Met bevrijdingsdag tulpebollen naar oud-strij ders Omstandigheden voor komende bloemencorso uitstekend Voor de 33ste keer door kust- en bollenstreek Als dank voor inzet van zeker 30.000 Canadezen Emoe in Avifauna krijgt jongen Skateboarcl-l iefhe bbers overtuigen wethouder DONDERDAG 17 APRIL 1980 LEIDEN/REGIO PAGINA 23 LISSE - Het bloemencorso trekt vol gende week zaterdag zonder en kel probleem" door de Duin- en Bollenstreek. "Het weer is goed,er zijn volop bloemen. Wij hoeven ons niet zenuwachtig te maken", aldus de heer Bonkenburg, voor zitter van de stichting Bloem bollencorso Bollenstreek" Het corso rijdt dit jaar een week la ter dan gebruikelijk. "Dat is een verstandig besluit geweest. Juist deze week is het goed weer en dat kunnen wij goed gebruiken"zo verwoordde Bonkenburg giste- Ook de Tulip Queen is bij het corso present. Dit jaar is dat de 20-jarige Marianne Hoen uit Wel lington (Nieuw-Zeeland). De stoet bestaat uit 21 praalwagens en eveneens 21 versierde luxe wa gens, muzikaal omlijst door vele muziekkorpsen uit binnen- en buitenland. Hoogtepunt van dit corso vormen twee wagens die er op het laa tste moment nog aan de stoet zijn toegevoegd. Dat is ten eerste een praalwagen speciaal ontworpen ter gelegenheid van het aanstaande afscheid van ko ningin Juliana, aangeboden door de Bloembollenraad. En op de tweede plaats is er een wagen op gebouwd in verband met het be zoek van een deputatie Canade zen als 'vertegenwoordigers van de bevrijding'. De wagen die is opgesierd ter gele genheid rond het afscheid van Juliana is as. zaterdag al te zien in het Congresgebouw in Den Haag tijdens het Eurovisie-song festival. De Zilk is dit jaar weer vertegenwoordigd met de groot ste praalwagen (20 meter lang). Festival De wagens worden zoals gebruike lijk van bloemen voorzien in de Habaho-hallen in Lisse. Rond het opsteken van de bloemen organi seert de stichting Bloembollencor so in samenwerking met de Lionsclub Bollenstreek evenals vorig jaar een 'corso-festival'. Terwijl de arrangeurs en binders van de wagens het tegen elkaar opnemen in de strijd om de 'mooist versierde wagen', zullen diverse artiesten acte de présance geven in de Lisse bloemenhallen. In de hallen worden diverse ter rasjes gebouwd en is ook een oud- Hollandse markt. De Hobaho- hallen zijn voor het publiek toe gankelijk: donderdag 24 april van 14.00 tot 24.00 uur en vrijdag 25 april van 10.00 tot 02.00 uur 's-nachts. De opbrengst van dit corso-festival komt ten goede aan de stichting Tri-Asih in Indonesië. Het is de bedoeling dat deze stichting een tehuis bouwt voor 400 geestelijk gehandicapte kinderen. Het 33ste corso van de Bollenstreek dat dit jaar het motto "Holland Wonderland" draagt, vertrekt 's morgens uit Haarlem om 's avonds in Noordwijk aan te ko men. De wagens worden dan op de Koningin Wilhelmina Boule vard neergezet en blijven daar het gehele weekeinde voor bezich tiging staan. In Noordwijk zullen rond het bezoek van het corso nog tal van andere activiteiten plaatsvinden. Zo wordt voor de komst van het 'ech te' corso een kinderbloemencorso georganiseerd, waarbij school kinderen op versierde fietsen bloemen bezorgen bij bejaarden en gehandicapten. Verder wordt in de badplaats een bloemenmo- zaiek-wedstrijd gehouden. Dat gebeurt eveneens in Lisse. Een van de hoogtepunten vormt ver der ongetwijfeld het optreden van de Zweedse volksdansgroep "Svensk Folkton" uit de provincie Dalama op de Koningin Wilhel mina Boulevard op de zaterdag avond. Plastic Voor de eerste keer is bij het opbou wen van de wagens gebruik ge- maakt van plastics. Volgens de voorzitter van de stichting Bloembollencorso moet dit wor den gezien als een experiment. Bonkenburg: "Het is echter geble ken dat er nogal wat nadelen aan het gebruik van plastic materia- len kleven. Maar bij het maken van de met name moeilijke figu ren betekent het toch een uit komst". Zo komen op de praalwagen van de gemeente Sassenheim twee paar den te staan, waarvan de ene is gemaakt van plastic en de andere van stro. "Dan kunnen wij en het publiek het verschil goed zien". Bonkenburg