„Druk regering op NOS niet ontoelaatbaar Gymnasia en athenea blijven bestaan STAKING TEGEN AFWIJZING VAN GRATIE VEROORDELING VAN OPPERWACHTMEESTER t*oeZfa&ÊÊ*n8 «s&asss-srs*14;,: aBKBSrsr»*» Omstreden film wordt uitgezonden Beschuldigingen aan adres Van der Klaauw Lezers schrijven Kamer: duidelijkheid over bezuinigingen r(D WOENSDAG 16 APRIL 1980 BINNENLAND PAGINA 7 DEN HAAG (GPD) - Gymnasium, lyceum en atheneum blijven be staan als zelfstandige vormen van voorbereidend wetenschappelijk onderwijs. De deling in A- en B- richtingen (of alpha en bèta) zal echter verdwijnen. Staatssecretaris De Jong (Middel baar Onderwijs) deelde gisteren in de Eerste Kamer mee dat hij zijn standpunt over het voorbe reidend wetenschappelijk on derwijs (vwo) in deze zin heeft gewijzigd. De Jong had onlangs voorgesteld de drie verschillende onderwijssoorten om te zetten in één vorm van voorbereidend we tenschappelijk onderwijs. Op ba sis van de adviezen en commen taren die hij heeft ontvangen, heeft hij nu besloten van dat af te zien. De staatssecretaris staat sympa thiek tegenover het idee om in alle brugklassen twee uren alge mene technische vaardigheden op te nemen. Hij vindt dat daar mee recht kan worden gedaan aan het streven om de kwaliteiten van „hoofd, hart en handen'" evenwichtig te ontplooien. Bij het algemeen vormend onderwijs (mavo, havo, vwo) vereist zo'n maatregel echter een wijziging van de lessentabel, aldus De Jong. De bewindsman bestreed de opvat ting van kamerlid Oudenhoven (CDA) dat in het lager beroeps onderwijs teveel aandacht wordt geschonken aan de algemeen vormende vakken in plaats van aan de vakken die gericht zijn op de beroepsopleiding. „Naar al gemeen inzicht zijn de zes jaren algemene vorming van de lagere school te weinig. Al in het mid den van de jaren '30 leverden de toenmalige ambachtsscholen geen „eindprodukten" meer af aan het bedrijfsleven", aldus De Jong. De staatsscretaris deelde verder mee dat een toenemend aantal leerlingen na de mavo overstapt naar het lager beroepsonderwijs. Bij die overstap worden vrijstel lingen gegeven voor alle vakken die met een voldoende op de ma vo zijn afgesloten. Na het lbo willen deze leerlingen doorstro men naar het middelbaar be roepsonderwijs. Staatssecretaris De Jong zei giste ren ook dat het vak Frans geen gevaar loopt uit het voortgezet onderwijs te verdwijnen. „De geluiden dat Nederland bin nenkort geen Frans meer zal spreken zijn ongefundeerd", al dus De Jong. „Afgezien van het feit dat ook in het verleden niet alle. maar slechts sommige Ne derlanders het Frans machtig waren, zal ook in de toekomst het Frans op scholen voor voortgezet onderwijs worden gedo ceerd". De staatssecretaris verwacht nog enkele adviezen over de positie van de moderne talen in het mid delbaar onderwijs. Een vrij unieke situatie deed zich gisteren in de Tweede Kamer voor toen PvdA-leider Den Uyl plaats nam op de voorzitterszetel. Het was voor het eerst in twintig jaar dat een oud-premier op de stoel van de kamenoorzxtter zat. Kamervoor zitter Dolman moest als voorzitter van de commissie voor de werkwij ze van de Kamer vanachter de rege ringstafel k amervragen beant woorden. Aangezien geen enkele vi- ce-voorzitter in de Kamer aanwezig was moest degene met het grootste aantal jaren als kamerlid de ver gadering leiden. Dat was in dit ge val Den Uyl die met zichtbaar ple zier zijn onverwachte taak vervul de. ARNHEM - De stakende gedetineerden in Arnhem namen gisteren plaats op het dak BewaringIn de zon was het best uit te houden. ALKMAAR (GPD) - Ook vandaag zullen gedetineerden actie voe ren uit protest tegen de afwijzing door de regering van gratie bij de troonswisseling. In de strafin richting