Tractie laat me n de kou staan Examen- kriebels voor vele dnizenden scholieren Examens: wat moeten we ermee? Wisseling in raadsfractie D'66 Leidse stadsrubriek 24 APRIL 1960 LEIDEN LEIDEN - Het D'66-raadslid Bert Oosterman (foto s) verlaat per 1 september de Leidse ge meenteraad. Oosterman zit sinds 1970 iii de Leidse raad. Van 1974 tot 1978 was hij wethouder van maat schappelijke aangelegenheden volksgezondheid en cultuur in het toenmalige linkse programcolle ge. Na zijn wethouderschap keer de hij weer terug als gewoon raadslid. Oosterman heeft laten weten dat hij het, na tien jaar ac tief te zijn geweest voor zijn par tijwel genoeg vind. Hij zal wel blijven meedraaien in de steun- fractie van D'66. Het D'66-raadslifL zal in september worden opgevolgd door Menno Witteveen (25). Witteveen (foto rechts) is student geschiedenis aan de universiteit en de huidige fractie-assistent van D'66. j*vdA-iaadslicl Joyce Hes stcipl op: 5IDEN-Het PvdA-raadslid mevr. J. (Joyce) Hes stapt uit de Leidse gemeenteraad omdat zij zich niet langer thuis yoelt binnen de socialistische raadsfractie. In een verkla- ing heeft zij gisteravond laten weten dat de reden voor iaar vertrek ligt in een groot aantal persoonlijke en poli- ieke verschillen met haar partijgenoten. Het PvdA- aadslid vindt dat zij in de afgelopen twee jaar behoorlijk in de kou is gezet door haar eigen fractie. problemen binnen de raadsfrac- ;ie van de Partij van de Arbeid :ijn volgens Joyce Hes twee jaar ;eleden begonnen na de college- 'orming met de WD. "Het ver- ichil van inzicht over de koers die e partij moest gaan is steeds te ug gekomen. Als raadslid heb ik Iweinig zicht gekregen op wat zich e|ih het college afspeelt en wat voor ,0concessies er worden gedaan. Dat geeft een zeer onbevredigend gevoel. Op een gegeven moment j kon ik dat emotioneel niet langer Inteer bolwerken", pyce Hes zegt grote twijfels te (hebben over het functioneren van de Leidse PvdA. "Ik wil best inleveren van mijn eigen in tegriteit maar daar moet wel iets I tegenover staan. Binnen de I PvdA-fractie heb ik echter maar weinig steun gekregen voor mijn politieke ideeën. Telkens als ik wilde moest ik eerst tegen mijn eigen fractie opboksen. Dat werd op een gegeven rrtoment te- veel en toen dacht ik: wat zit ik hier eigenlijk nog te doen? Ik wil f best vechten voor mijn politieke ideeën maar daarbij heb ik wel de li steun van mijn eigen fractie no dig. Die steun heb ik niet gekre gen. Daarom kan ik me niet lan- ger thuis voelen binnen de frac tie". jlet Pvd A-raadslid maakte giste ren bekend dat zij uit de raads- e fractie van haar partij stapt. Zij is het zesde raadslid dat, in korte tijd, de fractie verlaat. Eerder ver- trokken Duivesteijn, Meijer, Mentzij, Ranner en binnenkort Verboom uit de Leidse raad. pvdA-fractievoorzitter Peters ont- r kent niet dat er spanningen zijn i binnen de PvdA-raadsfractie. 1 "Ik vindt dat geen slechte zaak 1 voor een partij die bestuurlijke verantwoordelijkheid draagt en waarin mensen van verschillende geaardheid zitten. Wel vind ik het een slechte zaak dat zoveel frac tieleden tussentijds de raad ver- laten". Zakkenrollers weer actief LEIDEN - Vier personen hebben bij de politie aangifte gedaan van zakkenrollerij gistermiddag op de weekmarkt en in de Bree- straat. Een 62-jarige Leidse mist 425 gul den, een 52-jarige Leidenaar honderd gulden en een 39-jarige l Leidse een bedrag van twaalf gulden vijftig. Een