hoe Rhodesië Zimbabwe werd Of ZATERDAG 19 APRIL 1980 DEN HAAG - Met de overdracht van de soevereiniteit door gouverneur Lord Soames en door de Prins van Wales, prins Charles, aan president Canaan Banana en prémier Robert Mu gabe is donderdag nacht een einde ge komen aan het laatste Britse koloniale be wind in Afrika. Rho desië zal zelfstandig zijn, en nu, anders dan in 1965, op wettige wijze. Binnen de kort ste keren zal de zwarte meerderheidsrege ring het land omdo pen tot Zimbabwe, naar de eeuwenoude ruïnes in de provincie Victoria, een van de interessantste sporen van vroege bescha vingen die in heel Afrika bezuiden de Sahara te vinden zijn. De guerrilla in Rhodesië, fel ge streden door de bevrijdingsbe wegingen ZAPU en ZANU, met hun legers, ZIPRA en ZANLA, was een oorlog die in heel politiek Afrika werd aangevoeld als een strijd die van belang was voor het hele continent. Zo zijn ook nu. nu de zwarte meerderheid in het land eindelijk aan de macht komt, aller ogen gericht op het nieuwe Zimbabwe, frontlijnstaat tegenover het apartheidsbewind van Zuid-Afrika en. misschien, sociaal-economisch model yoór andere Afrikaanse landen. Robert Mugabe, de bescheiden lei der van de ZANU, de partij die de verkiezingen van eind februari dit jaar won, ondanks een totaal ontbreken van de volksmen nersneigingen dat de meeste Afrikaanse politici kenmerkt, is de man op wiens schouders voorlopig de verantwoordelijk heid rust voor de opbouw van het nieuwe Zimbabwe: Een moder ne, non-raciale samenleving, ge baseerd op de al aanwezige kapi talistische infrastructuur, stre vend naar een socialistische maatschappij, maar zonder over haasting en voorlopig zonder dwang. Wonder Over het wonder van de vreedzame overgang naar het zwarte meer derheidsbewind, na 14 jaar blan ke rebellie en economische sanc ties en na bijna acht jaar felle burgeroorlog, is al veel gespro ken en geschreven. Mugabe, door blank Rhodesië consequent af geschilderd als een duivel in mensengedaante, bleek plotse ling een heel redelijke minister president te zijn. Nerveuze (blanke) overheidsfunc tionarissen die dachten er goed aan te doen in het openbaar nog slechts te spreken over f.Comra de Robert Mugabe'-, wisten niet wat ze hoorden toen de nieuwe machthebber, na zijn overweldi gende verkiezingszege op 4 maart liet weten een langzame revolutie voor te staan, samenwerking tus-, sen oud-Rhodesie en nieuw- Zimbabwe, tussen blank en zwart. Vreedzame betrekkingen met Zuid-Afrika, goede relaties met Oost zowel als West. De laatste weken is trouwens steeds duidelijker geworden, dat de pragmatisch ingestelde Mu gabe zich politiek voorlopig veel meer op het Westen zal oriënte ren dan op Oost-Europa. De Sowjet-Unie en - vooral - Oost- Duitsland moesten de ene di plomatieke onaangenaamheid na de andere incasseren. Mugabe is niet vergeten dat het Oostblok tijdens de Rhodesische burger oorlog alleen Joshua Nkomo en zijn ZAPU wenste te steunen, dat nog in 1979 DDR-leider Erich Honecker tijdens een bezoek aan Maputo weigerde de aldaar wo nende ZANU-leider te ontmoe ten. Bovendien weet Mugabe dat hij van het Westen uiteraard veel meer economische hulp zal kun nen verwachten dan van Oost- Europa, dat meestal wel wapens wil lederen, maar gee" of sier vlag wordt gestreken, die van Zimbabwe komt ervoor in de "plaats. Mugabe: duivel bleek gematigde vredesapostel. te - landbouwmachines. Groot- Brittannië - uiteraard - en de Verenigde Staten hebben al tien tallen miljoenen aan ontwikke lingshulp toegezegd. Ook Ne derland overweegt het nieuwe Zimbabwe te plaatsen op de lijst van concentratielanden, de lan den waarop wij onze hulp con centreren. Welvaart De behoefte aan hulp zal groot zijn, wat trouwens voor veel Afrikaan se landen geldt.»Een verschil is echter dat Zimbabwe, met de (slecht^) ervaringen van landen als Zambia, Tanzania en vele an dere voor ogen, vastbesloten schijnt te zijn het kind van de economische welvaart niet weg