Beenhakker: morgen eindexamen doen Schoolgymnastiek heeft er altijd bijgehangen TJMBHIHI Sowjet linie dreigt nu met sancties Brian Clough: "Wie ben jij eigenlijk?" DINSDAG 22 APRIL 1980 SPORT In het schooljaar 1977-78 zijn 255.000 gymnastieklessen niet gegeven: het merendeel we gens het ontbreken van ac commodatie, door het niet hebben van een bevoegde leerkracht en een reeks andere oorzaken. Daarnaast werden duizenden lessen gegeven in niet of nauwelijks geschikte of verantwoorde accommoda ties. Dat heeft voorzitter Kramer van de Kon. Ned. Vereniging van leraren en onderwijzers in de lichamelijke opvoeding vrijdag in Delft gezegd. Hij vond het "onverklaarbaar" Nou, ik niet. Zo lang er gymnastiek op de scholen wordt gegevenheeft dat vak er maar zo'n beetje bijgehangen. Een Franse les die uitviel, moest je later al tijd inhalen. Gymnastiek nooit. Het heeft er in Neder landse scholen altijd om ge gaan hoe je iemands hersens zo doelmatig mogelijk kon volprakken, of iemand zich kon bewegen was en is onbe langrijk. Dat lijf van ons moet weliswaar een mensenleeftijd mee, maar het schoolwezen is daar altijd wat schichtig langs gelopen. Op het rapport is het cijfer voor gymnastiek van geen beteke nis. Duidelijker kan het niet worden gezegd. Ik weet wel dat ik dit alles wat mooier en vooral genuanceerder zou moeten schrijven, maar voor één keer heb ik daar geen zin LAUSANNE (GPD) - De Sowjet- Unie zal sancties ondernemen tegen de landen die niet willen deelnemen aan de Olympische Spelen in Moskou. Dat heeft de voorzitter van het Russische or ganisatiecomité, Novikov, gis teren in de Zwiterse stad Lau sanne gezegd. Novikov, die in de Sowjet-Unie vice-premier is, dreigde met maatregelen tij dens een gesprek met Willy Daume, de voorzitter van het Westduits Olympisch Comité. In Lausanne vergadert het be stuur van het Internationaal Olympisch Comité (IOC) gedu rende drie dagen met de interna tionale sportbonden en het Rus sische organisatiecomité over de gevolgen van de Amerikaan se boycot. De Russen hebben het besluit van het Amerikaans Olympisch Comité onaan vaardbaar genoemd. De Ameri kaanse beslissing is volgens de Russen in strijd met het Olym pisch Handvest, dat een boycot om politieke redenen ver biedt. De Russen steken een waarschu wende vinger uit naar de landen die de Amerikanen in een boycot willen volgen. Popov, vice- voorzitter van het organisatie comité, waarschuwt met name West-Duitsland niet aan de op roep van de Amerikaanse presi dent Carter gehoor te geven. Een Westduitse boycot heeft grote gevolgen voor de verhouding tussen de Bondsrepubliek en de Sowjet-Unie. „Het heeft sinds de Tweede Wereldoorlog, waarin 20 miljoen Sowjet-burgers zijn gesneuveld, jaren geduurd voordat de betrekkingen met West-Duitsland waren hersteld. De Westduiters moeten die rela tie onder druk van de oorlogs zuchtige Amerikanen niet teniet doen", aldus Popov. Novikov heeft deze woorden in het ge sprek met Willy Daume her haald. Volgens de Russen bestaat er geen enkel verband tussen Afghanis tan en de Olympische Spelen. „Afghanistan is een zaak van de politici", aldus Popov. Naar zijn mening behoeft deelneming aan de Spelen helemaal niet te bete kenen dat men instemt met het politieke systeem van het orga niserend land. „Wij zouden an ders nooit hebben deelgenomen aan de Olympische Winterspe len in Lake Placid". Popov is er van overtuigd dat een boycot de doodsteek voor de olympische beweging betekent. De schade die een boycot aan de Sowjet- Unie zal aanrichten, stelt niets voor. Popov: „Wij zullen niet