r-H ;.v:,- PAGINA 34 EXTRA ZATERDAG 26 APRIL 1980 DEN HAAG -Heden, 27 april 1967, heeft hare koninklijke hoogheid prinses Bea trix in het Academisch Ziekenhuis in Utrecht het leven geschonken aan een flinke welgeschapen zoon. De bevalling, die langs operatieve weg heeft plaatsge vonden, verliep geheel naar wens. De toestand van moeder en kind is bevre digend." Aldus prof. dr. W. P. Plate en kinderarts J. Drukker in een communiqué dat die donderdagavond werd verspreid. Om drie minuten over acht was de troonop volger geboren, Willem-Alexander dus. Wat er toen allemaal gebeurde... We noemen maar wat op. De Rijks Voor- lichtings Dienst moest nog dezelfde avond via radio en tv de oproep doen toch vooral rustig te blijven. Rond het Academisch Ziekenhuis in Utrecht was het zo'n herrie („feestjolijt, het knallen van voetzoekers, het dreunen en schet teren van de fanfares", schreef een krant), dat het normale ziekenhuisleven ontregeld dreigde te raken. In Rotterdam trokken honderden jonge lui naar het stadhuis. Dat gebouw bleef donker, en er gebeurde niets. Automo bilisten uitten hier hun vreugde - of er gernis - door een claxon-concert. Groepjes jongeren in Heerlen stichtten her en der brandjes. Men was ontevre den omdat de Heerlense Oranje-vereni ging niet spontaan festiviteiten op touw zette. Op vergelijkbare wijze uitten de emoties zich in Urk, waar honderden houten viskisten in vlammen opgin gen. De Utrechtse binnenstad: groepjes hos sende mensen die evergreens als „Piet Hein" zongen alsmede de gloednieuwe song „Prinsje wil een zusje hebben, hi- ha-ho". Apeldoorn: omgegooide auto's. In Den Haag kreeg het standbeeld van Johan de Witt een witte paraplu in de handen geduwd. Niet voor niets was het het tijdperk van de provo's. Dat bleek wel in Amsterdam. Daar moest de Mobiele Eenheid 's nachts charges uitvoeren op het Spui en de Dam ten einde enkele honderden rellenzoekende jongeren weg te jagen. Zeven jongens werden gearresteerd, maar toen het zo ver was gekomen, was er al heel wat vernield in de binnenstad. Het tijdperk waarin dominees van de kan sel galmden over de historische band tussen God, Vaderland en Oranje, is na tuurlijk allang achter de rug. De mythe van het koningshuis en deszelfs ver bondenheid met het Nederlandse volk is door de tijd zelf genoegzaam lek ge prikt. Toch borrelt er zo nu en dan iets naar boven dat anders doet veronder stellen. Die merkwaardige gebeurtenissen rond de geboorte van Willem-Alexander bij voorbeeld. Dat er donderdagavond 27 april 1967 tegen elven echt duizenden mensen op de Dam stonden in de hoop de Koningin op het balkon te zien ver schijnen. Dat soort dingen. Je zou het verhaal over Nederland en Oranje kunnen schrijven aan de hand van wat er zich afspeelde bij de geboorte van een troonopvolger, en dat is ook wel eens gedaan. Gedacht kan worden aan het boekje „De Geboorteklok" dat in 1909 verscheen als „Gedenkschrift bij de geboorte van H. Koninklijke Hoog heid Prinses Juliana, Louise Emma Ma rie Wilhelmina". We citeren het begin van dit onnavolgbare werkje: „De geboorte van een Oranje telg! Hoe menigen vreugdekreet heeft deze gebeurtenis niet in ons land doen opgaan en hoe velerlei was niet de uiting van dat vreugdebetoon door alle eeu wen heen!" „Onder welke omstandigheden die ge boorte ook plaatsvond; in jaren van voorspoed of van maatschappelijke kwijning; tijdens oorlog of in vrededa- gen; in den adem van eensgezinde va derlandsliefde of onder jammerlijke verdeeldheid van regeering of burgerij, steeds weder was die gebeurtenis het middenpunt der belangstelling van heel een volk, dat bewust of onbewust - en in het eerste geval gedachtig aan de groote daden der voorvaderen van hem of haar die in het vorstelijk wiegje lag - in die geboorte de belofte zag van de grote verwachtingen, de dierbare wenschen die het voedde in zijn binnenste." Inderdaad, dat zijn gebeeldhouwde zin nen, die bovendien na aftrek van alle bombast een soort theorie bevatten die in het vervolg van dit artikel zal worden onderzocht. Het verhaal over Nederland en Oranje