Kerk staat op de tocht De officiële inhuldigingsmuiiten. cssznnama Opdracht van bijbelgenootschap blijft dezelfde Dinektvan 'sRijks Munt. Kabinet vreest nieuwe stroom van illegalen J. H. Velema over Katwijk: "Zo woekert de splijtzwam verder" Martinair: niet aan zelfde regels gebonden als KLM DINSDAG 22 APRIL 1980 Dr. A. de Kuiper: Inspelen op nieuwe ontwikkelingen Het bijbelgenootschap moet zorgen voor een bijbel die iedereen kan verstaan. Dat is allereerst een zaak van vertalen in begrijpelijk Nederlands. Maar ook van het geven van achter grondinformatie, uitleg, hulp bij het begrijpen van de boodschap. In een ver anderde samenleving blijft de opdracht van het bijbelgenootschap dezelf de. Dr. A. de Kuiper, algemeen secreta ris van het Nederlands Bijbelge nootschap, weet niet of het op de weg van het bijbelgenootschap ligt, het hiervoor benodigde ma teriaal zelf te maken, maar, zegt hij in het blad van het NBG over de bijbel in de jaren tachtig, zeker zullen wij hierin meedenken en zo mogelijk meedoen. Een tweede taak van het bijbelge- Bijbeltafels op congressen en in kerken en scholen trekken altijd grote belangstelling, mede dank zij de vele moderne uitgaven. nootschap zal nog meer dan voorheen aandacht krijgen in de komende tien jaar het bevorde ren van het bijbelgebruik. Men sen die de bijbel niet meer lezen moeten gestimuleerd worden de draad weer op te pakken. Mensen die de bijbel niet kennen moeten hem onder ogen krijgen. Uit een enquête bleek onlangs, dat het bybellezen in gezinsverband weer toeneemt. Bovendien wordt nu meer nadruk gelegd op het belang van bijbellezen voor je zelf. Het NBG probeert op deze ontwikkeling in te spelen met passend materiaal, zoals bijbel boeken met aantekeningen en toelichtingen en hulp bij bijbel studie. Vertaling Het bijbelgenootschap wacht met inspanning af hoe de Groot Nieuwsbijbel in de omgangstaal zal worden. Een andere vraag op vertaalgebied is of de kerken be hoefte hebben aan een nieuwe bijbelvertaling ter vervanging van de NBG-vertaling van 1951. Zo'n besluit om een nieuwe ver taling voor de kerken te maken moet, volgens dr. De Kuiper, niet door het NBG worden genomen maar door de kerken zelf. Het NBG wil zich blijven richten op de jeugd. De serie "Bijbeluitga ven in eenvoudig Nederlands" zal worden voortgezet. Er be staan ook plannen voor een pro- duktie van bijbelgedeelten in de vorm van stripverhalen. Ook wordt gedacht aan de uitgave van een gezinsbijbel met foto's en achtergrondinformatie. "Wij zullen onder ogen moeten zien dat de opkomst van allerlei communicatiemiddelen niet meer is te stuiten. Een boeiende vraag is in hoeverre viewdata en telecommunicatie het gedrukte boek zullen verdringen. Ik denk dat het NBG de bijbel altijd als gedrukt boek zal blijven produ ceren, maar we zullen tevens moeten zoeken naar andere mid delen om de bijbelse boodschap te vertolken Verspreiders Het NBG wil zijn vele leden active ren om "echte bijbelversprei- ders" te worden. Dr. De Kuiper "De maatschappij zal zich ten aanzien van kerk en christendom steeds kritischer opstellen. De betekenis van de bijbel wordt af gemeten aan de houding van de christenen. Voor ons betekent dat een grote uitdaging om uit de bijbel te gaan leven In een terugblik op de jaren zeventig in het pas versche nen Jaarboek van de Christelijke Gereformeerde Ker ken merkt de Nunspeter predikant J. H. Velema, een van de drie redacteuren van het Jaarboek, op, dat een zekere matheid het kerkelijke en gemeentelijke leven niet kan worden ontzegd. "Te veel kerkleden zijn niet werkelijk betrokken bij het gemeentelijke leven. Te veel werk rust op te weinig schouders". 