Nederland neemt het voortouw Begin wil pra ten in bezet gebied EEN LEKKERE SIGARET HOEFT NIET VEEL 'TEER'EN NICOTINE TE BEVATTEN. Indonesië vraagt voortzetting Nederlandse hulp In actie tegen Iran WOENSDAG 16 APRIL 1980 BUITENLAND BEIROET - Het „Front van stand vastigheid", bestaande uit Syrië, de PLO, Algerije, Libië en Zuid- Jemen, heeft dinsdag zijn be raadslagingen in de Libische hoofdstad Tripoli afgerond. Het belangrijkste besluit van de con ferentie was het vraagstuk van een olie-boycot tegen de Ver enigde Staten voor te leggen aan de conferenties van Arabische ministers van economie en Finan ciën, die binnenkort in Jordanië wordt gehouden. De leden van het front zijn de felste afwijzers in de Arabische wereld van de zogenaamde Camp-Da- vid-akkoorden. Hun bijeenkomst in Tripoli was dan ook een poli tieke demonstratie tegen de be sprekingen die de Israëlische premier Begin op dit moment in Washington voert met president Carter over Palestijnse „autono mie", een der vruchten van de Camp-David-akkoorden. Niemand in de Arabische wereld, afgezien van Egypte, gelooft dat deze Israëlisch-Egyptisch-Ame- rikaanse onderhandelingen ooit op iets zullen uitlopen, al was het maar om de eenvoudige reden dat de Palestijnen er zelf niets van willen weten. Een vorm van standvastigheid dus. Maar tot nu toe is het „Front van standvastigheid", dat ruim twee jaar geleden werd gevormd om president Sadats vredesinitiatie ven te torpederen, zelf weinig doeltreffend geweest. Ook in Tri poli weer hebben de lidstaten van het front geprobeerd een ge meenschappelijk politiek actie plan tegen de Camp David-for- mule uit te stippelen. Het kern punt is evenwel dat destand vas- tigen" langzamerhand tot de ont dekking komen dat oppositie te gen Camp David niet voldoende is om hen allen te bewegen tot ondersteuning van een gemeen- Maar volgens de Libische premier Abdel Salam Jalloud heeft de Tripoli-top „zeer positieve resul taten" opgeleverd. Wat deze re sultaten zijn, was gistermiddag nog niet in details bekend. Er zou een verzoening hebben plaatsge vonden tussen PLO-leider Jasser Arafat en het Libische staats hoofd Gaddafi, die elkaar al maandenlang in de haren zitten. Gaddafi is het principieel oneens met het diplomatieke offensief van de PLO in het Westen en met Arafat's tussenoplossing voor het Midden-Oosten-probleem, na melijk een Palestijnse ministaat op de westelijke Jordaanoever en Gazastrook. Gaddafi wil dat „ge heel Palestina" met de wapens bevrijd wordt. Het lijkt er op dat op de Tripoli-top deze wezenlijke politieke tegen stelling binnen het „front van standvastigheid" in de ijskast is gezet, en dat men zich meer heeft willen richten op het formuleren van eventuele economische strafmaatregelen tegen Amerika en wellicht ook Europa om zo doende het Westen te dwingen tot een meer evenwichtige poli tiek in het Midden-Oosten. Dat nu niet tot een boycot van olie en gas tegen de VS en andere lan den die Israel steunen is besloten, wijst erop dat tussen Libië en Al gerije nog geen overeenstem ming is bereikt. Libië is een voor stander van zo'n plan, maar Alge rije had reserves tegen het em bargo, omdat het slechts door twee oliestaten (Algerije en Libië) zou worden toegepast. Op politiek niveau is het in Tripoli niet van een leien dakje gegaan. Allereerst heeft men getracht het Frortt van standvastigheid uit te breiden met andere landen die kritisch staan tegenover de Camp-David-formule. In princi pe zijn dat alle lidstaten van de Arabische Liga (uitgezonderd Egypte, Soedan, Oman en Soma lië), maar eventuele gegadigden voor aansluiting