Voorzichtig beleid van EG stelt VS J teleur EG BESLIST NA 17 MEI Gromiko in Franse hoofdstad Z.-Afrika wil harde lijn Successen in klopjacht op Rode Brigades Spoedoverleg met Kamer over Zuid-Libanon WOENSDAG 23 APRIL 1980 BUITENLAND Afwachtende houding van Parijs PARIJS - De Sowjet-minister van buitenlandse zaken, Adrei Gro miko, is vandaag en morgen in Parijs voor besprekingen met zijn ambtgenoot Francois Poncet en met de president van de re publiek, Giscard d'Estaing. Het bijzondere aan dit bezoek van de Sowjet-minister is dat deze voor het eerst sinds de Sowjet-invasie in Afghanistan in een westerse hoofdstad is. Overigens bracht sinds deze inval ook geen wester se minister meer een bezoek aan Moskou. De Parijse visite van minister Gro miko onderstreept de bijzondere plaats die Frankrijk ten opzichte van de Sowjet-Unie sinds de ini tiatieven van president De Gaulle inneemt. In het Sowjet-partijblad Iswestia was gisteren te lezen dat Frankrijk de noodzaak voelt de dialoog tussen Oost en West open te houden, om daarmee de ont- spanningspolitiek te redden. Het blad verzuimde gewag te maken van de rede die de Franse minis ter van buitenlandse zaken, Francois Poncet, 17 april in de Assemblée gehouden heeft en waarin de minister voor het eerst buitengewoon scherp op de Sowjet-aanwezigheid in Afgha nistan heeft gereageerd. Het is waar dat vanaf het begin van de inval de Franse regering deze als „onaanvaardbaar" had afge schilderd en met zoveel woorden over „invasie" gesproken had, en tevens had gevraagd om een tijd schema binnen hetwelk de Rus sische troepen zich uit Afghanis tan zouden terugtrekken. Dit maal ging de Franse minister van buitenlandse zaken verder in zijn rede voor het parlement, waarin hij onder andere alle Sowjet-ar- gumenten ter verdediging van de inval, vierkant van de hand wijst, stelt dat het volk van Afghanistan de aanwezigheid van de vreemde troepen op zijn grondgebied verwerpt, en eist dat de Sowjets hun troepen uit Afghanistan te rugnemen. Hiermee geeft de Franse regering aan dat de „bijzondere positie" die ze sinds het conflict jegens de Sowjet-Unie neeft ingenomen, niets heeft opgeleverd in de rich ting van de ontspanning die wordt voorgestaan. Minister Gromiko zal de officiële argu menten voor de inval handhaven, zoals die één voor één door zijn gesprekspartners van vandaag en morgen van de hand gewezen zijn. Algemeen is men het erover eens dat het doel van Gromiko's reis is via de Fransen de kloof tussen de Verenigde Staten en zijn bond genoten te verbreden. Een posi tief bijverschijnsel voor de Sow jets zou nog zijn dat er een wig tussen Frankrijk en bondgenoot de Bondsrepubliek kon worden gedreven. Op dit punt raakt de buitenlandse politiek van de Sowjet-Unie echter in zijn eigen vallen verstrikt. Het is immers een van de principes van deze politiek, dat de goede relaties tussen Frankrijk en West-Duits- land een hoeksteen zijn voor een onafhankelijke Westeuropese politiek. En deze is vanuit het Sowjet-Russische gezichtspunt ook weer noodzakelijk om de in vloed van de Verenigde Staten buiten de deur te houden. De afstandelijke houding die Parijs nu inneemt, wordt door Bonn gedeeld: het is veelzeggend dat Schmidt nog altijd niet heeft ge-, zegd wanneer hij de Russische invitatie voor een bezoek aan Moskou zal aannemen. Japanse kimono-show bij. (Van onze correspondent Henk Kolb) WASHINGTON - De Verenigde Staten zijn ern stig teleurgesteld over de resultaten van het EG- beraad in Luxemburg over Europese sancties tegen Iran. Weliswaar suggereert het Witte Huis bij monde van woordvoerder Jody Powell, dat de VS nu eerst de Iraanse reactie op de Europese maatregelen zullen evalueren, maar hij voegde e „kennelijk besluiten moeten nemei Europese landen. Enerzijds duidt dit op een Ameri kaans verlangen de VS-politiek met die van de Europese landen te coördineren, maar de teleur stelling in de Amerikaanse hoofdstad over het behoedzame Europese beleid is onmisken baar. President Carter immers had de bondgenoten doen weten dat de VS niet langer