ra» Binnenkort t beslissing instrumenten fabriek Kerkvoogdij en vragen om beleidsplan Hockeyers Forescate blij met kunstgrasmat Gasselte zuinig met gas Christen-democraten willen niet praten Woensdag crematie J. P. Sartre t- Noordwijkse schakers grijpen kampioenschap DONDERDAG 17 APRIL 1980 IN OOSTGRONINGEN DEN HAAG (ANP) - De gemeente Gasselte in Drente is erin ge slaagd het energieverbruik in de ze plaats met ongeveer een kwart terug te brengen. De energiebe sparingen werden niet alleen in openbare gebouwen, maar ook in de woningen doorgevoerd. Woningisolatie werd in praktisch alle woningwetwoningen toege past. De particuliere huizen zijn voor 25 tot 30 procent geïsoleerd. Uit een onderzoek in drie wo ningbouwcomplexen blijkt dat als gevolg hiervan zestien tot ze venentwintig procent op het ge bruik van gas werd bespaard. Daarnaast werden door de gemeen te beheerde gebouwen, scholen en sportaccommodaties geïso leerd. Het gemeentelijk zwem bad wordt buiten de openingstij den afgedekt. Hierdoor wordt een snel teruglopen van de water temperatuur tegengegaan. Ener giebesparing werd eveneens toe gepast bij de openbare straatver lichting. In een melkveehouderij wordt vrijkomende warmte uit pasgewonnen melk benut voor ruimteverwarming terbereiding. Al deze maatregelen, gemeente ruim 1,2 miljoen gul den investeert, levert een bespa ring van ongeveer 100.000 kubie ke meter aardgas per jaar op in openbare gebouwen en ruim een kwart van het gasverbruik in de woningwetwoningen. Gerechterlij k compromis in staking 'Hans Oldensdorff' ROTTERDAM (ANP) - Vice-presi dent mr. S. Oudkerk van de Rot terdamse rechtbank heeft giste ren in een kort geding een com promis-voorstel gedaan, dat een eind moet maken aan de staking op het vrachtschip "Hansl01den- dorffin Rotterdam. De stakers en de internationale vervoersfederatie ITF gaan ak koord met het compromis van mr. Oudkerk, maar de Duitse re derij Egon Oldendorff nog niet. Mr. Oudkerk vindt onder meer dat de Duitsers de bemanning loon moet betalen op ITF-niveau. De bemanning heeft in Oudkerks voorstel recht op uitbetaling met terugwerkende kracht tot 1 de cember vorig jaar. Toen verlaag de de rederij de lonen met onge veer 100 dollar per maand tot 350 dollar. (Van onze regionale parlementsredacteur) DEN HAAG - Over twee maanden zal er een voorstel zijn voor de oprichting van een instrumentenfabriek in Oost- Groningen. Als de beslissing over dat voorstel positief uitvalt wordt ernaar gestreefd nog dit jaar met de realisa tie van één of twee projecten te beginnen. Dat is gisteren in Den Haag afge- sproken tijdens een overleg tus sen de minister van economische zaken, de Noordelijke Ontwik- kelings Maatschappij (NOM) en de directie van Enraf-Nonius, het concern te Delft dat de instru mentenfabrieken in Oost-Gro- ningen wil gaan vestigen. In het overleg van gisteren is overeen gekomen dat nadere uitwerking van dat plan met voortvarend heid ter hand zou worden geno men. Er is overeenstemming over een geforceerde uitwerking van dat plan, met dien verstande dat per concreet produktidee in het kader van een overeen te komen totaalaanpak een beslissing zal worden genomen. In de komende twee maanden zal in een overleg tussen Enraf-Nonius, de NOM en Economische Zaken een nader voorstel worden uit gewerkt voor de financiële en or ganisatorische opzet. Tevens wordt onder gemeenschappelij ke verantwoordelijkheid de haalbaarheid bekeken van pro- duktvoorstellen van Enraf-No nius voor de eerste twee projec ten. Nadere mededelingen hier over worden door het ministerie van economische zaken niet ge daan, aangezien het hier com- mercieel-technische vertrouwe lijke informatie betreft. Stakingsrecht DEN HAAG (ANP) - Minister Al- beda van sociale zaken heeft de Tweede Kamer laten weten, dat de regering niet zal streven naar een wettelijke regeling van het stakingsrecht. Ook de gang van zaken bij de stakingen in het af gelopen halfjaar heeft in dit