De Corridor in Zeeland wordt gestaakt en waarschijnlijk zal dat ook opnieuw het geval zijn in andere strafinrichtingen. Meer dan duizend gedetineerden hebben gisteren in gevangenis sen in ons land gestaakt. Alle ge detineerden in de gevangenissen in Leeuwarden, Doetinchem, Den Bosch, De Sprang in Den Haag, Vught, De Weg in Amster dam, Arnhem, Assen, Utrecht en Hoorn namen aan de actie deel. Ook in de huizen van bewaring in Haarlem en in Leeuwarden werd niet gewerkt. De staking begon gistermorgen in de gevangenissen in Alkmaar, Leeuwarden, Den Bosch en Nor- gerhaven en sloeg naa plaatsen over nadat et programma er melding van had gemaakt. De coördinatie naar buiten toe is in handen van het Nationaal Komitee „Beatrix, laat ons niet zitten". Dit Nationaal Komitee zal prinses Beatrix dinsdag 22 april tijdens een demonstratie bij kasteel Drakensteyn een petitie aanbie den met het dringend verzoek om ter gelegenheid van de troons wisseling op 30 april gratie aan gedetineerden te verlenen. Dit Nationaal Komitee bestaat uit gedetineerden en hun familiele den en wordt onder meer ge steund door de PSP, VPRO-radio en de Coornhert Liga. MAASTRICHT (ANP) - De recht bank in Maastricht heeft gisteren de 45-jarige opperwachtmeester der rijkspolitie N.G. uit Urmond veroordeeld tot drie weken voorwaardelijke gevangenisstraf en een geldboete van 1.500 gul den. De opperwachtmeester stond terecht wegens mishande ling van een man die op verden king van rijden ond.er invloed was aangehouden en voor ver hoor was overgebracht naar het groepsbureau van de rijkspolitie in Stein. Tijdens het verhoor, dat de opper wachtmeester leidde als hulpof ficier van justitie en waarbij twee politieagenten aanwezig waren, zei de man dat niet hij, maar een vriend van hem met de auto ge reden had. De opperwachtmees ter zou toen hebben gezegd: "Als je nog eens zegt dat je niet gere den hebt, geef ik je een klap". La ter voegde hij de daad bij het woord en sloeg de man met ge balde vuist in het gezicht. Tijdens de behandeling van de zaak veertien dagen geleden ontkende de opperwachtmeester de man bedreigd te hebben. De twee agenten die bij het verhoor aan wezig waren geweest, getuigden echter dat de man door de op perwachtmeester bedreigd was. ADVERTENTIE Wegens annulering order hotelaccommodatie oor minder dan de halve prijs (Hel lapijl is niet versneden.) ^roer/beigegem vanf">io strekkende meter "U per f 55,- f 85,- f 125 - n 160,— "esso zuiver scheerwol lam,r -> meter nu Per strekkende -JZggff"g*n«nstal^.f 198'~ donderdag 17 april van 16 tot ziuur Jann' UOORNW rhy^enweg, Rijswijk Tbr geeist voor poging tot doodslag UTRECHT (ANP) - De Utrechtse officier van justitie mr. T. van Dijk heeft gisteren onvoorwaardelijke terbe schikkingstelling van de re gering geëist tegen de 38-jari- ge L. da L., die ervan wordt verdacht in zijn woonplaats Culemborg op 15 januari een ambtenaar van de gemeente lijke sociale dienst met mes steken om het leven te heb ben willen brengen. Da L., af komstig uit Indonesië, zou dat naar zijn mening hebben gedaan omdat hij er door "hogere machten" toe werd aangezet. De ambtenaar dienst liep z€ in hals, nek wondingen vensgevaarlijk. an de sociale messteken op 1 rug. De ver aren niet le- omdat het vijftien centimeter lange dat Da L. gebruikte op de bot ten van de ambtenaar afgleed en uiteindelijk brak. De amb tenaar wist meer steken bo vendien te voorkomen door in een tuin te gaan liggen en zich dood te houden. De steekpartij deed zich voor toen de ambtenaar de hand schoenen van mevrouw Da L., die na een gesprek met de sociale dienst op het kantoor van de ambtenaar had laten liggen, thuis kwam brengen. Da L. deed open en joeg de ambtenaar