dus, aan de hand van de ge boorten van troonopvolgers. Door Henk Dam t begin - slot Dil lenburg waar zich in 1533 een blijde gebeur tenis afspeelde. Er is een handschrift be waard gebleven van Willem de Rijke, vader van de boreling die het tot „Vader des vader lands" zou brengen. Daarin vertelt hij over de geboorte van zijn zoon. )yA.nno 1533 uffDoensdag den 24 apprilis hat die Wohlgebo- ren Juliana von Stolberg etc. zwischen zweien und drien, doch allernechst dryen uhren morgen vor mittag im Schlosz Dillenbergh eind kyndlen menlichs geslechts Der nam sol Willhelm heissen zur welt geboren.'' Willem van Oranjealias de Zwijger, was de oudste zoon van Willem de Rijkealias Willem de Oude, die nog 13 kinderen verwekte. Als we vaststellen dat Willem van Oranje zelf 15 kinderen uit vier huwelijken kreeg, en zijn- broer Jan (we komen hem nog tegen) zelfs 25 stuks, dan mag worden geconcludeerd dat er de eerste decennia van Oranjes band met Nederland in ieder geval geen dynas tieke problemen waren. Voor het overige had Willem van Oranje problemen ge noeg. Het bezit van een zaak is het eind van 'l vermaak, zegt een oud-vaderlands gezegde, en sinds zijn oom René van Chalon al zijn bezittingen (waaronder uitgebreide lan derijen in de Nederlanden en het prinsdom Orange) aan hem had vermaakt, kon hij ervan meepraten. Toen De Zwijger bovendien in 1551 trouwde met Anna van Buren en zich als gevolg hier van ook nog Heer van Eg- mond en Graal' van Buren mocht noemen, was hij gelijk de machtigste Nederlandse edelman. Tal van benoemin gen en functies breidden deze macht nog gestaag uit. Zijn banden met allerlei hoog- geplaatsten maakten van Willem van Oranje een in poli tiek opzicht conservatief man. Dat bleek wel toen Phi lips II iets wilde doen aan de financiën van de Nederlan den, die tot dan toe waren ge bonden aan de goedkeuring van de Staten waarin verte genwoordigers van de uit de middeleeuwen daterende standen (adel, geestelijkheid, steden) zaten. De eeuwenoude privileges van deze standen wilde Philips doorbreken. Hij had al in Spanje het in de 16e eeuw moderne absolutisme door gevoerd, en wilde datzelfde in de Nederlanden doen. Daar kreeg hij echter de aanzienlij ken tegen zich, onder aanvoe ring van Willem van Oran je- Dat was hetgene dat eigenlijk speelde: Willem van Oranje, als eerste onder zijns gelijken, wilde de macht van de adel zo niet uitbreiden, dan toch in ieder geval stabiliseren. In feite is dat het begin geweest van zijn verzet tegen Philips II, en dus van de 80-jarige oorlog. Dat is nog eens andere koek dan het verhaal dut mensen als Bilderdijk. Groen van Prin- sterer en Isaac da Costa in de 19e eeuw ophingen. Daarin was Willem van Oranje de uitverkoren volk (Nederland dus) uit het diensthuis (Spanje, Rome) leidde. Daarin was De Zwijger de geloofsheld die streed voor de Gereformeerde Kerk. Versie De/e vaststelling is hierom zo belangrijk, omdat de versie van deze 19e-eeuwse roman tici lang de blik van protes tants Nederland heeft be paald. Het mythische verhaal over God, Vaderland en Oranje heeft het in ieder geval op de protestants-christelijke scholen erg lang uitgehou den. Onverlet Van Oranjes verdien sten, onverlet zijn voor die tijd moderne tolerantie op het gebied van godsdienst, was hij bepaald niet een soort ver dediger des geloofs. Moderne historici beschrijven Van Oranje eerder als wat onver schillig in religieuze zaken. Dat bleek wel toen de - room se - Van Oranje wilde trou wen met de lutherse Anna van Saksen. Daarvoor moest hij toestemming vragen aan Philips II. Die voelde er niets voor die toe stemming te geven. Tot Wil lem verzekerde dat hij goed- rooms zou blijven. En dat terwijl hij tegenover Anna's grootvader Philips klacht dat hij te luthers zou zijn, juist uitspeelde. Bewees die klacht immers niet, dat hij helemaal niet zo fanatiek rooms was als Anna's familie wel dacht? Maar we zouden het hebben over opvolgingskwesties en troonopvolgers. Anna van Saksen, Willems tweede vrouw, was geen succes. Niet alleen had ze een legenda risch geworden slecht hu meur, ze