Gebruik pillen doet artsen versteld staan Woonarken liggen na verplaatsing in lawaaizone Schiphol Rolstoeldansers uit Katwijk naar Engeland Andere bustijden in verband met corso Onderzoek: "Wat slikt Sassenheimer aan kalmerende- en slaapmiddelen? JONDERDAG 24 APRIL 1980 LEIDEN/REGIO PAGINA 27 'fFat gemeente Leimuiden wil alleen al bm medische redenen onaanvaardbaar (.EIMUIDEN - In navolging van de woon bootbewoners langs de noordoever van de Drecht (aan de Raadhuislaan) in Lei muiden, zijn ook de bewoners van een aantal woonschepen langs de zuidoever naar de provincie gestapt. Ook zij pro testeren tegen het beleid van de gemeen te Leimuiden om alle woonschepen uit de Drecht te verbannen naar een haven elders in het dorp, aan het Noordeinde. Woonarken langs de Drecht in Leimuiden moeten weg: "En wat de eigenaars van plezierjachten doen: daar trekt de gemeente zich helemaal niets van aan SASSENHEIM - Een onderzoek van ongeveer een maand naar het gebruik van kalmerende- en slaapmiddelen in Sassenheim heeft de vier huisartsen én de kruisvereni ging in dit bollendorp versteld doen staan. Eén van de betrokken artsen. De Graaff: "Oplossing ligt vaak in het volgen van een slaapcursus..." Zij vonden de situatie zo ernstig, dat in eerste instantie alle chro nische pillenslikkers (en dat waren er nogal wat) voor een ge sprek werden uitgenodigd. Om die patiënten van hun proble men af te helpen werd uiteinde lijk, na veel praten en lang zoe ken, gekozen voor een slaapcur sus. "In ons onderzoek", vertelt dokter De Graaff die de cursus samen met een wijkverpleegster leidt, "deden we de gruwelijkste ont dekkingen. Misverstanden over en weer. Zoals een patiënt die denkt dat de pillen goed voor hem zijn en daarom maar blijft slikken. En de arts die niet beter weet dan dat de medicijnen s noodzakelijk zijn. Ik denk", zegt dokter De Graaff, "dat de helft van de tabletten onnodig werd ingenomen." Voor de slaapcursus kwamen de huisartsen en de kruisvereniging bij de Rijksuniversiteit in Utrecht terecht. Het Instituut voor Klinische Psychologie en Persoonlijkheidsleer had een slaapcursus ontwikkeld, die ook niet-psychologen konden 'doce- wordt ge leerd hoe zij zich kunnen ont spannen en hoe zij situaties die spanningen oproepen kunnen onderdrukken. Stoppen KATWIJK - Het Katwijkse team "De Dansende Wie len" van het Rijnlands Zeehospitium doet begin mei in Lewisham (bij Londen) mee aan een danswedstrijd voor rol stoeldansers. De wedstrijd heeft plaats in het La- l dywell Centre, een instelling voor lichamelijk gehandicapten. Het Katwijkse team, bestaande uit acht deelnemers, maakt de over steek naar Engeland op 1 mei. Voor de tegenstanders en organi satoren nemen zij 2000 tulpen (gekregen van de Flora in Rijns burg) mee. Deze week werd in "het Zeehos" de generale repetitie gehouden. Burgemeester Bos bevond zich onder de genodigden. Diverse dansen werden uitgevoerd. Dansleraar van de "Dansende Wielen" is Evert Castelcin uit Leiden. Mevrouw A. van Leeu- wen verzorgde de kleding voor het team, mej. L. de Bakker leer de hen wat Engels. Door hel Prinses Beaxtrixfonds werden acht "sportstoelen" geschonken. Castelein verwacht niet dat de Dansende Wielen in de prijzen zal vallen. Hij vindt dat ook niet be- langrijk. "Alleen al het meedoen is voor de jongelui een belevenis. Het is voor de eerste keer dat ik met hen de grens over ga". De heer Castelein vertelde dat de Engelsen ons wat betreft het rol- stoeldansen tien jaar voor zijn. Na een bezoek aan Groot-Brittannië