op stapel TELEURSTELLING BU CDA Geding tegen Klokkenberg Kohouts Colas Breugnon vol amusante vondsten Goed vakwerk van Sempre Crescendo Peter Goedhart: pleidooi voor Nederlandse liedkunst DONDERDAG 24 APRIL 1980 VARIA PAGINA 13 BREDA (ANP) - De Henk-Fievet-vereniging is een kort geding tegen het hartchirurgisch centrum De Klokken berg in Breda aan het voorbereiden. Volgens voorzitter K. A. Thies is er thans duidelijk sprake van onbehoorlijk bestuur. De grieven van de Henk-Fievet- vereniging richten zich tegen de wijze waaropfprof. dr. J. Greep de zaken op dit moment op verzoek van het Klokkenberg-bestuur reorganiseert. "Wat Greep doet brengt slechts een schijnoplos sing", zo meent Thies. Volgens hem stelt Greep zijn succes be paald rooskleuriger voor dan de werkelijkheid is. Zo zouden lang Van Agt is verbaasd over reacties op uitspraken TOKIO (ANP) - Premier Van Agt begrijpt "noch de blijmoedige, noch de verbijsterde reacties" op zijn uitspraak dat hij zich kandi daat stelt voor het lijsttrekker schap van het CDA en - bij ver kiezingswinst - een nieuw pre mierschap. Van Agt zei dat gisteren in Tokio tegen Nederlandse verslagge vers. "Ik heb gezegd dat de be slissing bij het CDA-bestuur be rust, maar dat ik een kandidatuur niet uit de weg zal gaan en mocht het CDA een nieuwe premier moeten leveren ik bereid ben dat te worden", aldus Van Agt. Op de vraag of Van Agt - mocht hij lijsttrekker worden - het kabi netsbeleid tot inzet van de ver kiezingen zal maken, antwoord de hij: "Als ik lijsttrekker zou zijn moet ik verantwoording afleggen voor wat de afgelopen kabinets periode is gedaan of nagelaten. Als vice-premier in het kabinet- Den Uyl heb ik dat ook gedaan. Had ik het niet gedaan, dan zou ik echt onbetrouwbaar zijn". Over zijn eerste plaats op de KVP- lijst (uit de lijsten van KVP, AR, CHU en rechtstreekse CDA-le- den wordt de CD A-lijst gefor meerd) zei Van Agt "Ik wist niet dat dit besluit nu zou worden ge nomen. Enkele weken geleden vroeg het bestuur of ik bereid was een plaats op de KVP-lijst te aan vaarden, zonder voorwaarden te stellen over de plaats op de lijst". niet alle betrokkenen achter de plannen van de bemiddelaars staan. Insiders in De Klokkenberg beves tigen dit. Het personeel zou van daag pas worden ingelicht en de betrokken artsen hebben nog niet eenmaal met elkaar over de nieuwe werkwijze gesproken. Personeelsleden uit De Klok-, kenberg verwachten dat de hart operaties, als ze al opnieuw be ginnen, twee tot vier weken in re delijke harmonie zullen worden uitgevoerd maar dat daarna de zaak weer ineenzakt. "Vooral de wijze waarop Greep optreedt, roept veel kritiek op bij met name de Henk-Fievet-vereniging. "Het is 's mans werkwijze om de men sen onder druk te zetten", aldus Thies, die meent dat Van der Schaar met het mes op zijn keel akkoord is gegaan. Overigens schijnt prof. Greep in zijn eigen medische faculteit in Maastricht ook de nodige problemen te hebben. Gisteren deelden zijn studenten pamflet ten uit met de tekst "Wij willen Van der Schaar als bemiddelaar", een tekst die'ook op spandoeken te lezen was. Geldboete voor gooien taart UTRECHT (ANP) - "Grof, achter baks en kinderachtig". Met die woorden oordeelde de Utrechtse officier van justitie mr. Toeter gisteren over het gooien van een slagroomtaart-in het gezicht van burgemeester Vonhoff tijdens een nieuwjaarsreceptie voor de