Yan Agt boos uitzenden film op NOS na van Broers ontvoeren klant Huiseigenaar laat krakers schaduwen Van Agt wordt vrijwel zeker lijsttrekker van het CDA Kamer wil ook geen gratie ang&Olufsen 1 'Maak energiebesparing in huis aftrekbaar' Meer hulp nodig voor ouders met gehandicapte kinderen thuis DONDERDAG 17 APRIL 1980 DEN HAAG (GPD) - Minister-pre sident Van Agt wordt nagenoeg zeker de lijsttrekker van het CDA bij de Tweede-Kamerverkiezin gen van volgend jaar. Hij wordt namelijk door de KVP als eerste geplaatst op de voordracht voor de KVP-lijst, die met die van ARP en CHU tot één CD A-lijst zal worden samengevoegd. De tweede plaats op de KVP-lijst wordt bezet door de huidige CDA-fractieleider Lubbers en de derde door CRM-minister Gar- deniers-Berendsen. Aangezien de KVP - gezien de verhoudin gen binnen het CDA - vrijwel ze ker de CDA-lijsttrekker levert zal Van Agt in mei 1981 de CD A-lijst dus gaan aanvoeren. Het KVP-bestuur is het deze week eens geworden over de kandida tenlijst voor de gemeenschappe lijke CDA-lijst. De achterban van de partij zal zich officieel nog over de volgorde moeten uit spreken, waarna de totale CDA- lijst nog aan het CDA-congres moet worden voorgelegd. Overigens is het eerder gebeurd dat niet de eerste KVP'er lijsttrekker van het CDA werd. In 1977 zette de KVP de toenmalige fractielei der Andriessen boven aan lijst, maar werd uiteindelijk toch Van Agt lijsttrekker van het CDA. Alle drie de CDA-partijen hebben nu hun kandidaten voor de CDA- lijst bekend gemaakt. De AR-lijst wordt aangevoerd door AR-voor- zitter Hans de Boer, gevolgd door minister De Koning van ontwik kelingssamenwerking, terwijl de bovenste plaatsen van de CHU- lijst worden ingenomen door het kamerlid Van Leijenhorst en mi nister P. Beelaerts van Blokland van volkshuisvesting en ruimte lijke ordening. Geen ontslag arts maar reorganisatie hartchirurgie AMSTERDAM (ANP) - Om het conflict rond de hartchirurgie in het Wilhelminagasthuis in Am sterdam uit de wereld te helpen zal niet de Italiaanse kinderhart chirurg dr. C. Marceletti ontsla gen moeten worden, maar is een reorganisatie van die afdeling nodig. Dit advies heeft het be stuur van het academisch zie kenhuis bij de universiteit van Amsterdam (Wilhelminagasthuis en Binnengasthuis) ontvangen van de bemiddelaars jhr. de Brauw en oud-minister Stuyt van volksgezondheid. Beiden be gonnen in januari op verzoek van het ziekenhuisbestuur een be middelingspoging in het conflict dat was ontstaan rond dr. Marce letti. Dit leidde ertoe dat het dienstverband van de Italiaanse kinderhartchirurg in januari niet werd verlengd. Eén van de elementen van de reor ganisatie zal volgens de bemid delaars moeten zijn een schei ding van de hartchirurgische af deling in twee onderafdelingen: een voor kinderen en één voor volwassenen. Met het oog op diens drukke werk zaamheden zal niet het hoofd van de afdeling, prof. Meijne, maar een andere medicus, met organi satorische kwaliteiten de voorbe reidingen voor de reorganisatie ter hand moeten ïïfTTn •S-HERTOGENBOSCH (GPD) - Een tamelijk ongebruikelij ke manier om geschillen over de hoogte van een rekening op te lossen, hebben de ge broeders Van de L. gisteren in het Brabantse Berghem in de praktijk gebracht. Klant P. was het niet eens met de hoogte van de rekening die een der broers bij hem had in gediend voor verrichtte werkzaamheden in zijn huis. De klant kreeg gistermorgen een woordenwisseling met de broers en werd toen door hen De 30-jarige P. werd door de he ren Van de L. meegenomen naar Bruchem, waar de broer woont, die het niet naar waar de geschatte karwei had gele verd. Tijdens de rit moet P. tot het inzicht zijn gekomen dat hij zijn standpunt over de be twiste rekening beter kon herzien, want hij schreef een betalingsopdracht uit. Verder geweld kon aldus worden voorkomen. Een der broers spoedde zich met het waar- depapiertje naar de Rabo bank in Berghem, terwijl de ander met het