Regering gaat intrekken weer KOEKOEK GAAT NIET NAAR INHULDIGING Beatrix: geheim Soestdijk ook voor ons GIFTIGE STOFFEN IN DRINKWATER VAN LEKKERKERK CDA gaat niet in op suggestie regering Wijzigingen leegstandwet inbraakwerende V picus-deuren Uit in de Randstad Politie ontdekt partij marihuana DRUKKERIJ DELTABACH )NDERDAG 24 APRIL 1980 N HAAG (GPD) - Het Tweede- lamerlid Koekoek van de Boe- ES-enpartij is geen republikein. In- -..egendeel, men zou hem zelfs een Ltfanatiek monarchist mogen noemen. Toch zal deze parlemen tariër niet aanwezig zijn bij de in huldiging van koningin Beatrix. Niet omdat hij verhinderd is vanwege de zorg voor de pony's Dp zijn boerderij. Boer Koekoek laat om principiële redenen ver stek gaan. »en Koekoek twaalf jaar in de Tweede Kamer zat, kreeg hij niet het gebruikelijke lintje. De toenmalige kamervoorzitter Vondeling had hem wel voorge dragen voor de Ridderorde in de Nederlandse Leeuw, maar het ministerie van binnenlandse za ken had bedenkingen. Voor het verkrijgen van een onderschei ding dient men van onbesproken gedrag te zijn. i een duik in het krantenarchief |wordt snel duidelijk dat Koekoek niet aan die voorwaarde voldeed. Om maar wat te noemen: geld- boete voor illegale caravans op zijn erf, onregelmatigheden met de stamboom van een boxer waardoor hij voor zijn leven is uitgesloten van de hondensport, verbod van de verkoop van een door hem geschreven boekje, een klacht over malversaties binnen de Boerenpartij, boete wegens smaad, veroordeling wegens verwaarlozing van pony's. De Boerenleider, die volgens een woordvoerder van binnenlandse zaken in eerste instantie niet in aanmerking wilde komen voor het lintje, ging naderhand toch klagen dat het Hare Majesteit niet had behaagd hem een onder scheiding toe te kennen. In Den Haag wordt aangenomen dat dit de reden is dat Koekoek het tij dens de inhuldiging laat afweten. De BP-man is zelf de laatste tijd onbereikbaar, zodat hij zijn be sluit niet kan toelichten. Behalve Koekoek zijn er vijf andere Tweede-Kamerleden en twee le den van de Eerste Kamer die de inhuldiging niet zullen bijwonen. Ook uit principiële overwegin gen: zij zijn tegen de monarchie. Het betreft hier de PvdA'ers F. Uijeri, J. Voogd, S. Langedijk-de Jong en B. Spieker, de PSP-par- lementariërs Van der Spek en Vogt, en C. Mertens van D'66. Dr. W. Drees sr., die het langst als minister-president onder konin gin Juliana heeft gediend, zal ge zien zijn hoge leeftijd (93 jaar) ook niet bij de inhuldiging present zijn. De inhuldiging vindt plaats in een Verenigde Vergadering van bei de Kamers der Staten-Generaal. Ondanks dat de bijeenkomst in een kerk wordt gehouden is het een zuiver staatsrechtelijk ge beuren. Alleen bij de inhuldigin gen van Willem I en Willem II werd de ceremonie besloten met een godsdienstoefening in de vorm van een preek, gevolgd door een zegenbede. Evenals bij eerdere inhuldigingen zullen de hoofdrolspelers van de inhuldiging zich over de Dam naar de Nieuwe Kerk begeven. Voorop de leden van de Staten- Generaal, want voordat er iets kan gebeuren moet de Verenigde Vergadering worden ge opend. Vervolgens gaan in de richting van de kerk de ministers en staatsse cretarissen, de leden van de Raad van State, de gouverneur van de Nederlandse Antillen, de uit de Nederlandse Antillen aanwezige ministers, alsmede de voorzitter van de Staten van de Nederland se Antillen en de aanwezige ove rige leden van deze Staten. Ten