Iran: olievelden in vlam bij nieuwe actie LEIDSCH mDAGBLAD 145 DODEN VLIEGRAMP TENERIFE: Terlouw: solidariteit met VS van levensbelang vandaag dagblad voor leiden en omstreken ymjsüsar Praalwagens trekken veel publiek 1 REACTIES VERBAZEN VAN AGT 0112(1 km fATERDAG 26 APRIL 1980 OPGERICHT 1 MAART 1860 36150 (Van onze redactie buitenland) WASHINGTON, TEHERAN - Duizenden Iraniërs vierden gisteren voor de Amerikaanse ambassade in Teheran het mislukken van een militaire actie, die de ongeveer vijftig gegijzelden de vrijheid had moeten brengen. Het Iraanse leger, in hoogste staat van alarm, speurde in de Kavir- woestijn naar achtergebleven Amerikaanse militairen, onder deel van een overvalcommando dat in de nacht van donderdag op vrijdag op Iraanse bodem land de. De Iraanse minister van buiten landse zaken Ghotbzadeh noem de het Amerikaanse optreden een „oorlogsdaad" en dreigde „de olievelden in vuur en vlam te zet ten wanneer een herhaling volgt". In dat geval kon hij ook niet instaan voor het leven van de gegijzelden. Een soortgelijke uitlating kwam van Irans mach tigste man, ayatollah Chomeini, die naast schimpscheuten op de „christen Carter" en de „duivelse Af en toe regen Veel bewolking en af en toe wat regen of motregen. Middagtemperatuur 10 graden, matige wind draaiend van noordwest tot noord naar noord tot noordoost. Windkracht 3 tot 4. technologie van de Amerikanen" het Iraanse leger en de dorpelin gen van Tabas, vlakbij het lan- dingspunt, opriep onverdroten jacht te maken op de Amerikanen die in de woestijn zouden zijn achtergebleven. De Sowjet-Unie reageerde scherp op de commando-actie. Het Rus sische persbureau Tass sprak van een „bandietenstreek", waarmee gewelddadig alle internationale normen waren geschonden. „Goedkope politiek, gericht op alleenheerserij in het Midden- Oosten, en op verkiezingssuc ces", aldus de Russische verkla ring. De Russische minister van buitenlandse zaken Gromiko veroordeelde in Parijs, waar hij een driedaags bezoek aan Frank rijk besloot, de Amerikaanse ac tie en verklaarde dat Moskou „re soluut blijft tegen elk militair op treden in Iran". Tot dusver is geen melding ge maakt van repressailles tegen de gegijzelden in de VS-ambassade. Wel hebben de bezetters zich toen zij, ook tot hun verrassing, van de actie hoorden, tot de tan den bewapend. Het aantal revo lutionaire gardisten dat de am bassade bewaakt is fors uitge breid. Ghotbzadeh verklaarde gistermiddag dat Iran, anders dan de VS, een politiek van zelf beheersing zal volgen, een advies dat hij ook aan de bezetters van de ambassade heeft gege- Zowel de Israëlische premier Begin als de Egyptische president Sa- dat zeiden niet van tevoren op de hoogte te zijn gesteld door Carter. Sadat evenwel liet tussen de re gels doorschemeren dat Egypte steun had verleend. Hij zei on omwonden dat bij een eventuele volgende actie Egypte faciliteiten ter beschikking zou stellen. Op de onafhankelijke kandidaat Anderson na, lieten de gegadig den voor het presidentschap zich opmerkelijk eensgezind over de actie uit. Kennedy benadrukte dat Amerika een „eenheid moest vormen in deze dagen". Bush zei (Van onze parlementaire redactie) SCHIPHOL - "Het laatste wat ons nu zou passen is kritiek uit te oe fenen op de Amerikanen. Juist nu moeten we hen meer tot vriend en bondgenoot zijn dan ooit tevoren". Dat zei minister-president Van Agt vanochtend op Schiphol na zijn terugkeer uit Indonesië en Japan, over de situatie na de mislukte Amerikaanse actie in Iran. "Er kan geen twijfel over bestaan dat de actie van de Verenigde Staten rechtmatig is", aldus Van Agt. Het is een antwoord op een „geen woord van kritiek nu op de president". Anderson echter zei de consequenties van de actie te vrezen: een fanatieker opstelling in Teheran en meer Russische in vloed. De senaatscommissie voor buiten landse betrekkingen zal een on derzoek instellen naar de vraag, of Carter de zgn. „War powers act" niet heeft overtreden door vooraf geen overleg te plegen met de volksvertegenwoordiging. Een woordvoerder van het minis terie van justitie verklaarde ech ter dat de president van zijn mh nister het groene licht had gekre gen omdat in dit geval raadple ging-vooraf van het Congres vol gens de wet niet nodig zou zijn. nu al halfjaar durende flagrante