te gooien met het yuile water van de blanke overheersing. Allereerst heeft men behoefte aan noodvoedselhulp, dit eerste jaar van onafhankelijkheid, omdat in grote delen van het land oogsten zijn mislukt, door de oorlog en de gevolgen ervan: driekwart mil joen mensen hebben hun geboor tegrond moeten verlaten en ver blijven of als vluchteling in een van de buurlanden of als ont heemde in eigen land. Verder zal ten behoeve van de welvaart- stqename, die nodig is om de economische aspiraties van de snel groeiende zwarte bevolking te vervullen, ook een flinke, mede van buitenaf gestimuleerde, eco nomische groei noodzakelijk zijn. Tijdens de periode van de eenzijdig verklaarde onafhankelijkheid, het regime-Smith, heeft Rhode sië de (toch al tamelijk ontwik kelde) eigen industrie verder uit gebouwd, om zichzelf te kunnen voorzien van die ïndustriepro- dukten die moeilijk in het bui tenland te krijgen waren. Die in dustrieën hebben gezorgd voor economische activiteit en werk gelegenheid, en ook voor een in dustrieel klimaat dat in andere landen in zuidelijk Afrika ont breekt. Nu de sancties zijn opgeheven en geleidelijk Zimbabwe zelf zijn grenzen zal openen, dreigen die geïmproviseerde binnenlandse industrieën hun markt te verlie zen - een van de redenen waarom ook na de opheffing van de sanc ties de deviezenbepalingen van het land zelf voorlopig nog streng blijven. Socialisme Mugabe heeft aangekondigd dat zijn regering op twee terreinen stappen wil zetten die duiden op een ontwikkeling in de richting van een socialistische maat schappij. Het ene is de verhoging van de lonen in die industrieën die daarvoor winstgevend ge noeg zijn (vooral de mijnen) en het andere is een herverdeling van het grondbezit. Vooral voor mogelijke onteigenin gen van grond hebben de blanke Rhodesiërs zich altijd zeer be zorgd gemaakt. In de tijd dat Mu gabe nog guerrillaleider was, met het optreden en de rethoriek die bij zo een rol passen, liet hij in het kader van de propaganda-oorlog nimmer na zijn marxistische overtuiging en zijn radicale plan nen met het nieuwe Zimbabwe te propageren. De blanke Rhodesi sche media deden daar graag nog een schepje bovenop, zodat een totale onteigening van al het blanke grondbezit een onont koombaar gevolg van een verkie zingsoverwinning van Mugabe leek te zijn. Nu echter is Mugabe premier, een heel andere rol, met heel andere vereisten. Van terreur is geen sprake meer, over de dodenlijst wordt niet meer gepraat. Logisch natuurlijk, maar bij velen is het beeld van de bloeddorstige guer rillaleider, dat er jarenlang is in gepompt, blijven hangen. Geen radicale landhervorming, wel een zeer geleidelijke. Mugabe wil het deel van het blanke grondbe zit dat braak ligt ter beschikking •stellen van coöperaties van (zwarte) boeren. Ze hoeven niet per se zwart te zijn. Zimbabwe wordt een non-raciale staat, maar in de praktijk zullen weinig of geen blanken van de nieuwe mo gelijkheden gebruik maken. Verder is er sprake van dat land bouwgrond die in bezit is van buitenlanders, dat wil zeggen ondernemingen (zoals Lonrhojof individuen die elders wonen, wellicht in de toëkomst ontei gend zal worden. Een zeer gema- tigde landhervorming dus. Onevénredigheid Nu was er in het oude Rhodesië ook wel enige aanleiding voor her vormingen in het grondbezit. De wetten die het grondbezit regel den, bevoordeelden dermate de blanken dat men met enige grond kan stellen dat de strijd tegen de blanke overheersing tijdens de vijftiger jaren is voortgekomen uit onvrede over de Land Appor tionment Act. Die wet leidde ertoe dat de blanke boerenbevolking (dus boeren met hun gezinnen) van 30.000 de beschikking kreeg over bijna 11,7 miljoen hectare, terwijl de zwaï te boerenbevolking van 3,9 miljoen 15,4 miljoen hectare beheert. An ders gezegd: per boer hebben de blanken honderd maal zo veel land als de zwarten. Maar juist de blanke boerenbedrij ven leveren, behalve het export- produkt tabak, ook