Englebert produceert zelf 'sportief' sluitstuk van Skoda lijn JIJ OP DE TROON „De Klepperdoos" Hoe komen we aan dat "Oranje"? GEEN WONING... Koningin: een sprookje "Toch ook positieve punten aan import uit Japan" ZATERDAG 26 APRIL 1980 PAGINA 29 Vroeger was de koning(in) van een land oppermachtig. We spre ken nu over een jaar of 200 geleden. Die macht van toen is - althans in Europa - behoorlijk afgezwakt. Maar stél nu eens, voor de aardigheid, dat jij koning(in) zou worden. En je had het voor het zeggen. Wat jij zei, gebeurde ook. Wat zou je dan als eerste doen in Nederland? Die vraag hebben we voorgelegd aan leerlingen van de Kon. Julianaschool in Leiderdorp. Héle aardige ideeën heeft dat op geleverd. Wat dacht je bijvoorbeeld van de plannen van koning Matthijs? Of van koningin Ingrid? Aflijn, lees zelf maar in deze "Klepperdoos". Dit is "De Klepperdoos" Speciaal vóór dekjonge lezers van deze krant. Samenstelling: Anne- loes Bronsgeest, Henk de Kat, Marijke Kool en Jaco van Roon. Maar ook jij kunt hier schrijven wat je kwijt wilt. Brieven moeten naar: "Redactie van De Klepperdoos", Witte Singel 1Leiden. En daar staat de nieuwe konin gin dan, onder een stralend Oranje'-zonnetje Wedden dat de verslaggever op de tv dat woensdag uitroept? En dat je dat 's avonds in de krant kunt lezen? (Als ten minste de zon wil schijnen. Maar anders lees je wel dat "het traditionele Oranje zonnetje helaas verstek liet gaan....") Het woord "Oranje" wordt heel vaak gebruikt, als we het heb ben over het koninklijk huis in Nederland. De prinsekinde ren worden ook wel "Oranje telgen" genoemd. Mensen die ons koningshuis niet graag zouden willen missen ("Oran je-klanten" zegt men dan wel eens) drinken op koninklijke feestdagen soms een speciaal drankje: oranjebitter. En aan de rood-wit-blauwe vlag wappert een oranje wimpel. Maar hoe komen we eigenlijk aan dat "Oranje"? Die naam komt uit Frankrijk. Daar ligt de stad Orange (spreek uit: OoranzjeDe stad ligt aan de rivier de Rho ne, diep in het zuiden van Frankrijk. Als je naar de Ri- vièra gaat met de auto, kom je erlangs. Welnu, vroeger was dat Orange een klein prins dom. In 1559 kwam dit gebied na een erfenis in bezit van prins Willem 1graaf van Na- ssau-DillenburgHij noemde zich daarna "Prins van Oranje". Later kwam daaruit voort de familienaam van ons ko ninklijk huis: het Huis van Oranje-Nassau. Het prins dom Orange in Frankrijk hebben "we" echter niet Dat stuk land werd in 1713 de finitief teruggegeven Frankrijk. Vanaf aanstaande woensdag hebben we dus een andere koningin. Iedereen (of ten minste, bijna iedereen) heeft die dag vrij. Feest. Maar er zijn ook mensen, die vinden dat er helemaal geen reden is voor feestvieren. Dat zijn met name degenen die nog steeds geen goed huis hebben kunnen vinden. Voor de kroning van prinses Beatrix wordt enorm veel geld uitgetrokken, stellen zij. Diverse gasten uit verschil lende landen zijn uitgenodigd om de kroning bij te wonen. Deze mensen krijgen ook een dinér voorgeschoteld en je begrijpt, dat ze geen eenvou dige prak boerenkool met worst zullen eten. Verder moet er voor hotels voor de genodigden gezorgd worden, enzovoorts. Maar wat nog het meeste geld kost, dat is de bewaking. "Heel" Amsterdam wordt zo'n beetje voor deze gele genheid afgezet. Het paleis en de Nieuwe Kerk, waar de ei genlijke kroning plaatsvindt, zullen extra streng worden bewaakt. Die strenge bewaking is o.m. ingesteld omdat men protes ten verwacht van woningzoe kenden. Die hebben namelijk aangekondigd dat ze naar woensdag naar Amsterdam zullen gaan, om te betogen te gen