schending van de fundamentele regels van het volkenrecht. Zon der dat er enig perspectief is op beëindiging op korte termijn, in tegendeel. Een noodactie in ant woord daarop kan dan ook zeker rechtmatig worden genoemd". - Minister Van der Klaauw heeft besloten nog dit weekeinde de Nederland se ambassadeur Champagne te rug te sturen naar Teheran om op die manier druk uit te oefenen op de regering van Iran teneinde te voorkomen dat maatregelen ge- MADRID - Een Boeing 727 van de Britse chartermaatschappij Dan Air met 145 personen aan boord is gistermiddag bij het inzetten van de landing neergestort óp Teneri- fe. Volgens officiële mededelin gen zijn alle inzittenden van het toestel, 135 volwassenen, drie kinderen en zeven bemannings leden, om het leven gekomen. De oorzaak van de ramp is nog on bekend. Het vliegtuig, afkomstig uit Man chester, had om 14.19 uur de ver keerstoren van het vliegveld Los Rodeos gemeld aan de landing te beginnen. Daarna werd het ra diocontact verbroken. Het toestel werd pas vrijdagavond omstreeks negen uur gevonden. Het was neergestort op 20 km van La Laguna in een bos vlak bij de weg naar de vulkaan Teide. Op de plaats van de ramp lagen over een gebied van enkele kilometers li chamen van slachtofers, bagage en brokstukken van het vliegtuig verspreid tussen de bomen. Vermoed wordt dat het toestel in stukken is gebroken toen het de boomtoppen raakte. Aanvankelijk werd aangenomen dat het vliegtuig ten noorden van Tenerife in zee was gestort. Deze mening werd versterkt door een 10-jarig meisje in het noordelijk deel van het eiland, dat beweerde dat zij het toestel in het water had zien storten. Vier vliegtuigen van het Spaanse leger, alsmede pa trouillevaartuigen van de politie en vissersschepen, zetten na het alarm van de verkeerstoren een uitgebreide reddingsactie in. Omstreeks zeven uur meldde een militair vliegtuig dat het wrak stukken en koffers in zee had zien drijven. De verkeersleiders spra ken dit bericht tegen, omdat zij volgens hun berekeningen meenden dat het toestel op het Op koninginnedag zullen onze kantoren GESLO TEN zijn. Voor het aannemen van advertentieopdrachten voor onze edities van woensdag 30 april en donderdag 1 mei geldt als uiterste inleveringsdatum: dinsdagmiddag 14.00 uur. Directie Leidsch/Alphens Dagblad troffen worden tegen de gegijzel den in de Amerikaanse ambassa de. Dit verklaarde minister Van der Klaauw gisteravond op het WD-congres in Groningen. De bewindsman verklaarde de ac tie van de Amerikanen niet zo zeer als een militair ingrijpen te willen betitelen, maar het eerder te willen beschrijven als een soort commando-actie, zoals ook de Is raëli's en de Westduitsers wel eens uitgevoerd hadden. Hij had niet de indruk dat het mislukken van de actie tot gevolg zou heb ben dat er een grote internatio nale crisis aangezwengeld zou worden. Bureau: Witte Singel 1 Directeur. G. Koopman i nc i piden LISSE - Dit is één van de praalwagens die vandaag tij dens het 33ste bloemencorso door de duin- en bollenstreek rijdt. Gisteravond was de wa gen te bewonderen in de hoba- hohallen in Lisse waar de be langstelling zo overstelpend was dat de bezoekers zich slechts schuifelend konden voortbewe gen. Volgens de organisatoren van het corso was de opkomst van het publiek aanmerkelijk groter dan vorig jaar. De winnende praalwagen was 'Lentewonder' van de Keuken hof, gecomponeerd en gearran geerd door vader en zoon Van Driel uit Vogelenzang. De eerste bindersprijs voor praalwagens ging naar de in Keukenhof werkzame Dries Leeke terwijl de eerste bindersprijs voor luxe wagens terecht kwam bij de Hillegomse Elly Keyzer, ook al werkzaam in Keukenhof. Den Uyl: "Juliana gaf gestal te aan een democratische uitoefening van het koning schap PAGINA 36 I In het Duitse Hitzacker: geen oranje maar affiches Van prinsjes wordt iets on mogelijks verwacht PAGINA 39 Beatrix in studententijd: boodschappen doen met rie ten mandje PAGINA 40 I Boven Schier is de zon altijd wat oranje gekleurd PAGINA 43 Amerikaanse televisie-ma rathon bij de VARA PAGINA 5 Overheid betaalt financiële gevolgen giframp Lekker- kerk PAGINA 7 Europese top wordt hoogte punt van Frans/Brits poker- spel PAGINA 11 Basketbalteam leidt neder laag PAGINA 13 Ingenieur Van 't Hooft vecht voor groene wereld