bij het „Front der standvastigen' hebben of ru zie met een der aanwezige staten in Tripoli, of ze weigeren om tac tische redenen zich bij het front aan te sluiten.s Jordanië bijvoorbeeld zal, volgens de Tripoli-top, zich wellicht toch bij de Camp-David-onderhande- lingen aansluiten op het moment dat de Arbeiderspartij in Israël de macht overneemt van het rechtse kabinet-Begin. De Arbeiderspar tij zou een gedeelte van de weste lijke Jordaanoever aan Jordanië willen teruggeven. Nu Jordanië zou afvallen, zou Irak de gelederen van het front van standvastigheid kunnen gaan versterken. Die kans is erg klein. De Tripoli-top heeft zich uiterma te kritisch uitgelaten over Irak, en president Assad van Syrië heeft in Tripoli Bagdad ervan be schuldigd zijn regime ten val te willen brengen. Het Front van standvastigheid heeft zijn solida riteit met Iran uitgesproken, ge zien de bijna openlijke oorlog tussen Bagdad en Teheran, een slag in het gezicht van de Iraakse leider Saddam Hoessein. Hij is de man die de Arabische landen, onder Iraks leiding, wil losmaken uit de greep van de supermo- gendheden. Maar de Tripoli-top heeft juist opgeroepen tot nog hechtere banden met de Rus- Het enige Arabische land dat zich eventueel bij het Front van standvastigheid zou willen aan sluiten, is Noord-Jemen. Dat is dan een aanwinst, want de Tripo li-top wil alle banden verbreken met Oman, Soedan en Somalië omdat deze landen tot nu toe hun diplomatieke relaties met Cairo hebben aangehouden Ten slotte hebben de staatshoofden in Tripoli bijeen, besloten de „Arabische Republiek Sahara" en diens regering (Polisario) te erkennen, en hebben zij hun steun toegezegd aan de president van Tsjaad. In Tsjaad woedt een burgeroorlog en erkenning van Polisario betekent een overwin ning van Libië en verdere isole ring van Marokko. Maar Tsjaad en Polisario zijn randgevallen, het raakt de kern van het Midden- Oosten-probleem niet. Geconcludeerd moet worden dat de vierde zitting van het Front van standvastigheid in Tripoli geen gepaste tegenstrategie voor Camp David heeft kunnen vin den, en dat de tegenstellingen in de Arabische wereld hierdoor zullen toenemen. (Van onze redactie buitenland) DEN HAAG - Op hoog ambtelijk niveau is gisteren de gehele dag overlegd over mogelijke Nederlandse sancties tegen Iran. Over de uitkomst van deze interdepartemen- tele samenspraak kon nog niets worden meegedeeld. Uit 'verklaringen van de woord voerder van het ministerie van buitenlandse zaken kan echter worden opgemaakt, dat het overleg vooral ten doel heeft te onderzoeken welke stappen Ne derland kan ondernemen wan neer er geen gemeenschappelijke Europees optreden tegen Iran van de grond komt. Na premier Van Agts ondubbelzin nige opmerkingen over Neder landse steun voor Carterè boy cotmaatregelen tegen Iran („de VS niet alleen laten doorploete ren' sprak de woordvoerder van buitenlandse zaken gisteren over Nederland dat „het voortouw" neemt bij pogingen Amerika van daadwerkelijke Europese solida riteit te voorzien. Hij gaf als voor beelden het interdepartementale overleg en een Nederlands ver zoek om de kwestie-Iran op de agenda te plaatsen van de bijeen komst van het zgn. Comité Poli tique van de Gemeenschap, 22 en 23 april in Rome. Maandag 21 april komen de minis ters van buitenlandse zaken van de EG-landen in Luxemburg bij een. Daar moet de komende Eu ropese top (27 en 28 april in Luxemburg) worden voorbereid en eventueel tegen Iran te nemen maatregelen staan niet op de agenda. Het moet echter niet uit gesloten worden geacht dat de ministers van buitenlandse za ken (staatssecretaris Van der Mey vertegenwoordigt in Luxemburg minister Van der Klaauw, die met premier Van Agt een rondreis door het Verre Oosten maakt) be sluiten Iran toch te bespre ken. Vooralsnog wordt de kans dat Eu ropa zich gezamenlijk breed maakt voor Carters maatregelen niet erg groot geacht. De Ameri kaanse president heeft de EG- partners afgelopen week tot spoed gemaand (de woordvoer der van BZ: „Hij wist dat de mi nisters van buitenlandse zaken de 21ste bijeenkwamen, en wilde dat het dan besproken zou wor den") en dat is vooral bij de Fran sen niet goed gevallen. Minister Van der Klaauw zei gisteren te gen onze correspondent in Jakar ta, te verwachten dat Frankrijk zich tegen vergaande maatrege len in Europees verband zou op stellen. De Amerikaanse president Carter en zijn echtgenote heten het echtpaar Begin welkom v relevant aantal derde lan- zijn Israëlische gasten aanbood. r het diner dat Carter Engeland Engeland heeft zich, met Neder land, het meest uitgesproken achter Carter opgesteld. Mocht Europese eensgezindheid uit blijven, dan zal Nederland waar schijnlijk proberen samen met landen die daar wel voor voelen maatregelen tegen Iran te nemen. Tijdens het interdepartementaal overleg van vandaag speelde dan ook een rol of de sanctiewet in dit geval kan worden toegepast. Daarin wordt een voorkeur uit gesproken voor door Nederland gezamenlijk met andere landen te nemen boycotmaatregelen„het liefst in EG-verband, anders met den". Met Nederland en Groot-Brittannië neigt ook West-Duitsland naar een grotere mate van solidariteit met de VS. Minister van econo mische zaken Graf Lambsdorff pleitte gisteren onomwonden voor economische sancties tegen Iran, ook in het geval dat de.EG- ministers het in Luxemburg niet eens kunnen worden over een gemeenschappelijke actie of pas later daarover willen beslis- Hoe de beslissing van de EG ook uitvalt, de Westduitse regering ziet zich door de VS in de dwang positie geplaatst op zijn laatst na de Luxemburgse ministerscon ferentie een besluit te nemen over economische sancties tegen Iran. Ondanks de onzekerheid over de opstelling van de Fransen gaat de bondsregering ervan uit dat de EG-landen een breuk met de Verenigde Staten willen ver mijden en dat in Luxemburg reeds een basis voor een gemeen schappelijke Europese actie kan worden gevonden. Nederlandse waarschuwing aan Veilig heidsraad NEW YORK (AFP) - Als de aan vallen op de vredesmacht van de Verenigde Naties in Zuid-Liba- non (Unifil) doorgaan, komt haar aanwezigheid in dat gebied in het geding. Deze waarschuwing hebben de vier Europese landen die troepen leveren aan Unifil, Ierland, Noorwegen, Italië en Nederland, gisteren aan de Vei ligheidsraad van de Verenigde Naties laten horen. De Nederlandse gevolmachtigd minister bij de Verenigde Naties, Van Buuren, zei dat Nederland deelneemt aan Unifil uit zorg voor de internationale orde; Hij sprak daarbij zijn "afgrijzen" uit over "terroristische acties tegen onschuldige burgers, als die in Misgav Am". De Ier Aidan Mulloy zei dat zijn land zeer ongerust is te zien dat het leven van VN-soldaten gevaar loopt. Hij betreurde het dat VN- soldaten werden lastig gevallen door de strijdmacht van majoor Haddad die wordt gesteund door Israël. Ole Algard uit Noorwegen veroor deelde de beschietingen op het hoofdkwartier van Unifil en de aanwezigheid van het Israëlische leger in Zuid-Libanon. De Ita liaan Umbeito la Rocca voegde daaraan toe dat Israël moet op houden met het rechtstreeks tus senbeide komen in Zuid-Liba- WASHINGTON - Israels eerste minister Menachem Begin wil dat de komende