slotte volgt de Koningin, in een plechtige stoet. Alle overige aan wezigen, ook de andere leden van de Koninklijke Familie, komen de Nieuwe Kerk binnen via de hoofdingang aan de Nieuwe Zijds Voorburgwal. Deze geno digden zullen naar hun plaatsen worden begeleid door zaalboden uit de Eerste en Tweede Kamer en door leerlingen van het zoge naamde diplomatenklasje van Het belangrijkste van de inhuldi ging is de eed die koningin Bea trix op de grondwet zal afleggen. De eed luidt: „Ik zweer dat ik de onafhankelijkheid en het grond gebied van de Staat met al mijn vermogen zal verdedigen en be waren; dat ik de algemene en bij zondere vrijheid en de rechten van alle Mijne onderdanen zal be schermen, en tot instandhouding en bevordering van de algemene en bijzondere welvaart alle mid delen zal aanwenden, welke wet ten te Mijner beschikking stellen, zoals een goed Koning schuldig is te doen. Zo waarlijk helpe Mij God almachtig". Na het afleggen van deze eed wordt de Koningin gehuldigd door de Staten-Generaal. De voorzitter van de Verenigde Vergadering spreekt daartoe een plechtige verklaring uit die door elk ka merlid wordt beëdigd of, naar believen, wordt bevestigd. De tekst van de2e verklaring is: „Wij ontvangen en huldigen, in naam van het Nederlandse Volk en krachtens de grondwet, U als Koning; wij zweren (beloven) dat wij Uw onschendbaarheid en de rechten Uwer kroon zullen handhaven; wij zweren (beloven) alles te zullen doen wat goede en getrouwe leden van de Staten- Generaal schuldig zijn te doen. Zo waarlijk helpe ons God al machtig (Dat beloven wij)'. Na de plechtigheid gaat de Konin gin terug naar het Paleis op de Dam. De 3000 genodigden ver trekken ook naar hun bestem ming en de Staten-Generaal zet koers naar het Concertgebouw in Amsterdam. In dit Concertge bouw wordt voor ongeveer 1400 gasten een feest georganiseerd, waarbij warme en koude buffet ten zijn opgesteld. De muziek wordt verzorgd door onder ande re de Dutch Rhythm Steel and Show band, het zigeunerorkest Pajtas en het trio Tonny Eyk. m >EN HAAG (GPD) - De regering zal morgen wij zigingen bekendmaken op de ontwerp-Leeg- standwet die vorig jaar al bij de Tweede Kamer werd ingediend. Belangrijkste voorstel tot aan passing is, dat de zgn. Anti-kraakwet, die al door de Tweede Kamer, maar nog niet door de Eerste Kamer is aanvaard, wordt ingetrokken. Deze laatste wet stelt het kraken strafbaar. De Leeg standwet moet een eind maken aan langdurige leegstand van woningen. Ir liggen op dit moment nog twee ontwerpen voor een Leegstand- wet bij de Tweede Kamer. Naast het ontwerp van de regering is er een initiatiefontwerp van de PvdA. De laatste weken hebben minister De Ruiter (justitie) en staatssecretaris Brokx (volks huisvesting) getracht beide ont werpen in elkaar te schuiven. Het resultaat van deze poging wordt morgen bekendgemaakt. Het uiteindelijke regeringsont werp, dat morgen in de minister- ADVERTENTIE voor VEILIGHEID in woning, winkel, kantoor, etc. Leverbaar in 5 verschillende beveiligings-klassen. Kompleet met speciale sloten en 'vanaf f475," inkIBTW Vraag gratis brochure of bezoek onze showroom Jongeneel B.V. de Verenigde Houthandel Waard 7 2315 KP Leiden Hoge Morsweg 152 tel. 071-141641 2332 HN Leiden tel. 071-769202 ROTTERDAM' De Doelen - do 24 en vrij 29,20.15 uur: Rotterdams Philharmonisch orkest, olv David Zinman. Za 26,20.15 uur: het Rotterdams Ope rakoor, olv Piet Struijk, sol., Christina Deutekom. Zo 27, 