Nieuwbouw 'Buitenhof' loopt vertraging op [L eidse agenda Kermis in Oegstgeest "Oponthoud 'Buitenhof' belemmert doorstroming" m Autoduwen in Zoeterwoude Cursus voor leerlingen moeder-mavo om lagere- schoolkennis op te halen Wassenaar beperkt rijden over strand WOENSDAG 23 APRIL 1980 OEGSTGEEST - De feestelijkheden rond koninginnedag en 5 mei beginnen in Oegstgeest op vrijdag 25 april om 16.00 uur, wanneer de kermis aan de Lijtweg wordt ge opend. Deze kermis is vervolgens zaterdag 26 april de gehele dag geopend, zondag gesloten, en maandag 28 en dinsdag 29 april vanaf 16.00 geopend. Dinsdag 29 april staat verder in het teken van een traditionele lam pionoptocht die begint bij het Rosarium aan de Louise de Co- lignylaan. Up koninginnedag zelf beginnen de feestelijkheden al om 8.15 uur. Dan wordt de vlag namelijk ge hesen op het voorplein van de Terweeschool. Daarop aanslui tend volgt een aubade. Burge meester Scheenstra zal de auba- de in ontvangst nemen en de feestviering openen. Van 10.00 tot 12.00 uur is er een tafeltenni- sinstuif, die zoals voorgaande ja ren wordt georganiseerd door de tafeltennisvereniging "Mizu". Het toernooi vindt plaats in de gymzaal aan de Apollolaan zal duurt tot 12.30 uur. Op dezelfde tijd. dus van 10.00 tot 12.00 uur is er aan de Prins Hendriklaan een ringrijderij met paarden en rij tuigen. De route van deze ringrij derij eindigt btf de Julianalaan. Voor jongeren boven de 18 jaar is er 's ochtends bovendien nog tonknuppelen op bet terrein aan de Hofdijck. De middag van koninginnedag ziet er als volgt uit: van 12.30 tot 14.30 uur een rolschaatsshow "Holiday on wheels". Op het terrein aan de Irislaan wordt door de Eerste Winschoter Kunstrolschaatsver- eniging "De Molenstad" een rol- schaatsdemonstratie gegeven, 's Avonds is er tenslotte een disco in het gemeente-centrum. Me dewerking wordt verleend door "Randstad Drive-In Show". Toegang is gratis. De dag wordt afgesloten met een groot vuurwerk aan de Laan van Alkemade om 22.30 uur. Op zondag 4 mei is er een herden kingssamenkomst bij het mo nument in het Bos van Wyckers- looth ter herinnering van de ge vallenen in het verzet tijdens de Tweede Wereldoorlog. Op de bevrijdingsdag ziet het pro gramma er tenslotte als volgt uit 9.30 tot 10.30 uur, gekostumeerde kinderoptocht onder het motto "klederdracht". 10.00 uur, muzi kale rondgang door muziekver eniging St. Matthias, show bij de Van Eysingabrug over het Oegst- geesterkanaal. 11.00 uur, para chutespringen bij dezelfde brug. 11.30 uur, aropping van verras singspakketjes op terrein bij de brug. 13.30 uur tot 15.30 uur, waterspelen in Poelmeer. 14.00 tot 15.00 uur, trottoirtekenen onder luifels van De komende dagen treft u op deze pagina het programma aan van de oranjeverenigingen in de gemeenten Leiderdorp, Oegstgeest, Voorschoten, Wassenaar, Warmond en Zoeterwoude. Vandaag beginnen we met Oegst geest en Zoeterwoude. winkelcentrum Lange Voort. 14.00 uur, simultaanschaakwed- strijd met Alexander Münning- hof. 14.00 uur, tobbetje steken bij Irislaan. 15.00 tot 17.00 uur, be vrijdingsfeest 60-plus. Feestelij ke middag voor bejaarden in het gemeentecentrum. 15.00 uur, goochelvoorstelling in de Bali- straat. 15.00 uur, gymnastiek- demonstratie aan de Inslaan. 15.00 uur, voetbalwedstrijd tus sen het Nederlands Politie-elftal en een selectie-elftal uit ASC II DO en W Oegstgeest. Op het ASC-terrein achter de Kempe- naerstraat. 