Kernramp dreigt in Mor mandie Blik in de weekbladen Nieuwe strategie NAVO bevorderen deTijd HP ,ert 'ersoneel lient tot jtralings- 'oer in Cap ia Hague L/n WDERDAG 17 APRIL 1980 pas schoorvoetend, is toegegeven, is gisterochtend in de opwerkingsfabriek Cogema bij Cherbourg in Normandië (Frankrijk) een felle brand uitgebroken. In dit bedrijf dat gebruikte branastojstaven uit kerncentrales opwerkt, brak de brand uit in een 90 megawatt transformator Uejabriek kwam ogenblikkelijk zonder stroom te zitten; pas na uren kon door middel van mobiele generatoren hel koelsysteem weer op gang worden gebracht. Vanochtend bleek echter het koelsysteem nog niet geheel bevredigend te werken. Het ventilatiesysteem dagdagelijks gasvormige radio-actieve afvalstoffen in de open lucht loost, doet het nog steeds Cogema ontkent dat in de directe omgeving van de fabriek merkbare verhoging van radio-activiteit is waargenomen; bewoners uit de omgeving maken zich echter grote zorgen. Met hulp van deskun- digen worden op het ogenblik metingen verricht in de lucht en in zee. Het meest waarschijnlijke on geluk, ddt er bijna onont koombaar lijkt aan te komen, is het exploderen van daar opgeslagen vaten met hoog radioactief afval. Het gaat om vijfhonderd kubieke meter totaal, ontstaan na de opwer king van oude brandstofsta ven, dat ligt te wachten om in glas te worden gegoten en daarna, verpakt in roestvrij stalen containers, te worden weggeborgen in geologische formaties als de zoutkoepels in Drente of Duitsland, de kleilagen van Italië of Belgie of het graniet van Frankrijk zelf Een eveneens bepaald niet c schijnlijk ongeluk vloeit voort uit het ontstaan van een kritische massa plutonium, dat - explode rend - radioactieve stoffen over grote afstanden zal verspreiden. Dat kan gebeuren op verschil lende plaatsen op het terrein van het bedrijf, waar laag radioactief afval in de openlucht in vaten staat opgeslagen. Lekkage en breuken in het verpakkingsma teriaal kunnen deze situatie ge makkelijk doen ontstaan; naar schatting bevat deze opslag hon derd kilogram plutonium, onge veer vier kilogram levert al een kritische massa. Ook kan een ongeluk ontstaan door de falende opslag van oude brandstofstaven die op opwer king liggen te wachten in water bassins. Het bassin, met epn ca paciteit van 250 ton, bevat nu 308 ton. Er worden twee bassins voor elk duizend ton bijgebouwd. Door het ontstaan van knalgas boven de bassins of lekkage van de bassins kan de zaak volledig uit de hand lopen. Een ton oude kernbrandstof, af komstig uit gas-grafiet-reactors, is al uit de'door het water aange taste magnesiumomhulling ver r Kerncentrales bij l dwenen en ligt op de bodem het bassin. Men weet niet wat er mee te doen. Eind 1977 lag 1100 ton van. deze grafietbrandstof in het bassin op opwei king te wach ten en er is nog slechts een klein deel van opgewerkt. De magne siumhulzen zijn slechts maxi maal vier jaar bestand tegen op slag onder water. Al deze ongelukken zullen, als zij plaatsvinden, een gebied van honderden vierkante kilometers kunnen besmetten en voor vele generaties onbewoonbaar ma ken. Door deze ongelukken af zonderlijk, en zeker in samen hang (als een van hen de andere veroorzaakt), kunnen vele dui zenden mensen op korte termijn worden gedood en vele honderd duizenden later door kanker sterven. Los van de groeiende kans op zo n gigantische ramp vervuilt de fa briek nu dagelijks de directe om geving met gasvormige en vloei bare radioactieve stoffen. Het aantal kankerslachtoffers is op vallend hoog. Alle melk in het gebied moest al eens door het be drijf worden opgekocht en ver nietigd. Radioactief vervuild wordt ook Het Kanaal: in een om trek van honderd kilometer rondom Cap la Hague is het zee water radioactiever dan normaal. Wie in dit gebied niet beslist moet zijn, kan het beter mijden, alle toeristische aantrekkelijkheden ten spijt. De