BSI=KECT\VI?ER Gerrit Borgers: 'Wim lbo' van Nederlandse letterkunde WOENSDAG 16 APRIL 1980 mmtm PAGINA 37 - r 'K DEN HAAG - ,,In het algemeen zijn de inkomsten van mensen, die geheel of gedeeltelijk van hun pen le ven, beschamend laag. Dat komt omdat ons Neder landse taalgebied zo klein is. Een boek van gelijk niveau in he' Engels haalt al gauw een tien maal zo grote oplaag. Dat betekent dat ook de royalties tien maal zo hoog liggen. Daarom redeneren wij dat Ne derlandse schrijvers recht hebben op een uitkering. Zij kunnen zich dan aan hun werk als auteur wijden en daarmee de Nederlandse letterkunde bevorde ren. Dat is onze hoofddoelstelling". ting Fonds voor de Letteren, waaruit schrijvers en literaire vertalers in de vorm van beurzen, extra geld voor boe ken. lezingen of' vertalingen, vergoedingen voor het uitle nen van boeken via biblio theken en reisgeld, financiële steun krijgen. Vorig jaar werd ei door het fonds ruim 3,1 miljoen gulden uitgekeerd voor dit jaar wordt het bediag begroot op 3,3 miljoen. Het fonds gaat ervan uit dat het onmogelijk is een redelijk be staan te verwerven uit louter letterkundige arbeid. De samenstelling van het be stuur verandert regelmatig. Om het jaar worden vier leden door „nieuwelingen" afge wisseld. Op dit moment be staat het bestuur uit Borgers (voorzitter), Dick Houwaart (vice-voorzitteitevens voor zitter van de Vereniging van Letterkundigen). Andre Mat- thijsse (penningmeester), mevr. W. Lelieveld (secreta ris), Hans van den Bergh, Wam de Moor (namens Raad voor de Kunst), Willem Mooijman. Petei Nijmeijer, Barber van de Pol, Jan van der Vegt, Gei Verrips en Al- dert Walrecht (allen le den). Criteria De voornaamste criteiia waar op beoordeeld wordt of een auteur, dichter of vertaler in aanmerking komt voor een werkbeurs zijn de kwaliteit van het werk, de continuïteit en de leeftijd. Gei rit Boigeis: „Kwaliteit beoordelen, dat is natuurlijk een moeilijke, subjectieve aangelegenheid. Daarom gebeurt die beooi- deling nogal uitvoerig. Eerst at mensen aan het werk. Een tweede commissie, ook van drie man. geeft dan ook nog eens advies. Ten slotte neemt het gehele bestuur een eind beslissing Ei zijn 12-maandswerkbeuizen. 8-maandsbeurzen en beurzen van een tot zes maanden. Als iemand een 1-maandsbeurs wordt toegewezen, dan krijgt hij op dit moment (1980) een bedrag van 2190 gulden (een maandeenheid). Een 12- maandsbeurs bedraagt het 12-voudige van dit bedrag en komt overeen met 33.480 gul den. Dat is dus het maximum waarop een schrijver aan spraak kan maken. Met de uitbetaling van dit bediag mag het belastbaar inkomen van de auteur de 41.500 gul den niet overschi ijden. Een auteuidie naast het schi ij- ven een andere baan heeft, ki ijgt alleen een uitkering als hij mindei dan 33.480 gulden belastbaar inkomen per jaar heeft. Een belastbaar inko men van 47.500 gulden is enigszins vergelijkbaar met een bruto-salaris tussen de 60 en 80.000 gulden bruto. Ieder een weet dat „kleine zelfstan digen' als specialisten, tand artsen en sommige advocaten in het algemeen stukken meer verdienen. Een kleine boer daarentegen moet het tegen de uitkeringsgerech tigde collega met de pen weer afleggen. Toch een aardige reden om het lijstje 12-maan- ders met iets meer dan nor male belangstelling te be schouwen. "Full-profs" In 1979 kwamen daar de vol gende „full-profsop voor: Bertus Aafjes, H. C. ten Ber ge. J. Bernlef, Jacques Ha melink, Allied Kossmann, Gerrit Kouwenaar, Sybren Polet. Bert Schierbeek, Si mon Vinkenoog, J. F. Voge laar. Louis Fen on. Henk van Kerkwijk en Rudy Kous broek. Borgers zegt: „Kijk. als je het over continuïteit hebt, dan bedoelen we dat een schrijver nog steeds regelma tig moet publiceren. Als hij vijf jaar lang niets heeft ge schreven, dan krijgt hij wat minder als een soort waar schuwing. Een beginnend schrijver,, is zijn debuut ook nog zo goed, ki ijgt een