STEEDS Voor monumenten geen provinciale subsidie tot 1982 Vier maanden cel geëist tegen handelaar in hasj Ambtswoning van oud- bnrgemeester tijdelijk als wisselwoning MET UITZONDERING WOONHUIZEN niet vergeten; bloemen sturen Leidse vrouw overlijdt aan verwondingen Begin met verbouwing panden voor gastarbeiders OPVANGCENTRUM CORTONA VERHUIST WOENSDAG 16 APRIL 1980 LEIDEN LEIDEN onder redactie van René van der Velden en Jaap Visser LEIDEN -Traditiegetrouw houdt de Nederlandse Vereniging van Huisvrouwen,in samenwerking met de Unie van Vrijwilligers ook dit jaar een zomerkledingbeurs Gisteravond en vanochtend konden vele kooplustigen voor veelal weinig geld gedragen kleding kopen in het onderkomen van de NVvH aan het Noordeinde. Er was weer veel belangstelling LEIDEN - De ambtswoning van oud-burgemeester Vis zal de komende drie maanden gebruikt gaan worden als wisselwoning. Het pand aan de Witte Singel is vandaag leeg gekomen en di rect daarna betrokken door een gezin die daar tijdelijk gehuisvest wordt. De ge meente zal de woning niet meer als ambtswoning be schikbaar stellen aan Leidens nieuwe burgemeester. Ver moedelijk zal het pand over enkele maanden worden ver kocht. HET TERRAS OP HET STADHUISPLEIN is ge opend. Gistermiddag werd met twintig stoelen en een paar tafeltjes "proefge draaid". Eerste gasten waren twee En gelsen. die meteen om "beer" vroegen. In zijn beste Engels moest de proefdraaier be kennen dat hij "no bier" had. De banketbakkers Hendriks uit de Donkersteeg en Snijcrs van de Botermarkt (de be- - heerders van het terras) mo gen slechts "fris" schenken, desgewenst aangevuld met saucijzenbroodjes, taartjes of belegde broodjes. De banketbakkers zouden best bier willen schenken. Maar "dat mag niet van de rijksin spectie, omdat het terras te Het terras is vanaf heden tot en met september elke dag (be halve zondag) open, als het lijking met vorig jaar is het terras uitgebreid. Vanmorgen stonden er tachtig stoeltjes te wachten op dorstige of hon gerige zongenieters. Mis schien is er nu tijdens de lunchpauze ook plaats voor anderen dan alleen maar ambtenaren.... DE UYL VAN HOOGLAND gaat een terras exploiteren op het terrein voor de Hoogland se kerk. Eerdaags rolt de ver gunning bij De Uyl in de bus. "Komt er nu dus een bierpomp Geld gestolen LEIDEN - Een bedrag van 6300 gulden is gistermiddag tussen half vijf en zeven uur ontvreemd uit een bovenwoning aan de Ho ge Rijndijk. Het geld werd uiteen metalen trommel gehaald. Het touwtje om de deur open te krij gen hing buiten de deur. In de nacht van maandag op dinsdag zijn 150 antieke witte te gels gestolen uit een pand aan het Rapenburg. De tegels hebben een totale waarde van 4500 gul den. LEIDEN - Op 25 april wordt de eer ste paal geslagen voor de bouw van veertien woningen aan de Javastraat. De woningen komen op de plaats waar vroeger een dependange stond van de bedrijfstechnische school. De nieuwbouw is ont worpen door architectenbureau Schutte en maakt deel uit van een groot nieuwbouwplan voor De Kooi dat in drie fases zal worden uitgevoerd. De veertien wonin gen worden gebouwd door Noorlander BV uit Leiderdorp. 