dan tot half mei willen wachten met hardere doch formeel nog steeds als vreedzaam aan te duiden maatre gelen als een blokkade van de Iraanse olieëxport. Wederom dreigt Carter verstrikt te raken in zijn eigen ultimatieve uitspraken, zelfs al is het in Was hington duidelijk dat de presi dent militaire maatregelen wenst te vermijden. De Europese lan den echter, niet genegen zich een buitenlands beleid te laten voor schrijven, hebben Carters „uiter ste datum" kennelijk genegeerd en wensen een blijkbaar minder op confrontatie gerichte, stap- voetse diplomatie. Niettemin trekt men in Washington uit het resultaat van het EG-be- leid de slotsom dat er sprake is van maatregelen tegen Iran en men wil in eerste aanleg afwach ten of de regering-Bani-Sadr daarop reageert met staken van de olie-leveranties.Intussen staat Carter voor de keuze op de door hem vastgestelde datum de „har de maatregelen" te treffen, die in feite neerkomen op militaire ac tie. Isolatie De terughouding van Amerika's Europese bondgenoten, ver sterkt in de VS het gevoelen te worden geïsoleerd Dit zal zijn weerslag vinden in het Congres en afgezien van de vraag of het Amerikaanse volk het met Car ters beleid tegenover Iran dreigt zodoende een toenemende Amerikaanse isolering. De ge volgen van de Iraanse crisis zul len binnen de NAVO merkbaar worden, die zich formeel niet met het gebeuren in het gebied van d° Perzische Golf bemoeit. Wanneer Carter zou besluiten tot een „harde" Amerikaanse actie zonder steun van de bondgeno ten, betekent dit een afsnijden van olie-leveranties aan die geal lieerden. Washington herkent de gevaren, maar veronderstelt dat het uiteindelijk gemakkelijker Teheran gegijzelde zoon werd deze foto zal zijn verschillen van inzicht en beleid met de bondgenoten te overwinnen, die in de vereen voudigde Amerikaanse visie geen andere keus hebben dan die tussen „finlandisering" en Ame rikaanse bereidheid zich voor de Europese veiligheid in te zetten. Dat is een drogreden, strikt ge nomen, omdat het voor de VS van belang is een „inleidende oorlog" in Europa te kunnen uitvechten, maar waar Carter heeft te kiezen tussen de Amerikaanse openbare mening en de zogenaamd „ei gengereide" Europese bondge noten ligt een keuze niet direct voor de hand. Diplomatieke waarnemers in Was hington, opgewonden rapporte rend aan hun hoofdsteden, gaan er van uit dat Carter elk excuus zal aangrijpen om een militaire actie uit te stellen. Over sancties tegen Iran LUXEMBURG - Als er op 17 mei geen „beslissende vooruitgang" is bij de vrijlating van de Ameri kaanse gegijzelden in Teheran, dan gaan de Europese Negen over tot economische sancties te gen Iran. Dat zijn de negen EG- landen gisteren na een dag uit puttend overleg in Luxemburg overeengekomen. Met directe in gang worden diplomatieke be trekkingen van de Negen met de regering in Teheran op een laag pitje gezet. Bij het afkondigen van de eonomi- sche sancties gaan de Negen uit (Van onze correspondent Hein ten Kortenaar) ROME - In de industriële driehoek van Italië, tussen Milaan, Genua en Turijn, is de politie sinds énkele weken bezig met een grootscheepse jacht op de Rode Brigades. Aan de lopende band worden clandestiene schuilplaatsen en wapenarsenalen opgerold en personen gearresteerd op beschuldiging van deelname aan gewapende benden. Het aantal arrestanten is al opgelopen tot veertig, en de politie verwacht dat er nog meer zullen volgen. Het keerpunt kwam op 19 februari van dit jaar. Op die dag arresteerde de politie in Turijn twee kopstukken van de Rode Brigades, Rocco Micalet- to en Patrizio Peci. Beiden werden al jaren gezocht, onder meer in verband met de affaire-Moro. Ruim een maand later, op 27 maart, deed de politie in Genua een overval in de woning van een onbekende talenle rares, Anna Maria Ludman. In een vuurgevecht werden de vrouw en drie medebewoners gedood. Twee dagen later beloofden de Rode Brigades in een communiqué wraak voor de vier kameraden, van wie er twee, „Roberto" en „Antonio" (later geïdentificeerd als Riccardo Dura en Lorenzo