De camera die u vast kunt houden. Jan Raas: letsel aan ribben en ruggewervel EEN, TWEE, DRIE: Evert Bronstring (37 andere zaken gaan voor Ronald Florijn (19): voor sport gaat nog veel opzij Kodak Ektra, de camera met 'n handstatief. DINSDAG 22 APRIL 1980 SPORT PAGINA 15 LEIDEN - De sporten hebben niets met elkaar te maken, maar in het afgelopen weekeinde ge beurde er iets waardoor ze wel degelijk raakvlakken kregen. Speciaal voor Leiden. Zoals skiffeur Ronald Florijn als jong ste roeier bij de heren zelf ver raste en daarna nog verrast werd door een "veteraan" tij dens de lange afstandskam pioenschappen op de Amstel, zo had Evert Bronstring als oudste deelnemer tijdens de nationale damkampioenschappen in Be- dum bijna voor een stunt ge zorgd, maar werd hij tenslotte toch nog uitgeschakeld door een nederlaag tegen één van zijn jongste collega' s Alleen door zijn verlies in de laatste ronde tegen Bouke Bies, plaatste Bronstring ("Ik heb die partij zelf vergokt") zich niet voor de barrage om de hoogste eer. Een beloning die ook Die Leythe- sculler Florijn, ondanks de winst in zijn categorie, tenslotte nog aan zich voorbij zag gaan omdat de routinier Willem van Schelven nog sneller bleek. Zowel voor Florijn als voor Bron string zou dat reden tot teleur stelling kunnen zijn. Het tegen deel blijkt het geval. De gisteren 19 jaar geworden HAVO-scho- lier (eindexamenklas) had al he lemaal niet verwacht dat hij eerste zou worden nu hij voor het eerst bij de senioren mee deed en houdt de blik volledig gericht op de Olympische Spe len, waaraan hij eventueel mee kan gaan doen in de dubbel- vier. Zelfs op zijn verjaardag was hij daarvoor alweer in trai ning, wat hij redelijk kan com bineren met zijn studie. De 37-jarige Evert Bronstring presteerde voor zichzelf ook al "boven verwachting" tijdens zijn elfde titelstrijd, maar zou zich voor voor de herkamp "waarschijnlijk toch hebben te ruggetrokken". "Want toen ik terugkwam in Leiden moest ik direct weer aan het werk voor school", aldus de leraar wis kunde. Hij kan zijn werk en zijn sport nog maar moeilijk combi neren en laat het "van de om standigheden afhangen of hij nog eens mee zal doen". Florijn en Bronstring leggen, on danks de eenmalige overeen komsten, uiteraard geheel ande re maatstaven aan als sporters. Logisch ook. De roeier is nog jong en ambitieus; de dammer heeft al zoveel meegemaakt dat andere interessen meer gaan tel- Door Paul de Tombe Voor Evert Bronstring is ondermeer de positie zwaarder gaan wegen. "Ik word nu behandeld als de nestor van het gezelschap en daar stel ik prijs op", al dus de Leidenaar. Hij be hoort daardoor tegen woordig zelf tot de groep, die hij in het recente ver leden altijd heeft gekarak teriseerd als "de oude knarren". Eén groot verschil is er nog wel. Hij weigert categorisch het risicoloze spel van die categorie dammers over te nemen. "Dat heb ik ook in Bedum speciaal vermeden". Voor het overige laat hij zich te genwoordig echter gaarne de rechten aanleunen die de oudste deelnemer in damland zijn voor behouden. "Als er wat kwesties liggen met jongere collega's mag ik me daarmee bemoeien in een bemiddelende rol", geeft hij als voorbeeld. "Zoals in dat geval van die drie die op een avond te laat terugkwamen en de deur van het hotel dichtvonden. Ze wer den steeds agressiever zodat de volgende dag de organisatie en de hotelbaas flink boos waren. Daarbij heb ik wat bemiddeld". Zo zijn er nog wat andere zaken, waar de nestor het patent op heeft. "Als de anderen aarzelen met het beginnen van de maal tijd, geef ik het teken en dan be ginnen ze echt", meldt Bron string. "En bovendien heeft de nestor het recht op het houden van de slottoespraak. Dus houd ik me tijdens het toernooi bezig met het verzamelen van details