Ruim 2000 scholieren spoelen met fluoride i Onderzoek naar opslag radio actief afval Onderzoek kankerstoffen Bewoonster moet brandgang accepteren Zakennieuws Project nu op achttien Leidse scholen KVP in Leiden beslist over fusie met AR-CH Staatssecretaris: "Geen oordeel over foetus-onderzoek" L PvdA wil vergader ruimte in Gulden Vlies PAGINA 4 DONDERDAG 24 APRIL (Van één onzer verslaggevers) DEN HAAG-LEIDEN - Mevrouw Van Dam, bewoonster van een huisje aan de Oosterstraat in Leiden, moet toestaan dat naast haar woning een brandgang wordt aangelegd. Dit blijkt uit de uitspraak die de vice-president bij de Haagse recht bank, mr. R. R. Portheine, heeft gedaan in het kort geding dat woningbouwvereni ging Eensgezindheid tegen mevrouw Van Dam had aangespannen. De brandgang is onderdeel van een renova tieplan voor 27 woningen in de Ooster straat en de Munnikenstraat. Mevrouw Van Dam wilde niet dat de woning waar zij woont wordt gerenoveerd, waarna de woningbouwvereniging daarvan afzag. Wel moest zij een uitbouwtje in haar tuin aanvaarden, evenals de brandgang. Dat laatste ging mevrouw Van Dam, die al der tig jaar in het huisje aan de Oosterstraat woont, te ver. !n een brief aan de woningbouwvereniging - die bij de rechter bekend was - had me vrouw Zwart, directeur van de GG en GD, erop gewezen dat aanleg van de brand gang grote en misschien zelfs onherstel bare jgevolgen zal hebben voor de gezond- heid'van mevrouw Van Dam. De alleen staande vrouw, die door ziekte vaak thuis moet blijven, vreest grote overlast als buurtbewoners van de brandgang ge bruik gaan maken. In zijn uitspraak zegt mr. Portheine aan te nemen dat de vrouw een „zwaarwegend belang heeft bij het achterwege blijven van de brandgang" en dat die brandgang „afbreuk zal doen aan haar levensvreug de". Maar de belangen van de bewoners van de dertien woningen, die van de brandgang gebruik zullen maken, wegen volgens de rechter zwaarder. De brand gang is, aldus mr. Portheine, „onweer sproken noodzakelijk". Volgens woningbouwvereniging Eensge zindheid heeft het ministerie van volks huisvesting aanleg van de brandgang als voorwaarde gesteld aan de goedkeuring van de renovatieplannen. Het kon, meent de rechter, in redelijkheid niet van de wo ningbouwvereniging worden verwacht dat zij af zou zien van de renovatie, toen bleek dat mevrouw Van Dam zich tegen de brandgang verzette. Sluitingsuur Leidenaren die op Koninginne dag en op Bevrijdingsdag de bloemetjes flink buiten willen zetten worden daartoe in de gelegenheid gesteld door loco burgemeester Waal. Alle ca fés, restaurants, eethuisjes en snackbars mogen in de nacht van 30 april op 1 mei tot twee uur 's nachts open zijn. De zelfde regeling geldt voor de nacht van 5 op 6 mei. Insecten De afdeling Leiden van de Ko ninklijke Nederlandse Na tuurhistorische Vereniging organiseert vanavond een le zing in het Rijksherbarium aan de Schelpenkade 6. Lie- kele Sijstermans zal aan de hand van een serie dia's spre ken over het onderwerp "Zwerftochten door het insec tenrijk". Op deze avond kan men zich ook aanmelden als deelnemer aan de werkgroep, die zich wat meer wil verdiepen in het le ven van de insecten. Aanvang Cabaret De afdeling Leiden-Oegstgeest van de Nederlandse Vereni ging van Huisvrouwen orga niseert morgen een middag bijeenkomst in het Vereni gingsgebouw aan het Noord einde 2a. De heer Vader zal spreken over "Het cabaret van Eduard Jacobse tot Seth Gaaikema". Tijdens de lezing worden geluidsbandjes en platen gedraaid. De bijeen komst begint om kwart voor twee. Homosexualiteit