Betassa), hadden behoord tot de strategische leiding van de organisatie. Van toen af begon de lange reeks ontdekkingen en arrestaties. In de woningen van arrestanten, begraven in tuinen of verborgen in schuren vond de politie wapens, springstoffen, valse persoonsbewijzen en do cumenten die betrekking hadden op moorden en aanslagen. van de resolutie van de Veilig heidsraad van 10 januari, die ove rigens getroffen werd door een Russisch veto. Deze boycotmaat regelen komen neer op stopzet ting van alle export en handel met Iran, behalve de uitvoer van voedsel en medicijnen. Er komt geen boycot van Iraanse olie, wel willen de Negen geen olie kopen boven de officiële OPEC-prijzen. Maar dat is nu al de feitelijke si tuatie, aldus minister Van der Klaauw. Half mei De sancties treden niet eerder dan half mei in werking, omdat som mige EG-landen nog hun wetge ving terzake moeten aanpassen. Dit proces moet voltooid zijn als de ministers van buitenlandse zaken van de Negen elkaar op 17 mei in Napels ontmoeten, zo is afgesproken. Met hun besluit bieden de Negen Iran opnieuw een uitstel van enige weken om de gijzeling te beëindigen. Tege lijkertijd verschaffen ze zichzelf ook enige adempauze bij het tref fen van maatregelen die de Ne gen meer schade zullen doen dan Iran, zoals een EG-diplomaat opmerkte. De ambassadeurs van de Negen ke ren met het besluit van hun mi nisters direct terug naar Teheran. Ze moeten de Luxemburgse boodschap van de EG-landen overbrengen en zich inspannen om het lot van de gegijzelden zo veel mogelijk te verbeteren. Met directe ingang staken de Negen alle wapenexport naar Teheran, verminderen hun diplomatieke staven in de Iraanse hoofdstad, en zullen de vertegenwoordigin gen van Iran in de negen EG- hoofdsteden tot een minimum worden teruggebracht. In alle negen EG-landen zal voor Ira- niërs visumplicht worden inge voerd. Actie Bij het treffen van sancties tegen Iran zullen de Negen wel geza menlijk optreden, maar er is geen sprake van een gemeenschappe lijke actie op basis van het EG- verdrag. Frankrijk verzette zich hevig tegen het besluit op grond van artikel 113 van het EG-ver drag op te treden. De Duitse mi nister van buitenlandse zaken Genscher zei dit te betreuren: "Anders hadden we een nieuwe politiek kunnen maken". Ook minister Van der Klaauw leek voorstander van een EG-actie. Het verbreken van zakelijke con tracten kan ook voor Nederland een aanzienlijke schadepost be tekenen, aldus minister Van der Klaauw. Maar vooral voor de gro te EG-landen staan er grote be langen op het spel. Alleen al Italië zou voor drie miljard dollar aan service-contracten met de natio nale Iraanse olie-industrie en an dere Iraanse bedrijven hebben uitstaan. Debat De Tweede Kamer wil 6 mei debat teren over de maatregelen tegen Iran. Het parlement zal dat doen op grond van de brief die ge woonlijk na afloop van een Euro pese Raad van regeringsleiders aan de Tweede Kamer wordt ge zonden. Daarin worden de be sluiten van de Europese Raad meegedeeld en toegelicht Komend weekeinde zullen de Eu ropese regeringsleiders in Luxemburg hun goedkeuring hechten aan de maatregelen te gen Iran die gisteren door hun ministers van BZ werden getrof fen. Het Tweede-Kamerlid Ter Beek (PvdA) heeft gisteren ge vraagd de "besluitenlijst" van deze Europese Raad op de agen da van de Kamer te plaatsen. Zo als eerder gemeld legt de PvdA de nadruk op "weloverwogen maatregelen" en het niet-kri- tiekloos achter de VS aanlopen. CDA en WD daarentegen heb ben (vorige week donderdag) in de Tweede Kamer aangedrongen op krachtige maatregelen die de solidariteit met de VS benadruk ken. DEN HAAG (GPD) - De Twee de Kamer gaat morgen met de bewindslieden van buiten landse zaken en defensie pra ten over de situatie in Zuid- Libanon en de positie van het Nederlandse VN-bataljon daar. Dit naar aanleiding van de toegenomen spanningen in dat gebied tussen de VN- troepen en de rechtse militia van majoor Haddad. Normaal rapporteert de rege ring elk kwartaal aan de Ka mer over de toestand rond het Nederlandse