omkomen van de dorst als we geen druppel Coca Cola kunnen drinken". Hoewel uit hun dreigementen an ders blijkt, zeggen de Russen dat er van een massale boycot van de Spelen in Moskou geen spra ke zal zijn. Van de 143 bij het IOC aangesloten landqn hebben er 106 voorlopig te kennen gegeven aan de Spelen te willen deelne men. Maar tot het afgelopen weekeinde hadden zich pas 53 landen aangemeld. Bovendien gaat het voor een deel om mon delinge toezeggingen, zo moest het organisatiecomité uileinde lijk toegeven. Het aantal defini tieve aanmeldingen wilden de Russen niet noeiVien. Wel stelden zij met nadruk dat tot nu toe pas acht landen Rebben besloten niet aan de Spelen deel te ne men. De officiële vergadering begint vandaag. Gymnastiekleraren hebben geen macht. En omdat ze die niet bezitten, valt er een kwartmiljoen lessen uit. Dat is de "verklaring", meneer Kramer. Een gezonde geest in een gezond lichaam, luidt de officiële kreet. Ach, laat ik er maar over ophouden, want ik voel dat de mammoet in me de kop gaat opsteken en dat is niet Maarten Zaterdag ben ik Maarten de Lange even de hand gaan schudden. Hij nam met een nogal lawaaiege receptie in het clubgebouw van Njord af scheid van de roeivereniging die hij 33 jaar als bootsman heeft gediend. Maarten is 65 geworden. Vandaar. Ik heb niet zo heel veel met hem te maken gehad, want Njord, tja, het is wel een goede ver eniging, maar ik heb nimmer het gevoel van mij kunnen af zetten dat de verkeerde men- De eerste keer dat ik hem inter viewde, jaren geleden, staat mij nog helder voor de geest. We begonnen 's ochtends om half elf en ik was direct gefas cineerd door dat wat nijdas serige hoofddie uit cognac en verroeste kopspijkers opge bouwde stem en zijn rauwe vertelkunst. De sherry kwam op tafel en toen ik twee uur later weer op straat stond, ■k Maarten de Lange voelde ik mij zeer licht in het hoofd. Nu nog weet ik wat ik toen dacht: "Hoe kom ik nou toch in hemelsnaam midden op de dag half teut?" Hij is de enige geweest die dat ooit voor elkaar heeft gekregen. Maarten behoort tot de catego rie ongemakkelijke heer schappen; ongemakkelijk maar zeer kleurrijk. Op de re ceptie zei hij: "Eigenlijk kan ik je wel een beetje schieten, hoor", want hij heeft het niet zo begrepen op deze rubriek. Als ik iets op Roodenburg, zijn favoriete voetbalclub, aan te merken had, kreeg ik nog wel eens een briefje van hem. Daarin werd ik dan bestraf fend toegesproken. "Neemt u toch eens een voorbeeld aan uw gewezen chef, René Vos", zo eindigde hij steevast. Hij haalt vast de honderd. Affaire Tijdens mijn vakantie las ik in de krant dat de voetbalclubs, behorend tot de Afdeling Lei den, eindelijk uit hun dommel zijn ontwaakt. Tijdens de re cente algemene vergadering *werd net zo lang tegen voor zitter Dusée aangeleund tot deze een toelichting gaf op de affaire-Van Leeuwen (de oud-administrateur van de Afdeling die weigert het ge wezen bondsbureau aan de Rijnsburgerweg te verlaten, waardoor dit niet of slechts met de grootste moeite kan worden verkocht). Geen nie- mandalletje: de affaire kost de Afdeling jaarlijks 32.000 gulden. Dusée strubbelde natuurlijk eerst geducht tegen met het argument dat het "niet ele gant is om over mensen te spreken die niet aanwezig zijn". Daar heb ik even snaaks om gelachen, want als Van Leeuwen het eeuwig ver tikt om op te draven, zou je er dus nooit over kunnen praten. Maar ja, Dusée moest wel, want hij besefte ook wel dat het ie dereen duidelijk was dat de ouwe jongens onder elkaar niet in staat zijn de zaak te regelen. Ik geloof