en achtergronden" Bijzaken zijn voor hem dus belang rijk geworden, met het gevaar dat hij daardoor afgeleid wordt van de sport zelf. Bronstring: "Mis schien was dat ook wel het geval. Anderen, zoals Jannus van der Wal die de meeste indruk heeft gemaakt, bereidden zich veel zorgvuldiger voor, maar dat zou ik toch al niet kunnen en niet willen. Dat heeft dus geen nade lige invloed gehad op mijn pres taties. Nee, voor mij was het toer nooi, alleen wat slopender; daar om ging ik aan het einde wat slechter spelen. Maar daarom ook ben ik toch tevreden met die ge deelde vierde plaats. Voor de herkamp zou ik me waarschijn lijk toch teruggetrokken hebben, want het wordt allemaal wat moeilijker te regelen. Nu viel het toernooi niet samen met een schoolvakantie en was de finan ciële schade voor de school en het organisatiecomité. Dat is zeker niet voor herhaling vatbaar. Daarom doe ik ook niet mee aan die interland tegen de Sowjet Unie, hoewel ik daarvoor wel ge selecteerd was. Ik kan het niet meer combineren. Nee. die be slissing heeft geen politieke ach tergronden. Ik werk niet mee aan een verkiezingsstunt van presi dent Carter". Evert Bronstring: "Ik word behandeld als de nestor en daar stel ik prijs op". Florijn: "Dat ik de jongste ben, zegt De zoveel jongere roeier Ronald Florijn zendt uit op exact dezelfde golf lengte als de boycot ter sprake komt Amerika moet eerst de hand maar eens in eigen boezem ste ken, betoogt hij), maar lijkt verder de tegenpool van zijn stadgenoot. Hij is voorlopig nog volledig in de ban van zijn sport, waarvoor hij zeven dagen per week twee uur per dag traint. Dat alles om de top te bereiken. Die moet liggen op de Olympische Spelen van Moskou, waarvoor hij zich in de dubbelvier met Ronald en Jeroen Vervoort en Victor Scheffers van Nautilus kan kwa lificeren in een drietal wedstrij den. De enige Leidse roeier in de Olympische selectie (de jongste in zijn ploeg, "maar dat zegt niets"), zou het dan ook verre van prettig vinden als tot een boycot van de Spelen zou worden beslo ten. "Dan kun je dit jaar net zo goed met roeien stoppen". Niet temin zou hij weigeren zijn sport er op de langere duur aan te ge ven, hoe ontmoedigd hij in eerste instantie ook zou zijn. Hoewel hij al weer heel wat jaren roeit kan hij nog veel meemaken. Zowel positief als negatief, zoals afgelopen zondag in alle opzich ten werd bewezen op de Amstel. De lange afstandskampioen- schappen voor skiffeurs over 7500 meter beantwoordden daar in alle opzichten aan de tekst van het songfestival-lied: Amster dam, de stad waar alles kan. De benjamin van het senioren-ge zelschap trok zich niets aan van de barre weersomstandigheden en haalde krachtig door naar een eerste plaats, die zijn jonge club genoot Martijn Cohen eerder bij de 16-jarigen al voor zich had op geëist. Aan de finish moest Flo rijn echter bemerken dat een "ve teraan" nog sneller was geweest en daardoor beslag had gelegd op de beker voor de rapste deelne mer. "Maar aan het begrip vete raan moet niet te zwaar worden getild", zegt Florijn. "Het klinkt leuk, maar hij had voor hetzelfde geld nog kunnen inschrijven bij de heren. Van Schelven is niet veel ouder dan dertig". Boven dien startte hij een half uur later, toen de wind vooral op het laatste moeilijke stuk duidelijk minder was geworden. Een excuus dat Florijn zelf niet ge bruikt. Wel zegt hij dat "aan die hele wedstrijd maar beter niet te zwaar getild moet worden. Veel belangrijker is voor hem hoe de dubbel-vier straks gaat. "Ik roei wel vaker in het buitenland, maar die Spelen lijken me toch wel iets aparts. Ik denk ook niet dat er tot een boycot wordt besloten. Ge beurt dat toch dan zou ik dat niet prettig vinden, maar ik zou wel doorgaan. Voor roeien zet ik voorlopig nog veel