actief in vrije tijd Het wat verschrikkelij k mensen mij aandoen We moeten met z'n alle* weer aan de levertraan 0 Rijnland weigert Heineken 10 min. Menselijk drama bij renovatie Zeeheldenbuurt ni IS Vragen over opslag van CM A-dossiers in Leiden Twij fel aan slagen Rijnland-verkiezing In slaapzak voor politiebureau PAGINA 4 LEIDEN DONDERDAG 17 APRIL 19» H> Indiaans In het LAK-theater aan het Le vendaal 150 wordt zaterdag een Indiaanse manifestatie gehouden. Om een uur wordt de bijeenkomst officieel ge opend door wethouder Tesse- laar. Na enkele inleidende woorden door de organise rende werkgroep Indianen Projekt wordt om half twee begonnen met de vertoning van een film over de Cuiva- indianen in het oerwoud van Colombia. Bovendien treedt het poppentheater van Jan de Noord op. Na de pauze vermeldt het pro gramma een optreden van de Surinaams Indiaanse dans en muziekgroep Obis en de film Geschonden verdrag" over de Shoshones in Noord- Amerika. Het avondpro gramma begint om half ne gen. De groep Obis treedt dan opnieuw op, terwijl er La- tijns-amerikaanse en In diaanse muziek ten gehore wordt gebracht door Conjun- to Yaravi. In de foyer is tijdens de manifes tatie een fototentoonstelling, kan men Indiaans eten kopen en is er Indiaans aardewerk te bewonderen. De toegangs prijs bedraagt zes gulden voor de gehele manifestatie en vier gulden voor het middag- of avond gedeelte. Vrouwenfilms In de maand april worden in het Filmhuis van het Leids Vrijetijdscentrum aan de Breestraat 66 vrouwenfilms gedraaid. Vanavond is de rolprent "Een première voor Irene" aan de beurt. Het gaat over een gescheiden vrouw met twee kinderen, die werkt in een fabriek. De arbeidsom standigheden zijn er slecht. Bovendien heeft ze te maken met klagende buren en op dringerige mannen op straat. Als één van de vrouwen in de fabriek door de hitte bevan gen raakt begint het verzet. De voorstelling begint om 21 uur en de toegangsprijs bedraagt vier gulden. Andy Warhol Vanavond wordt in het Kijk- huis aan de Vrouwenkerk- koorstraat 17 weer een film van Andy Warhol vertoond. Het is een melodrama waar bij menselijke relaties onder geschikt worden gemaakt aan maatschappelijke ambities vol met kitsch en humor. De voorstellingen beginnen om 20 en 22.15 uur. Mexicaans In de filmzaal van het K&O-ge- bouw aan de Oude Vest 45 wordt vanavond de Mexi caanse film "Los Olivados" vertoond. Het is een meester- werk van regisseur Bunuel. In Cannes kreeg hij daarvoor de regieprijs en de prijs van de Internationale Kritiek. De film gaat over mensen in de armste wijken van Mexico- stad. De voorstelling begint om acht uur en kaarten zijn bij het K&O-gebouw ver krijgbaar. De Klinker De festiviteiten in verband met het tienjarig bestaan van het clubhuis "De Klinker" wor den morgenavond voortgezet met een soos voor alle jonge ren boven de zestien jaar. Het begint om half negen en duurt tot één uur. Er wordt muziek naar ieders smaak ten gehore gebracht. ACADEMIEWIJK In het gebouw van de Welzijns- raad aan de Breestraat 117 wordt vanavond een bijeen komst belegd over hel verbete ringsplan voor een deel van de Academiewijk. Het gaat daarbij om het gebied van de G roe nhazengr acht tot en met de Vliet. In verband met deze avond is onder de bewoners van de wijk een krant ver spreid waarin de aandacht wordt gevestigd op een aantal belangrijke punten, waar over beslissingen genomen moeten worden. De bijeen komst begint om acht uur. LEIDEN - We moeten met z'n allen weer flink aan de levertraan. Dat vindt althans drs. A. Ronhaar, arts in De Krim, die gisteravond in de Leidse Stadsgehoorzaal hamerde op het regelmatig inne men van dit door kinderen vaak zo verafschuwde drankje. De arts hield zijn pleidooi tijdens een avond van de Vereniging tot bevordering der Homeopathie in Nederland. De vereniging houdt zich kortweg bezig met het sti muleren van gezond eten. Als men maar goed eet, en iedereen weet eigenlijk wel zo ongeveer wat daarmee wordt bedoeld, kan men kanker "en andere degene- ratieve ziekten" voorkomen dan wel bestrijden. Levertraan dus, om te beginnen. Volgens drs. Ronhaar tegen woordig verkrijgbaar dat het nèt naaimachineolie is, zo blank." Vroeger daarentegen was de le- LEIDEN - Honderden ballonnen gingen gistermorgen