HOOFDZAAK" COMPETITIE BLIJFT DE Brede basis Aiax geeft tegen PSY ?5> V - "■■.rJkk-: I Weisweiler eerder weg biJ Köln PSY nagenoeg uitgeschakeld f Volendam pakt periode titel STAND PAGINA 17 DONDERDAG 17 APRIL 1980 Sparta-trainer Brand na bekerzege op Feyenoord: ROTTERDAM - Bekervoetbal schijnt voor Sparta de gele genheid bij uitstek te vormen om tijdelijk uit het degrada tie-dwangbuis te stappen. Het trieste leven van alledag wordt bij zo'n bijzonder evenement even vergeten; tegen het decor van een ongewoon aantal toeschouwers (17.000) werden de mouwen ook tegen Feyenoord opge stroopt. i K, 1 Beeld uit het chaotische bekerduel Sparta-Feyenoord. De IJslander Petur Petursson kopt hoger dan de Spar taan Luuk Balkestein (4). Frank WeerdenburgAndré Stafleu en Ron Stevens (v.l.n.r.) kijken toe. Nadat eerder AZ'67 als aanleiding was uitgekozen om boven het normale competitieniveau uit te groeien, bakte Sparta in het eer ste duel van de halve finale om de KNVB-beker de zoveel rijkere overbuurman uit Rotterdam- Zuid met 1-0 een poets Woede Niet voor niets lijken de voetballers van Sparta dus de competitie wedstrijd tegen FC Den Haag (af gelopen zaterdagavond) op het offerblok te hebben gelegd. Tot woede van interim-trainer Joop Brand dachten zijn pupillen za terdagavond geen moment aan de kwellende degradatienood, „waren de heren met hun ge dachten kennelijk voortdurend bij het duel met Feyenoord". Dat denkwerk heeft dus geen win deieren gelegd, gezien de 1-0- winst op Feyenoord, al dient dat resultaat ook weer niet te worden overtrokken. Want wat Sparta en Feyenoord gisteravond presteer den op het gebied van technisch vernuft en inzicht, kan worden samengevat als een ongebrei deld, onintelligent geploeter van de 22 acteurs. In dat kader mocht het dan ook verbazingwekkend heten, dat Sparta-trainer Joop Brand'het naderhand bestond te zeggen, dat hij had genoten. De eerste helft had immers al hele maal weinig om het lijf gehad, nu Sparta geen ogenblik bij machte was om het overigens ook matige Feyenoord enig weerwerk van importantie te leveren. En in de tweede helft wogen de partijen dan wel wat meer tegen elkaar op, maar ook toen kwam het beker- treffen nooit voor de schoon heidsprijs in aanmerking. Daar voor was het aantal foutieve pas ses over en weer te talrijk; waren de momenten waarin chaos troef was te veelvuldig aan de orde ge weest. „Maar mijn jongens hadden een Feyenoord-complex overgehou den aan die 0-4-nederlaag eerder ip dit seizoen", verklaarde Brand het apathische optreden van zijn pupillen in de eerste 45 minuten. Met uitzondering van de Schot Jim Calderwood (Brand terecht: „Hij vervulde de rol van Van dei- Gijp, die ik had gepasseerd, voorbeeldig") wedijverden de Spangenaren in datopeningsdeel in het produceren van onoor deelkundige voetbalarbeid. De kasteelclub mocht dan ook blij zijn, dat het toch wat meer on derlegde Feyenoord 'de oogst weigerde te plukken van het toen bestaande overwicht. Al dient c^aarbij wel weer te worden aan getekend, dat Sparta geluk had„ toen de matig leidende Van Ette- koven het handsgeval van de an dermaal risicovol spelende Van Gaal (na een schot van Notten onbestraft liet en Van Deinsen luttele minuten later de paal op zijn weg ontmoette. Merkwaardig Sparta wankelde derhalve duide lijk tegen de Kuip-ploeg, waarin libero Nielsen, René Notten, Jan van Deinsen en (vooral) André Stafleu sterk voor de dag kwa men. Merkwaardig genoeg heeft de ervaring nu evenwel geleerd, dat Sparta juist op zijn gevaar lijkst is, als die brigade dreigt te gaan kapseizen. Ook gisteravond kwam dat weer eens