grote problemen opwerkingsfabriek worstelt, en de gevaarlijke situaties die daar ontstaan, dateren niet van van daag of gisteren. Evenmin als de ernstige waarschuwingen van milieuorganisaties, van weten schappers als de befaamde Ro bert Jungk en de Franse natuur kundige Bernard Laponche, en van de overwegend sociaal-de mocratische en christelijk geo riënteerde vakbond Confédéra- tiön Francais de Travail (CFDT). waarvan het merendeel van de georganiseerde werknemers van het bedrijf lid is. De situatie is echter nu zo dreigend geworden, dat het gezaghebben de Amerikaanse blad „Nucleonic Week'' (dat wekelijks gedetail leerde. feitelijke informatie geeft over alles wat er in de kernener giewereld voorvalt en beslist niet kan worden gezien als een orgaan van de tegenstanders van kern energie) er een „special report"' aan wijdde, waaraan ik het me rendeel van mijn gegevens ont leen. Zelfs de redactie van dit pre te vakblad kreeg geen toegang tot de directie van het bedrijf. „On danks herhaalde verzoeken wei gerde de directie de zaken die in dit artikel aan de orde komen, met ons te besprekenstaat er dan ook (waarschijnlijk voor het eerst in de geschiedenis van het blad) boven het artikel. De redac tie vond de situatie desalniette min ernstig genoeg om ter plaatse en in Parijs met wetenschappers, milieuorganisaties en medewer kers van de opwerkingsfabriek zelf (vertrouwelijk) te spreken. En te rapporteren dat volgens hen het bedrijf „een ondoelmati ge, kostbare en in toenemende mate gevaarlijke knoeiboel is". De opwerkingsfabriek Usine Plu tonium 2 is eigendom van de Compagnie Générale de Matiers Nucléaires (COGEMA) en werd in 1967 in bedrijf gesteld. Het be drijf was bedoeld voor de opwer king van de verbruikte brandstof van gas-grafiet-reactoren, maar omdat Frankrijk overschakelde naar watergekoelde kernreacto ren, waarvan de verbruikte splijt stof tienmaal radioactiever is, moet men er sinds 1976 beide ty pes oude brandstof verwerken. Dat faalt in elk opzicht. Het was de bedoeling, dat het op- werkingsproces - van het uitla den van de splijtstofstaven uit de speciale vrachtauto's, de ver brokkeling van de staven, het oplossen van de brokstukken in ook Nederland is verantwoordelijk kokend salpeterzuur, de chemi sche scheiding van het uranium en plutonium en het overblijven de afval tot en met het in glas gie ten van het afval - geheel geau tomatiseerd zou verlopen. Bij het ontwerpen van het bedrijf werd er dan ook geen rekening mee gehouden dat mensen reparaties zouden moeten verrichten op plaatsen die door de hoge straling onbereikbaar zouden wor- En reparaties waren van het begin af aan in overvloed noodzakelijk. Pompen lekten, kleppen bleven hangen, pijpen braken. „Het be drijf wordt bij elkaar gehouden met kilometers industrieel plak band", volgens zowel de bronnen van „Nucleonic Week" als die van Robert Jungk, die er over schreef in zijn bekende boek „De Atoom- staat". Het werd allemaal nog erger, toen de heviger radioactieve brand stofstaven uit watergekoelde kernreactoren moesten worden opgewerkt. De apparatuur bleek daar te enen male ongeschikt voor. Delen van het geautomati seerd gedachte produktieproces moeten vaak met de hand wor den bediend. De stralingsbelas ting is daarbij, en bij de talloze reparaties en bij de al even talloze lekkages van radioactieve vloei stoffen, voor het personeel zo hoog, dat vooral met tijdelijk per soneel (1300 van de 2600) wordt gewerkt, dat van 46 „onderaan nemers" wordt gehuurd, geen vakbondsbescherming geniet en op de gevaarlijkste plaatsen wordt ingezet na een spoedcur- susje van drie dagen. Over deze arbeiders (geronselde, onwetende werklozen en tijdens de vakanties studenten) schrijft Robert Jungk: „Blind voor de toekomst innen zij een uurloon dat hun jaren van hun leven zal kostenHet aantal ernstig radioactief besmette werkne mers steeg tussen 1973 en 1975 