Nieuw schandaal in Franse politiek TWINTIG PROCENT MEER PASSAGIERS 11,5% Bouwfonds verlaégt de hypotheekrente Adviseur Giscard in opspraak Experiment met gratis bussen in Amerikaans Seattle nv Bouwfonds DONDERDAG 17 APRIL 1980 PARIJS - Een nieuw schandaal is in de Franse politieke arena losgebroken waarvan de consequenties nog niet zijn te overzien. Het gaat om de persoon van prins Philip pe Edmond Poniatowski, een van de oudste en getrouw- ste raadgevers van president Giscard. LAGUNA BEACH - De 31-jarige timmerman Don Whitlatch heeft in navolging van het haar van actrice Bo Derek zijn haard in vlechtjes gedaan. Het kostte hem drie uur om de kraaltjes aan te brengen. De prins wordt aangewreven dat hij als minister van justitie geen open kaart heeft gespeeld na de moord op 24 december 1976 op een andere prins, zijn vriend Jean de Broglie. De vermeende daders van de aanslag zitten sinds de kerstdagen van 1976 nog steeds in de gevangenis zonder dat er een uitspraak in de kwestie is ge daan. De communistische partij heeft prins Poniatowski voor het Fran se hoge hof van justitie gedaagd, dat als enige rechterlijke instan tie kan oordelen over daden en wandaden van leden van de rege ring. De socialisten zullen zich bij dit parlementaire initiatief van de communisten waarschijnlijk aansluiten. Prins Poniatowski heeft ongemeen heftig op de door de communisten gevolgde pro cedure gereageerd. Een jaar voor de presidentsverkiezingen heeft de prins het argument gebruikt dat de actie is ondernomen om het aanzien van president Gis card schade toe te brengen. Het huidige schandaal kwam in de wereld door onthullingen in het satirische weekblad Le Canard Enchainé, welk blad de afgelo pen jaren voor een reeks sappige primeurs heeft weten te zorgen, onder andere over de manier waarop de inmiddels afgezette Middenafrikaanse dictator Bo- kassa president Giscard grote schenkingen diamanten zou hebben gedaan. ,,Le Canard'' kwam met het bericht dat al drie maanden vóór de moord op prins De Broglie de verschillende poli tiediensten over twee rapporten beschikten waarin van plannen tot moord op de prins melding werd gemaakt. Prins Jean de Broglie stamt uit een van de oudste adellijke Franse geslachten, met een hele reeks voorvaders die maarschalk van Frankrijk waren. Een van zijn overgrootmoeders was de schrijfster Madame de Stael. Hij behoorde lange jaren tot de groep rond Giscard d'Estaing en ver vulde lagere regeringsfuncties. Ten slotte raakte hij verstrikt in de wereld van dubieuze transac ties en de regeringsclan keerde zich van hem af. Ook zijn oude vriend prins Poniatowski ver scheen niet meer op zijn beroem de kasteel, waar de archieven de geschiedenis van Frankrijk weerspiegelen. Rapporten In de beide rapporten die de politie drie maanden voor de moord kreeg toegespeeld werd er mel ding van gemaakt dat prins De Broglie betrokken was bij het uitgeven van valse staatsobliga ties. Omdat de prins in dit ver band kennelijk enkele stommi teiten had uitgehaald en gevaar lijk geworden was, zou hij uit de weg worden geruimd. Onder de namen van de medeplichtigen aan de uitgave van de valse staatspapieren behoorden de ei genaarvan een bekend Parijs res taurant, Pierre de Varga en een „financieel expert' Patrick de Ribemont. De politionele instan ties deden met de geheime rap porten echter niets, „omdat er zoveel van dat soort onzin op ons af komt en we dat niet allemaal kunnen natrekken Op 29 december 1976, dat is drie dagen na de moord op prins De Broglie, komt de minister van justitie in de persoon van prins Poniatowski voor de tv-camera's vertellen dat „alle personen die medeschuldig zijn aan de moord, zijn gearresteerd". Opgesloten zijn Pierrede Varga en Patrick de Ribemont. De laatste is intussen weer op vrije voeten enl hij schreef een boek waarin hij zich van de affaire poogt schoon te praten. De Varga is nog steeds niet berecht. Later ook werd een inspecteur van politie opgeslo ten, Guy Simoné, waarvan ten minste met zekerheid schijnt vast te staan dat hij in directe zin de moordenaar opdracht gaf tot zijn daad over te gaan. Naast de minister van justitie tij dens zijn optreden voor de tv- camera's stond onder meer de chef van de justitiële politie, Jean Ducret. Hij was het die indertijd besloot