actief in I vrije tijd "Jeugd hield mij jong" Jaar tegen 'beestachtige' Leidenaar (21) geëist (Nog) geen showrooms Bezwaren tegen "groots entree" van Stadhuis Pieterskerk weer onderdak OOK PVDA- RAADSLID JOYCE HES STAPT OP Rectificatie Plastic vuilniszak verdwijnt nog niet Svensk Folkton De Zweedse volksdansgroep Svensk Folkton geeft zon dagmiddag van een tot twee uur een demonstratie op het Stadhuisplein. De groep overnacht op doorreis naar Parijs in Leiden. Verder zal de groep die dag de demon stratie van Turkse dansen in het Leids Vrijetijdscentrum aan de Breestraat 66 bijwo nen. Dat gebeurt op uitnodi ging van Leidse volksdans groepen, die tevens de Zweed se gasten onderdak verschaf fen. De volksdansgroep is afkomstig uit de Zweedse provincie Da- lorma en bestaat uit dertig personen. Er wordt dansen opgevoerd uit zeer uiteenlo pende perioden. Postduiven PV "Het Oosten" hield een wedvlucht vanaf Wuustwezel met 290 oude duiven. De uit slag was: 1J,7. W.v.dMieu- wendijk en Zn., 32. P. Juffer- mans, 4. C.P. Gijsman, 6. B. Singeling, 8,9. G. Hendrikse, 10. W. Gijsman. Schoonmaakperso neel Tot negen uur vanavond houdt de Industriebond FNV open huis voor leder, en niet-leden die werkzaam zijn in het schoonmaakbedrijf. Dat ge beurt in het FNV-kantooraan de Herensingel 3. Pais en WWO In het gebouw van de studen tenvereniging Augustinus wordt vanavond een simula tiespel gespeeld rond de wet op het wetenschappelijk on derwijs. De besluitvorming rond het voorontwerp van de ze wet zal daarin worden na gebootst. Aan het spel zal worden deelgenomen door de kamerleden Beinsma en Lan- sink (beiden CDA), Van den Anker (PvdA), Dees (VVD) en Du Tihl (Commissie Pplak). prof. Maas van de Academi sche Raad. Zij fungeren als mentoren van de groepen stu denten. Ook de pers is verte genwoordigd als groep, met als mentor Fred Verbakei. Verder is er een foto-tentoon stelling waar het publiek uit gebreide informatie wordt geboden over de wetsvoor stellen. De avond begint om acht uur aan het Rapenburg Vrouwenfilm In het Filmhuis van het Leids Vrijetijdscentrum aan de Breestraat 66 wordt morgen avond de laatste film in de cyclus vrouwenfilms ge draaid. Het is "Je, tu, il, elle" van de Belgische regisseuse Chantal Akerman. De film be staat uit drie delen, waarvan Chantal Akerman zelf de ver bindende factor is als hoofd rolspeler. De toegangsprijs bedraagt vier gulden. Directeur Ipenburg verlaat LEAO WOENSDAG 23 APRIL 1980 LEIDEN - "Er wordt veel geklaagd over de jeugd van te genwoordig. Voor mijn gevoel ten onrechte. Ik heb nooit iets van verandering kunnen ontdekken". Dit zegt de scheidende directeur H. C. Ipenburg van de school voor lager economisch en administratief onderwijs (leao), ge legen aan het Lammenschanspark. Een vlotte zestiger, die maar met moeite aan het idee kan wennen dat hy volgende week als gepen sioneerd directeur door het leven moet gaan. Zeventien jaar heeft hij zijn directeurstaak naar eer en geweten uitgevoerd. Eerst op de toentertijd geheten vglo-school, wat na de invoering van de mammoetwet en door het sa mengaan van twee scholen leao- school werd. "Ra.... dat was wel een verandering na de invoering van de mam moet. Op de vglo hadden we veel meer vrijheid, niet dat strakke vak-lerarensysteem. Voor de leerlingen is het nu wel beter. Zij krijgen nu veel meer kansen", vertelt hij zittend aan de ronde tafel in de directie-kamer. "In dit gebouw zitten we vier jaar. In het begin zag ik het niet zo zitten met zoveel verschillende scholen bij elkaar. Achteraf is het allemaal meegevallen. We hebben goede contacten en veel leerlingen hoe ven voor vervolgopleidingen al leen