'Men heeft het druk met allerlei maatschappelijke besognes. Het hoge tempo vermindert ar- beidslust en arbeidskracht, 's Avonds is men moe, en laat men zich leven door de televisie, die een passieve levensinstelling - en dat raakt juist geestelijke za ken - bevordert. Het hele leefpa troon is bezig te veranderen, ook dat van de kerkelijke mensen" Vuur Ds. Velema denkt ook aan de weekend-recreatie, het vaak zon dags afwezig zijn of de mogelijk heid om zondags, dank zij de mo torisering van vele gezinnen, fa milie- of vriendenbezoek af te leggen. "In vele gemeenten wordt de zaak nog draaiende ge houden, maar er is niet meer het gemeentelijke leven van vroeger, niet meer de hartelijke inzet, de Naast grote praktische bezwaren voeren de ministers Albeda (so ciale zaken) en De Ruiter (justi tie), alsmede staatssecretaris Haars (justitie) dit legale argu ment aan bij hun weigering een motie van de Kamer uit te voeren. De bewindslieden achten een ka merbeslissing die afwijkt van de daarvoor geldende wettelijke re gels „hoogst ongewenst" Het kabinet schrijft dit in een brief aan de Kamer naar aanleiding van de door de Tweede Kamer aanvaarde motie-Buurmeier-We ssel-Tuinstra. Hierbij vroeg de Kamer een regeling, waarbij ille galen zich aan kunnen melden bij de arbeidsbureaus. Hun arbeids plaats zou daarbij legaal ge maakt kunnen worden. Al on middellijk kondigde minister Al beda aan, de motie niet te zullen De Kamer zou vanmiddag over de ze zaak debatteren, waarbij de oppositie mogelijk met een motie van afkeuring komtDe brief van het kabinet is er dan ook op ge richt een aantal nog weifelende CDA 'ers aan de kant van de rege ring te krijgen. Bij de stemming over de motie, kort voor het paas- reces, verloor het kabinet maar net: 70 tegen 68 stemmen. volhardende trouw in de kerk gang, de deelneming aan ge meentelijke activiteiten. Zeker, het kon allemaal nog veel erger. Het ligt in de ene gemeente ook anders dan in de andere. Maar het is er. Ons ontbreekt het vuur en de glo^d van de eerste liefde, de brandende ijver en de spontane inzet voor de dienst des Heren. De gevolgen daarvan sij pelen door in het hele kerkelijke leven. Het is goed, dit proces te onderkennen en zoveel mogelijk te bestrijden. Er is de komende jaren nog genoeg werk aan de winkel in de kerk" Goeds Overigens ontkent Velema niet, dat er ook veel goeds is. "Er waren ambtsdragers en gemeenteleden Als voornaamste praktische be zwaar wijzen de ministers op de verwachte nieuwe toestroom van illegalen naar ons land zodra re- gularisatie mogelijk zou blijken. Deze toestroom zal nog versterkt worden als gevolg van de lange tijd die nodig is om alle eventuele aanvragen voor legalisatie te verwerken. De brief wijst er voorts op, dat bij een eerdere re- gularisatie (in 1974) een bloeien de handel in vervalste documen ten ontstond. Daarnaast zou het grote aantal aanmeldingen tot forse admini stratieve problemen leiden. In de grote steden kan daardoor zelfs het bestaande ambtelijke appa raat ontwricht worden. Dit kan weer leiden tot lange wachttijden voordat een bepaalde zaak be handeld kan worden, zódat velen lange tijd in Nederland zullen moeten verblijven. Net als na de regularisatie van 1974 verwacht het kabinet een nieuwe stroom van