Rechtzaak tegen anonieme kraker STEEDS Rim-ram van kreten Dagvaarding tegen „Jan Zondernaam" Subsidie voor twee Leidse clubhuizen DONDERDAG 17 APRIL 1980 LEIDEN DEN HAAG-LEIDEN - De president van de Haagse recht bank, mr. R. R. Portheine, zal moeten uitmaken of een anonieme kraker, voor de gelegenheid Jan Zondernaam genoemd, het pand Warmonderweg 1 in Leiden zal moe ten verlaten. Hetzelfde geldt voor iemand van wie wel de naam bekend is (C. Hendriks), maar die heeft verklaard niet in het desbetreffende pand te wonen. 1' TT Forumavond over nieuw plan voor voortgezet onderwijs Het forum bestaande uit (v .l.n.r.) HSnijder .Jvan Kemenade .discussieleider A M Coebergh van der Braak en A. Kohlbeck. De Oegstgeester makelaardij Pro per probeert door middel van een kort geding tegen twee krakers het huis aan de Warmonderweg leeg te krijgen. Mr. Kalkman, raadsman van de eisers (behalve vader en zoon Proper zijn dat drie gebroeders Van der Hoeven) heeft op suggestie van de rechts kundige Th. J. van der Heijden een naam bedacht voor een der krakers. Zij weigeren om hun Van een der krakers is wel een foto genomen. Die foto is, voorzien van een stempel van deurwaar der Zeegers, bij de verzonnen naam ..Jan Zondernaam" op de dagvaarding terechtgekomen. De foto is genomen op een mo ment dat de met Jan Zonder naam aangeduide persoon in de deuropening van het huis aan de Warmonderweg stond. Volgens mr. Kalkman is de kraker daar mee „op voldoende wijze geïden tificeerd". Pogingen om via de burgerlijke stand of door inscha keling van de politie achter de werkelijke naam van de kraker te komen, zijn mislukt. De theorie van mr. Kalkman werd bestreden door de raadsman die het voor Jan Zondernaam op nam. mr. Willems, die zijn eigen positie als „spookachtig" kwali ficeerde. Volgens de raadsman kan de dagvaarding niet geldig zijn, omdat Jan Zondernaam niet Tezamen negen ton LEIDEN - Twee clubhuizen kun nen de al jaren bestaande plan nen voor (ver)nieuwbouw verwe zenlijken, nu het ministerie van CRM hun subsidie heeft beloofd. Dat zijn "het Mierennest" aan de Morsweg en clubhuis Groenoord aan de Musschenbroekstraat. Ze krijgen respectievelijk 405.750,- en 504.000,-. In Groenoord wordt het oude hou ten speeltuingebouw vervangen door een stenen exemplaar. Het nieuwe clubhuis wordt gebouwd op het terfein van de Olga-fabriek aan de Hansenstraat. Er is ruimte voor een peuterspeelzaal, grote zaal, jongerenruimte, les- han- denarbeidlokaal kantoor, spreekkamer en vergaderruimte. Na de vakantie zal men met de bouw beginnen. In het Mierennest is men nog druk bezig met de uitwerking van de plannen. Zeker is wel dat het ge bouw er een verdieping bijkrijgt. Het wordt dan drie verdiepingen hoog. Het uiterlijk van het Mie rennest blijft verder hetzelfde. Wanneer men met de verbou wing gaat beginnen is nog niet bekend. De subsidie voor beide clubhuizen is afkomstig uit de gelden voor de stadsvernieuwing (de zg. interirn- saldo regeling). Zakkenrollers actief bestaat. De man op de foto (die niet op de rechtszitting aanwezig was) heet zo niet. Mr. Kalkman heeft een „spookpartij" opgeroe pen, aldus mr. Willems. De raadsman móest het antwoord schuldig blijven op de vraag van de rechter, hoe een kraker die zijn naam weigert te noemen, dan zou moeten worden gedagvaard. Ook de situatie rond C. Hendriks, die als tweede kraker is gedag vaard, is onduidelijk. Diens raadsman, mr. Sprenger. ver klaarde dat Hendriks niet aan de eis in de dagvaarding tot ontrui ming kan voldoen, om de een voudige reden dat hij niet in het pand aan de Warmonderweg woont of heeft gewoond. Hen driks gaf een woning in de Kap- teijnstraat op als adres. Mr. Kalkman hield vol: „Hendriks heeft wel degelijk in het pand gewoond". Deze woorden wer den niet bevestigd door een ge tuige die door Kalkman was op geroepen. Dat was J. Haasnoot uit Katwijk, uitvoerder bij het aannemersbedrijf Proper. In fe bruari van dit jaar trof hij de kra kers aan. Op de rechtszitting van gisteren herkende hij wel „Jan Zondernaam' op de foto, maar Hendriks zei hij nooit te hebben gezien. Mr. Kalkman zei één aanwijzing te hebben dat Hendriks wel aan de Warmonderweg woont. Uit een vroeger kraakpand aan het Noordeinde