PAGINA 23 Jan Terlouw NIJMEGEN (GPD) - De Olympi sche Spelen in Moskou moeten worden geboycot. Solidariteit met de Verenigde Staten is van levensbelang, aldus fractieleider Terlouw zaterdag tijdens de al gemene ledenvergadering van D'66 in Nijmegen. Terlouw taxeerde de huidige ont wikkelingen op het internatio nale vlak als „hoogst griezelig", en vond dat onder deze omstan digheden Nederland alles in het werk moet stellen om de NAVO niet verder te laten verzwak ken. Tegengesteld aan wat als algemene opinie geldt, meent Terlouw, ke rend naar de binnenlandse situa- De contacten tussen het Oranjehuis en Leiden zijn zeer talrijk geweest, in het bijzonder met de Leidse uni versiteit. Op de foto wande len prinses Beatrix en ko ningin Juliana over het Ra penburg nadat Beatrix is bevorderd tot Doctorandus in de rechtsgeleerdheid. In het bijvoegsel deze keer veel artikelen over het Oranje huis en over de toekomstige vorstin Beatrix in het bij zonder. De geschiedenis van Oranje en Nederland op de PAGINA'S 34 en 35 eiland zelf neergestort moest zijn. De weersgesteldheid op het tijdstip van de ramp was goed. Het zicht was zes kilometer met verspreide wolken. Volgens de verkeerslei ders zette het Engelse vliegtuig, dat rondjes moest draaien omdat een toestel van de Spaanse lucht vaartmaatschappij Iberia voor rang had, de landing normaal Deze vliegramp, de tweede in een periode van iets meer dan drie jaar, heeft de bevolking van Te nerife diep geschokt. Op 27 maart 1977 vond de grootste vliegramp in de geschiedenis van de bur gerluchtvaart plaats op het vlieg veld Los Rodeos. Hierbij ramde een startende KLM-Boeing 747 een Amerikaanse PanAm-jumbo. De eindbalans van deze ramp was 583 doden. Van de KLM-machine overleefde niemand van de 234 inzittenden toen het ongeluk. (Van onze parlementaire redactie) SCHIPHOL - "Ik heb niet gezegd dat het beleid van dit kabinet in zet van de verkiezingen van vol gend jaar moet zijn. Ik heb alleen gezegd dat ik, gesteld dat ik even tueel lijsttrekker van het CDA zou worden, mij niet kan ont trekken aan het feit dat ik tot die verkiezingen voorzitter van dit kabinet ben geweest". Minister-president Van Agt rea geerde zaterdagochtend op Schiphol, na zijn terugkeer uit het Verre Oosten, nogal verbaasd over de opwinding die in Neder land is ontstaan over zijn in Indo nesië gedane uitlatingen over zijn politieke toekomst. tie, dat de strijd om het eigenbe lang niet feller wordt nu er een punt is bereikt waarop ingele verd moet worden. „Natuurlijk zullen allerlei groepen blijven vechten voor hun belang, maar wellicht met minder scherpte dan voorheen. Gedeelde smart is halve smart. Verdelen van armoede doet een beroep op betere instincten dan verdeling van de rijkdom", aldus Terlouw, die in het stimuleren van mati ging een belangrijke taak voor D'66 ziet. Een felle aanval deed hij op de WD'ers, onder wie vice-premier Wiegel, die vorige week pleitten voor het niet-uitzenden van de tv- film „De dood van een prinses". „Daarmee bereikte het officiële liberalisme in ons land een diep tepunt", aldus Terlouw. Hij besloot zijn rede met de hoop en het vertrouwen uit te snrpkpn dat het na de komende verkiezingen niet tot een nieuw kabinet-Van Agt-Wiegel komt. D'66-voorzitter Zeevalking om schreef in zijn rede D'66 als een partij die hunkert naar een meer linksgericht regeringsbeleid als het huidige. Samenwerking na de verkiezingen met de WD leek hem niet erg waarschijnlijk. „Het zal in de praktijk moeilijk zijn met een partij als de WD samen regeringsverantwoordelijkheid te dragen", aldus Zeevalking. De ledenvergadering van D'66 deed gisteravond de uitspraak dat D'66 zich „nauwer verwant voelt met progressieve partijene dan met andere partijen". Een resolutie van deze inhoud werd met grote meerderheid van stemmen aan genomen. In de uitspraak werd tevens vastgelegd dat de politie ke idealen van D'66 het beste verwezenlijkt kunnen worden in samenwerking met andere pro gressieve partijen. Het hoofdbe stuur van D'66 noemde de uit spraak een open deur. Benadrukt werd dat daaraaan geen strategi sche betekenis mag worden toe gekend. De uitspraak, aldus het hoofdbestuur is een zelfbeves- ting van de opvattingen van D'66. 44 PAGINA'S

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 1