maar over te steken". Van de 800 leerlingen gaat 70% naar een vervolgopleiding: mavo, ha vo, meao, middelbare opleiding voor sociaal en cultureel werk en 30% zoekt gelijk werk. Ze hebben weinig voortijdige schoolverla ters en de werkzoekenden heb ben nauwelijks problemen met het vinden van een baan. Een hoog percentage stroomt dus door, wat is daarvan de oorzaak? Ipenburg:Wij en met name onze dekanen proberen dat zoveel mogelijk te stimuleren. En dat lukt steeds. Het blijkt dat deze leerlingen het verdere vervolg onderwijs ook met weinig problemen doorlopen. Enkele ja ren geleden kwam hier een jon gen die in het eerste jaar voor Ne derlands niet meer dan een drie had. Wij wisten nauwelijks wat we met hem aan moesten. Tot in het derde leerjaar. Hij bloeide helemaal op. En vorige week stond hij hier aan de deur. Vijf atheneum met de bedoeling na zijn eindexamen politicologie te gaan studeren. Voor ons een be wijs dat het toch kan. Geeft je weer even moed hè? Ook hebben we zo'n 200 leerlingen die het op een mavo niet aankonden.'Hier zien ze het dan in een keer weer zitten. De ouders moeten af van het idee mijn jongen gaat maar naar het lager beroepsonderwijs, dat zal wel niet zoveel wezen. Het is altijd nog een goede vorm van onderwijs voor 30% van de Ne derlandse scholieren. Er wordt veel gesproken over kansarmen. Ik vind dat wij al die jaren bezig zijn om de kansarmen een kans te geven. En nogmaals dat gaat prima". Hij staat op en vraagt of ik hem wil volgen. In de overblijfruimte heerst een geroezemoes. Leerlin gen zijn druk bezig met het voor bereiden van de lessen Ze be groeten de directeur enthousiast. In de gang hoor je het geratel van typemachines. De telex maakt ook de nodige geluiden. Ipen burg vertelt dat ze zoveel moge lijk de praktijk na te bootsen. In een tot winkeltje omgevormd klaslokaal heeft de 'chef een moeilijke klant aan de telefoon. Elders ruik je macaroni. De meisjes en jongens van klas 1 hebben net hun zelf klaarge maakte maaltijd genuttigd. Uit het achterste lokaal stijgen 'oer woudgeluiden' op. De directeur kijkt daar niet gek van op. "Het loopt tegen half elf en dan staan ze allemaal te trappelen om naar buiten te kunnen en" voegt hij er lachend aan toe ze zijn bij teke nen met een oerwoudprojekt be zig. Vandaar!" Lesgeven zelf doet hij niet meer. "Nee dat gaat niet meer. Ouders en leerlingen moeten je altijd kunnen bereiken èn je moet de tijd voor ze kunnen nemen". Voor de rest heeft hij op het orga nisatorische vlak zijn handen vol. In de lerarenkamer heerst een ge zellige drukte. Ipenburg is dui delijk verheugd als ik zeg dat ik het gevoel heb dat de sfeer in deze school heel goed is. "We proberen het hier ook zo gezellig mogelijk te maken. En we hebben veel jonge mensen die lol hebben in De scheidende directeur voor het laatst tussen zijn leerlingen. het werk. En niets is aangenamer dan een prettige schoolperiode voor beide partijen natuurlijk". Als we terugkeren in de directie ruimte kan hij het niet nalaten schalks tegen zijn opvolger te roepen in mijn richting uitkij kend "dat wordt de nieuwe direc teur heeft twaalf jaar les van my gehad, een goeie hoor! Voor de heer M. W. Ragut blijft er niets anders over dan dit te beamen. Als we dan toch op het tere onder werp komen wat na de pensione ring zegt hij eerlijk: "Ik weet het allemaal nog niet. Het onderwijs LEIDEN - WD-raadslid Van Duyn wil eerst in eigen gelederen bespreken of een uitgave van 2.4 miljoen voor de verbetering van de afdelingen bevolking, voor lichting en financiën in het stad huis wel kan in een periode waarin iedereen de broekriem moet aanhalen. In de gemeente lijke