'n fleur - opkikker is altijd welkom ver van de banketbakkersza ken afligt", vertelt de ambte naar Kranenburg, die over de vergunningen voor terrasjes "gaat". Geen bier dus, wel frisdrank; voor 1.75 de fles. bij de benzinepomp op het Hooglandse kerkterrein?" vroegen wij ons af. "Nee, hoor", zegt een tapster van de Uyl lachend. "Vanuit het café dragen we de drank aan. Waar het terras precies komt te lig gen, en hoeveel stoelen er op komen, is niet eens zeker Wel zeker is dat het terras op zondag gesloten is. Dat is met het kerkbestuur afgesproken, in verband met het kerkbe zoek. Het terras komt vermoedelijk over een maand van de grond. ARMOE TROEF blijft het met de terrasjes in Leiden, on danks het uitgebreide terras aan het Stationsplein en het nieuwe terras van De Uyl. Het terras van "De Turk Wie- nerwald, aan de Steenstraat, draait natuurlijk gewoon door, maar verder blijl't het speuren naar piepkleine ter rasjes zoals bij De Bruine Boon, de Kleine Klup of bi j de zaakjes aan de Apothekers- <1 i.ik en Het Gerecht wil i«- buiten in de zon genieten van een drankje, dan komt het er vaak op aan zelf stoelen uit een café naar buiten te slepen. De gemeente is ook voor meer terrasjes in Leiden. "We sti muleren het door zo weinig mogelijk voorwaarden op te leggen voor de verlening van een terrasjesvergunning", vertelt ambtenaar Kranen burg. "De enige voorwaarde is eigenlijk dat de voetgan- (Van een onzer verslaggevers) LEIDEN/DEN HAAG - In ieder geval tot 1982 geeft de provincie Zuid-Hol land geen geld meer voor restauratie van monu menten, behalve van woonhuizen. Alleen aan vragen die al zijn gedaan - in totaal voor een be drag van veertien miljoen gulden - worden gehono reerd. Na 1 januari 1982 wil het provin ciaal bestuur geleidelijk een nieuwe subsidieregeling invoe ren voor de monumenten die geen woonhuis zijn. Het tempo daarvan hangt af van het geld dat de provincie dan beschikbaar zal hebben. Restauratie van woon huismonumenten kan voor die tijd al door de provincie finan cieel worden gesteund. Zuid-Holland telt in totaal 6700 be schermde monumenten. Leiden LEIDEN - De negentienjarige J. Los uit Leiden is gistermiddag om vier uur in het Academisch Ziekenhuis overleden aan de ge volgen van een verkeersongeluk zaterdagmiddag op het Leven daal. De vrouw wilde zaterdag het Le vendaal oversteken, ter hoogte van de Kraaierstraat. Op dat mo ment kwam een twintigjarige motorrijder uit Leiderdorp vanaf de Sint Jorissteeg aanrijden. Hij haalde een wagen in en zag de voetgangster niet bijtijds. In een laatste poging haar te ontwijken, reed de motorrijder tegen de stoepband van een vluchtheuvel maar gleed vervolgens toch tegen de vrouw aan. Met ernstig hersenletsel werd de vrouw naar het ziekenhuis over gebracht, waar zij gistermiddag aan haar verwondingen bezweek. is koploper met 1084 monumen ten. Vier Zuidhollandse gemeen ten hebben geen enkel monu ment: Boskoop, Zevenhoven, Bergschenhoek en Papendrecht. n februari van dit jaar besloten Provinciale Staten van Zuid- Holland de subsidiekraan voor restauraties van monumenten dicht te draaien, om de eenvou dige reden dat het geld op was. In het tot dan geldende systeem gaf de provincie automatisch een aanvulling op de subsidie van het rijk, dat het leeuwedeel van de kosten van een restauratie be taalt. Het tempo waarin de minis teries van CRM en van volks huisvesting en ruimtelijke orde ning subsidie-aanvragen hono reerden, ging op een gegeven moment het provinciale budget te boven. Daarom besloten de staten voorlopig geen subsidie meer te geven - behalve voor lo pende aanvragen - in afwachting van een nieuw provinciaal beleid op het gebied van de monumen tenzorg. Gedeputeerde Staten, het dagelijks bestuur van de provincie, hebben dat nieuwe beleid nu gepresen teerd. Belangrijkste verschil met de oude regeling is dat de koppe ling tussen rijkssubsidie en pro vinciale subsidie niet meer be staat - de provincie maakt zelf uit voor welke restauraties zij subsi die geeft. Een belangrijke richt lijn