Utrechtse burgerij op 3 januari. De werper van het gebak, de 30- jarige H.B. uit Utrecht, werd door politierechter mr. Bieger con form de eis van de officier ver oordeeld tot een boete van vier honderd gulden en een voor waardelijke celstraf van één week. Vonhoff kreeg de taart "aangeboden" omdat, zo zei B., hij een "volslagen verkeerd be leid voert". "Ik kom hem alleen maar tegen als politieagent en hij treedt dan walgelijk op", aldus B. die er aan toevoegde dat de Utrechtse burgervader wat hem betreft op staande voet ontslag kon krijgen. Première Haagse Comedie: Pieter Lutz en Rick Nicolet in "Colas Breugnon" van Pavel Ko- hout. DEN HAAG - De Tsjechische toneelschrijver Pavel Ko- hout, aan wie in 1979 de te rugkeer naar zijn vaderland ontzegd werd, heeft in zijn stuk "Colas Breugnon of God in Frankrijk" (gebaseerd op de roman in 1914 van 'Nobel prijswinnaar Romain Rol land) uiting willen geven aan het optimisme dat ieder mens nodig heeft om alle moeilijk heden het hoofd te kunnen bieden. Zijn stuk ging gister avond bij de Haagse Comedie in première. Kohouts hoofdpersoon, een Bourgondische houtsnijder uit de periode rond 1600, maakt mee hoe de gewone man voortdurend uitgebuit en onder de voet gelopen wordt door elkaar bestrijden de legers, hij verliest zijn vrouw, de illusie van een jeugdliefde, zijn huis en zijn bezittingen, maar behoudt desondanks zijn levenslust en zijn aangeboren blijheid on der het motto: "Alles is goed zoals het is". Om dit alles dramatisch gestalte te geven heeft Kohout gekozen voor een lange reeks korte scènes die ieder voor zich illustre rend moeten zijn voor de vro lijkheid en het onwankelbare optimisme van Breugnon. Het gevolg van deze opzet is echter dat de opbouw van dramatische lijnen door het fragmentarische karakter ernstig bemoeilijkt wordt en dat er een zekere mate van oppervlakkigheid overheerst op momenten die eigenlijk een uitgelezen mogelijkheid bieden om psychische conflicten effectief uit te diepen. Een tegenwicht hier voor. zou gevonden kunnen worden in de ironie van de si tuaties, cn tot op zekere hoog te is daarvan ook wel sprake, maar ook zijn spot blijft goedmoedig en krijgt bij lan ge na niet de werking die Vol taire aan hetzelfde thema gaf in zijn uit extremiteiten op gebouwde roman "Candide" De figuur van Breugnon ver toont daardoor meer over eenkomsten met de onsterfe lijke Falstaff-typering van Shakespeare: een gezellige drinker die tevreden is zolang hij het zelf goed heeft. Zijn wapen is zijn sluwheid en het enige grote verschil met Fal- staff is eigenlijk dat Breug non niet laf is, maar juist tot initiatieven weet te komen als de situatie werkelijk on houdbaar wordt. In deze sfeer heeft gastregisseur Zdenek Kraus ook zijn enscenering opgebouwd: een levendig ge heel vol amusante vondsten en met een Breugheliaanse inslag. Het bruikbare dekor met zijn vele speelvlakken doet daarbij sterk denken aan het van oude prenten beken de Shakespeare-theater, ter wijl de muzikale omlijsting van Jurriaan Andriessen het karakter van laatmidde leeuwse vrolijkheid nog on derstreept. Dg kostelijke ty- pering die Pieter Lutz geeft van de hoofdrol, kan dan ook gezien worden als voorstudie voor Falstaff. met name in de van spot doortrokken scènes met zijn vrienden de pastoor (Wim van den Heuvel) en de kamergeleerde (Leo de Har- togh). Wie bij het horen van de naam Kohout