Unifil-bataljon, maar op verzoek van de PvdA gebeurt dat nu eerder. Overigens staat men in de Tweede Kamer zeer huiverig tegenover militaire acties door de VN-troepen tegen de militia van Haddad. De Vei ligheidsraad van de Verenig de Naties legde vrijdag de wens op tafel dat het onder VN-contiolo staande gebied wordt uitgebreid tot de Israë lische grens. Dit zou beteke nen dat de militia de strook land langs die grens, die zij bezethouden, moeten opge ven. Het is onwaarschijnlijk dat Haddad dat vrijwillig zal doen. Maar een gewelddadig militair optreden wordt in Den Haag niet toege juicht, WD-woordvoerder Blaauw zei desgevraagd dat de gebeur tenissen van de laatste week, zoals de moord op twee Ierse VN-soldaten, feitelijk inci denten zijn en dat geen spra ke is van een wezenlijke ver andering in de toestand. Bo vendien zijn de acties van Haddad niet tegen de Neder landse, maar speciaal tegen de Ierse soldaten gericht. Ook de PvdA voelt niets voor een gewelddadig optreden tegen Haddad. Deze situatie moet via geweldloze, diplo matieke wegen worden op gelost, aldus PvdA-kamerlid Van den Bergh. De Europese Negen geloven dat Unifil in staat moet worden gesteld zijn vredestaak in Zuid-Libanon volledig uit te oefenen. De maatregelen die de VN-Veiligheidsraad met het oog daarop neemt, moe ten door alle betrokken par tijen in het gebied volledig worden ondersteund. Deze oproep staat in een verklaring die de Negen gisteren op voorstel van Ierland uitga- Unifil heeft gisteren vier deta chementen Ierse militairen, die stellingen betrokken aan de grens van Haddad's encla ve, vervangen door Noorse troepen. Volgens VN-woord- voerder Rocha gaat het om in totaal 80 man. Unifil wil daarmee voorkomen dat de Ierse militairen in recht streeks contact blijven met de christen-dorpelingen die ver antwoordelijk worden geacht voor de „bloedwraak" op de beide Ierse VN-soldaten. Cubaanse vluchtelingen mogen per boot weg KEY WEST (UPI) - Radio-Havana heeft gisteren bekendgemaakt dat de Cubaanse regering be lemmeringen voor het vertrek van aspirant-vluchtelingen per boot heeft opgeheven. In de uit zending werd het zenden van schepen van het nabijgelegen Florida aangemoedigd om Cuba nen op te halen. Volgens het Cubaanse communis tische partijblad "Granma" zou den nog 11 boten met 300 asiel- zoekende Cubanen naar Florida vertrekken. De boten z(jn ge huurd door de Cubaanse ge meenschap in de Verenigde Sta ten. Deze wijze van vervoer van Cuba nen die hun land willen verlaten, is de VS niet welgevallig. Maan dag noemde een woordvoerder van het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken de bin nenkomst van Cubanen via deze zeeweg nog illegaal. Staking scholieren breidt zich uit JOHANNESBURG - De Zuidafri- kaanse regering wil de scholen voor kleurlingen sluiten wanneer de scholieren deze week geen einde maken aan hun staking. Minister van kleurlingzaken Ma rais Steyn verklaarde dit gisteren in Kaapstad, waar het tot een tref fen kwam tussen 8000 stakende scholieren en de politie, die traangas gebruikte om de de monstranten uiteen te drijven. Uit de opmerkingen van Steyn kan worden afgeleid dat de Zuid- afrikaanse regering, net als bij het scholierenprotest in Sowcto 1976 het geval waj wil volgen om et boycot te maken. Volgens Steyn is het duidelijk dat de scholieren worden opgehitst door „agitatoren, die niets met het onderwijs van doen hebben". Hij deed een beroep op ouders en onderwijzers, ervoor te zorgen dat de kinderen weer naar school gaan. Tegelijk bagatelliseerde hij het aantal scholieren dat aan de boycot zou deelnemen: volgens Steyn gaat het „slechts" om 20.000 jongeren. een harde lijn De schoolboycot breidt zich ovèri- eind aan de gens nog steeds uit. Gisteren weigerden ook kleurlingscholie ren in Transvaal en de Orarxjevry- staat naar school te gaan. De scholieren verzetten zich tegen de achterstelling ten opzichte van het onderwijs aan blanke kinde ren en de verplichting Afrikaans te moeten leren. ADVERTENTIE

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 9