is een keer een brief Het gekraakte pand aan de Warmonderweg doorgestuurd naar Hendriks, voorzien van het adres Warmon derweg 1. De brief is per ongeluk een deur verder bezorgd en is daardoor in bezit van Proper ge komen. De uitspraak die de president van de rechtbank over een week zal doen, kan belangrijke conse quenties hebben. Worden Proper c.s. in het gelijk gesteld dan bete kent dit dat krakers van wie de zijn, op ge rechtelijk bevel een huis kunnen worden uitgezet. Het pand aan de Warmonderweg stond volgens de krakers al meer dan een jaar leeg. Proper stelt daartegenover dat sinds augus tus 1979 in het huis geregeld werkzaamheden worden uitge voerd. In februari (volgens de krakers op de vijftiende, volgens Proper op de 25ste) werden de krakers geconfronteerd met een aantal bouwvakkers van het aan nemersbedrijf Proper. De kra kers weigerden de deur te ope nen, waarna uitvoerder Haasnoot een ruit insloeg. De krakers waarschuwden de politie die de bouwvakkers sommeerde het pand wegens huisvredebreuk te verlaten. Volgens de krakers werd een eerdere kraakactie in het pand aan de Warmonderweg dooi een aantal bouwvakkers in dienst van Proper wel ongedaan gemaakt. LEIDEN-Oud-minister Jos van Kemenade krijgt de indruk dat de meerder heid van de Tweede Ka mer zo langzamerhand te gen het nieuwe ontwikke lingsplan voortgezet on derwijs (OPVO) is. De Kamer heeft tot nu toe 60 tot 70 commentaren ontvangen, waar van geen één in een welwillende bewoording. Dit vertelde hij op een openbare forumavond ohder het motto "OPVO-Middenschool keuze tussen twee kwade... of aanzet tot verbetering van het onderwijs?". Het OPVO van minister Pais en staatssecretaris De Jong zal in de plaats moeten gaan komen voor het nu nog in experimenteel sta dium zijnde plan van de Midden school. Het OPVO maakt onder andere melding van de invoering van een tweejarige brugperiode voor alle schooltypes. Op deze drukbezochte avond wa ren alle aanwezigen het er wel over eens dat aan het nieuwe plan ontzettend veel bezwaren kleven. En niemand uit de onderwijswe reld wenst dan ook akkoord te gaan met de invoering van het LEIDEN LEIDEN - In het centrum van Lei den, in de omgeving van de Hoogstraat, heben zakkenrollers gistermiddag weer eens flink toegeslagen. Zo werd een 33-jari- ge vrouw uit Leiden 235 gulden "lichter" gemaakt. Een 21-jarige Leidse werd beroofd van enkelp girobetaalkaarten terwijl van een inwoonster van Zoeterwoude een portemonnee met daarin 140 gul den werd "gerold". In een kle dingzaak aan de Hoogstraat werd tenslotte een tas met kleding ge stolen van een winkelende I LEIDEN - Bij een aanrijding op de Kanaalweg in Leiden heeft een 40-jarige Leidenaar waar schijnlijk zijn knieschijf gebro ken. De man reed met zijn brom fiets bovenop op een personen auto. De bestuurder van deze au to wilde vanaf de parallelweg de hoofdrijbaan oprijden en ver zuimde de bromfiets voorrang te verlenen. onder redactie van René van der Velden en Jaap Visser "QUERULANT", "DOOR DRAMMER", "geen been om op te staan". Enkele staaltjes van taalgebruik door stads advocaat meester Ph. De Ruijter de Wildt. Hij vindt dat de kunstenaar Job Habold uit de Aarstraat deze titels ver dient. Habold is al ruim vijfjaar bezig om van de gemeente geld te krijgen voor een ontwerp- wandversiering, die hij in het kader van de beeldende kun stenaarsregeling (BKR) heeft gemaakt. Het gaat om vier duizend gulden, plus rente over die vijfjaar. B en W ont kennen de opdracht te heb ben verleend. Daarover is nu al een jarenlange bekvechte- rij aan de gang. Verscheidene gemeenteraads leden vinden dat "al dat ge soebat over een paar duizend gulden" maar eens afgelopen moet zijn. Jit Peters van de PvdA redeneert zeer prak tisch: "Met rechtsprocedures kost het veel meer. Een typi sche zaak om te schikken". Als het aan stadsadvocaat Ph. De Ruyter de Wildt ligt, wordt er niet geschikt. IN HOUWDEGENTAAL schrijft de stadsadvocaat het college van B en W "Ik vind het schandelijk dat Habold vijf jaar is blijven doordram- men in de hoop toch nog wat te krijgen". Als er een schik king zou worden getroffen, vindt deze advocaat dat "bij gevallen als deze - querulan ten - het hek van de dam zou zijn". De