de "geld verslindende" kroning. Voor deze mensen is 30 april uitgeroepen tot "dag van de krakers". Zij zullen zoveel mogelijk leegstaande huizen kraken om de regering er op te wijzen dat er genoeg woonruimte is. Dit zal ge paard gaan met de kreet: "Geen woning, geen kro ning". Wat vind jij ervan om op deze Als je de televisie gaat kijken en je hoort men sen schreeuwen of zo, dan weet je in elk geval dat is. *Cti£ sdag „Er was eens....", met deze woorden beginnen bijna alle sprookjes. Die sprookjes gaan vaak over koningen, koninginnen, grote paleizen en kleren van puur fluweel en satijn. In ons land hebben wij ook een koningin en alles wat daarbij hoort. Maar zij leven wel een beetje anders dan een sprookje doet vermoeden. Beatrix bijvoorbeeld ging vroeger gewoon op de fiets naar school. Haar zusters trouwens ook. Zo zijn er wel meer dingen. Meestal lopen de leden van de koninklijke familie in heel gewone kleren. Alleen bij heel bijzondere gelegenheden hebben ze van die sprookjesachtige kleren aan. Toch verschilt het leven van bijvoorbeeld Beatrix behoorlijk van dat van de meeste mensen. Er wordt altijd op haar gelet. Ze kan nooit zeggen wat ze ergens precies van denkt. Het is heel ingewikkeld, maar als Beatrix tegen kernenergie zou zijn en eigenlijk wel graag in een demonstratie zou willen meelopen, zou ze dat nooit mogen doen van de wet. Ze zou zelfs niet eens mogen zeggen dat ze eigenlijk tegen kernenergie is. Toen prinses Irene wilde trouwen met iemand die de regering niet helemaal aanstond (Hugo Carlos uit Spanje) kwam daar ook een heleboel heibel van. Irene deed het toch, maar het betekende wel dat zij nooit meer koningin kan worden. Aan de andere kant heeft Beatrix waarschijnlijk nog niet zo erg vaak afgewassen. Of ramen gelapt. Of andere karweitjes gedaan die iedereen wel eens moet doen. Voor wie daar een hekel aan heeft klinkt dat natuurlijk ideaal. Wanneer Beatrix woensdag tot koningin wordt gekroond (het woord zegt het al) zal ze wel een kroon krijgen. Maar die kroon zal ze waarschijnlijk niet zo heel vaak op zetten, al lijkt het net een sprookje. Als ik koningin was zou ik eerst alle hoge kosten gaan ver minderen en dat er meer ba nen werden gegeven en ik zou op prinsjesdag niet in een lange rok gaan lopen maar in een spijkerbroek en hopen dat er gelijke rechten kwa men en dat er minder werke lozen kwamen endat er meer speelgelegenheden voor de kinderen kwamen en dat er niet zoveel bossen moe ten omgekapt worden. Voor parkeerplaatsen of zo.... Elise Teske en Jeannette Ver hoeven, 11 jaar, klas 5. Als ik koningin was zou ik wat meer speeltuinen laten ma ken en wat meer sportvereni gingen en ik zou het verboden laten worden dat er zeehond jes gedood werden en als ze dat deden zou ik ze een hele grote straf geven. Ingrid, klas 5. Als ik koningin was zou ik alle mensen die hun huur niet kunnen betalen geld geven. En alle arbeiders uit het bui tenland ook een huis geven en speelgelegenheden maken voor de kinderen. Astrid van Maastrigt, Cardine Koops en Suzanne Bloemen- daal, klas 4 en 5. Als ik koning ben, zal ik als eer ste meedelen, dat niemand wapens mag hebben. Alleen het leger. Ten tweede: geen stinkende auto's meer. Edwin Wassenaar, 10 jaar, klas 4. Als ik koningin was zou ik ver anderen het geruzie in alle landen en op te houden met alle zeehondjes dood te ma ken en de walvissen dood te maken. Patricia Walop, 8 jaar, klas 3. Als ik koning zou worden zou ik heel wat gaan veranderen ik zou bijvoorbeeld de straten van beton maken want er zit ten allemaal bobbels in. Als ik koningin was zou ik alle