BEDENKINGEN TEGEN KOMST MARKTHOF Cafés in Voorschoten blijven uur langer open Leiderdorpse scholen krijgen extra geld niet OBSTAKELS VOOR AUTO'S „Confrontatie mert werklozen heeft diepe indruk gemaakt ^eidse agenda PAGINA 2 STAD EN RAND WOENSDAG 16 APRIL 1980 Leden commissie middenstandsaangelegenheden spreken twijfels uit OEGSTGEEST - "Is het nog wel verstandig dat in deze tijd het kleine winkelcentrum Markt- hof nog bij de winkels aan de Kempenaerstraat komt"? Dit vroeg het Oegstgeester CDA-raads- lid Van der Reijden zich gisteravond af in de plaatselijke commissie voor mid denstandsaangelegenheden, waarin raadsleden en vertegenwoordigers van de middenstanders zitting hebben. Van der Reijden stelde voorop dat hij zich niet tegen de komst van een der gelijk winkelcentrum verzet wanneer iedereen vóór zou zijn. "Het is per slot van rekening het eigen risico van de vrije ondernemer". Toch wilde de CDA-er nog enkele kant tekeningen bij de eventuele komst van een tiental winkels aan de Kempenaer straat plaatsen. Hij baseerde zijn scep sis over de Markthof met name op de vrij slechte economische toestand. Van der Reijden attendeerde de commis sieleden erop dat de algemene vooruit zichten voor de kleinhandel dalende zijn en dat de stormachtige groei er echt uit is, zelfs voor de grote winkels in onze maatschappij. "Het is duidelijk zichtbaar dat nu al een paar winkelsoorten in beide Oegst geester winkelcentra (Kempenaer straat en Lange Voort) kwetsbaar zijn". Van der Reijden vroeg zich dan ook af of men in deze tijd, waarin de uitgaven op het consumptievlak teruglopen, met nog meer winkels moet komen. Hij wees daarbij nog op de komst van Haaswijk waar ook enkele kleine win kels zijn gepland voor de dagelijkse voorzieningen. Volgens een overheids rapport zouden deze worden bezet vanuit de Lange Voort. De daar vrijge komen ruimten zouden dan ingericht kunnen worden met winkels voor duurzame artikelen. "Moet ik, als het ministerie met dergelijke opmerkin gen komt, dan zo enthousiast zijn over de komst van Markthof'? aldus Van der Reijden. Mevrouw Munninghof wees als verte genwoordigster van de winkeliers aan de Lange Voort in dit kader nog op een onlangs verschenen rapport van het KNOV (Koninklijk Nederlands On dernemers Verbond), waarin volgens haar uitbreiding van het winkelbe stand helemaal wordt afgewezen. "En dan krijg je binnenkort nog 55 winkels in "Winkeihof" in Leiderdorp erbij. De Leiderdorpers die frequent in Oegst- geest komen winkelen zijn we dan ook kwijt", zo voegde zij er nog aan toe. "Op dit moment zie ik een dergelijk win kelcentrum dan ook niet zo zitten.» Waar is die behoefte"? Belangstellenden De heer Trijselaar, van de winkeliersver eniging Oegstgeest Aktief, die zich concentreert rond de Kempenaerstraat gaf aan dat er nu al 8 belangstellenden zijn voor de 10 winkelruimten die be schikbaar zijn. Die kandidaten zijn volgens hem zo goed als zeker ovér de komst naar Markthof wanneer dit zou worden verwezenlijkt. "De aanloopja ren kunnen uiteraard wel moeilijk zijn, maar wanneer slachtoffers zouden vallen (wat ik overigens niet zie gebeu ren) dan hebben wij nog altijd genoeg reserves om de ruimten weer op te vullen", aldus Trijselaar. Hij gaf aan dat de kandidaten voor het overgrote deel al met zaken actief zijn in Oegst geest. Het gaat volgens hem dus om "eigen mensen, die een goede zaak achter de hand hebben". Mevrouw Van Vloten (WD) was van mening dat de kandidaten voor Markt hof zelf wel voldoende bekeken heb ben of ze het aan kunnen of niet. "Ik denk dat het goed is onderzocht. Er is zoveel