Honduras wordt democratischer Algerijnse leger slaat opstandige Berbers neer Nederlandse steun voor standpunt Ierland Meer macht voor Sandinisten in Nicaragua Toch rechtszaak Habold Overwinning voor Liberalen Minister zet oud-premier Portugal de voet dwars 5e SINGELLOOP DINSDAG 22 APRIL 1980 PAGINA 17 (Van onze speciale verslagge ver) LUXEMBURG - Nederland steunt ons volledig in ons streven om de Unifil-troepen totale controle te geven over Zuid-Libanon. Dit zei de Ierse minister van buitenland se zaken Brian Lenihan gisteren desgevraagd te Luxemburg. De Europese Negen zullen hun steun betuigen aan de initiatie ven van de Ierse regering die vol gen op de moord op twee Ierse VN-soldaten door guerrilla-strij ders van majoor Haddad eind vo rige week. Ook Noorwegen en Frankrijk - de twee andere Europese landen die troepen leveren aan Unifil - heb ben Dublin steun toegezegd. De Ierse regering wil dat de minis ters van de tien landen die troe pen hebben geleverd aan Unifil, op korte termijn bijeenkomen om te beraadslagen over de situa tie in Zuid-Libanon. Dublin wijst daarbij naar de uitspraak van de VN-Veiligheidsraad eind vorige week dat Unifil ..direct en totale controle" over het operatiege bied in Zuid-Libanon moet krij gen. De guerrillatroepen van de christe lijke majoor Haddad vermoord den vorige week vrijdag twee Ier se Unifil-soldaten. Een andere Ierse soldaat overleed aan ver wondingen die hij had opgelopen nadat hij door Haddad-strijders onder vuur was genomen. De troepen van Haddad beheersen het grootste deel van het gebied dat de Ierse VN-soldaten moeten controleren. Dit gebied grenst aan de regio waar het Nederland se Unifil-detachement is gele gerd. De Ierse regering veroordeelde zondag in felle bewoordingen de houding van Israël. De landen die aan Unifil deelnemen, kunnen niet accepteren, zo heet het in de Ierse verklaring, dat hun troepen beschoten worden door ongere gelde strijdkrachten (van majoor Haddad) die worden bevoorraad, getraind, geadviseerd en onder steund door een VN-lidstaat om dat dit land de activiteiten van deze strijdkrachten gunstig voor zijn veiligheid acht. Minister Lenihan zei gisteren dat het Ierse diplomatieke offensief tot doel heeft dat Israël zijn steun aan Haddad staakt. Hij zei hier over niet in detail met Nederland te hebben overlegd. Een andere manier om Unifil in staat te stel len totale controle over Zuid-Li banon te verkrijgen, is de opvoe ring van de bewapening en ver sterking van de uitrusting van de Unifil-troepen, aldus Lenihan. Maar de Ierse bewindsman voelt daar duidelijk minder voor. Uni fil is er tenslotte om in Libanon de vrede te handhaven, aldus de minister. (Van onze correspondent Rob Sprenkels) SAN SALVADOR - De leider van de Liberale Partij in Honduras, Roberto Suazo Cordova heeft zich gisteren tot winnaar uitgeroepen van de parlementaire verkiezingen die er afgelopen weekeinde voor het eerst in negen jaar werden gehouden. De liberalen hebben, ook al is de officiële uitslag nog niet bekend gemaakt, een verrassende over winning behaald op de traditio nele rivaal, de Nationale Partij, die in 1972 door een militaire coup uit het regeringszadel werd gewipt, maar vervolgens nauw met de junta van generaal Paz Garcia samenwerkte. De verkiezingen moeten leiden tot de samenstelling van een Natio nale Assemblee van 71 leden, die tot taak krijgt een nieuwe grond wet te ontwerpen, een interim president te benoemen en nieu we presidentsverkiezingen voor Gratie in Zimbabwe SALISBURY (UPI) - Premier Ro bert Mubage van Zimbabwe heeft gisteren gratie afgekondigd voor negenduizend gedetineer den. Van de amnestie profiteren ook ge detineerden die weigerden onder een blanke minderheidsregering dienstplicht te vervullen. Het ministerie van justitie deelde verder mee dat eenieder die een vonnis van achttien maanden of minder uitzit, in vrijheid zal wor den gesteld. Veroordeelden met een langere straf wordt eendeer de van het vonnis kwijtgeschol den. te bereiden, die binnen een jaar zouden moeten worden gehou den. Juntaleider Policarpo Paz Garcia heeft erop aangedrongen dat de Nationale Assemblee di rect nieuwe verkiezingen uit schrijft, maar Suzao Cordova wil die beslissing overlaten aan het congres van zijn winnende Libe rale Partij. Deze eerste parlementair-democra