weg. Toen dat naar zijn mening niet snel ge noeg gebeurde, haalde hij het mes en ging de ambtenaar stekend en stompend achter na. Toen de ambtenaar ten slotte doodstil bleef liggen, ging Da L. naar huis en wachtte de komst van de poli tie af. Smit-Kroes verdedigt optreden in Saoedi-Arabië andere radio- HILVERSUM (GPD) - De uitzending door de NOS van de omstreden gedramatiseerde docu mentaire „De dood van een prinses" gaat van avond zo goed als zeker door. De raad van beheer van de NOS heeft gisteren besloten dat er, on danks alle ontstane beroering rond het vermeende anti-islami tische karakter van de film, geen aanleiding is terug te komen op het al eerder genomen besluit tot uitzendingDe film zal worden gevolgd door een programma met reacties vanuit diverse groepe ringen. Hiervoor is in de studio onder anderen uitgenodigd de Saoediarabische ambassadeur of een plaatsvervanger. Naast de Saoediarabische ambas sadeur zijn voor het discussie programma dat volgt op de uit zending van de documentaire uitgenodigd: de al 19 jaar in Ne derland wonende Marokkaan A. Tamir; de islamkenner dr. R. Pe ters, wetenschappelijk hoofd medewerker van het Instituut voor het Verre en Nabije Oosten van de Gemeentelijke Universi teit van Amsterdam; ir. J. W. ter Hart, voorzitter metaalwerkge vers; Laurens ten Cate, commen tator Leeuwarder Courant. Het besluit van de raad van beheer is met algemene stemmen geno men. Vandaag vergadert welis waar het voltallige bestuur van de NOS - waarin zestien vertegen woordigers van de omroepen en zestien kroonleden zitten - nog over de film, maar de verwach ting van de raad van beheer is dat de uitkomst van die bijeenkomst een ondersteuning van het ge- besluit zal betekenen. „De raad is van mening dat hier sprake is van een journalistiek in teger produkt, dat geenszins de bedoeling heeft afbreuk te doen aan het aanzien van de islam. De raad is tevens van oordeel dat in het programma bepaalde aspec ten van de Arabische wereld op een informatieve en evenwichti ge wijze aan de orde worden ge steld",aldus NOS-voorzitter Erik Jurgens gistermiddag na afloop van de beraadslagingen. De Saoedische ambassadeur in Nederland, sjeik Al-Shawaf, be treurt het dat de film toch zogoed als zeker wordt uitgezonden. Hij hield de mogelijkheid open dat uitzending van de film gevolgen zou hebben voor de Nederlandse handelsrelaties met Saoedi-Ara bië. Volgens de ambassadeur heeft Nederland voor vele mil jarden guldens geïnvesteerd in zijn land. „Ik weet niet wat mijn DEN HAAG (GPD) - PvdA-voorzit ter Van den Berg heeft gister avond op een PvdA-bijeenkomst in Damwoude minister Van der Klaauw (buitenlandse zaken) van selectieve verontwaardiging be schuldigd. De partijvoorzitter baseerde zijn beschuldiging op het antwoord van de minister op schriftelijke vragen vanuit de Tweede Kamer over de ontwikkelingen in het Middenamerikaansc El Salvador. De minister zegt daarin geen termen aanwezig te achten om bij de Verenigde Staten te proteste ren tegen de handelwijze van de VS jegens El Salvador. Van den Berg vindt dat in El Salva dor sprake is van een dictatuur die het volk onderdrukt. Deze onderdrukkende macht onder vindt thans actieve militaire steun van de Verenigde Staten en Argentinië. Tegelijk overwegen de VS openlijk militair ingrijpen. De Pvd A-voorzitter maakte mel ding van een protest-telegram dat heden door het partijbestuur van de PvdA is verzonden aan de Amerikaanse ambassade over het optreden van de VS jegens El Salvador. regering met deze investeringen zal gaan doen". De Saoedische ambassadeur hoopt dat het niet tot een breuk met Nederland zal komen. Druk De NOS heeft zich, aldus voorzitter Jurgens, niet laten beïnvloeden