dat aan de inhoud van de rapporten niet te veel aandacht moest worden besteed. Hij be sloot tevens de inhoud ervan niet door te geven aan de hogere hiër archie, met name niet aan de bei de betrokken rechters van in structie. Jean Ducret verklaart nu dat meteen na de opening van het onderzoek - dus na de moord - de rechters alsnog op de hoogte waren gesteld. Wat niet weg neemt dat ook meteen na de ope ning van het onderzoek drie hoge politie-ambtenaren tegenover de rechter van instructie gezworen hadden nooit van enig gerucht over een op handen zijnde moord te hebben gehoord. De huidige minister van justitie is een grote vriend van Poniatowski en hij heeft nu in het parlement „op zijn eer" verklaard dat Ponia towski niets heeft afgeweten van de beide documenten die in „Le Canard Enchainé" Enchainé" gepubliceerd". Opnieu treert de beschuldiging zich rond Jean Ducret. die de rapporten als onbeduidend had afgedaan. In tussen vraagt de pers zich af wanneer Poniatowski dan wel - dat wil zeggen na de moord - van de stukken kennis gekregen heeft, en althans aanzienlijk eer der zo luidt de veronderstelling dan vorige week de lezers van „Le Canard Enchainé". Langs elkaar Uit de affaire blijkt niet alleen voor de zoveelste keer dat de ver schillende Franse politiediensten hopeloos langs elkaar heen wer ken en elkaar uit rivaliteit het licht in de ogen niet gunnen. Ver der blijkt dat de regering na de moord op prins De Broglie de zaak in de doofpot heeft proberen te stoppen. Hoewel ze zich van de man duidelijk had gedistan tieerd, maakte hij toch in de ogen van het publiek deel uit van het „establishment Wat Poniatowski betreft, zijn rol naast of achter de president - voor wie hij de laatste jaren ge heime diplomatieke missies ver vulde - is zo goed als uitgespeeld na recente zeer neerbuigende uitlatingen aan het adres van de Amerikaanse president Carter. Hoewel menigeen deze uitlatin gen zal onderschrijven, pasten ze niet in de mond van een zo hoog geplaatst raadgever van de presi dent. Dat neemt niet weg dat een nieuw discrediet van Poniatows ki het aanzien van de president - een jaar voor de presidentsver kiezingen - geen goed doet. De kwestie De Broglie is goed ge noeg twee vliegen in een klap te slaan. Daarom zal alles worden ondernomen het verschijnen van „Ponia- zoals hij wordt ge noemd - voor het hoge hof zo lang mogelijk uit te stellen. Zijn raad gever is mr. Robert Badinter, een van Frankrijks beroemdste plei ters, onder meer tegen de dood straf. SEATTLE (GPD) - Gratis openbaar vervoer in het stads centrum van Seattle, aan de Amerikaanse westkust, heeft de afgelopen twee-en-een-half jaar jaarlijks 20 pet meer passagiers opgeleverd. Nu ook in de VS de benzineprijzen drastisch oplopen, heeft het stadsbestuur van Seattle maatregelen genomen het wagenpark van diesel- en trol leybussen te vernieuwen en uit te breiden, en het netwerk te vergroten. Tegelijk krijgen alle bussen een rolstoellift. „We willen gelijke tred zien te houden met de stij gende vraag naar openbaar ver voer", aldus Ruth Hertz, woord voerder van Seattle's gemeente lijke stadsbusdienst. Dayton in Ohio was begin 1973 de eerste stad in de VS die in het centrum van de stad het open baar vervoer gratis maakte. Seattle volgde in hetzelfde jaar. Aanleiding was niet de stijgende benzineprijs en evenmin het eu vel van niet-betalende passagiers („Hoe bedoelt u, niet betalen?"), De energiecrisis van eind 1973, voor Europa de eerste maar in de VS de tweede, heeft in dit besluit dan weliswaar geen rol gespeeld, ach teraf bezien was het tijdstip zeer gunstig om in de volgende jaren, waarin de benzine wel steeds duurder werd, de weerstand te gen het openbaar vervoer te ver minderen. Seattle zelf telt een half miljoen in- In het gebied eromheen door de stadsbus sen wordt bediend (King County) wonen er nog eens een miljoen. In dit gebied opereren een 700 diesel- en 100 trolleybussen (als mede een enkele kilometers lan ge monorail, toeristisch over blijfsel van de wereldtentoon stelling in 1962). Vergeleken met bijvoorbeeld Am sterdam is de vervoersprestatie van de „Metro" zoals de bus in Seattle in het spraakgebruik heet, niet indrukwekkend. Vorig jaar vervoerde do Metro 57 mil joen passagiers. Het GVB van Amsterdam verwerkte er 220 