volgens officiële cijfers van 280 tot 572; sindsdien worden geen cijfers meer gepubliceerd. Hun gebrekkige opleiding vergroot de kans op ongelukken. Een op 16 september 1976 begon nen staking, georganiseerd door de CFDT (voornaamste eis: het grondig schoonmaken, repareren en moderniseren van het hele be drijf) moest al in december wor den afgebroken, omdat het water in de opslagbassins voor oude splijtstofstaven te besmet raakte cn explosies door gasvorming dreigde als het water niet ogenblikkelijk werd ver verst. COGEMA, eigenaar van het bedrijf, is gezien de belabberde bedrijfs resultaten wat voorzichtiger ge worden met het afsluiten van opwerkingscontracten, al wor den die nog wel gesloten en al blijft uitbreiding van het bedrijf met nog twee fabrieken wel op het programma. In 1979 werd slechts 65 ton opgewerkt: de op- werkingscapaciteit had van 1976 tot 1981 moeten stijgen van vier honderd tot achthonderd ton per jaar. Uitbreidingen van het bedrijf zouden van halverwege de jaren '80 af de capaciteit moe ten verdrievoudigen. Voor de toelevering van oude brandstofstaven volgens con tract geldt het volgende schema: 1980 157 ton. 1981 340 ton. 1982 1020 ton. 1983 1120 ton. 1984 1220 ton, 1985 1320 ton. Opwerking van hoeveelheden van deze aard moet volstrekt uitgesloten wor den geacht. Het bedrijf kan nu volgens de nieuwste contracten echter bij technische problemen zonder verdere kosten alle brandstofstaven weigeren en radioactief afval terugsturen. In het Nederlandse contract gaat het om 120 ton, waarbij ons land naar verhouding moet deelne men in de financiering van zowel het bedrijf als het opwerkings- proces. Dit nieuwe contract on derstreept nog eens te meer de medeverantwoordelijkheid die ons land draagt voor de dodelijke vervuiling van dit deel van Nor mandie en Het Kanaal, voor de onaanvaardbare wijze waarop dit bedrijf het personeel als „stra- lingsvoer behandelt en voor de gigantische ramp die daar elke dag kan ontstaan. Gericht tegen atoombewapening BREDA - De Koninklijke Mili taire Academie geeft geen les in ontwapening en aan het in stituut zijn ook geen officie ren verbonden die pleiten voor eenzijdige ontwapening van Nederland. Het bericht onlangs in een landelijk och tendblad dat toekomstige of ficieren van land- en lucht macht in pacifistische zin worden opgeleid is dan ook onjuist. Hoe wordt het onderwijspro gramma voor de Koninklijke Militaire Academie samenge steld en wie is daarvoor ver antwoordelijk? Richtlijnen voor de opleiding komen van de Haagse staven van land- en luchtmacht. Op basis van de ze richtlijnen wordt het on derwijsprogramma opgesteld onder directe verantwoorde lijkheid van de hoofden van de wetenschappelijke afde lingen. Het onderwijsplan en de stu diegids waarin het program ma is vastgelegd worden jaarlijks ter goedkeuring voorgelegd aan een college waarin o.a. topmilitairen en hoogleraren, verbonden aan Nederlandse universiteiten, zitting hebben. Ruimte voor initiatieven van wie dan ook om andere onderwerpen te brengen dan die in het pro gramma staan opgenomen, is er niet Hoe komt een krant aan een dergelijk onjuist bericht? Het blijkt te zijn overgenomen uit de Engelse Daily Telegraph van 30 maart 1980, waarin een zekere Robert Moss er zijn verontrusting over uitspreekt dat enkele officieren, ver bonden aan de Koninklijke Militaire Academie (onder wie de gouverneur), lid zijn van het interkerkelijk vre desberaad en zich uitspreken tegen de huidige ontwikke lingen op het gebied van de atoombewapening Hij wekt in zijn artikel de indruk dat deze officieren hun gedach ten overdragen aan aanstaan de beroepsofficieren. Dat on dermijnt zijns inziens de kracht van de NAVO en bevordert het proces van Finlandisering in Europa. Een vraag die opkomt is hoe Moss tot het schrijven van dit artikel is gekomen. Ik ver moed dat hij zich spreekbuis heeft laten maken van tegen