animo van de mensen zelf en particulier initiatief waaruit blijkt dat ze het wel aandurven. Dan mogen wij dat niet tegenwerken". De commissieleden waren het erover eens dat wanneer Markthof er komt geen grote winkelbedrijven erin mo gen komen en dat de rapporten over de winkelvestigingen inmiddels verou derd zijn en niet aangepast zijn aan de verslechterde economische situatie. Trijselaar zei er nog op te letten dat bij de aanvraag rekening wordt gehouden met een brancheverbreding en dat dus verdubbeling van het soort winkels wordt tegengegaan. VOORSCHOTEN - Cafés, bars en clubhuizen in Voorscho ten die alcoholhoudende dranken verkopen, zullen in de toekomst een uur langer geopend mogen zijn. Modeshow De firma "Yteffi" houdt vrijdag een modeshow in het Dienstver leningscentrum aan de Lijtweg 9 in Oegstgeest. De modeshow duurt van 10.00 tot 12.00 uur, en 's middags is er gelegenheid tot het kopen van de kleding. NUT-Voorschoten Het NUT-Voorschoten houdt morgen om 20.00 uur een alge mene ledenvergadering in de Werf in Voorschoten. Vrijdag is er een woon- en architekten- winkel aan de Molenlaan 3. Deze winkel duurt van 19.00 tot 20.30 uur. Het vierde koffieconcert vindt zondag plaats, om 12.00 uur in het Cultureel Centrum. i nog langer van deze Veilig" VCfk'CCr De commissie voor Algemene Za ken stemde gisteravond in met een wijziging van de Voorscho- tense politieverordening, waarin nu zal komen te staan dat bars tot twee uur 's nacht open mogen zijn. De gehele gemeenteraad van Voorschoten moet nog wel haar toestemming geven. Pas dan kan de nieuwe regeling van kracht worden, hoewel er van de kant van zowel de politie als de loco- burgemeester geen bezwaar be staat om de sluitingstijd geheel op te heffen, wü loco-burgemees ter Marselis toch nog niet zo ver gaan. Voorschoten zou dan na melijk een uitzonderingspositie gaan innemen in de regio. Zodra ook de omliggende gemeenten de sluitingstijd opheffen, gaat Voor schoten pas tot die maatregel over. Politie Tijdens de commissie van gister avond werd opgemerkt dat de burgerij een hele andere indruk van de werkzaamheden van de politie heeft dan uit het jaarrap port van de rijkspolitie naar vo ren komt. Loco-burgemeester Marselis was evenals de commis sie voor Algemene Zaken onder de indruk van het werk van de groep Voorschoten. Omdat ook de groep Voorschoten geregeld elders bijstand moet verlenen, is er nog steeds een personeelste kort. De organieke sterkte van de groep Voorschoten is 29 man, de feite lijke sterkte is 25 man. Twee le den van de groep maken deel uit van de Mobiele Eenheid en waren onder meer actief bij de kraak- rellen in Amsterdam. De extra bewaking van de ambassades in Den Haag en Wassenaar vragen bovendien veel mankracht. Ook kampt de groep Voorschoten met een tekort aan materiaal. Zo kan slechts zelden een beroep worden gedaan op de wagen, die de snelheid van auto's en brom fietsers kan controleren. Vorig jaar werd de camera op de Noord- Hoflandbrug gestolen en die is nog steeds niet door het rijk ver vangen. Ook de camera bij het Rijnland koopt installatie WASSENAAR - De zuiveringsin stallatie van de gemeente Wasse naar zal worden overgenomen door het hoogheemraadschap van Rijnland. Het gaat hierbij om de rioolpersleiding, de daarbij behorende drie eindgemalen en de bijbehorende gronden. Voor de overdracht zal het hoogheem raadschap in Leiden een bedrag van 639.000 gulden op tafel moe ten leggen. De Wassenaarse zuiveringsinstalla tie behoort tot een van de laatste belangrijke in de regio die Rijn land overneemt. Het is een in stallatie die via het