de mais op die nu aangekocht moet worden om de zwarte bevolking te voe den. Een reden temeer voor de regering-Mugabe. om de grote, efficiënt geleide blanke boeren bedrijven voorlopig ongemoeid te laten. Versterking van het vertrouwen van de blanke bevolking, die met behulp van een sterkere culturele achtergrond, een typisch blank- Afrikaans-koloniale levenshou ding en de beschikking over goedkope zwarte arbeid, een economisch „gezond" land heeft kunnen opbouwen, is een van de eerste doelstellingen van Mugabe en de zijnen. Vandaar dat hij naast ladikale partijgenoten als Enos Nkala (financiën) en Edgar Tekere (planning) ook blanke steunpilaren als David Smith (industrie) en Dennis Norman (landbouw) aantrok als minis ters. Opperbevelhebber Deze week werd bekend dat ook generaal Peter Walls, opperbe velhebber van de Rhodesische strijdkrachten, de man die voor de zwarte guerrillastrijders net zon boeman was als Mugabe voor de blanken, zal aanblijven. v Uitzinnige vreugde tijdens de onafhankelijkheidsfeesten. Hij wordt nu opperbevelhebber van het uit het „oude Rhodesi sche leger, ZIPRA en ZANLA te vormen leger van het nieuwe Zimbabwe. Toen ruim een half jaar geleden Walls verklaarde dat hij, als be roepsmilitair, Zich altijd zou in zetten voor de heersende burger regering, of het nu Ian Smith was. bisschop Muzorewa of Robert Mugabe, wilde niemand hem geloven. Maar vooralsnog blijkt onder zijn leiding de integratie van de vroeger vijandelijke legers redelijk vlot te verlopen. Wat nog niet wil zeggen dat de on gerustheid van de ..blanke stam" in Rhodesie (plm. 220.000 inwo ners, vergeleken met bijna 7 mil joen zwarten) nu helemaal is weggenomen. Sommige (heel weinige) blanken spieken van een schuldgevoel over 90 jaar min of meer brute overheersing, \vaardoor het hun onmogelijk is te geloven dat de zwarte bevol king hen nu zo maar in vrede zou kunnen laten leven. Anderen wijzen erop dat de verkie zingen van eind februari niet al leen een overweldigende voor keur van de zwarte Rhodesiërs voor de bevrijdingsbewegingen te zien gaven, maar ook een vrij wel volkomen verdeling volgens de stammen. Tot verbazing van met name de aanhangers van Joshua Nkomo's ZAPU kreeg Big Josh vrijwel alleen stemmen van zijn eigen stamgenoten, de Ndbele s. De rest van de zwarte bevolking, de Shona s, stemde op Mugabe s ZANU-PF. Burgeroorlog Daarmee is, volgens veel blanke „kenners" van zwart Rhodesie, de kiem gelegd voor een nieuwe burgeroorlog, maar dan nu van zwart tegen zwart. Want, zo zegt men, de oorlogszuchtige Ndbe- le's, af.stajnmelingen van de trot se Zoeloe's die ruim honderd jaar geleden hun koning Mzilikaze volgden uit Zuid-Afrika naar het Oos*ten van wat later Rhodesie zou gaan heten, zullen nooit wil len leven onder een door Shona s beheerste regering. Daarvoor beiuept men zich op het verleden: Rhodes kreeg. 90 jaar geleden, de macht over Matabe- leland en Mashonaland in een moeite door, omdat zijn afgezan ten met de zoon van Mzilikaze. Lobengula. een overeenkomst hadden gesloten. De Ndbele s overheersten de Shona's, de oud ste zwarte bewoners van Rhode sie. Met rooftochten en moord partijen dwongen zij de Shona s schattingen al. een relatie die al leen door de blanke overheersing van beide stammen werd beëin digd. Dus, zo wordt beweerd, de Ndbele s zullen zich nooit on derwerpen dun de Shona-rege- ring, wat het kabinet-Mugabe in hun ogen zekei is. Maar de blanke Rhodesiers hebben het al meerfalis gehad, met hun lugubere voorspellingen. Als het internationale politieke klimaat meeweikt en als het nieuwe Zimbabwe vanuit het Westen de steun krijgt die" het nodig heeft, en die het na zoveel jaren van uit buiting en oorlog verdient, dan zit het erin dat het bloedbad, dat de blanken voni dit vooijaa; hadden voorspeld, het tweede Belgisch Kongo, vooi altijd uit blijft, en dat het jonge Zimbabwe een lonnige t<» kom m. t gaat.

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 23