standers van het interkerke lijk vredesberaad in Neder land. Mede door de activitei ten van dit beraad heeft Ne derland de invoering van de neutronenbom afgewezen en een eigen standpunt ingeno men met betrekking tot de modernisering van de NAVO- atoombewapening. Dit suc ces van het interkerkelijk vredesberaad heeft bij ver schillende maatschappelijke groeperingen een reactie op geroepen die zich ook richt tegen de militaire leden van het beraad. Men verwijt hun deloyaliteit ten opzichte van de defensieorganisatie en vindt dat zij de krijgsmacht moeten verlaten. Deze reactie is begrijpelijk maar niet terecht. Immers, wie de ontwikkelingen met name op het gebied van de bewapening nauwlettend volgt heeft voldoende rede nen voor een kritische op stelling. In het regeerakkoord van het kabinet-Van Agt staat onder andere dat wil de mensheid overleven er een eind moet komen aan de be wapeningswedloop. En in de regeringsnota over ontwape ning en veiligheid van juni 1975 zeggen de bewindslie den van buitenlandse zaken onder meer dat een toene mende bewapening bedoeld om de veiligheid te verhogen in feite meer en meer onvei ligheid gaat brengen. Deze ontwikkelingen zijn zo zorg wekkend, dat zelfs kerken, zoals de gereformeerde ker ken in Nederland, hun leden en ook anderen oproepen om stappen te ondernemen „die verder van de heilloze weg van de kernbewapening af voeren". Dergelijke uitspraken liegen er niet om. Zij betekenen ook voor hen die in de zorg voor de veiligheid hun beroep vin den een uitdaging om ont wikkelingen mee te helpen leiden in een meer verant woorde richting. Een probleem daarbij is dat wy op politiek-strategisch gebied te maken hebben met een tweetal directe dreigingen. De eerste houdt verband met de militaire kracht van het Warschau-pact. De tweede vloeit voort uit de aanhou dende wedloop tussen Oost en West, met name op atomair gebied. generaal-majoor M.H. von Meijenfeldt Omdat de eerste dreiging ook in Nederland voldoende aan dacht krijgt wil ik mij in het volgende beperken tot de tweede. Na Wereldoorlog II hebben wij de atoomenergie in toenemende mate gebruikt voor het bereiken van politie ke en militaire doelstellingen. Daarmee hebben wij een pro ces op gang gebracht dat door de mens ten slotte niet meer wordt beheerst. Zelfs het krampachtig vasthouden aan de handhaving van het ato maire afschrikkingseven- wicht tussen Oost en West om oorlog te voorkomen, biedt nauwelijks meer perspectief. De overtuiging groeit dat, wanneer wij op de huidige weg van de bewapening doorgaan, een militair conflict in Europa onvermij delijk is. Dat betekent voor Europa, als wij letten op de vernietigingskracht waarover strijdkrachten vandaag de dag beschikken, chaos en vernietiging. De tijd dringt dan ook om ernst te maken met het regerings beleid gericht op het terug dringen van de rol van atoomwapens in het strate gisch denken en handelen. In de praktijk doet zich echter het probleem voor dat de NAVO nog steeds een strate gie hanteert die alleen doel matig is bij een overmacht op het gebied van de atoombe wapening. Met andere woor den de geldende NAVO-stra- tegie is een van de blokkades om de rol van atoomwapens daadwerkelijk terug te kun nen dringen. Het is mijns inziens een ver antwoordelijkheid van de militair om deze blokkade op te ruimen, bijvoorbeeld door zich in te zetten voor de bevordering van een nieuwe strategie binnen de NAVO; een strategie die uitgaat van o.a. voldoende conventionele middelen en een doelmatige huis-en-haard-verdediging Een dergelijke strategie stelt ons - mits zij gepaard gast met een versterking van de Europese politieke en morele machtsfactoren - zeker in staat om de dreiging van het Warschau-pact adequaat te beantwoorden. Zij biedt te vens de mogelijkheid om door het aanvaarden van een zijdige beperkingen op het gebied van de atoombewape ning, het voor ons voortbe staan zo