„Grote onrast bij ouders pupillen Voorgeest" Leidse ambtenaren tegen speciale inspraak-helper Nu zwakzinnigeninrichting verdwijnt Garage bedrijf Blonk niet benadeeld Schutters veld nü bebouwen Baalbergen krijgt tijd voor hobby's 'Te duur plan Herengracht WOENSDAG 16 APRIL 1980 Paddestoelen De afdeling Leiden en omstre ken van de Koninklijke Maat schappij Tuinbouw en Plant kunde houdt vanavond een bijeenkomst in het Rijksher barium aan de Schelpenkade. Na de verkiezing van een nieuw bestuurslid spreekt prof. dr. P. Zonderwijk uit Bennekom over het onder werp "Paddestoelen, hun vormen en kleuren". De lezing wordt verluchtigd met tal van dia's. De bijeenkomst begint Homeopathie De Vereniging tot bevordering van de Hemeopathie in Ne derland organiseert vandaag een lezingavond in de Stads gehoorzaal. Drs. A. Ronhaar zal een voordracht houden waarbij de nadruk wordt ge legd op het voorkomen van ziekten en in het bijzonder van degeneratieve ziekten door goede voeding. De bij eenkomst begint om acht uur en kaarten zijn aan de zaal verkrijgbaar. Ontwikkelingsbeleid Oud-minister van ontwikke lingssamenwerking drs. J. P. Pronk komt vanavond naar Leiden. In het Academiege bouw aan het Rapenburg 73 houdt hij een lezing over de politieke aspecten die aan het geven van ontwikkelingshulp vastzitten. Daarbij wordt het beleid van de verschillende ministers, die deze porte feuille hebben gehad, doorge licht. De lezing wordt georganiseerd in het kader van een lezingen cyclus over ontwikkelingssa menwerking van de Leidse Studentenvereniging voor In ternationale Betrekkingen en begint om acht uur. Volksdansen Het Breehuys begint binnenkort met een cursus volksdansen in 6 a 7 lessen. De cursus is be stemd voor jongens en meisjes in de leeftijd van 14 tot 18 jaar die weinig of niets aan volks dansen hebben gedaan. De cursus wordt gegeven op dinsdagavond van 19 tot 2030 uur. Inschrijven voor de cursus kan tot 26 april in het Breehuys aan de Breestraat 19, tel. 071-130983. De volks- danscursus begint op dinsdag 29 april. Postduiven De Leidse postduivenvereni ging LPC hield een attrac- tievlucht vanuit Essen. De uit slag was: 1J. Staffeleu, 2. J. Koster3. P. de Haas, 4. P. Groenendijk, 5. P. Koenen, 6. P. Landesbergen, 7. J. Rozier, 8. J. vd. Meijden. 9. C. de Groot. 10. L. dc Hollander. Gevonden voorwer pen Bij de Leidse politie zijn de af gelopen maand de volgende gevonden voorwerpen ge meld: wasrek met wasgoed, herenbril, scheerapparaat, penetui, stoelpoot, t-shirt, an tenne, sportschoenenswea ter, zwemdiploma's, heren jack, Ip's, adressenboek, 65- plus-kaart, gouden ketting, horloge, gouden armband, trouwring, zilveren ketting met hanger, herenhorloge, gouden broche, quartshorlo- ge, dameshorloge, tas met kle ding, koffer, fietstas, tas met schaatsen, geldbedrag, por temonnees, sleutels. Inlichting over gevonden voor werpen tussen 8 en 20 uur in het politiebureau aan de Zonneveldstraat 10, of tel. 071-149961. Bazaar De bazaar die de speeltuin Rondom de Maredijk heeft georganiseerd in het afgelo pen weekeinde heeft een be drag van ongeveer 2300 gul den opgebracht. Het geld zal worden besteed a speelmateriaal in de tuin. De Klinker In het kader van het tienjarig bestaan van "De Klinker", het buurthbuis aan de Berlage- straat 2, wordt vandaag een grote klaverjasavond geor ganiseerd met speciale prij zen. Na afloop kan er nog een dansje worden-gemaakt. LEIDEN - "Het gaat ongelooflijk slecht met de pupillen in Voorgeest. Er heerst grote onrust onder de ouders en we zien