tische vingeroefeningen na ne gen jaar van opeenvolgende mili taire regeringen hadden een gro te aantrekkingskracht op de 2,8 miljoen inwoners van de Midde- namerikaanse republiek. De ver kiezingen zijn uitgeschreven on der druk van Washington, dat hoopt dat Honduras als gevolg van de toekomstige „democrati sering" een betrouwbaar rust punt zal blijven in het zo woelige Midden-Amerika. Burgerbewind Het ging in Honduras om het kie zen van een grondwetgevende raad die de grondslag moet leg gen voor een burgerbewind, het eerste sinds 1972. De voorberei dingen van de verkiezingen ver liepen echter niet zo glad als Washington wellicht had ge hoopt. Vrijwel alle partijen be schuldigden generaal Policarpio Paz Garcia verschillende malen van fraude. En niet ten onrechte, want Policarpio Paz wilde zich met alle geweld al op de voor hand van het voorzitterschap van de grondwetgevende raad verze keren. Zijn meest in het oog lo pende maatregel was het buiten spel zetten van alle progressieve oppositie. De Hondurezen vonden gisteren dan ook op hun stembiljetten slechts drie partijen: de Partido Nacional, de conservatieve partij die al jaren met de militairen hadden geflirt en nu Policarpio Paz persoonlijk in haar gelederen vindt: de Partido Liberal, tradi tionele tegenhanger van de na tionalisten en de in 1969 opge richte Pina, de partij van ver nieuwing en eenheid die ideolo gisch tussen de twee tradionele partijen zwerft. Grote afwezigen op de stembiljetten: de progres sieve Christendemocratische Partij en het linkse Frente Patiot- tico, beiden uitgesloten door het verkiezingstribunaal op be schuldiging dat ze gelden uit het buitenland hadden ontvan gen. (Van onze correspondent Jan Halkes LISSABON - De Portugese minister van buitenlandse zaken Frei- tas do Amaral blijft ex-premier Maria de Lurdes Pintasilgo de voet dwars zetten. Vorige week kreeg zij opnieuw geen toestem ming naar Parijs te vertrekken voor het bijwonen van de zitting van de uitvoerende raad van de Unesco. Pintasilgo is de Portuge se ambassadrice bij de Unesco, maar mocht van de nieuwe minis ter van buitenlandse zaken niet naar haar post terugkeren, omdat haar politieke opvattingen niet stroken met die van de rege ring. Pintasilgo die op persoonlijke titel, niet namens Portugal, de zitting van de Unesco-raad bij zou wonen, liep grote kans te worden gekozen tot voorzitster van de Unesco-commissie voor de rech ten van de mens. In haar plaats is nu de Guatemalaan prof. Guil- hermo Alvarez gekozen. In kringen van de vroegere premier wordt de houding van de chris ten-democraat Freitas do Amaral als kinderachtig en wraakzuch tig betiteld. Het is zeer ongebruikelijk dat bij de benoeming van ambassadeurs rekening wordt gehouden met hun persoonlijke politieke opvattingen. Pintasilgo geniet bij de Unesco en daar buiten groot aanzien vanwege haar pleidooien voor een nieuwe wereldorde en een rechtvaardiger verhouding in de wereld. MANAGUA (UPI/AFP) - Nicara gua krijgt een Raad van State die de wetgeving gaat regelen in de republiek waar de Sandinisten vorig jaar president Somoza dwongen de macht uit handen te geven. De instelling van de Raad van State, die 47 leden krijgt, is gisteren meegedeeld in een de creet van de regerende junta. De raad treedt op 4 r functie. WASHINGTON - Koningin Fabiola van België bracht gisteren een be zoek aan de Phillips-collectie in Washington. Het Belgische Koninklijke paar brengt deze week een bezoek aan de Verenigde Staten. De leden ervan komen uit een groot aantal politieke, maat schappelijke, werknemers- en werkgeversorganisaties. Waar nemers verwachten dat het San- dinistisch Front voor de natio nale bevrijding (FSLN), dat So moza uit Nicaragua verjoeg, ze- ADVERTENTIE ,0od'T ■Qp f: DINSDAG 29 APRIL 1980 Leidsch Dagblad organiseert i.s.m. De Leidse Politie Sport vereniging de 5e Singelloop. Aanvang: 19.30 uur. Start/finish: voor het gebouw Leidsch Dagblad, Witte Singel 1, Leiden. Afstand: 7 kilometer. Inschrijving: Leidsch Dagblad, Witte Singel 1Leiden. Leidsch Dagblad, Badstraèt 9, Katwijk. Alphens Dagblad, Julianastraat 19, Alphen a/d Rijn. 29 april vanaf 17.00 uur aan de kassa's. Speaker: THEO KOOMEN Muzikale omlijsting: F.B.L.