Nicaragua economisch nog te afhankelijk rabliok Twee Leidse zieken omroepen vieren hnn lustrum Elektronisch luikje voor katten; een behaaglijk terrarinm voor slangen Stóf SU-tf Zal revolutie kunnen uitstijgen boven een aan Cuba verwant model? TRESLONG TRESLONG WOENSDAG 16 APRIL 1980 door Sjak Jansen De Lenco's hebben met hun laatste plaatje 'Prima Balleri na' weer een nummer dat vol gens Nico de Jong geheidis. 'Prima Ballerina' nieuwe stamper van de Lenco's Het is vandaag niet de eerste keer dat de Lenco's in deze rubriek prijken. De roem, die zij met hun eerste hit 'Esme ralda' vergaarden, is het po pulaire zangduo uit het Lei- derdorpse Doeskwartier overigens allerminst naar de bol gestegen. „Wij blijven twee gewone jongens", ver telde organist Nico de Jong gisteren. Hij wilde me even tippen over een nieuwe Lenco-hit, die eraan zit te komen. 'Prima Ballerina' heet-ie. Wederom een eigen compositie en een minstens zo pakkend lied als 'Esmeralda'. Nico verkondigde al eerder dat een liedje 'geheid' moet we zen en dat is met 'Prima Bal lerina' volgens hem uiter aard het geval. „Vrijdag avond kun je ons zien bij Chiel Montagne", vertelde Nico nog. Theo Wand, oprichter en spil van de Rovoz, de radio-om roep voor zieken in het Leidse Diakonessenziekenhuis, trok vorige week aan de bel voor een stukje in deze krant om dat zijn ziekenomroep 15 jaar bestaat. Een derde lustrum dat zaterdag 3 mei wordt ge vierd met een open huis. Ook Johan Kooren van zieken omroep Zuijdtwyck klopte aan om te vertellen dat zijn omroep vijf jaar bestaat; een mijlpaal die reeds vanavond met eveneens een open huis wordt gevierd. Is dat nou wel zo bijzonder, een zoveel jarig bestaan van zo'n ziekenomroep, vroeg ik beide heren? „Natuurlijk", sprak Wand. „Het is per slot niet niks waarover je praat. Vijftien jaar liefde werk, ga daar maar eens aan staan". En Kooren: „Probeer de men sen maar te vinden, die het er voor over hebben zes- tot ze venhonderd uren per jaar belangeloos in dat omroep- werk te steken. Het is de kunst die mensen bij elkaar te houden. De meeste mede werkers haken na een paar weken al af'. Geluidsgekken Ruim twintig medewerkers zorgen ervoor dat de zieken omroep van het verpleegte huis Zuijdtwijck in Zuidwest elke avond kan uitzenden. Düt betreft louter verzoekpla- tenprogramma's. De Rovoz zendt op vijf avonden per week naast die platenpro- Er gaat geen doordeweekse dag voorbij, of ik ben in de stad en regio wel op zoek naar mensen en dingen voor deze rubriek. Tips en wensen voor 'Publiek' kunt u 's middags tussen één en twee uur aan mij kwijt, tel. 071-3 44941, toestel 215. Schrijven mag natuurlijk ook Omroeper Rutger van de ziekenomroep van het Diakonessenhuis met rechts van hem oprichter Theo Wand. Vijftien jaar bestaat de Rovoz. "Ga daar maar eens aan staan", zegi Wand. gramma's incidenteel ook praatprogramma's uit. Op 3 oktober bijvoorbeeld wordt volgens traditie vanaf het Stadhuisplein een recht streekse reportage uitgezon den. En is er buiten dat iets heel erg belangrijks in Leiden aan de hand, dan probeert de Rovoz daar bij te zijn. Bij de Rovoz wil men het er ta melijk professioneel aan toe laten gaan. Wand werkt naar z'n zeggen met louter platen- en geluidsgekken. „Wij stre ven er naar met voor elck wat wils te komen. Ook klassieke muziek dus. Maar geen harde pop". K-8-systeem Wand doet nogal gewichtig over het K-8-systeem, waarlangs verzoekjes kunnen worden ingediend. Je krijgt de indruk alsof hij wil doen voorkomen dat het hier een heel inge nieuze uitvinding betreft, maar het K-8-systeem blijkt niet meer dan een telefoniste te zijn, die de verzoekjes van de patiënt doorgeeft aan de mensen van de Rovoz. De Rovoz zendt louter recht streeks uit. Dat om te voor komen dat er verzoekjes wor den gedraaid voor patiënten, die inmiddels de geest heb ben gegeven. Vroeger over kwam de Rovoz dat nog wel eens. Maar dan spreken we nog over de begintijd, waarin men provisorisch met banden vanuit de portiersloge uit zond. Beer, Sita, Maaike, Jasper en Cesar. Dat zijn de vijf katten van Henny de Roodt (28) uit Waddinxveen en speciaal voor hun heeft hij een elek tronisch kattenluikje gefabri- ceerd. Een uitvinding van hemzelf. Willen de katten naar de klim- stellage op het balkon, dan hoeven ze slechts op een plankje te