EG is het eens over sancties in twee fasen Curieuze Dagen bijAhrend. 21 t/m 25 april 1980. Strijd in Iran verschuift naar de universiteit Agnew trad af uit angst te worden vermoord Om gegijzelden in Iran vrij te krijgen Ex-lid CIA: "Actie om gegijzelden te bevrijden is mogelijk" Bomaanslag op El Al- vliegtuig verijdeld Moeder gegijzelde: "Mijn is sterk naar lichaam en zoon geest' DINSDAG 22 APRIL 1980 WASHINGTON (AFP) - Vol gens een voormalige Iran- deskundige van de CIA kun nen de verenigde Staten wel degelijk door een militaire ac tie de 50 Amerikaanse gegij zelden in Teheran bevrijden. In tegenstelling tot de 'Énteb- be-actie' van de Israëliërs in Oeganda, aldus Miles Cope- land in een interview met ver schillende Amerikaanse kranten, zou de actie in Tehe ran moeten worden uitge voerd door twee groepen. De eerste samengesteld uit pro- Amerikaanse Iraniërs, vooral militairen die stage gelopen hebben in de Verenigde Sta ten, zou gekleed moeten zijn zoals de studenten in de am bassade. Deze groep zou zich mengen onder de ambassadebezetters en afleidingsmanoeuvres uit voeren om de bewaking in het honderd te sturen. De tweede ploeg, gekleed in het uniform van het Iraaqse leger, zou in actie komen wanneer de le den van de eerste ploeg bin nen zouden zijn. zijn van een gas dat en dieren in een straal van 200 meter rondom de ambassade gedurende een bepaalde pe riode doet slapen. De evacuering van de gegijzel den zou plaatshebben door middel van drie grote heli kopters in de kleuren van de Iraanse luchtmacht, met een geheime basis in de buurt van Teheran. Copeland, die de laa,tste jaren politiek adviseur van enkele Afrikaanse staatshoofden en staatshoofden in het Nabije Oosten is geweest, verklaarde in het interview dat hij dit had toegestaan zonder voorken nis van de CIA. Het Amerikaanse ministerie van defensie heeft zich tot nu toe sceptisch uitgelaten over de kans op het welslagen van een actie als aangegeven door Copeland. Het risico voor de gegijzelden zou te groot wor den gevonden. (Van onze speciale verslaggever Jan Gerritsen) LUXEMBURG - Met sancties in twee fasen - di plomatieke maatregelen met onmiddellijke in gang en handelsbeperkingen in juli - willen de Europese Negen Iran onder druk zetten, opdat dit land de gegijzelden in de Amerikaanse am bassade vrijlaat. Gisteravond werd in Luxem burg aangenomen dat de ministers van buiten landse zaken van de EG-landen vandaag dins dag snel eens zouden worden over dit plan, dat een perfect compromis is tussen de uiteenlo pende standpunten van Frankrijk en Duits land. Onder druk van de Verenigde Sta ten, dat nadrukkelijk om solidari teit van de Europese bondgeno ten heeft gevraagd, willen de Ne gen gemeenschappelijk optreden tegen Iran. Het enige doel hier van is - dat beklemtonen EG-di- plomaten met nadruk - de vrijla ting van de Amerikaanse gegij zelden te bewerkstelligen. De bedoeling is dat het besluit van de ministerraad komend week einde nog eens politieke kracht wordt bijgezet door de Europese top van regeringsleiders, die ook in Luxemburg plaatsheeft. Twee fasen Het twee-fasenplan voor de EG- sancties tegen Iran voorziet grofweg in de afkondiging van maatregelen op diplomatiek vlak, zoals beperking van visa- verlening aan Iraniërs, het terug brengen van de Iraanse diploma tieke vertegenwoordigingen in de EG-hoofdsteden tot minimale omvang. De tweede stap, beper king van de export van goederen naar Iran, zal pas worden geno men als ook het Iraanse parle ment, dat in juli bijeenkomt, niet zal besluiten tot vrijlating van de gegijzelden. Volgens het Amerikaanse persbu reau Associated Press zouden de Negen naast de diplomatieke maatregelen ook met onmiddel lijke ingang een einde maken aan de olie-importen uit Iran en de wapenleveranties aan dat land. AP, dat zich beroept op „diplo matieke bronnen" schrijft dat de Engelsen vorige week met dit voorstel zijn gekomen; Frankrijk