commissie voor financiën liet hij blijken erg veel moeite te hebben met deze forse uitgave. Volgens Van Duijn zouden alleen die uitgaven gedaan moeten worden om duidelijke onvolko menheden uit de weg te ruimen. Maar om het stadhuis nu te voor-* zien van een "grootse entree" had hy geen behoefte. Voor de inter ne verbouwing op de begane grond van het stadhuis zijn drie ontwerpen gemaakt. De meest vergaande, die door de ambtenaren gewenst wordt om de werksfeer en de service aan het publiek te verbeteren, opent ook de mogelijkheid om de bin nenplaats van het stadhuis weer een publieksfunctie te geven. Verder zou de lokettenry van de af deling bevolking een andere plaats krijgen waardoor het publiek een' beter overzicht krijgt. De meerderheid van de commissie gaf gisteravond toe stemming om de plannen verder uit te werken en met definitieve voorstellen aan de raad te komen. ■I was eigenlijk mijn hobby. Voor lopig houd ik het eerste half jaar voor mijzelf. Ik ga vier weken naar Zwitserland en dan zie ik wel weer. Ik kan in ieder geval nog veel doen. De jeugd heeft mij jong gehouden". SASKIA STOELINGA schillende Leidse woonwijken moeten verdwynen zouden daar voor het eerst in aanmerking moeten komen. De showroom zou dan aan de ir. Driessenstraat kunnen komen, terwyl de werk plaats een plek zou moeten krij gen op een industrieterrein. Van ambtelijke zijde werd de kans dat daarvoor belangstelling be staat gering geacht. Garagebe drijven die nu noodgedwongen de showroom en hun werkplaats DEN HAAG/LEIDEN - Twaalf maanden gevangenisstraf, waarvan drie voorwaardelijk. Dat eiste officier van jus titie mr. Dek gisteren bij de Haagse rechtbank tegen de 21-jarige Leidenaar J. van K. „Beestachtig". Zo omschreef de of ficier het gedrag dat Van K. op 4 februari in de woning van zijn toenmalige werkgever, een Leid se aannemer, ten toon spreidde. Met een flinke hoeveelheid drank achter de kiezen drong Van K. die avond rond tien uur de woning in Leiden van de aannemer binnen, vari wie hij nog vakantiebonnen (volgens Van K. in totaal voor 3000 gulden) te goed had. Angst dat hij bij het dreigende faillis sement van zijn werkgever naar zijn bonnen zou kunnen fluiten, was een drijfveer voor de Leide naar. Maar het was vooral dron kenschap die hem tot zijn daden aanzette. In eenzelfde bui sloeg hij eerder al eens een barkeeper in Leiden met een bromfietsslot bijna dood. Wat gebeurde er op 4 februari? Eenmaal in de woning van de aannemer - bij wie Van K. als straatmaker in dienst was - vroeg hy om zijn vakantiebonnen of anders om geld. „Ik heb het niet", zei de aannemer, waarop Van K. een glazen asbak pakte en hem tegen een antieke spiegel smeet. Schade: 2000 gulden. Een van zijn kameraden griste honderd gulden van de schoorsteen en gaf die aan Van K. Die was daar niet tevreden mee en begon de aan nemer in het gezicht te stompen en te slaan. Toen zijn kameraden hem tot kalmte probeerden te manen, riep Van K.: „Niks, ik maak hem dood". tussen naar boven gerend, waar de twee kinderen wakker waren geworden. Van K. ging er achter aan. In een kantoortje boven trof hy de moeder en een elfjarig LEIDEN - Het PvdA-raadslid me vrouw Hes stapt uit de Leidse gemeenteraad. Mevrouw Hes zit sinds september 1978 in de raad. Zij is het zesde raadslid dat, in korte tijd, de so cialistische fractie verlaat. Me vrouw Hes hield zich voorname- lyk bezig met maatschappelijke aangelegenheden. Over de reden van haar vertrek zal zy vanavond een verklaring afleggen in een vergadering van de PvdA-fractie. Haar plaats in de raad zal worden ingenomen door Joop Maat. dochtertje. Hij gooide het meisje door de ruimte, beet