ging ook een ver houding aan met de vader van de schilder Rubens, en stierf uiteindelijk krankzinnig. Sommigen zouden haar heden ten dage waarschijnlijk als „geëmancipeerd"' omschrij ven, anderen als een helle veeg, maar hoe men ook over deze Anna van Saksen denkt, ze zorgde in ieder geval voor een opvolger van Willem de Zwijger, voor prins Mau- rits. Soldaat Maurits was een soldaat. Hij had plezier in het krijgsbe drijf, dat blijkt uit alles. Hij was de man die gebruik maakte van de verworvenhe den van de natuurweten schappen bij het belegeren van steden. Hij was ook dege ne die Romeinse, Griekse en Byzantijnse bronnen raad pleegde om te ontdekken hoe men in het verleden krijgs kundige vraagstukken oplos te. Dat zou hem geen windeieren leggen. We denken in dat ver band maar eens aan de be roemdste slag uit onze ge schiedenis, die bij Nieuw- poort. 1600 inderdaad. Die won Maurits dank zij het feit dat hij reserves kon inzetten op het moment dat de vijand al zijn hele leger in de strijd had geworpen. Die truc had hij uit oude bronnen. Zoals gezegd: Maurits was een soldaat. Aan zijn hof werd met overgave gevochten, ge dronken en gedobbeld. Tijd voor of zin in een huwelijk had hij niet. Dat wil niet zeg gen dat hij ziph vrouwelijk gezelschap ontzegde. Be paald niet, zelfs. Maurits verwekte acht kinde ren bij zes verschillende vrouwen, en dat zijn nog al leen maar de gewettigde kin deren. Want het was in die ja ren, en ook later, niet onge woon voor leden van het huis Nassau om eens wat te expe rimenteren in de liefde. Slippertjes Historisch gezien staan bij voorbeeld de vorig jaar door dr. L. de Jong beschreven slippertjes van prins Hendrik zeker niet alleen. Dat bewij zen wel de jaarboeken van het Centraal Bureau voor Ge nealogie. In 1948, 1950, 1951, 1953. 1957, 1963 en 1966 ver schenen daarin artikelen on der de titel „Bastaarden van Nassau". Zeer leerzaam, deze artikelen. Werkelijk honder den namen passeren erin de Toen Maurits stierf, liet hij dus geen troonopvolger na. Het was maar goed dat hij nog een jongere broer had, uit het vierde huwelijk van Willem van Oranje met Louise de Co- ligny- We hebben het over Frederik Hendrik, die de bij naam „de stedendwinger" zou verwerven. Omtrent zijn geboorte. 29 januari 1584is nog wel het een en ander be waard gebleven. Dat gekke rijmpje bijvoorbeeld, dat luidt: „FrederIC HenrIC te DeLff In HoLLant geboren Is WIL der Spangerts MaCht t'zlnen tilt heLpen Verstoren Wis" Wie de Romeinse cijfers in dit rijm optelt, komt aan 1584. Ja, slacht, en wilde de voordelen daarvan niet voetstoots prijs geven. Voor de bijl Toen zijn moeder in 1620 het tijdelijke voor het eeuwige inwisselde, was Frederik Hendrik nog steeds onge huwd. Uiteindelijk ging hij toch voor de bijl. Toen Mau rits vijf jaar later zijn einde voelde naderen, zette hij zijn jongere broer onder zware druk om in het belang van de dynastie te trouwen. Op 25 april 1625 stierf Maurits, drie weken eerder was Amalia van Solms-Braunfels door Frede rik Hendrik aan de familie toegevoegd. We schrijven 2 mei 1626. „Vreugdevuren werden afge stoken en grote tekenen van blijdschap allerwegen onder het volk opgemerkt", aldus een geschiedschrijver uit die dagen. D; ,chtend werd om vier uur v. ïllem geboren, die als stadhouder Willem II de geschiedenis zou ingaan. Vondel bezong de gebeurtenis in zijn „Geboortklock" waar uit de volgende regels: „Het wichtje lacht, en sy word nimmer lachens moe Soo kleene soete knaep, soo Willem, ga vry toe Versacht met lach op lach de sorgen uwer moeder Terwijl uw vader leyd te velde- nals 's lands behoeder." Willem II kwam, zo leek het al thans, terecht in een opge maakt bed. De aanzienlijke militaire successen van Fre derik Hendrik hadden hem tot een machtig man ge maakt. En hij deed er van al les aan op zijn positie, en die van zijn opvolger, te verster ken. Generaal Toen Willem II drie jaar oud was, werd hij benoemd tot generaal der cavalerie. Hol land, Utrecht, Overijssel, Zeeland en Gelderland gaven hem al vroegtijdig het recht van opvolging in het stad