kleiner bedrag. Je begint dat lang zaam op te bouwen, maar je probeert wel zo snel mogelijk te reageren, zodat het stimu lerend werkt. Een auteur die midden in zijn creativiteit zit, kan het brengen tot een maximum van 12 maand- eenheden Een man als Bertus Aafjes blijkt al vele jaren lang „12-maan- der te zijn. Voor mensen als Kossmann, Kouwenaar en Polet geldt hetzelfde. Is het fonds niet gevaarlijk dat steeds weer aan dezelfden zon jaarbeurs wordt toege kend ten koste van nieu welingen che ook graag een goed jaai inkomen zou den willen hebben? Borgers: „Och, objectieve maatstaven bestaan niet. Dus wij zeggen: in elk geval moe ten zo kundig mogelijke men sen over de toekenning van de beurzen beslissen. En vei- der is de enige objectiviteit die we kunnen bereiken de optelsom van de subjectieve meningen, gedeeld door het aantal meningen. En dat mensen als Aafjes en Kouwe naar als een soort drempel voor een jongere generatie auteuis zouden fungeren, nee. dat geloof ik niet. Als ze werkelijk dooi blijven piodu- ceien, vinden wij dat we ze moeien blijven stimuleien. Je In dit land komt niemand van hongei om. Talrijke potjes staan klaar voor talrijke cate gorieën meer of mindei armlastige burgeis. Zo is ei sinds 1965 ook een stukje staatsruif aan- spreekbaai vooi onze schrijvers. Het Fonds voor de Letteren, zo heet de club, die jaarlijks een paar miljoen van CRM mag besteden aan weik- beurzen, uitleenveigoe- dingen, aanvullende ho noraria en reisjes. Wie krijgt nu zo n beurs en hoe wordt de beslissing genomen? Waarom ont vangt de ene schrijver 30.000 gulden per jaar meer dan de andere? Waardoor krijgt de eén vele jaren achtereen een vette 12-maandsbeurs en komen anderen helemaal niet op de beurslijst voor? Welke reden is er omdeéén wel 5000 gulden toe te stoppen voor een buitenlandse trip en een ander niet? Wat is het verschil in behandeling tussen een „broodschrij ver en een onderwijzer die alleen s avonds en in de weekeinden de pen ter hand neemt? Dr. Gerrit Borgers, tot vol gend jaar nog voorzitter van het fonds, verzekert dat er met de grootst mo gelijke nauwkeurigheid wordt gewerkt. Dat zich eerst twee verschillende commissies over de aan vragen buigen alvorens het voltallige fonds de eindbeslissing neemt. Dat van "vriendjespoli tiek geen sprake is en weekeinden schrijvers èèn of meer commissiele den kennen dit eerder na delig dan positief kan uitwerken. En dat er, hoe dan ook, altijd een blik moet worden geworpen in de belastingopgave van de betrokkene. Want of er nu steun wordt ver leend aan een boer, een fabrieksarbeider of een schrijver, de overheid gaat niet over èèn nacht ijs. Door Peter Huysman kunt zo iemand niet plotse ling een enorm geringer in komen bezorgen, zodat hij genoodzaakt is allerlei bijba nen te zoeken en op die ma nier de produktie af te knij pen' Pijn „Nee, de pijn komt pas als een auteur op een leeftijd komt dat hij niet veel meer schi ij ft. We beslissen dan wel dat zo iemand uit de 12-maands beurs moet. Betrekkelijke jongeren komen ei dan in. Zon Hamelink, Vogelaar; Ten Berge zit daar tussenin. Ik dacht dat Bernlef sinds 1978 12 maanden krijgt. De 8- maanders zijn de kandidaten vooi de 12-maands beurs Borgers vertelt dat deze „broodschi ijvers uiteraatd geen andere baan, maai wel vaak bijverdiensten hebben, die uit hun beroep voortvloeien. Het gaat dan om het houden van lezingen ivooi Schrijvers, School en Samenleving), het schrijven van artikelen in opdiacht van een firma of een krant. „Die schnabbeltjes kun Dus als ze een jaar hebben met een „sellei er tussen door, dan mogen ze daar geen last van hebben en knjgen gewoon hun 12-maandsuitke- img. Het gaat dus anders dan bij de bijstand, waarbij elk bedragje dat je vèi dient in mindering woi dt gebracht op de uitkei ing Schrijvers die er een baan bij hebben (ondeiwijzeis. lera ren, Maarten t Hart doet we tenschappelijke arbeid) en