Creditcard en computer schakelen de mens uit BENZINESTATIONS-ONBEMAND -24 UUR OPEN Metselen op mini-formaat Wat zit erin een bitterbal? Blindklinken een popperige techniek WOENSDAG 23 APRIL 1980 PAGINA 13 Elektronische rekenmachines bij het tanken zijn onder houdsvrij, overal in te bou wen en geschikt voor alle tankstations. Verschillende fabrikanten brengen daar voor al een microcomputer systeem op de markt, dat nieuwe mogelijkheden schept om langs elektroni sche weg alle administratie-- ve- en metergegevens te ver werken. Heel duidelijk is hier het elek tronische rekentuig op weg om heel wat mensen die hun brood bij de benzinepomp verdienen, werkloos te ma ken. De vraag is of zo'n ont wikkeling ook te voorzien was geweest. Waarschijnlijk niet, omdat niemand jaren geleden had kunnen voor spellen dat de industrie, die weliswaar dat kleine, won derlijke zakrekenmachientje heeft mogelijk gemaakt, ook in zo'n korte tijd betrouwbare rekenmachines zou gaan le veren voor industriële toe passingen. Toen dat eenmaal gebeurde, was het hek van de dam. Zeker op plaatsen waar werk betrekkelijk eentonig was en de - ongeduldige - klant bereid was om zelf de benzinepomp te gaan bedie- Het gigantische eenmanssta- tion kreeg toen zijn kans, al zijn bij de eerste stations met 10 tot 30 pompen de telwer ken nog mechanisch en ge schiedt alleen de overbren ging van bedrag en aantal li ters nog elektronisch. De nieuwste generatie benzine pompen echter heeft niet al leen een elektronisch tel werk. maar ook een in de zuil ingebouwd mirocomputer- tje. Siemens bijvoorbeeld maakt het daarmee mogelijk op een centrale plaats de prijs van een liter benzine tegelijk voor alle pompen te veranderen. Tenslotte is het de laatste tijd nogal eens voorgekomen dat de pompbedienden maan dagmorgen moesten begin- prijs van dieselolie, normaal- en su- perbenzine bij te stellen. De nieuwe „brandstofrekenma chine" heeft daar geen moeite In het kantoor programmeert men in een oogwenk de nieuwe prijzen in het centrale brein. Eén man of vrouw kan het werk doen. En aan het eind van de dag geen gang meer langs alle pompen om de standen op te nemen. De rekenautomaat meldt - na een druk op de knop - het ver kochte aantal liters brandstof van elke soort. De pompen vergen weinig on derhoud, omdat er minder bewegende delen zijn (het telmechanisme en dergelijke) en kunnen worden losgekop peld van het centrale systeem om bijvoorbeeld geijkt te kunnen worden. De fabrikant is wel zo slim geweest om de stuur- en rekenschakelingen van zo'n super-doe-het-zelf- tankstation in elektronische circuits en niet in program matuur onder te brengen. Anders zijn alle gegevens foetsjie als de stroom uit valt! In Zweden gaat men binnen kort overigens nog een stap verder. Shell Zweden gaat in een groot aantal benzinesta tions een zogenaamde termi nal installeren, die niet alleen zelfs de laatste pompbedien de overbodig maakt, maar re keninghouders ook in staat stelt 24 uur per etmaal te tan ken zonder dat er geld aan te pas komt. In feite gaat het hier om auto matische pompen, zoals die in Nederland ook wel bij grote bedrijven worden toegepast. Daar heeft iedere werknemer ook een pasje-voor-de-pomp en ziet hij maandelijks daar voor een bedrag van zijn bank- of girorekening afge schreven. Voor het eerst ge beurt zoiets nu door een ben zinemaatschappij met behulp van een soort „creditcard" op grote schaal. Code controle Bij elk tankstation - dat dan 24 uur open is - komt een Phi lips-terminal. Eerste taak van de terminal is te controleren of het speciale pasje van de klant wel echt en geldig is. Wordt het pasje in orde be vonden, dan vraagt de termi nal om het persoonlijke co denummer van de klant. Op die manier kan iemand die een pasje heeft gevonden onmogelijk gratis benzine tanken. Pas dan worden de elektronische benzinepom pen vrijgegeven en