flatten weghalen. En er kwam dan meer weiland, bossen. Dan was het een gezellig land. Ik zal iets aan de luchtvervui ling doen en sommige fabriek niet te veel gebruiken. En op houden met die r Zo was het in september 1948: Juliana neemt de "macht" over als nieuwe koningin. In onze tijd is de macht van een koningf in) echter zeer beperkt. Maar stel je nu eens voor: als jij een ouderwetse ko ningtin) zou zijn, wat zou jij dan als eerste beslissen Als ik koning ben dan verander ik de school en verander ik de tavels in moderne tavels en dat de jufvrouw van gips was en dat ze zo scheurt. (Geen naam). Dan zou ik alle arme mensen geld geven voor eten te kopen en'dan zorg ik ervoor dat de huizen in Leiden mooier zou zijn en er niet zo aut uitzien. Dat zou ik allemaal doen als ik koning was. René Keijzer, 11 jaar, klas 4. Als ik koning was dan zou ik in Nederland meer natuur ge ven en krot huizen afbreken. En in de plaats Leiden/Lei derdorp zal ik daar in de buurt een ponypark doen en dan zal de toegang 2,75 zijn in plaats van 7,50. Dat vind ik leuk voor de kinderen. Dag Klep perdoos. Matthijs Roest, klas 5. Als ik koning zou zijn zou ik er anders uit willen zien. Met krullend haar en met een mooien jurk één van rood met wit en stipen blauwen stipen. En ik zou een gouden kroon op zijn hoofd. Ik wil niet vieze troep op de weg Ik wil niet vies woorden Ik wil mooi schrijven Ik wil lang haar hebben Ik wil niet driehoeken Ik vin de koning liev Ik wil niet lesen Ik wil graag taal doen Ik hou graag van de juf Celeste de Krijger, klas 1. Als ik koning zou worden zou ik in Nederland in Leiderdorp een hek zetten om de school tuin van de Julianaschool, want er wordt soms zo veel vernield. John Nageur, klas 5. Als ik koning zou zijn zou ik de regering verbeteren. En ik zou ook zorgen dat alle wer kelozen werk krijgen. Ik zou er ook voor zorgen dat ieder een evenveel recht zou krij gen. Ik zou het geld gaan ver beteren en ik zou alles een beetje goedkoper maken want alles is zo duur' Ik zou er voor zorgen dat er ben zine komt en dat het goedko- per wordt. Ik zou er voor zor gen dat dat energiebesparen niet doorgaat want dat is al lemaal waardeloos. En die ministers kunnen ze van mijn ampart ophangen. Annelies, klas 6. De introductie van Dat- suns jongste mid denklasser, dè "Blue bird", was voor Neder lands directeur J.F.van Santen aanleiding om er op te wijzen dat de import van Japanse au to's ook positieve pun ten kent. De laatste tijd wordt er vooral uit de autowereld met steeds meer nadruk op gewezen dat er wat Japan betreft sprake is van een onaanvaardbaar eenrichtingsverkeer. Terwijl de stroom van Japanse produkten naar het westen blijft groeien en groeien is de Japanse markt voor de wes terse produkten een soort on bereikbaar paradijs. Een beroep op de Japanners om in deze zelfbeheersing te.to nen heeft nog niet veel resul taat gehad. En hoewel bij voorbeeld een autoriteit als de opperste baas van General Motors hardop heeft gecon stateerd dat "protectionisme" niets, maar dan ook niets kan oplossen, gaan er toch hier en in Amerika steeds meer stemmen op om de Japanse import aan banden te leggen. Die geluiden hebben natuurlijk flink wat weerklank gevon den in de pers.'Dat zit de heer Van Santen niet helemaal lekker. Hij wilde wel eens wat tegengas geven. "Ik wil hier niet zonder meer voorbij gaan aan het feit dat voor Europese fabrikanten het steeds meer terrein verlie- Directeur Datsun: Datsun, vorig jaar nog de meest verkochte Japanner in ons tand, heeft in het eerste kwartaal van dit jaar veel terrein moeten prijsgeven. Niet