KATWIJKER ZIET STRANDPAVILJOEN WEER VERDWIJNEN TOCH DICHT Waddinxveense in film over gehandicaptensport "KW 88 Leiding oranjecomité niet meer te doen als ambtenaar BOSKOOPSE TUINCENTRA kan weer 25jaar mee Leimuidense voorzitter stapt op DINSDAG 22 APRIL 1980 LEIDÉN/REGIO PAGINA 19 WADDINXVEEN - "De film, waaraan ik heb meege werkt, is duidelijk geen promotiefilm voor de Olym pische Spelen voor Gehandicapten. Het is meer een film over het dagelijkse leven van een gehandicapte, de revalidatie en de problemen daaromheen. Maar de sport heeft er wel een belangrijke plaats in". OPBOUW "In de film zijn drie hoofdfigu ren. Als eerste zien we een jongen, die een motorongeluk heeft gehad. Men ziet dan die jongen in therapie, leren om gaan met een rolstoel, rijles sen nemen etcetera. In die therapie maakt hij ook kennis met de invalidensport. Dan kom ik zelf. Bij die jongen zie je het leren van alles, b.v. rij lessen dan ben ik te zien, in mijn auto, in- en uitstappen. Bovendien ben ik de ex-top sportster, die nu alleen nog maar aan recreatie-sport doet. Tenslotte zien we een top sporter, een zwemmer, die zich voorbereidt op de Olym pische Spelen. Het is dus een opbouw in drie fasen van de revalidatie, waarbij ook het verschil wordt getoond van de verschillende stadia die je kan doormaken. De film laat ook de overgang van die fasen zien. De opnamen zijn inmid dels achter de rug. De film wordt nu afgewerkt en eind mei moet hij af zijn. Dat moet ook wel, want hij wordt naar zo'n beetje alle landen van de wereld gestuurd en wel vóór de Olympische Spelen op 21 juni in Arnhem en Veenen- daal". "Naast het laten zien van de ge Aan het woord Loes Lekx uit Waddinxveen, moeder, huisvrouw, logope diste, bestuurslid van de Ne derlandse Invaliden Sport bond en ex-gehandicapte topsportster. Zij won een gouden plak voor het onder deel tafeltennis tijdens de Olympische Spelen voor ge handicapten in Heidelberg in 1972. "Het idee voor een film over dit onderwerp kwam van het mi nisterie van buitenlandse za ken Men kwam met het on derwerp 'Hoe bereidt een in valide topsporter zich voor?' bij de Nederlandse Invaliden Sportbond (NIS) aan. Wij wa ren daar niet zo gelukkig mee. Als je bedenkt, dat 80% van onze leden aan recreatiesport en dus maar een klein gedeel te aan topsport, kun je voor stellen dot we dachten: 'al weer aandacht voor die top sport'. De NIS heeft toen voorgesteld om het onderwerp te veran deren en dat was goed. In sa menwerking met de Federa tie Gehandicaptensport en het ministerie van CRM (die de film betalen) hebben we toen het script veranderd. Topsport is in die opzet slechts een deel van het on derwerp". handicapte in de verschillen de fasen van revalidatie, laat men ook de gehandicapte zien in het dagelijkse leven. Zo ben ik gefilmd als ik in mijn auto stap en wegrij, aan het winkelen ben of in het zwembad hier, als ik met mijn kinderen aan het zwemmen ben". Uit haar woorden blijkt, dat Loes Lekx sporten samen met haar kinderen erg be langrijk» vindt. De kinderen zijn uiteraard gewend aan haar handicap, maar kunnen zo even goed met hun moeder spelen in het overdekte zwembad in Waddinxveen. Obstakels In de film komt ook tot uit drukking de ontoegankelijk heid van sommige gebouwen of moeilijke situaties voor ge handicapten. "Men heeft ge filmd hoe ik terug kom van boodschappen doen en dan staat daareen fiets tegen mijn garagedeur. Dat is erge ver velend, want ik heb garage deuren, die automatisch open en dicht gaan". Zo zijn er nog wel meer zaken, die echte obstakels blijken te zijn voor gehandicapten, zo als trappen, draaideuren, brievenbussen, kassa's in su permarkten, die overigens niet allemaal in de film voor komen. De ontoegankelijkheid van openbare gebouwen onder vond mevrouw Lekx kort geleden zelf aan den lijve. "Ik had een bekeuring