rege ringsstandpunt geen verande ring gebracht. In antwoord op vragen zegt de be windsman dat de sociaal-econo mische raad (SER) advies wordt gevraagd over de mogelijke in voering van een gedragscode bij stakingen. Kerkgeld. Dr. W. J. Diepeveen, voorzitter van de Vereniging van Kerkvoogdijen in de Hervormde Kerk, noemt het een fabeltje dat de kerk rijk zou zijn. In een pers- gesprek ter gelegenheid van het 60-jarig bestaan van de vereni ging zei hij: "De laatste tijd ver neem je nogal eens dat de kerk minder arm is dan je geneigd bent te denken, maar de werke lijkheid is dat de inkomsten sterk zijn achtergebleven bij de stij ging van de kosten van het plaat selijke werk". De totale opbrengst uit het vermo gen van de Hervormde Kerk is 12 miljoen gulden per jaar. Elke plaatselijke gemeente - er zijn er 1400 - kan dan naast haar eigen inkomsten beschikken over 8700 gulden. Van dat geld moeten een deel van het landelijke werk en het onderhoud van de gebouwen worden gefinancierd. De Hervormde Kerk beschikt over ongeveer 1200 monumentale kerkgebouwen. Volgens de heer Diepenveen denkt de overheid serieus aan subsidiëring van het onderhoud van monumentale kerken, maar daarvoor is nog geen financiële vorm gevonden. De Vereniging van Kerkvoogdijen ondersteunt de plannen om steeds meer met de Gerefor meerde Kerken in Nederland te gaan samenwerken. Ze zal haar medewerking verlenen aan de herziening van het financiële be heer in de Hervormde Kerk. Er zijn namelijk verschillen in de bestuursvorm van beide kerken. In de Gereformeerde Kerken heeft de kerkeraad de verant woording voor bestuur en be heer, in de hervormde gemeenten zijn bestuur en beheer in afzon derlijke organen ondergebracht. Diepeveen meent dat zijn kerk zich wat dat aangaat moet aan passen. Hij roept de top van de kerk op, een beleidsplan te maken voor de langere termijn, omdat men niet kan wachten tot de middelen te kort schieten om het kerkelijke bedrijf gaande te houden. De Ook Postgiro verlaagt rente van hypotheken AMSTERDAM (ANP) - De Postgi ro en de Rijkspostspaarbank hebben met ingang van vandaag de hypotheekrente over de ge hele linie met een half procent verlaagd, zo hebben zij medege deeld. De rente voor gewone hy potheken met maandbetaling wordt dan 11,4 pet en die voor tophypotheken 11,6 pet. kerk heeft aan "intern manage ment" de laatste jaren maar wei nig gedaan. Beroepirfgswerk. Hervormde Kerk: beroepen te Veenwouden (Fr.) Sj. van der Zee, legerpredi- kant, wonende te Andel. Christelijke Gereformeerde Ker ken: beroepen te Papendrecht W. Kok Rotterdam-Capelle aan de IJssel. Belangstelling Weekblad. Op hun maandelijkse vergadering, ditmaal in Rotter dam, hebben de Nederlandse bisschoppen kennisgenomen van de plannen voor een nieuw rooms-katholiek weekblad, dat meer op de lijn van "Rome" zou zitten. Dat leken het onderzoek leiden naar de levenskansen van zo'n blad, vinden de bisschoppen heel juist. Zij zullen het initiatief van de "Stichting Communicare" met belangstelling volgen. Bezorgd. De synode van de Evangelische Kerk van Berlijn - Brandenburg is bezorgd over het begrip "communistische opvoe ding" dat sinds kort in het on derwijssysteem van de DDR (Oost-Duitsland) is voorgeschre ven. Zij hoopt dat de kerkleiding met de regering zal kunnen overleggen over de inhoud van dat begrip. De synode vindt ook dat moet worden onderzocht in hoeverre dit in overeenstemming is met de grondwet van de boe ren- en arbeidersstaat. Met het oog op de voortdurende bedreiging van de vrede riep de synode de mensen op, geen vij- andsbeelden te vormen en de on verschilligheid te bestrijden. Vooral in de huidige gespannen situatie is het zaak, gesprekken aan te moedigen die tot ontspan ning kunnen leiden. Gouden plaat. De fanfare van de pauselijke Zwitserse Garde par ticuliere bewakingsdienst) heeft een gouden grammofoonplaat gekregen omdat ze negentig jaar lang "de muzikale traditie heeft hoog gehouden'De plaat