meer vei dienen dan 33.480 gulden (belastbaar) kunnen ook een of meer „maanden ki ijgen, maai dan moet hij die „gekregen maanden vi ij nemen. Soms gaat dat niet makkelijk en dun adviseert het Fonds vooi de Letteren de maandien) op te sparen, waardooi zij na verloop van tijd een half of heel jaar vrijaf kunnen nemen. Het is sim peler als leraar een half jaar dan een maand tegen de school gedag te zeggen. Du agt Te hoog i als elf - len. Deze extia inkomsten tellen niet mee vooi het vast stellen van het (belastbaar) bedrag van 47.500 gulden. Dat op lijst een niet de namen an Hei mans. Wolkei s of he- ve vooi komen, heeft een v ooi de hand lit gende leden. Hun jaat inkomsten liggen te hoog. Dr. Gerrit Borgers zou best de „Wim lbo van de Nederlandse letterkunde kunnen worden genoemd. Zonder zelf bijzondere faam als auteur te hebben, is hij van groot belang vooi onze literatuur, vooral in organisato rische en stimulerende betrokken wordt, zwengelt, kortom: druk allerlei gebied. Borgers is 62. Vorig jaar Letterkundig Museum Borgers is typisch een man, die overal bij tichtingen zitting heeft, zaken aan- met literatuur-bevorderende activiteiten op uilde hij het hoofdconservatorschap van het Den Haag in voor het hoogleraarschap in de moderne Nederlandse letterkunde aan de Amsterdamse universiteit. Een „ontzettend leuke", maar drukke baan. Mede daarom heeft Borgers tal van andere functies, onder meer bij de Jan Campertstichting en de Rottèrdamse Kunststichting, beëindigd. Ook achter functies, die hij nu nog bekleedt (Stichting voor Vertalingen, Willem Kloosfonds, voorzitter PEN-Nederland. enzovoort), gaat hij binnen afzienbare tijd een punt zetten. Alleen voorzitter van Het Schrijvershuis wil hij nog wel een poosje blijven. Over het Fonds voor de Letteren, waarvan hij in 1981 als hij aftreedt zes jaar voorzitter is geweest, zegt hij: „Ik geloof dat Sybren Polet en ik het fonds wat overzichtelijker hebben gemaakt- Vroeger zaaide dat door elkaar heen lopen van toelagen, werkbeurzen en stipendia verwarring We hebben toen gezegd: laten we het schrijven om den brode zo goed mogelijk bevorderen Borgers die zich laat ontvallen dat er moeilijk vooraanstaande schrijvers of dichters voor bestuursfuncties in het fonds te krijgen zijn, zegt: „Het gaat ons erom: doet een schrijver degelijk zijn werk. dan moet hij steun in de rug hebben. Soms deugt het soort niet, maar is de betreffende auteur in dat soort echt goed bezig. Dan kan hij ook aanspraak op een uitkering maken. Wij proberen niet zo veel onderscheid te maken. Een boek kan psychologisch aan de schematische, oppervlakkige kant zijn, maar voortreffelijk verteld. Als echter de psychologie ontbreekt en de stijl is ook van niets, ja, dan moet je zeggen: dat komt niet in aanmer king. Met zeer veel plezier denkt Borgers terug aan de ti jd van Podium, het blad dat hij samen met anderen in de eerste helft van de jaren vijftig oprichtte Hij was toen leraar op een experimenteerschool in het Gooi en erom bekend dat hij voortdurend moderne dichters mee naar zijn klas nam, omdat de meesten bij hem inwoonden. Borgers is opgegroeid met de Vijftigers en noemt zijn keus van de moder ne schrijveis misschien daarom wat aan de eenzijdige kant. De dichter Tentije vindt hij „fantastisch Leo Vroman en Rutger Kopland waar deert hij zeer. Hoewel meer poezie- dan prozaliefhebber, is hij erg ge steld op Hei mans. Reve en „Boontje", maar ook op Maarten t Hart („er woi dt hem verweten dat hij zo veel schrijft, laten we blij zijn!"), Kelien- donk. Jeroen Brouwers (steeds beter") en Oek de Jong. „Het inkomen van Vinke noog ligt daarentegen heel laag. Dat van Aafjes ook. Zo n financiële ruggesteun had hij in zijn bloeitijd niet nodig. Maar dat is erg achteruit ge lopen. Dat geldt ook voor de oude Den Doolaard, die nog op hetzelfde niveau tchrijfl maar veel minder verkoopt. Hij heeft nu voor