durfde niet te ver tellen of het gebruik van plastic materialen volgend jaar wordt voortgezet. HILLEGOM - Zeker 30.000 Canadese oud-strijders zullen 5 mei, of ze dit nu wel of niet willen, aan Nederland worden herinnerd. Ze krijgen op de dag waarop ons land de be vrijding (35 jaar geleden) viert, een écht Hollands presen tje: een pakket met vijftig tulpebollen. Coördinator Freriks groot bij de oud-strijde 'Thank you Canada "-actie: "De belangstelling voor ons bevrijdingsfeest is z Zestienhonderd van deze oud-sol daten zullen bevrijdingsdag in Nederland meemaken. Zij zijn uitgenodigd om naar Amsterdam te komen en later in Groesbeek een militaire begraafplaats te be zoeken. Er kwamen echter zoveel verzoeken of er niet nog meer Canadezen konden overkomen, dat men juist voor die dappere thuisblijvers iets tastbaars wilde doen. Het idee van de tulpebollen Hs afkomstig van de Stichting Na tionaal Comité 'Thank you Cana da' (dank je wel Canada). De actie is aangekondigd in enkele levensgrote advertenties. Bij een grote bankinstelling en twee (grote) levensmiddelen-bedrij ven kan iedereen die dit wil een bijdrage storten van 28 gulden: de kosten van één pakket bollen. Oorkonde Zodra het geld 'binnen' is krijgt de gever ervan een oorkonde en dq naam plus het adres van de oud strijder aan wie de tulpebollen zijn verstuurd. Kees Freriks, voorlichter van het Hillegomse Bloembollencentrum (hij is spe ciaal belast met de afzet in Cana da en Noord-Amerika), heeft de organisatie van dit gigantische plan. "Tulpen zijn hét symbobl van Ne derland. Als men in Canada deze bloem ziet, denkt men aan ons land", zegt hij. "Koningin Juliana schenkt elk jaar, op de verjaardag van prinses Margriet, 35.000 bol len (zoveel oud-strijders heeft Canada) aan de stad Ottawa. Als dank, omdat deze gemeente be reid was de plek waar Margriet werd geboren tijdelijk als Ne derlands grondgebied te be stemmen. Anders was zij Cana dese geweest." De oud-strijders, die in Canada de vereniging 'We do remember' (wij herinneren) hebben opge richt, hebben eigenlijk zelf de aanzet tot de actie gegeven. De club had met meer mensen willen komen dan mogelijk is. "De be langstelling voor ons bevrij dingsfeest is bijzonder groot in Canada", weet Freriks. "Omdat we geen kans zagen meer Cana dezen te laten overkomen, is het voorbeeld van koningin Juliana gevolgd." Veel interesse De interesse om een dergelijk pak ket aan de oud-strijders te sturen is bijzonder groot. Niet alleen van particulieren, maar ook gemeen ten doen een duit in het zakje. Al meer dan tweehonderd plaatsen hebben gezegd mee te doen. Bo vendien zijn ook de provincie besturen bereid geld voor de ac tie beschikbaar te stellen. Dagelijks stromen er girokaarten bij Freriks binnen. Hij twijfelt er dan ook niet aan dat de actie zal slagen. Om de kosten te dekken is er bijna één miljoen gulden no- dig. Freriks ontkent met klem dat er commerciële belangen in het spel zouden zijn. "We berekenen al leen de kosten van de bollen. De Bloembollenraad (een overkoe pelend orgaan van de kwekers en de handel) verstrekt de opdrach ten. Iedere handelaar die met Ca nada zaken doet, en dat zijn er nog wel wat in Nederland, is ge vraagd aan de actie mee te wer ken. Er zit geen centje winst aan dit hele project. Als je als eenling een pakketje bollen naar Canada zou laten versturen, kost het je zeker honderd gulden." Over de kwaliteit van de bollen valt niet te twisten. Niet alleen de Ne derlandse keurmeesters houden die nauwlettend in de gaten, óók ambtenaren van het Canadese ministerie van landbouw zien er op toe dat er geen inferieure bol len naar hun land worden uitge- Adressen Het Bloembollencentrum heeft van het Koninklijk Canadese Le gioen de adressen gekregen van de oud-strijders. Er zal een po ging worden gedaan de Canadese soldaten op te sporen van wie Nederlanders de namen nog herinneren. Voor deze gelegen heid mag het Bloembollencen trum gebruik maken van de computer van de Hobaho-vei- ling. "Het is inderdaad een wat onge bruikelijke actie", geeft Freriks toe. "Maar ze is spontaan