de lucht in om het 25-jarig bestaan van de kleuter school "De Rondedans" en de basisschool "Willem de Zwijger" feestelijk in te luiden. Voor de ruim 200 leerlingen een hele belevenis want iedereen hoopt dat zijn ballon in de wedstrijd het verst zal komen. De lustrum-activiteiten zetten zich vandaag en morgen voort. Een musical, een disco-avond en enkele spelletjes bingo staan nog op het programma. vertraan dik, geel, kortom: stro perig. De arts betoogde dat het spul voor een boel kwalen is te gebruiken. Na een half jaar lever traan heeft de gebruiker 'een huid, zo zacht als van een baby" aldus drs. Ronhaar tot grote hila riteit van de zaal. Maar ook voor eelt onder de voeten, kloven in de huid en wat dies meer zij. "Lever traan en vitamine A zijn in feite de enige voorbehoedmiddelen tegen kanker, en dat is overal al aangetoond" aldus de arts, die verklaarde dat hij in zijn praktijk meerdere mensen van doofheid had weten af te helpen. Het mid del: naar alle waarschijnlijkheid levertraan. Drs. Ronhaar had een aandachtig gehoor. Zo n 250 belangstellen den uit werkelijk alle geledingen van de bevolking van Leiden en omstreken \yaren gisteravond naar de Stadsgehoorzaal geko men om uit zijn mond te horei. hoe men op homeopatische wijz ziekten kan bestrijden. Een aar, tal dat de organisatoren toch wa tegenviel. Ze hadden, "gezien di belangrijkheid van het onder werp", een nog grotere opkoms verwacht. Zo trok een dergelijk- lezing onlangs in Zwolle 800 man En daar was de levertraan de vol gende dag helemaal uitverkocht aldus een trotse drs. Ronhaar aar het einde van zijn lezing. Als voedsel dat eigenlijk genegeerc zou moeten worden somde hij op suiker, witbrood, witte deegwa ren, zout, vla en pudding. In velt blocnotes werden vervolgens dt goede dingen der aarde driftig opgeschreven: véél peulvruch ten, granen (havermout bijvoor beeld) en natuurlijk groente (veelal met schil) en fruit. En géén conserveringsmiddelen. 99 LEIDEN - De renovatie van woningen in de Zeehelden buurt maakt het leven van de 43-jarige mevrouw A. van Dam tot een hel. De alleenstaande vrouw dreigt volko men ten onder te gaan aan het fysiek geweld dat wordt uitgeoefend door sommige buurtbewoners. In een brief aan het bestuur van woningbouwvereniging "Eensge zindheid" heeft de directeur van de GG en GD, mevrouw Zwart, gewaarschuwd dat het voorzetten van de plan nen, met name de aanleg van een brandgang, grote en misschien zelfs onherstelbare gevolgen zal hebben voor de gezondheid van mevrouw Van Dam. Het bestuur van de woningbouw vereniging heeft ondanks die waarschuwing een kort geding tegen mevrouw Van Dam aange spannen om haar te dwingen ak koord te gaan met de aanleg van een brandgang naast haar huis. De kwestie kwam gisterochtend aan de orde bij de Haagse recht bank. Mevrouw Van Dam durfde zelf niet bij de zitting aanwezig te zijn. Zij is helemaal onderstebo ven van de hele toestand. Tegen over deze krant verklaarde zij: "Het is verschrikkelijk wat de mensen mij aandoen. Ik kan er bijna niet meer tegenop. Echt waar, als ze hiermee door gaan dan ga ik helemaal de vernieling in. En dat heb ik dan te danken aan de woningbouwvereniging" Geen onwil De narigheid is enkele maanden geleden begonnen toen een begin werd gemaakt met de renovatie van 27 woningen in de Ooster straat en de Munnikenstraat. Me- viouw Van Dam, die al 30 jaar in een huisje aan de Oosterstraat woont, wilde niet meedoen met de renovatie. "Het is echt geen onwil van me", zegt ze zelf. "Maar mijn gezondheid is niet zo best dus ik kan er gewoon niet meer tegen. En ik ben best tevreden met mijn huisje dus heb ik vanaf het begin gezegd dat ik niet wilde Mevrouw Van Dam is gewoon niet opgewassen tegen alle toestan den rond de renovatie. Een be grijpelijk zaak want zij heeft geen gemakkelijk leven achter de rug. Haar moede stierf bij de geboor te van het jongste kind waarna mevrouw Van Dam, op 15-jarige leeftijd, de zorg voor acht jongere broertjes en zusjes op haar heeft genomen. Pas enkele jaren gele den is zij, na de dood van haar vader, alleen achtergebleven in het huisje aan de Oosterstraat. Ze leidt daar een wat teruggetrok ken leven maar heeft het best naar haar zin in haar keurige wo ninkje. Mevrouw Van Dam hoefde, na