rechtsgedingen van degenen die zich na de sluitingsdatum alsnog voor regidarisatie hebben aangemeld. De ministers verwachten voorts dat het zo'n een tot twee jaar zal du ren voordat alle aanvragen ver werkt zijn. die veel tijd en kracht hebben ge geven aan het kerkelijke leven, die zich hebben ingezet waar zij maar konden, die trouw waren ook in het kleine". Uit allerlei gegevens en ontwikke lingen concludeert de Nunspe ter predikant dat de kerk zowel wat het lidmaatschap als wat het geloof betreft duidelijk op de tocht staat. "Het zou in strijd zijn met de wer kelijkheid als wij zouden zeggen dat dit alles ons eigen kerkelijke leven voorbijgaat en dat er ook van onze leden niet een zeker percentage verloren gaat aan de onkerkelijkheid. Nog minder kunnen wij zeggen dat er bij onze kerkleden een onvoorwaardelij ke instemming is met wat de kerk in haar belijdenis leert. De opvat tingen die men bij sommige randkerkelijken tegenkomt doen bij tijd en wijle de haren te berge rijzen". Katwijk Bij zijn beschrijving van plaatselij ke gebeurtenissen in de Christe lijke Gereformeerde Kerken herinnert ds. Velema aan de scheuring in Katwijk "rond de omstreden figuur van een predi kant van de Free Reformed DEN HAAG (GPD) - In een reactie op de stelling in het gisteren ver schenen boek van journalist Haasbroek dat Martinair in 1973 en 1974 evenals de KLM steek penningen heeft betaald aan Amerikaanse reisagenten om het charterverkeer tussen de VS en Nederland te stimuleren heeft men van de zijde van Martinair verklaard dat men niet aan de zelfde commissie-maxima is ge- Church, die in zijn Nederlandse jaren nooit christelijk gerefor meerd was geweest". Deputaten voor correspondentie met buitenlandse kerken advi seerden, deze predikant niet te beroepen, een advies dat, uiter aard op objectieve gronden, ze ker niet zonder reden werd gege ven. Een deel van de gemeente wilde toch deze predikant heb ben en vormde nu een vrije christelijke gereformeerde ge meente. Zo woekert de splijt zwam verder". "Scheuringen als in Katwijk en en kele jaren geleden in Dordrecht- centrum zijn een teken aan de wand", schrijft ds. Velema. "Als in een gemeente niet kerkelijk wordt geleefd en gehandeld, dan komen vroeg of laat de vruchten openbaar, vruchten waarvan men schrikt en die men verfoeit, maar wier oorsprong men niet onderkende". In Katwijk gingen 46 doopleden en 74 belijdende leden over naar de vrije gémeente. Toch gingen de Christelijke Gere formeerde Kerken - voortgeko men uit de Afscheiding van 1834 - vorig jaar nog met 378 belijdende leden vooruit: van 40.428 naar 40.806. Het aantal doopleden was op 1 januari jl. 33.637. bonden als de KLM. De KLM moet zich aan de geldende inter nationale regels (van de IATA) houden. Maar volgens de Rijksluchtvaart dienst "gelden in Nederland zo wel voor charter- als voor lijn- maatschappijen dezelfde com missiepercentages", aldus een woordvoerder. Haasbroek legt er vooral de nadruk op dat een aantal toegezegde on- Afscheid. Zondag nemen twee predikanten in deze om geving afscheid, te weten ds. H. J. van Achterberg (Leiden) wegens emeritaat (pensioen) en ds. H. O. Sasse (Oegst- geest) wegens vertrek naar Amsterdam, waar hij geeste lijk verzorger wordt bij de stichting Geestelijke verzor ging in de verpleeg- en ver zorgingstehuizen in de regio Amsterdam. Zondagmorgen om 10 uur gaat ds. Van Achterberg voor het laatst als predikant van de hervormde wijkgemeente Morskwartier