Pas in mei grote schoonmaak Noord wij ks strand ALPHEN KRUGT MINI-THEATER Alphense wegenbouwers schreeuwen om straatmakers „VERVUILING IS NOG NOOIT ZO ERG GEWEEST ALS OP DIT MOMENT" HUIS METER KORTER VOOR STOEP WOENSDAG 16 APRIL 1980 LEIDEN/REGIO PAGINA 21 NOORDWIJK- Pas in mei gaat de gemeente Noordwijk het strand op om alle troep die er niet thuis hoort op te ruimen. In de win termaanden wordt op beperkte schaal het strand voor de boulevard schoongehou- den. Meer wordt er niet gedaan, omdat het de werklieden aan tijd ontbreekt. De vervuiling is nu echter zo erg, dat Noordwijkers op een verga dering van het CDA, eerder deze week, er schande over spraken dat het strand er zo vervuild bij ligt. Zo erg als het nu is, beweer den de Noordwijkers die avond, is het nog nooit geweest. Haman, adjunct-directeur van ge meentewerken in de badplaats, zegt 'van niets' te weten. Hij ver telt dat de werkploegen wel in de weer zijn, maar pas het strand opgaan als de vervuiling heel erg is. Haman denkt dat daarvan nu nog geen sprake kan zijn, omdat de badgasten thans in niet al te groten getale opdraven. Onberekenbaar Haman: "Die vervuiling heeft toch ook wel een onberekenbare fac tor. Als de wind uit zee komt, kan het strand in een ommezien zijn bedekt met allerlei rommel. Een dag later kan het al weer weg zijn. Dan heb je een landwind. We hebben er wel eens geld voor uit getrokken om viezigheid weg te halen. De volgende dag was het niet meer nodig. Toen was alles verdwenen." De adjunct-directeur van gemeen tewerken zegt dat de één het spul uit zee als 'troep' omschrijft en de ander als 'interessant'. "Het geeft toch wel een zekere charme aan het strand, al die dingen uit zee. Ik geef toe, dat het zo langzamer hand wel tijd wordt om aan het werk te gaan." Het strand in de wintermaanden schoonhouden wordt een 'ver schrikkelijk dure zaak', aldus Haman. Twee jaar geleden heeft zijn dienst eens berekend hoe veel geld er zou moeten worden uitgetrokken om ook 's winters het strand vuilvrij te houden. En kele tienduizenden guldens zou den er nodig zijn om dit karwei te kunnen klaren. Moeizaam "Bovendien is het een moeizaam bedrijf', beweert Haman. "De au to die op het strand rijdt ver bruikt één liter benzine op één kilometer. Het opruimen van de rommel kost veel arbeids. Er moeten grote afstanden worden afgelegd om het opgehaalde vuil naar de vuilnisbelt te brengen. Afritten van en naar het strand zijn beperkt. En de rommel op het strand verbranden mag niet. Daar heeft het hoogheemraad schap van Rijnland bezwaren te gen." Als het inderdaad de spuigaten uitloopt, zoals nu wordt beweerd, en er komen klachten by ge meentewerken binnen, dan gaat men wel degelijk op pad, zegt Haman. "Ik heb het al gezegd", vertelt hij, "de ene maand kan het inderdaad verschrikkelijk zijn. Kom je een paar dagen later te rug, dan kan alles zijn verdwe- Blikjes Strandjutter Doris Langeveld heeft de vervuiling ook al met lede ogen aanschouwd. Blikjes, pa pier en plastic bakjes liggen her en der verspreid. "Dat krijg je met het mooie weer", zegt hij. "Zeker als er nog geen vuilnis bakken staan. Dan gooien de mensen alles op de grond." Langeveld vraagt zich af of het strand wel op tijd kan worden ge reinigd. Zeker nu er een vroege Pinksteren voor de deur staat. "Wanneer er pas over drie weken wordt begonnen, heb ik m'n twij fels. Ik heb zeker een maand no dig om het strand tussen de Duindamseslag en de Langevel- derslag zuiver te krijgen. Dat is altijd nog overeen lengte van vier kilometer. Niemand heeft mij tot nu toe benaderd om vast aan het werk te gaan. En", reageert hij, "als ze komen, zullen ze zich wel moeten bedenken dat ik dit werk toch niet meer in m'n eentje kan doen. Er staan over het strand vijftig vuilnisbakken verspreid. Om één zo'n ding leeg te maken heb je minstens vijf minuten no dig. Dan moet ik alle clubs (zeil vereniging, surfers, visclub) na lopen plus de negen strandten ten. Ik heb wel eens een week einde gehad dat ik aan het einde van de dag negen containers vol had. 