veel wikken en wegen, niet met de re novatie mee te doen, zo besliste de woningbouwvereniging. Ze mocht in haar huisje blijven zit ten als zij maar wel akkoord ging met een uitbouwtje aan haar huis. DEN HAAG/LEIDEN - De Tweede-Kamerleden Nijpels en Keja (beiden VVD) willen van minister Scholten (defensie) weten hoe er wordt omge sprongen met de medische dossiers, die zijn opgeslagen in het Centraal Medisch Archief van het ministerie van defensie, dat in Leiden is geves tigd (aan de Varkenmarkt). Aanleiding tot de schriftelijke vragen is het feit dat de kamerleden aanwij zingen hebben, zo deelde Keja desgevraagd mee, dat de dossiers niet altijd even vertrouwelijk worden gebruikLals de bedoeling is. Hij kon daarover verder niet in detail treden. De VVD-kamerleden vragen de minister welke garanties er zijn dat de privacy niet dooi de opslag van medische dossiers wordt geschaad. Ook willen Nijpels en Keja weten of de opslag van de gegevens betrekking heeft op iedereen die voor de dienstplicht is ingeschreven, hoe lang de gegevens bewaard blijven en waarom ze worden bewaard. Dat vond mevrouw Van Dam goed, al ging er wel zes vierkante meter van haar tuin af. Het be stuur van "Eensgezindheid" en de bewonerscommissie besliste vervolgens om langs haar huisje een brandgang aan te leggen. Mevrouw Van Dam moet daar voor, tegen haar wil in, nog eens zo n twintig vierkante meter van haar tuin afstaan. Overlast De alleenstaande vrouw, die door haar ziekte veel thuis zit, vreest ernstige overlast als 27 gezinnen van de brandgang gebruik zullen gaan maken. "Als ze dit doordrij ven wordt m'n tuin een stuk klei ner en zetten ze er een schutting omheen. Daar kan ik echt niet te gen. Ik woon al tegenóver een blinde muur dus dan zit ik hele maal opgesloten. Dat vindt ik verschrikkelijk. Echt waar, daar kan ik niet tegen". Na tussenkomst van de Welzijns- raad en de wijkagent besloot het bestuur van de woningbouwver eniging om een kort geding tegen mevrouw Van Dam aan te span nen. Een aantal bewoners van de Oosterstraat en de Munniken straat is echter niet van plan om de uitspraak van de Haagse rech ter af te wachten en heeft het recht in eigen hand genomen. De poortdeur en het schuurtje naast het huisje van mevrouw Van Dam is er door enkele buurtbe woners, tot tweemaal toe, uitge slagen. Een aantal van hen loopt nu doodleuk door het tuintje van mevrouw Van Dam heen. Plan tjes en struiken in het keurige tuintje worden vertrapt en som mige buurtbewoners deinzen er zelfs niet voor terug om met mo toren en bromfietsen dwars door haar tuin te rijden. Volgens de heer W. C. Nagtegaal, voorzitter van de Eensgezind heid, heeft het bestuur van de woningbouwvereniging alles ge daan om een oplossing voor de kwestie te vinden. Mr. Kalkman, advocaat van de woningbouw vereniging, betoogde gisteren voor de Haagse rechtbank dat het belang van de overige bewoners moet prevaleren boven dat van mevrouw Van Dam. Hij wees er op dat het ministerie van volks huisvesting de renovatieplannen heeft goedgekeurd onder voor waarde dat er een brandgang wordt aangelegd. De woning bouwvereniging zou niet van die plannen mogen afwijken. Mr. Sprenger, die de belangen van mevrouw Van Dam verdedigde, betoogde dat de poort naast het huis van mevrouw Van Dam al tijd bij de tuin heeft behoort en noemde het onbegrijpelijk dat dit stuk tuin plotseling als brand gang wordt bestempeld. Volgens mr. Sprenger heeft het bestuur van 'Eensgezindheid steeds ge probeerd om de zaak door te drukken. Hij wees op de blief van de directeur van de GG en GD waarin gewaarschuwd wordt dat voortzetting van de plannen ern stige gevolgen zal hebben voor de gezondheid van mevrouw Van Dam. De Haagse rechter doet volgende week een uitspraak. JAN K1JSDAM LEIDEN - "Ik twijfel eraan of de verkiezingen wel zouden zijn aangeslagen wanneer de kandidaten beter bekend waren ge weest. Ik denk eerder dat 'er totale ongeïnteresseerdheid is voor het werk van Rijnland". Dat zei hoofdingeland L. G. J. Alkemade gisteren in de verenigde vergadering van het hoogheemraad schap Rijnland naar aanleiding van de teleurstellende opkomst bij de laatste verkiezingen. Hoofdingeland J. Ossewaarde vreesde dat de verkiezingen steeds verder zouden afglijden. "Het hele