slachtoffer in Bruchem bleef, in afwachting van de uitbetaling. De rijkspolitie was echter gea larmeerd: Berghem en de Ra bobank aldaar werden niet bereikt, want het lukte de korpsen van Den Bosch en Heesch om de verdachte in de buurt van Heesch te onder scheppen. Hoewel het geld van P. nu uit de hebzuchtige handen van de heren Van de L. was gered, was P. zelf met zijn ontvoerder vooralsnog spoorloos, daar de aangehou den verdachte weigerde te zeggen waar het slachtoffer zich bevond. Gelukkig kwam de andere ont voerder intussen tot inkeer. Deze Van de L. meldde zich namelijk omstreeks twee uur aan het groepsbureau van de rijkspolitie in Berghem, ver gezeld van het slachtoffer. Hij bekende zich schuldig te hebben gemaakt aan weder rechtelijke vrijheidsberoving van P. Beide verdachten zijn voor deze daad in verzekerde bewaring gesteld. DEN HAAG (GPD) - Gedetineer den in huizen van bewaring en gevangenissen zullen op 30 april geen gratie krijgen. De overgrote meerderheid van de Tweede Kamer steunt de opvatting van het kabinet dat het verlenen van collectieve gratie niet meer van deze tijd is. Een motie van de PSP'er Van der Spek, die wel pleit voor een al gemene vermindering van ge- HILVERSUM-DEN HAAG (GPD) - Premier Van Agt is boos op de NOS omdat de omstreden film De dood van een prinses gisteravond toch op de Nederlandse televisie is uitgezonden. Het voltallige bestuur van de Ne derlandse Omroep Stichting (NOS) stelde zich gistermiddag na vier uur vergaderen achter het besluit dat de Raad van Beheer een dag eerder had genomen om de uitzending van de film on danks protesten vanuit Saoedi- Arabië toch door te laten gaan. Ook de volstrekt afwijzende reac tie van minister-president Van Agt deed het NOS bestuur niet afzien van uitzending van de Britse televisiedocumentai- Vanuit Jakarta, waar hij op een of ficieel bezoek is, zei premier Van Agt dat hij de beslissing om de film toch uit te zenden ten zeerste betreurt met name vanwege de mogelijke gevolgen voor de werkgelegenheid. „Je kunt met de klompen aanvoelen en op ba sis van een aantal aanwijzingen vrezen dat dit een nadelige weer slag zou kunnen hebben op de mogelijkheden van het Neder landse bedrijfsleven om samen te werken met de Saoedi's en dus op de werkgelegenheid in die be drijven. Dat zou om een aanmer kelijk aantal arbeidsplaatsen kunnen gaan". Als het met de negatieve gevolgen voor onze werkgelegenheid nog al meevalt dan zal dat volgens Van Agt althans ten dele zijn toe te schrijven aan de activiteiten die de regering de afgelopen da gen direct en indirect bij de Sa oedi's heeft ontwikkeld. In Ja karta kreeg president Suharto van Indonesië gisteren een tele foontje van koning Chaled van Saoedi-Arabië om er bij de Ne derlandse premier op aan te drin gen de film niet te laten uitzen den. Van Agt heeft hierop geant woord dat hij binnen de bestaan de perken al het mogelijke al ge daan heeft. Reacties Na de uitzending van „De dood van een prinses" werd gisteren een half uur besteed aan een nabe spreking. Zonder ambassadeur van Saoedi-Arabië, maar het is nog maar de vraag of de aanwe zigheid van een diplomaat in het gezelschap van commentatoren Zeldzame roofvogels vergiftigd ZEIST (ANP)- Voor de tweede maal is in de Alblasserwaard een zeldzame roofvogel, een rode wouw, vergiftigd. Bij een eerste onderzoek door het centraal diergeneeskundig instituut in samenwerking met de vogelbe scherming, is komen vast te staan dat het dier waarschijnlijk het slacht offer is geworden van vergiftigde eieren. In de maag zijn witte eierscha len gevonden. Dit heeft de vogelbescherming gisteren bekend gemaakt. Bij de sectie bleek, aldus de vogelbescherming, dat de rode wouw binnen enkele dagen eieren zou hebben gelegd. Voorzover bekend heeft in Nederland nog maar éénmaal een rode wouw gebroed. Twee jaar gele den is in de Alblasserwaard ook al een rode wouw vergiftigd, aldus de vogelbescherming. ADVERTENTIE een beter inzicht in de