aan het licht. Op het moment, dat de ploeg van Brand naar de rust leek te snak ken, pakte linksback Adri van Tiggelen een door Sjaak Troost (vervanger van de geblesseerde Wijnstekers) foutief weggewerk te bal en klopte Joop Hiele ver volgens met een ziedend 16-me- terschot 1-0. Alle logica werd door die goal met één klap weggevaagd. In plaats van de dominerende rol kreeg Feyenoord vlak voor rust de on derliggende positie toegescho ven en vanuit die uitgangsstel ling werd het karwei-Sparta er voor de club uit Zuid niet ge makkelijker op. Integendeel. Feyenoord kreeg in de tweede helft te maken met een zich krampachtig verwerend Sparta, dat zelfs vanuit de counter nog eenmaal een goed uitzicht op 2-0 kreeg, toen linkerspits Geert Meyer door Bert Jansen in sco- ringspositie werd gemanoeu vreerd. Meyer deed gisteravond echter alles fout wat maar fout kon gaan. Afstopper Eigenlijk gold bij Feyenoord, waar Van de Korput geel zag na een overtreding tegen Van der Lem, in offensief opzicht precies het zelfde. De oud-RVC'er Karei Bouwens was alleen als afstopper van waarde, Petur Petursson vocht opnieuw tegen zijn vorm crisis, terwijl het talent Carlo de Leeuw dan wel aardige nummer tjes opvoerde, maar te weinig al lure had om zijn sporadische bevliegingen in tastbaar resultaat om te zetten. Aldus bleef de 1-0 intact, kon Joop Brand later jubelen dat deze mooie overwinning zijn jongens veel vertrouwen zal geven voor de toekomst. „Ik zie zelfs goeie mogelijkheden om in de Kuip ons te plaatsen voor de finale", kraaide hij zijn vreugde uit, „maar", sprak hij toch nog realis tisch, „dat bekertoernooi is wel aardig, maar de competitie blijft de hoofdzaak. Primair blijft dat wij ons handhaven". Zodat Brand niet in de voetsporen wil treden van Willem II, dat in 1963 de beker won. maar wel naar de eerste divisie degradeer de. GERARD VAN PUTTEN VOETBAL - West Ham United heeft zich gisteravond voor de Cup Final geplaatst. In de tweede wedstrijd voor de halve finale versloeg de Londense ploeg Everton na verlenging in Leeds met 2-1. Nadat de officiële speel tijd was verstreken stond het 0-0. West Ham United zal op de eerste zaterdag van mei in de finale uit komen tegen de winnaar van de andere halve eindstrijd, Liver pool-Arsenal. VOETBAL - Johnny Giles, de trai ner van het Ierse voetbalelftal, heeft ontslag genomen. Giles be geleidde het nationale team sinds zeven jaar. Een maand geleden nog tekende de oud-international een nieuw contract. Als reden voor zijn vertrek gaf Giles op dat het steeds moeilijker wordt een elftal te creëeren met in de Engel se competitie uitkomende Ieren. Het kostte hem teveel tijd die spelers steeds weer te zien spe len. Wie Giles als bondscoach op volgt is nog niet bekend. KEULEN (SID) - Hennes Weisweiler en de 1. FC Köln hebben vervroegd afscheid van elkaar genomen. Aan vankelijk lag het in de bedoe ling, dat Weisweiler zijn trai nerschap bij de Keulse bun- desligaclub aan het einde van het lopende seizoen zou in ruilen voor een dikbetaalde functie bij de New York Cos- mos. In onderling overleg hebben Weisweiler en het management van FC Köln besloten het contract met onmiddellijke ingang te ver breken. Aanleiding tot het vervroegde vertrek is een meningsver schil over de inzet en werk wijze van Weisweiler. FC Köln lijdt aan vormverlies en dreigt het Europese voetbal, dat financieel gezien noodza kelijk is, mis te lopen. DDR Het nationale voetbalelftal van Griekenland, dat tijdens de eindronden van het toernooi om de Europese titel in Italië de eerste wedstrijd tegen Ne derland speelt, heeft gister avond in Leipzig