De Leidse Werkgroep Homo sexualiteit houdt vanavond een vergadering in het pand aan de Nieuwe Rijn 20a. De agenda vermeldt onder meer de bespreking van de verhui zing en de 4 mei-herdenking. Aanvang 20 uur. Andy Warhol In het Kijkhuis aan de Vrou- wenkerkkoorstraat 17 wordt vanavond de laatste film van Andy Warhol vertoond. Het is de moderne versie van de klassieke rolprent Sunset Boulevard. In de hoofdrol speelt Joe Dallesandro.Erzijn twee voorstellingen: om 20 en om 22.15 uur. Banenbeurs De banenbeurs "Werken in het hart van Holland", die vanaf vandaag tot en met zaterdag in het Leidse Groenoordhallen gehouden zou worden gaat niet door. De organisatoren hebben besloten de beurs af te gelasten omdat enkele grote bedrijven hun inschrijving hadden ingetrokken en ver wachte subsidies van het mi nisterie van onderwijs en we tenschappen uitbleven. Zangconcours Op zaterdag 26 april houdt de afdeling Leiden van de Kon. Chr. Zangersbond het twee jaarlijkse zangconcours in de Stadsgehoorzaal. Het con cours wordt om half twee 's middags geopend en duurt tot ongeveer kwart voor tien. Van vijf tot zeven uur wordt ge pauzeerd. Aan het concours doen twintig koren mee. Vijf ouderenkoren twee dameskoren en verder gemengde koren uit diverse plaatsen van ons land. Toe gangskaarten a vier gulden zijn vanaf één uur 's middags verkrijgbaar aan de zaal. LEIDEN - Alle leerlingen van de Pestalozzischool kunnen zich vanaf heden geoefend "fluoridespoeier" noemen. Zij hebben daarmee de grens van 2000 deelnemende leerlingen overschreden. Op achttien scholen in Leiden krij gen de kinderen één maal per week een bekertje met een slok water waarin een heel klein beetje fluoride is opgelost. Hier mee moeten de kinderen één mi nuut spoelen. Daarna wordt alles weer uitgespuugd en klaar is kees! Per school heeft men en kele moeders van leerlingen be reid gevonden de voorbereiden de werkzaamheden wekelijks voor hun rekening te nemen. De organisatie is in handen van het Bureau Gezondheidsvoorlich ting. Reeds jaren wordt op alle mogelij ke manieren getracht de volks ziekte die tandcariës heet te be strijden. Onderzoek naar moge lijkheden daartoe heeft proefon dervindelijk bewezen dat ver mindering van de suikercon sumptie, een juiste mondhygië ne, halfjaarlijkse controle van het gebit door de tandarts en gebruik van fluoride de wegen daartoe zijn. In 1975 begon de Stichting Jeugd- tandverzorging in Hengelo als eerste in Nederland met dit pro ject. Evaluerend onderzoek bij groepen deelnemers en controle groepen wees na enkele jaren uit dat tandcariës onder de deelne mers met ongeveer 40% was ge daald. Tevens konden er gunstige neveneffecten worden geconsta teerd: het snoepverbruik - met name op de scholen - daalde, ge- bitshygiëne verbeterde en in het algemeen werden de deelnemers en hun ouders en leerkrachten "gebitsbewust". Niet verplicht Niemand is verplicht mee te doen. Het percentage deelnemers per school varieert tussen 90 en 100%. "Het zijn merendeel de positief ingestelde mensen die nee zeg gen", vertelt Hennie Vermaas ge zondheidsvoorlichtster van G.G. en G.D. "Daarmee bedoel ik de ouders die zelf de kinderen al fluoridetabletten geven of met fluoridehoudende tandpasta la ten poetsen. En ook dan kan het eigenlijk geen kwaad. Het spoe len sluit andere mogelijkheden tot fluoropname niet uit. Bij het spoelen wordt namelijk niets in geslikt". Deelname aan het project is koste loos. De ene helft wordt gesubsi dieerd door het Ziekenfonds voor Leiden ën Omstreken en de r Vakantie Vermaas: "Dit