alleen werd het merk weer ingehaald door Toyota, maar ditmaal ook door Honda dat het zelfs presteerde de eerste plaats onder de Japanners Zoals vorige week gemeld liep de totale autoverkoop in ons land ten opzichte van vorig jaar met 12 procent terug. Maar de Japanse afzet groeide. Met de Zuidkoreanen mee kwamen zij aan 36.424 verkochte auto's tegen 30.989 in 1979. De elf meest verkochte merken: 1. Opel 2. Ford Europa 3. Renault 4. Volkswagen 5. Peugeot 8. Citroën 9. Volvo 10. Datsun 11. Fiat 24.996 16.031 15.809 11.677 8.898 8.601 8.513 7.708 7.029 6.405 6.404 1979 29.259 20.165 18.088 13.137 13.041 5.994 6.243 8.984 8.464 7.719 9.225 zen aan kundige en agressie ve concurrenten een pijnlijke zaak is. En het is ook begrij pelijk dat-zoals in Nederland - tachtig procent van de gara gebedrijven en wat daar ver der bij hoort, die altijd Euro pese merken hebben ver kocht, dit graag willen be houden en zich van alle mo gelijke argumenten en kre tologieën bedienen om alles te laten zoals het is geweest, iyiaar zo gaat het nu eenmaal nooit in het leven. Alles blijft in beweging en ik geloof dat dit een goede zaak is". Wat kan die verschrikkelijk on evenwichtige handelsbalans met Japan dan volgens de heer Van Santen rechtvaardi gen? Hij zei nadrukkelijk niet het' hele probleem in al zijn facet ten te kunnen en willen bena deren. Hij wilde slechts wij zen op enkele voor Nederland belangrijke punten. Over auto's die uit Japan wor den geïmporteerd moeten in voerrechten worden betaald. Maar liefst elf procent. Vorig jaar werd voor zo'n 800 mil joen gulden aan auto's inge voerd. "Hetgeen dus wil zeg gen dat de Japanse import in 1979 ervoor zorgde dat er maar liefst 88 miljoen gulden naar de schatkist vloeide". Natuurlijk was de heer Van Santen daarbij verre van compleet. Want daar komen nog bijzondere verbruiksbe lasting en btw bij. Alles bij el kaar kan men rustig zeggen dat bijna de helft van het ver koopbedrag van een Japanse auto naar de schatkist gaat. En als hij gaat rijdeh komt daar via de benzinepomp en de wegenbelasting nog het nodige bij. Maar wat die laatste cijiers be treft is er natuurlijk geen ver schil tussen de Japanse auto's en de Duitse, Italiaanse en Franse auto's waarover ech ter geen invoerrechten wor den betaald. Het verschil zit dus alleen in die invoerrech ten en daar wilde de heer Van Santen eens op wijzen. Bovendien was hij er van over tuigd dat de Japanners door, het bouwen van handige, zui nige, kleine maar toch com plete auto's de Europese in dustrie als het ware hadden opgejaagd. "Zij hebben het Nederlandse koperspubliek er tot op he den voor behoed teveel voor hun auto's te moeten betalen. Indien de Japanners niet hadden gezorgd voor een agressieve concurrentie was de Nederlandse consument reeds lang het kind van de re kening geworden", beweerde de heer Van Santen. Een bewering die natuurlijk geheel voor zijn rekening komt. Reeds tijdens de pers bijeenkomst werden al kriti sche kanttekeningen ge plaatst bij de cijfers die de heer Van Santen had ge noemd en vooral de conclu sies die hij daaruit had ge trokken. Hem werd eenzij digheid verweten. Maar ja, een ieder vecht voor zijn eigen straatje.... Met de binnenkort te verwach ten "Bluebird" denkt Datsun het nog steeds teleurstellende marktaandeel in de mid denklasse te kunnen vergro ten. Als zwaarste wapen moet dan de prijs worden gezien, want ook deze "Bluebird" is oude, vertrouwde techniek in een nieuw jasje. En natuurlijk een jasje van Europese snit. De goedkoopste uitvoering is de 1600 GL. Die wordt voor 16.650 gulden aangeboden, een prijs