advocaat insinueert "Bovendien zal Habold (bij een schikking) wel gaan be weren, dat de gemeente daarmede zijn goed recht heeft erkend en hem niette min met een geringer bedrag heeft afgescheept, welk be drag hij maar grootmoedig De advocaat heeft blijkbaar diep in de ziel van de kunste naar gekeken, want hij weet ook nog te melden dat een schikkingsbedrag van 500 gulden "door de heer Habold verontwaardigd van de hand zal worden gewezen". Maar, de stadsadvocaat denkt er wat op gevonden te hebben om Habold de schamele 500 gulden in de maag te splitsen: "Ik kan het natuurlijk zo ink leden, dat ik zijn advocaat schrijf niets te zien op grond waarvan zijn cliënt aanspraak zou kunnen maken op enige betaling. Behoudens dan misschien uit billijkheids oogpunt die 500 gulden. Als de advocaat van Habold daarmee akkoord gaat, zou ik een desbetreffend voorstel aan uw college kunnen voor leggen of iets dergelijks", be sluit de stadsadvocaat in zijn brief aan het college van B W. De Amsterdamse advocaat van Habold, mr. Smit, weet dus waarop hij kan rekenen. De brief van de stadsadvocaat wordt maandag besproken in de raadscommissie voor al gemene en bestuurlijke aan gelegenheden. De zeventig jarige kunstenaar Job Habold vindt het een schande dat mr. De Ruyter de Wild zo'n taal bezigt. De ge meente heeft geen been om op te staan, vindt hij. "Als mensen dergelijke taal nodig hebben om hun zaak té ver dedigen. dan kurt je nagaan hoe zwak ze staan. Zo'n deni grerend toontje is tekenend voorde kwaliteit. Op insinua ties ga ik principieel niet in". "EENMAAL, ANDERMAAL, VERKOCHT". Zo n 700 keer sprak veilingmeester Bou- land deze drie o zo belangrij ke woordjes in het handels jargon uit toen gisteren in de Utrecht-zaal van Holiday Inn de hele failliete boel van scheepswerf Boot werd ge veild. Werkelijk alles werd verkocht. Van de vierdelige scheeps- bouwloods tot het koffiezet apparaat uit de kantine en van de levensgrote torendraai- kraan tot de houten kapstok ken uit de garderobe. Al Veilingmeester Bouland: 'Eenmaal, andermaal, verkocht.. i aandacht tijdens de veiling firma Troostwijk, de firma die zo'n beetje de hele Neder landse veilingmarkt in han den heeft. In een moordend tempo wer den de draaibanken, boorma chines, lastafels en gereed schappen aan de man ge bracht. Het werd al snel dui delijk dat het merendeel van de bieders op de kijkdag (dinsdag) hun ogen goed de kost hadden gegeven. Want geregeld werden opmerkin gen de zaal ingeslingerd als "Die boor, die hoef ik niet want dat ding is hartstikke kapot", en "Dat apparaat mag .je houden want daar zit een levensgrote scheur in". Echt leuk werd het pas 's mid dags om een uur of twee toen met het "grote werk" werd begonnen. Allereerst was de 15 ton zware torendraaikraan met een hijshoogte van 12 me ter aan de beurt. In de weten schap dat het een hele klus is om* zo'n monster van z'n plaats te krijgen bleken de he ren handelaren niet zo bar veel trek in de kraan te heb ben. De veilingmeester probeerde het met 20.000 gulden ("Kom op heren, één klusje en je hebt 't eruit") maar moest uitein delijk zakken tot 3.000 gulden alvorens het spel van het bie den kon beginnen. Tiendui zend gulden leverde de kraan tenslotte op. Het recordbedrag werd neerge teld voor de vierdelige, elek trisch rijdende scheeps- bouwloods, met een lengte van zestig en een hoogte van dertien meter. "Ik begin met 50.000 gulden heren en u weet dat u er niet per se schepen in hoeft te bouwen", zo gooide de veilingmeester z'n balletje op. "Ken je d'r ook kanaries in houwe?" en "Hoeveel kamer tjes van drie bij vier kun je erin bouwen"? waren de vra gen die vervolgens uit de zaal opklonken. Na een intensief partijtje bieden ging "meneer nummero 58" uiteindelijk met de reusachtige loods naar huis. Uren later was alles erdoor. Na een zeer lange zit kon ieder een tevreden huiswaarts he ren. Behalve de mensen van Boot uiteraard, die met een sombere blik in de ogen al hun spulletjes voor een zacht prijsje van eigenaar zagen De komende dagen zal het op de scheepswerf trouwens een drukte van belang worden. Dan namelijk zullen de ko pers verschijnen om hun koopwaar op te eisen. Dan zal zowel de "Ford Transit", die slechts 100 