met verdriet de ontwikkelingen aan". In emotionele bewoordingen heeft L. J. Dekker, voorzitter van de ou dercommissie van het psychiatrisch ziekenhuis Ende geest gisteravond uitgehaald naar de directie van Ende geest. Hij deed dit tijdens een vergadering van de gemeentelijke begelei dingscommissie, waarvan hij te vens lid is. "We kijken tegen de puinhopen van een falend beleid van de afbouw van Voorgeest aan". Dekker verzocht de com missie de directeur van Ende geest "van zijn niet medische lei ding te ontheffen wat de afbouw van Voorgeest aangaat". Van enig overleg over de eventuele overname van personeel bij een andere inrichting is nauwelijks sprake, volgens Dekker. "Vele vragen zijn onbeantwoord. Bijvoorbeeld hoe Endegeest een deel van het Voorgeestpersoneel gaat overnemen, zoals dat aan een deel van het personeel is toe gezegd". Dekker vroeg zich ook af welke bestemming er moet worden gegeven aan de beide Voorgeest-paviljoens na de overplaatsing van de pupillen. Volgens Dekker krijgen de pupil len ook niet de extra begeleiding die ze nodig hebben. Het Centraal Orgaan Ziekenhuis voorzieningen wil voor de af bouw van Voorgeest een be windvoerder aanstellen, maar deze wordt door Dekker niet geaccepteerd omdat die "vanach ter zijn bureau in Utrecht beslis singen neemt". „Er moet een projectleider vanuit Endegeest worden aangewezen", is Dekker van mening. Volgens de directie van Endegeest is die er niet. De voorzitter van de commissievergadering wethou der Schoute, die met een "beslo ten schorsing" iets geheel nieuws op vergadergebied introduceer de. zei na het hervatten van de vergadering: "Als de directie van Endegeest niet met een project leider komt, dan wijs ik er wel een aan. Dat kan ik op grond van het ambtenarenreglement doen". Versterking Eerder op de avond werd de direc teur van Endegeest al min of meer buiten spel gezet toen het voorstel voor het aantrekken van een tijdelijke kracht ter verster king van de directie, werd aange- Het komt er op neer dat de man samen met de geneesheer directeur de directie-functie gaat uitvoeren, en het contact zal ver zorgen tussen ziekenhuis en be stuurscommissie. De bijzondere taken zullen onder andere zijn: coördinatie nieuw bouw- en verhuisactiviteiten, leiding voor de "Voorgeest-af bouw" en het opzetten en uitvoe ren van een sluitend brandbevei ligingssysteem. DEN HAAG - Het verkeersplan netje dat in 1977 is opgesteld en uitgevoerd in Pancras-West kan opgevat worden als een verbete ring; dat het garagebedrijf van H. G. Blonk erdoor benadeeld zou zijn is daarbij vergeleken geen bezwaar van doorslaggevende betekenis. Met deze uitspraak verwierp de Raad van State een door Blonk ingesteld beroep. Waar Blonk destijds aanvoerde dat de verkeersmaatregelen de si tuatie in de wijk rond de Hoog landse kerk gevaarlijker maakte, stelt de Raad van State nu dat daar in de tussentijd niets van gebleken is. In zijn beschikking- merkt de Raad op dat het straten- stelsel in deze wijk, een van de oudste van Leiden, ongeschikt is "voor het verwerken en opvan gen van grote aantallen motor voertuigen". Maatregelen om een vlotte doorstroming van het ver keer te bevorderen en het ver keersaanbod van auto's te beper ken acht de Raad redelijk. Opstappende wethouder: „Straks geen gezeur meer aan mijn kop' LEIDEN - Wethouder Verboom vindt dat sommige gemeente raadsleden teveel achter actie groepen aanlopen. "Als één of andere actiegroep op het stad huis een liedje komt zingen, staan sommige raadsleden daar met een achter. Er