Redelijk onthaal abortusvoorstel in Tweede Kamer /Nieuw spaaridee voor jonge mensen van'thof YYD'er Ploeg mag Cambodja niet in Rietkerk VVD): Lijsttrekkerscha past niet bij mij Terlouw wil kabinet CDA, WD en D'66 niet per se uitsluiten "GEEN GRATIE, DAN HARDE ACTIES" WOENSDAG 23 APRIL 1980 PAGINA 7 DEN HAAG - „Het lijsttrekkerschap past niet bij mijn persoonlijkheid. Daarom ambieer ik het ook niet. Ik ben ook nooit lijsttrekker geweest. Maar sommigen verwachten - nu ik fractieleider ben - wel van mij dat ik mij kandidaat stel". Om deze redenen heeft VVD- fractieleider mr. J. G. Riet kerk gisteren aan alle specu laties over zijn positie bij de volgende verkiezingen een eind gemaakt. Géén lijsttrek kerschap voor hem. Het tijd stip van publikatie van zijn verklaring is wel gekozen: op het eind van deze week houdt de VVD haar algemene ver gadering. en het was te voor zien dat hierover vragen van uit de partij zouden worden gesteld. Zoals ook premier Van Agt maandag via een televisiege sprek liet weten dat hij in de markt is voor het CDA-lijst- trekkerschap, zo verwachtte ,,Den Haag" spoedig duide lijkheid over de liberale lijst trekker. De positie van de PvdA'er Den Uyl lijkt voorlo pig binnen diens partij nog onaantastbaar; daar bestaat dus geen twijfel over het lijst trekkerschap. 0 Rietkerk: „Ook voor de partij is het beter dat bekend is wie niet beschikbaar zijn voor het lijsttrekkerschap, nu lang zaam de kandidaatstelling voor de Tweede Kamer be gint. Het is goed dat de partij tijdig weet dat ik het niet ben". De VVD-fractieleider - Riet kerk hecht eraan duidelijk te maken dat hij die positie tot na de verkiezingen zal blijven vervullen - laat er ook nau welijks twijfel over bestaan wie dan wel de partij in de verkiezingscampagne moet leiden. „Ik verwacht dat Wie gel lijsttrekker zal worden, maar dat is natuurlijk een be sluit dat de partij moet ne- Poten Eigenlijk gelooft niemand, dat Wiegel niet zou kunnen wor den gevraagd. De naam van de huidige minister van bin nenlandse zaken werd in dat verband al voor het eerst ge noemd, toen Rietkerks poli tieke leiderschap begin vorig jaar onder steeds zwaardere kritiek kwam. Hij heeft het nog wel eens over de poten die in die periode onder zijn stoel werden wegge zaagd. Toch heeft deze kritiek geen rol gespeeld bij zijn besluit, zegt hij. Ook uit andere bron valt te vernemen, dat het besluit al zo'n anderhalf jaar geleden voor het eerst besproken werd. Al eind vorig jaar werd het partijbestuur voorzichtig voorbereid. Nu, aan de voor avond van de jaarvergade ring, weten de congresgan gers dat zij, wanneer zij Wie gel zaterdag toejuichen, hem daarmee ook dichter bij een nieuw lijsttrekkerschap brengen. Rietkerk verwacht niet dat een hernieuwd optreden van de man. die beroemd werd om zijn „puin ruimen" en die. voorzichtig uitgedrukt, wei nig genuanceerd oppositie voerde, de partij een ruk naar rechts zal geven. Daarvoor is binnen partij en fractie in de laatste vijf tot acht jaar te veel veranderd. Hij geeft toe dat in het verleden de liberalen wel eens te wei nig aandacht besteedden aan sociale vraagstukken, maar hij wijst erop dat er in de VVD op dat punt wat veranderd is. Daarbij verliest de partij de realiteit „natuurlijk" niet uit het oog, zegt Rietkerk. Libe ralen zullen nooit mensen worden die zo nodig de hele wereld volledig willen veran deren. Een „dode" politieke stroming, waar nooit wat gebeurde, is de partij ook allang niet meer. Net als Wiegel op maandag avond, roemt Rietkerk de in teresse van de partijleden voor het nieuwe Liberaal Ma nifest (de VVD-uitgangspun- ten voor de jaren '80). Zo'n 4000 amendementen - in to taal acht kilo papier - zijn in middels uit alle hoeken van het land op het partijbureau binnengekomen. Oppvervlakkig Veel kritiek is er gekomen op de oppervlakkigheid waarmee delen van het manifest ge schreven zijn. Rietkerk zelf gelooft dat in de beginsel verklaring het „liberale maat schappijbeeld" te weinig uit de verf komt. De visie van de liberalen op de mens als so ciaal wezen vindt hij juist weer wel goed vertolkt. Eind mei en nog