belangrijke proces van wederzijdse wapenbe heersing en -vermindering op gang te brengen. hervormd nederlarid Dominee Van den Heuvel, de nieuwe voorzitter van de VARA, komt uitgebreid aan het woord in HN. Zijn werkzaamheden in de Wereldraad van Kerken en zijn meningen over kernbewapening en communisme komen uitvoe rig aan de orde. Over het christe lijk onderwijs zegt hij: "Van mij mag het. Al moeten ouders weten dat de christelijke school gevaar lijk kan zijn omdat het de getto- mentaliteit die in het christen dom toch al heerst, versterkt. Kinderen die altijd in christelijke milieus hebben verkeerd zijn slecht voorbereid om later open en eerlijk om te gaan met mensen van andere levensbeschouwing' Overigens staan er in het artikel ook zinnen en uitlatingen die bij de niet in het christelijk jargon ingewijde lezer de neiging doet ontstaan om het interview hal verwege ter zijde te schuiven. Voorbeeld van zo'n uitlating: "Het gaat erom of christenen be reid zijn de gestalte van hun Heer te zoeken en daardoor elkaar misschien ontmoeten". Volgens Dore Smit. al negentien jaar omroepster bij de IKON, ge beuren er tegenwoordig mede door de verworven vrijheden veel "enge dingen In een gesprek over haar jeugd en haar werk komt zq tot de opmerking dat de mensen hier te ver zyn doorge slagen. "We moeten een beetje degelijker worden. In Amerika loopt het aantal echtscheidingen al terug, maar bij ons neemt het nog toe. Als je ziet hoe gemakke lijk men tot echtscheiding be sluit". Dom Helder Camera, de sympa thieke bisschop van Brazilië, verwacht veel van het bezoek dat de paus de komende zomer aan zijn land zal brengen. De bis schop die zich inzet voor de vele armen en verdrukten put zijn hoop uit "het geheel van bood schappen van de paus". Voorts in HN een verhaal over de gezond- voedsel-industrie en een gesprek met wetenschapper Egbert Boe ker die zegt dat fysici militair on derzoek onfatsoenlijk moeten gaan vinden. VRU NEDERLAW) Volgens de Argentijn Hector Vil laion, de schimmige bemiddelaar tussen Iran en Amerika in de gij zelingsaffaire, hebben de Iraanse leiders helemaal niet zo'n hekel aan VS-president Carter. Villa- Ion: "Iran is de laatste dertig jaar door een wrede dictatuur gegaan die werd gesteund door Amerika en het Iraanse volk ziet nog niet het verschil tussen de ene Ame rikaanse president en de andere. De Iraanse leiders echter weten precies wie wie is in de Verenigde Staten en waar ze voor staan" Onder het motto 'Weer staan de li beralen pal voor de censuur' wordt de handelwijze van vier vooraanstaande WD'ers, onder aanvoering van vice-premier Wiegel, belicht inzake de Saoedi- sche film-affaire. Trouwens. VN wijdt deze week vele kolommen aan Wiegel want in een ander ar tikel worden uitgebreide frag menten van een radio-interview, vorige week voor de VPRO, afge drukt. Hoewel de huizenmarkt op het ogenblik stagneert wordt er toch nog altijd niet slecht verdiend in de makelaardij. Gesprekken met makelaars geven aan dat men het niet ziet zitten in de sociale sec- tor. Een makelaar maakt zich kwaad: "Men wil gewoon niet be talen voor wonen. De verhoudin gen zijn zoek. Wel een bankstel, wel een kleurentelevisie, wel een reis naar Mallorca. Maar om een tientje meer huur te krijgen moet je ze tegen de muur zetten". Filmacteur Dirk Bogarde heeft een boek geschreven over zijn erva ringen tijdens de Tweede We reldoorlog al wil hij anderen doen geloven dat zijn verhaal op fictie berust Een andere ster uit de filmwereld. Vanessa Redgrave, laat een woordenstroom op Ab van Ieperen los die niet de kans krijgt dié vragen te stellen die hij wilde stellen. Er wordt in VN weer driftig ge wroet in het verleden en de om geving van prins Bernhard. Voorts een artikel waarin de el lende van Cambodja opnieuw op een rijtje wordt gezet en de ont hulling van CDA-politicus Hans de Boer waarom de politiek zich op het ogenblik zo