20.15 uur: serie muziek en dans uit alle windstreken. Di 29 en woe 30, 20.15 uur: Rotterdams Philharmonisch orkest, olv David Zin- AMSTERDAM Concertgebouw - do 24, grote zaal, 20.15 uur: Concertgebouwor kest, olv Bernard Haitink. Vrij 25,'kleine zaal en za 26, grote zaal, 20.15 uur Alban Berg Kwartet. Grote zaal: Amsterdams Phil harmonisch orkest. Zo 27,11 uur, spiegelzaal: "Für Elise", recht streekse radiouitzending van de NOS. Grote zaal, 20.15 uur Ra dio Kamerorkest, olv Ernest Bour. Di 29, grote zaal 20.15 uur: Amstertdams Philharmonisch orkest. Stadsschouwburg - do 24,20.15 uur: het nationale Ballet, "Apollon Musagéte". Vrij 25 en za 26, 20.15 uur: Publiekstheater, "Moeder Courgage", Brecht. Zo 27 en woe 30,14 uur: Nederlandse Operas tichting: "Die Fledermaus", Strauss. Di 29, 20 uur: Nederlandse Operastichting met "Elektra", Strauss. Carré - ma 28, 20.15 uur (onder voorbehoud) Joan Armatrading. Centrum Bellevue - Zo 27, kleine zaal, 20.30 uur: gitaristenkollek- tief. Ma 28, grote zaal: Tribune uit Berlijn met "Die verbrannten Dichter". Di 29 t/m za 3 mei, kleine zaal, 20.30 uur: Pro Theater met extra voorstellingen van "Hyppolitus". DEN HAAG Koninklijke Schouwburg - za 26,20.15 uur: Haagse Komedie, eer ste voorstelling van "Zonder Gekheid". Zo 27, 15 en 19.30 uur: een unieke toneelhappening "2 X Bedrog" resp. door het Pu bliekstheater en door de Haagse Komedie - Di 29, 20.15 uur. Toneelgroep Centrum "Het verjaardagsfeest". Woe 30,20.15 uur: "Het vege lijf'. Congresgebouw - za 26, 20.15 uur: Concertgebouworkest, olv Ber nard Haitink. Ma 28 t/m woe 30,20.15 uur: "Glazen speelgoed". Di 29, 20.15 uur "Abrasevic". Woe 30. 20.15 uur: Madame Butterfly, Puccini. Circustheater - do 24 en za 26, 20 uur: de Nederlandse Operastich ting met "Elektra". Di 29, 20 uur: 40 jaar Hoofdstad Operette: "Der Bettelstudent". HOT-theater - woe 23 t/m za 3 mei, 20.30 uur: "Colas Breugnon of God in Frankrijk". Do 24 t/m za 26, 20.30 uur Nederlands Dans theater. Zo 27, 14 uur kindertheater Pssstt; "Papalibre". Appeltheater - do 24 t/m za 26, 20.15 uur "Eenoog". LEIDEN Schouwburg - vrij 25, 20.15 uur: Toneelvereniging De Timde- lerclub met "Geld te geef'. Za 26, 20.15 uur: "Venus en Adonis", Christine Ewert en Carol Linssen. Di 29, 20.15 uur: "Het Quadra- tuur van de Cirkel", besloten voorstelling door het Leids Studen ten Toneel. LA K-theater - vrij 25, 20.30 uur, projecttheater: "Angel City". Za 26, 20.30 uur Littris Sacrum: "Een spelletje moord". Zo 27, 13 uur Lak Salon, de hele dag door het hele LAK. Zo 27, 15 uur kindervoorstelling: Menes: "Laatje niet kisten". Stadsgehoorzaal - do 24, 20.15 uur het Rijnlands Christelijk Man nenkoor. Za 26, vanaf 13.30 uur: zangconcours van de Christelijke zangersbond. raad wordt besproken, bepaalt dat een eigenaar van een huis de leegstand van zijn woning binnen twee maanden bij de gemeente moet melden. De gemeente houdt deze melding" bij in een leegstandregister. Dit register ligt voor iedereen ter inzage. De verwachting is dat in het ontwerp de bepaling wordt opgenomen dat een gemeente binnen vijf a zes maanden moet beslissen of eventueel tot vordering van het leegstaande pand moet worden overgegaan. Met de Leegstand- wet wordt vooral de woningspe culatie tegengegaan. De Leegstandwet zal van toepas sing zijn op alle woningen en be drijfspanden. In tegenstelling tot het PvdA-voorstel zullen in het ontwerp van de regering geen grenzen worden gesteld aan