rioleringsstel sel van Den Haag het afvalwater in zee loost. Dc raad van de gemeente Wasse naar besloot in december 1977 om de zuiveringstechnische werken aan Rijnland over te dra gen.'Dit gebeurde onder andere overeenkomstig de richtlijnen die in 1968 werden aangegeven inzake het overnemen van de zuiveringstaak van gemeenten. kruispunt Raadhuis wordt slechts zelden in werking gesteld. Sinds 1 september vorig jaar is de regio-surveillance van kracht Dat betekent in de praktijk dat er meer politiewagens op de weg moeten zijn. Wel is er een inten sieve samenwerking met onder meer de gemeentepolities van Leiden, Wassenaar en Leid- schendam. In voorkomende ge vallen wordt onderling assisten tie verleend. LEIDERDORP-Hetvoetgangers-enfietserstunneltje len worden aangebracht, bij de Leiderdorpse brug zal binnenkort onberijd- De voetgangers-oversteekplaats, die tussen winkel baar worden gemaakt voor auto's, die er de laatste tijd regelmatig ongeoorloofd gebruik van maken. Dit geeft aanleiding tot gevaarlijke verkeerssituaties, omdat de bochten aan weerszijden van de tunnel erg onoverzichtelijk zijn. 2 verkeer en vervoer besloot gisteravond beide kanten van de tunnel obstakels zul- centrum Winkelhof en het multi-functionele gebouw (een gebouw dat voor meer zaken kan worden ge bruikt) in Leiderdorp komt, zal volgens de heer Den Boeft en Van Jaarsveld erg gevaarlijk worden. Wet houder Bezemer (PvdA) wil nu gaan bekijken of er geld beschikbaar is om de oversteekplaats te beveili gen met verkeerslichten. De Vereniging Veilig Verkeer Ne derland afdeling Voorschoten, houdt vanavond de eerste jaar vergadering na de heroprich ting in mei 1979. De vergadering begint om 20.30 uur in het Cultu reel Centrum in Voorschoten. Het voorlopig bestuur zal verslag uitbrengen over de gevoerde ac tiviteiten. Tijdens de vergade ring wordt een bestuur gekozen. Het gehele tijdelijk bestuur is eventueel kandidaat. Op het programma staan verder heh maken van een keuze in de akti- viteiten voor het komende jaar, De Koning neemt na 47 jaar afscheid van ambtenarenleven WASSENAAR - "Het feit dat ik mijn medewerkers veel zelfstan digheid liet, heeft bijgedragen tot de goede werksfeer. Mijn devies was: werken en laten werken". Dit zegt de heer L. G. de Koning terugblikkend op zijn 47-jarige loopbaan ala ambtenaar die hij vandaag met een afscheidsrecep tie als loco-secretairs in Wasse naar heeft afgesloten. De Koning maakt gebruik van de mogelijk heid om vervroegd uit te treden (de vut-regeling). "Bovendien kan en kon Wassenaar zich verheugen in een kwalitatief gesproken uitstekend college van burgemeester en wethouders en ambtenarencorps. De vele uren overwerk nam ik dan ook daarbij voor lief. Hoogtepunten in het werk waren altijd zaken als begrotingen en nota's over nieu we ontwikkelingen. Ik denk dan onder meer aan de onderwij- sprognoses en aan de verorde ning voor het doen slagen van de wet op de bestuurlijke openbaar heid", aldus De Koning. Werklozen Geboren in 1916 in Leidschendam midden in de woelige periode van de Eerste Wereldoorlog kwam hij al gauw in het ambtelijke leven terecht. "Mijn vader, werkzaam als voorzitter van de groentevei ling, Was tevens met steun van de tuindersgemeenschap, vele jaren wethouder. Ik trad in zijn voet sporen door allereerst een aantal jaren als volontair (niet-bezol- digd) te werken. Daarmee moest je in mijn tijd al heel tevreden zijn. Het behoorde tot mijn taak, de kaarten van werklozen af te stempelen. De confrontatie met deze uitgeworpenen heeft diepe indruk op mij gemaakt. Dat is ook de reden dat ik mij