Spannend cadeau in de Boekenweek. 'Fout in constructie was niet oorzaak ramp' door Sjak Jansen Sassenheimer Walenkamp hielp bij bergen Noors hotelplatform Schorsing Hofjes Onderzoek naar zin van contact met Palestijnen I3CI=KI:NWI:I:K WOENSDAG 23 APRIL 1980 Er gaat geen doordeweekse dag voorbij, of ik ben in de stad en regio wel op zoek naar mensen en dingen voor deze rubriek. Tips en wensen voor 'Publiek' kunt u 's middags tussen één en twee uur aan mij kwijt, tel 071-144941, toestel 215. Schrijven mag natuurlijk ook. Bergingsexpert Hans Walenkamp gelooft niet dat et Kielland. Hij denkt eerder aan de ankers. "Eén poot i meer druk op de andere en is de D-poot afgebroken". i fout in de constructie oorzaak was van de ramp met de in het platform was niet verankerd. Daardoor ontstond „Het platform ligt thans in een Noors fjord voor anker en voorlopig is het een zaak van verzekeringsdeskundigen. Een kwestie van uit dokteren of het nog de moeite loont dat platform te hérstellen. Maar als je het mij vraagt", zegt Sassenheimer Hans Walenkamp, „kun nen ze dat ding beter ergens, waar het flink diep is, laten zinken." Walenkamp, één van de bergingsexperts van Smit Inter nationale, is zojuist teruggekeerd van het olieboorge- bied Ekofisk, waar zich eind vorige maand met het kap seizen van het Noorse hotelplatform Alexander Kiel land de grootste ramp in de geschiedenis van de olievel den in de Noordzee voltrok. ders die kraanarmen, anker draden, enfin alles wat er on der aan hing, er af te bran den." De 42-jarige Sassenheimer heeft daar gedurende drieën halve week geholpen de boel in rechte banen te leiden. Hoofdzakelijk adviezen ge geven bij het wegslepen van de gekapseisde Alexander Kielland en het bergen van de ruim 125 doden, die deze ramp heeft geëist. Nippertje Volgens Walenkamp zou het schrikbarende dodental stel lig nog veel groter zijn ge weest wanneer de Kielland daadwerkelijk in botsing met het produktieplatform was gekomen, hetgeen nu nog op het nippertje werd voorko men. Waarmee we tevens werden behoed voor een mi lieuramp want ongetwijfeld zou er in dat geval een pijplei ding zijn kapot gevaren. ,Er ligt daar in zee een heel netwerk van pijpleidingen, dat zou je voor de grap eens moeten zien", vertelt Walen kamp. „Om die pijpleidingen niet te beschadigen was het zaak met onderwaterbran- Fjord „Dat platform moest voor verdere inspectie naar een goed beschut fjord wor den gesleept. Met de Noorse autoriteiten in Stavanger hebben we toen besproken hoe we dat zo veilig mogelijk konden doen." „We zijn uiteindelijk met vijf sleepboten van elk negendui zend pk, één boot met sonor (dat is radar onder water) en twee trawlers met een groot net om het zaakje bij elkaar te houden naar Stavanger geva ren. Met een snelheid van twee mijl per uur." „Van het Ekofiskgebied naar Stavanger is zo n 270 mijl, re ken dus maar uit hoeveel da gen we er over hebben ge daan. Het heeft in elk geval heel wat voeten in de aarde gehad." Weerbericht „We waren natuurlijk erg af hankelijk van goede weerbe richten. Enfin, we hebben het er goed afgebracht, ook al hadden we veel slecht weer. Dat heeft een en ander wel hét nodige vertraagd. Evenals trouwens de geschiedenis met dat andere platform dat ook slagzij maakte, maar ge lukkig nog overeind kon worden getrokken." „We zagen dat platform wel tel kens vijf graden heen en weer gaan, maar we sloegen er ver der geen acht op omdat we wisten dat ermee getest werd. Maar ineens dook-ie vijftien graden weg. Tja, en dat was niet volgens plan". Fout Algemeen wordt aangenomen dat het ongeluk met de Alexander Kielland te wijten is aan een fout in de construc tie van het