vijftig-jarige vrouw uit Oegstgeest raakte 350 gulden en haar rijbewijs kwijt. Ed van Thijn naar Leiden LEIDEN - Ed van Thijn, vice-voor- zitter van de Tweede-Kamerfrac tie van de PvdA komt vrijdag avond naar Leiden. Hij zal de themavergadering van de PvdA- Leiden, "maatschappelijke stra tegie/partijdemocratie" inleiden. Van Thijn is de samensteller van het onlangs verschenen rapport over interne partijdemocratie. De ledenvergadering wordt ge houden in 't Parlement, Nieuwe Rijn 52. Aanvang acht uur. De PvdA-fractievoorzitter zegt het jammer te vinden dat Joyce Hes opstapt. Volgens Peters is zij het eerste Pvd A-raadslid dat teleur gesteld uit de fractie stapt. De PvdA-fractievoorzitter meent dat die teleurstelling niet kan lig gen in de onvoldoende steun die zij van de fractie heeft gekregen. "Joyce is wel gesteund door de fractie maar niet gevolgd in het tempo waarin zij dingen gereali seerd wil zien", aldus Peters. LEIDEN - De spits is er af. Zo'n 32 duizend leerlingen bij het voorbereidend onder wijs (VWO) zijn van daag begonnen met het schriftelijk eindexa men. Een Nederlandse tekst waar- van een samenvatting moest worden gemaakt stond van- Conrector Den Baars van de Ren/brandt scholengemeenschap houdt de kandidaten de verzegelde envelop met de eindexamenopgaven cour. ochtend op het programma. Met dit vak is begonnen om het de Nederlandse leraren iets gemakkelijker te maken. Zij hebben namelijk veel cor rectiewerk. Naast de tekst krijgen zij ook nog een opstel ter beoordeling. De kandidaten van de Rem brandt scholengemeenschap zijn ook blij met deze keuze. "We hebben op deze manier nog wat langer tijd voor de 'echte' leervakken", vertel len ze met kriebels in de buik voor het eerste examen. De rest van het onderwijs gaat morgen aan de gang. Even een greep. Havo (51.000), ma vo 4 (87.000), mavo 3 (56.000), lager technisch onderwijs (44.000) lager huishoud- en nijverheidsonderwijs (30.000) en lager economisch en administratief onderwijs (11.000). Daarnaast zijn er nog enkele sectoren van het middelbaar beroepsonderwijs die een centraal schriftelijk kennen. Elke dag zal ik enkele examens volgen. En docenten en kan didaten polsen over de moei lijkheidsgraad van het - door wijze mannen en vrouwen - voorgeschotelde eindexa menwerk. Drs. B.J. Westerhof opent de eerste examendag met de vraag wat is de zin van exa mens?. SASKIA STOELINGA LEIDEN - Wat moet Nederland aan met zijn examens? Er zijn veranderingen gewenst, me nen de meeste deskundigen, maar over het hoe en wanneer lopen de opvattingen sterk uiteen. Algemeen wordt in elk geval een winstpunt ge noemd dat de examens pro fessioneler worden. Een we tenschappelijke aanpak leidt tot minder natte-vinger- werk. Afgezien van andere overwe gingen zijn louter op grond van praktische ontwikkelin gen wijzigingen noodzake lijk. Alleen al in de sector van het algemeen voortgezet on derwijs zullen dit jaar 160.000 kandidaten aan de tand moe ten worden gevoeld, ruim tweemaal zoveel als tien jaar geleden. Drs. B. J. Westerhof. hoofdin specteur in die sector, heeft als een gegeven geaccepteerd dat het recruteren van legers gecommitteerden voor het mondelinge gedeelte van het door René van der Velden Jaap Visser lijk om enkele uren lang in een winkel te kijk te gaan staan? Is het financieel soms zo aantrekkelijk? "Vergeet het maar", zegt Bou- dewijn Büch. "Lucratief is het zeer zeker niet. Als je zoiets om het geld doet kan je