zorgen maak om de jongeren die in onze tijd eveneens niet zeker kunnen zijn van een baantje". Gedurende zijn 47-jarige loopbaan heeft hij vele zijden van het ge meentelijk beleid leren kennen. In het bijzonder heeft hij zich ge worpen op terreinen als finan ciën, personeelszaken en onder wijs. Wassenaar is uiteindelijk het eindstation geworden, al zag het daar in het verleden niet di rect naar uit. Een post als ge meente-secretaris als kroon op de carrière lag meerdere malen binnen handbereik. Ooit heeft hij zelfs nog op de nominatie gestaan voor een burgemeesterspost in Brabant, maar omstandigheden in de persoonlijke sfeer deden hem ertoe besluiten niet te ver trekken. Gereedschap ontvreemd LEIDERDORP - Van het bouwter rein bij Winkelhof in Leiderdorp is vannacht voor een groot be drag aan gereedschap ont vreemd. De politie is nog niet be kend hoe groot de schade precies Glasbakken in Leiderdorp LEIDERDORP - Op tien plaatsen in Leiderdorp, bij winkels en winkelcentra, worden binnen kort glascontainers geplaatst. De bakken worden door de gemeen te bij een bedrijf gehuurd. De huur moet kunnen worden be taald van de waarde van het ver zamelde glaswerk. Als alles vol gens plan verloopt, zullen de bakken na de zomervakantie op hun plaats staan. Bang "Mijn studie moest ik tot een goed einde brengen tijdens de Tweede Wereldoorlog. Dat bracht allerlei onverwachte problemen met zich mee. Zo arriveerde ik een keer te laat voor een examen omdat een trein met Duitsers mijn trein be lette het normale programma af te werken. Gelukkig was de commissie bereid mijn excuses te aanvaarden". De scheidende ambtenaar is wel bang dat de vervulling van vaca tures in Wassenaar problemen gaat geven. Mensen van elders komen nauwelijks aan een be taalbare woning. Het aantrekken van part-timers schept weer an dere problemen. De Koning zelf gaat zich nu buigen over zijn hobby's: het verzamelen van postzegels, schaken en han denarbeid. Verder is hij als be stuurslid actief bij de Katholieke Bond van Bejaarden in zijn hui dige woonplaats Leidschendam. LEIDERDORP-Vijf Leiderdorpse kleuter- en lagere scholen krijgen het door hen gevraagde extra personeel, geld of schooltijd, niet. Het rijk heeft hun aanvraag af gewezen. De scholen wilden meedoen met een zogenaamd ac tiveringsplan, dat dient om tot betere aansluiting te komen tus sen het kleuter- en het lager on derwijs. Wethouder Jos Verdier deelde gis teravond tijdens de commissie onderwijs van Leiderdorp mee dat de aanvraag door het rijk was afgewezen. Als oorzaak noemde hij het grote aantal aanmeldingen dat bij het rijk was binnengeko men. In het hele land zijn de scholen inmiddels bezig zich voor te bereiden op de toekom stige wet op het basisonderwijs. Deze wet houdt in dat de kleuter scholen bij de lagere scholen zullen worden gevoegd, in geval voor wat betreft de huisvesting. De Leiderdorpse scholen De Vo- gelweid, Zijlkwartier, Prins Wil lem Alexanderschool, De Hobbit en de Regenboog hadden een aanvraag ingediend. Zij hadden daarmee niet alleen een betere aansluiting tussen kleuter- en la ger onderwijs voor ogen, ook had een nieuw rekenonderwijs of we- reldonderwijs beter kunnen worden uitgewerkt. Wethouder Verdier deelde gister avond ook nog mee dat de heer Van Dort de Vogelweid als schoolhoofd zal verlaten. Dit zou na dit schooljaar moeten gebeu- verder is de consulent uit Rijs wijk aanwezig om de doelstel lingen van de vereniging uiteen te zetten. Vrouwencafé Het vrouwencafé in Voorschoten zal op 3 mei een avond organise ren in verband met het tweeja rig bestaan. Dus niet op 19 