is een goedkope ma nier van preventie waaraan alle leerlingen kunnen deelnemen. Ook zij die geen lid zijn van de schooltandverzorging. En enkele kleuterscholen hebben nu ook al te kennen gegeven mee te willen doen. Het is zelfs zo dat kinderen en ouders nu al gaan vragen wat ze moeten doen in de grote vakantie. Wij hebben besloten, die periode voor de ouders die dat willen de gezondheidscentra open te stellen zodat hun kinde ren kunnen blijven spoelen. Toch zijn er een aantal scholen in Leiden die niet wensen deel te nemen aan het fluorideproject. Zo vinden de heer A. Stahlie, hoof van "Het Kompas" en mej. G. A.ten Kroode hoofd van de Pe- trusschool, het geen taak van de school maar van de ouders. Hen nie Vermaas vindt het erg jam mer dat deze scholen niet mee doen. "De kinderen zitten er maar mee als ze op hun achttien de met een slecht gebit of mis schien zelfs met een kunstgebit moeten rondlopen". Herdenkings expositie LEIDEN - In de periode van 28 april tot 9 mei wordt in verband met de herdenking van de bevrij ding in Leiden een foto-tentoon stelling gehouden. De expositie, die op een zestal plaatsen in de stad is te zien, brengt de geschie denis van de Tweede Wereld oorlog in beeld. Het is dezelfde tentoonstelling die is ingericht door de Anne Frank Stichting in het Achterhuis aan de Prinsen gracht in Amsterdam. De tentoonstelling is te zien op de volgende plaatsen: bij de afdeling voorlichting in het stadhuis, in "Op Eigen Wieken" aan het Val kenpad 2 in de Merenwijk, in "Westerkwartier" aan de Ten Ka- testraat 10a, in het buurthuis Cornelis Joppensz. aan de Du Rieustraat 4, in "Morschwijck" aan de Topaaslaan 19 en in de "Zevensprong" aan de Bern- hardkade 35. LEIDEN - De afdeling Leiden van de KVP staat op het punt te ver dwijnen. Volgende week dinsdag zullen de leden een beslissing moeten nemen over een fusie met de ARP en de CHU. De afgelopen maanden zijn er door de afde lingsbesturen van de drie CDA- partijen besprekingen gehouden over het samengaan. Er is nu een protocol opgesteld waarin een groot aantal zaken is geregeld. Bijvoorbeeld de sa menstelling van het nieuwe be stuur, de opvolgingsafspraken Viertal wilde inhoud van bagagekluis weghalen LEIDEN - "Wij hebben de sleutel van de bagagekluis verloren; kunt u de kluis voor ons open maken", vroegen vier jongelui van ongeveer twaalf jaar gister morgen aan een spoorbeambte. De beambte vertrouwde het zaakje niet helemaal. De jongelui had den misschien wel op de loer ge legen om te bekijken in welke bagagekluis een dure tas werd gedeponeerd. Zoals te doen ge bruikelijk vroeg hij de jongelui een geldig legitimatiebewijs te tonen, alvorens hij de kluis zou openen. Tevens werd echter de politie gebeld. Toen de politie poolshoogte wilde nemen, hadden de jongelui reeds de benen genomen. (Vane r verslaggevers) [LV nilj ïeb Ie i risi< Prii .vet ie v Lui NO DEN HAAG-LEIDEN - Staatssecretaris Veder-Smit (volksge-£jet zondheid) kan niet beoordelen of de medicus van het Acade- misch Ziekenhuis in Leiden die in de Bloemenhovekliniek in°P 'Heemstede elf foetussen heeft onderzocht, medisch gezien bui-dat ten zijn boekje is gegaan. De foetussen kwamen beschikbaar nawei abortus-ingrepen. In antwoord op vragen van de Tweeae-ivamerieden G.M.P. Corne-e d lissen, Deetman en Borgman (CDA) alsmede Verbrugh (GPV) me zegt de staatssecretaris dat er geen normen zijn voor de beschik-|ling baarstelling van foetussen van abortus voor wetenschappelijke dar doeleinden. De Gezondheidsraad is al in oktober 1977 gevraagd vor advies te