gekregen en moest me dus binnen 24 Mevrouw Lekx uit Waddinxveen; "Deze film wordt r op het politiebureau mel den. Toen ik daar naartoe reed, zag ik dat ik met mijn rolstoel daar nooit naar bin nen kon gaan. Ik heb dus maar opgebeld. Waar die be keuring voor was? Omdat ik stond geparkeerd op een ge reserveerde parkeerplaats voor invaliden! Nou ja, ik denk dat ik mijn bordje, waarop staat dat ik invalide ben, niet duidelijk voor de voorruit had staan. Maar die agent had natuurlijk ook even kunnen kijken of het een aan gepaste auto was. De bekeu- Thuis Behalve bij het autorijden, winkelen en zwemmen, is mevrouw Lekx oók thuis ge filmd in haar werk (spraak lessen geven aan huis) en in sportzaal Groenswaard, waar zij vaak badminton of tafel tennis speelt. Ze is een be kende verschijning in Wad dinxveen. "Veel mensen in het 'dorp' ken nen me. Door mijn rolstoel natuurlijk, maar ook door mijn werk en door die me daille, hè. Regelmatig nog wordt ik gevraagd voor een demonstratie-wedstrijd of voor een opening. Soms' ge beurt het, datje dan speelt te gen een valide-tafeltennister. Dan denk ik weieens, moet dat nou? Omdat ik nou toe vallig in '72 een medaille heb gewonnen? Ik geef dan liever de kans aan iemand, die nu aan de top staat en er veel meer voor doet en dus veel beter is. Maar ja, ze kennen me, dus ze zullen me nóg wei eens vragen Loes Lekx weet eigenlijk niet precies wanneer ze begon met topsport, hetgeen genoeg zegt over het feit, dat recreatie sport ongemerkt overgaat in topsport. In 1966 speelde me vrouw Lekx haar eerste bui tenlandse (grote) wedstrijd, in Engeland. Maar dat vindt ze niet meer te vergelijken met de huidige topsport. "Ik trainde destijds 2 avonden en 1 zaterdag per week en één keer per maand een weekend. Nu traint een invalide top sporter dagelijks en intensief. "Ik was wel van plan om op een bepaald moment te stoppen met topsport, maar ik ben echt, ineens bijna gestopt toen ik in verwachting was. De Spelen in Heidelberg wa ren de laatste waaraan ik meedeed. Ik heb toen een hele tijd niet gesport, heb ook niet afgetraind, zoals dat schijnt te horen. En toen het weer zou kunnen vond ik het niet meer verantwoord om in tensief te gaan trainen. In '78 ben ik toen recratief gaan sporten en dat bevalt me uit stekend". Op de Olympische Spelen in Arnhem is mevrouw Lekx echter ongetwijfeld present als toeschouwster en aan- moedigster haar man organi seert er namelijk het onder deel tafeltennis (ploegen, poules, scheidsrechters, tij den enz.). Duitse bus na stop in Noordwijk: toe aan vervanging motor NOORDWIJK - Een Duitse bus is in Noord- wijk zo toegetakeld dat zelfs de motor moest worden vervangen. De chauffeur kwam er pas op de terugweg nabij Arnhem ach ter dat er iets aan de bus ha perde. Bij controle bleek dat er aan het oliecarter was ge rommeld. Ook werd ontdekt dat de touringcar met een viltstift was beklad. Het ge zelschap moest uren wachten tot er een andere bus uit Hamburg was gearriveerd. Bij de Noordwijkse politie werd aangifte gedaan. Vermoed wordt dat de vanda len aan de bus hebben gesleu teld toen deze op Ljjnbaan- weg in Noordwijk stond ge parkeerd. De totale schade wordt geraamd op 30.000 gul den. KATWIJK - De garnalen- schuit KW 88 is na een grondige restauratie gis termiddag overgedragen aan de gemeente Katwijk. Bij deze gelegenheid zei scheeps maker N. Taat sr.: "Ik garandeer dat de boot nog 25 jaar mee gaat". Wethouder drs. J. Berg man dankte iedereen die ertoe heeft bijgedragen dat de bom schuit er weer glorieus uitziet. Op zijn beurt merkte Bergman op: "De gemeente is er verant woordelijk voor dat hij het 25 jaar uithoudt". Vanmiddag is de KW 88 naar de voet van de vuurtoren aan de Boulevard gereden. Daar /al de garnalenschuit voortaan zo mers weer prijken als toeristi sche trekpleister. Een groep