eens in sep tember houdt de WD spe ciale congressen over het ma nifest. Bij het komende con gres zal de boventoon ge voerd worden door actuele zaken. Het regeringbeleid, de politiek van de fractie, maar ook bijvoorbeeld buitenland se onderwerpen, komen daar aan de orde. Rietkerk zelf zal in zijn toe spraak een tussenbalans op maken. Zonder verder uit de school te klappen, kondigt hij aan met oordelen te komen over de positie van fractie en partij na tweeénhalf jaar ka binet-Van Agt. Tevens wil hij de richting aangeven voor het beleid van het komende jaar. Hij wil al wel kwijt dat wat hem betreft het kabinet met een tweede regeringsperiode mag worden voortgezet, mits het tot mei 1981 blijft bestaan. Of hij voor zichzelf een plaats in een dergelijke nieuwe coalitie ziet? „Daarover wil ik op dit moment geen enkele uit spraak doen. Ik heb nu mijn handen vol aan het fractielei derschap. Ik wil nu niet spe culeren over een volgend ka binet. Het huidige heeft per slot van rekening nog een jaar te gaan". LOUIS BURGERS DEN HAAG (GPD) - De wij zigingen die het kabinet heeft aangebracht in het abortuswetsontwerp, zijn in de Tweede Kamer overwegend positief ont vangen. Toch hebben met name PvdA, D'66 en CDA nog op diverse punten kritiek op het wetsont werp van de ministers De Ruiter (justitie) en Gin jaar (volksgezondheid). De wijzigingen betreffen het reeds bij het inschakelen van de huis arts laten ingaan van de vijf da gen bedenktijd, het toestaan dat late abortussen (na 13 weken) ook door abortusklinieken worden uitgevoerd, het feit dat de arts sneller een besluit bekend maakt, en het verbeteren van de registra tieplicht. Met name het invoeren van de huisarts als schakel, op verzoek vooral van het CDA, wordt door de regering belangrijk gevonden. De vijf-dagentermijn gaat nu in zodra de vrouw de huisarts raaó- STORMSCHADE - De Tweede Kamer heeft op initiatief van me vrouw Salomons (PvdA) een brief gevraagd van staatssecreta ris Hazekamp (middenstandsza ken) over de schade die strand- exploitanten hebben geleden door de storm van het afgelopen weekeinde. pleegt, en niet pas zich meldt bij de arts die de abor tus moet uitvoeren. PvdA-woordvoerder Roethof zei gisteren dat zijn fractie in de ko mende weken zal onderzoeken of zij toch met een eigen initiatief wetsontwerp zal komen, of ge noegen zal nemen met wijziging van het nu voorliggende rege- rings-wetsontwerp. Bepalend daarvoor zal zijn of de VVD de voorstellen van PvdA en D'66 steunt. De socialisten blijven, evenals D'66, bezwaren houden tegen de vijf dagen bedenktijd. Ook de WD wil overigens nader onder zoeken of haar bezwaren tegen de vijf-dagentermijn nu zijn wegge nomen. De beslissingsbevoegd heid van de vrouw blijft, aldus de PvdA, op onduldbare wijze inge snoerd, omdat de arts moet vast stellen of de nood van de vrouw niet anders kan worden opge lost. Minder moeite De WD heeft daar minder moeite mee, nu de regering in het wijzi gingsvoorstel heeft opgenomen dat de arts moet bekijken of die noodsituatie „naar het gevoelen van de vrouw" anders kan wor den opgelost. Ginjaar en De Rui ter wijzen er ook op dat de arts zijn wil nooit aan de hulpbehoe vende vrouw mag opleggen. CDA-woordvoerder Deetman zei dat onvoldoende uit de verf komt welke alternatieven de arts kan aandragen. „Het gaat daarbij niet alleen om adoptie, maar ook za ken als crèches, opvang en huis vesting", aldus Deetman. D'66 constateert dat de verant woordelijkheid van de itouw nu sterker wordt benadrukt dan in het oorspronkelijke wetsvoor stel, maar nog steeds ligt niet voor 100 procent vast dat de vrouw de eerstverantwoordelijke De PvdA betreurt dat abortus als beginsel in het Wetboek van Strafrecht blijft. Maar minister De Ruiter zei gisteren al dat een abortus die volgens de in de wet gestelde procedure in erkende klinieken of ziekenhuizen wordt uitgevoerd, nooit strafbaar zal zijn. Volgens hem is hiermee fei telijk de abortus uit het strafrecht verdwenen. De ministers zeggen bij de opstel ling van het wetsontwerp niet al leen met de opvattingen van de regeringspartijen (CDA, WD) rekening