de huur- of koopprijs van de pan den. Dat betekent dat ook de leegstand van zeer dure huur- en koopwoningen wordt aangepakt. Hiertoe is wel een wijziging van de Woonruimtewet noodzake lijk. Omdat de Anti-kraakwet wordt in getrokken, zal in de Leegstand wet een aantal strafbepalingen, gericht tegen het kraken, worden opgenomen. Vandaag hebben minister De Ruiter en staatsse cretaris Brokx nog een laatste ge sprek over de Leegstandwet met de indienster van het PvdA-ont- werp, Nora Salomons. EINDHOVEN (GPD) - De Eindho- vense gemeentepolitie heeft gis teren in twee Eindhovense pan den een partij marihuana in be slag genomen met een waarde van ongeveer twee miljoen gul den. Bij de inbeslagname zijn zes mannen, in leeftijd variërend van 21 tot 44 jaar, aangehouden. De Eindhovense politie beschikte sinds enige dagen over aanwij zingen dat marihuana-dealers in Eindhoven opereerden vanuit een woonhuis en een flat in de stad. Gistermorgen werd in die twee panden huiszoeking ver richt. In de slaapkamer van het woonhuis werd 1300 gram ma rihuana gevonden plus een gela den pistool en f 10.000. In de berging van de flat werden 26 zakken gevonden, die volgens het opschrift kippevoer uit Co lumbia moesten bevatten. De zakken bevatten echter 382,6 kilo marihuana. Nog steeds geen spoor moordzaak Emy den Boer DEN BOSCH (ANP) - Met het uitloven van een beloning van tienduizend gulden hoopt de officier van justitie in Den Bosch het onderzoek dat licht moet brengen in de moord op Emy den Boer nieuw leven in te blazen. De politie tast nog steeds in het duister omtrent het laatste deel van de reis route van het Schiedamse meisje en het motief voor de moord. De achttienjarige scholiere Emy den Boer verdween op 3 april toen ze vanuit Schiedam op weg was naar de Haagse academie voor lichamelijke opvoeding. Twee dagen later werd ze levenloos aangetrof fen in de bossen nabij het Brabantse Nistelrode. Een grootscheepse enquête onder trein- en buspassagiers in Den Haag en een uitgebreid onderzoek onder de zeshon derd studenten van de aca demie leverde geen enkele aanwijzing op over de reis route van de vermoorde stu dente. Nog steeds weet de politie niet welke weg het meisje volgde vanaf het Cen traal Station in Den Haag. Ook een uitgebreide speuractie naar de witte sporttas met het opschrift "Excelsior sport Den Haag" en het blauwe jack met witte strepen over de schouder, leverde niets op. Onder meer werden de dui nen tussen de school en Scheveningen uitgekamd. Door het uitloven van een belo ning van tienduizend gulden voor inlichtingen hoopt de Bossche officier van justitie het onderzoek nieuw leven in te blazen. Een team van 25 politiemensen is dag en nacht met de zaak bezig. LEKKERKERK - Minister Ginjaar van volksgezondheid raakte gister avond in Lekkerkerk tijdens een emotionele vergadering met bewoners van de 'gifwijk' in een heftige discussie verwikkeld met één van de leden van de bewonersorganisatie (rechts). Links burgemeester Ouwerkerk van Lek kerkerk. LEKKERKERK (GPD) - Het water in het westelijke deel van Lek- kerkerk-West is niet meer ge schikt voor menselijke consump tie. Giftige stoffen, die eerder de ze maand al in de bodem van de nieuwbouwwijk waren aange troffen, blijken de waterleidin gen te hebben aangetast. In het water zijn volgens de Goudse Wasterleiding Maatschappij (GWM) lage concentraties to lueen en xyleen aangetroffen. De kankerverwekkende stof ben zeen is tijdens de onderzoekin