de moeder toe: „Als je de politie belt, maak ik je hardstikke dood" en pakte haar bij de nek. Toen ook de aan nemer naar boven rende, smeet Van K. hem halverwege de trap af. „Ik stond doodsangsten uit", zei de aannemer later tegen de politie. „Van K. weet niet wat hij doet, als hij dronken is". De twee kameraden wisten Van K. ten slotte naar buiten te tronen, onder medeneming van honderd gulden en een antieke klok (die later werd terugbezorgd). Buiten gekomen smeet Van K. nog een steen door de ruit van de Merce des van de aannemer. De gevolgen voor de aannemer en diens familie waren desastreus. Zijn vrouw kreeg een zenuwin zinking en de twee kinderen trokken bij hun opa en oma in, omdat ze niet meer in de woning van hun ouders durfden te blij- „Het is verschrikkelijk", zei Van K. gisteren zelf voor de rechtbank. „Als ik nuchter ben, begrijp ik niet hoe ik tot zulke dingen heb kunnen komen. Ik ben nooit volwassen geworden". Vijftien flesjes bier, dat was tot voor kort het dagelyks drankgebruik van de Leidenaar. Reden waarom de officier van justitie ook vroeg om hem onder toezicht van het con sultatiebureau voor alcohol en drugs te plaatsen. Van K. zelf zei ook van de drank af te willen. Hij is bezig om zich te laten omscho len tot monteur. De raadsman van Van K., de Leidse advocaat mr. Sprengers, wees er op dat ook de aannemer, „een koppelbaas" noemde hij hem, niet vrijuit is gegaan. Van K. had recht op de vakantiebonnen, die hem door de aannemer waren onthouden. „Hij is het slachtoffer van een geraffineerde vorm van uitbuiting door een malafide on deraannemer", aldus mr. Spren gers. Van rechtbankpresident mr. Koot te en van officier mr. Dek kreeg de advocaat te horen dat hij bij het uitspreken van woorden als „koppelbaas" en „malafide" wel enig bewijs zou moeten leveren. Sprengers: „Ik heb contacten met de hout- en bouwbonden. Ervaringen met faillissementen in de bouwwereld brengen my tot dit oordeel. Bovendien: vakantiebonnen horen iedere week bij het loon te worden ge geven". De raadsman pleitte ervoor om de straf te beperken tot drie maan den, de tijd die Van K. al in voor arrest heeft doorgebracht. „Geef hem de mogelijkheid om terug te keren in de maatschappij, zich te bevrijden van het alcohol probleem en zich te laten om scholen' Van K. hangt ook nog de uitvoering van een voorwaar delijke straf van acht weken bo ven het hoofd, die hij aan een vo rig jaar gepleegde inbraak heeft overgehouden. De uitspraak is over twee weken. LEIDEN - Abusievelijk is afgelo pen vrijdag in deze krant vermeld dat penningmeester Van Dijk van de Algemene Minder Validen Organisatie is opgevolgd door de heer Rensen. Zijn opvolger is de heer H. Harte- velt. Het dagelijks bestuur van de AM- VO wordt nu gevormd door voor zitter N. P. A. Esman, secretaris W. G. H. Berntssen en penning meester H. Hartevelt. De nieuwe voorzitter blijft zijn werk als adviseur sociale wetge ving uitvoeren. LEIDEN - "De Pieterskerk is weer onderdak". Dat zei mr. K. J. Cath, voorzitter van het college van bestuur van de rijksuniversiteit, gister middag ter gelegenheid van het schenken van pannebier in de Pieters kerk. Het schenken van pannebier, of een andere drank, is een tradioneel ge bruik uit de bouwwereld wanneer alle pannen weer op het gebouw liggen. Dat was gisteren het geval met de Pieterskerk die jarenlang heeft gelekt als een mandje maar sinds kort weer helemaal onder de pannen is. Reden voor het bestuur van de Stichting Pieterskerk Leiden om samen met de bouwvakkers het glas te heffen op het succes van de restauratie werkzaamheden. Mr. Cath, waarnemend voorzitter van het stichtingsbestuur, noemde