waarde en betekenis van de film zou hebben gegeven. Ook de na controversiële uitzen dingen gebruikelijke telefonades leverden weinig concrete in drukken op. Tijdens de uitzen ding van de film zelf kwam een 60-tal afkeurende reacties bin nen, maar na half tien veranderde de toon van de opbellers in waar dering. Volgens een woordvoer der hadden drie telefonistes in het eerste uur na de vertoning ruim honderd telefoontjes ver werkt. De meeste reacties op de gewraakte film waren positief. De reagerende kijkers werden vaak doorverbonden met hoge NOS-functionarisen die tot laat in de avond in de zwaar bewaakte NOS-studio's bleven. „Het was lang niet zo erg als was aangekondigd", aldus secretaris I. J. Spalburg van de Stichting Islamitisch Centrum, oud-be stuurslid van de Federatie van Moslim-organisaties in Neder land en praktizerend islamiet over de omstreden film. Het viel hem overigens op dat de maker van de film zelf ook niet helemaal heeft kunnen achterhalen wat er precies gebeurd is. Hij wijst er op dat de wetten van de koran in Sa- oedi-Arabie beduidend strenger worden nageleefd dan in andere islamitische landen. „Op basis van die wetten wordt ge straft. ook in geval van overspel. Daar had de film meer uitleg over moeten geven". Veel negatiever was de reaktie van de Nederlandse Islamitische So ciëteit. Een woordvoerder noem de de film een „mooi aangeklede grove onwaarheid. Het verhaal, waar niets van klopt, had niet mogen worden uitgezon den". Overleg Het overleg in het NOS-bestuur - waarin vertegenwoordigers van de omroepen, kroonleden en ver tegenwoordigers van sociaal-cul turele instellingen zitting hebben - duurde gistermiddag vier uur. Met overgrote meerderheid werd het standpunt van de Raad van Beheer - uitzending van de film - gesteund. Op de vergadertafel la gen twee voorstellen, die het be sluit van de raad van beheer om de film toch uit te zenden hadden kunnen doorkruisen. EO-verte- genwoordiger D. J. Bruijn, stelde De advocaat dat de film nooit zou mogen wor den uitgezonden. Hij had dit voorstel overgenomen van TROS-vertegenwoordiger Land- rè die zijn gelijkluidende voorstel introk toen bleek dat hij geen meerderheid achter zich zou krij gen. Defensie gaat praten over aankoop F-16 DEN HAAU (ANP) - De Tweede Kamer heeft geen bezwaar tegen het begin van onderhandelingen met de Amerikaanse regering over de aankoop van een nieuwe serie F-16 straalvliegtuigen. Die moeten de NF-5 straaljager van de koninklijke luchtmacht gaan vervangen. Ze dienen ook ter compensatie van de te verwach ten vredesverliezen bij de reeds bestelde 102 F-16 straaljagers, die de Starfighter vervangen Minister Scholten van defensie deelde dit gisteren mee na afloop van het overleg tussen hem en de vaste kamercommissie van de fensie over hét rapport dat de Tweede Kamer in maart is aan geboden over verdere materieel- vervanging bij de koninklijke luchtmacht. AMSTERDAM -Jeugdige rechercheurs trokken gisteren bij het Amsterdamse Paleis van Justitie plotseling hui pistolen omdat zij zich bedreigd voelden door sympathisanten van een kraker die in het Paleis terechtstond. AMSTERDAM (GPD) - Uit vuil niszakken opgediepte liefdes brieven, adresstroken en bood schappenlijstjes vormden giste ren de bewijslast van de Amster damse huiseigenaar M. Evers, die acht krakers en een vereniging van krakers in kort geding had gedagvaard. Zijn detectives heb ben de krakers geschaduwd en gefotografeerd. Ze zijn hen naar hun postbus gevolgd en hebben navraag gedaan bij familie, werkgevers en hospita's. Ten on rechte, naar de mening van de twee raadsvrouwen van de ge daagden, die aanvoerden dat geen van hen het adres van het pand Singel 186 had. De huiseigenaar zou bovendien geen spoedeisend belang hebben omdat het pand vier jaar onge bruikt is geweest voor het op 14 oktober 1978 werd gekraakt. Vol gens de raadslieden zijn in deze zaak de principiële vragen be langrijker dan de juridische as pecten. Mevrouw