s201raakte hij hieraan zo onder de indruk dat Castelein het ook ins ons land introduceerde. Op het Zeehospitium werd begon nen met een groep van twaalf leerlingen, die zich allengs tot 20 uitbreidde. Op de vraag of er de laatste dagen voor het grote gebeuren in En geland veel is gerepeteerd zegt Castelcin (68): "Ik zou bijna zeg gen; dag en nacht. Het feit dat ze' kunnen dansen, geeft hun het idee dat zij gelijk zijn aan de ge zonde medemens". Samen met zijn vrouw en assistent A. Schutten geeft Castelein nu alweer drie jaar les aan de groep dansiustige patiënten, voor wie "de wielen van hun rolstoel onze De acht jongelui die van het team deel uitmaken zijn; Marjolein van Kleef, Paulien Klaver, Anja Does. Karin Weverling, Cor Caspers, Theo van Eijnatten, A. Schutten (de enige niet gehandicapte, hij val in) en Wim Neuteboom. Avondtoilet Mevrouw Van Leeuwen heeft de dames in een mooi avondtoilet gestoken; paarse rokken met cor sages en lila gebloemde blouses. De heren, met zijn drieën in de minderheid, dragen donkere broeken en lila overhemden. Op vrijdag 2 mei dans de Katwijkse groep eerst een vriendschappe lijke wedstrijd tegen "de Lady- well Wheelers". Op zaterdag 3 mei wordt de competitie met ze ven andere teams afgewerkt De Dansende Wielen krijgt daarna ook de kans in Nederland zijn kunnen te vertonen. Op 16 en 17 mei wordt opgetreden in de Ho- baholhal in Lisse op een galabal van Castelein jr. en in augustus van dit jaar zal het Katwijkse team optreden tijdens het con gres van de Nederlandse Bond van Dansleraren. Voorwaarde om aan de slaapcursus te kunnen meedoen is wel dat het gebruik van de medicijnen wordt stopgezet. "Nee, niet ineens", licht dokter De Graaff toe. 'Dat kunnen we de mensen natuurlijk niet aandoen. Maar binnen een week moeten ze geen tablet meer slikken. In het begin leidt dit tot slapeloosheid. Zeker wel veer tien dagen achter elkaar." De cursisten oefenen elke week twee uur gezamenlijk in groepjes van niet meer dan tien mensen. Hun ervaringen van die week zet ten ze op papier. "Dan kom je toch wel veel dingen tegen", ver telt de Sassenheimsc huisarts. "Vaak liggen mensen hele nach ten wakker omdat beelden uit het verleden door hun hoofden spo ken. Er zijn ook mensen bij die bang zijn om in bewusteloze toe stand te raken. Of ze liggen wak ker als ze een groot verdriet te verwerken hebben. Zo ontstaat er een soort automatisme dat op den duur een eigen leven gaat leiden." De psychologen in Utrecht waren van mening datje óók slapen op nieuw kunt leren. Door bepaalde technieken. Na veel studie heb ben ze hiervan een cursus ge maakt. "Bij ons lukt het aardig beweert dokter De Graaff. "Een behoorlijk percentage van de deelnemers, zeker zeventig pro cent, ziet na verloop van tijd kans om zonder pillen te slikken in slaap te sukkelen. En daar zijn wij, de artsen en de kruisvereni ging, enthousiast over." Zeer slecht "In het begin is het allemaal zeer slecht", stelt de Sassenheimse arts. "De mensen krijgen een pa pier voorgelegd waarop ze enkele vragen moeten beantwoorden. Dat gaat zo de hele cursus door. Dan zie je hoe moeizaam het in het begin gaat en hoe goed later. Op die manier krijg je een goed beeld van de vorderingen die worden gemaakt. Praktisch nie mand valt uit de boot. Het is hier althans nog niet voorgekomen. Wat zo fijn is, als de patiënten eenmaal de opgaande lijn te pak ken hebben, zet zich die, na de cursus, gewoon door. De patiën ten gaan steeds beter slapen." Het is de derde keer dat de slaap