geven over regels die voor dit soort onderzoeken zouden moeten gelden. Dat advies is er nog steeds niet. Minister Desss Ruiter (justitie) is van mening dat het strafrecht niet is geschre ven voor een onderzoek als door de Leidse medicus is verricht. j Ten behoeve van dat onderzoek werd de abortus uitgevoerd met medicamenten, waardoor de vrucht onbeschadigd kon worden uitgedreven. De medicus van het AZL onderzocht de bloedstol- ling die optrad ten gevolge van bloederziekte (hemofilie) van de vrucht tijdens de zwangerschap. De medische wetenschap is op dit moment niet in staat om bloederziekte tijdens de zwanger schap vast te stellen. Het onderzoek was daar op gericht; de preventief-geneeskundige waarde daarvan kan belangrijk wor den geacht, vindt staatssecretaris Veder-Smit. Zij antwoordt de kamerleden verder dat de Commissie Medische Ethiek van het Leidse Academisch Ziekenhuis het niet tot haar taak rekent om achteraf een medisch-ethisch oordeel te geven over de toelaatbaarheid van het onderzoek op foetussen. Een geoefend speler. LEIDEN - De gemeente Leiden gaat een onderzoek instellen naar de gang van zaken rond het op slaan van radio-actief afval van de universiteit in de Leeuwen hoek. Het is volgens wethouder Van. Dam van milieuzaken, niet uitgesloten dat de universiteit het gebouw, waar het radio-actieve afval wordt opgeslagen, zal moe ten sluiten. Deze week werd bekend dat de Leidse universiteit al ruim tien jaar lang illegaal radio-actief af val opslaat in een gebouw aan de Wassenaarseweg. Dit gebeurde met medeweten van de regionale inspecteur voor de volksgezond heid in Zuid-Holland. "Het een verontrustende zaak dat de interne beveiliging van de Leidse universiteit tekort is g schoten door al te werken zondi vergunning", zegt wethoudi Van Dam. "Er is waarschijnlij iets aan de hand als een dergeli ke vergunning zo lang op zich la; wachten". Hij wil een "streng controle-app raat" in het leven roepen hinderwetvergunningen Leidse universiteit te toetsei "Gezien de huidige ontwikkelii gen op het gebied van de veilij heid bij de universiteit moet daadwerkelijk iets gebeuren. Z( ker als je de situatie rond de w ningbouw in de Leeuwenhoek ogenschouw neemt". Van Dam hoopt dat het onderzoe binnen enkele dagen zal zijn al gerond. voor de Leidse raad tot 1982 en de zetelverdeling zoals die zal wor den aangehouden bij de raads verkiezingen in 1982. Verder is een aantal rechten en plichten (waaronder de financiële) vast gelegd. De fusie is tot stand gekomen op het ogenblik dat het bestuur het protocol heeft ondertekend. Voorwaarde is wel dat de leden de tekst eerst goedkeuren. En dat kan volgende week dinsdag avond gebeuren in het Wiener- wald aan de Steenstraat 2. Aan vang 20 uur. Op de foto dr. G. R. Mohn en prof. dr. A. T. Natarajan met in het midden prof. dr. F. H. Sobels. Universiteit instrueert industrie LEIDEN - Het Leidse duo L.F. Kamphues en V.F. van Capelle hebben een nieuw kantoor aan de Herengracht 14 betrokken. Tot dusver zaten ze in een klein kan toortje in de Kruisstraat. Het weetal is directeur, respectieve lijk adjunct- directeur van een handvol kv's met namen als Noordrem, Kairap, Terbin en Hocuram. Behalve het verhuren van kamers houdt men zich voornamelijk bezig met het ex ploiteren van horecagelegenhe den zoals Le Forestier, In Den Gapenden Eter, De Hooykist, 1' Esperance en dancing Koets-o- theek. Wout Bergers heeft vandaag zijn derde sportartikelenzaak ge opend. Dat gebeurde in het pand Haarlemmerstraat 40. Bergers begon zijn activiteiten in het pand