mr. A. P. L. Pinkster zei: „Wat in dit geding eigenlijk aan de orde is. is de vraag of het eigendomsrecht van een huizenbezitter onder alle om standigheden dient te prevaleren boven het woonrecht van urgent- woningzoekenden". iser, mr. Pan- nevis, noemde woonrecht slechts een filosofie. Geen juridisch recht. Woonrecht is volgens hem misschien ook door de gemeente Amsteidam in het leven geroe pen. „Maar", zei hij, „mijn cliënt kan als particulier de woning nood niet oplossen". Hij bere kende dat Evers, behalve de aan koopsom van 165.000 gulden die hij in september 1978 voor het pand betaalde, jaarlijks een ren teverlies lijdt van 42.000 gul den. Het kort geding rond het gekraakte pand Singel 186 is van belang omdat het samenvalt met het be sluit van burgemeester en wet houders van Amsterdam om het gebouw te vorderen. Wethouder Wolffensperger heeft dat op 4 april meegedeeld na een bezet tingsactie van krakers in het kan toor van de dienst herhuisves ting. Mr. Pannevis meende dat er niet gevorderd kan worden zolang er nog onderhandeld wordt tussen gemeente en de eigenaar. Een ambtenaar van de afdeling grondbedrijf bevestigde dat de- gemeente 236.000 gulden voor het pand heeft geboden. Er was echter nog geen reactie van de heer Evers binnen. Het kort geding rond het pand Sin gel 186 was het besluit van een rumoerige dag waarbij krakers en justitie in openlijk conflict raakten. Gistermorgen ver scheen de 30-jarige krakers woordvoerder Theo van der G. voor de politierechter wegens vernielingen bij een kraakactie in 1979. Hij kwam in een toga naar eigen ontwerp in de rechtzaal waar hij de rol van aanklager wil de spelen. Namens een tribunaal van krakers en woningzoeken den moest volgens hem de wet geving de rechterlijke macht en het openbaar ministerie worden aangeklaagd. Zover kwam het niet, want de poli tierechter stuurde hem de zaal uit waarna parketwachters Van der G. in de cel zetten. Zijn raadsman, mr. Kersting, zag daarna af van zijn pleitnota toen de publieke tribune, waarop slechts tien mensen waren toegelaten, door parketwachten werd ont ruimd. Aan de achterzijde van het justitie- gebou w, waar een jongen met een hevig bloedende hoofdwond op een ambulance wachtte, raakten zes rechercheurs zodanig in pa niek dat zij zich met getrokken pistolen gericht op belangstel lenden en journalisten terug trokken. Tweemaal werd de mo biele eenheid gistermorgen op geroepen. die de Prinsengracht voor het Paleis van Justitie afzet te. toepassing van zonne-energie bij ruimtever warming en warmwatervoorzie ning een energiebesparing van dertig procent heeft weten te be reiken. Soortgelijke projecten heeft de stichting mihcuwoningen op stapel staan in Delft, Ede. Stol wijk, Den Haag, Almerc en Nieuwerkerk aan den IJsseL HYPOTHEKEN - Het WD-ka- merlid De Beer meent dat de re gering snel maatregelen moet nemen voor eigenaar-bewoners, die in moeilijkheden komen als gevolg van de sterk verhoogde hypotheek-rente. In mondeling te stellen vragen dringt hij aan op het geven van een garantie opeen bescheiden tophypotheek. waar door betrokkenen "door de moeilijkste tijd" heen geholpen kunnen worden. LEIDEN (ANP) - De stichting mi- lieuwoningen wil, dat particulie ren en organisaties zonder winst oogmerk investeringen die zij doen om energiebesparende voorzieningen in huis aan te leg gen, van de belasting kunnen af trekken. In een brief aan de ministers Van der Stee (financiën), Van Aar- denne (economische zaken) en Beelaerts van Blokland (volks huisvesting) pleit de stichting voor een progressieve toeneming van de fiscale aftrekpost naarma te mate de investering meer energie bespaart. Investeert iemand minimaal drie duizend gulden en levert dit per jaar een besparing op van twintig procent. d~n moet hij dit bedrag volledig kunnen aftrekken, vindt de stichting. Is de investering minimaal zesduizend gulden en de daaruit voortvloeiende jaar lijkse besparing dertig procent, dan mag de