"Molukse probleem puur Nederlands" "Wij willen Molukkers helpen die Indonesische nationaliteit willen aannemen" Wie ben ik datikditdoeninag -| DONDERDAG 24 APRIL 1980 VARIA PAGINA U kunt dit boekwerk met tal van unieke foto's nu bestellen door storting/overschrijving van 14,50 op giro 57055 t.n.v. Leidsch Dagblad B.V., met vermelding: "Juliana". Het boek wordt u zonder extra kosten toe- qezonden. Vanaf heden tegen contante betaling verkrijgbaar bij kantoren Leidsch Dagblad te Leiden en Katwijk en het kantoor Alphens Dagblad. Zolang de voorraad strekt!!! Dr. Mochtar Kusumaatmadja: JAKARTA - Prof. dr. Mochtar Kusumaatmadja is sinds maart 1978 minister van buitenlandse zaken. Hij volgde Adam Malik op, die vice-premier werd. Dr. Mochtar, die bekend staat als een kundig onderhandelaar en vloeiend Nederlands spreekt, is van huis uit juristen heeft onder andere gestudeerd aan de prominen te Harvard Law School. Hij is vroeger minister van justitie ge weest, rector magnificus van de Bandoengse Pajajar< teit en heeft talrijke publicaties vooral op het gebied i zeerecht op zijn naam staan. - Hoe belangrijk zijnrale betrek kingen voor de toekomst van Ne derland en van Indonesië? I Dr Mochtar: „Zeer belangrijk. Ik I moet dit onderstrepen, omdat wij nu een betrekking hebben op voet van volledige gelijkheid. Ik heb bij premier Van Agt en mi nister Van der Klaauw helemaal geen wat je noemt paternalisti- sche houding bemerkt. Ik geloof dat dat een heel gezonde basis is voor de verdere ontwikkeling van onze betrekkingen". - Wat in de besprekingen vooral naar voren is gekomen, is de kwestie van de mensenrechten, Oost-Timor en het Zuidmolukse vraagstuk. Dr. Mochtar: „Wij hebben over de Zuidmolukse kwestie ons stand punt herhaald. In de officiële be sprekingen is dit punt niet aan de orde gekomen. Wel in de infor mele gesprekken. Ik geloof dat het hier een kwestie is om een oplossing te zoeken voor deze Molukkers als personen. Wij hebben daarom onze bereidheid verklaard om Molukkers die de Indonesische nationaliteit willen aannemen, te helpen. Het andere deel van het probleem is de ver antwoordelijkheid van Neder land. Ik geloof dat dit probleem voor een groot deel ligt in het zich aanpassen aan de Nederlandse samenleving en het loslaten van de idee van de RMS. Dat is een psychologisch moeilijke kwestie, waar ik geen commentaar op kan geven. Het is moeilijk, maar ik beschouw het als een puur Ne derlands probleem, een binnen lands probleem". - Een moeilijke kwestie, maar het kan een obstakel zijn in de be trekkingen tussen Nederland en Indonesië. Dr. Mochtar: „Nee, helemaal niet". - Een van de oplossingen voor het probleem is het organiseren van dialoog- of oriëntatiereizen van jongere Molukkers naar Indone sië, met de hulp van de Indonesi sche regering. Zouden in een an dere fase ook jongere Molukkers kunnen worden ingeschakeld bij ontwikkelingsprojecten? Dr. Mochtar: „Dat laatste is mij nog niet bekend. Dat wordt wellicht nog met onze ambassadeur be sproken. Daarom hebben wij ook als ambassadeur in Den Haag de heer Ahmad Kosasih gekozen. Een zeer ervaren man en heel be zadigd" - Heeft u bij de Nederlandse rege ring begrip kunnen vinden voor het Indonesische standpunt ten aanzien van Oost-Timor en denkt u dat, wanneer dit zo is, Neder land op internationale forums het Indonesische standpunt zal kun nen steunen? Dr. Mochtar: „Ik zal me beperken tot het feit dat ik begrip heb trachten bij te brengen. Of dit er inderdaad is gekomen, kunt u be ter aan de heer Van