Actie provincie: 'Olietanks moeten weg uit duingebied' Recreatiepark sneller klaar ■e/dse agenda "Olielekkage kan rampzalige gevolgen hebben Geen last van storm Lagere scholen gaan samen in Wassenaar We hollen achter ontwikkelingen aan" Noodkreet ouders voor veilig kruispunt DINSDAG 22 APRIL DEN HAAG WASSENAAR-KATWIJK HAAG-WASSE NAAR - Eind van deze maand begint de provincie Zuid- Holland met een anti-tankactie in de waterwingebie den. Het gaat hier om ondergrondse, niet meer gebruik te tanks waarin vroeger huisbrandolie werd bewaard. De restanten olie die vaak in deze tanks zijn achter gebleven, kunnen bij lekkage een grote bedreiging voor het drinkwater vormen. De actie wordt geconcentreerd in het duingebied bij Den Haag en Wassenaar. De ondergrondse tanks liggen veelal in tuinen of onder garages bij woningen in de duinen. Eigenaars kunnen op kosten van de provincie hun tank laten leegpompen, schoonmaken en vullen met zand. De tank wordt niet uitgegraven. Wie nu niet op het aanbod van de provin cie ingaat, loopt de kans dat hij later zal worden gedwongen om de tank alsnog onschadelijk te maken. Maar dan wel op eigen kosten, die gemiddeld op zo n 370 gulden worden geschat. Volgens het provinciaal bestuur vormt rte resterende olie in de oude tanks een ernstige bedrei ging voor het grondwater en in waterwingebieden dus voor het drinkwater. De olie in niet meer gebruikte tanks wordt „agres sief', waardoor de tank op een gegeven moment kan gaan lek ken. Komt de olie in het grond water terecht, dan kan dat rampzalige gevolgen hebben. Eèn liter olie kan èèn miljoen li ter grondwater voor menselijk gebruik ongeschikt maken. Een eigenaar van een lekkende olie tank is wettelijk aansprakelijk voor de schade. Verboden In de twintig Zuidhollandse wa terwingebieden zijn naar schat ting 11.500 ondergrondse olie tanks aanwezig. Verreweg de meeste tanks komen in de dui nen bij Den Haag en Wassenaar voor: 10.000. De helft daarvan wordt vermoedelijk al vele ja ren niet meer gebruikt. Zo'n twintig jaar geleden hebben ve le bewoners hun centrale ver warmingsinstallaties van olie- stook op aardgas laten omscha kelen. Sinds 1975 zijn de onder grondse tanks in waterwinge bieden officieel verboden. Ge deputeerde Staten (het dage lijks bestuur van de provincie) kunnen iemand in bepaalde ge vallen toch toestemming geven de tank te handhaven, mits hij hem jaarlijks laat keuren. Voor niet meer gebruikte tanks geeft de provincie in de praktijk geen toestemming. De actie tot sanering van deze tanks gaat, afhankelijk van de hoeveelheid geld die jaarlijks ter beschikking is, zo'n tien tot vijftien jaar duren. Als eerste gebied is uitgekozen een gedeel te van het waterwingebied in Den Haag, ten zuiden van het duingebied tussen Den Haag en Wassenaar. Het gaat om een strook die vanaf de Scheve- ningse pier ongeveer 2,5 kilome ter landinwaarts loopt. De pro vincie heeft dit jaar ongeveer 300.000 gulden uitgetrokken en hoopt in elk geval zo'n 550 tanks onschadelijk te kunnen ma ken. De werkzaamheden worden uit gevoerd door het aannemersbe drijf G. van der Holst uit Wasse naar. De aannemer heeft op dracht gekregen om in de tuinen zo voorzichtig mogelijk te werk te gaan. Eigenaars van tanks kunnen ook nog geld voor de res tanten olie krijgen. Als er nog minstens honderd liter in de tank zit, dan geeft de aannemer daarvoor een vergoeding die af hankelijk is van de marktprijs op dat moment (nu bedraagt die 15 tot 20 cent per liter). De komende jaren zal ook de rest van het waterwingebied bij Den Haag en Wassenaar worden aangepakt. Eigenaars van on dergrondse, niet meer gebruikte tanks kunnen te zijner tijd een folder van de provincie Zuid- Holland in de bus verwachten. De actie strekt zich niet uit over het waterwingebied van de Leidsche Duinwater Maat schappij in de duinen bij Kat wijk. Dat is vrijwel onbewoond en bovendien is door de manier van waterwinning daar (water van elders wordt