niet meteen denkt aan dissidentenprotest, kan met "Colas Breugnon" dat door de Haagse Comedie in het HOT gespeeld worden, een genoeglijke avond bele- LEIDEN - Sempre Crescendo moest gisteravond de strijd aanbinden met voetbal, en met televisie-interviews die velen aan hun stoel hielden geklonken. Men zou kunnen zeggen dat het Leidse studen ten muziekgezelschap in de Zuiderkerk "gelijk" heeft ge speeld, want er waren toch nog twee goed gevulde blok ken, die het artistiek niveau van de muzikanten met grote welwillendheid, en later met enthousiasme hebben ge volgd. Gelijk spel dus voor Sempre Crescendo, ook in de letterlij ke (orkest) betekenis, want er zijn weinig wanklanken ge hoord. Dirigent Bastiaan Blomhert gaat zorgvuldig te werk. Zijn programma's zijn de laatste tijd uitstekend ge kozen, boeiend en afwisse lend, en binnen het bereik van dit studentenorkest, dat zich tot een behoorlijk niveau heeft ontwikkeld. Het waren gisteravond geen orkestrale hemelbestormers, maar Sempre Crescendo leverde goed vakwerk. De strijkers vormden een homogene groep, die zich heel goed liet horen in het Concerto grosso op. 6 no. 9 in F van Bach. Twee solisten, Marion Moonen (fluit) en Charlotte Sprenkels (harp) leverden muzikaal en intelligent spel in het Concert voor flujt, harp en orkest in C, K.V. 299 van Mozart, daarbij goed gevolgd door het orkest. Masques et Bergamasques van Fauré, aanvankelijk nog wat voorzichtig klinkend, werd met meer overtuiging uitge voerd naarmate het werk vorderde. Alleen in het laatste deel was het Franse coloriet nog niet geheel bereikt, of schoon het over het geheel genomen een knappe presta tie was. Tot slot het koor, dat door Louis van Wijngaarden gerepe teerd, op de uitvoering onder leiding van Bastiaan Blom hert met orkest "The storm" uitvoerde van Haydn. Een kleine, maar verrassend goe de groep, die goed was geëga liseerd cn intelligent zong. Aan de articulatie zou nog wat meer aandacht gegeven kun nen worden. Het was weder om een heel goede uitvoering van Sempre Crescendo, dat alle reden heeft zijn dirigent Bastiaan Blomhert in ere te houden. BEP RIJNDERS Over abortus-wetsontwerp LEIDEN - Het moet een ont moedigende aanblik zijn ge weest voor de bariton Peter Goedhart en zijn begeleider Gérard van Blerk, die vele le ge stoelen in de Kapelzaal gis teravond. Dat zij zich deson danks volledig inzetten pleit voor hun artisticiteit. Hun programma, dat een overzicht gaf van liederen van Neder landse componisten vanaf de laat-romantische Johan Wa genaar tot en met Badings, verdiende zonder meer een grote belangstelling. Waarom overigens de volgorde gewij zigd werd met terugwerken de kracht werd niet geheel duidelijk, of het moest zijn dat de uiterst zwaarmoedige liederen over de dood van Badings als sluitwerk minder geschikt leken. Of deze liede ren als openingsstuk wél op zijn plaats waren, valt te be twijfelen - het leek me een te zware opgave om meteen de sfeer en gecompliceerdheid van Badings liederen aan het begin van een concert waar te maken, en hierin slaagde Pe ter Goedhart dan ook niet ge heel. Hij beschikt over een soepele bariton en een intelli gente voordracht, die aan merkelijk zal winnen wan neer hij kans ziet zijn tekst, en soms een enkel woord, nog wat meer te kleuren. Dat dit binnen zijn bereik ligt, be wees hij met de liederen van Voormolen, van den Sigten- horst Meyer en