"Dit jaar zes procent is belachelijk" OiJi)<g)<i>lfi)D(fW V<§]tfi) 'tf V®(glhuf V@®(f DRS. BUUR PLEIT VOOR FORSERE HUURVERHOGINGEN DEN HAAG - Een keurige verschijning, de ingenieur. Correct gekapt, netjes in het pak. Nog krap vijfjaar en hij heeft aow. Zeer onlangs heeft hij zich geketend aan de kerncentrale van Borsele. Na de komst van de Mobiele Eenheid werd hij losgezaagd, in de boeien geslagen en in de kerker geworpen. Daar, in Middelburg, zong de zestigjarige, na het tweede nachtelijk verhoor, uit volle borst: ,,In deze bajes zit geen gajes, maar Hollands Glorie, potverdorie". Waarmee de oude leraar wis- en natuurkunde de moed erin hield en doorging met de strijd. De strijd tegen het atoom. De sti ijd voor een groene wereld, boordevol energie. De strijd van de Wereldbond tot Behoud van Mens en Milieu, waarvan ir. A. van 't Hooft, de man die zich vrijwillig keten de, president is. Het hoofdkwartier van deze piepkleine bond is gevestigd in een rijtjeshuis, in de Haag se Meloenstraat. Pal tegen over de fleurige etalage van groenteman Willem, wiens waar de ingenieur weert om dat het bespoten is. Gezonder groen betrekt hij uit de eigen weelderig woekerende Goed Groen. Daar mag hij graag naar kijken. Want dat groen wordt schaars. Het onvrucht baar worden van de aarde neemt jaarlijks toe met een oppervlakte van tweemaal Nederland Zo kan het niet doorgaan. Het hoeft zo ook niet door te gaan, zegt de ingenieur. Maar dan moeten ze eindelijk naar hem luisteren. En eindelijk de Ecologische Methoden van G. F, van der Meulen toepassen. Deze uit Wageningen afkom stige deskundige op het ge bied van de tropische land- en bosbouwkundé werd voor namelijk verguisd. Nu, 86 jaar oud, gedeeltelijk verlamd en desondanks strijdbaar, gloort er enig begrip voor hem. Ook in Wageningen. Zélfs in Wa geningen. Want daar werd hij nooit erkend. De Methode-Van der Meulen moet op grote schaal worden toegepast. Omdat het op grote schaal mis is, zegt de inge nieur. Te wijten aan groot schaligheid. Of, om het an ders te zeggen, te wijten aan hebben, halen en houden. Wat is die Groene Energie van Van der Meulen? Dat is de Centresema pubes- cens. Een onooglijk plantje. Maar bliksems bijzonder. Want het neemt vocht op uit de atmosfeer en geeft het af aan de bodem. Voedingszou- ten brengt het diep uit de grond omhoog. Het dichte bladerdek beschermt de bo dem tegen zonnebrand, win- derosie, afspoeling en uitlo ging. Het geeft een enorme hoeveelheid organisch mate riaal dat mét de grond door regenwurmen en bacteriën in een vruchtbare biologisch le vende humuslaag wordt om gezet. Het plantje maakt uiterst be roerde grond paradijselijk. De Sahel zou er wel bij va- Op die begenadigde bodembe dekker is plaats voor de Ba- bassu-palm. Die produceert zeer harde, zware noten. De jaarlijkse oogst is ten minste negentig ton per hectare, te genover een maximale op brengst van drie ton voor an dere houtsoorten. Door droge destillatie kan houtskool, me thylalcohol (brandstof voor auto's) en houtgas worden gewonnen. Geconcentreerde zonne-ener- gie. Door de noot uit de nood. Waarom zijn we nog niet zo „Omdat", zegt de ingenieur, „naijver van minder vinding rijke collega's van de heer Van der Meulen daar een stokje voor stak. En wat dacht u van de belangen van olie producenten en kunstmest- fabrikanten?". „Men hoeft zich n iet af te vragen waarom dagelijks honderden vliegtuigen boven de oerbos sen van de Amazone in de weer zijn met ontbladerings- middelen. Immers, de oorlog in Vietnam was te snel voorbij voor die industrie. En Brazilië zit met een staatsschuld van 50 miljard dollar, terwijl de ontbladerde en daardoor ge- makkelhkcr te rooien bossen 2000 miljard dollar opleveren. De Brazilianen wordt voor gehouden dat ze voor die bos sen landbouwgrond terug krijgen. Onzin. De