te hebben gehouden. „Wij hebben gestreefd naar een regeling die kan rekenen op een brede steun in de samenle ving". De WD legt in een reactie nog de wens op tafel om de abortus op te nemen in het ziekenfondspakket. De liberalen noemen dat een „lo gisch sluitstuk" van de wettelijke regeling. Het voorstel om late abortussen (na 13 weken) ook in klinieken toe te staan is positief ontvangen. Het CDA vindt zelfs dat de ministers „wijs hebben gehandeld". Hier uit blijkt wel dat het kabinet nooit de bedoeling had om Bloe- menhove „de nek om te draaien", zei men daar. Greenpeace herinnert Van Agt aan toezegging DEN HAAG (ANP) De milieu organisatie Greenpeace-Ne- derland wil dat premier Van Agt tijdens zijn bezoek aan Japan de regering daar zijn bezorgdheid zal tonen over de recente dolfijnenslachtingen bij het Japanse eiland Iki. De organisatie heeft premier Van Agt daartoe een telex ge stuurd, waarin hij wordt her innerd aan zijn antwoord op kamervragen over die slach tingen. Daarin heeft hij ge zegd de Japanse regering te zullen laten weten dat Ne derland niet gelukkig is met de massamoord op dolfijnen door Japanse vissers. ADVERTENTIE Samen hebben jullie plannen voor de toekomst. Werken daar hard aan en sparen daar waarschijnlijk voor. Voor koelkast en wasautomaat, geluidsinstallatie en TV, meubels en serviesgoed en - wellicht - voor een auto'tje. Zet ook eens een "eigen huis" op dat spaarverlanglijstje. I Onzinnige gedachten in deze tijd varT* weliswaar heel veel aantrekkelijk geprijsde huizen maar onbetaalbaar hoge hypotheekrentes? Dat is nu precies waar je doorheen moet kunnen kijken. En daar heb je een makelaar voor nodig. Die weet van wanten en kan op basis van jullie salarissen, plannen en wensen heel nauwkeurig uitrekenen wat nu of op langere termijn voor jullie haalbaar is. En dat is heel wat meer dan je denkt Van 't Hof is zo'n makelaar. Uiterst deskundig en volstrekt betrouwbaar. ItlL^ Die jullie graag adviseert en yjPP - zonder dat 't ie iets kost - uitgebreid op papier zet wat jullie mogelijkheden zijn Omdat je moet weten waar je aan toe bent Zo simpel is dat. Bij van 't Hof kun je elke dag zo maar naar binnen stappen, ook als je alleen maar wilt weten hoe of wat. Wil je van te voren liever een afspraak maken? Vraag Mieke, onze receptioniste, (01720-93743) dat even voor je te regelen. Tot ziens Van 't Hof: als je van wonen wilt weten makelaardij bv stadhoudersplein 2404 BE alpnen a/d rijn telefoon: 01720-93743 kantoren in alphen a/d rijn, f gouda. 's-gravendeel. Y vianen en zwolle LAGE VUURSCHE (GPD) - „Bea trix, laat ons niet zitten". Onder dit motto demonstreerden gis termiddag rond de honderd men sen voor kasteel Drakesteyn in Lage Vuursche om gratie voor gedetineerden te bepleiten. De demonstratie was opgezet, omdat de regering-Van Agt onlangs liet weten geen gratie te zullen verle nen ter gelegenheid van de troonswisseling. De demonstratie, die werd gehou den door familieleden en andere verwanten, ging gepaard met het overhandigen van een petitie aan de zijpoort van het kasteel. In de ze petitie, die in ontvangst werd genomen door een lid van de Ko ninklijke Marechaussee, wordt aangedrongen op collectieve gra tie. Het comité „Beatrix, laat ons niet zitten", dat speciaal voor de be pleiting van gratie is opgericht, is van mening dat een gewoonte recht als graüëring bij dergelijke feestelijkheden als een troons wisseling niet zomaar achterwe ge gelaten kan worden. Vooral ook omdat de gedetineerden zich erop hadden verheugd en de re gering-Van Agt pas kort geleden liet weten ditmaal gratie achter wege te zullen laten. Argument hiervoor is dat gratie een willekeurige maatregel is die zich niet meer verdraagt met de sterk op het individu toegepaste straf toemeting. Bovendien is gratie volgens de regering uit de tijd Deze mening wordt door het co mité niet gedeeld. Met name het laatste argument wordt zwak ge noemd omdat relatief kort gele den, in 1966 bij het huwelijk van prinses Beatrix, ook gratie werd verleend. Het comité sprak na afloop van de demonstratie de verwachting uit dat, indien er inderdaad