Diepenbrock, waarin zeer expressieve mo menten te beluisteren waren. Peter Goedhart en Gérard van Blerk, wiens begeleidin gen niets te wensen overlie ten, hebben een uitstekende pleidooi gehouden voor de ten onrechte verwaarloosde Nederlandse liedkunst. MIES ALBARDA liehem, aangenomen naar Krim pen aan de IJssel G. van Hoog straten Pijnacker, naarTange-Al- teveer (Gr.) kandidaat J. Quist Utrecht, naar Kampen G. van den End Papendrecht. Gereformeerde Kerken: beroepen te Almere (in samenwerking met de hervormde gemeente) H. J. Hasper Halfweg. Gereformeerde Kerken Vrijge maakt: beroepen te Oegstgeest- Lisse kandidaat B. Luit Kampen, te Hilversum J. Borgdorff Al phen aan den Rijn-Bodegraven. Gereformeerde Gemeen ti n I dankt voor Leerdam Chr. van de Poel Yerseke, voor Haarlem C. Harinck Dordrecht. Overleden. Gisteren is in Lei derdorp, na een rouwdienst in de Scheppingskerk, ds. C. G. Mak begraven. Hij was sinds 1 januari 1979 pastor in het Sint Elisabeth- ziekenhuis. Ds. Mak, die 53 jaar werd, is gereformeerd predikant geweest in Vreeswijk, Middel- stum en Rijsoord. Weg uit Leiden. Pater H. van Eeuwijk van Antonius-parochie in Leiden is benoemd tot pastor van de Martinus-parochie in Go- rinchem. In de komende zomer zal hij Leiden verlaten; De paro chie is toegezegd, dat een pater franciscaan hem zal opvolgen. OCCASIONS 500.- muziek sicking In de showrooms van Ico/Athibu komt u ogen te kort. Want daar ontdekt u badkamers die het predikaat luxueus funktio- neel verdienen. En zeker betaalbaar zijn. Kompleet met alle denkbare tegels voor vloer en wand en accessoires als baddoeken, badjassen en washandjes uit onze badboetiek. Ico/Athibu adviseert. Begeleidt En ontwerpt in eigen studio uw badkamer naar maat. Rekening houdend met uw wensen en budget. Welkom in onze showrooms: dinsdag t/m vrijdag 9-5 uur, donderdag avond 7-9 uur, zaterdag 9.30-13.30 uur of na afspraak ook 's avonds. DEN HAAG (ANP) - De CDA-frac- tie in de Tweede Kamer is teleur gesteld over de inhoud van de memorie van antwoord van de ministers Ginjaar (volksgezond heid) en De Ruiter (justitie) op het abortus-wetsontwerp. Dat blijkt uit een nadere reactie, gistermiddag verstrekt na over leg binnen de CDA-abortus- commissie. De bezwaren van het CDA betreffen ondermeer de in het ontwerp opgenomen alterna tieven voor een zwangerschap safbreking. De beschouwingen worden door het CDA „te be perkt" genoemd. „Het had voor de hand gelegen een aanvullend beleid te ontwikkelen", aldus de reactie. Naar de opvatting van het CDA is de memorie van antwoord teleur stellend op het punt van het scheppen van meer waarborgen voor naleving van de wet. De fractie zegt n i e t in staat te zijn tot het geven van een voorlopig totaal-oordeel over het wetsont werp. Voor dat oordeel is nadere informatie en toelichting van re geringszijde nodig aldus de CDA- opvatting. De CDA-fractie stemt wel in met de versterking van de positie van de huisarts in het gewijzigde ont werp. Hierdoor zal de zorgvul digheid in de besluitvorming be ter worden gewaarborgd, zo meent de fractie. Ook stemt zij in met de gedachte de zogenaamde vijf-dagentermijn te laten begin nen op het moment dat de vrouw over een zwangerschapsafbre king spreekt met haar huisarts. Ingestemd wordt ook met de ge dachte dat in verband met me disch- technische overwegingen verder gevorderde zwanger schappen in klinieken, die