en West-Duitsland zouden zich akkoord hebben verklaard. De Franse regering wilde eigenlijk pas tegen Teheran optrèden als ook het Iraanse parlement geen eind weet te maken aan de gijze ling van het Amerikaanse diplo matieke personeel, die nu al meer dan vijf maanden duurt. De Duit se regering heeft, bij monde van minister van economische zaken Lambsdorff, al aangekondigd dat ze desnoods alleen maatregelen zal nemen als de Negen niet tot een gemeenschappelijke actie overgaan. VN-resolutie In het EG-besluit betreffende de President Bani-Sadr en Chomeini waarschuwden via de radio voor het verzwakken van de politieke steun aan de regering in de huidi ge confrontatie met de VS, maar de menigten rond de universiteit bleven aangroeien. Gardisten traden vergeefs op met schoten in de lucht en traangas. De linksen, meest leden van de marxistische volksguerrilla-organisatie Feda- jen, sloegen aanval op aanval door de orthodoxen op hun posi ties binnen de universiteit af. Er zouden zeker 8 doden en onge veer 500 gewonden zijn gevallen. In het weekeinde waren bij soort gelijke botsingen elders, naar verluidde, al ruim duizend ge wonden gevallen. De moslem studenten willen met hun acties naar zij zeggen ingevolge een op- ZÜRICH (AP) - Israëlische veiligheidsagenten hebben gisteren een po ging om een vliegtuig van El Al tijdens de vlucht op te blazen verijdeld, toen zij in de bagage van een Duitse passagier met bestemming Tel Aviv een tijdbom ontdekten, aldus de Zwitserse politie. Deskundigen van de explosieven opruimingsdienst namen het voorwerp naar een speciale kluis, waar het ontplofte voordat het onschadelijk kon worden gemaakt-Volgens de politie raakte niemand gewond. Het incidentdeed zich voor op de Israëlische onafhankelijkheidsdag en de Israëlische autoriteiten hadden de burgers dan ook gewaarschuwd alert te zijn op mogelijke Arabische terreuraanslagen. El Al-woordvoerder Mosje Eilat verklaarde in Tel Aviv dat de bom ver moedelijk buiten medeweten van de Duitser in diens bagage was ge stopt. De 26-jarige Duitser zei de tas van een derde persoon te hebben gekregen met het verzoek deze naar Tel Aviv mee te nemen, aldus de Zwitserse politie. Op de Zwitserse luchthavens voeren Israëlische veiligheidsagenten in burger regelmatig controles uit wanneer een vlucht van El Al op het dienstschema staat. Zij kregen argwaan en ontdekten de bom toen zij de bagage van de Duitser doorlichtten. De i de Zwitserse politie overgedragen. Zijn De politie verklaarde dat het tijdmechanisn tijdens de vlucht zou ontploffen, het toestel, vlucht 346 met 32 passa giers, vertrok op tijd en is later veilig op de luchthaven Ben-Goerion geland, aldus Eilat. De passagiers zijn van het hele incident in Zurich onwetend gebleven. sancties tegen Iran zal uitdruk kelijk verwezen worden naar de VN-resolutie waarin de gijzeling in Teheran wordt afgekeurd. In deze resolutie, die met zeer grote meerderheid in de VN werd aan genomen, worden ook maatre gelen opgesomd die de lidstaten kunnen nemen tegen Iran om vrijlating van de gegijzelden af te dwingen. Ook daarnaar zal dui delijk verwezen worden. De juri dische basis voor een EG-besluit contra Iran zal pas later worden vastgesteld, afhankelijk van de vraag hoe de Negen precies gaan optreden. In Brusselse EG-kringen wordt hieraan toegevoegd dat de Negen waarschijnlijk meer schade van de sancties zullen ondervinden dan Iran zelf. Om sancties wer kelijk te doen slagen, zouden alle westelijke landen, verenigd in de OESO (de Organisatie voor Eco nomische Samenwerking en Ontwikkeling), moeten mee doen, zo wordt daaraan toege voegd. Om deze reden zal het EG- besluit vooralsnog in enigszins vage termen worden vervat, zo was de verwachting gisteren in Luxemburg. Het belangrijkste wapen dat Iran hanteert - onder andere dezer da gen tegen Japan - is stopzetting van de export van olie. Dit zou voor de Negen niet rampzalig be hoeven