cursus in Sassenheim wordt ge houden. Wat voor mensen mel den zich hiervoor? De Graaff: "Meestal zijn het vrou wen. Oudere dames. De jongste die zich meldde was veertig jaar. Tot nog toe hebben we er maar één man bij gehad. Over belang stelling hebben we bepaald geen klagen. Diewas bijzonder groot." Dokter De Graaff verwacht dat elk jaar een dergelijke cursus in Sas senheim zal worden georgani seerd. In mei van dit jaar staat er al weer een nieuwe voor de deur. i Engeland. De ploeg van het "Zeehos maakt LEIDEN - De NZH heeft zaterdag een gewijzigde dienstregeling in verband met het bloemencorso dat door de Bollenstreek trekt. Vanuit Leiden vertrekken de bussen in de richting Haarlem vol gens de volgende regeling: 6tot 10 uur tot Haarlem, 10.15tot 12.30 uur tot Hillegom, 12.45 tot 13.30 uui tot Lisse, 13.45 tot 14.45 uur tot Sassenheim, 15 tot 15.30 uur tot Warmond. Vanaf 15.45 wordt er weer naar Haarlem gereden. In omgekeerde richting vanuit Haarlem naar Leiden) is de regeling: tot 10.05 uur tot Leiden, tot 12.05 geen bus, tot 14.05 uur tot Bennebroek, tot 14.35 uur tot Hillegom en tot 14.50 uur tot Lisse. Vanaf 15.05 rijdt de bus weer naar Leiden. Wel moet er rekening worden gehouden met vertraging. Naar en vanaf de Keukenhof zullen zonodig extra bussen njden. Vanaf 16.45 tot 20.00 uur trekt het corso door de gemeente Noord- wijk, waardoor de bussen op de lijnen 40-42-90 en 92 vertraging kunnen ondervinden of in het geheel niet rijden. geen gehoor gevonden voor hun bezwaren. Slechts een minder heid van de raad (gevormd uit WD en Leimuiden 2000) onder steunde de protesten wel. Van daar dat zij nu naar Gedeputeer de Staten (het dagelijks provin ciebestuur) stappen. Plezierjachten In zijn bezwaarschrift voert het Woonschepen Orgaan ook aan dat, naar zijn mening, de woon schepen het landschap niet ver storen. Veel storender acht het de in aantal en grootte toenemende plezierjachten in de Drecht. waartegen de gemeente niet op treedt. ,Het niet in de hand houden van deze wildgroei is naar onze me ning de grootste bedreiging voor het fraaie gebied van de Drech- toevers", zo bepleiten de woon bootbewoners hun zaak. Zij vin den dat de jachtbezitters worden bevoordeeld boven de woonark bewoners in Leimuiden. .Eigenaren van pleziervaartuigen kunnen probleemloos hun jacht verwisselen voor een schip dat tweemaal zo groot is, terwijl een geringe aanbouw van een woon schip een lijdensweg betekent", aldus het Woonschepen Orgaan, dat het Leimuidense gemeente- bestuuar dubbelhartigheid ver wijt. „We kunnen constateren dat met name de bestuurders zelf het gebied van de Drecht op ernstige wijze aantasten. De film over de verbetering van de Vriesekoop- zuid laat hieromtrent niets aan duidelijkheid te wensen over Eigenlijk zyn de woonbootbewo ners met hun bezwaren by de provincie aan het verkeerde adres. Het provinciaal bestuur heeft al eens een ligplaats gewei gerd voor de "Lady Mabel", om landschappelijke redenen. De ei genaar van dit schip werd echter door de Raad van State in het ge lijk gesteld. Hy mocht zijn lig plaats handhaven. Op grond van die uitspraak hopen de woonark- bewoners eveneens op een gun stig resultaat. Alleen Sassenheimers Een cursus die overigens alleen maar toegankelijk is voor Sas senheimers. De overweging om slechts dorpsgenoten te laten meedoen is, dat de opkomst an ders wel eens té groot zou kunnen worden. 