op het ir. Driessenplein een parkeerga rage moet worden gebouwd met een minimale capaciteit van 320 plaatsen. Dat blijkt uit het commentaar, dat dit adviesor gaan uit de burgerij heeft gele verd op het ontwerp-bestem- mingsplan voor I'ancras-oost (het gebied tussen Herengracht en Hooigracht). Tegelijkertijd moet volgens de ad viesraad het parkeren elders in de wijk goed worden geregeld. Zo zouden bewoners en personen die zakelijke belangen in de Wijk hebben parkeervignetten moe ten krijgen. Bovendien dringt men aan op het stellen van par- keervoorschriften bij de vesti ging van nieuwe bedrijven en kantoren in de wijk, zoals dat ook in het plan staat voor de bouw van nieuwe woningen. De adviesraad is tegen de aanleg van woonerven in deze buurt. Men vindt dat de trottoirs veiliger zijn voor spelende kinder Eventueel acht men inpandige balkons toelaatbaar, wanneer ex tra zorg wordt-besteed aan het materiaal dat wordt gebruikt. Wat men mist in het plan zijn de voorschriften voor het afmeren van schepen in de grachten en het beschrijven van de bruggen in het gebied. De Scheluwbrug moet zo snel mogelijk worden ge restaureerd, vindt de raad. Wat de Kerkpleinbrug betreft, adviseert de raad de breedte aan te passen aan de Oosterkerkstraat. Dat laatste vindt men zeker noodza kelijk omdat met de afsluiting van de Zijipoortsbrug een extra verkeersdruk op de Oosterker- straat en ir. Driesscnstraat wordt verwacht. Tenslotte spreekt de raad zich uit over de Uiterstegracht. Men is op dit ogenblik tegen het opnieuw opengraven van de gracht, maar vindt dat de zaak over vijf jaar opnieuw moet worden bekeken. Oranjefeest Het schoolduo. Koningin Em- maschool en Hummeloord aan de Cesar Franckstraat, viert morgen een groot oran jefeest. De leerlingen van bei de scholen trekken in de och tenduren verkleed en met ver sierde fietsen door de wijk. Later up de dag worden er Oudhollandse spelletjes ge speeld en pannekoeken gege ten. Ter aj'sluiling is er toneel, een modeshow en volksdan- High and Low lit het Kijkhuis aan de Vrou- wenkerkkoorstraat 17 wordt vanavond de laatste film in de Japanse filmcyclus ver toond. Het is de film High and low van Kurosawa uit 1963. Een spannende thriller waar- 'bij de zoon van een rijke fa brikant door gangsters wordt gekidnapt. De voorstellingen beginnen om 20 en 22.15 uur. Kinderkledingbeurs In het buurthuis Comelis Jop- pensz. aan de Durieustraat 4 wordt vanavond een kin derkledingbeurs gehouden van 8 tot 10 uur. Mannencafé In het Leids mannencafé aan de Nieuwe Rijn 20a wordt van avond een bijeenkomst ge houden met als thema: man nen praatgroepen en mannen radicale therapiegroepen. Het programma begint om half negen. Singelloop Voor de vijfde maal organiseert de Leidse Politie Sportver eniging morgenavond de Singelloop. Er wordt om half acht 's avonds gestart op de hoek Witte Singel - Noordein- de. De singelloop heeft een lengte van zeven kilometer. Speaker is Theo Koomen en de omlijsting wordt verzorgd door de FBL-band. Het in- schrijfgeld bedraagt vier gul den voor volwassenen en drie gulden voor kinderen tot en met 12 jaar. De opbrengst komt ten goede aan de sport voor gehandicapten. dat i dit i het LEIDEN - De Zweedse volksdans groep Svensk Folkton heeft gistermiddag op het Stadhuisplein een kort demonstra tie gegeven. De groep, bestaande uit dertig personen was op doorreis naar Parijs en overnacht te in het centrum "De Vliet". Gisteren woonde de groep ook een demonstratie van Turkse dansen bij in het Leids Vrije tijdscentrum. De groep Svensk Folkton bestaat niet alleen uit volksdan sers maar heeft ook muzikanten en zan geres in de gelederen. che karaktei deeite van de stad. Bovendien verwacht de raad dat met het aan tal bestaande bedrijven wooner ven moeilijk zijn aan te leggen en er een parkeerchaos zal ontstaan. Eveneens met het oog op het histo rische karakter van de wijk vindt de adviesraad het onjuist dat er woningen worden gebouwd waarvan de balkons uitsteken. Hijskraan te water LEIDEN - Door onbekende oor zaak is zaterdagochtend een kraan in het water van de Oude Vest terecht gekomen. De hijsin stallatie stond op een dekschuit en werd door een Leidse aanne mersbedrijf gebruikt bij het her stel van de walmuren. De aanne mer heeft de kraan in de loop van de dag met eigen materieel weer op de dekschuit geplaatst. LEIDEN - In de nacht van zaterdag op zondag is in de Janvossen- steeg een vechtpartij ontstaan waarbij twee personen verwon dingen opliepen. Even na half een moet in een café ruzie zijn ontstaan tussen de ei genaar met zijn zoon en een vier tal jeugdige bezoekers. De eige naar zette het viertal het café uit om nog onduidelijke redenen. Buiten werd de vechtpartij voort gezet. Een van de cafebezoekers, een 27-jarige Leidenaar. liep een hoofdwond en een kapotte lip op. De tweede, een 23-jarige jongen, kreeg een steekwond in de linke rarm en een oppe/wollen linke roog. Beiden deden aangifte van mis handeling. De politie onderzoekt de toedracht. In coma na aanrijding LEIDEN - Een 44-jarige Leidenaar is zaterdagmiddag ernstig ge wond geraakt bij een verkeers ongeval op de Rgnsburgerweg. De man reed in zijn auto in de richting Oegstgeest toen hij ter hoogte van de Houtlaan door on bekende oorzaak de macht over het stuur kwijt raakte. Met grote snelheid ramde hij een lantaarn paal op een vluchtheuvel. De man liep ernstig hoofd- en been- letsel op en lag gisteren nog in coma. De auto werd zwaar be schadigd.

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 3