door de druk die zowel vanuit het kabinet-Van Agt als vanuit het Nederlands bedrijfsleven is uit geoefend om de uitzending van de gedramatiseerde documentai re te laten vervallen. Jurgens bleek zich overigens niet belaagd te hebben gevoeld door de diver se uitlatingen van leden van de regering over de wenselijkheid van de vertoning van de docu mentaire. „Pas als er een ongeoorloofde pres sie wordt uitgeoefend, begin ik boos te worden. Maar dat is niet het geval geweest. Wel is gepro beerd om de programmering van de NOS te beïnvloeden, maar dat gebeurde in het kader van de ver antwoordelijkheid van de rege ring. Dat respecteer ik". De ondernemingsraad van de NOS heeft gisteren laten weten achter het besluit van de Raad van Be heer te staan om de film toch uit te zenden. „Als hiertoe niet was besloten, zouden de belangen van NOS-medewerkers zijn ge schaad, aangezien zij in dat geval in hun journalistieke integriteit en qnafhankelijk heid zouden kunnen worden aangetastal dus de Ondernemingsraad. Politieke reacties De VVD-fractie in de Tweede Ka mer heeft zich gedistantieerd van eerdere uitlatingen van de WD'ers Blaauw en De Korte dat de film beter niet kan worden uitgezonden. ..De omroepwet geeft aan de NOS een eigen ver antwoordelijkheid en alleen de NOS zelf moet een beslissing (kunnen) nemen aldus de VVD. Overigens vindt de WD dat te genstanders van de film van de NOS de gelegenheid moeten krijgen hun reacties op de film te geven. Het PvdA-Tweede-Kamerlid Roet hof heeft gisteren in het parle ment geëist dat de regering nog voor de uitzending van de docu mentaire televisiefilm schrifte lijk antwoord geeft op zijn eerder gestelde vragen over de affaire. Daarin vroeg hij de regering de verzekering te geven dat de NOS geheel wordt vrijgelaten over het al dan niet uitzenden van de film. De fractie van D'66 in de Tweede Kamer zegt met groeiende onge rustheid de ontwikkeling van de politieke discussie rond de uit zending van de film te hebben gevolgd. Met name met de druk die vanuit het kabinet op de NOS werd en wordt uitgeoefend om de uitzending niet te laten doorgaan, kan D'66 zich niet verenigen. Enige tientallen moslims, verte genwoordigers van de Neder landse, Surinaamse, Turkse en Marokkaanse islamitische in stellingen in ons land hebben gis termiddag in Hilversum gede monstreerd tegen de voorgeno men uitzending van de film De dood van een prinses. In een aan NOS-voorzitter Jurgens aange boden petitie pleitten ze voor het alsnog afgelasten van de uitzen ding van de televisiedocumentai- PRINSES m In uw blad stond gisteren een brief van S. Heemskerk afgedrukt, die handelde over de NOS-uitzen- ding van de film "De dood van een prinses". Heemskerk etaleert in die brief een bekrompen na tionalisme, waarvan mij de rilli- gen over de rug lopen. Zijn stel ling luidt, dat de Nederlandse economische belangen in Saoedi- Arabië niet in gevaar mogen ko men door uitzending van de be treffende film. Met andere woor den: de vrije meningsuiting moet worden opgeofferd aan particu liere economische belangen. Zo lust ik er nog wel een paar. De universiteiten moeten worden gesloten, omdat wetenschappe lijk onderzoek weieens par^cu- liere economische belangen zou kunnen schaden. Boeken die economische of sociale machts verhoudingen ter discussie stel len moeten verboden worden. En tenslotte: de brieven van Heems kerk moeten niet meer worden opgenomen omdat ze, door hun debiel makende uitwerking op het opiniedeel, deze krant op den duur onverkoopbaar zullen ma ken. A. Brouwer Jan van Houtkade 7 Leiden SCHIPHOL (GPD) - Wij zullen po gingen ondernemen de NOS te overtuigen van de mogelijke poli tieke gevolgen en de menselijke aspecten die verbonden