"Het gelegde ei moet nu worden uitgebroed Nederlaag dammers Zonder vechtlust komt dit Lugdunum nergens" Adrie Zwaanswijk na Amerikaanse reis: Duisburg haalt uit Geweld op veld geen oorzaak agressief gedrag toeschouwers ZATERDAG 26 APRIL 1980 AMSTERDAM-Hij is niet op zijn mondje gevallen. Druk gebarend zit hij op zijn stoel, een T-shirt los om de schouders, sportschoenen met drie strepen aan zijn voeten, het gelaat bruin gebrand. Zes maanden heeft hij zich niet beziggehouden met de verkoop van sportartikelen in zijn winkeltje aan de hoek van de Amsterdamse Admiraal de Ruyter- weg. „Onbetaald verlof' zou je zoiets noemen, want Adrie Zwaanswijk heeft voorlopig geen cent verdiend aan de wereldreis, die hij in zijn functie als sportpropagandist voor het korfbal heeft gemaakt. „Maar", zo stelt hij nadrukkelijk, „ik ben er toch rijker van gewor den. Ik heb vrienden gemaakt, ik heb mensen ontmoet, ze kunnen interesseren voor het korfbal. Die keuze heb ik bewust gemaakt, want het hele leven is een kwestie van kiezen. De een stopt zijn vrije tijd in een verzameling postze gels, ander gaat in het café op de hoek een potje biljarten na zijn werk. Ik stop mijn vrije tijd in het korfbal". Missie Zwaan heeft zichzelf drie jaar de tijd gegeven alvorens hij aan de hand van de resultaten kan zien of zijn zes maanden durende mis sie door achttien landen, een suc ces is geweest. „Ach, ik ben ervan overtuigd dat er in 1983, wanneer het eerste toernooi om de wereld titel korfbal verspeeld zal moeten worden, geen achttien landen zullen deelnemen. Maar ik ben er ook zeker van, dat het huidige Zes maanden zwierf Adrie Zwaanswijk over de wereld. Slechts éen doel had de Amsterdamse sporthandelaar voor ogen: korfbal ook daar bekend te maken waar het een nog volkomen onbekende sport is. Vorige week keerde Zwaan, zoals zijn korfbalvrienden hem noemen, terug van zijn wereldreis. Vermoeid, maar voldaan. Zelf karakteriseert hij het als volgt: "Er is een vogel teruggekeerd en die heeft een ei gelegd. Het wachten is nu op het moment dat het ei wordt uitgebroed" DUISBURG (ANP) - In de Bundesliga werd gisteravond één competitie wedstrijd gespeeld. MSV Duisburg won op eigen veld met 4-1 van Werder Bremen. Door deze overwinning distantieerde de thuisclub zich enigszins van de degradatiezone. Vandaag gaat de derby tussen München 1860 en Bayern München niet door. De oorzaak hiervan ligt in de aanhoudende sneeuwval. Op het dak van de tribunes van het Olympisch stadion ligt zoveel sneeuw, dat "la winegevaar" niet denkbeeldig is. De Westduitse voetbalbond heeft uit voorzorg het duel geannuleerd en verschoven naar 10 mei. De trainer van Eintracht Frankfurt, Friedl Rausch, heeft ondanks het vrij succesvolle seizoen zijn ontslag aangeboden. Eintracht plaatste zich afgelopen dinsdagavond via een spectaculaire zege (5-1) op koploper Bayern München voor de eindstrijd van het toernooi om de UEFA-be- ker, waarin het op 7 en 21 mei aantreedt tegen Borussia Mönchenglad- bach. Als opvolger van Rausch zal naar alle waarschijnlijkheid Lothar Buch- mann van VFB Stuttgart aangetrokken worden. aantal van acht landen dan in middels zal zijn verdubbeld", stelt Zwaanswijk vast. „De landen waar ik geweest ben hebben drie jaar de tijd om vanuit de lichamelijke opvoeding een sport op te zetten, die korfbal heet. Om verenigingen klaar te stomen, schooljeugd met dit spel vertrouwd te raken, een bond op te richten en een competitie op poten te Dat kan natuurlijk niet van de ene op de andere dag Adrie Zwaanswijk is het Ko ninklijk Nederlands Korfbalver- bond, het KNKV is Zwaanswijk. Als twaalfjarige maakte de Hage naar kennis met het korfbal, sindsdien heeft die sport hem niet meer losgelaten. Hij werd lid van het Haagse HKV, speelde in het Nederlands twaalftal, werd later aangesteld als bondscoach, waardoor hij zich terug moest trekken als verenigingscoach Zwaan legde zich neer bij het drama, dat iedere ouder worden de speler meemaakt, namelijk de gedachte, datje als oudere speler toch nog altijd beter bent dan de jongeren, maar kon zich ook daarna toch niet losmaken van de enige gemengde teamsport: korfbal. „Daarom ook", stelt