ont staan. Toen het idee werd geop perd was iedereen er direct voor te porren. Ik moest de organisatie maar op me nemen, want Canada behoort tot mijn werkgebied. Gelukkig heb ik wel hulp gekre gen. Want alleen is het niet te doen." Niet alleen de Canadezen hebben de Duitsers in '45 verjaagd. Ook Polen, Engelsen en Amerikanen hebben geholpen Nederland te bevrijden. Zij krijgen niets. Is dat wel eerlijk? Kees Freriks geeft toe dat dit een probleem is. "Die mensen kun nen we, helaas, niet meer achter halen. Alleen in Canada wordt een administratie van oud-strij ders bijgehouden. Verder ge beurt dit nergens. Ik vind dit ze ker jammer. Anders waren zij be slist bij de actie betrokken ge worden. ALPHEN AAN DEN RIJN - In het vogelpark Avifauna zijn de afge lopen week vijf jonge emoe's uit het ei gekro pen. Het is vijftien jaar geleden dat in het vo gelpark voor het laatst eieren van deze Au stralische struisvogel- achtigen zijn uitge broed. Avifauna was al in het bezit van zeven van deze vogels, die 2 meter groot kunnen worden. Het is de bedoeling dat de vijf nu geboren jongen worden uitgewisseld met een andere dierentuin, bij voorkeur voor twee uilen-soorten die in Avi fauna ontbreken. Oppasser N. Verkade zorgt voor de emoes: "Ze krijgen nu op- fokvoer van fazanten en veel kalk en mineralen. Binnen een jaar moeten ze volwassen De jonge struisvogel-achtige loopvogels, ter grootte i geboren. i kippen, die dezer dagen in Avifauna zijn zijn. Dan eten ze werkelijk alles. Ze krijgen wel voorna melijk groenvoer en graan soorten maar flessendoppen of stukjes glas, munten: alles dat blinkt werken ze naar binnen. Daar gaan de meeste emoes dan ook aan dood". "Normaal kunnen emoes zo n veertig tot vijftig jaar oud worden. Van de emoes die wij nu hebben, zijn de meeste een jaar of twee. We hebben ze gewisseld voor jonge nan- does, die toentertijd hier wa ren uitgebroed. De moeilijk heid is om een goed passend paar bij elkaar te krijgen. Daar komt nog bij dat bij emoes ontzettend moeilijk het onderscheid tussen de mannelijke en vrouwelijk exemplaren te zien. We zijn er nu zeker van dat we één haan hebben want die heeft de eie ren die twee maanden gele den zijn gelegd bevrucht en de helft van de tijd verzorgd zoals dat bij emoes gebruike lijk is. Daarna hebben we de eieren in de broedmachine gelegd". Vijf gestreepte vogels, in het formaat van kippen zijn daar het resultaat van. Over een maand zijn ze in een kooi te zien en nog een maand later zullen ze in de open lucht rond mogen lopen. ROCKGROEP Hoogmadese PHONEY autohandelaar NAAR 20.000 gulden UTRECHT'HOOGMADE - Een 46- jarige autohandelaar uit Hoog- made heeft gisteren bij de politie in Utrecht aangifte gedaan van diefstal van zijn handelsporte feuille met 20.000 gulden. De portefeuille zat volgens de poli tie in zijn colbertjas die de man wegens de warmte op de achter bank van de auto had gelegd. De wagen wilde hij op de Utrechtse automarkt verkopen. Er kwamen inderdaad bclangstel- die de auto uitvoerig van binnen en van buiten bekeken. De koop ging echter niet door. De klanten verdwenen, zo bleek later, mot het geld van de gedupeerde han delaar. NOORDWIJK NOORDWIJK - De Groningse rockgroep "Phoney and the Hardcore" (foto rechts) komt volgende week vrijdagavond (25 april) naar Noordwijk. De groep rond zanger Eric Strack geeft dan een concert in het dorpshuis De Kuip aan de Zeestraat. In het voorprogramma speelt een nu nog onbekende Nederlandse formatie. Het concert wordt georganiseerd door de stichting KAN. Eric Strack, boezemvriend van Herman Brood, is aanvoerder van de vijf man sterke rockgroep. Hij is grotendeels verantwoorde lijk voor de teksten en de op rock and roll en rhythm and blues geënte muziek. De groep speelde zich met de eerste elpee "Phoney Hits" aardig in de kijker van popminnend Nederland. Het concert in De Kuip begint om 21.00 uur. ALPHEN AAN DEN RIJN - Vier skateboard-enthousiasten hebben giste ren wethouder H. Donker van jeugdzaken een petitie met 480 handteke ningen aangeboden voor een skateboard-baan in Alphen. In een gesprek lichtte