't Is dat een zoon van me en diens vriend me van tijd tot tijd eens helpen, anders had ik het nooit kunnen klaren." Machines Daarnaast is het ook een probleem voor Langeveld dat wanneer er een mooie doordeweekse dag is en er heel wat dagjesmensen naar Noordwijk komen, hij het hele strand opnieuw kan gaan nalo pen. Werken met machines, zou dat een oplossing kunnen zijn? "Ik weet het niet", vertelt Langeveld. "Volgens mij kun je met deze dingen heus niet alle rotzooi op ruimen. Zeker niet als het zand nat is. En als er grote stukken hout aanspoelen, zul je toch ook de handen uit de mouwen moe ten steken. Want die rommel kun je niet oppakken met zo'n machi ne. Nee, ik geloof dat dit de oplos sing niet is." KOUDEKERK AAN DEN RIJN - De verbouwing van de wo ning aan de Dorpsstraat 35 leverde gisteren een aardig schouwspel op. Terwijl de ene helft van de gevel (nog) intact was, was de andere helft van de gevel verdwe nen. Waarmee de woning, zeker met het huidige weer, een "doorzonwoning" werd. De gevel van de woning wordt momenteel een meter naar achtéren geplaatst, om zo de ruimte te scheppen voor het doortrekken van het trot toir, dat nu bij nummer 35 abrupt ophoudt. Voetgan gers moeten daar de rijweg op, hetgeen een levensge vaarlijke situatie oplevert. De doortrekking levert zonder twijfel het duurste stukje stoep van Koudekerk op, want de gemeente moet voor grond en verbouwing bijna een halve ton op tafel leggen. Daarvoor zal uiterlijk 1 juli de doortrekking van het trottoir een feit zijn. ALPHEN AAN DEN RIJN - Alphen krijgt eind volgende week voor het eerst een "echt" theater. Zij het een mini- theater. Aan de opening ervan wordt momenteel naarstig gewerkt. Het theatertje, waar vooral "modern" toneel zal worden gebracht, wordt vrijdag 25 april in gebruik geno men. Het mini-theater is te vinden in het gebouw van het Alphense creati viteitscentrum "Expressie '70", gevestigd aan de Hooftstraat 210. Ook wordt daar gewerkt aan de inrichting van een nieuwe expo sitieruimte en een cafeetje. Als het goed is, moeten ook deze aanwinsten volgende week vrij dag klaar zijn. Op die dag begint tegelijk de viering van het 10-ja- rig bestaan van "Expressie '70", dat in Alphen tal van doe-cursus- sen verzorgt. Paddestoelen Chris Nobels is werkzaam als coör dinator bij het jubilerende creati viteitscentrum. Hij heeft hoge verwachtingen van het nieuwe mini-theater. "Overal zie je dat mini-theaters als paddestoelen uit de grond schieten. Ik ver trouw erop dat ook wij niet over belangstelling te klagen zullen hebben", aldus Nobels. "Het ligt in de bedoeling dat in het theater vooral avant-gardistisch (experimenteel, red.) theater ge bracht zal worden. Maar in prin cipe staat de ruimte open voor meer activiteiten: poppenspel, jazz-ballet, volksdansen, noem maar op. Een mini-theater heeft het voordeel dat het erg gezellig is. Er is namelijk geen podium zodat je een soort amfi-theater krijgt, met een groot speelopper- vlak. Chris Nobels verwacht niet dat het mini-theater straks het nieuwe culturele centrum "De Kom" in de wielen zal rijden. Integendeel zelfs. "We kunnen een drempel verlagende werking voor De Kom" hebben. Als mensen hier zijn geweest zullen ze ook mak kelijker "De Kom" binnenstap pen. En de bouw van "De Kom" is gewoon noodzakelijk omdat je daar dingen kunt doen die hier beslist niet kunnen, zoals ballet uitvoeringen." Het theatertje