Van Agt biedt zich aan Overvallers moeten smartegeld betalen aan illegale Marokkanen Israël moet van bezet gel "Israël moet afzien van bezet gebied" Dader van aanslag op chauffeur had geld nodig voor heroine Gelders dorpje wemelt van V-l raketten Waar 'n CitroënVisa je met één volle tank al niet kan brengen. Tien procent bevolking hoest, piept en zaagt DINSDAG 22 APRIL 1980 BINNËNLAND PAGINA 7 AMSTERDAM (GPD) - Voor het eerst in de geschiedenis heeft een politierechter twee verdachten van openlijke geweldpleging naast gevangenisstraf ook een vergoeding voor niet-materiële schade opgelegd. Dit gebeurde gisteren in Amsterdam in de strafrechtszaak tegen twee leden van de fascistische Nationale Centrumpartij. Op 1 maart jl. hebben zij een groep van 150 ille gaal in ons land verblijvende Ma rokkanen overvallen in de Mozes en Aaronkerk, waar die hun toevlucht hadden gezocht. Bij de nachtelijke overval om één uur werden de Marokkanen in hun slaap verrast. Tien mensen heb ben een aanklacht ingediend, na dat zij met fiets- en motorkettin gen. een autokrick en houten en ijzeren stokken waren mishan deld. Onder hen bevond zich één Nederlandse welzijnswerker uit Alkmaar. Politierechter mr. W. S. da Costa veroordeelde de 21-jarige auto monteur F. van der H. uit Zoe- termeer tot een gevangenisstraf van vier weken, waarvan twee 'Geen misstand bij bloedbank' DEN HAAG (ANP) - Er is geen sprake van misstanden wat be treft hygiëne en zorgvuldigheid bij de bloedbanken in Nederland. Dit concludeert staatssecretaris mevrouw Veder-Smit van volks gezondheid in haar notities bij een tussenrapport van de onder zoekscommissie-De Jong over vraagstukken rond de bloed transfusie. De commissie werd vorig jaar ingesteld door het Ro de Kruis naar aanleiding van kri tiek van de directeur van de re gionale bloedbank Groningen- Drente, dr. C. Sibinga Smit. Zijn kritiek gold vooral dc zogenaam de "plasma-avonden" van het Rode Kruis. voorwaardelijk. Hij kreeg bo vendien een geldboete opgelegd van 400 gulden. Zijn partijgenoot, de 26-jarige vertegenwoordiger Robert B., eveneens uit Zoeter- meer, kreeg conform de eis van de officier van justitie vier maan den gevangenisstraf, waarvan twee voorwaardelijk. Zijn geld boete, die binnen vijf maanden ten gunste van de Marokkaanse slachtoffers moet worden over gemaakt. bedraagt 1000 gul den. Politierechter Da Costa noemde het welbewuste optreden tegen een groep ongewapende mensen wel degelijk een misdrijf. De Van Agt deed zijn uitspraken via de televisie tijdens zijn bezoek aan Indonesië. Het 'besluit van de huidige minister-president zal het nodige stof doen opwaaien binnen het CDA. Met name de linker (ARP) vleugel heeft al la ten weten dat het kabinetsbeleid zeker niet inzet mag worden van de verkiezingen. De KVP, waar Van Agt toe behoort, is echter de grootste van de drie fuserende partijen. Het KVP-partijbestuur plaatste Van Agt onlangs bovenaan de concept-kandidaatslijst voor de komende verkiezingen. Dit leid de vrijwel onmiddellijk tot conclusies dat hij „dus" ook CDA-lijsttrekker zou worden. De stroom geruchten nam een zoda nige vorm aan, dat KVP-voorzit- ter Van Zeil zich genoodzaakt zag ze formeel tegen te spreken. De verklaring van Van Agt dat „als het bestuur van mijn partij dat verzoek tot mij zou doen, dan vlucht ik onder dat vaandel niet weg" zal deze beschouwingen nieuw leven inblazen. Van Agt gaat er voorts van uit dat het CDA, indien het de grootste partij wordt, automatisch de minister president zal leveren. Gezien de talrijke politieke me ningsverschillen met de PvdA, lijkt daarmee een nieuwe