leden van de club "Skateboard-vrienden" de petitie toe. Wethouder Donker verklaarde dat zij van de noodzaak van zo n baan overtuigd is, gezien de grote belangstelling. Ook de kosten (circa J 30.000) zullen volgens haar geen probleem opleveren. Struikelblok zal wellicht wel zijn de veiligheid van de baan. De gemeente wil alleen een skateboardbaan, als daar toezicht is. De Driebrugse scholier en skate board-deskundige Marcal IJzendoorn zal de gemeente te zijner tijd ge gevens verstrekken dat een skateboardbaan niet onveiliger is dan een gewoon zebrapad. Wethouder Donker zegde toe advies aan de Alphense jeugdraad te zullen vragen. Ze zei verder dat bij openbare werken reeds voldoende tekenin gen en modellen voorhanden zijn vooi de aanleg van een skateboard baan. Over de vraag: Wanneer? wilde zij geen uitspraak doer Onderzoek naar drink watersituatie Zuid-Holland moet begin '81 rond zijn LEIDEN - In het voorjaar van 1981 zullen de resultaten worden ge publiceerd van een onderzoek dat een inzicht moet geven in de waterbehoefte voor het zuid westelijk deel van Zuid-Holland. Het hoogheemraadschap van' Rijnland besloot gisteren een bijdrage in de kosten te leveren hoewel men kritiek had op de grote onzekerheid die nu al vele jaren bestaat over de watervoor ziening. Al een kleine dertig jaar wordt er gepraat over plannen om de wa tervoorziening in Zuid-Holland veilig te stellen. De discussie daarover'ontstond toen in de ja ren 1947 en 1949 in Delfland en Schieland in een droge zomer een kritieke situatie ontstond. Het zoute water van zee drong door de lage waterstand zover de Nieuwe Waterweg/Nieuwe Maas op dat Delfland geen zoet water meer kon inlaten. Er werd toen door drie provincies een werkcomité in het leven ge roepen dat naar oplossingen zou moeten zoeken. Zeven jaar na de oprichting kwam er een voorlo pig- en nog weer tien jaar later een eindrapport. Het advies luid de onder meer om een nieuw zoetwaterkanaal te graven tussen de Gouwe bij Waddinxveen en de Vliet bij Voorburg. In het begin van dc jaren zeventig zag het er naar uit dat het 23 kilo meter lange en 70 meter brede kanaal snel zou worden gegra ven, zodat Schieland en Delfland ook in de verre toekomst van zoet water zouden zijn verzekerd. Toen kwamen de eerste bezwa- saties, die de cijfers van het werkcomité ernstig in twijfel trokken. Hoewel het rijk in 1975 bereid bleek negentig procent van de kosten voor zijn rekening te nemen, be gon ook de provincie Zuid-Hol land te twijfelen aan het cijferma teriaal en daarom beslisten pro vinciale staten in 1978 (de „ge meenteraad" van de provincie) tot een beperkt evaluatieonder zoek in het Instituut voor Cul tuurtechniek en Waterhuishou ding in Wageningen. Vorig jaar mei werden de resultaten bekend en die bleken sterk af te wijken van de cijfers die het werkcomité had verzameld. De provincie greep de cijfers aan om in overleg met betrokkenen aan te dringen op een voortgezet onderzoek. Tot dat onderzoek besloot gisteren" het hoogheem raadschap van Rijnland. Diverse hoofdingelanden uitten gisteren hun kritiek op de lange duur van de onderzoekingen en de steeds hoger wordende kosten. Zo wees ing. J. P. Corveleijn op het feit dat de geraamde kosten van het ka naal in twee jaar exorbitant zijn gestegen. Namelijk van 130 tot 200 miljoen. Onzeker blijft overi gens of het kanaal er ooit zal ko men. omdat het onderzoek zich ook uitstrekt tot eventuele ande re oplossingen. Rijnland en Schieland krijgen op dit ogenblik hun zoete water uit het boezem van Rijnland. Omdat Rijnland het Wfttei a.m dè Hol landse IJsseï bij Gouda inlaat en het een flinke afstand moet afleg gen voordat het inlaatpunt is be reikt, is de kwaliteit zekei niet op- STAKING - Het personeel van de luchthaven Heathrow bij Londen dat belast is met de afhandeling van de bagage heeft een einde gemaakt aan een staking van tien dagen. De steking die weid ge voerd om kracht bij te zetten aan salariseisen heeft dagelijks geleid tot de annulering van ongeveer twaalf Europese vluchten.

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 23