daarbij vormen de eigen domsverhoudingen. Alleen par ticuliere eigenaars die tevens ge bruiker van het monument zijn, stichtingen en andere privaatrechtelijke personen die geen winstoogmerk hebben, ko men voor provinciale subsidie in aanmerking. Geen subsidie wordt gegeven voor restauratie van monumenten die van meer dan provinciale betekenis zijn. Restauraties waarvoor het minis terie van volkshuisvesting een bijdrage geeft, komen evenmin in aanmerking voor provinciale subsidie. Aan de restauratie van woonhuis monumenten kan de provincie vol gens het nieuwe beleid 7,5 procent in de kosten met een maximum van 15.000 gulden bijdragen. Hetzelfde percentage, met een maximum van tienduizend gulden, geldt voor woonhuizen in zg. beschermde stads- of dorpsgezichten. Voor beelden hiervan zijn de binnenstad van Leiden en de dorpskernen van Noordwijk-binnen, Voorschoten en Wassenaar. Als na 1982 ook andere monumen ten voor provinciale subsidie in aanmerking komen, bedraagt de bijdrage 2,5 procent voor kerken, kastelen en landhuizen (loopt dit LEIDEN - Binnen enkele weken zal een begin worden gemaakt met de verbouwing van een aan tal panden in Leiden-noord, be stemd voor de huisvesting van buitenlandse werknemers. Het ministerie van volkshuisves ting heeft laten weten akkoord te gaan met de gemeentelijke plan nen. Het gaat om een aantal pan den aan de Prins Frederikstraat, Molenstraat en Prins Hendrik straat. Enkele woningen zijn al leeg; de overige komen binnen kort beschikbaar. In verband met het kraakgevaar heeft de ge meente het ministerie van volks huisvesting gevraagd om met spoed en desnoods een telefoni sche mededeling te geven dat er geen bezwaren bestaan tegen de aanvang van de werkzaamheden. Die telefonische mededeling is op drie april ontvangen. Gisteravond ging ook de raads commissie voor de volkshuisves ting akkoord met een spoedig begin van de werkzaamheden. Zoals bekend zijn er uit de buurt nogal wat bezwaren gekomen te gen de huisvesting van een groot aantal buitenlanders in de wijk. gers voldoende ruimte hou den op de stoep. Dat heeft bij voorbeeld vorig jaar wat klei ne moeilijkheden opgeleverd met het terras van banket bakkei Kluit aan de Bree straat. Voetgangers konden nauwelijks om dat terras heen". Kranen brug heeft het idee dat goed weten dat zij zonder moeite een vergunning kun nen krijgen. EEN TERRAS AAN DE BEESTENMARKT kan zo doende op alle welwillend heid van de gemeente reke nen. "Een gunstig punt voor terrasjes", vindt Kranenburg van de Beestenmarkt. Ham burgermagnaat MacDonalds aan die Beestenmarkt vindt dit blijkbaar ook. Big Mac heelt tenminste een aanvraag ingediend voor een overdekt terras. Niet alleen in de zomer maar ook in de winter kunnen we - als de vergunning ver leend wordt - voortaan bij Mac op het terras terecht voor een broodje vet en een glasje LEIDEN-Cortona.het opvang- en begeleidingscentrum voor alleenstaande vrouwen met kinaeren is vanmor gen leeggeruimd. Het centrum aan de Haagweg zal de komende maanden ingrijpend worden verbouwd. Alleen de voorgevel van het uit de jaren dertig daterende pand zal blijven staan. De kosten van de verbouwing bedragen ongeveer 1.7 miljoen De bewoners van Cortona zullen voor één a anderhalf jaar worden ondergebracht in de Ursula-kliniek te Wassenaar. H. - timmerman van beroep - werd op zes januari van dit jaar in Lei den door de politie aangehouden. Volgens de officier van justitie had hij toen net 100 gram hennep en 150 gram hasj verkocht aan de 26-jarige Leidenaar M.G. in diens woning aan de Maredijk. Dit pand werd al maandenlang