'Bovendien", zo zegt dokter De Graaff, "kunnen wij patiënten van andere dan Sas senheimse artsen niet verbieden medicijnen in te nemen. Wij ken nen hun ziektebeeld niet." Het succes dat de cursus boekt komt doordat de deelnemers hun oefenstof intensief uitvoeren, denkt dokter De Graaff. "Je werkt met een groep mensen. Stuk voor stuk, zo zijn de mensen nu eenmaal, zijn ze bang om te falen. Daarom doen ze allemaal erg hun best. Alle ervaringen worden ook uitgewisseld. Op die manier leren ze van elkaar be paalde handigheidjes. Iedereen is er enorm bij betrokken. Niet al leen de deelnemers, maar ook de zuster van de kruisvereniging en ikzelf. Het doetje goed te zien als er vorderingen worden ge maakt." Aanvankelijk was dokter De Graaff bang dat het materiaal van de universiteit wel eens té moeilijk zou kunnen zijn om het voor le ken te vertalen. "Maar dat is me alleszins meegevallen- Ik heb geen enkel probleem gehad om de stof op de cursisten over te brengen." Zelfwerkzaamheid Eén ding is overduidelijk: de zelf werkzaamheid van de patiënten speelt een grote rol in het wel of r.iet slagen van de cursus. Ze krijgen tekeningen mee met af beeldingen die ze thuis moeten instuderen. En lijsten waarop ze hun leefwijze van uur tot uur moeten invullen. 'Dan ziet je vaak heel starre patro nen. Mensen die nooit eens uit gaan of van een lekker etentje ge nieten. Of altijd op hetzelfde tijd stip het bed instappen. Lang zaam maar zeker", aldus dokter De Graaff, "proberen we dat pa troon te veranderen. Ja, ik weet het, het lijkt op boerenwijsheid. Maar het helpt Dat wel. En daar gaat het tenslotte om." Aan het eind van de rit zijn de resul taten verschillend: de één vat de slaap als hij de spanningen on derdrukt. een ander moet daar meer moeite voor doen. Die moet bijvoorbeeld alle gedachten die iu hoofd rondwaren uitbanneh door aan prettige dingen te den ken. Beelden die hij of zij zich gewoon voor de geest moet tove ren. Moeilijk. Dokter De Graaff geeft het toe. Als de patiënten zich deze technieken kunnen ei genmaken. zijn ze een hele piet. "Trainen is daarom erg belang rijk. Daarmee kun je gedachten die spanningen oproepen onder drukken". aldus de Sassenheim se huisarts. schrijdt. Uit die rapporten blijkt dat de bewoners die aan dat la waai blootstaan vaker de huisarts bezoeken, veel kalmerende en bloeddrukverlagende medicij nen gebruiken en vaker hart- en vaatziekten krijgen. Omdat een woonboot minder be scherming biedt tegen geluids hinder dan een woning vinden de woonbootbewoners de aanleg van een haven aan het Noordein de „alleen al om medische rede nen onaanvaardbaar". Bij de ge meente hebben de bewoners -pe bewoners (geruggesteund door i de afdeling Leimuiden van het Zuid-Holland Woonschepen Or- j gaan) verzetten zich tegen de ge- wraakte „uitsterfregeling" zoals die is opgenomen in het door de j gemeenteraad vastgestelde plan I "Drechtoevers". Deze bewoners - het gaat om vijf ligplaatsen langs I de Vriesekoop-zuid tussen Lei- j muiden en Bilderdam - vrezen meer nog dan anderen de ver plaatsing naar de haven aan het j Noordeinde. omdat voor hen de j hinder van landende en opstij- - gende vliegtuigen het meest zal toenemen. De nieuwe haven ligt binnen een lawaaizone waar in de toekomst wellicht geen woningen meer mogen worden gebouwd. De be woners beroepen zich op de ge schetste ontwikkeling van Schiphol volgens het Structuur schema Burgerluchtvaartterrei nen. Verder wijzen zij op rappor ten over de medische gevolgen van zones binnen dergelijke zo nes waar de geluidshinder de veertig kosteneenheden over

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 27