kan de klant een keuze maken uit drie soorten benzine. Samen met de gegevens van het pasje wordt de hoeveelheid getankte brandstof geregi streerd in de computertermi nal. Aankopen in het winkel gedeelte van het benzinesta tion (olie, accessoires, kran ten) worden aan de balie per toetsenbord aan de terminal doorgegeven. Aan het eind van de dag worden alle met pasjes gedane aan kopen overgeseind naar het computercentrum in het hoofdkantoor van Shell Zwe den. Ook daar staat een Phi lips-computer, met magneet- band-eenheid, die het hart van het netwerk vormt. Deze computer is via het telefoon net met alle terminals in de benzinestations verbonden. De dagelijkse gegevens wor den hier opgeslagen. En eens per maand worden vanuit dit computercentrum de afreke ningen verstuurd. Ook elke dag stuurt de centrale computer een lijst van geblokkeerde rekeningen naar ieder benzinestation. Daardoor wordt misbruik van het systeem voorkomen. De lijsten kunnen gegevens be vatten over verloren of ge stolen pasjes, openstaande rekeningén en dergelijke. De verwachting is dat met de toepassing van deze termi nals, de administratiekosten zullen verminderen. In eerste instantie worden ongeveer 35 benzinestations aangesloten; later zullen er meer volgen. Zweden zal daarmee het eer ste land zijn waar dit systeem van het tanken met betaal- pasjes op zo'n grote schaal zal worden toegepast. Tot nu toe kon het voorkomen dat wanneer men kroketjes, bitter ballen of frikadellen in de win kel kocht, er nogal een verschil van kwaliteit merkbaar was tus sen de diverse fabrikaten. Dit is per 1 mei verleden tyd, althans de vleeskroketten of -bitterballen moeten dan tenminste 5 pet vlees bevatten. Vanaf die datum zullen er vier soorten kroketten en bit terballen worden verkocht, met respectievelijk 5,10, 15 en 20 pet vlees. De frikadellen zullen in drie soor ten worden onderverdeeld: d<- frikadel, de frikadel extra en de magere frikadel met het laag ste vetgehalte. De fabrikant zal na 1 mei tevens verplicht zijn om de ze gegevens op de verpakking te vermelden, evenals een volledige ingrediënten lijst, het gewicht van het produkt, de aanduiding diepvries (indien van toepas sing), naam en adres van de be- reider, minimale houdbaar heidsdatum. gebruiksaanwij zing, toepassing enz. Het initiatief tot het opstellen van deze kwaliteitscontrole-verorde ning nam de Vereniging van Kokswaren- en Snackfabrikan ten VKS enkele jaren geleden. Zij stelde kwaliteitsregels op, waar na in samenwerking met het Produktschap voor Vee en Vlees en het Centraal Instituut voor Voedingsonderzoek CIVO-TNO de kwalitcitscontroleverorde- ning tot stand kwam. Een vooruitgang voor de consu ment, die nu precies weet waar van de vleeskroketten, -bitter ballen of frikadellen gemaakt zyn die hij koopt in winkel, snackbar of cafetaria. Ook fijn om te weten voor de huisvrouw als zy dit haar familie of kennissen voorschotelt. De naam „blindklinktang" mag dan gehandicapt lijken, met zo'n ding zijn toch erg handige dingen tc doen. In de techniek staat het woord „blind" voor: aan één kant onbereikbaar, ofwel onzichtbaar. Zo spreken we ook van een blinde pen-en-gat-verbinding, wanneer de pen van het ene stuk hout niet dwars door het andere heen wordt gestoken, maar in een gat van bijvoorbeeld drie kwart van de houtdikte past. Blindklinken is een handige methode om twee stukken plaatmateriaal, waarvan de achterkant niet of moeilijk bereikbaar is, stevig aan elkaar te zetten. De blindklinktechniek wordt voornamelijk toegepast voor me talen, maar in principe kunnen ook andere materialen met dit gereed schap worden gemonteerd. Alleen in die gevallen waar het zichtbaar blijvende kopje van de nagel geen bezwaar is, kan de blindklinkmetho- de worden toegepast; die kop kan niet, zoals bij spijkers en schroeven, in het oppervlak worden verzonken. Blindklinktangen (ook wel „poptangen" genoemd - zoals men ook van popnagels spreekt) behoren niet direct tot de basisuitrusting van elke doe-het-zelver. Daarbij speelt de onbekendheid van dit gereedschap een rol; het komt bij >)elen ook wel een beetje erg technisch over. Toch is het heel eenvoudig te bedienen gereedschap, tegenwoordig in handige sets (tang met sortering nagels) verkrijgbaar. Belangrijk bij het „popnagelen" is dat eeist een precies met de dikte van de nagel overeenkomend üaatie wordt geboord, door beide materialen die met elkaar verbonden moeten worden. De popnagel wordt in de „neus" van de tang gestoken, het uitstekende deel in het geboorde gaatje geplaatst, waarna de tang stevig wordt dichtgedrukt. Daardoor wordt op de schacht van de nagel een „porp" geperst, aan de blinde kant van de materialen. Het overtollige stukje valt af. Gangbare diktematen van popnagels zijn 2,4, 3, 4 en 5 mm. ir Enige voorbeelden van mini-metselwerk De zgn. specie A van Mini-Metsel is zo samengesteld, dat gemet selde stenen in water van elkaar losweken. De specie is dus het enige materiaal dat verbruikt wordt. Overigens kunt u de spe cie, cfie zich bij het losweken op irzamelt, opnieuw Het zijn trouwens niet alleen kinde ren cfie leuke dingen van de mini- steentjes bouwen. Menig knut selaar zal de neiging niet kunnen onderdrukken om zijn vroegere, huidige of toekomstige woning op schaal na te bouwen. Een ma quette, waarvan de muren ge maakt zijn van mini-metsel- steentjes is een natuurgetrouw schaal-kopie van het echte ge bouw. En de enthousiaste ama teur-metselaars zijn pas tevreden als ze een aantal oude gevelhuis jes hebben nagebouwd. Ook de modelbouwers komen aan hun trekken: oude spoorbruggen en waterputten, molens, oud-Hol landse boerderijen. Kapelletjes, vuurtorens, ruines, delen van stadsmuren, eigenlijk te veel om op te noemen. Mogelijkheden genoeg en succes verzekerd. Mini-metsel is te koop bij speel goedzaken. warenhuizen, hobby- en model bouw winkels. De ad viesprijzen zijn voor een begin- ners pakket (168 iteneo en ipi i ie) 14,95, voor een pakket met 500 U nen 3210 n II U im n 59,75. Losse specie kost per 500 gram 3,50. In hun spel bouwen kinde ren graag. Op het strand zijn ze druk bezig met zand, in het bos met tak ken, op straat met stenen en thuis met houten blok ken, kartonnen dozen, kleden of lege kratten. Buitenshuis bouwen ze meestal in het groot (hut ten, huisjes en tenten), maar binnenshuis maken ze de bouwsels van de gro te mensen in het klein na. Kleine kastelen, kerken, bruggen, garages e.d van allerlei soorten „bouwma teriaal", hout, metaal, pa pier, kunststof of klei. lyiini-metsel is een van die bouw materialen. Het zijn echte, ge bakken steentjes van rode klei. Ze worden met echte specie (dus niet met lijm) op elkaar gemet seld. En dat is het geheim van het enor me succes van deze mini bak steentjes: ze lijken niet echt, ze zijn echt - alleen ongeveer acht maal kleiner dan een normale straatklinker of metselsteen. Een „volwassen" stuk speelgoed, waarmee kinderen allerlei din gen uit hun eigen omgeving kun nen nabouwen. Je kunt er ook - naar eigen fantasie - mooie kastelen mee maken of een pop penhuis, compleet met tuin en bestraat terras! Spelenderwijs worden „bouwkun dige" en constructie-technische problemen opgelost: lollystokjes, lucifers of ijzerdraad dienen als wapening of worden in deur sponningen en raamkozijnen verwerkt. De kleine doe-het-zelf- metselaaf leert op die manier nauwkeurig te werken en te im proviseren. Het leuke van de Mini-metsel bak steentjes is, dat ze altijd weer op nieuw gebruikt kunnen worden. Met het pasje van de benzi nemaatschappij kan men bij een aantal Zweedse benzinesta tions zelf tanken zonder contant geld. De nieuwe bezinepompen zijn allemaal volgestopt met elektronica

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 13