platform, dat van Franse makelij is. Walen kamp denkt er heel anders over. „Dc Alexander Kielland heeft tien ankers. Maar daar van zijn er slechts acht ge bruikt." „De C-poot was niet verankerd. Daardoor kreeg je meer druk op de B- en de D-poot en toen is de D-poot afgebroken. Volkomen geknakt. Daar moet een kracht van hon derdduizenden kilo's mee gemoeid zijn geweest." „Die twee ankers zijn wellicht niet gebruikt geweest omdat er, met het produktieplatform er naast, amper ruimte is die ankers neer te laten." Vulkaan Toch zijn dit dingen die, vol gens Walenkamp, nimmer mogen gebeuren. „Juist bij de Noren niet", meent hij, „want zij hebben al zulke strenge voorschriften. Maar voorlo pig zijn alle vergunningen voor dit type platform inge trokken. Het zustereiland, de Henrik Ibsen, is meteen bui ten gebruik gesteld." De Noorse vakbonden verlan gen nu logischerwijs ver hoogde veiligheid op de booreilanden. „Als arbeider zit je natuurlijk op een vul kaan. Daarom heeft men op een zeker moment de hotel accommodatie er van ge scheiden. Maar nu maak je het mee dat zo'n hotelplat form het begeeft, nog voordat zo'n gasbel de kans krijgt om te ontploffen". Shock Over de stemming aldaar zegt Walenkamp: „Het leven gaat er gewoon door. Het gaat er allemaal zo vlug. Er is wei nig tijd voor droevenis. De shock komt straks pas, als die lieden beselTen dat ze op het randje van de dood heb ben verkeerd." Thans wordt dus uitgepuzzeld of het rendabel is de Alexan der Kielland op te knappen. „Als bergers zijn wij van Smit uiteraard zeer geïnteres seerd", verklapt Walenkamp. „Want dat ding overeind te trekken, is een hartstikke mooie klus natuurlijk!" Linksboven de resterende vier poten van het platform Alexander Kielland. Op de voorgrond het produktie platform Albuskjell. Kielland net niet in botsing kwam. «IK jviiilüwy 't r~r tj O O TJ "T^ TTTT T~^ "JVT Het plaatsen van brieven van lezers betekent niet dat de i 1 Pj ff V_>4 il JL\Jl I V ijl l redactie de daarin weergegeven mening onderschrijft. "T*7 Brieven kunnen van redactiewege worden ingekort %'v v v V- - ADVERTENTIE In het LD van 9-4-'80 stond een ar tikel over de schorsing van dhr. Pikaar als huismeester bij de PCW. Met verbazing hebben actiecomité PRESSIEGROEP - Een pressie-, groep, bestaande uit onder'meer Utrechts burgemeester Vonhoff, de Utrechtse hoofdofficier van justitie Van Dijken én enkele psychiaters, gaat proberen de grote psychiatrische ziekenhui zen in de regio Utrecht via druk op subsidiegevers te dwingen agressieve patiënten op te ne men. Tot dusverre weigerden de ze instellingen deze lastige men sen te behandelen, waardoor hun psychische nood steeds groter wordt en er tenslotte grote onge lukken gebeuren. Dit probleem speelt overigens in het hele land. en bewoners daarin de reactie gelezen van het CTW-bestuurlid, dhr. Van der Niet. Hij verklaarde, dat dhr. Pikaar geschorst was, omdat hij zijn werk niet goed zou doen. Echter in de brief die dhr. Pikaar ontving werd hem mee gedeeld, dat hij geschorst is, om dat hij zich over de PCW op on aanvaardbare wijze had uitgela ten. Als dhr. Van der Niet zegt, dat dhr. Pikaar zijn werkzaamheden niet goed deed, probeert hij toch ho pelijk niet de schuld van de slech te situatie rond de centrale ver warming af te schuiven op de huismeester. Dhr. Pikaar heeft alles in het werk gesteld om de toestand nog enigszins houdbaar te laten zijn. Een handtekenin genactie die onlangs als solidari teit met dhr. Pikaar begonnen is toont aan dat vele bewoners ver klaren dat deze huismeester dag en nacht voor iedereen klaar stond. We kunnen stellen dat de bewoners vrijwel unaniem achter dhr. Pi kaar staan. Zelfs