Katwijkers die nauw betrokken zijn geweest bij de restauratie van de toeristische trekpleister de KW 88 (vanaf vandaag weer te bewonderen aan de voet van de vuurtoren) drinkt een oorlam.Vlnr. restaurateur Taat. voorzitter Van Brakel van Oud Katwijk", wethouder Bergman, directeur openbare werken v.d. Griend, de wethouders Parlevliet en Van Dijk en gemeentesecretaris Feenstra. LEIMUIDEN - F. J. Koeleman, de voorzitter van het Leimuidense oranjecomité, is afgetreden. Hij vindt dat zijn voorzitterschap van het oranjecomité niet lan ger is te combineren met zijn werk als ambtenaar op het ge meentehuis van Leimuiden. Dat is een rechtstreeks gevolg van de moeilijkheden die onlangs tussen oranjecomité en gemeente zijn gerezen over de organisatie van de feestelijkheden op 30 april en 5 mei. De gemeente wil niet meer dan 4 per kind beschik baar stellen, terwijl het comité 6 wil hebben. Dit vooral om het mogelijk te maken de (ongeveer 660) kinderen een blijvende her innering aan de troonswisseling te gevén. Bovendien, zo stelde het comité, is de bijdrage van het Leimuidense gemeentebestuur toch al niet bijster groot in ver- houding tot omliggende gemeen ten. Het oranjecomité dreigde dan ook (nu ongeveer een maand geleden) helemaal geen feestelijkheden te organiseren. "We staan op het standpunt dat je het goed moet doen of helemaal niet", aldus A. Buis, de secretaris van de Oran jevereniging, toen. Inmiddels heeft de Oranjevereni ging dat dreigement ingeslikt en zullen er met de gemeentelijke bijdrage van 4 per kind activi teiten worden georganiseerd. Daar staat dan de toezegging van gemeentelijke zijde tegenover dat eventuele tekorten uit de ge meentekas worden aangevuld. Eén en ander leidde er wel toe dat F. J. Koeleman, die er al zeven jaar voorzitterschap heeft opzitten, voor zijn functie bedankte. "Uit eindelijk is het college van bur gemeester en wethouders mijn werkgever", aldus Koeleman, "en dat kan natuurlijk wat wrij ving geven". Volgens hem is het nog niet zover gekomen, "maar het is wel dui delijk dat je deze combinatie van functies op je werk tegenkomt. Dan kun je voorzitter blijven van het oranjecomité en ontslag ne men, of bedanken als voorzitter van het oranjecomité. Dat laatste ligt uiteraard meer voor de hand", aldus Koeleman. Een opvolger van Koeleman zal pas in juli worden gekozen, wanneer de Oranjevereniging de kermis organiseert. De Oranjefeesten zullen echter gewoon doorgang vinden. Zondagmorgen moest eigenaar Jan Schipper (56) machteloos toezien hoe zijn bedrijf door het woeste zeewater van de aardbo dem werd geveegd. Delen van het dak maakten een luchtreis. Hierbij raakte ook nog iemand gewond. Henk Wagemaker van het nabijge legen restaurant „De Zwaan", die hulp wilde bieden, werd ge troffen door een rondvliegend stuk hout. Een arm moest op en kele plaatsen worden gehecht. Verder liep hij een bloeduitstor ting aan de rug op. Ook werd Wagemaker aan het hoofd ge wond. Schipper is dc zwaarst gedupeerde strandexploitant aan de Katwijk- se kust. Het was niet de eerste keer dat „Moeder Natuur" hem slecht bedeelde. Ook op 2 april 1973 trof zijn strandpaviljoen hetzelfde lot. Vloeren en funde ring bleven toen echter gespaard hij zijn bedrijf door het natuur geweld verloren zag g; denkt niet meer, je ziet nieti meer. je hoort niets meer", zegi hij, terwijl inmiddels de zilte massa weer tot bedaren is geko- Je Fundering Schipper, van huis uit timmerman, had het strandpaviljoen enige ja ren geleden zelf in elkaar getim merd. Gezien zijn leeftijd wilde hij het wat kalmer aan doen. Eén van zijn zonen zou de strandtent overnemen. Schipper sr.: "Ik moet er nu weer hard tegenaan" Geluk bij een ongeluk is dat een andere strandexploitant hem een nieuwe tent die hij over had. te leen heeft gegeven voor deze zo- Jan Schipper sr. op de plek