in de duinen gefiltreerd) de kans op vermen ging van water met olie ge ring. Kievitsduin Anders ligt het in de Wassenaarse villawijk Kievitsduin. De daar nog in gebruik zijnde tanks - die in het meest kwetsbare gedeelte van het waterwingebied liggen- moeten onschadelijk worden gemaakt. Dit had het provin ciaal bestuur al beslist; na een beroep van een aantal bewoners heeft de Kroon de provincie in het gelijk gesteld. De eigenaars van deze tanks moeten hun cv dus op aardgas laten omschake len. Zij kunnen daarvoor na beoordeling door een speciale commissie een schadevergoe ding krijgen van zo'n 1700 gul den. Die regeling is er, omdat de tanks vaak al aanwezig waren, voor dat de verordening bescherming waterwinning in 1975 op grond waarvan de tanks zijn verboden, werd ingevoerd. Daarnaast kunnen ook deze eigenaars hun ondergrondse tank op rekening van de provincie onschadelijk laten maken. De kosten van om schakeling van olie op aardgas worden overigens op 3000 toh 4000 gulden geschat. OEGSTGEEST/CASTRICUM - "Wij hebben geen last van de storm gehad en er trouwens nauwelijks'iets van gemerkt", vertelt de eigenaar Korbee" van manege "De Poelruiters" aan de Haarlemmertrekvaart, die samen met een twaalftal anderen het afgelopen week einde vanuit Noordwijk op paarden via het strand rich ting Castricum is gereden. Gistermiddag is de groep te ruggekeerd in Oegstgeest waar zij een schriftelijke groet van de burgemeester van Cas tricum Gmelich Meijling overbrachten aan wethouder mevrouw Blom en aan de gemeente. Gmelich Meijling was voor zijn benoeming tot burgemeester in Castricum wethouder in Oegstgeest. Toen hij wegging werd hij binnen het college van bur gemeester en wethouders op gevolgd door mevrouw Blom. "Wij zijn zondag de hele dag door de duinen gereden. Toen we nog een klein stukje over het strand wilden gaan wer den we tegengehouden door de politie. Niemand mocht op het strand" aldus Korbee. Op het Castricumse strand wer den diezelfde dag de stand- tenten weggevaagd en spul len die daarin opgeslagen wa ren spoelden weg. De ruiters hebben het volgens Korbee ondanks de kou prachtig naar hun zin gehad: "Het natuurgebied rond Cas tricum is zo uniek dat we er zeker teruggaan. We gaan er waarschijnlijk een traditie van maken". Zaterdagmid dag werd de groep, na een tocht via Zandvoort en IJ- muiden, door Gmelich Meij ling op het Castricumse stand ontvangen. Daar werden de schriftelijke groeten van me vrouw Blom en de gemeents Oegstgeest aan hem overge bracht. Een dag later behoor de dit deel van het strand tot een van de zwaarst door de storm getroffen plekken langs de Nederlandse kust. Gistermiddag werden de 12 ruiters uitgeleide gedaan door de burgemeester van Castricum. Twee plakkers aangehouden LEIDEN - Op de Prinsessekade in Leiden zijn vanacht twee aan hangers van de Socialistische partij, de 34-jarige C.F.M.V. en de 30-jarige A.B.M.G., aangehouden terwijl zij bezig waren om illegaal affiches aan te brengen met tek sten als: "Paleis van 70 miljoen voor woningen geen poen". Tegen het tweetal, dat na verhoor op het politiebureau werd vrij gelaten, is proces-verbaal opge maakt. Auto's gestolen LEIDEN - Bij de Leidse politie is gisterochtend aangifte gedaan van diefstal van een drietal per sonenauto's, allen van het merk Ford. De auto's zijn gestolen op de De Sitterlaan, Burggravenlaan en bij het Veerhuis. De auto's zijn vermoedelijk in de nacht van zondag op maandag ontvreemd. Inmiddels is een van de drie terecht. De twee auto's die nog niet "boven water" zijn heb ben de volgende kentekennum mers: 64 DN 40 en 57 18 ZL. Aanleg sportvelden begint over drie weken WASSENAAR - Na de grote vakantie zal de Europaschool samengaan met de Van Wassenaar ObdamSchool. Deze beslissing, gisteravond genomen tijdens de Wassenaarse gemeenteraadsvergadering, gaf duidelijkheid in een voor de Europaschool uitzichtloze situatie. De PvdA. Greep en Gaulooze, mevrouw V.d. Heiden (WW) en Nieuwenho- ven (D'66) waren tegen de overhaaste fusie. Wethouder Dijkstal voelde echter weer niets voor een boventallige leerkracht bij een uitgestelde fusie, zoals Greep had voorgesteld. Wel nam de wethouder het CDA- voorstel aan om het aantal lesvrije tijden van het hoofd van de gefuseer de school te verhogen van zes tot acht. Die taakverlichting op kosten van de gemeente moet voortzetting van het vernieuwde onderwijs aan de Europaschool mogelijk maken. Het betreffende schoolgebouw zal nog maximaal twee jaar dienst doen als dependance, waarna het centrum van Wassenaar geen school voor openbaar lager onderwijs meer zal bezitten. Ook zegde Dijkstal toe te ijveren voor maximale gelijkschakeling van de lesmethoden op beide scholen. Hij voelde wel iets voor een fusiebege- leidings-commissie. Alle fracties erkenden de noodzaak van de pijnlijke ingreep, als gevolg van een teruglopend leerlingenaantal. Maar Greep ontraadde de fusie op zo'n korte termijn. Nieuwenhoven en mevrouw V.d. Heiden handhaafden hun voorkeur voor een geleidelijke afbouw van de school. Nu moeten schoolteams en ouders plotseling een ingrij pende verandering van de situatie verwerken. Daarop beloofde wethouder Dijkstal een aantal aspecten nog in de com missie onderwijs uit de gemeenteraad te zullen bespreken. Tevens zegde hij toe een studie te zullen maken van het idee van samenwerking tussen beide scholen.. Twintig mille voor Curium OEGSTGEEST - Het kinderpsy chiatrisch centrum Curium, aan de Endegeesterstraatweg in Oegstgeest, is gisteren 20.000 gulden rijker geworden. Dit geld komt uit het kinderpostzegel^ fonds en werd dr. J. Weinberg, geneesheer-directeur van Cu rium, gisteravond aangeboden door een vertegenwoordigster van het postzegelfonds. Het geld zal worden besteed aan buitenspeelgoed en tuinmeubi lair. VOORSCHOTEN - Een Leider dorper moest gisteravond wor den overgebracht naar het zie kenhuis na een ongeval op de Veurseweg in Voorschoten. Hij was door onverklaarbare reden op de linker rijstrook terecht ge komen en botste zodoende fron taal op een uit Leidschendam komende vrachtwagen. De vrachtwagenchauffeur bleef on gedeerd. De man uit Leiderdorp liep hoofdletsel op. Meerburg: Bezwaren vreten tijd LEIDERDORP - "De bezwaarpro- bedures tegen nieuwe bestem mingsplannen worden steeds vaker gebruikt en ze worden veel langer aangehouden. Een avondje tegen de mensen aanpra ten om hun bezwaren weg te ne men lukt niet meer. Die tijd is blijkbaar voorbij". Dit zei de Lei- derdorpse CDA-wethouder Arie Meerburg gisteravond tijdens de algemene ledenvergadering van de plaatselijke afdeling van "zijn" partij in de "Menswor ding" in Leiderdorp. Meerburg noemde de resultaten van de laatste voorlichtings- en informa tie-avonden van de gemeente 'frustrerend. Bij controle blijkt: veeauto's vaak niet in orde LEIDERDORP - Bij een verkeers- controle op veewagens in Lei derdorp is een groot aantal ge breken aan de vrachtauto's en de vijze v het v ïge- nstateerd. Vanaf 04.00 uur gisterochtend wer den in Leiderdorp 63 vrachtwa gens aangehouden die richting Leidse Groenoordhallen (waar elke maandag en dinsdag vee markt wordt gehouden) reden. Slechts 17 wagens bleken geheel in orde te zijn. Bij eenzelfde controle vorige maand bleek eveneens het over grote deel van de transportauto's niet in orde te zijn. "Tijdens zo'n avond, twee hebben gehouden voor het bestemmingsplan voor het ge bied rond het oude raadhuis, is het een vrolijk in- en uitpraten van de problemen. Wijzigingen die men bij voorbaat persé wil hebben, proberen we als gemeen te zoveel mogelijk in te passen. Je zegt schriftelijk dingen toe zodat mensen zekerheid hebben. Maar bij de ter visielegging komen dan desondanks toch bezwaarschrif ten binnen van de mensen die zo'n toezegging blijkbaar niet voldoende vinden. Dit soort din gen vreet tijd en het gevolg hier van is dat vrijwel alle bestem mingsplannen hier in Leiderdorp inmiddels