-BAND. Inschrijfgeld: volwassenen 4,-. Jeugd t/m 12 jaar 3,- Elke deelnemer ontvangt t.g.v. de troonsafstand van Koningin Juliana een éénmalig speciaal voor de 5e Singelloop geslagen herinnerings-medaille van hare majesteit. De opbrengst komt ten goede aan de sport voor gehandicapten. Het startschot zal gelost worden door Hilbert van der Duim. TIZI-OUZOU - Algerijnse militai ren hebben zondag korte metten gemaakt met stakende Berbers, die in Tizi-Ouzoun de hoofdstad van de streek Kabylië, sinds woensdag enkele gebouwen be zet hielden uit protest tegen de onderdrukking van hun cultuur. Volgens Kabylische studenten in Algiers zijn er 32 doden gevallen, meer dan 20 mensen gewond ge raakt en zijn er honderden arres taties verricht. De Algerijnse pers zweeg gisteren in alle talen over het optreden van het Algerijnse leger en sprak al leen maar van efficiënte maatre gelen tegen elementen, die de Al gerijnse socialistische revolutie vijandig gezind zijn. De Algerijn se overheid ontkent dat er zondag in Tizi-Ouzou 32 doden zijn ge vallen. Aanleiding tot het bloedbad op de universiteit, op sommige mid delbare scholen en in het pjflvin- ciale ziekenhuis van Tizi^izou was de openbare verfc^dnding van de Algerijnse vlag door vier inwoners van de stad. De Alge rijnse autoriteiten hebben aan gekondigd dat deze vier perso nen wegens anti-nationale activi teiten zo spoedig mogelijk door een snelgerecht zullen worden veroordeeld. Onmiddellijk na het bekend wor den van de slachting in Tizi-Ou- zou sloten alle winkels en kanto ren hun deuren in de stad uit pro test tegen het optreden van het leger. De bedrijven in de indus triewijk van Tizi-Ouzou werkten door, maar er heerste grote span ning onder het personeel. Het nieuws uit Tizi-Ouzou wordt be moeilijkt doordat de politie vanaf zondag alle toegangswegen naar de Kabylische hoofdstad heeft afgezet en alle journalisten de toegang tot het gebied heeft ont zegd. Reizigers, die zondag in Ti zi-Ouzou waren, hebben ver klaard dat er de gehele dag in de stad spontane protestbetogingen tegen het optreden van de mili tairen plaatsvonden, die door het leger op hardhandige wijze wer den onderdrukt. Op de universiteit van Algiers hiel den zondag 300 Kabylische stu denten een betoging tegen het bloedbad in Tizi-Ouzou. De poli tie, die in groten getale kwam op zetten, greep niet in, maar kon niet voorkomen dat men tot in het centrum van Algiers de aan hef in koor van de studenten: „In Tizi-Ouzou zijn 32 doden" kon horen. Zowel zondag als maan dag zijn er in de Algerijnse hoofd stad aanplakbiljetten versche nen, waarin geprotesteerd wordt tegen de bloedige onderdrukking in Kabylië. Enkele van deze pamfletten zijn getekend door de vereniging van Algerijnse artsen, die bekend staat wegens haar vij andige houding tegen de rege ring. De Algerijnse autoriteiten vrezen dat het toegeven aan de eis van de Kabyliërs, die streven naar de er kenning van de Berbercultuur en van de Berberse taal als officiële voertaal naast het Arabisch, kan leiden tot de opleving van de ri valiteit tussen Berbers en Arabie ren. Op de patio van de universi teit van Algiers raakten gisteren twee groepen studenten - Ber bers uit Kabylië en Algerijnen, die het officiële regeringsstand punt van de Algerijns-Arabische eenheid van cultuur aanhangen - met elkaar slaags. Aanvankelijk stond de Algerijnse overheid met gemengde gevoe lens tegenover de eis van de Ka bylische studenten, die sinds ruim één maand met hun eis van de erkenning van de Berber identiteit de gemoederen bezig houden en veel bijval ondervin den van de lokale bevolking. De minister van onderwijs en weten schappen, Abdelkar Brerhi, stel de vorige week de stakende stu denten om Tizi-Ouzou een ulti matum. De bewindsman ver klaarde dat als zaterdag de uni versiteit niet normaal functio neerde, niet alleen de studenten, maar ook alle hoogleraren hun burgerrechten zouden verliezen. Hoewel zaterdag de studenten staking aanhield, greep de minis ter die dag niet in. Europese waarnemers in Algiers menen dat de gebeurtenissen van zondag in Tizi-Ouzou zullen doorwerken in de Algerijnse sa menleving. Kabylië. met zijn 3,5 miljoen inwoners, vormt een be langrijke minderheidsgroepe ring in de bijna 19 miljoen zielen tellende Algerijnse bevolking. Het Algerijnse volk bestaat hoofdzakelijk uit Arabieren en Berbers, die zich de Arabische cultuur eigen hebben