waar tót de storm van zon dagmorgen zijn paviljoen stond... Niets meer Schipper, die trouwens vol lof is over de medewerking van om standers, openbare werken en hotel Katwijk, dat dc werkers voorzag van soep en broodjes. iondag was het een di ukte van je welste op het strand voor de kust van Katwijk. Bulldozers wierpen wallen op en vele vrijwilligers Volgens de voorzitter van de ver eniging van strandexploitanten, J. Parlevliet, hebben de meeste paviljoens wel schade opgelopen. De één echter meer dan de ander. De schade waar Schipper sr. nu mee zit loopt in de 70.000 gulden. Dit voorval heeft volgens hem geleerd dat er een betonnen fun dering voor de strandtenten moet komen. Op het gemeentehuis heeft hij aangedrongen op toe stemming voor het maken van een dergelijke fundering. Schip per: De gemeente staat achter ons". Het hoogheemraadschap Rijnland dat het beheer heeft over de zeewering heeft echter het laatste woord. De komende dagen zal er een taxa tierapport gemaakt worden van de schade aan de Katwijkse strandtenten. Dit zal worden op gesteld door Openbare werken van Katwijk. Met dit rapport in de hand zal bij het njk aangeklopt worden om een bijdrage uit het Nationaal Rampenfonds. BOSKOOP - De tuincentra in Bos koop mogen op tweede paasdag, hemelvaartsdag, tweede pink sterdag en koninginnedag niet open. Dat heeft de staatssecreta ris van Economische Zaken laten weten aan het gemeentebestuur van Boskoop. De gemeenteraad van Boskoop had juist in januari het besluit geno men voor de vier genoemde feestdagen een uitzondering te maken op de winkelsluitingswet. Met als argument dat er op die dagen veel toeristen in Boskoop zijn die sierteeltprodukten willen kopen. Door de tuincentra op die dagen open te stellen wordt de aantrekkelijkheid om Boskoop te bezoeken vergroot. De Kamer van Koophandel en Fa brieken in Gouda stond ook posi tief tegenover het plan. Destaats- secretaris van Economische Za ken wil het besluit van de Bos- koopse gemeenteraad echter niet goedkeuren. neerleggen bij de weigering. Ze willen de zaak nogmaals schrif telijk bij de staatssecretaris aan kaarten. omdat ae vinden dat de staatssecretaris onvoldoende aandacht heeft geschonken aan Weer protest verklaard tegenstander Schiphollijn DEN HAAG - De gemeente Haarlemmermeer heeft ver zuimd een aanlegvergunning af te geven voor de Schiphol- spoorlijn. Met dat nieuwtje kwam ir. GJA. Hille voor de dag tijdens een zitting voor de afdeling "geschillen van be stuur" bij de Raad van State. De Hoofddorper was daar, omdat hij dik twee jaar terug een protest had aangetekend tegen het verlenen van een ontgrondingsvergunning door het provinciebestuur van Noord-Holland. "De wens is bij Hille waar schijnlijk de vader van de ge dachte geweest", zo reageerde een gemeentelijk woordvoer der vanochtend op de verkla ring van de Hoofddorper. Ir. Hille is een verklaard tegen stander van de manier waar op de procedure rond de Schiphollijn is verlopen. Ook heeft Hille enkele jaren terug met tientallen anderen pro test aangetekend tegen on derdelen van die lijn tussen de luchthaven en Leiden. Op het gemeentehuis van Haarlem mermeer wordt echter gesteld dat de aanlegvergunning op 10 oktober 1977 wel degelijk aan de NS is verstrekt. Hille verklaarde vrijdag eigen lijk niet meer aan de ontgron dingenzaak gedacht te heb ben omdat de kwestie destijds ook via een versnelde proce dure is behandeld. Een protest van de ingenieur tegen het plan om machtiging te verle nen om de werken versneld uit te voeren werd namelijk tij den geleden al door de Raad van State afgewezen. Dit col lege boog zich vrijdag onder leiding van mr. Kapteyn over de eigenlijke vergunning die door Gedeputeerde Staten van Noord-Holland is afge geven plus betrokken minis ter.

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 19