zyn aan uitzending van de film „De dood van een prinses". Dit, zo ver klaarde gisteren staatssecretaris Smit-Kroes van verkeer by haar terugkeer uit Riaad, was haar toezegging geweest tegenover de Saoediarabische minister van communicatie, dr. Alawi Kayal, nadat deze bewindsman in op dracht van zijn kabinet zijn Ne derlandse gast had gewezen op de „ernstige consequenties" die uitzending van de tv-film zou kunnen hebben. Mevrouw Smit-Kroes vond dat zij hiermee niet had gesproken in strijd met haar opvattingen om trent de vrijheid van meningsui ting, hoewel het dreigement van „ernstige consequenties" met' geen woord nader was toegelicht Het woord olie is in dit verband niet gevallen, erkende zij. Dat de NOS nochtans zou moeten be sluiten de film niet uit te zenden, had dan ook een andere achter grond. „Precies zoals in een goed huwelijk, moetje wel eens afzien van je rechten om de ander niet te kwetsen". Maar op een vraag waarin de innige relatie tussen Nederland en Sa- oedi-Arabiè dan wel bestond, an ders dan wegens de olie en „de grote kansen voor de Nederland se werkgelegenheid in Saoedi- Arabië" die zij memoreerde, bleef de staatssecretaris het antwoord schuldig. Tegelijk vond zij het „een vergelijking van appels met peren" wanneer de vrijheid van meningsuiting zou moeten wor den afgewogen (zoals een func tionaris van Philips maandag voor de tv had gedaan) tegen de commerciële belangen. „Die twee zaken laten zich niet tegen elkaar afwegen". Intussen had de staatssecretaris zich gelukkig geprezen dat zij juist toen dit conflict zich toespit ste, onderweg was naar Saoedi- Arabië. „Ik kon mij voorbereiden op een minder hartelijke ont vangst. Maar toen ik toch ont vangen werd, had ik de kans uit voerig uiteen te zetten hoe hier in Nederland de verhoudingen tus sen de overheid en de media lig gen". Overigens onthield zy zich van commentaar op het besluit van de NOS, de film uit te zen den. DEN HAAG (GPD) - De Tweede Kamer wil van de regering zo spoedig mogelijk weten welke aanvullende bezuinigingen per departement zullen worden doorgevoerd. Aan de hand van deze gegevens wil de Kamer met het kabinet volgende maand de batteren. Het is echter niet nodig dat de Kamer de gegevens nog voor 1 mei ontvangt, zoals de op positie gisteren wilde. Het PvdA-kamerlid Kombrink vroeg om deze nadere gegevens op zo kort mogelijke termijn, maar zeker voor 1 mei. Hij wees hierbij op een uitlating van pre mier Van Agt dat de regering voor 1 april een besluit over de bezuinigingen zou hebben ge nomen. Momenteel geldt nog steeds de begin januari doorge voerde verplichtingenstop. Vol gens de PvdA'er betekent dit dat onder meer het arbeidsplaatsen plan van de regering in het ge drang dreigt te komen. Ook is Kombrink bang dat by een langer uitstel de gegevens over de extra bezuinigingen per depar tement en de komende voor jaarsnota door elkaar gaan lopen, zodat verwarring over de werke lijke bezuinigingen zou kunnen ontstaan. Zijn voorstel kreeg de steun van D'66. De beide rege ringspartijen CDA en WD voel den er weinig voor de regering tot al te veel haast te m.men en na men genoegen met de omschrij ving „ten spoedigste" De aanvullende bezuinigingen moeten in totaal f 3 miljard ople veren. Samen met de loonmaat regel (eveneens drie miljard) en invulling van bezuinigingen van Bestek '81 moet daarmee nog dit jaar f7 miljard minder worden uitgegeven. De maatregel bleek nodig nadat eind vorig jaar de olieprijzen fors omhoog gingen. Ook is inmiddels gebleken dat de belastingopbrengsten dit jaar met enkele miljarden zullen te genvallen. ADVERTENTIE irbi| Desgewenst bestrc «.omdat 't zo lekker

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 7