marathon-on derhandelingen over Palestijns zelfbestuur in bezette gebieden in Israël en Egypte plaatsvinden en niet in de Verenigde Staten. Volgens joodse zegslieden zou Carter daar niet op tegen zijn en Egyptes president Sadat om diens opinie willen vragen. In dien de VS akkoord gaan met Begins plaats van handeling sluit dit een volgende topconferentie in de VS vrijwel uit. Menachem Begin (vol bewonde ring over de uitbundige pracht van Washingtons bloesems) is gisteren begonnen met een drie daagse gespreksronde over de stagnerende onderhandelingen die de Palestijnen in de Gazastrip en op de westelijke Jordaanoever een vorm van aanvaardbaar zelf bestuur moeten geven. Carter en Begin hebben de omvangrijke tekstboeken bij de hand waarin de akkoorden van Camp David zijn vastgelegd en die Carter on langs tijdens een staatsdiner voor president Sadat aanleiding gaven Israël zijdelings van een ernstig vergrijp als woordbreuk te be schuldigen. Begins voorkeur voor onderhan delingen in het Midden-Oosten kunnen volgens diplomatieke waarnemers in de Amrikaanse hoofdstad worden gezien als een terechtwijzing voor Carter en een verwerpen van al te nadrukkelijk Amerikaans beschermheer schap. Voor Carter zou in deze verkiezingsdagen en tegen de achtergrond van zijn tot nieuwe dieptepunten gezakte populari teit vanwege het uitblijven van een oplossing voor het gijze lingsdrama in Iran, een wederom op eigen grond oproepen van de „geest van Camp David" belan- rijke politieke betekenis heb ben. Begins in een andere suggestie verpakte weigering illustreert helder de spanningen in de be trekkingen tussen de regering- Begin en de Amerikaanse rege ring. De Verenigde Staten heb ben, nauwkeurig nagepraat door Sadat, Israëls beleid ten aanzien van nederzettingen op de weste lijke Jordaanoever veroordeeld als een obstakel voor de vrede en het welslagen van de onderhan delingen over Palestijnse onaf hankelijkheid. Begins besprekingen in Washing ton worden nauwlettend gevolgd door de omvangrijke groep jood se kiezers in de VS. Carter laveert - niet zonder behendigheid en dreigend met de gevaren die de Sowjet-Unie via Afghanistan en mogelijke inmenging in Iran voor de wereldvrede oproept - tussen het Israëlische standpunt en de wens de nieuwe verhoudingen met Egypte niet te verstoren. JAKARTA - Indonesië heeft Ne derland gevraagd financiële hulp te blijven geven ondanks de redelijke groei van zijn economie. Minister-president Van Agt ver klaarde dat gisteren na afloop van zijn gesprek onder vier ogen met president Soéharto. De Indonesische president heeft een beroep gedaan op Nederland, vanwege de historische betrek kingen en ook omdat ons land de voorzitter is van de IGGI (de In- ter-Gouvernementele Groep voor hulp aan Indonesië). Hij vroeg Nederland er bij de IGGI, die vol gende maand in Amsterdam bij eenkomt, voor te pleiten dat de hulpverlening aan en de samen werking met Indonesië op dezelf de voet zal worden voortgezet, al dus Van Agt. Het bedrag voor de ontwikkelings hulp dat Indonesië van de IGGI nodig heeft, is volgens de minis ter-president 2,1 miljard dollar. Nederland zal de Indonesische wens ondersteunen in de IGGI, aldus Van Agt, die eraan toe voegde dat ook Soeharto van me ning is dat er in Indonesië zelf nog veel „te verhapstukken" valt om de hulp meer ten goede van de armsten in de samenleving te la ten komen. Met Soeharto heeft Van Agt voorts van gedachten gewisseld over de politieke situatie in Zuidoost- Azië, met name het probleem- Cambodja, dat ook ter sprake is gekomen in Van Agts besprekin gen met Thaise leiders. Thailand