PvdA- CDA-coalitie wat op de achter grond te raken. Volgens Van Agt, die zijn uitspraken deed in Balik- papan op het eiland Borneo, wordt het gemakkelijker een nieuwe coalitie CDA-WD tot stand te brengen indien hij lijst- overvallers waren tien tot twintig man sterk na een politieke verga dering in het Amsterdamse hotel De Rode Leeuw bijeengekomen in het café Mexico Range in de Lange Niezel. Hier ontmoeten veel uiterst-rechts denkende mensen elkaar regelmatig. Op een bepaald moment is een groep sympathisanten in beweging ge komen toen iemand riep „naar de Mozes en Aaronkerk". In twee particuliere auto's, een ge huurd busje en op de fiets trok men volgens de verdedigers vol „branie, bravoure en bier" naar het in duister gehulde kerkge bouw aan het Waterlooplein. Men trekker wordt. „Waarschijnlijk wel, mede omdat in kringen van de PvdA hier en daar nogal wat weerstand tegen mijn persoon bestaat". In antwoord op een verdere vraag verklaarde de minister-president dat het regeren met de WD ge makkelijker gaat, dan voorheen met de PvdA. „(Een van de) charmes van het regeren in een coalitie als waarin we nu zitten is: daar tref je mensen aan die weten van inschikken, van het treffen van een vergelijk. Die handelen in het besef dat je samen een ka binet moet maken en niet dat de een dominant is boven de an der". KONINKLIJK BEZOEK - Op 21 mei brengen koningin Beatrix, prins Claus en hun drie kinderen een bezoek van één dag aan Den Haag. Het is het eerste officiële bezoek van de Koningin aan een Nederlandse stad na de inhuldi ging, aldus de Haagse burge meester Schols. Het programma is zo opgezet dat de nieuwe Koningin veel gelegen heid zal krijgen allerlei mensen te ontmoeten. Het omvat o.m. een rit per caleche van het paleis Lange voorhout naar het oude stadhuis aan de Groenmarkt, een kinderfeest en een bijeenkomst in het Nederlands Congresge bouw. ramde op de deuren en vond één toegang open. Binnen werd meubilair omvergegooid en brullend dreef de rechtse knok ploeg de Marokkanen, die aan een politierazzia dachten, tot ach ter in de kerk. Het grote aantal illegalen heeft de overvallers ech ter uit hun evenwicht gebracht en toen de politie een kwartier later arriveerde, waren de meeste Ne derlanders al verdwenen. Achteraf is niet meer duidelijk of bij de overval een gaspistool is gebruikt of alleen slagwapens. Verdachte B. suggereerde op de zitting dat de illegalen zelf bewa pend waren, maar die opmerking DEN HAAG - De ambassadeur van Saoedi-Arabië, Sjeik Shawaf (links), schudt NOS-vuorzitter Jur- gens allervriendelijkst de hand. Dat gebeurde gisteren in het Haag se Hotel Deslndes tijdens een recep tie, georganiseerd door het Arabi sche Corps Diplomatique ter gele genheid van het bezoek van een Palestijnse delegatie, aan ons land. Volgens de sjeik zal de omstreden uitzending door de NOS van de do cumentaire "De dood van een prin ses" verder geen gevolgen hebben voor de betrekkingen tussen Ne derland en Saoedi-Arabië. "Alles wat u hoort.nu de zaak voor bij is, zijn geruchten. Er is tussen onze beide landen niets meer aan de hand, echt niet. We hebben het als een sportieve zaak opgevat", aldus de Saoedische ambassadeur. De do cumentaire zal overigens niet,zoals aanvankelijk het plan was, op de Zweedse tv worden vertoond. Dit komt doordat de particuliere onderneming 'Scand-video' de exclusieve vertoningsrechten voor Zweden heeft verworven. Naar een woordvoerder van het be drijf gisteren meedeelde, is de film gekocht om vertoning op de buis onmogelijk te makenOp deze wijze wilde de onderneming voorkomen dat de economische