werd in de studio's van het Vaticaan op genomen. Hij wordt zeer goed verkocht. DEELTIJDBANEN - De PvdA- kamerleden Van den Anker en Stoffelen hebben de ministers van binnenlandse zaken en van justitie gisteren schriftelijk ge vraagd de vergoedingsnormen en de landelijke voorschriften voor gemeente- en rijkspolitie zo te wijzigen dat deeltijdarbeid bij de politie mogelijk wordt. De PvdA- ers willen dit ook ten behoeve van vrouwelijke werknemers. BOKSEN - Oud-wereldkampioen boksen Muhammed Ali heeft gis teren in Beverly Hills bekend gemaakt op 11 juli in Rio de Ja neiro tegen Larry Holmes om de wereldtitel (WBC-versie) te zul len boksen. Het gevecht wordt gehouden in het Maracana-voet- balstadion dat 165.000 toeschou wers kan bevatten. Besparingen bleven op peil DEN HAAG (ANP) - In de eerste twee maanden van dit jaar is er in ons land iets meer gespaard dan in januari, februari van het vorige jaar. Het spaaroverschot (dat wil zeggen het verschil tussen wat men naar de bank brengt en wat men van zijn spaartegoed afhaalt) was vol gens het CBS dit jaar 1.381 mil joen gulden tegen 1.313 miljoen gulden in januari/februari 1979. Bij de spaarbanken (de rijkspost spaarbank en de algemene spaarbanken) trad een ontspa- ring (dal wil zeggen: er werd 90 miljoen gulden meer van de bank gehaald dan er werd gebracht) op. In dezelfde periode van het vorige jaar werd nog bijna een kwart miljard gulden by de spaarbanken gespaard. STRAATSBURG (ANP)- De chris ten-democratische fractie in het Europees Parlement heeft giste ren beslist niet te zullen spreken met een Palestijnse delegatie die vandaag op bezoek komt bij het Europees Parlement. De Pale- stijnen zijn uitgenodigd door de "Association parlementaire pour le cooperation Euro-Arabe". De Nederlandse kamerleden Klaas de Vries (PvdA) en Jan Nico Scholten (CDA) zijn hier onder andere lid van. Dit tweetal heeft de Palestijnen ook uitgenodigd voor een bezoek aan de Tweede Kamer. De Europese christen-democraten zeggen in een verklaring dat een ontmoeting met Palestijnen on mogelijk is zolang de Palestijnse bevrijdingsorganisatie PLO het bestaansrecht van Israël niet er kent binnen veilige en gegaran deerde grenzen. De socialistische fractie in het Europees Parle ment wil wel met de Palestijnen praten maar zal voorlopig geen opinie geven na het gesprek. PARIJS (DPA) - Het stoffelijk overschot van de dinsdag in Pa rijs overleden Franse filosoof Jean-Paul Sartre zal volgende week woensdag worden gecre meerd waarna de urn zal worden bijgezet op het kerkhof van Montparnasse. Morgen vindt er in het ziekenhuis waar Sartre is overleden, een rouwplechtigheid plaats in zeer besloten kring Hierna zal de kist met het stoffelijk overschot wor den overgebracht naar het kerk hof Père Lachaise. Naar gisteren werd bekendgemaakt zullen er geen herdenkingsplechtigheden of toespraken worden gehouden. De crematie en de bijzetting van de urn zullen in alle stilte ge schieden overeenkomstig de wensen van Sartre die hij reeds enkele jaren geleden heeft vast gelegd. SPORT VOORSCHOTEN - Wat voor de meeste hockeyverenigingen doorgaans een "gebed zonder einde" lijkt te zijn, was bij de MHC Forescate vrij snel gere geld. Na een korte maar nadruk kelijke smeekbede van het be stuur van die sportclub hielp de gemeente Voorschoten de dames en heren hockeyers voor zo'n slordige anderhalf miljoen gul den weer een tijdje uit de brand. Als alles volgens plan verloopt zal namelijk op de plaats waar nu nog Forescate's hoofdveld ligt, begin september een kunstgras- mat prijken. Zoals Forescate's voorzitter Jaap Luns het allemaal vertelt is het de eenvoudige optelsom van twee plus twee. "Wij hadden aan de drie velden die we nu hebben niet genoeg om alle 450 leden aan hun sportieve trekken te laten komen en dan is dit de meest logische oplossing". Dat "logisch" be hoeft wel enige uitleg. Bij de ge meente werd het verzoek om drie extra velden ingediend, en daar de plaatselijke