te zijn. In het eerste kwar taal van 1980 maakte de invoer van olie uit Iran slechts 5,5 pro cent uit van alle ruwe olie die de EG importeerde. Over heel 1979 bedroeg dit percentage 6,9 pro cent. Japan wil zich aansluiten bij een besluit van de Negen om te gen Iran op te treden. Dit werd gisteren nog eens onderstreept door de Japanse minister Okita (buitenlandse zaken), die daar voor speciaal naar Luxemburg was gekomen. Mevrouw Timm tijdens een persconferentie na haar bezoek aan haar gegijzelde zoon. Rechts naast haar de vader van de jongen, die hem echter niet mocht opzoeken. TEHERAN (UPI) - Mevrouw Barbara Timm, de huisvrouw uit Wisconsin die als eerste familielid van Amerikaanse gegijzelden in Teheran voor een bezoek tot de bezette am bassade werd toegelaten, heeft gisteren over haar ont moeting met haar 20-jarige zoon Kevin gezegd dat hij, 'sterk naar geest en lichaam' De ontmoeting tussen moeder en zoon - die de jongste gegij zelde in de ambassade is - duurde drie kwartier. Mevrouw Timm vertelde dat haar zoon zijn geloof behou den had en verdiept. De Timms zijn rooms-katholiek. "Wij hebben het niet over de andere gegijzelden gehad en ik heb hen ook niet gezien", aldus mevrouw Timm. Bij het gesprek tussen haar en haar zoon bleven bezetters aanwe zig maar zij mengden zich er niet in. "Tranen zijn er niet gevloeid", aldus mevrouw Timms ver haal. "Hij was verrast en dol gelukkig dat ik de halve we reld was doorgereisd om hem op te zoeken. Hij brengt zijn dagen door met lezen en kaartspelen en hij zegt de bes te gin rummy-speler van het stel te zijn geworden". Kevins vader, Kenneth Timm, heeft zijn vrouw naar de am bassade vergezeld, maar hij heeft zijn zoon niet mogen zien. Al met al was mevrouw Timm zes uur in het ambas sadecomplex. Na praten, pra ten, praten, zei ze, boden de bezetters haar een etentje aan. Een interessante ontwikkeling in het gijzelingsdrama was gisteren, dat de voorheen rei zende rechter Chalchali, die tijdens en na de revolutie me nig doodvonnis heeft uitge sproken en tot dusverre als uitgesproken voorstander van de bezetters van de am bassade gold, in het bezoek van de moeder van sergeant Hermening aanleiding zei te zien om de Amerikaan vrij te laten. Daarmee, zo zei hij in een interview met het mid dagblad Kayhan, zou het Iraanse volk "zyn goede wil tegenover de mensen in Ame rika kunnen tonen". Hij on derstreepte, dat de Iraanse ac ties niet tegen de Amerikaan se burgers, doch tegen de re gering in Washington zijn ge richt. Volgens een woordvoerder van een commissie die verwanten van gegijzelden helpt hebben Iraanse regeringsfunctiona rissen zowel als de bezetters van de ambassade er intussen mee ingestemd meer Ameri kaanse familieleden toe te la ten om een bezoek te brengen aan hun gegijzelde verwan ten. TEHERAN (AFP) - De politieke activiteit in Iran concen treerde zich gisteren voor het eerst in zes-maanden niet rond de bezette Amerikaanse ambassade, maar op de uni versiteit in de hoofdstad Teheran, waar fel werd gevoch ten tussen linkse en radicale moslem-studenten. werd aangehouden im is niet vrijgegeven. ingesteld, dat de bom roep van Chomeini een revolutie van de islamitische cultuur aan universiteiten en hogescholen doorvoeren. Zij doen daartoe aanvallen op de hoofdkwartie ren, die de linksen - georgani seerd in verschillende groepen - in de universiteiten hebben ge vestigd nadat hun gewone vesti gingen in de steden vorig jaar au gustus al waren gesloten na bot singen met de moslems. Zowel president Bani-Sadr als de Iraanse geestelijke leider Cho meini dreigden gisteren nauwe lijks verhuld de volkswoede te ontketenen tegen de marxisti sche Fedajen als haar aanhangers hun posities binnen de universi teit van Teheran niet zouden op geven. In een toespraak tot aan hangers voor zijn villa in het noorden van de hoofdstad riep Chomeini op tot volledige islami sering van de universiteiten en