der Klaauw vragen" - Wat is uw indruk. Hoe staat de Nederlandse regering daar te genover? Dr. Mochtar: „Ik wil daarop geen commentaar leveren". - Ook het punt van de mensenrech ten is aan de orde geweest. Wat is daar precies over verteld? Met name over de mensen die op onder andere het eiland Boeroe gevan gen zijn gehouden en na hun vrijlating eind vorig jaar moeite hebben te worden opgenomen in de maatschappij? Dr. Mochtar „Dat is voldoende uit gedrukt in de gezamenlijke ver klaring. Er zijn natuurlijk altijd problemen, maar toch niet zo groot dat er echt moeilijkheden zijn. Wij hebben een vrij tolerante maatschappij en vaak is het zo dat de gemeenschap, en zeker de familie, zich over deze mensen ontfermt. De situatie is niet zoals sommige mensen dat proberen voor te stellen'. - Ook Vietnam, Cambodja en Af ghanistan zijn aan de orde ge weest. Is daarover volledige over eenstemming geweest, met name ten aanzien van Cambodja, nu Indonesië een veel milder stand punt inneemt ten aanzien van de Russische invasie in Afghanistan en de Vietnamese activiteiten in Cambodja? Dr. Mochtar: „Niet wat de principes betreft, zoals ook tot uiting is ge komen in de gezamenlijke ver klaring. Er is echter geen duide lijke tekening waar te nemen, omdat de toestand in Cambodja nog niet stabiel is. Maar er is geen meningsverschil". „Over de kwestie-Oost-Timor. Wij hebben in het bijzonder gespro ken over de humanitaire kant van de zaak. Sinds enige tijd zijn er namelijk enkele Oosttimorezen De Indonesische minister Mochtar Kusumaatmadja die verklaard hebben liever Por- tugees staatsburger te blijven. Het gevolg is dat zij onze gouver nementsdienst hebben moeten verlaten. Op basis van hun con tracten, of hoe je dat ook noemt, hebben zij zekere rechten ten op zichte van de Portugese regering. Ideaal zou natuurlijk zijn als deze mensen met hun gezinnen wor den gerepatrieerd naar Portugal. Maar tot nu toe hebben wij geen tekenen van bereidheid ge- Voorlopig althans zou men er over moeten nadenken hoe zij min stens van Portugal kunnen krij gen waar zij recht op hebben. Pensioen of bijstand en dergelij ke. Wij hebben hetzelfde geval gehad tijdens ons dispuut met Nederland over West-I rian (voormalig Nieuw, Guinea - red.), toen wij geen betrekkingen had den met Nederland. Deze men sen te doen toekomen waar zij recht op hebben, kan het best via het Internationale Rode Kruis". - Nu komt er dus een ontmoeting tussen Indonesiërs en Portugezen in Nederland? (Ons land behar tigt de Portugese belangen in In donesië omdat er tussen Jakarta en Lissabon geen diplomatieke betrekkingen meer bestaan nadat de voormalige Portugese kolonie door Indonesië is ingelijfd). Dr. Mochtar „Zo ver is het nog niet. Ik heb het idee van minister Van der Klaauw gehoord. Wij hebben ons bereid verklaard alvast de humanitaire kwestie aan te snij den; te gaan proberen die zaken met de Portugezen te bespreken. Ik zeg met nadruk proberen, om dat Portugal in het verleden heel vaak verstek liet gaan wanneer het er op aankwam. Dat komt wellicht doordat Portugal toen steeds van regering wisselde. Nu hopen we, althans wat het huma nitaire gedeelte betreft, met de Portugezen rond de tafel te kun nen gaan zitten. Ik wil niet heb ben dat deze mensen op Oost- Timor, die met het politieke ge schil niets te maken hebben, er de dupe van worden". 1948-1980 Een rijk geïllustreerd boek waar in woord en beeld de regeringsperiode van Koningin Juliana wordt belicht.

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 23