16.00 uur, ronde van Oegstgeest, wielerronde vanaf ingang LMHC 20.00 tot 23.00 uur, feestavond voor volwassenen in het gemeentecentrum. Bingo en dixieland. Toegang gratis. ZOETERWOUDE - "Wees niet schuw, geef ijzeren Nel een duw". Onder dit motto verzorgt de Zoeterwoudse carnavalsclub het onderdeel autoduwendat een van de festiviteiten vormt die het oranjecomité op 5 mei in Zoeterwoude houdt. De deelnemers aan clitfeeston- derdeel moeten pogen om een auto met vier mensen binnen een bepaalde tijd zover mogelijk weg te du- In Zoeterwoude begint het oranjefeest al komende maandagavond met klaverjas- en sjoelwedstrijden in de Eendenkooi. Een dag later is in hetzelfde ge bouw een discoshow. Het zwaartepunt van de feesten ligt op 5 mei, in verband met de kroningsplechtighe den op 30 april. Op koninginnedag zelf vindt om 8.00 uur het hijsen van de vlag plaats op de hoek OranjelaanIHoge Rijndijk. Een halfuur later wordt in het hele dorp een attentie rondgebracht. Om 11.30 uur begint de kinderoptocht met een show op het parkeerterrein van de Eenden kooi Op de Loethe zijn om 1230 uur kinderspelen. Een uur later beginnen'op hetzelfde terrein oude volksspelen, waaronder touwtrekken, kruiwagenlopen en zaklo- pen. In Don Bosco is 's middags een discobal en 's avonds het traditionele oranjebal. 's Middags is er nog vanaf 14.00 uur een ballonnenwedstrijd bij de zaal "Het Witte Huis" en om 17.00 uur begint een gezinstrimtocht vanaf de Eendenkooi. Zaterdag 3 mei begint in Zoeterwoude de kermis bij de Eendenkooi. De dodenherdenking op 4 mei wordt ge houden in de vorm van een stille mars door het dorp die eindigt bij het gemeentehuis. Om 20.15 uur wordt in de Eendenkooi een fototentoonstelling geopend met een overzicht van de jaren 1940-45. Op 5 mei begint om 9.00 uur in "Ons Huis" en bij veel animo ook in de gymnastiekzaal a in de Schenkelweg een volleybaltoernooi. Op hetzelfde tijdstip start op het SJZ-véld een voetbaltoernooi voor klassen van de lagere scholenZowel meisjes- als jongensteams kun- nen daaraan meedoen. Fietstocht Om 10.00 uur begint een fietstocht voor het hele gezin door het dorp. Ook zijn er rond dat tijdstip opdrach- tenspelen in de sporthal van de Eendenkooi .Om 12.00 uur volgt de Klaverloop. Een uur later kunnen alle kleine kinderen gaan schatgraven in de Zandbak aan de Oranjelaan. 's Middags is een vliegerwed strijd op het sportpark "Haasbroek" en een open ta feltennismiddag in het Centrum aan de Schenkel- wegrOm 14.00 uur is weer een kinderfeest in een nog niet bekend gebouw. De wedstrijden voor radiogra fisch bestuurde auto's vinden eveneens vanaf 14.00 uur plaats op het basketbalveld bij de Jan van Ban- ningstraat. Sport en spel in de Eendenkooi staat eveneens om 14.00 uur geprogrammeerd. Het klapstuk van de feestelijkheden op deze dag wordt vanaf 1630 uur ongetwijfeld de eerdergenoemde au- toduwwedstrijd in de Jan van Banningstraat. Om 17.00 uur begint in het Julianapark een openlucht maaltijd voor de Zoeterwoudenaren plaats. Als afsluiting van de dag en van de feestelijkheden is er dan om 21.00 uur nog een lampionnentocht door het dorp. Een uurtje eerder kan men in "Ons Huis" nog deelnemen aan klaverjaswedstrijden. LEIDERDORP - "Gelukkig heb- ben we als woningbouwvereni ging in Leiderdorp nooit enige toezegging gedaan. Desondanks blijft de teleurstelling voor de mensen die op een huis zitten te wachten groot. Het is erg jammer dat ook wij niet kunnen door bouwen". Dit zegt voorzitter G. P. Duiven voorde van de Algemene Wo ningbouwvereniging Leiderdorp (AWL) in een reactie op de bouw- vertraging in "Buitenhof'. Vol gens hem is Leiderdorp niet meer het "mekka" van woningzoeken den die in Leiderdorp soms sneller konden worden geholpen