zijn verouderd. Zelfs tussentijdse veranderingen van verouderde bestemmingsplan nen doen veelal weer zo'n storm van bezwaren opwaaien dat je je soms afvraagt of deze bezwaren wel reëel te noemen zijn", aldus de wethouder die zegt van dicht bij de enorme nadelen te hebben gezien van deze vorm van in spraak en democratie. "Op dit moment hollen we eigenlijk achter alle ontwikkelingen aan. Zoals in Winkelhof waar we eerst de bibliotheek apart wilden bouwen. Toen dat niet doorging zou er een flatgebouw voor in de plaats komen, voor één- en twee persoonshuishoudens. Maar dat betekende een wijziging in het reeds vastgestelde bestem mingsplan. En ja hoor er kwam een bezwaar binnen dat de zaak een jaar heeftopgehouden. En nu blijkt dat de aannemer niet meer bereid is het gebouw nog tegen dezelfde financiële voorwaarden te willen bouwen. Op die manier dreig je wel eens de moed te ver liezen." LEIDERDORP - De aanleg van de extra sportvelden in het sport- en recreatiepark "De Bloemerd" begint over drie weken. Even eens zal het middelste,'recreatie ve gedeelte van "De Bloemerd" eerder klaar zijn voor gebruik dan de gemeente Leiderdorp oorspronkelijk had gedacht. Ze kerheid hierover kreeg de ge meente de afgelopen week pas toen Gedeputeerde Staten (het dagelijkse bestuur van de pro vincie) toestemming gaf de werk zaamheden met DAWC-subsidie te laten verrichten. Deze Dienst Aanvullende Civiele technische Werken (DACW) bevordert de werkgelegenheid in gebieden die dat nodig hebben. De aanleg van de velden in "De Bloemerd" is een zeer tijdroven de aangelegenheid die voor an derhalf jaar werk kan geven aan elf man. Het gewestelijk arbeids bureau heeft te kennen gegeven dat deze mensen zeker te vinden zijn binnen de regio Leiden. Dit was een van de voorwaarden waaraan de aanvraag voor subsi die moest voldoen. Met het bedrag van 385.000 gulden DAWC-hulp kan de gemeente ruim dertig procent goedkoper werken. Daardoor' is het ook mo gelijk geworden het sport- en re creatiepark sneller af te maken. Met deze financiële steun kunnen eind 1981 alle vier de velden klaar zijn, plus het middelste gedeelte van het park, terwijl anders niet meer dan twee velden in 1980 zouden kunnen worden aange legd om de grootste wachtlijst van zowel hockeyclub Alecto als Subsidie voor gespreksgroep van vrouwen WASSENAAR - De Wassenaarse vrouwengespreksgroepen mo gen naar de mening van de plaat selijke gemeenteraad subsidie krijgen. Wethouder Dijkstal zag een eigen bijdrage van 60 gulden niet zo zeer als een drempel voor de deelnemers aan de gespreks groep. Hij wees erop dat in de praktijk met deze bijdrage soepel wordt omgesprongen. Mevrouw Van der Heijden (Werkend Was senaar) vond dat zeer snel subsi die moet worden gegeven om ge dane uitgaven te dekken. Een ander punt dat gisteravond aan de orde kwam was het brandende vraagstuk rond de vuilverwijde- ring. Daarvoor zijn grote investe ringen nodig. Deze zouden be langrijke tariefsverhogingen tot gevolg kunnen hebben. Wethou der Van Dingstee gaat een ver kennend gesprek voeren met buurgemeenten en zal later met een uitgewerkt plan daarover komen. WASSENAAR - Met uitzondering van Lodder (PW) reageerde de Wassenaarse raad positief op het geven van drie woningen voor vluchtelingen uit Zuidoost-Azië, zo gauw een nieuwbouwproject wordt gerealiseerd. Het uittrek ken van geld voor het torentje van het oude raadhuis en het aanbrengen van een carillon ontmoette geen tegenstand. van de voetbalvereniging RCL weg te kunnen werken. Aange zien de DACW alleen met ar beidsintensieve projecten werkt, dus met veel handwerk, zal deze regeling niet kunnen worden toegepast op de aanleg van de volkstuinen die tussen "De Bloemerd" en de provinciale weg 6 zullen komen. De aanleg van de toegangsbrug en het omploegen van de grond gebeurt vrijwel ge heel machinaal evenals het asfal teren van de toegangsweg, een uitvoering die evenmin veel handwerk in beslag neemt. Dinsdag