miljoen, maar daarbij moet dan wel worden bedacht dat Amster dam meer dan 300 trams en me- trotreinen heeft met elk een ca paciteit van circa 200 passa giers. Gunstige ervaringen De ervaringen met gratis vervoer in het centrum, zo vertelt Ruth Hertz, hebben uitgewezen dat de bezetting van de bussen vooral in de daguren aanzienlijk verbeterd is. Tegelijk hebben warenhuizen vastgesteld dat het aantal bezoe kers groeit terwijl de hoeveelheid geparkeerde auto's in hun eigen garages en in de directe omge ving niet in dezelfde mate is ge stegen. Parkeerruimte te vinden is geen heksentoer en voor een Amerikaanse stad levert het rij dende verkeer in Seattle zelfs in de spitsuren een opmerkelijk rustig beeld op. Een belangrijk aspect in dit geheel is dat veel industrie zich buiten de stad bevindt. Seattle is niet alleen een havenstad en een vis serijbasis, met in aansluiting daarop een omvangrijke ver- voersindustrie over weg en rail. De belangrijkste werkgever in het gebied van Seattle is uiter aard Boeing, hoewel de vliegtuig fabrieken van deze thans aan 78.000 mensen werk verschaf fende industrie ver buiten de stad staan. Het meeste woon-werk- verkeer rondom Boeing ge schiedt met eigen auto's. Mede daardoor heeft Seattle éen van de laagste werkloosheids percentages in de VS. Een om standigheid die een op zichzelf normale verkeersroulatie in het stedelijke gebied veroorzaakt terwijl de stad. zoals gemeld, zich geroepen voelt gelijke tred te houden met de stijgende vraag naar vervoer. Ruth Hertz: „Sinds 1940 hebben we een trolleybus netwerk. In 1978 is het tijdelijk gesloten en sinds september vo rig jaar is het, na een grondige vernieuwing van het bussenpark en de bovenleiding, opnieuw in gebruik. „De argumenten die in 1940 voor de aanleg golden, gelden nog steeds: geen luchtvervuiling, praktisch geen lawaai en een veel betere kans tegen de steile hellingen waarop Seattle is gebouwd. Aan uitbreiding van het trolleynet werk, thans 80 km lang, wordt gewerkt. Naast gewone bussen heeft Seattle voor de minder steile routes ook 150 gelede bus sen in gebruik. Er zijn er boven dien 200 in bestelling." Die laat ste dienen tevens ter vervanging van de oudste enkelvoudige die selbussen. Invaliden gelijke rech ten Ook Amerika heeft zijn invaliden. Na de oorlog in Vietnam kwamen er abrupt vele tienduizenden bij die gezond waren vertrokken maar er als rolstoelrijders weer vandaan kwamen. Zij eisten na hun terugkeer overal dezelfde toegankelijkheid als niet-gehan- dicapten. Conform de Ameri kaanse praktijk, togen zij gewoon naar de rechter die hen in het ge lijk stelde. Vervolgens was het (onder meer) aan de beheerders van openbare gebouwen en bus maatschappijen om de noodza kelijke maatregelen te nemen. „Seattle", aldus Ruth Hertz, „heeft die opdracht nauwgezet opgevolgd". Een opvatting verkondigend die nogal afsteekt bij die van minis ter Tuijnman (de snelheid van het openbaar vervoer mag niet lijden onder de vertraging die invaliden veroorzaken), vei klaart zij dat „niet een zeker percentage, maar alle bussen worden v een rolstoellift en enkele klap- banken waar de rolstoelen kun nen staan. Tegelijk is in het cen trum de onderlinge afstand tus sen de haltes voorzover nodig te ruggebracht tot een halte om het andere blok". Maar hoe mooi dit alles ook klinkt, het loopt tegen de heuvels van Seattle niet altijd op rolletjes. Ietwat verlegen met de pret er kent Ruth Hertz dat „de passa giers inderdaad soms moeten uit stappen, wanneer voor de oudste bussen de helling te steil is". Ze hoeven nog niet te duwen, maar ze beseffen wel dat je voor gratis openbaar vervoer nu ook weer niet alles kunt verlangen. HARRY KUIPER ADVERTENTIE Met ingang van 15 april heeft het Bouwfonds Nederlandse Gemeenten de hypotheekrente verlaagd van 12,4% naar (5 jaar vast). Stuur mij nadere informatie over de Bouwfonds-hypotheken. Bon in gesloten envelop ronder postzegel sturen aan: nv Bouwfonds Nederlandse Gemeenten, Antwoordnummer 34, 3860 VE Hoevelaken. Naam I Postcode Plaats Telefoon Bouwfonds-hypotheek helpt u in 'n eigen huis Nederlandse Gemeenten PAGINA 21 zijn huis in Chicago is geramd. De Amerikaan Frcmk Wisniettisfci bekijkt vanuit zijn bed de auto die door de

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 21