hoeft maar iemand te piepen er er wordt een hoop heibel gemaakt. Anders gezegd: sommige raadsleden maken van elke scheet een donderslag". De wethouder gaf dit te verstaan, gisteravond, tijdens een vergade ring van de raadscommissie voor de volkshuisvesting die voor de laatste maal door hem werd voorgezeten. Zoals bekend stapt de wethouder op 1 mei van dit jaar op. Irt zijn afscheidsspeech liet Verboqm blijken dat hij zich de afgelopen jaren flink geërgerd heeft aan de wijze waarop som mige, niet met name genoemde, raadsleden, hun tijd zouden "verdoen". De wethouder riep hen op terug te keren tot de wer kelijkheid. Verboom zei verder dat hij zich voortaan met pretti ger mensen zal gaan bezig hou den die niet zo aan zijn kop zeu- LEIDEN - Het CPN-raadslid D. Hoeven wil een interpellatie houden over de bebouwing van het Schuttersveld. De leegstand van kantoren in Leiden en de verdriedubbeling daarvan in de regio Den Haag, de problemen rond mogelijke woningbouw in de Leeuwenhoek en Roomburg en het instorten van de markt voor koopwoningen: dat zijn naar zijn zeggen gegevens om de im passe rond het Schuttersveld te doorbreken en aldaar te begin nen met de bouw van goedkope huurwoningen. "We kunnen ons niet veroorloven bij de bestaande woningnood nog jaren een stuk bouwgrond braak te laten liggen, waarop zonder mankeren met de bouw van gewenste woningen kan worden begonnen". B en W namen anderhalf jaar gele den een motie over om zo vroeg mogelijk overleg te openen over de invulling van het Schutters veld in de eerste fase. Nu acht Hoeven het tijd om de impasse te doorbreken. In zijn interpellatie wil hij inlichtingen vragen over de ontwikkeling van het Schut tersveld. LEIDEN - Een geboren en ge togen Noordwijker. Na 24 jaar voor een groot deel belast te zijn geweest met onderwijs zaken op het gemeentehuis aldaar, waagde hij vijftien jaar geleden toch de sprong naar Leiden. In januari 1965 werd J.N.Baal- bergen waarnemend chef on derwijszaken van de gemeen te Leiden om vervolgens in '75 te promoveren tot chef. Bij elkaar heeft hij naar eigen zeggen bijna veertig plezieri ge 'gemeente-jaren' gehad. Met enige aarzeling besloot hij dan ook gebruik te maken van de nieuwe vervroegde uittredingsregeling voor ambtenaren. "Met VUT gaan" heet dat in de volksmond. Aanstaande vrijdag zal hij worden uitgeluid. Door zijn drukke werkzaamheden wa ren zijn hobby's een beetje op de achtergrond geraakt. En wat is er mooier dan je op je drieënzestigste terug te trek ken in de residentie Noord- wijk, zegt hij lachend. Lang denkt hij na over de vraag naar dieptepunten in zijn loopbaan om dan een zeer di plomatiek antwoord te for muleren. "Ach, je hebt alle maal zo je persoonlijke zaken gehad, maar als ik ambtelijk denk, weet ik zo gauw geen onderwerpen aan te pakken die anders hadden moeten gaan. Ik ben een tevreden mens, hoewel heus niet alles is gelukt hoor. Mijn instelling is nu eenmaal zeer positief'. Ook voor de hoogtepunten neemt hij de tyd. "Belangrijk vind ik de goede samenwer king die er met de inspectie tot stand is gekomen en het daaruit voortvloeiende geza menlijke optreden in het staf orgaan. Wat mij eveneens verheugt, is dat er in Leiden en omgeving heel wat scholen en opleidingen voor het be roepsonderwijs zijn bijgeko men. Geen gemeentescholen maar byzondere scholen hoor!, zegt hij zeer nadrukke lijk. "Dat zijn scholen waar de gemeente in participeert. Uit een schoolbestuur en ge meentebestuur wordt dan een nieuw stichtingsbestuur gekozen". De koffie wordt