Zwaan, „is het zo makkelijk om korfbal populair te maken. De stap van de licha melijke opvoeding naar korfbal op de scholen is niet zo groot. Eenvoudig, omdat lichamelijke opvoeding op scholen ook geza menlijk geschiedt. De basis is er, de potentie is er, het gaat er dus in feite alleen om. om een topje er op te bouwen. Daar heb je wat vak bekwame kerels voor nodig, die de spelregels kennen, die weten hoe groot een veld is, en die we ten hoe een korf eruit ziet. Eigen lijk is het dóódsimpel, alleen je moet iets durven te ondernemen. Het KNKV durft dat", aldus Zwaanswijk. Beperkt Waarmee hij overigens niet wil zeg gen dat het internationale korfbal van de ene op de andere dag nu ineens razend populair zal wor den. Er zijn maar een paar landen, waar wordt gekorfbald. België, West-Duitsland, Nederland, En geland, Spanje - in feite heb je het dan wel gehad. Het kringetje is beperkt. Daarom zijn we een paar jaar geleden naar de Verenigde Staten gegaan onder het mom van: als het hier kan, kan het daar ook". ..Weet je waarom basketbal in Amerika zo razend populair is? Omdat ze er op de lagere scholen al mee beginnen. De jeugd loopt met een transistorradio in de ene hand, een basketbal in de andere hand. Basketbal als teamsport ligt dicht bij korfbal, dus was het logisch dat we een paar jaar gele den de Verenigde Staten als eer ste uitkozen. Want van èèn ding waren we binnen het KNKV wel overtuigd: internationale contac ten zijn een „must". Als je de jeugd, die nu korfbalt over tien jaar niets kunt bieden, heb je de race verloren. De uitwisselingen vormen het beeld van de toe komst". Om dat te bewijzen trekt Adrie Zwaanswijk zijn agenda. „Hier", zegt hij. „op 5 mei komt er een groep Amerikanen naar Neder land om te korfballen. De vereni gingen lopen er warm voor om wedstrijden tegen de Amerika nen te spelen. Het is een nieuw tje: Amerikanen, maar in hun achterhoofd houden ze zich al be zig met het tegenbezoek". Een half jaar lang heeft Adrie Zwaanswijk korfbal „verkocht". In twee vakken, drie vakken, binnen en buiten. Op universitei ten en scholen heeft Zwaan zijn collega's lichamelijke opvoeding warm proberen te maken voor zijn favoriete sport. Het zou te gemakkelijk zijn geweest, wan neer Zwaan tijdens zijn wereld reis geen problemen zou hebben ondervonden. Het grootste probleem waar hij mee werd ge confronteerd was het middenvak bij het veldkorfbal. Zwaanswijk: „Vaktechnisch be staat er geen enkel argument om het middenveld te handhaven. Het enige wat je kunt bedenken is, dat het middenvak er is om de bal tussen het ene aanvalsvak en het andere te vervoeren. Dus zou je het achterwege kunnen laten en voortaan korfbal in twee kun nen vakken spelen. Maar dan komt het argument van lichame lijke opvoeding om de hoek van de deur kijken. Je kunt met drie vakken meer kinderen bezig houden metéén bal. Dus blijft het derde vak verkoopbaar", aldus Zwaanswijk. Nieuw waren de ideeën om Adrie Zwaanswijk de „bush" in te stu ren niet. Dertig jaar geleden al werden er initiatieven ontwik keld om Engeland te bewerken, vij ftien jaar geleden stond Zwaan zelf aan het hoofd van de delega tie, die slechts één doel kende: Spanje korfbalminded te maken. Ver daarvoor lag de reis naar De nemarken, maar gebrek aan mankracht en aan financien noopten het korfbalverbond tot vermindering van de activitei ten. "Nazorg" Zwaanswijk „Het is gewoon van het allergrootste belang, dat we aan de landen, die we nu hebben bezocht, een behoorlijke nazorg besteden. In feite zou je een maand per land moeten uittrek ken, alleen... daar ontbreekt het geld voor. En als de ontwikkeling zich op deze weg voortzet, komen we over twee tot drie jaar ook mankracht tekort. Zullen er mensen opgeleid moeten wor den, die het werk wat ik nu ge daan heb, over kunnen nemen, kunnen verbreden. Want laat dit duidelijk zijn: met deze wereld reis ben er natuurlijk nog lang hiet. Dat blijkt nu al: er zijn al vragen gekomen uit New Mexico, Canada, Cyprus. Ook Israël heeft belangstellend gereageerd". Op een conferentie over lichame lijke opvoeding die van 21 tot en met 25 december in Tel Aviv zal worden gehouden, staat korfbal op