hete tro penzon verbrandt de kwets bare bosgrond. Kunstmest zal het nog ernstiger verbranden. En zo zullen de onbewoonba re, onbestuurbare miljoenen steden met hun krottenwij ken nog groter worden". Slechts heil kan worden ver wacht van bodembedekker en palm. Deze begenadigde boom groeit dan ook op de slechtste grond. Van deze grond is er nogal wat op de geteisterde aarde. Per jaar komt er 300.000 hectare woes tijn bij. De woestijn rukt op. Het atoom ook. Het einde der tijden naakt. „Een half jaar geleden heeft de heer Van der Meulen voor de vakgroep van het Instituut van de Tropische Planten teelt van de Landbouwhoge school in Wageningen twee en een half uur lang aan de hand van 66 dia's, als 86-jari- ge, nog geheel uit het hoofd uiteengezet welke successen hij op Java boekte met zijn methode. De daarbij aanwe zige hoogleraren, alsook we tenschappelijke medewer kers en studenten volgden de uiteenzetting met zeer grote aandacht. Er was enthou siasme. De discussieleider noemde de bijeenkomst zeer geslaagd, zei dat Wageningen nu ook het grote belang van de bodembedekkers in de tropen erkent. Dat had de ommekeer moeten zijn. Maar je hoort sindsdien boe noch ba. Ja, er werden wat proefjes in kassen gedaan". In de langzaam in kantoor ver- Door Pieter v.d. Vliet anderende woonkamer van de ingenieur ligt een stapel papieren waarop deskundi gen met klinkende namen verklaren dat de methode- Van der Meulen werkt. Eén van diens supporters is de bekende boomchirurg Alrik Copijn uit Groenekan. Voordat de ingenieur zich ke tende in Borsele verspreidde hij reclamemateriaal voor de bodembedekker die samen met genoemde palm volgens zijn berekeningen op één miljard hectaren vijfmaal zo veel energie kan leveren dan de wereld rond de eeuwwis seling nodig denkt te hebben. Prima energie van zieltogen de grond. Na zijn arrestatie maakte de po litie een foto van de ingenieur, tegen diens zin, met de kete nen over de borst gedrapeerd. „Tot op heden heb ik die foto niet mogen ontvangen", zegt hij. Tegen zijn wil werden er ook handpalmafdrukken ge nomen. „Met een handdruk van mijn ondervragers beze gelde ik hun menselijke toe zegging dat deze afdrukken in Middelburg zullen blg- Dic is gek, dachten de politie- Wie is gek, wat is gek. Atoomenergie is helemaal te gek, vindt de ingenieur. Hij meent dat Nederland na West-Duitsland aardig op weg is naar de atoom- staat. „Vandaar dat ik nog menigmaal hoop te kunnen bijdragen aan het herstellen van onze de mocratie waarin ieder mens ten volle de gelegenheid dient te krijgen zijn diepste identi teit te beleven". Komende zaterdag zal hij er in Middelburg niet bij zijn als daar wordt gedemonstreerd tegen kernenergie in Neder land. Want hij houdt niet van massa's. En het zich zelve ke tenen heeft hem toch wel erg aangegrepen. AMSTERDAM - We gaan de verkeerde kant op met het huidige volkshuisvestingsbeleid. Dat is kort maar kfachtig de mening van drs. A. P. Buur, direc teur van de Stichting Economisch Instituut voor de Bouwnijverheid. De feiten: aarzelende beleggers in de bouw, de markt van eigen woningen en premie huurhuizen stagneert als nooit tevoren, de tekorten worden alleen maar groter en als gevolg van een algehele onzekere bouwmarkt staat de werkgele genheid in deze bedrijfstak op het spel. De directeur van het onafhan kelijke instituut dat de eco nomische en sociale aspecten van bouwproduktie- en bouwnijverheid onderzoekt, is bijzonder somber over het bouwprogramma voor dit jaar. „In plaats van het inlo pen van het bestaande tekort van minimaal 100.000 wonin gen, blijkt dat we in 1980 nog verder achterop raken. Als er geen drastische veranderin gen optreden zullen dit jaar 35.000 huizen minder in aan bouw worden genomen dan de 106.000 stuks die waren geprogrammeerd". Het Economische Instituut