die volgens verkoop directeur Ter Haar zeker een halfjaar zal worden gehand haafd. De goedkoopste 1800 met een 5-versnellingsbak) gaat 17.300 gulden kosten. Men kan verder kiezen voor een automaat of een station wagen (f 18.600). Importeur H. Englebert NV in Vporschoten heeft zelf ge zorgd voor een aanvulling van de Slcoda-lijn. Samen met Jan Lammers heeft het be drijf een speciale versie van de typen 105 S en 120 LS klaargemaakt die onder de naam "Black Arrow" als luxueus sluitstuk van de serie op de markt zal worden ge bracht. Zoals men weet is Jan Lammers druk doende als coureur in de Formule I naam te maken. Bovendien heeft hij na de dood van Rob Slotemaker diens anti-slipschool op het Maar de contacten met Engle bert dateren nog uit de tijd van Slotemaker. Die behaal de destijds in de vier-uurs ra ce van Zandvoort samen met zijn slipinstructeur Tonnie Zwanenburg een klasse overwinning met de fabrieks- Skoda^van het type 130 RS. Die contacten zijn in de loop dei- tijd nauwer aangehaald en dus lag het voor de hand dat Slotemakers opvolger Jan Lammers de firma Englebert van advies zou dienen toen in Voorschoten het plan rees behalve een zwart koetswerk uitgemonsterd met rode ba nen, waarin ook te typenaam, zijn bij de Black Arrow aan de standaarduitvoeringen van beide typen een fiks aantal zogenaamde sportieve ele menten toegevoegd. Zoals zwarte ruitewissers, zijspie- ge), achtergril, achterspoiler, voorkap, vooi- cr. achter bumper van zwarte kunststof. En om het sportieve karakter nog meer te accentueren: aluminium velgen, een sport stuur en een sportief pookje. Lie beide Black Arrows zijn voorzien van twee mistach- terlampen, achterruitver warming en rolgordels. Voorts is er een stereoradio met in de voorportieren inge bouwde boxen. Voor al die toevoegingen moet men 3,500 gulden méér beta len, zodat de Black Arrows gaan kosten f 12.450 (105 S)en f 13.495 1120 LS). Nog een gevolg van de samen werking Englebert-Lam- mers: een ieder die dit jaar een nieuwe Skoda, Polonez of 125 P koopt kan gratis een an ti-slipcursus in Zandvoort volgen. KNAC heeft weer een "clubblad" Het clubblad van de KNAC "De Auto" is terug van wegge- iveest. Het blad dat een aantal cory feeën op automobielgebied als hoofdredacteur heeft gehad verscheen zo'n zes jaar gele den voor de laatste maal. De club van automobilisten kon het toen niet meer opbrengen. Maar met vereende krachten heeft het bestuur het blad nu opnieuw op poten gezet. Het is een maandblad. Op de eerste plaats bedoeld om de elfdui- zend leden van Neer lands enig echte automobielclub op de hoogte te houden van het reilen en zeilen van de vereni ging. Maar daarnaast krijgen zij ook heel wat te horen over auto's. Dat moet haast'wel met een hoofdredacteur als Paul Krol, die al jarenlang de autoru briek van het Algemeen Dagblad schrijft en ook het blad "Arts en auto" dirigeert. Kortgeleden werd de "Auto" - heel fraai verzorgd- met wat vlagvertoon te water gelaten. Er zal nog wel meer mee aan de weg worden ge timmerd want het blad zal een bijdrage moeten leveren aan de beoogde groei van de KNAC. Binnen enkele jaren wil men een verdubbeling van het aantal leden bereiken. "Dat moet wel. willen we ons best kunnen blijven doen om de belangen van de automo bilisten te behartigenmeent voorzitter Ntjenbranding de Boer. "In de jaren tachtig ko men er zo'n twee miljoen au torijders bij de vier miljoen van nu. Dus moe stem ook via De Auto laten ho ren. Zeker, nu deze groep steeds meer in de hoek wordt gezet toaar de klappen len".

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 29