het pannebier een belangrijk moment tijdens het herstel van de oude Pie terskerk. Oud-burgemeester Vis, tot voor kort voorzitter van de stich ting, was gistermiddag bij de feestelijke bijeenkomst aanwezig als blijk dat hij de restauratie nog steeds met belangstelling volgt. Het is de bedoeling dat de nieuwe burgemeester van Leiden weer voorzitter wordt van de Stichting Pieterskerk. Als alles volgens plan verloopt zal de kerk in de loop van 1982 weer in gebruik worden genomen. LEIDEN - Loco-burgemeester en mevrouw Waal hebben gistermid dag weer een bezoek gebracht aan een zestigjarig getrouwd echtpaar. Het betrof de heer en mevrouw G. Glasbergen-van den Wijngaard aan de Beethovenlaan 3t die zestig jaar met elkaar in de echt zijn verbonden. Die mogelijkheden zijn er wel in het grootste gedeelte van de Me- renwijk. Maar in vergelijking met het huidige ophaalschema van tweemaal per week betekent dat geen besparing voor de gemeen te. Voor het personeel van de rei- Aan Ir. Driessenstraat LEIDEN - Als het aan de gemeen- telijke.commissie voor economi sche aangelegenheden ligt ko men er geen showrooms aan de r. Driessenstraat. Een meerderheid van de commissie vond dat de beschikbare ruimte beter benut kan worden voor de bouw van kantoren en praktijkruimten. CDA-er Bleijie meende dat een uit zondering gemaakt zou kunnen worden voor autoshowrooms. Garagebedrijven die uit de ver gescheiden hebben doen alle moeite om de zaken weer bij el kaar te brengen. Bovendien is de beschikbare ruimte waarschijn lijk te gering voor de uitstalling van voldoende auto's. Zoals al eerder bekend werd, is er inmiddels één gegadigde voor vestiging aan de ir. Driessen straat. Het Leger des Heils wil er een nieuw gebouw neerzetten omdat de huidige ruimte aan de- Hooigracht te krap is. LEIDEN - De kans dat de plastic vuilniszak uit het Leidse stads beeld zal verdwynen en wordt vervangen door de mini-contai ner (een grote plastic bak op wiel tjes) zit er op korte termijn niet in. Dat bleek uit de discussie die gis teravond in de gemeentelijke commissie voor economische aangelegenheden werd gevoerd. Volgens reinigingsdirecteur Van Overmeire is er in de binnenstad onvoldoende ruimte om die con- tainers te plaatsen en geldt dat zelfde voor flatwoningen. nigingsdienst zou het wel een verlichting van de taak beteke nen. Onderzoekingen hebben uitgewezen dat de belasting van de ophalers ruim twintig procent lager ligt. Directeur Van Overmeire wees er op dat tot dusver vrijwel alleen proeven zijn genomen in wijken, waar de plaatsing van een mini- container weinig of geen proble men opleverde. De ervaringen daar zijn over het algemeen gun stig. De leverancier van de mini- containers is bereid de gemeente Leiden gedurende een half jaar 4000 containers gratis ter be schikking te stellen en de huis- vuilophaalauto's gratis om te bouwen. Na dat half jaar zou er geënquê teerd moeten worden en moet de raad een beslissing nemen om de mini-containers al dan niet in te voeren. Verschilllende commis sieleden merkten gisteravond op dat een proefneming tevens een verkapte aankoop van de contai ners inhoudt. Immers wanneer de proef positief wordt beoor deeld, kan de gemeente er niet meer onderuit om de mini-con tainers aan te schaffen. Vooral tegen dat laatste punt hikte men nogal aan, omdat zo'n con tainer ruim honderd gulden kost en het een investering van ruim vier ton betekent De commissie ging ermee akkoord dat de reinigingsdirecteur alle voors en tegens nog eens in een nota zal samenvatten en dat de kwestie daarna opnieuw ter sprake zal worden gebracht. i

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 4