Bouwnijverheid (EIB) heeft becijferd dat het bouwpro gramma de komende jaren tot jaarlijks 130.000 stuks opge krikt zou dienen te worden om de tekorten in te lo pen. Het huidige huur-en subsidie beleid is er volgens drs. Buur voor een groot deel schuld aan dat de woningbouw in een crisis is terechtgekomen. De oplossing: „Het wordt tijd dat de mensen eindelijk het besef wordt bijgebracht dat zij meer geld dienen over te hebben voor wonen". Buur pleit voor veel forsere huurverhogingen. „Die 6 pro cent voor dit jaar is belache lijk". Hij vindt Hat de huur verhoging gekoppeld dient te worden aan de stijging van de bouwkosten. Dan kom je uit op een algehele huurverho ging van circa 10 procent. Voor bestaande woningen van goede kwaliteit zouden de huren zelfs 15 procent om hoog moeten. Deze extra zwa re huurverhoging is volgens Buur noodzakelijk om de huur van de huizen zo snel mogelijk in overeenstem ming te brengen met de kwa liteit. Bijpassen De geringe huurverhogingen die op dit moment worden doorgevoerd hebben, naar het oordeel van Buur. tot ge volg dat het rijk steeds meer mopt bijpassen. „Het komt voor dat de bewoner van een woningwetwoning maar der tig procent betaalt van waL het huis eigenlijk moet kos ten. De rest wordt direct of indirect gesubsidieerd. Als goederen, waartoe we huizen toch moeten rekenen, bij voortduring tegen zo n lage prijs beschikbaar worden ge steld, moet het op den duur vastlopen. Daar hoef je geen ingewikkelde studies voor te verrichten". „Men moet meer huur gaan be talen; wanneer de mensen zien dat hun woning duurder wordt, zullen ze misschien sneller geneigd zijn te verhui zen. Nu blijven velen juist in hun huis zitten omdat ze zo goedkoop wonen. De door stroming zal dus beter verlo pen wanneer de huurverho ging ieder jaar wordt bepaald aan de hand van de werkelij ke stijging van de' kosten", oordeelt de directeur van het EIB. „Wanneer de bedragen die in de volkshuisvesting worden ge stopt door de rijksoverheid en de bewoners beter op elkaar worden afgestemd, komt dat de bouwnijverheid ten goede. Bouwprogramma's kunnen dan wél worden gehaald en achterstanden worden inge der stroef. In de eerste drie maanden van dit iaar werden door het ministerie maar 3160 vergunningen afgegegeven, terwijl het jaarprogramma op 49.000 mikt. Een gebrek aan vertrouwen in de toekomst (de totale onzekere? economi sche situatie en de ontwikke ling van de lonen in het bij zonder) is er de oorzaak van dat veel mensen de stap naar de eigen woning niet aandur- Drs. Buur ziet een mogelijkheid om een ernstig knelpunt weg te nemen. „Er moet een ver band worden gelegd tussen de hoogte van de premie en de rentestand. Wanneer de hy potheekrente met slechts éen procent stijgt, heeft dat nu grote gevolgen voor de maandelijkse lasten van de eigenaar-bewoner. Daarom d ïent de hoogte van de premie bijvoorbeeld eens in de drie maanden te worden bijge steld". Als korte-termijnoplossing stelt Buur voor om met terugwer kende kracht rentesubsidie te verstrekken voor woningen die op dit moment leeg staan. „Dit is noodzakelijk omdat elk initiatief wordt gedood wanneer huizen onverkocht blijven. Initiatiefnemers gaan er dan gemakkelijk -toe over om bouwplannen uitstellen. Dat zie je al gebeuren Drs. Buur wil de huidige be windsheden op het ministerie van volkshuisvesting en ruimtelijke ordening, minis ter Beelaerts van Blokland en staatssecretaris Brokx, niet alle schuld in de schoenen schuiven van de problemen die zich op de woningmarkt voordoen. „Ze hebben allereerst te maken met allerlei sociaal-economi- sche omstandigheden die ze niet kunnen beïnvloeden. En dan worden ze geconfron teerd met de gevolgen van be slissingen die het vorige ka binet nam. Ik denk hierbij onder andere aan het intro duceren van het woonrecht voor iedereen