belangen van Zweden zouden worden geschaad. sneed volgens de rechter even veel hout als zijn ontkenning dat hij iemand had geraakt. Na zijn aanhouding door de politie zei hij: „Ik zie het al voor me dat een aantal christenen een moskee zouden bezetten. Ik denk dat er dan heel anders gereageerd zou worden". Volgend leven B. die penningmeester was van de in december 1979 opgericht Na tionale Centrumpartij, verklaar de voor de politierechter „We waren niet van plan ze naar het volgende leven te slaan, maar ze als goed Hollandse jongens uit de Dat heeft CDA-Tweede-Kamerlid Jan Nico Scholten gisteren ge zegd na een onderhoud met twee Palestijnen, die op uitnodiging van de Tweede Kamer in Neder land zijn. Dat zijn Khaled el Hassan, van wie de functie bij de PLO te vergelij ken is met die van voorzitter van de Tweede-Kamercom missie voor buitenlandse zaken, en dr. Hanna Nassar, oud-rector-mag- nificus van een universiteit op de door Israël bezette westelijke Jordaanoever. De twee zijn naar Nederland geko men op uitnodiging van de Tweede-Kamerleden Klaas de Vries (PvdA) en Nico Scholten (CDA). De twee kamerleden beij veren zich voor goede Euro-Ara bische verhoudingen. Om tot een goede oplossing te ko men in het Midden-Oosten probleem moeten de Palestijnen afzien van hun voornemen tot vernietiging van de .-taat Israel Zowel Israel als een Palestijnse staat moeien het recht kragen van bestaan. De veiligheid van beide staten dient te zijn gega randeerd. In onderlinge ge sprekken zijn Palestijnen hoe langer hoe meer bereid het be staan van de staat Israël te erken nen, aldus Scholten. Nederland kan volgens hem een nuttige functie vervullen in het conflict met de staten in het Mid den-Oosten. Het onderhoudt met Israel goede betrekkingen, even als met de Arabische landen. Khaled al Hassan toonde zich in een toespraak op een receptie in Den Haag gelukkig met de om- mekeèi in Nederlan<$ T. n lange leste bestaat in Nederland erken- kerk te gooien". Hij had nog niet eerder over deze groep kerk-Ma- rokkanen gehoord of gelezen en wist niet dat ze hier met toe stemming van het kerkbestuur verbleven. De officier van justitie, mr. W. F. J. Franken van Bloemendaal, noemde de lafheid en de laaghar tigheid van de overval illegaler dan welk illegaal verblijf in ons land ook. Hij wees op de rechts- fascistoïde structuur van de be weging en verbaasde zich over het politieke onbenul van beide verdachten die de namen van de bestaande politieke partijen voortdurend dooreenhaspel- den. „Het vreemdelingenbeleid en het strafrechtelijk vervolgen van il legale buitenlanders is voorbe houden aan de overheid", aldus de officier van justitie, die eraan toevoegde dat de overheid wan neer zij te kort schiet, verant woording moet afleggen tegen over parlement en publieke opi nie. Het recht (of onrecht) in ei gen hand nemen moet ten enen male worden afgewezen. AMSTERDAM (GPD) - Tien pro cent van onze bevolking hoest, piept, zaagt, is kortademig, heeft een voortdurende loopneus of geeft slijm op: een weinig verhef fend beeld, dat veroorzaakt wordt door volksvijand nummer drie: cara - iets dat in de volks mond nog steeds astma heet. Ca ra, afkorting van chronische a- specifieke respiratoire aandoe ningen, heeft niet alleen volwas senen te pakken; ongeveer zes procent van de kinderen heeft in ernstige mate cara, en in lichtere vorm komt het bij 15 procent Helaas wordt cara te vaak nog niet herkend - niet door de ouders en niet door de professionele hulp verleners. Want de diverse aan doeningen van de luchtwegen, die wij cara noemen, zijn zo moeilijk van elkaar