het beter laten. En ik vrees dat zoiets nauwelijks van invloed zal zijn op de verkoopcijfers van mijn dichtbundels. Ik mag blij zijn als er zaterdag twee en een halve bundel van mij worden verkocht. Voor romanschrijvers is het waar schijnlijk wel aantrekkelijk. Ik denk dat de Maartens za terdag best aardig zullen ver kopen. Maar voor Anton en mij zet het weinig zoden aan de dijk". Büch vervolgt: "Waarom ik dan "ja" heb gezegd? Ach, die mensen van De Kier vroegen het me op zo'n lieve manier dat ik gewoon geen "nee' durfde te zeggen. Maar je mag gerust weten dat ik er als een berg tegenop zie. Ik ben nogal bekend in Leiden en dan sta je natuurlijk grandioos voor paal in zo'n winkel. Dit is de eerste keer dat ik zoiets doe en ik weet nu al dat het ook de allerlaatste keer zal zijn". Ook de andere dichter in het lit teraire gezelschap, Anton Korteweg, kijkt nu niet be paald met verlangen uit naar aanstaande zaterdag. "Voor mij hoeft dit niet zo. Maar ja, ik wilde die meneer Plasmeij- er niet teleurstellen. Nee, ik denk niet dat er zaterdag veel van mij zal worden verkocht. Ik denk dat de dichter Anton Korteweg maar weinig men sen wat zegt. Mijn laatste bundel is trouwens in 1975 verschenen, dus wat dat be treft....". Romanschrijver Maarten Bies heuvel ziet het daarentegen zaterdag wil zitten. Hij zegt "Mwwoohh, ik vind het wel gezellig. Zie ik Maarten en de andere jongens ook weer eens. Ik wordt geregeld voor deze dingen gevraagd maar meestal weiger ik. Dit keer dus niet. Waarom niet? Nou, 't is gezelüg hè en bovendien lekker dichtbij". De andere Maarten konden we helaas niet vragen hoe hij er- overdacht. Hij heeft namelijk een geheim telefoonnummer. Zal wel vanwege zijn grote populariteit zijn. Schrijver 't Hart zal derhalve met het "signeerfeest" van zaterdag ook wel weinig moeite heb ben. Fontein "We nemen uw u»' mg' an en laten de fontein op ue vis markt vanmiddag om twee uur spuiten", zei meneer Burger van Civiele Werken gistermorgen tegen ons door de telefoon. "U zult zien dat het apparaat normaal functioneert. Er is nooit iets mee mis geweest voegde hij daaraan toe. En inderdaad. Om twee uur precies spoot de fontein. On- derhoudslieden hadden alles een half uur van tevoren al in werking gesteld. Raadslid mevrouw Koning (PvdA), die twijfelde aan de capaciteiten van het bouwsel, was hele maal niet aanwezig bij de ope ratie. Haar reactie: "Ik vind dit een prima grap. Maar ik blijf het vreemd vinden dat ie het al leen maar in de zomer gaat doen. We hebben vorige week prachtige dagen gehad en tóen had ie ook moeten spui ten". Even later: "Je zegt toch ook niet: ik zet de kachel pas op 9 december aan". Opvallend was dat vele Leide- naars die passeerden vreemd opkeken. Je zag ze denken: "Hé, hebben wij een fon tein?" Leidse schrijvers Met z'n vieren staan ze zaterdag bij boekhandel De kier hun eigen werken te signeren. Maarten 't Hart, Maarten Biesheuvel, Boudewijn Büch en Anton Korteweg. Twee Leidse romanschrijvers en twee Leidse dichters. Voor waar een aardige stunt van bedrijfsleider Plasmeijer om dit illustere viertal te strik ken. Wat bezielt een schrijver eigen- Betonmortelwagen- file O, jongens wat een file. Negen betonmolens netjes op een rij. Geen doorkomen aan. De heleboel stond vast tussen de Rijn- en Schiekade en de Wit te Singel. Negen van die joe kels, boordevol cement. Wat was er aan de hand? Wel, de betonpomp die wordt ge bruikt bij de nieuwbouw van