heeft er bij Nederland op aange drongen te bevorderen dat er een conferentie over vluchtelingen van de grond komt. Ook president Soeharto heeft daartoe opgeroe pen. Het vluchtelingenprobleem, zegt Van Agt, is vooral voor Thailand niet meer te dragen. Er zijn daar ongeveer een miljoen Cambodjaanse vluchtelin gen. Indonesië heeft van Nederland fi nanciële bijstand gevraagd voor de opvang van de vluchtelingen ADVERTENTIE uit Vietnam en Cambodja op het eiland Galang, waar op het ogenblik nog 18.000 vluchtelingen zitten. Wat betreft de Vietnamese bezetting van Cambodja heeft president Soeharto gezegd dat die buiten landse troepen uit dat land die nen te vertrekken en de Cambod- janen zelf moeten uitmaken wat zij willen. Ten aanzien van Af ghanistan sprak, volgens Van Agt, het Indonesische staatshoofd in dezelfde ronde termen als waarmee Nederland dat deed. Met andere woorden: daar zitten enige lieden die er niet thuisho ren, en die moeten naar huis, al dus Van Agt. Met vice-president Adam Malik is gesproken over de kwestie van de politieke gevangenen en van hen die inmiddels zijn vrijgelaten. Er zijn, volgens de premier, nog maar weinig politieke gevange nen; een kleine groep in de zgn. A-categorie. De belangsteling in Nederland is, volgens de premier, verschoven naar de vraag hoe het gaat met de ex-gevangenen. Van Agt zei dat Malik had uiteen gezet dat na tien tot vijftien jaar gevangenschap de sociale aan vaarding van de ex-gevangenen in hun geboortestreken moeizaam verloopt. ,Niet iedereen hangt daar de vlag uit. Kortom, wij hebben de overtuiging dat de vi ce-president - en waarom zal het bij anderen anders zijn - het probleem ziet en bereid is er al het mogelijke aan te doen. Hij heeft ons dus een beschrijving van het probleem gegeven, die er wat ge nuanceerder uitziet dan dat het louter en alleen zou liggen aan onwilligheid van autoriteiten in Jakarta", aldus Van Agt. Over de manier waarop de politie ke gevangenen in het gesprek met Malik aan de orde kwamen,ver telde Van Agt: „Wij keken elkaar recht en diep in de ogen en zeiden toen\willen wij met elkaar in ge sprek komen - daarvoor zijn we ook hier - dan zouden we daar voor eigenlijk problemen moeten hebben. Hebben wij eigenlijk problemen? Ja, zei de heer Malik toen. Ik weet wel dat er enkele on derwerpen zijn waarover we met jullie wil'en spreken. En toen noemde hij zelf het onderwerp van de politieke ex-gevangenen. Wij hebben er toen op ingehaakt en gezegd dat in Nederland daarover bezorgdheid bestaat bij delen van onze bevolking". ,J5n", argumenteerde Van Agt, omdat het met de vice-president, toch op een na dë hoogste man in dit land, besproken is, heb ik de kwestie van de politieke gevan genen op niueau aange kaart". ROXY DUAL. DE LOGISCHE KEUS. r: Aanslagen in Parijs PARIJS (DPA) - De terreurgroep 'Directe actie' heeft gisteren aan slagen gepleegd op een gebouw van het Franse ministerie van verkeer en de computer van de Franse verkeerscentrale in Pa rijs, die buiten werking werd ge steld. In maart hebben de autoriteiten verklaard terreurgroepen zoals 'Directe actie' voorlopig te heb ben uitgeschakeld. Een anonie me boodschapper eiste via het Franse persbureau de vrijlating van allen die in maart bij de actie van de autoriteiten gevangen wa ren genomen. 'Directe actie' heeft het vaak op mi nisteries gemunt. In de afgelopen elf maanden werden aanslagen gepleegd op de ministeries van arbeid en ontwikkelingshulp, politiegebouwen en het bureau van de overkoepelende Franse werkgeversorganisatie in Parijs.

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 9