het programma. Ook daar zal Zwaanswijk zijn gezicht moeten laten zien, omdat het toeval wil, dat de broer van de huidige bondscoach van het Nederlands twaalftal, Ben Crum, drs. Bart Crum, toevallig lichamelijke op voeding geeft in Tel Aviv. Het groeiproces is op gang ge bracht, het wachten is op de uit komsten of zoals Zwaan het ty peert. „Het ei is gelegd, het moet alleen nog uitgebroed wor den". Jemiakov aan basis zege Sowjet Unie iM .iar- F Ted van Berkel: „De wedstrijd tegen Verburch is onze laatste strohalm" •>r> LEIDEN - De eindsprint, die Ruud de Groot enige weken geleden voorspelde, is door Lugdunum op volledig ver keerde wijze ingezet. De Leidse tweede klasser levert in tegenstelling tot de compe titie in onbelangrijke oefen- confrontaties het brevet van voetbalkunnen af. Onlangs werd zaterdageersteklasser RCL in het Zilveren Molen- toernooi met 5-0 afgedroogd terwijl Rijnsburgse Boys in datzelfde LFC-evenement gedesillusioneerd huiswaarts keerde. Waarmee is aange toond dat de Kikkerpolder- brigade heus wel overweg kan met het ronde projectiel. Jammer dat die imponerende 'niemendalletjes' slechts als schone herrinnering bewaard blijven; het enige dat telt is de competitie. Alleen in die strijd worden de echte prijzen verdeeld. Evenals vorig seizoen laat het zich aanzien dat de formatie van oefenmeester De Groot met een tweede plek genoe gen moet nemen. Lugdunum verkeert momenteel in een hopeloze vormcrisis en moet wekelijks teleurstellingen (lees: puntenverlies) incasse ren. Door de delingen met Blauw Zwart en HVV zijn de kampioenskansen, die vooral in het begin van de competitie in ruime mate voorradig wa ren. aanzienlijk geslonken. Maar er is nog hoop. Zondag wacht de groen-witte brigade de confrontatie met de Poel- dijkse koploper Verburch en alleen dankzij de volle winst mag de Leidse ploeg nog eni ge aspiraties koesteren. Bij gelijkspel of verlies is alles verloren. "Het is onze laatste strohalm", weet Ted van Berkel, dit jaar voor het eerst spelend in de 'kikker' gelederen, na voor heen in VTL geacteerd te hebben. "Maar dan moet er wel even anders gespeeld worden dan de laatste weken het geval is geweest. Dat was nul komma nul. Voorname lijk door een gebrek aan inzet hebben die misstappen ge maakt. De motivatie was ge woon niet aanwezig om voluit te gaan". Uiteraard een vreemde zaak voor een ploeg die promotie kansen heeft. Een ongebrei delde arbeidslust en een ijzer- sterke mentaliteit zou dan de gewoonste zaak van de we reld moeten zijn. Bij Lugdu num niet. "Ik begrijp er ook helemaal niets van. We trai nen hard genoeg en op de voorbereiding valt ook niets aan te merken. Als we tegen Verburch spelen zoals we de laatste wedstrijden hebben gedaan, hebben we niet veel kans. Die ploeg staat niet voor niets bovenaan. Ze hebben een goed elftal, tikken soms leuk. Zonder vechtlust komt Lugdunum nergens, ook al zijn we de meest talentrijke vereniging in de tweede klas se", meldt Van Berkel, mo menteel dienstplichtig ser geant in Den Haag. Een vervelende bijkomstigheid voor de Leidenaars is de sle pende achillespeesblessure van spelbepaler Koos Be- kooydie daardoor al een paar wedstrijden werkeloos heeft moeten toekijken. Ruud de Groot heeft daarom de pas van een beenbreuk herstelde Andre Pracht moeten op stellen. Met Hennie de Klerk en Ted van Berkel wordt momenteel het middenveld gevormd. Eerder in het sei zoen functioneerde de boomlange Leidenaar als spits en als vrije verdediger. Een manusje van alles dus, die vorig seizoen nog in de af deling opereerde. 