april, zoals eerder werd vermeld. Tij dens de avond, in het Rode kruisgebouw aan de Leidseweg, zal er onder andere een optreden zijn van de vrouwelijke clowns "Strip en Zipper". Aanvang 20.30 uur. Galerie De Pomp In Galerie de Pomp is nog tot 30 april een expositie te zien van de fotograaf Auke Bergsma. Van avond vertelt hij om 20.00 uur over zijn werk. De galerie is alle dagen geopend van 13.00 tot 17.00 uur en woens dagochtend ook van 10.00 tot 12.00 uur. Galerie De Pomp is gevestigd aan de Dorpsstraat 38, in Warmond. Fietstoer Swifttoer organiseert zondag een fietstoertocht vanuit Voorscho ten. De afstanden zijn 35 en 60 kilometer. Er kan worden ge start van 08.30- tot 09.00 uur, vanaf de sporthal "Vliethorst" aan de Koninklijke Marinelaan in Voorschoten. Inlichtingen: 071-895297. Woensdag LeidenStadsgehoorzaal - 20 uur, avond over voeding van de vereniging tot bevordering van de homeopathie. Stadsgehoorzaal - discussieavond mid denschool, ontwerpplan voorgezet on derwijs, 20 uur. Nieuwe Rijn 20a - vrouwencafé, 21 uur. Leiderdorp - 19.30 uur, commissie cen trale antenne inrichting. Zoeterwoude - 20 uur, vergadering wa terschap Ommedijk, in "Ons Huis", Kos terpad 3. Donderdag Leiden Stadhuis - comissie onderwijs, 20 uur. Stadhuis - commissie ruimtelijke orde open caféavond, 21 i Welfare-lokaal Rode Kruis - Leidseweg 33, Voorschoten, tel: 01717-3309, spreekuur voor invaliden, 19-20 uur. Architekienwinkel - Hooglandsekerk- gracht 32, vrij advies, 19.30-21.30 uur. Architektenwinkel - Pieterkerkhof 18, vrij advies, 20-21 uur. Volkshuis - Haarlemmerstraat 73b, open middag van 14-16 uur, kaarten, sjoelen en andere spelletjes. Werkgroep dienstwéigeren - Troef, Noordeinde 2a, van 20-21.30 uur. Voorli- ching en begeleiding dienstweigeren, ook tel; 140866. Leiderdorp - commissie cultuur, 20 uur. Leiderdorp - 20 uur, commissie beleids planning Leiderdorp. Zoeterwoude - 20 uur, hoorzitting ge meentehuis over Zuidbuurt. Apotheken De avond-, nacht- en zondags dienst van de apotheken in de re gio Leiden wordt waargenomen van 11 t/m 18 april door: Centraal apotheek, Breestraat 74, tel: 120552 en door apotheek Boeh- mer, Florijn 19, Leiderdorp. LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING Voor betaling abonnementsgelden uitsluitend giro 28884 Telefoón 071-144941 Nabezorging van 18.00-19.30 uur. Zaterdag van 16.00-18.00 Kwartaalabonnement Adjunct-hoofdredacteur; S.J. de Groot (geestelijk Ch. Lennartz, Maredijk per post f64,15 R.D. Paauw. leven) 33a, Leiden, tel. Jaarabonnement 071-133202 f173,70 Eindredactie: Aangesloten bij de Correspondenten: Jaarabonnement J.M.J. Post Gemeenschappelijke R Zaadnoordijk. Tel. per post f 245,10 Persdienst met eigen 071-121481 Losse nummers f 0,65 correspondenten o.a in: Oegstgeest: H. Sondes Abonnementsgelden bij Rubriekchefs: Bonn. Brussel, Londen, 071-155854. vooruitbetaling te voldoen. A van Leeuwen (stad) Parijs, Washington, Cairo. Voorschoten: J. Peters J P Westerlaken (regio) Rome. Madrid, Stockholm 071-769935. overschrijving geen B Paauw (binnenland) en Djakarta Warmond: K. Prins administratie- en J Ruygrok-Hoogeveen 01711-11266. incassokosten (buitenland) Redactie Randgemeenten: Zoeterwoude: R. Stevens A.A. van Brussel (sociale Telefoon 071-144941 071-890847 Directie: toestel 219. Zoeterwoude: Olaf Hoenson G. Koopman P.J. de Tombe (sport) Privé: 01715-1896. Hoofdredacteur: P.C. Rosier (radio en C. Smits, Bachstraat 25, Leiderdorp: F. Snijders A.A.M. Schuurmans televisie, kunst) Leiden, tel. 071-763320. 071-893841.

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 2