het eerst een uitkering gekregen Hu zit op een inkomen van 27.000 gul den, dus het kan makke lijk „Kijk, een Theun de Vries, die een heel behoorlijk inkomen uit de pensioenpot van de Stichting 40-45 heeft en wiens boeken het de laatste tijd weei goed doen, zo n man vraagt niet eens een uitkering aan. Jan Wolkers evenmin Die veid'ent al zo veel dooi zijn boeken en verfilmingen willen noemen. Bovendien, als achteraf blijkt dat hij bo ven het maximum is geko men, dan moet hij terugbeta len Het komt ook voor dat we iemand goed voor vier maan den vinden, maar hem, gezien zijn inkomen, slechts één maand geven". Max Dendermonde, die in een grijs verleden „De wereld gaat aan vlijt ten onder publiceerde (mocht op de boekenlijst van de middelba re school), woidt in 1978 nog steeds gehonoreerd met een 6-maandsuitkering, overeen komend met bijna 16.000 gul den. Wat wordt er eigenlijk nog van Dendermonde ver nomen? Borgers (lachend) „Nou hij publiceert zo nu en dan nog wel, hoor. Als ik in zou ik hem persoonlijk mis schien wat minder hoog aan slaan. Maar juist die ge mengdheid van de advies- •rgt i dat Maar hoe komt het dan dat bij voorbeeld Herman Pietei de Boei op iijst-197 8 met 3 maanden en op lijst-1979 met 2 maanden voorkomt Dat is toch nog altijd goed vooi een bediag van i espectievelijk ruim 7 000 en 5000 gulden En die man verdient al zo veel? Boigeis „Hij kan in elk geval niet meei vei dienen dan het ange m Ee akantu je niet alleen maar een elita keuze krijgt. Kijk, het zijn geen literaire prijzen. Het werk hoeft niet van uitste kende. maai van redelijke kwaliteit zijn Dat kan in vel schillende lichtingen. Kwali teit kan liggen in pionier schap. maar ook in grote han digheid met schrijven. Zo kom je op die lusten typische vertellei s tegen. En dat willen we niet uitsluiten Aanvullen Harry Mulisch is een paar jaar geleden een aanvullend ho- noranum van 2400 gulden uitgekeerd voor de publicatie van zijn boek „Oude lucht Had hij dat nou wel nodig? Gerrit Boigeis zegt „Bij het verstiekken van deze aan vullende honoiai ia kijken we niet naar de hoogte an de in komens Elke Nedei landse iettei kundige knjgt te weinig vooi een boek. Dat is een ge geven. En dat is niet de schuld \un de uitgevei. Als deze 12 kan het moeiluk worden het boek uit te geven. Reve en Hermans, al schrijven zij even goed als hun buitenlandse collega's, zullen het altijd met veel minder moeten doen dan een Boll, Grass of Handke, die gemakkelijk van hun pen kunnen léven. De kans op vertalen uit het Engels, Duits of Frans is ook veel groter. De stichting voor vertalingen probeert buitenlandse uitge vers wel te bewegen Neder lands werk te vertalen. Maar dat is niet makkelijk „Daaiom kun je zeggen dat het Fonds voor de Letteren ook wel enkele sociale elementen heeft, al is het absoluut geen sociaal fonds. Een Beeldende Kunstenaars Kegeling van sociale zaken heeft er niets mee te maken. Er wordt bij ons ook geen tegenprestatie verlangd, hoewel er wel een plan moet worden overlegd Controleren of zo n plan aan het eind van een jaar is uitge voerd, doen we natuurlijk niet. Een gegeven moment kun je als schrijver een tudje droogliggen. Maar als iemand jaren achtereen met dezelfde plannen bezig is, ja, dan moe ten we maatregelen gaan ne- t Borg aat het van weik dat belangruk is vooi de ontwikkeling van de adei land latten n De po* pulaire schrijver die makke lijk van zijn pen kan leven, ti eft je volgens Borgers niet in het fonds aan. „Wij redene- len: als iemand een goed in komen uit ityn werk heeft, dooi dat hij meestal toch wat populau inde smaak valt. dun heeft hij ook mindei die sti mulering van ons nodig dan iemand die moeilijk ver koopbare boeken schi ijft, die vooi de literatuur-van belang kunnen zijn. De bundels van Kouwcnaui zullen nooit k..- teeliom.ins in verkoopcijfer overtreffen

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 37