voor in een dienst in de Maranathakerk. Op maandag 28 april, van half 8 tot half 10, is er in de kerk een afscheidsreceptie. Ds. Sasse neemt vrijdag van de Oegstgeester hervormde ge meente afscheid met een re ceptie om 7 uur in het Ge meentecentrum en zondag om 10 uur met een dienst in de Groene Kerk. In eigen boezem Voordeel. De actie die 177 volksvertegenwoordigers eind vorig jaar voerden om besturen van provincies en gemeenten ertoe te bewegen hun subsidie aan de Bond te gen het Vloeken in te trekken heeft deze bond eerder voor- dan nadeel gebracht. Dat werd op de jaarvergadering van de bond in Nijkerk mee gedeeld. De inkomsten zijn gestegen. Zestien gemeenten en vier provincies schrapten de subsidie. De bond wil wel de hand in ei gen boezem steken, zo liet voorzitter professor dr. W'. H. Velema uit Apeldoorn we ten. Hij stelde in zijn jaarre de het thema „zelfonder zoek" centraal. „Wij moeten derzoeken nog nimmer is vol tooid. In de eerste plaats het on derzoek dat de KLM-directie met instemming van staatssecretaris Smit-Kroes aan de Tweede Ka mer heeft toegezegd omtrent de vermenging van zakelijke en par ticuliere belangen van KLM-ver- tegenwoordiger Kielman in Amerika. Een tweede onderzoek behelst de steekpenningen (200.000 dollar. voor de eigen kring, maar ook voor de buitenstaander. De buitenwereld ziet de le den van de bond vaak als mensen met een opgeheven vinger, en dan veroorzaken we irritatie", zei Velema. Hij pleitte ervoor dat de bond zich goed op de hoogte stelt van wat in de maatschappij leeft. „Wij moeten ons erop bezinnen hoe wij met de an der kunnen communiceren". Beroepingen Hervormde Kerk: beroepen te Mijnsheerenland J. Noordman Tjamsweer (Gr.); aangenomen naar Maurik J. C. Schorer Hansweert, naar Bergen op Zoom D. J. Mons- houwer Haarlem; bedankt voor Hardenberg K. Lam- mertsga Hoornsterzwaag, voor Lienden J. Bos Otterlo. Gereformeerde Kerken: aan genomen naar Den Helder G. de Fockert Julianadorp, naar Driebergen - Rijsenburg P.J. van Midden Zaltbommel, naar Dedemsvaart J. Knol Oldebroek; bedankt voor Maassluis M. Mellema Die- Gereformeerde Kerken Vrij gemaakt: aangenomen naar Gees (Dr.) kandidaat G. F. de Kimpe Kampen. Christelijke Gereformeerde Kerken: bedankt voor Lutten G. van de Groep Siegerswou- de. toen 741.000 gulden) die oud- KLM-directeur ir. Frits Besan^on heeft ontvangen van McDonnell- Douglas ten tijde van de aanschaf van de DC-10. De Amerikaanse beurscommissie had dit bericht in de openbaarheid gebracht en op 9 februari vorig jaar kondigde de Amsterdamse officier van jus titie mr. J. Berger aan dat een ge rechtelijk vooronderzoek zou worden ingesteld. Gereformeerde Gemeenten: beroepen te Emmeioord D. Hakkenberg Lis se, die be dankte voor Kalamazoo (Ver.Staten) en Terwolde; bedankt voor Scherpenisse A. Moerkerken Nieuw-Beij- erland, voor Hilversum A. Vergunst Veen. voor Gronin gen D. Rietdijk Vlaardingen, voor Sint Catherinus (Cana da) en voor Randburg (Zuid- Afrika) J. J. van Eckeveld Zeist. Oud-Gereformeerde Gemeen ten: bedankt voor Nieuw- Beijerland C. Smits Giessen- dam. Jeugdbonden. Ds. J. de Vreugd te Bodegraven is gekozen tot voorzitter van de Hervormd- Gereformeerde Jeugdbon den. Dat gebeurde tijdens een huishoudelijke vergadering op een ontmoetingsdag in Putten. Hij volgde ds. P.J. Bos (Hierden) op, die twaalf jaar voorzitter is geweest. Problemen Oost-Duitsland. Op de syno de van de Evangelische Kerk in Oost-Berlijn zei de predi