zo langzamerhand best dat Dusée en zijn companen alles hebben gedaan om met Van Leeuwen tot een vergelijk te komen .dat ze ook financieel ver wilden gaan. En als Van Leeuwen werkelijk, zoals werd gezegd, het bondsbu reau alleen maar wil verlaten als hij er een huis met voor- en achtertuin aan een drukke winkelstraat voor terugkrijgt ("liefst nog voor niets") dan houdt inderdaad alles op. Maar ik begrijp nog steeds niet waarom het Afdelingsbe stuur niet veel eerder opening van zaken heeft willen geven aan de clubs, want die zullen hoe dan ook de financiële scherven moeten opruimen. Zat er dan toch iets meer achter? Anderzijds vraag ik me af wat Van Leeuwen nu precies be weegt om de zaak zo ver door te drijven .Oh, er zal toch geen bittere haat in het spel zijn, zoals je ook altijd aantreft in die kasteelromans? Maar daar eindigt het altijd goed en met Van Leeuwen in de hoofdrol zie ik nog niet zo gauw een happy-end. Geld. De Zweedse tennisspeler Björn Borg heeft in het eerste kwar taal van dit jaar een bedrag van ongeveer 6Ö0.000 gulden bijeen geslagen. Aardig, maar toch minder dat het 17- jarige Amerikaanse meisje Tracy Austin, die het tot 660.000 gulden bracht en de gewezen Tsjechische Martina Navratilova (645.000). John McEnroe inacasseerde 440.000 'florijnen. Connors 315.000 en Gerulaitis 315.000. Maar kijk eens naar Billy Jean King 475.000. Eens speelden de dames in het tennis-circuit om "pinda- geld", zoals dat heette. Hun prijzengeld bedroeg ooit een- tiende van dat der heren. Toenop die historische dag in Los Angeles, nog niet eens zo lang geleden, zette Billy Jean King haar strot op. De leeu win die brulde. En zie. Er komt nog een dag dat de he ren hetzelfde prijzengeld als de dames eisen. Feest De georganiseerde sportjour nalistiek vierde vorige week haar gouden jubileum met een reeks festiviteiten in en rond het Kurhaus. Helemaal een feest is het overigens niet geworden, want op de jaar vergadering rolden koppen. NS P-secretaris Frans Bersch kreeg eerst nog de gouden speld van zijn organisatie uitgereikt en vervolgens wer den hij en zijn mede-bestuur ders de laan uitgestuurd door een meerderheid van de ver gadering die zich achter een motie van wantrouwen (in gediend door hoofdredacteur Joop Niezen van Voetbal In ternational) schaarde. Men verweet hun bestuurlijk en fi nancieel wanbeheer. Nu heeft het bestuur ook vreemd ge-, manoeuvreerd u>at de finan ciering van het jubileum be treft, maar het was ook verre van eenvoudig. Of de zaak van alle kanten frisjes is ge speeld valt te betwijfelen. Waarmee is aangetoond dat niets menselijks de sportjour nalist vreemd is. (Voor deze ene keer zal de voetbalclub Lugdunum het wel van harte met mij eens zijn). Joop Nie zen mag met andere wijze lie den het puin ruimen en zeg gen wat er nu verder dient te gebeuren. Het beste zou zijn als hij zelf weer voorzitter werd. Wie breekt, betaalt. Bo vendien heeft zijn stem stellig gezag. En hij is iemand die bereid en in staat is verder te kijken dan de doelpalen. (Ter gelegenheid van 50 jaar georganiseerde sportjourna listiek heeft het blad Voetbal International een speciale uitgave op de markt gebracht. Ik raad u aan die te kopen, want er staat veel lezens waardigs in). Ajax-voorzitter uit kritiek op trainer (Van c sportredactie) AMSTERDAM (GPD) - Ajax-Nottingham Forest wordt morgenavond het eindexamen voor trainer Leo Been hakker. Daags na dat duel, waarin de Amsterdammers een achterstand van 2-0 moeten zien weg t$ werken om zich alsnog toegang te verschaffen tot de finale van het Europa Cup I-toernooi, zal namelijk een beslissing wor den genomen over de toekomst van de Papendrechter bij Ajax. Weliswaar staat Beenhakker nog twee jaar onder contract, maar dat houdt zeker niet automatisch in dat hij zijn werk als hoofdtrainer zal kunnen blijven voortzet ten. Ajax-oudgediende Sjaak Swart grijpt Tahamata bij z'n shirt. 