aan woonruimte dan in Leiden. "Niet alleen konden we relatief sneller helpen ook de iets jonge ren konden nogal eens bij ons te recht. Aan de horizon worden echter ook in Leiderdorp toe standen van de woningnood zichtbaar zoals die zich bijvoor beeld in Leiden voordoen. Het aantal inschrijvingen dat we binnen krijgen is onrustbarend te noemen. Dat zijn er zo'n 40 per maand. Op dit moment hebben we over de 700 woningzoekenden geregistreerd. En je kan ze ner gens kwijt, terwijl je weet dat er rond de 400 zeker geen huisves ting hebben. De goedkope wo ningwetwoningen in "Buiten hof' zullen aanmerkelijk duur der worden en ver over de 500 gulden per maand moeten op brengen. En daar zit het grote ge want de doorstroming i zichtbaar. Het invullen i wordt hierdoor merd" belem- Het goedkope woningbezit wordt niet langer vrijgemaakt door mensen die naar een duurdere woning verhuizen. Dat wordt erg onaantrekkelijk voor hen, aange zien de huizen in "Buitenhof' relatief duurder zullen worden dan in "Voorhof', terwijl ze waarschijnlijk kleiner zullen zijn. Nee, hierdoor zal de lijst van wo ningzoekenden steeds groter worden", zegt DuivenVoorde die nu al kan aankondigen dat de in schrijvingsnormen binnenkort veel hoger komen te liggen. "Volgende week gaan we met een nieuw puntenstelsel naar de ge meente voor goedkeuring. Dit houdt onder andere in datje niet drie, maar vijf jaar inwonend moet zijn terwijl ook de opgetel de leeftijden van samenwonen den hoger komt te liggen om in aanmerking te komen voor woonruimte. Per 1 oktober be kijken we alle ingeschrevenen opnieuw en er zullen zeker af vallers zijn. Maar de moeilijkste groep die zichzelf het minst kan bedruipen, proberen we met deze nieuwe regeling zoveel mogelijk te helpen", aldus de voorzitter vande woningbouwvereniging. "Buitenhof' in Leiderdorp. Het wegenpatroon voor de nieuwe wijk in de polder wordt langza plan met huizen zal echter een jaar langer gaan duren omdat de polderbodem te drassig is. LEIDERDORP - Met ingang van het nieuwe schooljaar zal ook voor Leiderdorpers een schakel cursus worden gehouden. Deze cursus, die er komt op initiatief van het college van burgemeester en wethouders, biedt de gelegen heid om de kennis van de vijfde en zesde klas van de lagere school op te frissen. Bovendien kan de cursus een schakel zijn naar het MAVO-onderwijs volwassenen. De cursus wordt gegeven door de Leidse dag/avond schölenge- meenschap "Boerhaave". De les sen zullen echter plaats vinden in een Leiderdorps schoolgebouw. Welk gebouw is nog niet bekend. Dat hangt af van de wijk waar de meeste cursisten vandaan ko- Op 28 april zal er voor de Leider dorpers een voorlichtingsavond omtrent de schakelcursus wor den gegeven (om 20.00 uur in het gemeentehuis). Enige leraren zullen dan het een en ander ver tellen over de cursus die in Lei den al vier jaar draait. De cursus is eigenlijk "bedacht" toen bleek dat een groot aantal mavo-cursisten van Boerhaave, die gemiddeld toch wel zo'n twin- tig jaar geleden de schoolbanken hebben verlaten, een grote ach terstand hadden op het gebied van grammatica en rekenen. Er werden extra lessen Nederlands gegeven, buiten de'normale ma- Om dit probleem nu slag voor te zijn, helpt de schakelcursus om de weggezakte kennis weer wat op te halen. Dit gebeurt in dertig avonden, ver deeld over één schooljaar. In Leiden an andere omliggende gemeenten is gebleken dat de mensen die een schakelcursus volgen, voor 90 procent door stromen naar het middelbaar on derwijs. De reden waarom men sen de studie weer willen oppak ken, is vaak omdat