gulden opleverde als de loods van 30.000 gulden van het terrein verdwijnen. De komende dagen zal er koortsachtig worden gewerkt aan de definitieve ondergang van de scheepswerf. In een mum van tyd zal de voorma lige "trots van Leiden" op scheepvaartgebied van de bodem worden weggevaagd. Eenmaal, andermaal, verkocht OPVO in 1981. De reden waarom, zijn echter wel zeer uiteenlopend. Toch zag Van Kemenade, de man van de middenschool, enkele lichtpunten. Hij vond het fijn dat door het OPVO de gedachten- wisseling over de toekomst weer op gang is gebracht en dat in principe de eensporigheid bin nen het onderwijs, zoals hij dat ook in het middenschoolplan wil hebben, door de huidige regering is erkend. De heer A. Kohlbeck, docent op de Agnes Scholengemeenschap, die was uitgenodigd om vanuit de praktijk iets over de beide plan nen te zeggen, vertelde dat de meeste collega's hebben moeten constateren dat zonder de mid denschoolgedachte geen OPVO zou hebben bestaan. Voor de rest kon hij weinig waardering op brengen voor het OPVO. Een "rim-ram" van kreten noemde hij het. Kohlbeck: "Dagelijks wordt de op vang van nieuwe leerlingen al als een ernstige probleem ervaren. Als we dan in de toekomst, zoals uit verschillende onderzoeken blijkt, een wel kreatieve leerling meer met een ernstige vorm van concentratieverlies mogen ver wachten. wat moeten wij dan met 15 verplichte vakken en twee keuzevakken voor het eerste brugjaar en 17 verplichte vakken en drie keuzevakken voor het tweede brugjaar?". Over de jaren daarna wil ik dan nog niet eens praten. In het OPVO wordt daar nauwelijks over ge sproken. Integratie havo-vwo, nieuwe stijl middelbaar beroeps onderwijs. Allemaal onuitge werkte plannen. Nu is het voor een mavo-leerling al moeilijk om door te stromen naar andere vormen van onderwijs. Persoonlijke ontboezeming van de heer H. Snijder, een vertegen woordiger van het Nederlands Genootschap voor Leraren en docent op het Van Baerle Ly ceum in Amsterdam maakte dui delijk dat hij het plannen maken beu is. "Als de mammoet net is ingevoerd is de discussie al ge start over een middenschool en hebben we net deze nota door geworsteld staat een nieuwe al weer voor de deur. Een klein beetje rust zou ook wel fijn zyn, aldus een ietwat aangetaste man uit het onderwijs. Hij is van mening dat het OPVO er niet mag komen voordat alle ex perimenten, cijfers in binnen- en buitenland op hun waarde wor den geschat. Ook geen extra ex perimenten, zolang de midden school niet positief is bekroond. Van Kemenade ging daar een beetje kwaad op in. "Het NGL wil altijd lange evaluatie resultaten en als ze er eenmaal zijn dan vin den ze de gegevens weer verou derd en moet er wéér een nieuw onderzoek gestart wordenMet de vuist op tafel vertelde hij dat er genoeg internationale resultaten zijn en dat het onderwys zich daar eens op moet richten. Op de vragen uit de zaal hoe je ver schillende kinderen gedurende vier jaar bij elkaar kan stoppen voor hetzelfde onderwijs - reali sering differentiatie in klasse- verband noemen de docenten dat - antwoordde hij dat dit in feite al heel lang gebeurt op basisscho len. Toen de zaal daar geen ge noegen mee nam haalde hij de voorbeelden aan van Montessori scholen, ivo- (individueel voort gezet onderwijs) scholen. Wel er kende hij dat er dan zeker wat aan de faciliteiten binnen scholen en de leermiddelen moet worden gedaan. En dat zagen de docen ten in de zaal niet zo vlug gereali seerd met alle bezuinigingspen- kelen in deze tijd. De Zoeten, leraar van het Stedelijk Gymnasium, vond de plannen volstrekt bezijden de werkelijk heid Wc vcigelc» eleedi dal we ook met "lastige" kinderen en lastige" docenten te maken hebben. LEIDEN - Bij radarsnelheids controle op de Hoge Morsweg js gistermiddag tussen half vijf en zes uur van 342 auto's de snelheid gecontroleerd. Slechts tien au- tomobüisAan waren in overtre ding. De hoogst gemeten snel heid by een maximum van 50 km per uur was 74 km. Tussen acht en tien uur 's avonds werden op de Sumatrastraat 244 auto's ge controleerd. Ditmaal gingen 18 automobilisten in de fout en was 76 km per uur de hoogst gemeten snelheid by een r km.

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 3