bestuurders ook nog eens door twee voetbalver enigingen aan de mouw werden getrokken kreeg men te maken met een gezamenlijke wens van 5 sportvelden. En daarvoor bestaat in Voorschoten, dat zich de laat ste jaren nogal op de woning bouw heeft toegelegd, de ruimte niet meer. Gelukkig voor de drie sportclubs realiseerde de lokale overheid zich toen echter dat de Voorschotense sportwereld in het verleden nogal eens wat te kort gekomen was, en besloot men te kiezen voor de, voor Fo rescate zo gelukkige oplossing van 3 natuurvelden en een "na- maakmat". En elk Forescate-lid, voor zover tenminste niet tevens eigenaar van een volkstuintje in de forensenstad, kon zijn geluk niet op. Dc Volkstuinders namelijk zijn min of meer de dupe van het plan van de gemeente omdat waar nu hun met zorg gekoesterde prieel tje ligt, straks twee voetbalvelden en een hockeyveld moeten ko men. Ook het aanbod van een nieuw stukje grond, enkele hon derden meters verderop, stemde de tuinders aanvankelijk niet te vreden, aangezien zij zich van de verhuizing van hun mini-parken geen voorstelling konden maken. Het bleef echter bij een eerste protest, waardoor nu ook de laat ste belanghebbenden zich bij de plannen hebben neergelegd. De financiële consequenties waarmee de hockeyers voor het exclusieve gebruik van het "nep- gras" te maken krijgen, zijn niet gering. Onlangs werd een contri butieverhoging vastgesteld van maar liefst 60 gulden: van 170 naar 230 gulden per jaar. Voorzit ter Luns: "Dat is een forse verho ging, maar onze leden hebben het er voor over. Ze willen spelen, en dat kan nu eenmaal niet zoals de zaken nu liggen. Elk veld hier mag maar 130 uur per jaar be speeld worden, en daar hebben wij niet genoeg aan. Straks heb ben we een kunstgrasveld waar op we minstens 1200 uur per jaar mogen spelen. Daar betalen we dan een pacht voor van 30.000 gulden jaarlijks, wat dus hoofde lijk omgeslagen ongeveer op die contributieverhoging van 60 gul den per lid neerkomt. Maar daar heb je dan ook wel wat voor". Dat de Forescaters allemaal rijke mensen zouden zijn wijst de oud commandant van de vliegbasis Valkenburg, thans bedrijfsdirec teur, resoluut van de hand. Luns: '"Dat is onzin, natuurlijk. Trou wens, we liggen met onze contri butiehoogte van 230 gulden heel normaal in de regio. De mensen zijn bij ons lid om te kunnen hoc keyen. Nou, dit is blijkbaar was het kost.". Behalve voor de huidige leden van de club is de kunststofmat ook een uitkomst voor de adspirant- leden, waarvan er al geruime tijd ongeveer 150 op een wachtlijst staan. In het seizoen '81-82 hoopt Forescate het ledenbestand tot 600 te hebben uitgebouwd, en dus geen wachtlijst meer te heb ben. Nu al worden extra nieuwe leden toegelaten onder de restric tie dat ze nog geen competitie mogen spelen, maar alleen nog door de week mogen komen trai nen op het nieuwe veld. "De mensen alvast een beetje oplei den", zegt Luns. "Straks, als de mat er eenmaal ligt komen ze volop aan de bak". Alhoewel het begrip "opleiden van hockeyers" goed past in de idee van een topclub, moeten de Voorschotenaren van prestatie- hockey weinig tot niets hebben. "Wij willen primair een recrea tieclub zijn" verkondigt Luns, die overigens niet kan ontkennen wel erg blij te zijn met de promo tie van het eerste team naar de tweede klasse. "Je moet namelijk wel de aansluiting weten te be houden", vindt de voorzitters, die- daar echter haastig aan toevoegt dat het beleid daar niet primair op gericht is. Luns: "We houden ons voornamelijk bezig met de jeugd, die hier in groten getale rondloopt. We proberen ze zoveël mogelijk te vormen, ook buiten de lijnen. Als hier bijvoorbeeld een knulletje binnenloopt dat luid GVD roept, krijgt die bij wij ze van spreken van mij een draai om zijn oren. Want nogmaals, we zijn geen prestatieclub, maar een vereniging van mensen met ook éen zekere opvoedende taak". Doordat het probleem van over- bespeling van de velden straks