aan de Hooftstraat zal straks zeker ook worden be nut door de toneel-workshop van "Expressie '70". Die toneel-cur sus is één van de 30 cursussen die mensen volgen by dit Alphense creativiteitscentrum. "Expressie '70" begon tien jaar ge leden met één of twee cursussen, maar maakte een voorspoedige groei door. Onder deskundige leiding worden er momenteel cursussen als spinnen en weven, fotografie, beeldhouwen, bin nenhuisarchitectuur en dergelij ke gegeven. Elke week komen er ongeveer 500 mensen by "Ex pressie '70" over de vloer. "De cursisten vormen een geva rieerd publiek", aldus Chris No bels, "Hoofdzaak is dat ze hier bezig kunnen zijn, dat ze zelf creatief aan de slag kunnen. Bij andere creativiteitscentra komt het nogal eens voor dat er uitein delijk meer aandacht aan de ma nier van werken wordt besteed dan aan het doel zelf: het creatief bezig zijn." "Wat we hier niet veel hebben dat zijn jongeren, zo tussen de 15 en 22 jaar. Iets organiseren dat bij hen in de smaak valt, heeft voor ons weinig zin: Midas en Madon na zorgen daar al voor." Voor de toekomst denkt Expressie '70 aan verdere uitbreiding van het aantal activiteiten. "In januari willen we beginnen met cursus sen pottenbakken, batikken en het verven van wol en stof. Ook gaan we iets meer in de theoreti sche hoek doen: algemene kunstbeschouwing en kunstge schiedenis". "Wat de uren betreft zitten we al bijna vol. We draaien momenteel per seizoen 2300 uur, en in sep tember moet de Alphense ge meenteraad beslissen of we 2500 uur mogen gaan draaien. Als dat mag, zitten we echt helemaal vol." "Nu is het al moeilijk met het op bergen van de requisieten en de cors van het mini-theater, en als straks de beeldhouwcursus wordt uitgebreid naar steen en hout zullen we die materialen ook ergens kwijt moeten. Expressie 70 gaat dan ook uitkijken naar een uitbreiding van de ruim te, vertelt Chris Nobels. Tentoonstelling De opening van het mini-theater op 25 april zal gepaard gaan met tal van activiteiten. Zo wordt er dan een tentoonstelling van werk van cursisten geopend. Het zal alle maal gefinancierd worden met subsidie van de gemeente 27.000), de provincie (j 6.000) en 27.000 die het centrum zelf op ta fel legt. "We hebben dat allemaal voor een groot deel aan de inzet van onze vrijwilligers te danken die een hoop timmer- en schilderwerk hebben gedaan", aldus Chris No bels. "Want het is tenslotte de be doeling dat we op vrywilligers draaien en blijven draaien. ALPHEN AAN DEN RIJN - "Kijk, stenenstapelaars kunnen we genoeg krij gen. Maar het aanleggen van woonerven met bloembakken en zitkui- len: dat is vakwerk. Daar komt een stukje wiskun de, maatvoering aan te pas. Het beroep van straatmaker is in een heel ander perspectief geko men. Er is een schreeu wend tekort aan vaklieden en met name aan straat makers". Met deze woorden schildert voor lichter M. Hogenes van de Stich ting Bevordering Wègenbouw (SBW) het belang van een vak opleiding voor straatmakers. Ook in Alphen en omliggende dorpen ontbreekt het aan vakbekwame straatmakers. De drie Alphense wegenbouwers, C.A. Langeveld BV, Van der Werff Wegenbouw en Cultuurweg BV, willen daar iets aan doen. In samenwerking met de SBW en de gemeente Al phen (openbare werken) willen de wegenbouwers dit najaar be ginnen met een praktijk-gerichte opleiding in Alphen. In principe is het allemaal rond: De SBW staat klaar om de opleiding - die in eerste instantie drie jaar duurt - te verzorgen; de wegen bouwers zijn bereid de kosten van de (deels gesubsidieerde) opleiding op zich te nemen. De gemeente heeft zich garant ge steld voor voldoende werk om het vak onder de knie te krijgen. De hoop is nu gevestigd op de jongeren van zestien tot twintig jaar, die