binnenge bracht. Een kleine confiden- tie. "Eigenlijk drink ik geen koffie. Nee, ik hou het altijd bij thee, maar met bezoek wil ik er wel eentje voor de gezel ligheid meedrinken. Een mooie afsluiting van mijn werkzaamheden hier vind ik wel de net ontstane samen werkingsvorm met de rijksu niversiteit en het pedologisch instituut. Ik had gehoopt dit aankomende maandag -voor mijn afscheid- bekrachtigd te zien worden in de raad. He laas is de raad verzet naar de 28ste wegens gebrek aan agendapunten. Ja, zoiets maak je zelden mee. In het pedologisch instituut wordt gedaan aan onderzoek en ob servatie van kinderen met ernstige leer en gedrags moeilijkheden. Daarna kan worden bekeken welke vorm van buitengewoon onderwijs Krantenknipsels Volgende maand is Baalbergen voor niemand te bereiken. Samen met zijn vrouw en en kele vrienden gaat hij een poosje van het leven in Indo nesië genieten. Tot zo lang zullen zijn dozen met knipsels over onderwijs, wijsbegeerte en kerkelijke vraagstukken onaangeroerd blijven staan. "Maar na die reis heb ik ook een zee van tijd. Ik begin met het ordenen en ga het één en an der nog eens opnieuw doorle zen. Ik wil er een lijn in zien, vooral op het gebied van de christelijk levensbeschou welijke vraagstukken. In welke verhouding staan ge loof en wetenschap met el--. kaar en niet alleen theoretisch bezien maar ook hoe het er in de praktijk aan toe gaat", zegt h|j bescheiden. "Ik ben ja renlang ouderling geweest en heb altijd graag pastoraal werk gedaan. Het zou mij een genoegen zijn om in die ge meenschap nog een poosje nuttig te kunnen zijn. Denk niet dat ik weet hoe het alle maal moetnee dat is dwaasheid! Maar je hebt een bepaalde levensovertuiging. Als ik hem vraag hoe hij dan het openbaar onderwijs heeft kunnen dienen, wordt hij ernstig. Daar heb ik geen problemen mee gehad. Ook zij moeten in jou een toege wijd verzorger vinden. Ik heb zelfs de ervaring opgedaan datje het meest kritisch bent op zaken uitje eigen hoek. Je wilt dan beslist niet de schijn wekken dat je ze voortrekt". Culturele vorming "Ik ben gelukkig 'met de huidi ge ontwikkelingen in het on derwijs. Naast de algemene vorming wordt er de laatste tijd steeds meer aandacht ge schonken aan de culturele vorming. Vroeger deden ze dat alleen op de gymnasia. Het zou mij deugd doen als deze lijn zich voortzette. Hij mijmert verder. "De levens beschouwelijke problemen komen dan wel levensgroot voor de deur te staan. Hoe meer je op het culturele ter rein komt hoe belangrijker dat wordt. De protestants- christelijke en rooms-katho- lieke moeten de moed hebben om identiteitsvervaging te voorkomen. Dat zal erg moei lijk zijn, zeker nu er gevoch ten moet worden om leerlin gen, want als er arbeidsplaat sen in het geding zijn bedenk je je wel tien keer. De school besturen hebben het ook niet makkelijk in deze tijd. Denk maar eens aan de afvloeiings regelingen, de financiering wordt krapper en ook vanda lisme en vernielingen teiste ren de scholen. Dat jaagt zo'n bestuur op hoge kosten. Ook al stap ik nu uit de onderwijs sfeer de nieuwe ontwikkelin gen zal ik zeker volgen. En de relaties met Leiden zullen stevig blijvend SASKIA STOELINGA LEIDEN - "Zeeland radio-aktief, Borssele is lukratief voor energie-magnaten, die ons de afval laten. Winst boven veiligheid, een oud verhaal in deze tijd. We moeten protesteren, voor we exploderen! Borssele moet dicht, Borssele moet dicht." Ruim vijftig mensen zongen dit ref rein gisteravond mee met het Koorde Eenheid op een manifes tatie