deelde de studenten eenvoudig weg mee dat zij de communisten in dezelfde geest zouden moeten aanpakken als zij tegen de Ver enigde Staten strijden. DIJON (AFP) - Een felle brand, die gisteren in een bejaardentehuis in de buurt van Dijon (Midden- Frankrijk) aan 19 mensen het le ven heelt gekost, blijkt te zijn aangestoken. Nadat de bejaarden, in het gebouw wonen 125 mensen, al naar bed waren gegaan, ontstond er brand in een prullenbak. Ondertussen werden branden gesticht in de zalen van het bejaardentehuis. Kort daarop deed zich een ontplof fing voor, waarna een dikke rook uit het gebouw naar buiten sloeg. In korte tijd raakten diverse slaapzalen volledig afgesloten door de giftige gassen, waardoor niemand er meer in of uit kon. Al zijn er sterke aanwijzingen dat er opzet in het spel is, tot dusver is geen melding gemaakt van een arrestatie. ik Gehelmde revolutionaire gardisten grijpen gewapend inopdeu teit van Teheran. Daar kwam het tot conflicten tussen linkse en studenten. BALTIMORE (AFP/Reuter) - Spiro Agnew, die onder Richard Nixon vice-presi dent van de Verenigde Staten was, heeft ver klaard dat hij zijn post in 1973 opgaf omdat hij vreesde in opdracht van het Witte Huis te worden vermoord. Dit staat in een boek van Agnew, getiteld „Go quietly, or else dut in mei verschijnt. De voor malige vice-president zegt in die ADVERTENTIE Bij Ahrend kunt u goed terecht voor paperclips en een pennenbakje. Maar ook voor de complete inrichting van een kantoor of tekenkamer. Van die veelzijdigheid geven wij u graag een overtuigend beeld. Dat gebeurt op 21 t/m 25 april a.s. in onze vestiging aan de Steenvoordelaan 265 te Rijswijk met een reeks Curieuze Dagen. Voor die feestelijke gelegenheid hebben wij zowel bekende toppers als volstrekt nieuwe troeven van ons assortiment bijeengebracht Shows en exposities, drankjes en hapjes maken het geheel nog extra aantrekkelijk. U bent van harte welkom. publikatie dat generaal Alexan der Haig, de toenmalige .stafchef van het Witte Huis, dreigementen had geuit om hem te dwingen zijn ontslag te nemen. In die tijd was een onderzoek gaan de tegen Agnew over knoeiei (jen uit de tijd dat hij gouverneur was van de staat Maryland. Hij trof toen een schikking met het mi nisterie van justitie, waarbij hij zich niet verzette tegen een be schuldiging van belastingfraude, in ruil waarvoor een aanklacht wegens het aannemen van steek penningen werd ingetrokken. „Ik vreesde voor mijn leven. Als er een besluit zou zijn genomen om mij uit de weg te ruimen - door een auto-ongeluk, een zoge naamde zelfmoord of op een an dere manier - dan zou men niet hebben kunnen nagaan of de op dracht afkomstig was van het Witte Huis", aldus Agnew. Vol gens hem had Haig tegenover zijn militaire adjudant, generaal Mike Dunn, verklaard dat Agnew, schuldig of onschuldig, in een proces zeker schuldig zou den verklaard aan de klacht ke het aannemen van steekpen ningen, en dat Nixon, die het zelf al moeilijk genoeg had band met het Watergate-schan daal, hem niet langer de hand bo ven het hoofd kon houden. In dat gesprek zou Haig tegenovei Dunn ook hebben gezegd: „Het kan en zal lelijk er gaan. De president heeft heel wat macht, vergeet dat niet". Dit laat ste had de toenmalige vice-presi dent opgevat als een bedreiging van ziin leven. Generaal Haig liet naar aanleiding van de publikatie weten, dat de uitlatingen van Agnew „zo bela chelijk zijn dat hij er geen com mentaar op ging geven". Elliott Richardson, die destijds als minister van justitie de leiding had bij het onderzoek naar Ag- news handel en wandel in Mary land, noemde diens beschuld.- ging ook „belacheluk en onge remd". De nu 61-jarige Agnew woont in Rancho Mirag*- in Californie, waar hij optreedt als bemiddelaar in grote transacties tussen Ame rikaanse zakenlieden en buiten landse staten, voornamelijk Ara bische landen.

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 9