aftrekpost wat de stichting betreft mg 1,25 ver menigvuldigd worden. Bij minimuminvesteringen van negen-, twaalf-, vijftien- en een entwintigduizend gulden en res pectieve besparingen van veer tig. vyftig, zestig en tachtig pro cent, stelt de stichting de minis ters vermenigvuldigingsfactoren van de aftrekpost voor met 1,5, 1,75, 2 en 2.5. vangenisstraffen ter gelegenheid van de komende troonswisseling, zal het zeker niet halen. Deze komt vanmiddag in stemming. Alleen de kleine linkse partijen PPR en CPN steunen de opvat tingen van de pacifisten. Een kamermeerderheid van WD en PvdA bepleitte zelfs de volle dige afschaffing van de collectie ve gratieverlening. Omdat giste ren echter slechts gesproken werd over het verlenen van gratie op 30 april, kondigden de woord voerders Nijpels (WD) en Kosto (PvdA) aan hier dieper op in te gaan bij de komende grondwets herziening. Dok staatssecretaris mevrouw Haars (justitie) verklaarde nog maar weinig te zien in het verle nen van collectieve gratie In dit debat wilde zij echter nog niet zo ver gaan om de volledige afschaf fing ervan voor te stellen. Zij wil de wachten op het komende grondwetdebat. Wel wees me vrouw Haars op de snelheid waarmee de gedachten over gra tie veranderd zijn: "Nog maar dertig jaar geleden werd zonder al te veel kritiek een jaar gratie verleend Vanuit de Kamer kwam ook kritiek op de aankondiging van verle ners om door een stroom van in dividuele gratieverzoeken het departementale apparaat te ont regelen Kosto wees erop dat een dergelijk gedrag de omstandig heden voor gevangenen zelfs ver slechtert Met mevrouw Haars wees hij erop dat verstoring van het toch al overbelaste apparaat het nog moeiluker zou maken de gevangen te helpen. ROTTERDAM (ANP) - De werk groep "Motie 19" gaat een onder zoek instellen naar de financiële ongelijkheid tussen ouders wier gehandicapt kind permanent in een inrichting verblijft, ouders die thuis een gehandicapt kind verzorgen en ouders met niet-ge- handicapte kinderen thuis. De werkgroep, bestaande uit verte genwoordigers van de oudersor- ganisaties en de ministeries van volksgezondheid, onderwijs, CRM en sociale zaken, is inge steld nadat de Tweede Kamer in 1978 een motie had aangenomen waarin werd gevraagd te bekij ken, hoe de financiële en sociale verschillen tussen ouders met een gehandicapt kind thuis en buitenshuis kunnen worden op geheven De voorzitter van de werkgroep, mr Schipper (ministerie van volksgezondheid) zei gisteren in Rotterdam dat intussen is geble ken, dat het de ouders niet in de eerste plaats te doen is om een financiële compensatie. Degenen die hebben besloten hun kind thuis te houden, willen dat er voor hun kinderen minstens evenveel voorzieningen be schikbaar zijn als voor kinderen die zijn opgenomen in een inrich ting. Op het ogenblik hebben de ouders vaak geen andere keus dan hun kind te laten opnemen, zei mr. Schipper. Hij meent, dat de bestaande facili teiten, die onder verschillende ministeries vallen, veel meer rendement kunnen opleveren als ze beter gaan samenwerken. Het dringendst noemde hij het rege len van de mogelijkheid, kinde ren, die bij hun ouders wonen voor korte tijd op te nemen in een inrichting. "Er ontstaan ontzet tend veel problemen doordat ou ders nooit eens even kunnen uit blazen, met vakantie kunnen gaan of er een avondje uit kun nen", zei hu- actiegroep Onkruit heeft gister morgen met ljjm het slot van de garagedeur van de president van het Hoog Militair Gerechtshof, Jhr. mr. Th. W. van den Bosch naar Den Haag te vertragen. Daar moest hij het proces tegen drie totaal dienstweigeraars voorzit ten. Met buna een uur vertraging reisde de president van het Hoog Militair Gerechtshof per taxi toch af richting Den Haag ADVERTENTIE W€ - Del 3eense vormgevers van beeld engeluid. 3 jaar garantie Geautoriseerd B&O dealer: EILiTIEN VAN 1793 Breestraat 109 - Leiden - Tel. 071-120802

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 7