aan speciale voorwaarden voldoen, kunnen worden afgebroken. De fractie meent dat als gevolg van het verschijnen van de memorie van antwoord een spoedige ple naire behandeling van het ont werp in de kamer mogelijk is ge worden. Zo mogelijk zou nog de ze kabinetsperiode gekomen moeten worden tot een wettelijke regeling van de zwangerschap safbreking, aldus het CDA. In de reactie noemt de fractie het geboden dat er spoedig duide lijkheid komt als initiatieven vanuit de Kamer zelf zouden worden overwogen. 1500.- Hoge Rijndijk 25, 2313 KG Leiden. Tel'071-141741 LUNTEREN - „Wijst de voorstel len af die de officiële band met het Interkerkelijk Vredesberaad (IKV) losser maken. Neemt een jaar de tijd voor een diepgaand inhoudelijk gesprek met het IKV". Dat vragen ruim 700 christenen, voornamelijk gereformeerden, aan de synode van de Gerefor meerde Kerken in Nederland, die vandaag spreekt over de relatie met het IKV. Een speciale com missie uit de synode heeft name lijk geadviseerd, de bestaande relatie met het IKV te verande ren. Zij stelt voor, het eigen syno de-orgaan voor de bestudering van het oorlogsvraagstuk een „contactfunctie" naar het IKV toe te geven en de commissie (deputaatschap) voor de begelei ding van de gereformeerde deel nemers in het IKV op te heffen. Mocht de synode de voorstellen van haar commissie aanvaarden, dan zal het de vraag zijn of het IKV nog wel kan zeggen dat de Gereformeerde Kerken officieel met het IKV samenwerken. Bin nen het IKV is men gematigd op timistisch over de afloop. Duide lijk zal moeten worden of het Vredesberaad de woordvoerder mag blijven van het radicale vre- desdenken waarvoor veel chris tenen hebben gekozen, of dat het wordt gedegradeerd tot zomaar een actiegroep. Bundeling De synode sprak gisteren over we- relddiakonaat en zending. Zij meent dat deze geleidelijk zoveel verwantschap hebben gekregen dat per 1 januari 1982 de synode organen (deputaatschappen) voor beide gebieden gebundeld moeten zijn, dit ondanks bezwa ren van het personeel van het Al gemeen Diakonaal Bureau van de kerken. Dit bureau heeft zowel met het binnen- als met het bui tenlandse diakonaat te maken. Het blijft normaal functioneren. Tegenstanders van bundeling hadden met name daar een zwaar hoofd in. Aan pastorale werkers, die zelf standig in een gemeente het werk van een predikant doen zonder ambtelijke handelingen (zoals bediening van sacramenten) te verrichten, wilde de synode geen blijvende ruimte toekennen. Voorlopig zullen zij nog nodig zijn, gezien de langdurige en on vervulbare vacatures. In een t*j- delijke regeling zal voor deze fuc- tie een aantal voorwaarden wor den vastgelegd. De synode nam ook nog een besluit inzake haar systeem van afvaar diging. Het bestaande systeem van afvaardiging naar de synode door de veertien „particuliere" (regionale) synodes wordt niet vervangen door een afvaardiging namens de 63 classes (groepen van plaatselijke gemeenten). Het voorstel van een werkgroep om deze verandering in te voeren werd verworpen en een tegen voorstel van ds. P. Schravendeel uit Ferwerd aangenomen. Ver andering zou al voorbarig zijn met het oog op de classicale (re gionale) herindeling in verband met "Samen op weg" (de een wording met de hervormden). Beroepingen Hervormde Kerk: beroepen te Zetten-Andelst G. Hendriks Zui-

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 13