niet meer zal bestaan kan Fores cate moeiteloos alle leden van de club het genot van de kunst- grasmat verschaffen. Luns: "Zelfs als je de eerste elftallen enige prioriteit geeft, wat we ui teraard wel doen, rij je daarmee de recreatie-hockeyers nog niet in de wielen. Er is immers plaats genoeg voor iedereen". Met name die eerste elftallen zullen onder tussen ook het voordeel van het kunstgras in de competitieresul taten terug kunnen zien. Doordat een synthetisch speelveld sneller is en een groter beroep doet op de baltechniek, werkt het hebben van zo'n vc'd enigszins rentievervalsend' ten de clubs die niet anders dan na- tuurgras gewend zijn. De ongeoe fende ploeg kan immers niet goed genoeg op het kunstgras uit de voeten om de ware krachten te tonen. Te verwachten valt dan ook dat Forescate, dat nu de laagst geklasseerde club met een kunstgrasveld is, het merendeel van thuiswedstrijden dank zij de nieuwe verworvenheid zal win nen. Aangezien voorzitter Luns zich om de resultaten van zijn le den niet zo druk maakt, haalt hij daar achteloos de schouders over op "Zo is dat nu eenmaal", merkt hy diepzinnig op. LEIDEN - De Leidse schaakcom petitie kende in de tweede klasse B een uiterst spannend slot. Phi- lidor 4 en Daniel Noteboom 1 vochten een nek aan nek race uit voor de eerste plaats in de eind rangschikking. Van allesbeslis- sende betekenis was tenslotte de laatste 'hangpartij' uit de wed strijd tussen Lisse 2 en D.Note- boom. De Noordwijkers hadden in dit treffen een 4-5 voorsprong genomen. Omdat Philidor 4 royaal over Roelofarendsveen heen walste moest Daniel Note boom deze wedstrijd winnen om qua matchpuntcn met de Leide- naars op gelijke hoogte te komen en daarmee op bordpunten kam-», pioen te worden. Uit de afgebro ken partij was Noordwijk alzo verplicht een remise slepen. Met hangen en wurgen gelukte dit uiteindelijk. De Lisscnaar was in een toreneindspel met twee pluspionnen dicht bij de zege, doch bij het uitspelen liet hij zich alsnog door zijn opponent ver rassen. Dolle vreugde bij de Noordwijkers. die nu terugkeren naar de eerste klasse, en grote te leurstelling bij Philidor 4 dat het wel zeer zal betreulen dat men zich na de winst op D.Noteboom liet kloppen door LSG 4. De uit slagen in de tweede klasse B: Philidor 4-Lisse 2 8-2; D.Note boom 1-Voorschoten 3 9-1; LSG 4-Sassenheim 1 6-4; Roelofa- iendsveen 1-Philidor 4 18'/a; Vooi >choten 3-LSG 4 1-9; Lisse 2-D. Noteboom 1 4,/t-5'/j. de eindstand ziet er nu als volgt uit 1 D.N.^eboom 1 10 m.p-40b.p, 2 Philidoi 4 10-37; 3 LSG 4 8-39; 4 Lisse 2 6-29; 5 Roelofarendsveen 1 4-26'-a; 6 Sassenheim 1 4-24' - 7 Voorschoten 3 0-13'/». derde klasse B. De titel werd een feit dankzij een 3-7 winst in het sloitreffcn met concurrent VTL 1Ook Rijnsburg deed het in deze klasse erg goed, doch de 4,/*-51/* nederlaag in de tweede ronde te gen Leiderdorp werd dit team fa taal. De eindstand: 1 Leiderdorp 2 14-16; 2 Kniisbuig 1 12 44; 3 VTL 1 9-44'/*; 4 Alphen 4 6-34'.*; 5 Philidor 7 4-32'^; 6 Katwijk 3 4-26'/*; 7 Leithen.3 4-25'/*; 8 Val kenhui g 1 3-26 Ashe beëindigt tennisloopbaan SAN FRANCISCO (ANP) Arthur Ashe, de 36-jarige Amerikaanse tennisspeler, heeft gisteren in San Francisco bekend gemaakt dat hij niet meer in grote toer nooien zal uitkomen. Ashe. die een half ja jeleden hartoperatie onderging, zei dat zijn gezondheidstoestand weinig met zijn beslissing te maken had. "Ik voel mij juist erg goed op het moment, maar ik behoor niet meer tot de jongsten en daarom lijkt het mij niet waarschijnlijk dat ik nog een belangrijke rol zal kunnen spelen in grote toernooi en. Er is bovendien veel ander werk te doen. Ik zal mij meer kunnen inzetten vooi het vinden van werkgelegenheid voor hen die het wegens huidskleuren ras moeilijk hebben. Arthur Ashe was de eerste-niet-blanke Ameri kaanse tennisser die grote toer- nootan won, in IMS Km est Hill en in 1975 Wimbledon.

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 13