'Het ver schil qua voetbal is me erg meegevallen. Er wordt in de tweede klasse veel sneller ge speeld. Het maakt me niet uit waar ik sta. Ik heb gewoon alles over voor het team. Zo gemakkelijk ligt dat". ROB ONDERWATER BEDUM (GPD) - De derde en voorlaatste ronde van de daminterland Neder land-Rusland die deze week in het Groningse Bedum wordt gehouden, is in een 8-6-overwinning geëindigd voor de gast- spelers. Daarmee is de stand nu 22-20 geworden in het voordeel van de Sowjet-Unie en zal Ne derland in de vandaag te spelen slotronde minimaal één partij moeten winnen om de wedstrijd nog te redden. partijen eindig een beslissing, Drie van de zevei den gisteren ir. wat op dit hoge nivea_ is een feit dat hier 's wen sterkste dammers bijeen zijn) heel hoog winstpercentage Aan Russische zijde scoorden Jermakoven Misjtsjanski, terwijl bij de Nederlanders Van Harten tot winst kwam. Vooral Jermakov leverde een uit stekende prestatie. Zijn tegen stander Bastiaanet geldt hier in Nederland tenslotte als iemand, die niet zomaar met zich laat sol len. Maar toch werd hij door zijn jonge Moskouse tegenstander, die notabene voor het eerst in het buitenland is en een jaar geleden nog geen enkele bekendheid ge noot, als een klein kind van het bord geveegd! Misjtsjanski en Van der Wal'lever den wederom een buitengewoon spannend gevecht. Zij brachten zelfs een wederzijdse opsluiting van de rechtervleugel op het bord, wat een van de meest on doorgrondelijke spelsystemen is die het damspel kent. Met een slimme combinatie for ceerde de Rus winst. De Nederlandse zege kwam nogal rommelig tot stand. Baljakinn de laatste man van het Russische team, werd door de Nederlandse spelers als hun achillespees be schouwd, maar toch lijkt ook hij een groot talent, dit nog tamelijk inventief, maar moest niettemin voortdurend met een dreigende nederlaag rekening houden. De arme Baljakin vergiste zich ech ter grandioos, trapte eerst in een damzetje, en verzuimde vervol gens ook nog de sterkste verde diging. Dit stelde van Harten in de gelegenheid het eindspel pre cies pp tempo te winnen. Van de remisepartijen gingen die tussen Sijbrands en Gantwarg, Sjtsjogolje tussen Klerk gelijk op. Voor de vierd Wien KATWIJK - Het meisjes-junio renteam van het Sassenheimse V'.JS is er in geslaagd het juniorenknm- pioenschap van het rayon Leiden in dc wacht te slepen. In de Katwijkse sporthal Cleyn Duin werd het Leid- Diebman vrijwel se Leython A na een spannend duelmet 3-2 (setstanden 15-11, isepartij, die Korenewski, lagen de zaken echter wat anders. Wiersma kreeg met zijn ambi tieuze spel ditmaal wel vat op het degelijke spel van de Russische titelhouder. 13-15, 14-16, 15-11 en 15-6) versla gen. Op de foto het succesvolle team: Staand v.l.n.r.: Nico Zagwijn (coach). Ar ja Meijer, trainer Henk KrikkeAnneke Guldemond en Mir jam Borsje. Geknield: Astrid Kore naar. Bertine van Breda. Gonneke Jonkman en Wilna Rinzema. Zoals zo vaak blijkt, kent het dam spel een heel brede remisemarge, misschien wel të breed: in het eindspel won Wiersma eerst een, en later zelfs twee schijven, maar toch kreeg hij voor deze partij slechts een punt. waar hij er waarschijnlijk toch wel anderhalf verdierd had. DEN HAAG - Het geweld op de sportvelden is niet of nauwelijks de oorzaak van het toenemend agressief gedrag van de toe schouwer, Er zijn andere maat schappelijke oorzaken voor aan te wijzen Bovendien kan de on tevredenheid over een ongunsti ge levenssituatie door het bekij ken van een sportwedstrijd niet worden weggenomen Tot deze conclusie komt drs 11 van der Brug, wetenschappelijk me dewerker bij het Baschwitz insti tuut voor massapsychologie en openbare mening van de univer siteit van Amsterdam, op grond van een enquête onder sportlief hebbers, krantenberichten en een experiment met sportkijkers. Met het resultaat van zijn onder zoekingen weerlegt de massap sycholoog de algemene opvatting dat het geweld op de sportvelden er de oorzaak van is dat de men sen op de tribune zich agressief gaan gedragen. Tevens zouden volgens de gangbare theorie sportwedstrijden een grote aflei ding moeten zijn voor de onge noegens van mensen over hun maatschappelijke situatie. Het tegendeel is volgens de heer van der Brug waar sport is geen zoethouder. Het wetenschappelijk onderzoek toont aan dat het wedstrijdver- loop en de uitslag wel invloed hebben op het ontstaan van kwaadheid en vijandigheid. Toch zijn beide factoren slechts een gedeeltelijke verklaring voor de incidenten. De massapsycholoog is van mening dat de oorzaak van agressief ge drag niet op het sportveld, maar elders gezocht moeten worden. Het overheidsbeleid dient ge richt te worden op andere maat schappelijke factoren.

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 15