in zijn eigen tijd bood dhr. Pikaar bij daartoe zelf niet in staat waren de helpende hand. De PCW daaren tegen is voor gegronde klachten namens alle bewoners niet thuis. Namens de SP- Hulp en Informa tiedienst, Tim van Houten Fenna Vergeer-Mudde Pr. Frederikstraat 4 Leiden. Naar aanleiding van de ingezonden brief van mevrouw Van Putten in de krant van 9 april ("Hofjes") willen wij, bewoners van het St.Salvatorshof reageren op de volkomen onjuiste en kortzichti ge voorstelling van zaken, a) De vuilniszakken. Bij ons wor den de vuilniszakken altijd op vrijdagochtend opgehaald. Die donderdagavond hadden velen van ons de vuiniszak al op de stoep gezet. Toen op vrijdagoch tend de vuilniswagen niet langs- ADVERTENTIE kwam (Goede Vrijdag) zijn deze vuilniszakken weer van de stoep gehaald en (bij hoge uitzonde ring) bij de brievenbussen gezet. b) Het hek. De schrijfster mag blij zijn te wonen op een plek waar in het weekend geen groepen rede lijk aangeschoten figuren (waar onder ook studenten) rondzwer ven en overlast bezorgen. Er zijn hier al fietsen uit het hof verdwe nen. Maar dat is niet alles. Het is niet ideaal wanneer op een war me zomerdag bergen toeristen de tuin binnen komen, rondkijken, vragen of ze van het huis binnen mogen komen en overal foto's nemen? Ten derde komen zo nu en dan kinderen met hun voetbal of wat dan ook de tuin en de be planting in een ravage omvor- c) De fietsen. Als we ze zonder risi co buiten op straat zouden kun nen zetten, zouden we dat zeker doen, want in het gangetje staan ze ook niet ideaal. d) Het van der Werff park. Wat dit met ons hofje te maken heeft ont gaat ons volledig. e) Toenadering. De enige manier om de student en de Leidenaar nog verder van elkaar te verwij deren dan nu al het geval is, is de manier die hier wordt gebruikt. Een persoonlijk gesprek is een betere t) Misbruik van gemeenschapsgel den. Restauratie met behulp van gemeenschapsgelden wil nog niet zeggen dat het 'gerestaureer de gemeenschappelijk bezit Ons Eiland ziet ook af van activiteiten op K koninginnedag LEIDEN - Ook de speeltuinvereni ging "Ons Eiland" heeft moeten constateren dat er te weinig be langstelling is voor de door hen georganiseerde activiteiten op koninginnedag. In de krant van dinsdag 15 april meldden wij al dat door de kroning van prinses Beatrix en de daarbij behorende uitgebreide reportages op radio en televisie een sterk verminder de belangstelling is voor de eve nementen in eigen omgeving. Het bestuur van "Ons Eiland" heeft in navolging van andere buurt- en wijkverenigingen be sloten hun programma niet dooi te laten gaan! Eind mei hopen zij voor de Zeeheldenwijk nog een keer een feestelijke dag met een rommelmarkt, een fietstocht en kinderspelen te organiseren. wordt. Ook warmte-isolatie wordt gesubsidieerd net zoals nog zovele andere dingen, die niet voor iedereen vrij toeganke lijk zijn. Samenvattend vinden we het jam mer dat de schrijfster op deze manier haar gevoelens kenbaar heeft gemaakt. Deze methode werkt nu niet direct bevorderlijk voor een wederzijds begrip. Hoogachtend, de bewoners van het St.Salvators hof. R. de Sevaux St. Salvatorshof 2 Leiden. Palestijnen. De Gereformeerde Kerken in Nederland zullen na gaan of het op hun weg ligt, al of niet in samenwerking met andere kerken contact te zoeken en te onderhouden met Palestijnse christenen en kerken. De werk groep (duputaatschap) "oecu mene buitenland" zal daartoe, samen met andere werkgroepen uit de synode, een beraadsgroep vormen. Die moet ook bekijken op welke manier vorm en inhoud aan mogelijke contacten moet worden gegeven en daarbij te vens de totale problematiek van het Midden-Oosten in