gen niet ontdekt. Vandaag is er spoedoverleg tussen minister ADVERTENTIE Oranjelaan 37 Zoeterwoude - Rijndijk Telefoon 071-89 92 41 Ginjaar van volksgezondheid en milieuhygiëne, het gemeentebe stuur van Lekkerkerk en de pro vincie Zuid-Holland. Gistermorgen liet de GWM voor het eerst weten dat de kwaliteit van het drinkwater in Lekkerkerk- West niet meer kon worden gega randeerd. Daarom werd de in specteur van de volksgezondheid voor de hygiëne van het milieu gealarmeerd. Samen met de ge meente Lekkerkerk en de pro vincie Zuid-Holland is daarop besloten dat de wijk Lekkerkerk- West apart van het andere deel van de gemeente van water zou worden voorzien. Het drinkwater is volgens een woordvoerder van de provincie Zuid-Holland wel geschikt voor afwas en tanden poetsen en dergelijk gebruik. Menselijke consumptie ervan wordt echter dringend afgera den. Vanaf negen uur gisteravond zijn er drie tappunten ingericht waar de bewoners goed drinkwater kun nen halen. Deze punten worden de gehele dag bediend. Getracht wordt om de komende dagen drinkwater in flessen aan de be woners van 271 huizen te leve ren. Het gemeentebestuur van Lekker kerk heeft de bewoners gister avond geinf'ormeerd. Benadrukt werd dat bij eerdere onderzoe kingen van de GWM geen giftige stoffen in het drinkwater zijn ontdekt. DEN HAAG (GPD) - „Voor het echte werk van de koningin heb ik natuurlijk geen oplei ding gehad. Mijn moeder heeft dat uiteraard voor zich zelf gehouden. Het zogeheten geheim van Soestdijk heeft ook voor ons gegolden". Dat vertrouwde prinses Beatrix Nederland gisteravond toe in het televisiê-interview dat Ad Langebent met haar en haar man, prins Claus, had. „Het functioneren van de koningin als staatshoofd in haar con tacten met ministers, maar ook met een heleboel andere mensen, is iets wat geheim blijft. Ook naar ons (de ge zinsleden) toe", aldus de aan staande vorstin. „Ik geloof dat mensen die haar (de koningin) in openheid dingen vertellen, erop moe ten kunnen vertrouwen dat het bij haar bewaard blijft. Dat vertrouwen heeft mijn moeder opgebouwd door in derdaad over de inhoud van die gesprekken nooit te spre ken. En dat is een groot goed." Prinses Beatrix vindt trouwens dat het staatshoofd ook niet te koop moeten lopen met zijn eigen voorkeuren en eigen keuzen. „Dat is ook voor een optimaal functioneren van de monarchie belangrijk. (Voor uitspraken van het staats hoofd zijn de ministers im mers verantwoordelijk.) In dat geval geldt dat het toch maar binnenskamers houden van de eigen mening het zwaarste weegt." Prins Claus maakte er in het in terview geen geheim van dat hij het op dat punt niet al te gemakkelijk zal hebben. „De mening van een prins-gemaal is uiteraard minder belang rijk dan de mening van het staatshoofd. Maar ook voor hem geldt de ministeriële verantwoordelijkheid. En ik geloof dat ook ik bijzonder voorzichtig moet zijn met dingen te verkondigen die in de maatschappij enigszins controversieel liggen". Prinses Beatrix en prins Claus hopen dat hun kinderen niet al te zeer als bijzondere kin deren worden beschouwd. Zelf praten de prinsjes er vol gens hun vader ook niet zo vreselijk veel over. „Er moet wel iets leven in die kinderen dat hun bewustzijn anders maakt dan het bewustzijn van andere kinderen. Om een voorbeeld te noemen: als ze op de verjaardag van mijn schoonmoeder, 30 april, op de stoep in Soestdijk staan en vele mensen ze op de televisie zien, ook