Haarlemmerstraat 232 en breidde later uit met een winkel aan de Rijnsburgerweg 121. LEIDEN - De Leidse universiteit gaat in de komende week een cursus geven aan een aantal in ternationale deelnemers die werkzaam zijn in de industrie. Zij worden in Leiden opgeleid om in eigen land betrouwbaar onder zoek te verrichten naar kanker verwekkende stoffen of naar stof fen die in staat zijn veranderin gen aan te brengen in het erfelijk materiaal (mutageen). Op korte termijn zijn in alle weste lijke landen wettelijke maatre gelen te verwachten om de con sument te beschermen tegen die kankerverwekkende of mutage- ne stoffen. Nieuwe stoffen zullen eerst aan een grondig onderzoek moeten wor den onderworpen voordat ze op de markt mogen worden ge bracht. Voor de chemische, farmaceuti sche (medicijnen) en de voe dingsindustrie wordt het hier door noodzakelijk bepaalde tes ten in hun programma op te ne men om eventuele schadelijke stoffen te kunnen opsporen. Omdat de meeste kankerverwe- kende stoften in staat zijn veran deringen aan te brengen in het er felijk materiaal brengt een snelle onderzoekmethode, die in Lei den is ontwikkeld, aan het licht of de stoffen gevaarlijk zijn. Daarbij wordt onder andere gebruik ge maakt van bananenvliegjes. Een probleem voor de industrie is het grote tekort aan ervaren men sen om deze testen die circa twee tot zes weken duren, uit te voe- In Leiden kan men daarvoor nu worden opgeleid door een team dat onder leiding staat van prof. dr. F. H. Sobels. Voorbeelden van mutagene en kankerverwekkende stoffen die al uit de markt zijn genomen, zijn sommige cosmetische producten zoals bepaalde haarkleurstoffen en zonnebrandcrèmes, conserve ringsmiddelen en andere voed- seltoevoegingen. De leider van de cursus, prof. So bels is onder andere voorzitter van de ICPEMC (Internationale Commissie voor Bescherming tegen Mutagene en Kankerver wekkende stoffen in onze omge ving). Hij pleit er voor dat chemi sche stoffen waarvan een alge mene mutagene werking bekend is, niet in het leefmilieu worden toegelaten als deze kunnen wor den vervangen door middelen die niet mutageen werkzaam zijn. Mutagene stoffen zouden volgens hem uitsluitend mogen worden toegepast als het nut ervan dui delijk opweegt tegen de risico's en als er een bevredigend con trolesysteem wordt toegepast. LEIDEN - Een meerderheid van de Pvd A-fractie is voor een politieke bestemming van Het Gulden Vlies aan de Breestraat. Dit bleek op de gisteravond gehou- den fractievergadering. Wethou der Van Dam (financiën) legde uit dat de gemeente twee dingen kan doen met het enkele jaren gele- i den aangekochte pand. Of op knappen en daarna "afstoten" of restaureren en daarna zelf ge bruiken. "We moeten nu een koers uitstippelen. Verlies lijden doen we toch. Of we het pand nu verhuren of niet", aldus Van Dam. De meerderheid van de fractie was ervoor om het pand te gaan ge bruiken voor commissievergade ringen, fractievergaderingen en andere gemeentelijke werk zaamheden. Wethouder Tesselaar (onderwijs): "Voor het politieke bedrijf is een behoorlijke accommodatie no dig. Wij zijn hier, in het stadhuis', veel te klein behuisd en Het Gul den Vlies is dan ook een goede uitkomst". Raadslid Bordewijk was één van de weinigen die het hier niet mee eens was. Hij vond dat de ruimte in het stadhuis zo goed mogelijk moet worden gebruikt. Volgens hem heeft het geen zin om in de toekomst hetzelfde aantal verga derzalen in Het Gulden Vlies te claimen. "Dat is zonde", vond hij.

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 4