een vak willen leren dat ook voor de toekomst de nodige perspectieven biedt. Als zich in de komende maanden acht tot twaalf van dergelijke jongeren aanmelden, kan de op leiding in Alphen van start gaan. "Meer aanmeldingen verwachten we niet", aldus wegenbouwer C.A. Langeveld. "We hopen jaar lijks een stuk of acht jongeren tot straatmaker te gaan opleiden". De opleiding duurt alles bij elkaar vijf jaar of vier voor de lts-ers. In de eerste drie jaar wordt er opge leid voor het diploma leerling- straatmaker, gedurende welke periode de leerlingen het mini mumloon (of iets meer) verdie nen. De praktijkopleiding wordt één dag per week onderbroken voor theoretische scholing aan de bedrijfstechnische school aan de Vondellaan in Leiden. Voor zes tienjarigen, die nog gedeeltelijk leerplichtig zijn, is er bovendien een dag per week algemeen vor mende scholing. Vijf jaar Na vijf jaar is men leerling af. De vakopleiding tot gediplomeerd straatmaker is dan afgesloten, al is verdere ontwikkeling via de kaderopleiding tot uitvoerder of hoofduitvoerder mogelijk. "De Alphense wegenbouwers hopen uiteraard dat zij door middel van de goeddeels door hen betaalde opleiding zelf de beschikking krijgen over vakbekwame straatmakers, zodat zij niet meer afhankelijk zijn van onderaan nemers, die trouwens veelal ook niet kunnen zorgen voor vak werk. Maar de opgeleide straat maker is straks natuurlijk vrij om te gaan en te staan waar hij wil. Tel daarbij op dat van een ploeg leerlingen geen produktie ver wacht mag en kan worden en dan is verklaard waarom het eigenlijk veel te lang heeft geduurd voor dat er een op de praktijk gerichte opleiding voor vakmensen tot stand is gekomen. Want het ene bedrijf heeft nu eenmaal weinig trek om mensen op te leiden die wellicht door een ander bedrijf worden "weggekaapt". De vraag is alleen wie daarvoor ver antwoordelijk is. Het bedrijfsle ven? Want in Alphen hebben de drie wegenbouwers elkaar dan wel gevonden in de speciaal voor de opleiding opgerichte "Wegen bouwcombinatie Alphen aan den Rijn", maar in zijn geheel laat het bedrijfsleven het afweten. Of is de overheid de schuldige? Weliswaar verstrekt de overheid subsidie aan de SBW, waarin zo wel het Rijk als de werkgevers- en werknemersorganisaties zijn vertegenwoordigd, maar die sub sidie is niet voldoende om de leemte vullen. Terwijl de over heid wel tal van andere, zij het meer theoretische, opleidingen voor haar rekening neemt Over welk antwoord het juiste is, is men het niet eens. Dat geldt lan delijk, maar ook plaatselijk. "De overheid doet weinig op dit ge bied", zo stellen de Alphense we genbouwers, die de hoop op ge meentelijke subsidie nog niet hebben opgegeven. "Burgemees ter en wethouders moeten er nog een beslissing over nemen", al dus Langeveld. Met of zonder subsidie van dc ge meente: de opleiding voor straatmaker gaat dit najaar in elk geval van start, als zich tenminste voldoende leerlingen aanmelden. Wie belangstelling heeft kan voor informatie dit weekeinde een kijkje nemen in het kantoor van openbare werken aan de Castel- lumstraat in Alphen. Het 25 jaap bestaande openbare werken houdt vrydagavond (van zeven tot tien uur) en zaterdag (van tien tot drie) "open huis" in verband met het jubileum. De SBW en de Alphense wegenbouwers zijn aanwezig met een eigen stand, waar alle informatie over de straks te starter» opleiding ver krijgbaar is. Telefonisch kan men om informa tie vragen by Langeveld BV aan de Van Foreestlaan 7 (tel. 32331). fiiife In Koudekerk is men momenteel de woning Dorpsstraat 35 een meter aan het inkorten om de stoep te kunnen doortrekken. Deze hield namelijk bij het huis even op.

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 21