geen gra tie zou worden verleend, „er nog wel het een en ander zal staan te gebeuren". Wat voor verdere ac ties men verwacht en wanneer, kon men niet meedelen. Een woordvoerder van de Belangen vereniging voor Wetsovertreders sprak in dit verband zelfs van „harde acties". DEN HAAG (GPD) - Fractieleider Jan Terlouw van D'66 heeft giste ren - overigens in heel voorzich tige bewoordingen - gezegd dat hij een kabinet van CDA. VVD en D'66 niet absoluut voor altijd wil uitsluiten. Maar het is wel de al lerlaatste mogelijkheid die bij hem opkomt. „Er kan een situatie ontstaan, waarin anders geen regering te vormen is", zei hij in het NOS- programma Den Haag Vandaag. Het D'66-congres moet volgens hem een opening laten, waarin hij als onderhandelaar bij de kabi netsformatie van volgend jaar kan bewegen. Maar als dat congres anders besluit, en zich dus tegen deelname aan een kabinet met CDA en WD uitspreekt, dan zal Terlouw zich daar „uiteraard" bij neerleg- gen. De eerste keuze voor D'66 is een kabinet van PvdA, CDA en D'66. Daarna komt een kabinet van PvdA, WD en D'66. Vervolgens zou een links minderheidskabi net onderzocht moeten worden, maar die kans achtte Terlouw klein. Ook voor een kabinet van CDA en WD alleen („een rechts kabinet") voelt hij niets. „Tijdens de vorige kabinetsforma tie zat ik met gebonden handen, omdat ik alleen ja mocht zeggen tegen een kabinet van PvdA, CDA en D'66", aldus Terlouw. Hij zei dat de „vriendschap met de PvdA groter is dan met het CDA". Maar hij wilde dat niet nu al formeel uitspreken, omdat hij in de formatie voor een mede werking iets terug moet kunnen vragen. Terlouw zei voorts dat hij niet zulke bezwaren tegen premier Van Agt heeft, dat hij in een toekomstig kabinet niet met hem zou kunnen samenwerken. Volgens hem mag de verhouding tussen PvdA-lei- der Den Uyl en CDA-leider Van Agt ook nooit een belemmering vormen voor een kabinet van PvdA, CDA en D'66, als men per se wil dat dat er komt. DEN HAAG (GPD) - Het WD- Twcede-Ka merlid Ad Ploeg heep vorige week tevergeefs gepro beerd zelf te controleren of het door de internationale hulporga nisaties aan de Cambodjaanse regering verstrekte voedsel te recht komt op de plaatsen waar het hoort. Ploeg had bij het, niet door Nederla nd erkende .Samrin- beunnd in Phnom Penh om een visum gevraagd. „Een unieke gelegenheid om nu zelf eens te kijken hoe het daar toegaat", aldus het Arnhemse kamerlid. „Eerst kreeg ik te ho ren dat er geen bezwaar was, maar op de dag dat ik met een Rode-Kruisvliegtuig vol rijstzaad zou vertrekken, werd me verteld dat ik geen visum zou krij gen". De liberale volksvertegenwoordi ger heeft zich daarom maar be perkt tot visites aan een zestal Cambodjaanse vluchtelingen kampen in het grensgebied tus sen Thailand en Cambodja. En gesprekken met vertegenwoor digers van het VN-commissariaat voor de vluchtelingen in Bang kok hebben hem naar eigen zeg gen heel wat inzicht gegeven in de voedselproblematiek. Ploeg: „Het is me duidelijk gewor den dat de internationale hulp die via Phnom Penh wordt gegeven, de mensen in het Cambodjaanse binnenland niet bereikt. Het re gime daar is corrupt, de zwarte handel tiert welig. Ik heb de VN- Hoge Commissaris dan ook voorgesteld ook hulp over land te geven, bij voorbeeld via het eind punt van de zgn. Heng Samnn- route (van Phnom Penh naar de grens) in het plaatsje Poipet. waar dagelijks duizenden Cambodja- nen uit het binnenland arriveren om hulpgoederen te bemachti gen. Maar de organisatorische mogelijkheden in Cambodja zelf laten dat blijkbaar niet toe". Ploegs visite aan het Thaise grens gebied was een uitlopertje van een zesdaagse reis naar Taiwan. Over Taiwan is Ploeg best te spre ken. „Ik weet dat er hier nogal eens wordt getwijfeld aan de waarde van hun democratie. Maar er is een parlement, met drie verschillende politieke par tijen. Lage lonen? Je kunt ons so ciale systeem natuurlijk niet ver gelijken met dat daar. de mensen zijn er ook gewend 24 uur van de dag te werken. En de lonen zyn er de hoogste in heel Azie".

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 7