'De beuk erin', lijkt hij hem toe te voegen. AMSTERDAM (GPD) - Stomver baasd' keken de spelers van Not tingham Forest gistermiddag naar elkaar toen zij de hal bin nenkwamen van het hotel in Am sterdam, waar zij tot donderdag zijn ondergebracht. Bloemen meisjes stonden gereed om roodwitte tulpen uit te delen en uit kolossale muziekboxen schalde hun bloedeigen clublied „We are the best team in de world". Zelfs de ontoegankelijke manager Brian Clough wist deze geste te waarderen, maar toen klapte hij weer dicht, Clough is waarschijnlijk de slechtste public-relationsman van het Britse continent. Hij maakte er, bij aankomst in Am sterdam, weer een negatieve one- man show van. Een Nederlandse journalist die beleefd vroeg of hij even met hem kon praten kreeg aanvankelijk lik op stuk. „Wie ben jij eigenlijk?", antwoordde hij bits. De anders zo beminnelij ke Trevor Francis wilde best de Nederlandse pers te woord staan, maar hij kreeg daarvoor geen toe stemming van Clough. Later stemde Clough alsnog toe. En die fotograaf die de Forest-manager tijdens de superkorte persconfe rentie op de plaat wilde vastleg gen was ook al de gebeten hond. Tot drie maal toe vroeg Clough of hij nog niet genoeg foto's had ge- - Heeft hij niet raar opgekeken toen hij de 6-3-nederlaag van Ajax i Clough: „Waarom? Is dat vreemd? Zegt mij niks. Ajax staat boven aan op de ranglijst en zes goals tegen kan gebeuren. Maar mijn assistent Peter Taylor heeft die zes doelpunten gezien en ontdek te toen nog veel meer bij Ajax". - Wat zoal? Clough: „Geen commentaar" - Hoe heeft Nottingham zich voor bereid op de return tegen Ajax? Clough: „Zoals altijd. Geen bijzon dere dingen gedaan. Wij hebben geen enkele blessure in de ploeg, wat dat betreft dus geen proble men. Ajax zal moeten komen om minimaal twee goals te scoren. Nou, dat is nogal wat. Wij stellen ons dus in op een aanvallend Ajax en dan zal het wel loslopen. Ik voorzie voor Nottingham geen moeilijkheden. Nog meer vra gen?" Beenhakker, in het begin van de competitie vanuit de jeugd naar de A-selectie overgeheveld als vervanger van de ontslagen Cor Brom, stelt zich op het standpunt dat hij zich niet kan voorstellen dat het bestuur nu nog niet weet waar het met hem aan toe is: „Als ik me nou nog moet bewijzen, dan kan ik er beter meteen een streep onder zetten. Toen ik met het eerste elftal aan de slag ging, was het uitgangspunt dat ik er voor moest zorgen dat Ajax het komende seizoen Europa-Cup voetbal zou spelen en drie ronden zou halen in het Europa-Cup toernooi dit seizoen. Ik dacht dat ik in die opzet aardig was ge slaagd Volgens voorzitter Ton Harmsen moet een besluit over het al dan niet aanblijven van Beenhakker echter nog worden genomen: „Het is beslist nog niet zeker dat Beenhakker kan blijven". Enkele vraagtekens hadden door uit roeptekens vervangen kunnen worden als Ajax zondag had ge profiteerd van de halve misstap van concurrent AZ'67 m de na tionale competitie In plaats daar van werd het doel van Piet Schrijvers door MVV voor de verandering gebruikt als schiet tent. In De Meer, tra dert als het weer in Nederland, keek Beenhakker tot voor kort ogenschijnlijk steeds luchtig te gen de problemen aan. Van een vormcrisis wilde hij niet