een vriend schappelijke wedstrijd tegen Oost-Duitsland met 2-0 verlo ren. Bij rust was de stand nog 0-0. Er waren slechts 20.000 toeschouwers Tsjechoslowakije Het Tsjechoslowaakse voetbal elftal heeft gisteravond in Gijon gelijkgespeeld met 2-2 tegen Spanje. Ook voor Tsje choslowakije was het een voorbereidingswedstrijd op het toernooi om het Europees kampioenschap. Er waren 30.000 toeschouwers. Nehoda scoorde tweemaal voor Tsje choslowakije. Voor Spanje schoten Migueli en Quini raak. EINDHOVEN (ANP) - Een plaats in het UEFA-cuptoer- nooi is het enige waar PSV nog op mag rekenen het ko mende seizoen. Na de nederlaag van 2-1 in Eindhoven in de eerste wedstrijd van de halve finales van het toernooi om de KNVB-beker tegen Ajax is de strijd om de Europa cup II zo goed als onbereikbaar geworden voor de Bra banders. Natuurlijk, PSV was sterk gehan dicapt. Het miste de geschorsten Ernie Brandts en Willy Schee pers. Trainer Jan Reker kon voorts niet beschikken over de geblesseerde René van de Kerk hof. Daartegenover stond dat Ajax zonder zijn sterspeler Tscheu la Ling in het veld trad. Het verschil tussen beide ploegen is echter dat Ajax het ontbreken van vaste spelers kan opvangen. Bij PSV is dat niet meer het geval. De verdediging was aangetast dooi de afwezigheid van Ernie Brandts. Erger nog was de absen tie van René van der Kerkhof. Zonder hem is PSV vleugellam. Ajax startte afwachtend. De Am sterdammers hadden aanvanke lijk Bonsink en Van Geel alleen in de voorste lijn. Al direct werd duidelijk dat PSV geen snelheid in zijn aanvallen kon leggen en dat de samenhang bij de Braban ders tussen de linies ontbrak. De Amsterdammers namen het ini tiatief over, trokken ten aanval en hadden in die eerste helft al een voorsprong kunnen nemen. Een fout van Guido Pen, die op de bal stapte en deze verspeelde, werd Ajax vijf minuten na de hervatting noodlottig. Moeiteloos scoorde Van der Kuy- len zeer laat de openingstreffer. Daarna kwam Ajax echter hele maal los. Na een afgeslagen aan val scoorde Wijnberg, twee minu ten later van afstand: 1-1. Steeds moeizamer speelde PSV. Landsbergen kon Willy van der Kuylen in het geheel niet vervan gen. Tahamata daarentegen, die in de 70ste minuut Bonsink verving, bracht snelheid en verrassing in de Amsterdamse aanval. Op rechts werden Arnesen en Schoenaker steeds gevaarlijker. Bij herhaling werden Valke en Wildschut uitgespeeld. De scherpstaande Arnesen velde negen minuten voor tijd het von- PSV was gisteravond tegen Ajax tevergeefs op jacht naar bekerwinst. Hier probeert Huug Stevens de Amster dammers op achterstand te brengen. Ajax-doelman Piet Schrijvers bezweert evenwel het gevaar. LEEUWARDEN - De vreugdeuit barsting van de Volendamspelers na de 1-0 zege bij SC Cambuur was eigenlijk het enige opwin dende moment uit het duel tus sen SC Cambuur en Volendam. Door die zege veroverden de Vo- lendammers de derde periodeti- tel. Doordat beide coaches het accent op de verdediging hadden gelegd waren de 7000 toeschouwers de grote verliezers. De formatie van Ellens nam al na een half uur in de eerste helft de leiding en wilde vervolgens geen enkel risico meer nemen. De Fries Gerry Schouwenaar leidde de treffer in. Hij wilde een hoge afzwaaiende voorzet van Keje Molenaar terug spelen op zijn doelman Tukker, maar verrast door de het harde veld en deeffectvolle bal aaide hij over de bal. Wim Kwakman kon vervolgens de vertwijfeld uitlo pende Tukker gemakkelijk pas seren. Cambuur dat ook in het bezit is van een periodetitel kon daarna niets meer terugdoen.

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 17