door de politie in de gaten gehouden, omdat ook G. - eveneens tim merman - ervan werd verdacht in hasj te handelen. Ook H. werd ge regeld door de politie gevolgd, omdat hij recentelijk al tweemaal wegens handel in verdovende middelen was veroordeeld. Te gen G. kon overigens niet het be wijs worden geleverd ook een handelaar te zijn. Tegen hem eis te de officier van justitie vier we ken gevangenisstraf wegens het in bezit heoben van hasj. G. gaf gisteren in de rechtzitting vlot toe dat hij de hasj van H. had gekocht. De Lissenaar daarente gen ontkende dat. Een belangrijk bewijs voor diens schuld was volgens mr. Blok dat in de woon boot van H. in Lisse later even eens 150 gram hasj werd gevon den. van dezelfde kleur en met hetzelfde breukvlak als de portie die in de woning aan de Leidse Maredijk in een plastic zak werd aangetroffen. Resten van hasj werden in de woonboot verder in een kastje, op tafel en aan een mes gevonden, evenals op een grammenweger. Volgens H. moet de hasj afkomstig zijn van vrien den of kennissen, van wie velen gemakkelijk toegang tot de woonboot kunnen krijgen. De grammenweger is volgens H. van twee vrienden uit Noordwijker- hout - hij noemde de namen en het adres - die met vakantie wa ren gegaan. Volgens de raadsvrouw van de Lis senaar, mr. Braakman, is het be wijs niet geleverd dat H. in hasj heeft gehandeld. De door de poli tie gevonden hoeveelheid zou volgens haar net zo goed van G. kunnen zijn. Zij pleitte voor vrij spraak en vroeg dat - omdat H. al drie maanden in voorarrest zit - onmiddellijk te effectueren. De rechtbank wees dit laatste ver zoek af. Mr. Spijker, raadsman van G pleit te voor een voorwaardelijke ge vangenisstraf en een geldboete. Hij wees erop dat de rechtbank zich niet zou mogen laten leiden door de gedachte dat ook deze Leidenaar wel eens een hande laar zou kunnen zijn. Het enige wat hij deed was hasj inkopen en zonder winst doorverkopen. Met name aan "kringen uit de weten schappelijke wereld", zo deelde de Leidse advocaat tot verbazing van rechtbankpresident mr. Kootte mee. "Het is een bepaalde kringen bon ton", aldus Spijker, om ook eens een stickie te roken, zonder dat ze veel van dat spul in huis willen hebben". G. zorgde ervoor dat ze aan hasj kwamen. Het enige voordeel voor hem was dat hij door de hasj in grote hoe veelheden in te kopen een goed kopere prijs per gram kon beta len. Spijker overhandigde de rechtbank drie schriftelijke ver klaringen van mensen die toega ven op die manier van G. wel eens hasj te hebben overgenomen. bedrag op tot boven de 100.000 gul den, dan moeten Provinciale Sta ten een aparte beslissing nemen), 7,5 procent voor boerderijen (maximaal 15.000 gulden), 2,5 pro cent voor de monumenten in een stads- of dorpsgezicht (maximum 5000 gulden) en 2,5 procent voor de overige monumenten (maximaal 10.000 gulden). Het voorstel voor een nieuw mo numentenbeleid heeft tot politieke verdeeldheid in het college van Gedeputeerde Staten geleid. CDA- gedeputeerde Buysert stelt zich op het standpunt dat restauratie van woonhuizen geen provinciale, maar een pure gemeentelijke aan gelegenheid is. De provincie zou zich volgens hem moeten beperken tot in hoofdzaak molens, boerderij en e.d. DEN HAAG/LEIDEN - Officier van justitie mr. Blok heeft gisteren bij de Haagse rechtbank vier maanden gevange nisstraf geeist tegen de 25-jarige hasj-handelaar B H. uit Lisse. Ook vroeg hij verbeurdverklaring van de 1550 gul den die de politie bij H. had gevonden en die hij aan de handel zou hebben verdiend.

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 3