Leiden Stadhuis - commissie financiën, 19 uur. Stadhuis - commissie economische aangelegenheden, 20.30 uur. Zuiderkerk - Lammenschansweg, dia avond van de Nederlandse reisvereni- ging, 20 uur. Leidsche Vereniging van Postzegelver zamelaars - vergadering, Vondellaan 35, 20 uur. Rozekruisers Genootschap - lezing: "De komende nieuwe mens", 20 uur in 't Parlement, Nieuwe Rijn 52. Gespreksavond Baha'i - Sleutelbloem 2, 20 uur. Algemene Reclasserings Vereniging - Rynsburgerweg 167, tel: 156440. Bereik baar op werkdagen van 9-17 uur, voor hulp en informatie aan meerderjarigen (vanaf 18 jaar), die door problemen in conflict zijn of dreigen te komen met de politie en/of de justitie. Breehuys -'ingang Schoolsteeg, werklo zen adviescentrum, woe van 10-12 uur, 130983. Nieuwe Rijn 20a - vrouwencafé, 21 uur; NVSH-trefcentrum, middelenverkoop, bibliotheek en filmverhuur, 20-21 uur. Vegetarische Kookcursus - bij voldoen de deelneming: van 9.30-11.30 uur. Op geven bij 't Breehuys, Breestraat 19, tel: 130983. Voorschoten - fractievergadering PvdA/ PPR, gemeentehuis, 20 uur. Voorschoten - fractievergadering WD, gemeentehuis, 20 uur. Voorschoten - fractievergadering CDA, gemeentehuis, 20 uur. Woensdag Augustinus - avond over wetweten- schappelijk onderwijs, 20 uur. Schouwburg - 20.15 uur "Bedrog", Ha rold Pinter. Nieuwe Rijn 20a - vrouwencafé, 21 uur. Voorschotelt - fractievergadering D'66, gemeentehuis, 20 uur. Wassenaar - Nieuw Neijevelt, informa tie-avond Vrouwen Troef, 20.30 uur. Apotheken De avond-, nacht- en zondagsdienst van de apotheken in de regio Leiden wordt waargenomen van 18-25 april door apo theek Tot Hulp der Mensheid, Rosmolen 13, Leiden, tel: 121060. En door apotheek Voorschoten, Leidseweg 66, tel: 2525, Voorschoten. Wijkverpleging Leiden - Interkruis, Middelweg 38, tel. ten noorden van de Rijn: 134604, tel; ten zuiden van de Rijn: 121753. Lciderdorp/Zoctcrwoudc Rd. - ge- 154500. Voorschoten - Gezondheidscentrum, v.d. Waalslaan, tel: 4641. Warmond - Zr. J. Zanting, Buddenborg- straat 7, Hillegom, tel: 02520-29060. LEIDSCH DAGBLAD ispu n t S toeplaa lilBu u rt wt n beveiligd. van de Kievietschool in ee tig verontrust over het zt WASSENAAR-Het kr verkeerslichten tc word Dit stelt het schoolbestuur Een aantal ouders is err Dagelijks steken hier veel scholieren over, voor het me voorziening zal mede in het belang zijn van leerlingen route hetzelfde punt kruisen. Er hebben zich in het verleden op de betreffende plaats al •glGroot Haesebroek er en wethouders, daardoor gevaarlijke kruispunt, rvaren weggebruikers. Een doeltreffende ■hooi en het Rijnlands Lyceum,die op hun nslige verkeersongevallen voorgedaan. DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Leidsch Dagblad B V Hoofdkantoor: Witle Singel 1. 2311 B< LEIDEN Postbus 54. 2300 AB LEIDEN Telefoon 071 -144941 Nabezorging van 18.00-19.30 uur Zaterdag van 16.00-18.00 Abonnementsgelden bi) vooruitbetaling te voldoen. Bij automatische overschrijving geen Voor betaling van abonnementsgelden uitsluitend giro 28884. Kwartaalabonnement f 46.30 per post f 66.40 Jaarabonnement f 173.70 per post f 254.10 Losse nummers f 0,65. Rubriekchefs: A. van Leeuwen (stad) J.P. Westerlakenfregio) B. Paauw (binnenland) J. Ruygrok-Hoogeveen (buitenland) A A van Brussel (sociale economie) P J de Tombe (sport) P C. Rosier (radio en televisie, kunst) Aangesloten bij de Gemeenschappelijke Persdienst met eigen correspondenten o a. in: Bonn, Brussel. Londen. Parijs. Washington. Cairo. Redactie Randgemeenten: Telefoon 071-144941 toestel 219.' Privé: C. Smits. Bachstraat 25, Leiden, tel. 071-763320. Ch Lennartz. Maredijk 33a. Leiden, tel. 071-133202. Correspondenten: R. Zaadnoordijk. Tel. 071-155854 Voorschoten: J Peters 071-769935 Warmond: K. Prins 01711-11266 Zoeterwoude: R. Stevens 071-8908A7 Zoeterwoude: Olaf Hoenson 01715-1896 Leiderdorp: F. Snijders 071-893841.

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 2