te onder scheiden. Tachtig procent van de cara-kinde- ren heeft de eerste verschijnselen al voor het vijfde jaar; zelfs zuige lingen kunnen er al last van heb ben. In de puperteit verdwijnen bij de lichte gevallen de klachten als vanzelf. .Maar by de wat ern stige gevallen helaas niet en zo komt men dan bij het wat sombe re beeld dat twee procent van de mannen en één procent van de ROTTERDAM (GPD) - Door een tip van een collega-taxichauffeur heeft de Rotterdamse politie de dader kunnen arresteren van de aanslag op de 20-jarige Suri naamse taxichauffeur Bruma. De dader. De 25-jarige Rotterdam mer J. J., heeft inmiddels bekend dat hij Bruma zaterdagmorgen vroeg in het hoofd heeft gescho ten, waarna hij hem beroofde van de opbrengst van zijn taxi-ritten. Het afgelopen weekeinde kreeg de Rotterdamse politie bijna 35 tips, voornamelijk afkomstig uit de taxi-wereld. Als motief voor de aanslag heeft J. opgegeven dat hij geld nodig had om heroïne te kopen, dagelijks een dosis ter waarde van f 500. Na de aanslag op Bruma pleegde J. nog vijf overvallen op sigarenza ken in Rotterdam. Twee daarvan lukten. De Rotterdamse politie kwalificeerde J. als „een gevaar lijk mannetje, door zijn behoefte aan geld voor drugs". De toedracht van de aanslag is nog niet helemaal duidelijk. Het wa pen waarmee J. de taxichauffeur in het hoofd schoot, had hij ge kregen van een kennis, A. D., die inmiddels ook door de politie is aangehouden. J. woonde sinds enkele dagen bij zijn kennis in en zou ook gaan werken bij diens reclamebureau. Aan de taxichauffeur die J. mee nam na de aanslag, gaf J. een kaartje af waarop de naam van het reclamebureau stond ver meld. Tijdens het uitkammen van de buurt waarin de aanslag werd gepleegd, vond de politie een blanco cheque met daarop de De toestand van Bruma is intussen wat verbeterd. De taxichauffeur heeft drie schoten in het achter hoofd gekregen en één in de oog kas. dat de vroeger onvoorwaardelij ke Nederlandse steun aan Israel geringer wordt. Aan vice-premier Wiegel, die bij ontstentenis van premier Van Agt en BZ-minister Van der Klaauw vervangt, overhandig den de pro-Israël-betogers een blik olie, als schampere verwij zing naar wat in hun ogen de oor zaak is van de toenadering tussen Nederland en de Palestijnen. vrouwen tussen de 15 en 40 jaar specialistische behandeling no dig heeft. Boven die leeftijd, na melijk van 40 tot 64 jaar, is de ver houding vier en twee procent. Omgerekend op de Nederlandse bevolking is dit een totaal van 184.560 mannen en vrouwen van 15 tot 64 jaar. Rekenen we de jon geren en de nog ouderen erbij, dan komen we op een voorzichti ge schattting van 250.000. Het Nederlands Astma Fonds streeft er op het ogenblik naar een aantal specifieke cara-centra in het leven te roepen, van waar uit kennis en kunde op het gebied van behandeling verspreid wordt. Door het bezuinigingsbe leid van de overheid met betrek king tot het wetenschappelijk onderwijs dreigen deze centra in de verdrukking te komen. Het Astmafi.inds wil hu-r gelden vuur beschikbaar gaan stellen, zodat in ieder geval op korte termijn in Groningen en Rotterdam, en la ter ook nog in een derde plaats, een dergelijk centrum kan ko men. Daar is echter veel geld voor nodig, en dat is dan ook de reden dat hot Astmafonds weer de straat op gaat om te collecteren. Dat gebeurt binnenkort, en wel m de periode tussen 28 april en 4 HARFSEN (GPD) - In het Oostgelderse dorpje Harfsen heerst een uiterst explosieve situatie. Morgen zal de Explo sieven Opruimings Dienst (EOD) namelijk proberen een in de Tweede Wereldoorlog neergestorte