het oog houden. De synode, deze week in Lunteren bijeen, besloot dat gisteravond naar aanleiding van een verzoek van de Wassenaarse predikant D. van der Meulen (waarover wij op de pagina geestelijk leven van za terdag jl. schreven). In zijn voor stel drong deze aan op een dia loog met de Palestijnse christe nen, van wie er in Israël ruim 200.000 wonen. Als de beraads groep, samengesteld uit de werk groepen Oecumene Buitenland, Kerk en Israël, Werelddiakonaat en Zending, haar advies heeft af gerond, zal worden beoordeeld of de instructies van deze deputaat- schappen moeten worden aange vuld of dat een apart orgaan voor het eventuele contact met Pale stijnse christenen gewenst is. De discussie verliep gisteren a niet onzer emoties. Ds. G. Homans uit Baarn noemde het voorstel-Van der Meulen een politiek gevaar. Van der Meulen beschreef de Palestijnse geschiedenis na 1918, noemde die catastrofaal en con stateerde in de zionistische ge dachten treftken van overeen- komst met de nationaal-socialis- tische ideologie. Vrijheid Kaartenactie. De Russische par tijleider Breznjev kan 200.000 briefkaarten uit Nederland te gemoet zien waarop hem wordt gevraagd, de baptistenpredikant Gennadi Kroetsjkov in vrijheid zijn ambt te laten uitoefenen. De ze landelijke actie is georgani seerd door het comité 'Steun aan vervolgde christenen', waarin de organisaties 'Kruistochten' (van de evangelist Anne van der ByD, 'Licht in het Oosten' en 'Friedes- stimme Nederland' ken. Ze sluit aan bij soortgelijke acties in West-Duitsland en Amerika. Ds. Kroetsjkov (54) is voorzitter van de Raad van Evangelie-christe- nen-Baptisten, waarin de niet door de staat erkende baptisten gemeenten zich hebben ver enigd. Van 1966 tot 1969 zat hij al gevangen. Sindsdien is hij her haaldelijk op de» vlucht geweest uit angst voor een nieuwe arresta tie. De Raad van Kerken in Nederland zegt Breznjev in een brief "met verbijstering" te hebben kennis genomen van de steeds langer wordende lijst van gearresteerde en verbannen christenen. "De ar restatie van mensen omwille-van hun onafhankelijk denken houdt een kritische discussie met de techniek en de wetenschap tegen en is daarom ook een gevaar voor de wereld". In een brief aan de synode van de Russisch-Ortho- doxe Kerk zegt de Raad van Ker ken dat het Woord van God "van ons allen vraagt, ons in te zetten voor lijdende en vervolgden". "Hoewel de sociale mensenrech ten het voornaamste doel van de Sowjet-Unie vormen, kan zonder de persoonlijke mensenrechten de vrede niet worden gediend", aldus de Raad van Kerken, die in dezelfde brief erkent, dat ook in eigen land grote fouten worden gemaakt. I Beroepingswerk. Hervormde Kerk: beroepen te Zevenhuizen (ZH) A. Schipper Willemstad, te Kootwijk G. Hendnka Zuili- chem, te Barendrecht (buitenge wone wijkgemeente) J. H. C. Olie Linschoten, te Nijverdal R. Hol- werda Apeldoorn: aangenomen naar Daarle kandidaat D. Ver boom Lexmond. Gereformeerde Kerken: aangenomen naar Lut- ten (Ov) G. EL Gerritsen Leeu warden. In de Boekenweek heeft uw boekhandel een gratis Boekenweekgeschenk voor u. En dat is dit jaar „De verdachte Verheugt" van Jan willem van de Wetering. Een boek vol avontuur en Amsterdamse humor met het politieduo Grijpstra en de Gier. De verdwenen dame, het vermoorde hondje, de heimelijke liefde van een bar meisje: schakels die leiden tot een onver wacht einde. Als u bij de erkende boekhandel voor ten minste 17,50 aan boeken koopt krijgt u „De verdachte Verheugt" cadeau. (Echter zolang de voorraad strekt.) Deze aanbieding geldt alleen tijdens de actie- periode van 17 t/m 30 april.

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 23