ze zelf vinden dat ze een achterstand in de ont wikkeling hebben, omdat ze hun opgroeiende kinderen bij het huiswerk willen helpen, of omdat ze sociaal contact zoeken. LEIDERDORP - De voorbereidingen die nodig zijn om in de Leiderdorpse nieuwbouwwijk "Buitenhof' de eerste huizen te kunnen bouwen, nemen een jaar langer in be slag dan de gemeente Leiderdorp oorspronkelijk had voorzien. Gebleken is dat de grond in deze polder veel drassiger is dan was verwacht. Een en ander heeft tot gevolg dat de grondprijs, maar ook de prijs van de huizen beduidend hoger komt te liggen. Een ontwikkeling die Leiderdorp over niet al te lange tijd opzadelt met de nodige problemen, die nu in elk geval nog moeilijk oplosbaar lijken. De wethouder van ruimtelijke or dening Meerburg zegt zelf ge schrokken te zijn van de resulta ten, die een laatst gehouden bo demonderzoek in "Buitenhof' heeft opgeleverd. "We hadden berekend dat we dit jaar nog WASSENAAR - Het zal binnenkort verboden zijn met auto's, motoren en bromfietsen op het strand te rijden. Ook aan het rijden te paard zullen verdere beperkingen worden opgelegd. Dit heeft de Wassenaarse raad beslo ten door het veranderen van de politieverordening. Strandbezoekers ondervinden in toenemende mate hinder van rijdieren en voertuigen. Het berijden van het strand met paarden is de afgelopen jaren sterk toegenomen. Bovendien rijden er met de komst van de kust- zeilvereniging steeds meer trekvoertuigen over het strand. Het gebruik daarvan beperkt zich echter niet tot het verplaatsen van boten. Het "bravourrijden" komt steeds meer voor. Daarom besloot de raad om onmiddellijk een wijziging door te voeren, opdat tegen de overlast kan worden opgetreden. VW-kiosk De voormalige Wassenaarse WV-kiosk zal tijdelijk worden "bemand" en bewoonbaar gemaakt. Goulooze (PvdA) wenste binnen afzienbare tijd heroprichting van de WV met de gemeente als deelnemer. Het Wassenaarse gemeentebestuur zal verder in daarvoor in aanmerking komende gebouwen energiebesparende werkzaamheden uitvoeren. Goulooze (PvdA) drong nog aan op spoedig overleg in de regio Leiden over het Woonwagenvraagstuk. Anders zou de gemeente naar zijn mening wel eens door een plan van de hogere overheid kunnen worden overval len konden beginnen met de bouw van de eerste huizen. Dat wordt nu zeker een jaar later. Niet alleen de lange weg van het overleg met de provincie over de woning dichtheid in "Buitenhof' is de oorzaak geweest van het lange uitblijven van de bouw ook het bouwrijp maken van het terrein en het aanleggen van het wegen- stramien blijkt veel langer te du ren door de drassige grond". Grote gevolgen "Eerder gedane bodemonderzoe ken wezen uit dat de grond in "Buitenhof-Oost" zeer sterk leek op die van de grond in "Voorhof'. Wat nu tijdens een nieuw onder zoek bleek, is dat een eind verder de polder in, dus meer van de wijk "Voorhof' af de grond vol gens het onderzoekbureau min stens één a twee jaar bouwrijp moet zijn gemaakt, voordat de boel helemaal de grond in is ge zakt door het zwóre pakket zand dat op de bodem ligt. En wij had den net als in "Voorhof' gere kend op zo'n negen maanden zegt Meerburg, die vertelt dat dit uitstel grote gevolgen zal hebben. "Ten eerste betekent dit dat we ernstig moeten overwegen de grond in "Buitenhof-Midden" op te gaan spuiten met zand. En dat is veel duurder. In Oost hebben we de eerste wegen aangelegd, waardoor min of meer vaststaat waar de huizen komen te staan. Dit hebben we gedaan aan de hand van tekeningen die de be geleidingscommissie "Buiten hof-Oost" twee jaar terug heeft