hardnekkig met de sport bemoeit. De Boer."De sport heeft nu eenmaal een groot bereik en spreekt de mensen aan". In de dikke bijlage boekennieuws. in De Tijd wordt ook veel aandacht aan boeken besteed. Auteur Je roen Brouwers die vorig jaar op zien baarde met zijn geruchtma kende pamflet De Nieuwe Revi sor, kan zich nog steeds verwon deren over de reacties die zyn pamflet hebben opgeroepen. "Wanneer iemand schrijft: Brouwers is geboren in Batavia, hij is een witte neger in een Vo- lcndammer broek en hy moet maar zo gauw mogelijk zien dat hij daar terugkomt, is dat geen racisme? Heeft dat iets te maken met literaire kritiek? Als men niets meer weet dan gaat men maar schelden; schele, dikke, witte neger". De handel in porno is gewoon een vak, leuk en creatief, vindt 'por nograaf Ti.issen, één van de grote seks-uitgevers in Nederland. Hoewel Tijssen harde porno op de markt brengt probeert hij al te jonge kinderen wel uit zijn bla den te houden. Tijssen: "Ze moe ten mondig zijn, maar wat is mondig? Daar komt een hoop vingertoppengevoel bij. Leeftij den kun je niet hanteren, sommi ge kinderen zyn met veertien volwassen en anderen met zeven tien nog niet". Ook ziet hij het niet zo zitten in Nederlandse mo dellen. "Komen ze naardt Studio, voor een maand i«- hypotheek twee uur het broekje omlaag, maar ze schrikken zich lam als z<; in de etalage liggen". De Ierse bisschop Lamont is weer terug in Rhodesie, het land dat morgen onafhankelijk wordt on der de naam Zimbabwe. Driejaar geleden werd hij het land uitge jaagd omdat hy het opnam voor de zwarten. De nieuwe premier Mugabe heeft hem gevraagd te rug te komen. Over Mugabe zegt Lamont;"Hij is geen blankenha ter, al heeft hij reden veel blanken niet te vertrouwen. Mugabe is realistisch en praktisch. Een rus tig, evenwichtig persoon met een filosofische inslag. Hy drinkt niet en rookt niet. Een ascetisch mens, met grote zelfdiscipline In De Tijd voorts ook aandacht voor ouders van verslaafden. Praten over de dood van Tito is ta boe in Joegoslavié. Iedereen in Belgrado kan je vertellen dat in het museum alles in flem dheid is gebracht voor de begrafenis, dat de rouwkamer en het mau soleum al zijn ingericht. Maar niemand mag het weten. Dat be richt Jos Schneider vanuit de Balkan-staat. Hartchirurg Van der Schaar mag zyn hart eens luchten over de gang van zaken in het Bredase centrum D<- Klokkenberg. Bin nen het Leidinggevend Team zyn allerlei irritaties ontstaan. Van der Schaar "Het begon ermee dat de anesthesist te kennen gaf dat hij het niet nodig vond ci..t 01 24 uur per dag een anesthesist in huis was. Dat kan ik niet. zei hy. Dan heb ik om de andere dag dienst en dat hóu ik fysiek niet vol. Nou, dat vind ik vreemd. Die jongen is 30 jaar en ik ben 91 en ik kan het wel terwijl mijn werk nog zwaarder is dan anesthesie Voetballer Arie Haan voelt zich in een vijandige sfeer het sterkst. De nu bij het Belgische Anderlecht spelende Nederlander gelooft dat hy het zo ver heeft geschopt dankzij de leerschool by Rinus Michels, een man met wie hy ove rigens altijd overhoop lag. Haan:"Michels had het niet be grepen op studenten. Volgens Michels is voetbal oorlog en m 000 OOriQg blijven de intellec tuelen op de achtergrond. Die houden zich altijd afzydig van geweld. Ik heb hem va,,k v. r vlóékt maar wat llichrii mQ heeft bijgebracht is uniek. Door hem ben ik me bewust geworden dat alle middelen geoorloofd zyn om de beste te worden. Als je ie mand opzij kan zetten, moet je dat ook doen. Zo gaat het in de maatschappij ook" In de HP van deze week voorts een interview met oud-minister Van der Stoel over de moeilijke be trekkingen tussen Amerika en zyn bondgenoten en een artikel over de schromelijk tekort schie tende woningdistributie. Elseviers Magazine was gisteren nog niet in de Leidse kiosken verkrygbaar. BERT PAAUW

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 11