houderschap. Niet in de laatste plaats door de grote weelde waarmee Frede rik Hendrik en zijn vrouw Amalia zich omringden - het slot Honselaersdijk dat zij lie ten bouwen werd niet voor niets „petit Versailles" ge noemd - was er ook volop er kenning van de Oranje-Nas- sau-dynastie door de grote vorstenhuizen van Euro pa. Daar kwam dan nog bij dat prins Willem op 14-jarige leef tijd werd uitgehuwelijkt aan de Engelse koningsdochter Amalia - de bruid was op dat moment net tien jaar gewor den. Dat zag er dus allemaal rooskleurig uit voor de jonge prins. Toch zou het nog zwaar tegen vallen. Maurits en Frederik Hendrik hadden naam ge maakt door hun krijgskundi ge verrichtingen, en Willem II stond werkelijk te popelen om in hun voetsporen te tre den. Nu had hij de pech dat er in 1646 een delegatie van de Staten-Generaal naar Mun ster werd gestuurd om daar over vrede te praten. Een jaar later stierf Frederik Hendrik, en weer een jaar la ter was de vrede met Spanje een feit. Tegen de zin van de nieuwe stadhouder, naar we mogen aannemen. Hij ging in het geheim met Frankrijk praten, met het doel geza menlijk de oorlog tegen Spanje te hervatten. Dat was in strijd met de politiek van de Staten-Generaal, die op neutraliteit was gericht. Zo kwam Willem in een steeds verder escalerend conflict met de Staten terecht, wat uiteindelijk uitmondde in zijn aanslag op Amsterdam. De strijd tussen Oranje en Staten eindigde in een „onbeslist". In 1650 - hij was toen 24 jaar- stierf Willem aan de pok ken. Wantrouwen Een week later werd zijn zoon geboren, Willem, de derde. Hij stond er heel wat minder goed voor dan zijn vader, toen die geboren werd. Staten en steden waren behoorlijk wan trouwend geworden jegens de Oranjes. Toch was het knap vol, de 15e januari 1651, toen Willem III in de Grote Kerk van Den Haag werd gedoopt. Het was Zelfs zo druk dat de kerk dienst er onder te lijden had. Een geschiedschrijver: „Er wierdt soo weynigh gehoordt dat (de predikant) etlijck mael moest kloppen met de handt om audiëntie te maecken, maer 't was om niet." En al stond er dan geen Vondel klaar om een mooi geboorte gedicht te maken, Jacob Steendam was er wel, en die kon toch ook heel aardig rij- „...Hier leeft Orangien Die weinig tijdts te voren scheen geknot. Toont (in dees Herfst) een groen en bloeijend bot; Wilhelmus wei-gezegend over schot Dit is het werk van d'aller Goo- den God. Swijgt wrokkend Spangien: Wilhelmus leeft, schoon gij hem hebt vermoord." Mooie woorden, zonder twijfel, maar daar kocht de jonge Willem niets voor. Op initia tiefvan de Staten van Holland werden er al vast wat zaken voor hem geregeld die alle maal zijn komende macht moesten beknotten. In 1667 schaften de Hollandse Staten het stadhouderschap zelfs voor altijd af, bij het „Eeuwig Edict". Nou ja, eeuwig. Vijf jaar later moest dat al weer herroepen worden. De republiek bevond zich in staat van oorlog met Frankrijk, Engeland. Mun ster en Keulen. Angstige tij den waren dat. Het volk, den kend aan vroeger, riep om een Oranje. Daar was Willem III die op ontegenzeggelijk be kwame wijze het tij wist te ke- Nu was er ineens weer van alles mogelijk. In 1674 werden het stadhouderschap en het kapi tein-generaalschap in man nelijke lijn erfelijk verklaard. Willem, die in 1677 met zijn nichtje Mary Stuart trouwde, werd in 1689 bovendien tot koning van Engeland ge kroond. Daarmee had hij een geweldige macht opgebouwd. Toen Willem III evenwel in 1702 stierf, liet hij geen opvolger na. In feite was dat het einde -van het huis Oranje-Nassau. dat heeft heel wat vernuft en tijd gevraagd, maar men had natuurlijk ook nog geen tv in die dagen. Frederik Hendrik aardde naar zijn broer waar het het huwe lijk betrof. Kort en goed: hij voelde daar niets voor. Zijn moeder Louise üiong ei m-i- haaldelijk bij hem op aan nu eens te trouwen - iemand moest toch het geslacht Oranje-Nassau voortzetten - maar Frederik Hendrik, in de volksmond bekend als „moy Heintgje", had een aanzien lijk succes bij het andere ge-

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 34