gemaakt. Je kunt alleen nog maar het type huizen veranderen, voor de rest zit je aan de tekeningen vast." "Een ding is echter duidelijk ge worden: door de enorme stijging van de bouwkosten zullen de meeste leuke dingetjes in de wo ningwetwoningen en de premie A-woningen - de zogenaamde sociale woningbouw - achterwe ge moeten blijven. Er zal sober der moeten worden gewerkt, kleiner en met minder variaties dan de begeleidingscommissie zich dat had voorgesteld. Het zullen rechtere rijtjeshuizen worden dan oorspronkelijk de bedoeling was. Tevens zullen we aan beperkte hoogbouw moeten gaan denken, zonder daarbij de oorspronkelijke plannen geheel te verlaten. Anders hebben we twee jaar voor niets gepraat," meent Meerburg, die er alles aan wil doen om zo snel mogelijk met maatregelen en alternatieven te komen. geval enkele woningen neer te zetten." "Maar voor die plekken staat, in het bestemmingsplan geregeld dat deze dienen voor bijzondere doeleinden. Eer je alle bezwaren die ongetwijfeld worden inge diend hebt behandeld loop je al weer achter alle ontwikkelingen aan", zegt de Leiderdorpse wet houder, die verder nog zal moe ten afwachten of het middelste gedeelte van "Buitenhof' mag worden bebouwd. "Want in het nieuwe bestemmingsplan staan tegenwoordig ook geluidsnor men. Dat kan misschien beteke nen dat we een strook grond langs de Engelendaal onbe bouwd moeten houden. En dat maakt de opbrengst van de grond alleen maar minder, omdat die moet worden goedgemaakt door de verkoop van de bebouwde „MM..mi.. grond." böuwdtètajgen!Maija jemöët "Het clubje enthousiastelingen dat Eert boze automobilist LEIDEN - Een zeer kwade au tomobilist sloeg gistermid dag enkele flinke deuken in het portier van de auto van een Hagenaar. Het voorval speelde zich af op de Oude Vest. De inwoner van de Residentie werd klem gereden door een persoon die in verboden richting reed. Toen de wagens naast elkaar stonden', begon de laatste te schelden en te spugen. Bo vendien sloeg hij op het dak en schopte hij tegen het por tier van de wagen van de Ha genaar, die zo snel mogelijk zag weg te komen en aangifte bij de politie deed. Verzakking "Ik zal me sterk maken ste huizen zo snel mogelijk ge- dan met een noodbestrating een noodriolering werken, die te- zijnertijd door de verzakking van de grond weer helemaal opnieuw moet worden gemaakt. En dat kost enorm veel extra geld, het geen we in de grondprijs door moeten berekenen. Er is al uitge keken naar een andere lokatie waar we het eventueel kunnen bouwen. Dat zou bijvoorbeeld kunnen op het terreintje in de Gaarmeesterstraat, naast het Zijlkwartier. Ook zou de plek op de hoek van de Gallaslaan en de Voorhoflaan eventueel kunnen worden gebruikt om daar in elk i graag milieuwoningen wilde bouwen zullen denk ik van hun doelstellingen af moeten zien. De 250.000 gulden die de huizen denk ik moeten gaan kosten, zal niet door iedereen kunnen wor den opgebracht. De zeven men sen die zelf hun huis wilden bou wen en dat drie jaar geleden al hadden aangevraagd, verliezen hun animo voor hun plan denk ik ook wel. Uitstel betekent alleen maar duurder bouwen, zodat er wel enigen zullen afhaken. En dat is een hard gelag", meent Meer burg. ROEL ZAADNOORDIJK Kleedkamers voor SJZ ZOETERWOUDE - In verband met een nijpend kleedkamerstekort heeft het bestuur van de Zoeter woudse voetbalvereniging SJZ al enige tijd geleden besloten er twee kleedkamers bij te bouwen. Op het moment bestaat het com plex in het sportpark aan de Nieuwe Weg uit vier voetbalvel den, zodat er acht elftallen tege lijk actief