in het Leids Vrijetijdscen trum tegen kernenergie en tegen de kerncentrale in Borssele in het bijzonder. De Leidse delegatie, die zaterdag 26 april naar Mid delburg vertrekt, uit protest "te gen Borssele", zal het lied van koor De Eenheid ongetwijfeld in Zeeland laten weerklinken. Het Leids Anti-Kernenergie Komitee (LAKK) heeft al vijf bussen be steld, die vanaf Molen de Valk Leidse demonstranten tegen kernenergie naar Zeeland ver voeren. Demonstreerden vorig jaar, na het ongeluk in de Amerikaanse kerncentrale in Harrisburg "slechts" 4000 mensen in Bors sele, Pieter Lammers van het Landelijk Energie Komité (LEK) zei gisteren te rekenen op tien tot twintigduizend demonstran- ten op 26 april in Middelburg. "De centrale in Borssele is erg goed vergelijkbaar met de cen trale in Harrisburg. De demon stratie van vorig jaar is na het on geval in vijf dagen tijd uit de grond gestampt. Dit keer hebben we meer voorbereidingstijd ge nomen. Bovendien is vorige maand een geweldloze actie waarbij de toegangshekken tot de Borssele-centrale werden geblokkeerd met geweld van de Mobiele Eenheid gebroken. Daarom verwachten we veel de monstranten." Lammers zei gisteravond op de manifestatie van het LAKK dat de kerncentrale in Borssele een radio-actief afvalbedrijf dreigt te worden. "De Provinciale Zeeuw se Electriciteitsmaatschappij (PZEM) heeft een zeer nadelig contract met de Franse opwer kingsfabriek Cogéma afgesloten. De Cogéma geeft geen enkele garantie dat het afval daadwer kelijk wordt opgewerkt. Het kernsplijtingsafval wordt - na eventule opwerking - sowieso zonder pardon naar Nederland teruggestuurd. Zonder dat extra veiligheidsmaatregelen zoals koelwatervoorzieningen worden getroffen, heeft de regering de PZEM vergunning verleend voor een vertienvoudiging van de op- slagcapaciteit. De gebruikte brandstofvaten worden eenvou digweg dichter naast elkaar ge zet. Dit voorlopige karakter van de opslag kan permanent wor den, zolang er geen definitieve oplossing voor het afvalprobleem wordt gevonden." Buskaarten voor de demonstratie in Middelburg zijn voor vijftien gulden verkrijgbaar aan de Rijns traat 8. LEIDEN - Binnen het Leids amb tenaren-apparaat bestaat verzet tegen de aanstelling van een on afhankelijk adviseur die bewo ners in stadsvernieuwingsgebie den moet helpen bij de proble men rond renovatie en vervan gende nieuwbouw. Volgens wet houder Verboom (volkshuisves ting) zijn ambtenaren bang dat zo'n technisch adviseur hen voor de voeten zal lopen en het wan trouwen zal voeden dat in som mige buurten al bestaat ten op zichte van „de" gemeente. Bewon geconfronteerd met een berg van administratieve, financiële en technische problemen bij het maken van plannen voor renova tie, straatverbetering of bestem mingsplannen. Allemaal problemen die voor gewone mensen moeilijk zijn op te lossen. Tijdens de laatste begrotingsbe handeling in de gemeenteraad is daarom een motie aangenomen waarin wordt gevraagd om de aanstelling van een bewonersad viseur die zich vrij kan opstellen ten opzichte van de gemeente en die de burgers kan helpen bij de problemen die zich voordoen. Onlangs richtten zes buurtcomi- LEIDEN - De gemeente vindt de subsidie die de stichting Hendrik de Keyser wil hebben voor ver bouwing van een bedrijfspand aan de Herengracht veel te hoog. Dit bleek gisteravond tijdens een vergadering van de raadscom missie voor volkshuisvesting. Dr. Van Vall, hc&gleraar aan het so ciologisch instituut van de Leid se universtiteit, heeft in een brief aan de gemeenteraad