vanal ih Een goed initiatief, maai er werd geen prijskaartje bij ge presenteerd" Volkshuisvestings prijs „Voorts werd het begrip „volkshuisvestingsprijs" in het leven geroepen. Dat be grip houdt in dat de huur van een woningwetwoning zo hoog moet zijn. dat iemand met een modaal inkomen de huur kan betalen zonder aan spraak te hoeven doen op in dividuele huursubsidie. We moeten gewoon vaststellen dat we die huizen niet zo goedkoop kunnen bouwen dat die zogenaamde volks huisvestingsprijs er uitrolt. De volkshuisvestingsprijs moet daarom niet langer al leen corresponderen met het inkomen, maar ook met de prijs van het produkt. De hui dige bewindsheden hebben de problemen die het vorige kabinet eigenlijk heeft ver oorzaakt, laten verergeren door niets te doen". Het is duidelijk dat in de visie van Buur speciaal de bewo ners van huurhuizen de ko mende jaren met veel hogere woonlasten zouden moeten worden geconfronteerd. En dat alles in het belang van een gezond volkshuisvestings beleid. De eigenaar-bewoners van bestaande woningen moeten volgens Buur niet worden aangepakt. „Als mensen na jaren uit hun las ten zijn gegroeid, moet je ze niet met extra lasten opzade len. Veel mensen heboen een eigen huis gekocht om zich in te dekken tegen slechtere tij den Bovendien is het rege ringsbeleid gericht op het ei- gen-woningbezit". Iedereen moet in staat zijn een vige keuze te kunnen maken tussen kopen of huren, is de mening van Buur. Dat bete kent dat iemand die voor het eerst op de woningmarkt ver schijnt, onder gelijkwaardige (financiële) condities een huis moet kunnen kopen of huren ..Maar degene die bgvoor- beeld al tien jaar in E?en eigen woning /.it en de v oordelen begint te plukken v; un dat ei- gen woningbeat, n noet met rust worden gelatei ii aldus* Buur. lopen. Verandering van prij zen in de bestaande woning- voorrraad (hogere huren) zal stimulerend werken op de nieuwbouw". Drs. Buur vindt dat een beter huurbeleid de beste garantie is om initiatiefnemers in de bouwwereld meer het nood zakelijke rendement te ver schaffen. „De onzekerheden die nu in het huurbeleid zitten gebakken zorgen ervoor dat de beleggers beslist niet warm lopen om hun geld in de volkshuisvesting te stoppen. Immers, elk kabinet kan weer andere beslissingen ne- Plan Op dit moment verloopt alleen de bouw van woningwetwo ningen (goedkopere huurhui zen) volgens plan. De bouw van woningwetwoningen wordt steeds meer afhanke lijk van politieke beslissingen omdat deze huizen in tegen stelling tot de premie- en vrije-sectorwoningen geheel uit de begrotingsgelden wor den gefinancierd. „Woning wetwoningen gaan een steeds zwaardere druk leggen op de begrotingsmiddelen" Buur is van mening dat de financie ring van deze huizen buiten de begroting om (via de kapi taalmarkt) dient te geschie den. „De begroting wordt to taal ontwricht door die zware lasten". Hogere huurverhogingspercen tages kunnen er voor zorgen dat woningen op een gezonde manier zijn te exploiteren. Buur gaat er hierbij van uit dat de mensen in de toekomst meer voor maandhuur moe ten betalen dan de nu alge meen geldende norm (de zo genaamde huurquote): de •hoogte van de huur is onge veer een zevende deel van het brutosalaris. Het voorstel van drs. Buur houdt automatisch in dat de rijksoverheid min der geld hoeft uit te geven aan individuele huursubsi die. Een vorm van huurbelasting, op te leggen aan mensen die gezien hun inkomen in een goedkope huurwoning zitten, wordt afgewezen door de di recteur van het EIB. „Dat is een lapmiddel. Met zo'n be lasting geef je aan dat de kwaliteit van de woningvoor raad geen gelgke tred houdt met de inkomensontwikke ling. Daarom kies ik voor de directe invoering van een structureel hogere huurver hoging". Premie

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 23