klasgenootjes, schoolgenootjes met wie ze dan de volgende dag weer gewoon naar school gaan, dan moet het wel iets voor ze be tekenen". En prinses Beatrix: „Ik hoop dat u er ook begrip voor zult hebben dat wij onze kinde ren, zoals mijn ouders dat ook hebben gedaan, in deze tijd dat ze nog schoolgaande kin deren zijn. zo min mogelijk la ten meedoen aan officiële gelegenheden en officieel la ten optreden naar buiten. Nu hoefje het niet helemaal van ze weg te houden; ze moeten er ook mee leren leven. Maar wij wilden ze toch de kans ge ven om zo gewoon mogelijk hun schooltijd af te maken als dat kan." Kamerdebat over illegale buitenlandse werknemers DEN HAAG (ANP) - De CDA-frac- tie in de Tweede Kamer is gister avond niet ingegaan op een sug-' gestie van de ministers De Ruiter (justitie) en Albeda (sociale za ken) om een nader te preciseren overgangsmaatregel aan de rege ring voor te stellen op de zoge naamde 1 november wet betref fende illegale buitenlandse werknemers. Op vragen van het CDA-kamerlid Van Dam over een mogelijkheid alsnog illegale buitenlanders te regulariseren, zoals neergelegd in een brief van de bewindslieden aan de Kamer, liet De Ruiter we ten dat de regering die mogelijk- Het voorstel behelst de mogelijk heid dat werkgevers en werkne mers samen een verzoek om re- gularisatie moeten indienen bij het gewestelijk arbeidsbureau, met overlegging van bewijzen dat de werknemer een bepaalde tijd in dienst is en dat de werkgever loonbelasting en sociale lasten voor hem heeft betaald. Deze mogelijkheid is er één van drie die de bewindslieden in hun brief van 21 april aan de Kamer hadden genoemd. De Ruiter stelde dat de criteria, bij voorbeeld hoe lang de illegale buitenlander hier gewerkt moet hebben) nader zouden kunnen worden ingevuld, maar dat het vervolgingsbeleid tegen de werkgevers er in geen geval meer door gefrustreerd mag worden. De PvdA liet bij monde van Buur- meijer weten zich in het idee van de regering te kunnen vinden, als het CDA deze mogelijkheid zou aangrijpen door een motie van die strekking in te dienen. De CDA-er Van Dam verklaarde daarop echter dat het CDA niet op deze variant zou ingaan omdat de voorwaarden van De Ruiter te ver gingen. "Wij moeten niet in een dergelijke overgangsmaatre gel stappen, want de illegale werknemers worden dan geheel afhankelijk van wat hun werkge vers willen doen". Als tweede belemmering noemde hjj de voorwaarde van de minister dat het vervolgingsbeleid niet gefru streerd zou mogen worden. Staatssecretaris, mevrouw Haars, verklaarde dat een uiter mate klein aantal illegale bui tenlanders van de gisteravond besproken mogelijkheid plezier zou kunnen hebben. Het debat gisteravond werd ge houden op initiatief van PvdA en D'66 die geen genoegen hadden genomen met de mededeling van de regering dat zij de op 27 maart aanvaardde motie voor een over gangsmaatregel niet zou uitvoe ren. Met 70 stemmen voor en 68 tegen sprak de Kamer zich er toen voor uit dat illegale buiten landse werknemers alsnog de gelegenheid moeten krijgen zich te melden bij de arbeidsbureaus. PvdA en D'66 dienden gisteravond een motie in (waarover vandaag wordt gestemd) waarin de rege ring wordt opgedragen de vorige motie toch uit te voeren. Toen het CDA bij monde van Van Dam te kennen gaf ook niet te voelen voor de jongste suggestie van de regering, oordeelde Buurmeijer "Dat betekent dus dat u niets wilt".

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 7