laten weten dat hij het leeg staande pand sinds twee jaar voor bewoning en studiedoeleinden wil huren. De Stichting de Keyser gaat in principe akkoord met zijn huur plannen, maar zegt geen over eenstemming. te kunnen berei ken met de gemeente over de subsidie voor de verbouwing. Het pand moet namelijk in geval van bewoning worden omge bouwd. "Als die subsidie niet wordt gegeven, zal het pand geen woon- maar weer een bedrijfsbe- stemming kragen', aldus de stichting. De gemeente gaat tot dusver niet akkoord met de subsidieaan vraag omdat de kostenraming van de stichting veel te hoog zou zijn. Dat laatste komt volgens de gemeente vooral doordat stich ting De Keyser in het pand teveel luxueuze (monumentale) zaken wil laten aanbrengen, die nu nog ontbreken. De gemeente heeft daarnaast nog een aantal bedenkingen tegen de restauratieplannen. Zo zou de stichting zeven procent winst willen maken en zal de overeen gekomen huur 1300 gulden per maand bedragen. tészich meteen gelijk verzoek tot het gemeentebestuur. Naar aan leiding daarvan heeft het college van B en W de Welzijnsraad om een advies gevraagd. Tot dusver krijgen bewoners alleen ondersteuning van de Welzijns raad en van ambtenaren. Van technische adviezen en begelei ding van bewoners is nauwelijks sprake. Volgens de Welzijnsraad zijn ambtenaren wel deskundig, maar vaak partij, en niet "vrij" om bewonersgroepen te advise ren. Zij menen daarom dat de bewonersadviseur niet aan het ambtelijk apparaat gebonden moet zijn maar in dienst moet komen van het ondersteunings instituut (de Welzijnsraad). Een advies van gemeentewerken om een adviseur bij deze dienst te stationeren is volgens de Wel zijnsraad in strijd met de strek king van de motie en met het ver zoek van de buurtcomités. Volgens de Welzijnsraad moet het mogelijk zijn dat bewonersgroe pen een beroep doen op een on afhankelijk adviseur: In zekere zin wordt hiermee, vol gens de Welzijnsraad, de ontbre kende schakel ingelast in de ke ten die bewoners een min of meer gelijkwaardige positie moet ge ven ten opzichte van de gemeente en andere plannenmakers.Wet houder Verboom gaf er, gister avond, in een vergadering van de raadscommissie voor de volks huisvesting, duidelijk blijk van dat het voorstel van de Welzjjns- raad bij de ambtenaren niet in goede aarde is gevallen. De wet houder liet zonder omhaal van woorden weten zelf ook niet warm te lopen voor het voorstel. Volgens Verboom moeten buurt comités minder wantrouwend staan ten opzichte van de ambte naren: "We moeten met elkaar een plan maken", vindt de wet houder. "Waarom moeten we er nu weer een vreemdeling bijha len, dat is toch krankzinnig", al dus Verboom. Volgens de raadsleden Ponsen (PSP) en Beijen (PPR) is de op stelling van wethouder Verboom in strijd met de motie die door de raad is aangenomen. Verboom gaat daarmee ook in tegen het standpunt van zijn eigen partij (PvdA). De Partij van de Arbeid liet onlangs weten, in een ant woord op het onderzoek dat so- ciologiestudenten instelden naar de stadsvernieuwing in Leiden, dat de burger beter ondersteund moet worden bij inspraak. De PvdA denkt daarbij eveneens aan een technische bewonersadvi seur in dienst van de gemeente. Overigens liet wethouder Ver boom weten dat het college van B en W nog geen definitief stand punt heeft ingenomen over deze kwestie. De aanstelling van een bewonersadviseur zal in de eerste plaats afhangen van een mogelij ke subsidie van het ministerie van CRM.

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 4