kant Hans-Otto Furian uit Zossen dat jonge christenen in Oost-Duitsland nog steeds problemen ondervinden bij hun toelating tot het voortge zet onderwijs. Deze proble men kunnen wel in grotere openheid dan vroeger wor den besproken, maar sommi ge ouders blijven liever ano niem en reageren niet. De staat is in materiële zaken wat toeschietelijker tegen over de kerk geworden. Op het gebied van het onderwijs echter is de laatste jaren geen enkele vooruitgang geboekt. Furian leidde hieruit af dat de staat nog voor lange tijd reke ning houdt met het voortbe staan van de kerk. Schiphol en KLM geven voorkeur aan vijfde landingsbaan SCHIPHOL (GPD) - De luchtha ven Schiphol en de KLM hebben liever een vijfde start- en lan dingsbaan dan een gedraaide vierde, zoals de Rijksluchtvaart dienst wil. Schiphol en de KLM willen dat niet. In de eerste plaats wegens de extra capaciteit, maar vooral omdat met een vijfde baan de geluidshinder tot in wijde om trek doeltreffender wordt ver meden. „Uit een oogpunt van ca paciteitsuitbreiding is een vijfde baan tot het jaar 2000 zelfs nog niet hard nodig", aldus Schiphols president-directeur mr J. W. Wegstapel, gisteren bij de presen tatie van de conclusies. Schiphol en de KLM komen tot an dere opvattingen dan de RLD in het eind vorig jaar verschenen structuurschema Burgerlucht- vaart-terreinen. hoewel beide partijen zich hebben gebaseerd op een in ieders opdracht verricht onderzoek van het Nationaal Lucht- en Ruimtevaartlaborato rium (NLR). De uitgangspunten waren echter verschillend, zo be nadrukte de heer Wegstapel. De RLD is uitgegaan van een ge schatte verkeersdrukte in 1985. Schipholen de KLM hebben 1990 als uitgangsjaar genomen, omdat de vervanging op grote schaal van lawaaiige vliegtuigmotoren naar schatting pas rond 1988 zijn beslag zal hebben gekregen. „Wat het vliegtuiglawaai betreft, zal het in 1985 niet anders zijn dan op dit moment", aldus Wegsta pel. Wat de aanlegkosten betreft, is de bouw van de vijfde baan nauwe lijks duurder dan de 'gedraaide' vierde. In beide gevallen moet een volledig nieuwe baan worden gebouwd. Bij uitvoering motie DEN (GPD) HAAG - De door de Tweede Kamer gewenste regularisatie van illegaal in ons land verblijvende buitenlanders is strijdig met de Vreemdelingenwet. Ter gelegenheid van de troonswis seling en de inhuldiging op 30 april slaat 's Rijks Munt te Utrecht dit jaar speciale guldens en rijksdaalders. Een beperkt aantal van deze inhuldigingsmunten wordt uitgegeven in de verzamelaarskwaliteit „fleur de coin" (f.d.c.). Deze zijn geheel gaaf omdat ze na de slag onmiddellijk worden verpakt in fraaie cassettes met het Rijkswapen. Op de voorzijde van de inhuldigingsmunten zal een dubbelportret van de vorstinnen Juliana en Beatrix worden afgebeeld. Dit eerste dubbelportret in de Nederlandse muntgeschiedenis is een ontwerp van mevrouw CBruyn-Van Rtxid. De keerzijde draagt het gekroonde Nederlandse wapenschild. Pubiikatie van het Ministerie van Financiën. Tot 30 mei a.s. kunt u bij 's Rijks Munt te Utrecht sets bestellen van 1 gulden en 1 rijksdaalder met speciale messing legpenning en muntbeschrijving. De aflevering begint in juli 1980. U bestelt door overmaking van f 25,- per set aan 's Rijks Munt Inhuldiging te Utrecht op postrekeningnummer 1730480 onder vermelding van uw naam en adres. De kosten voor aangetekende ver zending en cassette zijn inbegrepen. w

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 11