gemaakt. Ongeveer een vijfde van de Alge rijnen kan zich niet identificeren met de Arabische culturele over heersing. die na de onafhanke lijkheid in 1962 de Franse cul tuurinvloeden moest terugdrin gen. Dit bevolkingsgedeelte be staat uit Berbers, zoals Kabyliërs, Chauias, Mozabieten en Toua- regs. ker 27 zetels krijgt in de wetge vende vergadering. De kritische krant "La Prensa" ligt stil als gevolg van de bezetting van de drukkerij door een vak bond die het niet eens is met de benoeming van een criticus van de nieuwe regering in de raad van bestuur. De gewraakte persoon is Pedro J. Chamorro. jr., de zoon van Pedro Joaquim Chamorro, die begin 1978 door agenten van ex-presi dent Somoza werd omgebracht vanwege zijn felle kritiek op So- moza's bewind. De weduwe van Chamorro, Violetta, trok zich af gelopen weekeinde terug uit de regerende uit vijf personen be staande junta. Ze ontkende na drukkelijk dat er sprake was van politieke onenigheid in de junta. Slechts gezondheidsredenen zouden haar gedwongen hebben het rustiger aan te gaan doen. Overigens is La Prensa niet princi pieel gekant tegen het Sandinis- tische bewind dat in de plaats is gekomen van de familiedynastie van Somoza. Wel heeft de krant bij herhaling gewaarschuwd voor revolutionaire excessen die de revolutie begeleidden. Dat de krant familie-eigendom is blijkt uit het gegeven dat niet al leen Pedro jr. lid is van de raad van directeuren, maar ook zijn moeder Violette, zijn zuster Ana Maria, alsmede zijn zwager en zijn oom Jaime. President Zuid- Jemen treedt af ADEN (AP) - President Abdoel Fattah Ismail van het Marxisti sche Zuid-Jemen, de hechtste bondgenoot van de Sowjet-Unie in de Arabische wereld, is giste ren afgetreden om wat van offi ciële zijde gezondheidsredenen werden genoemd. Maar volgens kringen in Cairo, die de ontwikkelingen in Jemen nauwlettend volgen, is het aftre den van Ismail het gevolg van een strijd om de macht met premier Ali Nasser Mohammed. Premier Mohammed is door het centrale comité van de regerende Jemenitische socialistische partij benoemd tot opvolger van Ismail als voorzitter van het presidium van de opperste raad van het volk en secretaris-generaal van de par tij. aldus het officiële nieuwsa gentschap te Aden. Het is nog niet duidelijk m hoeverre het aftreden van Ismail van in vloed zal zijn op de betrekkingen tussen Zuid-Jemen en de Sowjet- Unie of op de moeizame pogin gen om tot een hereniging met Noord-Jemen te komen. Commissie steunt voorstel B en W Leiden: LEIDEN B en W zullen verweer voeren in de rechteZB-k, die de kunstenaar Job Habold tegen de gemeente heeft aangespannen Op de heer Hoeven (CPN) na ging de raadscommissie voor algeme ne en bestuurlijke aangelegen heden hiermee gisteravond ak koord. Een eerdere vergadering had de commissie nog voorgesteld de mogelijkheid van een schikking te overwegen. De stadsadvocaat zag hier geen heil in omdat Ha bold in de rechtszaak geen been zou hebben om op te staan. De kunstenaar eist een bedrag van 4000 gulden plus rente van de gemeente omdat hij van de ge meente de opdracht zou hebben gekregen een voorontwerp voor een kunstwerk te maken. De ge meente bestrijdt dit. Loco-burgemeester Waal gister avond: "De adviescommissie voor de beeldende kunst heeft destijds voorgesteld om de kun stenaar de opdracht te verlenen. Zo'n commissie heeft echter geen bevoegdheden Het ZOU fraai zijn als dit wel het geval zou zijn... Als we geen verweer zouden voeren worden we veroordeeld". Raadslid Hoeven meende echter dat er een fout geslopen was in de procedure van de verlening van de opdracht. Normaal gesproken wordt het advies van de commis sie namelijk opgevolgd. Hoeven meende dat de gemeente by de rechtszaak niet sterk zou staan. In die mening stond hij gister avond echter alleen. De CDA-cr Walenkamp wilde wel even kwijt dat de stadsadvocaat zich voortaan van meer parle mentaire taal zou moeten bedie nen. "Mr. De Ruyter de Wildt heeft zeker niet in de gaten gehad dat de Wet op de openbaarheid van bestuur in werking is getre den", aldus Walenkamp De stadsadvocaat heeft de kunste naar in zijn advies aan B. en W in minder fraaie bewoordingen ge schilderd. Het conflict tussen de kunstenaar en de gemeente is al ruim vijfjaar hangende.

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 17