V-I-raket on schadelijk te maken. Gisteren werden hiertoe de voorberei dende werkzaamheden uit gevoerd, die vandaag zullen worden vervolgd. Volgens experts van de EOD gaat het om een vrij riskant karwei. De V-I heeft zich rechtstandig de grond inge boord. De gevechtslading be vindt zich 4,5 meter onder het maaiveld in een nog geheel intact zijnde stalen omhulsel. Het gaat hier om 950 kilo springstof. De explosieve la ding is voorzien van.drie ont stekingsmechanismen die zich nog onder de gevechts lading bevinden en ook gaaf zijn. In een straal van 1200 meter zullen tijdens de demontage- werkzaamheden alle gezin nen worden geëvacueerd. Dat zijn er zo'n 70 in totaal. Tal van woningen zullen dan met strobalen en zandheuvels worden beschermd tegen eventualiteiten. Mocht de demontagepoging morgen op niets uitlopen, dan wordt donderdag een tweede on dernomen. De V-I werd ontdekt toen een landbouwer er met zijn ploeg op stootte. Anderhalve kilo meter achter Harfsen bevond zich tijdens de Tweede We reldoorlog een lanceerinrich- ting van V-I-raketten. Ver schillende raketten kwamen kort na het afschieten al naar beneden. Tijdens een vorige week ge houden informatiebijeen komst heeft burgemeester mr. Van Notten van Gorssel, waartoe Harfsen behoort, de bevolking gevraagd te mel den waar tijdens de oorlog nog meer V-I-raketten zijn neergestort. Eén landbouwer wist te melden dat er zich in zijn bouwland nog negen lig gen. Twee honderd meter verwijderd van de thans te demonteren V-I bevindt zich ook nog een dergelijke raket die zelfs een stukje uit de grond steekt. De EOD zal dit projectiel in de eerste week van juni onschadelijk maken, waarna de overige vel ijk volgen. Premier niet afkerig van lijsttrekkerschap CDA DEN HAAG (GPD) - Premier Van Agt heeft gisteren zijn kandidatuur gesteld voor het lijsttrekkerschap van het CDA bij de volgende verkiezingen. Bij die gelegenheid wil hij ook het huidige kabinetsbeleid inzet maken van de verkiezingen. De partij van Van Agt, het CDA, moet het besluit van de premier nog bevestigen. Dit zal echter niet eerder dan laat dit jaar gebeuren. ADVERTENTIE Dc Visa Spécial heeft een tankinhoud van 40 liter. Hij verbruikt bij 90 km/h constant slechts 1 op 17,5. Wat betekent dat u in theorie zo'n 700 kilometer ver komt. En zelfs als we praktijk omstandigheden (remmen, optrekken, het weer, e.d.) in aanmerking nemen, moet het wel erg tegenzitten als u met één tank niet makkelijk De CitroënVisa. Basisprijs v.a van Amsterdam naar Orleans komt. Of een andere plaats tot op zo'n 630 kilometer van uw woonplaats. Een afstand die u overigens aflegt met al het denkbare comfort. Zoals veel binnenruim te. Optimaal bedienings gemak. Een stabiel wegge drag en een perfecte zit. Prettige reis! f 12.355,-. Rijklaar v.a. f12.930,-. 1^^Sl-..a.Lll,J:P Scholten (CDA) na onderhoud i DEN HAAG (ANP) - Israël moet afzien van het vesti gen van nederzettingen op bezet gebied en moet zich daaruit terugtrekken. De Verenigde Naties kunnen daarbij een nuttige rol vervullen. Daarnaast moe ten de Palestijnen in het door Israël bezette gebied het recht krijgen op zelf beschikking. ning van de rechten van het Pale stijnse volk. Het recht heeft geze gevierd nu Nederland rechten van de Palestijnen erkent, aldus el Hassan. Terwijl de beide Palestijnen in Den Haag hun gesprekken voerden, hield de werkgroep Israël een be toging tegen de steeds nauwer wordende contacten tussen Ne derland en de PLO - contacten die onvermijdelijk ertoe leiden Scholten (CDA) na onderhoud met Palestijnen

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 7