de Leidse universiteit, het zo genaamde "Witte Singel Doelen-project", bleek de fect. En dat uitgerekend op het moment dat men druk be zig was met het storten van de keldervloer en dat betekent dat de betonmortelwagens van Koudekerkse betoncen- trale dag in dag uit af en aan riiden. In totaal moet er voor het im mense gebouw maar liefst 22.000 kuub beton worden gestort. Dat zijn al gauw meer dan 3000 vrachtjes. En als er dan wat fout gaat heb je dus zomaar een betonmortelwa- genfile. Maar goed, die pomp doet het inmiddels weer, dus de hele zaak kan weer af en aan rijden. eindexamen volslagen on mogelijk is geworden. In toe nemende mate is men aange wezen op gepensioneerde leerkrachten, soms zelfs ook op predikanten en pastores. Allemaal mensen met een maximale inzet, maar niet (langer) met beide benen in het onderwijsveld staande. En dat is natuurlijk een na deel in een bestel waarbinnen zich razend snel talrijke wij zigingen voltrekken. De totale situatie wordt beteren ook veel overzichtelijker als het eens zover komt - waar drs. Westerhof en talrijke an dere deskundigen vurig op hopen - dat die hele nationale leergang in tweeën wordt ge knipt. Verplicht onderwijs tot en met het vijftiende levens jaar, daarna een vrijblijvend vervolg voor degenen die dat willen. Met betrekking tot de eerste groep, die dus een zeker eindniveau heeft bereikt, kan men zich volgens de heer Westerhof afvragen of van hen nog wel afscheid moet worden genomen via een ein dexamen met regels voor sla gen en zakken. Een diploma is dan immers minder rele vant. Anders is het uiteraard voor de doorstromers. Daarvoor moet - terwille van de noodzakelij ke uniformiteit - een centraal schriftelijk examen blijven gelden. De school en de over heid hebben ten aanzien van die verder-studerenden een specifieke verantwoordelijk heid en die omstandigheid moet in de wijze van exami neren tot uiting komen. „Dat wordt langzamerhand wel een heel bedrijf', zegt drs. Westerhof. „Er zijn immers steeds meer vakken voor het centraal schriftelijk examen, daarmee moet bij voortdu ring rekening worden gehou den. Vroeger had je vanuit een zekere traditie een reeks examenvakken en daarmee was de zaak af. Tegenwoordig bestaat niet alleen een grotere verscheidenheid in niveaus, maar ook het aantal vakken is groter. Drs. Westerhof, voorzitter van onder meer de landelijke commissie voor het vaststel len van de examenopgaven, acht blijvende medewerking van het CITO in zijn woon plaats Arnhem onontbeerlijk. Hij beschouwt het Centraal Instituut voor Toetsontwik keling in de eerste plaats als een dienstverlenende onder neming. ,,Het kan ons prima helpen bij het organiseren van de produktie". Leraren moeten echter het materiaal blijven aandragen. Er heerst „in het veld" een soort angst dat het CITO zelf opgaven wil gaan maken. Dat zou de hoofdinspecteur opjuist vin den - maar mijn overtuiging is dat ze dat niet zullen doen". Via de weg van grote behoed zaamheid en zorgvuldig ma noeuvreren moet het naar de mening van hoofdinspecteur Westerhof mogelijk zijn tot een doelmatiger opzet van de eindexamens te komen. „We moeten echter niet overhaast te WW k nan. In ons onder- wijswereldje is door de ge volgen van de invoering van de Mammoetwet toch al hier en daar bij de docenten wat onzekerheid, onvastheid ont staan. Dat moeten we niet verergeren. En dat hoeft trouwens ook niet

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 3