systeem is fout. De mensen weten niet waarvoor ze kiezen". Ook hoofdingeland C. van Saase vroeg zich af of het nog wel verantwoord is zoveel geld en man kracht in een zaak te steken die kennelijk niet leeft onder de burgerij. Dijkgraaf J. van Knobelsdorff merkte op dat het hoogheemraad schap slechts belangen behartigt op 'een beperkt terrein in tegen stelling tot gemeente, provincie en kamers. "Daarom vrees ik dat het erg moeilijk zal zijn om grote kiezersstromen op de been te brengen", aldus de dijkgraaf. Met algemene stemmen ging men ten slotte toch akkoord met pogingen om de provincies Noord- en Zuid-Holland zover te krijgen dat het hoogheemraadschap informatie mag verschaffen over de kandidaten bij verkiezingen. Op die manier zou in elk geval een poging worden gedaan om de interesse wat groter te maken. ba De poort naast het huisje als brandgang zou moeten buurtbewoners uitgesloopt. LEIDEN - De verenigde-vergade ring van het hoogheemraadschap Rijnland is niet van plan de Hei neken Brouwerij ide gevraagde tien miljoen gulden subsidie te geven voor de uitbreiding van de installatie. Die beslissing nam het algemeen bestuur van het water schap gisteren met algemene stemmen. Zoals wij al eerder berichtten heeft Heineken voor de bouw van een installatie waarmee natriumarm brouwwater wordt bereid een bijdrage van Rijnland gevraagd ter grootte van de helft van de to tale investeringskosten. Men ba seert zich daarbij op een artikel in de wet verontreiniging op pervlaktewateren, dat subsidië ring mogelijk maakt, wanneer het gaat om de bestrijding van vervuilingen. Hoofdingeland ir. H. P. M. Heere noemde het gisteren een moeilijk probleem omdat er nog geen juri sprudentie bestaat over de toe passing van het wetsartikel. Hij was het eens met het afwijzende voorstel van het dagelijks be stuur, zeker gezien het vermoe den dat de brouwerij wel in be roep zal gaan tegen de beslissing. Dat beroep is overigens een hoofdstuk apart omdat onduide lijk is bij welke instantie dat moet gebeuren. Dat laatste ontlokte hoofdingeland C. van Saase de opmerking dat 'Tleineken helder genoeg is om dat zelf uit te vin den". Hoofdingeland mr. C. J. D. Waal wees nog eens op het feit dat het om ,een nieuwe activiteit van Heineken gaat en niet om het op heffen van bestaande lozingen, waarop het wetstartikel juist be trekking zou hebben. "Wat ik me afvraag is of Heineken zelf wel sterk gelooft in de subsidiemo gelijkheden, gezien de s wijze waarop de aanvraag is derbouwd aldus mr. Waal. LEIDEN - Na twee nachten in een politiecel te hebben doorgebracht kwam het dakloze Leidse echtpaar Keizer gisteravond gewoontegetrouw weer bij het bureau aan de Zonneveldstraat om onderdak vragen. Ditmaal werden 21-jarige man en de 18-jarige vrouw geweigerd om de simpele reden dat alle cellen bezet waren. Na enige tijd in de daklozencentrum-loze stad te hebben rondgebanjerd vlijden zij zich uiteindelijk neer op de stoep van het politiebureau. Dat vond men bij de Leidse Hermandad wat al te dol. Vandaar dat het echtpaar Keizer uiteindelijk toch werd binnengehaald en de nacht in de wachtkamer mocht doorbrengen. Bureau Huisvesting heeft het dakloze echtpaar een woning toegezegd. Let op de afvalstoffen LEIDEN - Hoofdingeland A. B. van der Wel heeft gisteren in de vergadering van het hoog heemraadschap Rijnland verzocht om goed in de gaten te houden of het storten van gevaarlijke afvalstoffen, zoals onder meer in de Krimpe- nerwaard is gebeurd, geen gevolgen hebben voor de kwaliteit van het oppervlak tewater. Hij drong daarop aan mede gezien de mededelin gen van gedeputeerde Borg man, dat ook elders in de pro vincie gestort is. Ingenieur-directeur De Groot wees erop dat Rijnland wan neer ergens water wordt ge dempt nauwkeurig voor schrijft dat bepaalde stoffen daarvoor niet gebruikt mogen worden. Als de zaak niet in orde was zijn er ook wel ver gunningen geweigerd. Bij voorbeeld in de Haarlem mermeer. Bovendien wordt steekproefsgewijs nagegaan of men zich bij de dempingen ook aan de voorschriften houdt, aldus ir. De Groot. Wel achtte hij het van belang om overleg te plegen met wa terschappen binnen het ge bied van Rijnland om dit soort zaken goed te regelen.

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 4