weten, hoogstens van een incident. Vlak voor de return tegen Nottingham Forest maakt ook hij echter een enigszins aangeslagen in- druK. „Ik heb er de meeste moeite mee dat er nu zo'n afschuwelijke on rust heerst. We zouden eigenlijk de rijen moeten sluiten, maar dat gebeurt niet. Het is bijvoorbeeld moeilijk om de geruchten rond de komst van trainer Ivic te weerleggen (Harmsen ontkent overigens dat er contacten zijn, red). Ik heb mijn handen vol aan zestien aangeslagen spelers. Zelf heb ik het vermogen om onder die wedstrijd tegen MVV een streep te zetten en verder te den ken. Ik moet het echter ook nog overbrengen op de spelers. Dat zal een hele klus worden, maar goed, daar word ik voor betaald. In het verleden heb ik goede er varingen gehad met gesprekken met spelers afzonderlijk. Dat wil ik gaan herhalen in het trainings kamp in Wassenaar, 's Avonds zie ik dan wel of er nog een half uur tje overblijft om de zaak met me zelf door te nemen". Hoe dan ook een feit is dat een aan tal spelers onzeker is geworden, en dan vooral een aantal verdedi gers. Vorige week heeft er een be spreking plaatsgevonden, waar bij gefilosofeerd is over het nieu we seizoen. Vastgesteld werd dat Ajax een rechtsback, een libero, een voorstopper en een spits no dig heeft. Harmsen: „Wat die aanvaller be treft, zou ik best die spits van MVV willen ruilen tegen Blan ker. Die Schapendonk doet wat we van Blanker hadden ver wacht. Maar daarmee zijn we er nog niet. Zo'n jongen maakt mis schien twintig, vijfentwintig goals in de competitie, maar zie je hem dan ook in de Europa Cup? Een echte spits is momenteel niet voorradig. Alleen Krankl is in staat om in zijn eentje door een verdediging te komen. De ande ren zijn alleen maar goaltjesdie- Zoals de zaken er nu voorstaan, zal Ajax ook het komende seizoen niet over een waardige opvolgér van Geels en Clarke beschikken De wedstrijd Ajax-Nottingham Forest in de halve finale van het Europa-Cuptoernooi voor landskampioenen zal woensdag zo goed als zeker door de NOS- televisie worden uitgezonden. Het Olympisch Stadion in Am sterdam. waar het duel om 20.15 uur begint, is volgens directeur Otto Roffel „vrijwel uitver kocht". „We hebben weliswaar 2000 van de 9500 kaarten die we naar Engeland hadden ge stuurd, teruggekregen, maar die zijn hard nodig om aan de aan vraag hier in Nederland te vol doen". De wedstrijd zal worden geleid door Nicolae Rainea uit Roeme nië. Als UEFA-waarnemer zal de Zwitser Lucien Schmidlin fun geren. Tegen Nottingham Forest mag Beenhakker allang blij zijn dat hij rechterspits Ling weer kan op stellen, alsmede middenvelder Jensen en linkervleugelverdedi- ger Boeve, die alle drie weer fit zijn. Beenhakker over de handicap-race van Ajax: „Het probleem zal morgen zijn om een goed even wicht te vinden tussen het jagen op die 2-0-achterstand en het op brengen van de nodige rust. Tus sen de angst tijd te kort te komen en het besef dat je 90 minuten de tijd hebt. Als je je in zo'n positie bevindt, ben je gauw geneigd om alles of niets te spelen. We zullen ons daarom beperkingen moeten opleggen. Als dat gebeurt en er wordt optimaal gepresteerd, hebben we nog een kans". Zaalselecties oefenen in THB-hal LISSE - In het kader van de vor ming van de Leidse zaalvoetbal selectie werden gisteravond in de THB-hal in Lisse twee wedstrij den gespeeld. Het duel tussen de selecties uit de Rijn/Veenstreek en Leiden eindigde in een 3-3 spel. De wedstrijd Bollenstreek- Duinstreek werd door laatstge noemde ploeg met 5-7 gewon-

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 13