kunnen zijn. Er zijn echter maar zes kleedkamers. Een architect heeft uitgerekend dat de kosten van de bouw van deze nieuwe kleedkamers op 140.000 gulden zouden uitkomen. Wan neer de leden echter ook de han den uit de mouwen steken, kun nen deze kosten worden terug gebracht tot 60.000 gulden. Woensdag Leiden Augustinus - avond over wetweten- schappelijk onderwijs, 20 uur. Schouwburg - 20.15 uur. "Bedrog", Ha rold Pinter. Nieuwe Rijn 20a - vrouwencafé, 21 uur. Voorschoten - fractievergadering D'66, gemeentehuis, 20 uur. Wassenaar - Nieuw Neijevelt, informa tie-avond Vrouwen Troef, 20.30 uur. Donderdag Leiden Stadhuis - commissie maatschappelijke aangelegeheden, 20 uur. Filmhuis - Leids Vrijetijdscentrum, vrouwenfilm, 21 uur. Kijkhuis - Vrouwenkerkchoorstraat 17, film: "Sunset Boulevard", 20 en 22.15 Vegetarische Kookcursus - van 9.30-11.30 uur, Breehuys, Breestraat 19, tel: 130983 Nieuwe Rijn 20a - werkgroep homofilie, open café avond, 21 uuY. Welfare-lokaal Rode Kruis - Leidseweg 33, Voorschoten, tel 01717-3309, spreekuur voor invaliden, 19-20 uur. Architektenwinkel - Hooglandsekerk- gracht 32, vrij advies, 19.30-21.30 uur. Architektenwinkel - Pieterskerkhof 18, vrij advies, 20-21 uur. Breehuys - ingang Schoolsteeg, werklo zen adviescentrum, vrij van 14-16 uur. Volkshuis - Haarlemmerstraat 73b, open middag 14-16 uur, kaarten, sjoelen en andere spelletjes. Werkgroep Dienstweigeren - Troef, Noordeinde 2a, van 20-21.30 uur. Voor lichting en begeleiding dienstweigeren, ook tel: 140866. Femke - ontmoetingscentrum voor vrouwen do van 10-13.30 uur. Leiderdorp - 20 uur, gemeentehuis, schoolraad. Zoeterwoude - 20 uur, gemeentehuis, raadsvergadering. Warmond - 20 uur raadsvergadering, gemeentehuis. Apotheken De avond-, nacht- en zondagsdienst van de apotheken in de regio Leiden wordt waargenomen van 18-25 april door apo theek Tot Hulp der Mensheid, Rosmolen 13,Leiden, teL 121060. En door apotheek Voorschoten, Leidseweg 66, teL 2525, Voorschoten. Wijkverpleging Leiden - Interkruis, Middelweg 38, tel. ten noorden van de Rijn: 134604, tel; ten zuiden van de Rijn: 121753. Lciderdorp/Zoeterwoude Rd. - ge zondheidscentrum, Berkenkade, Lei derdorp, tel: 410131, spreekuur ma t/m vrij van 14-15 uur. Oegstgeest - Interkruis - Lijtweg 7, te'.: 154500. Voorschoten - Gezondheidscentrum, v.d. Waalslaan, tel: 4641. Warmond - Zr. J. Zanting, Buddenborg- straat 7. Hillegom, tel 02520-29060. LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN LEIDEN Postbus 54. 2300 AB LEIDEN Telefoon 071-144941 Voor betaling van abonnementsgelden uitsluitend giro 28884. Kwartaalabonnement 46.30 per póst f 66,40 Abonnementsgelden bij vooruitbetaling te voldoen. Bij automatische overschrijving geen Adjunct-hoofdredacteur: Rubriekchefs: A van Leeuwen (stad) J P Westerlaken (regio) B Paauw (binnenland) J Ruygrok-Hoogeveen (buitenland) A A. van Brussel (sociale economie) P.J de Tombe (sport) P.C. Rosier (radio en televisie, kunst) leven) Aangesloten bij de Gemeenschappelijke Persdienst met eigen correspondenten o.a. In: Bonn, Brussel, Londen, Parijs, Washington, Cairo, Redactie Randgemeenten Telefoon 071-144941 toestel 219. Privé: C Smits, Bachstraat 25. Leiden, tel. 071-763320 Ch. Lennartz, Maredijk 33a, Leiden, tel. 071-133202. Correspondenten: R. Zaadnoordijk Te'. 071-121481. Oegstgeest: H. Senders, 071-155854. Voorschoten: J. Peters 071-769935. Warmond: K. Prins 01711-11266. Zoeterwoude: R. Stevens 071-890847 Zoeterwoude: Olaf Hoenson 01715-1896 Leiderdorp. F. Snijders 071-893841

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 2