opzij". ADVERTENTIE De Kodak Ektra 22, de camera met 'n handstatief. Dat meteen dienst doet als beschermkap. Maar dankzij dat handstatief maakt u altijd één, twee, drie scherpe foto's. Omdat u de Kodak Ektra stevig vast en keurig recht kunt houden. Fotograferen met Ektra camera's is dus erg eenvoudig. Zeker als u bedenkt dat u voor rond de 80 gulden al 'n Kodak Ektra 22 vasthoudt. Kodak, 't kan niet missen. •s HEERENHOEK (GPD) - De blessure die wereld kampioen Jan Raas bij een valpartij tijdens de wie lerklassieker Parijs-Rou- baix heeft opgelopen, blijkt aanzienlijk ernstiger te zijn dan aanvankelijk werd gedacht. Een eerste onderzoek wees uit dat hij twee ribben had ge kneusd, maar inmiddels is geconstateerd dat er bij de val in de Hel van het Noor den een ruggewervel is verschoven. Hoe ernstig de aard van de blessure is, werd nog niet precies vastge steld Dat zal moeten blijken uit de röntgenfoto's die zijn gemaakt Gerrit Vooys terug uit Amerika ZAANSTAD (GPD) - Gernt Vooys is weer terug in Nederland. Nadat de voormalige AZ-doelman vijf weken geleden naar Amerika af reisde om bij Chicago Sting te gaan voetballen, bleek bij aan komst dat de eigenaar van de Sting doelman Phil Parks van Vancouver Whitecaps had ge kocht. Aangezien Parks hem veel geld heeft gekost was de contrae- tering van Vooys financieel niet meer haalbaar voor Chicago Sting. Gerrit Vooys heeft de hoop echter nog niet opgegeven. Inter Soccer is momenteel druk bezig om Vooys bij een andere Amerikaan se club onder te brengen. in het ziekenhuis te Goes. Hoewel de opname in eerste instantie geen grote afwijking aan het licht bracht, zal Raas moeten afwach ten wat de definitieve uitslag is. Die zal hij waarschijnlijk van daag krijgen. Sinds vorige week zaterdag heeft Raas dan ook nauwelijks op de fiets gezeten. „Ik heb pas ander half uur kunnen trainen laat hij weten, „en dat gaat overigens re delijk. Zolang ik maar gebogen zit, heb ik niet zoveel last. Alleen kan ik niet meer recht komen wanneer ik afstap. Trouwens, het is al moeilijk om gewoon uit een stoel op te staan". De wereldkampioen heeft zich al laten behandelen door fysiothe rapeut Berren's van de eerstedivi- sievoetbalclub DS'79 uit Dor drecht. Die heeft de verschove/i ruggewervel rechtgezet en hem de verzekering gegeven dat het een niet al te langdurige kwestie hoeft te worden. Deze week nog zal hij zich voor de tweede keer door de fysiotherapeut onder handen laten nemen. „Of het lang zal duren voordat ik weer nor maal kan trainen, weet ik niet. Voorlopig ga ik er maar van uit dat ik donderdag weer op de fiets zit", besluit Raas optimis tisch. Motorcoureur overleden ZANDVOORT (ANP) - Gistermid dag is in het Elisabethziekenhuis in Heemstede de 23-jarige mo torcoureur Klaas Davidzon overleden. Davidzon, die ongehuwd is. kwam zaterdagmiddag tijdens de trai ning voor de «otidag te houden wedstrijden op het circuit van Zandvoort te vallen ter hoogte van het Scheivlak. Hij brak daar bij beide benen en liep tevens ernstig hoofdletsel op. Aan de gevolgen daarv an is hij gis termiddag overleden overleden. 1' - Jan Raas: blessure UVS-B1. Wit verschoven naar donderdag LEIDEN - De zondag j.l. afgelaste wedstrijd l'VS-Blauu Wit wordt donderdagavond a.s. in gehaald. Dit belangrijke hoofd klassen-duel begint om 19.00. Bij verlies kan UVS het topama- teurvoetbal vrijwel zeker vaarwel zeggen aan het eind vah het seizoen; bij winst is er nog voldoende hoop omdat dan Blauw Uit een van de voor naamste degradatiekandidaten wordt. TENNIS - Martina Navratilova hoeft zondag het internationale tennistoernooi van Amelia Island gewonnen. In de eindstrijd ver sloeg de Tsjechische haar land genote Hana Mandlikova met 5-7 6-3 6-2.

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 15