stappen en het luikje gaat open. Dat plankje ligt verborgen in een tunnel tje, dat 's nachts verlicht is. Onder dat plankje zit een schakelaar die het luikje in beweging zet. Een handige uitvinding. De kat ten kunnen nu wanneer ze willen naar buiten en Henny heeft geen last meer van tocht. Dat hij daarvoor een gat in de muur moest maken, deerde hem niet. Hagedis Henny probeert trouwens z'n andere dieren het ook zo veel mogelijk naar de zin te ma- Waddinxvener Henny de Roodt heeft slangen uit het terrarium gehaald. ken. Voor z'n wurgslangen, twee boa-constrictors, heeft hij destijds een heel behaag lijk terrarium aangeschaft. En in het terrarium van z'n hage dis heeft hij een tropisch re genwoud nagebootst alsmede een kunstmatig watervalletje gemaakt. Niet voor niets kweekt hij z'n witte ratten in de kelder. Hij is veel te bang dat hij aan deze diertjes, die hij houdt om er z'n slangen mee te voeren, gaat hechten. Prikpil Honden vindt Henny niks aan. Die zijn te slaafs, vindt hij. Geef 'm dan maar reptielen. Van kindsbeen af ging hij er al mee om. Hij hield Griekse landschildpadden, want slangen kwamen er bij z'n ouders niet in. Toen hij op 'z'n eigen' ging wo nen wel. Weg is hij ervan. In de vakanties gaat hij naar de tropen om ze in het wild te observeren. Bang is hij niet. „Zo lang je een slang niet laat schrikken is er niks aan de hand". De drie katers, Beer, Jasper en Cesar, zijn gecastreerd. „Te gen de stank", zegt Henny. „Die geurvlaggen die ze over al leggen zijn niet om te har den. Vandaar dat ik ze heb la ten castreren. En de poezen krijgen de prikpil". MANAGUA - „Politiek zijn we onafhankelijk, maar op economisch gebied zijn we nog niet zo ver". Met deze opmerking gaf Moises Hassan, lid van de' revolutionaire junta in Nicaragua, aardig aan waar het dilemma van de sandinistische revolutie - inmiddels bijna 9 maanden oud - op dit moment schuilt. De binnenlandse situatie heeft zich verscherpt. De weigering van het Congres van de Verenigde Staten om een lening van 75 miljoen dollar goed te keuren, voorna melijk voor kredieten aan kleine bedrijven in Nicaragua, heeft kwaad bloed gezet bij zowel de sandinisten als de bevolking. Een campagne tegen het „Ameri kaanse imperialisme" draait op volle toeren. Zo werd een groepje Europeanen dat 's avonds op een plein in de hoofdstad Managua een biertje zat te drinken, na een half uur door een groep Nicara- guanen op een spreekkoor ont haald: „Yanquis, weg uit Nicara gua". Aan extreem-linkse kant vallen ook klappen. Terwijl de sandinisten alle mogelijke moeite doen chris tenen te betrekken bij de opbouw van hun land, werden eind maart vijftig leden van de behoudende communistische partij plus een aantal maoisten en trotzkisten opgepakt. Voor die tijd was de spreekbuis van uiterst links, El Pueblo/definitief gesloten. Vol gens de junta krijgen de commu nisten geen zetels in de staats raad, die vanaf 4 mei van start gaat en voornamelijk door sandi nistische volksorganisaties zal worden beheerst. Uiterst links, dat nauwelijks echte aanhang heeft onder arbeiders en boeren, wordt er door de sandi nisten van beschuldigd de arbei ders tot wilde stakingen aan te zetten en overdreven loonsver hogingen te eisen. De wederop bouw van het land is gebaat bij matiging van de looneisen, groei van de produktie en rust op het arbeidsfront, aldus zowel de jun ta als de sandinistische lei ders. Op politieke acties van links reage ren de sandinisten met admini- stratief-disciplinaire maatrege len. Ze vergeten de arbeiders duidelijk te maken dat 75 procent van de produktie nog steeds in handen van de oude eigenaars is. Wie komt dan uiteindelijk de groei van de produktie ten goede, vragen linkse groepen. Ook ver tellen de sandinistische leiders er niet bij dat ondernemers en fa brieksdirecteuren matiging van looneisen en discipline van de vakbonden bedongen hebben als voorwaarde om deel te nemen aan het proces van wederopbouw van de zwaar aangetaste indus trie. De junta redeneert dat onredelijke loonsverhogingen een proces van inflatie veroorzaken. Die geste gen kosten voor levensonder houd en de afname van hun koopkracht baart de arbeiders en boeren echter meer zorgen dan de argumenten van de sandinis ten, die er op wijzen dat door be tere faciliteiten op het gebied van onderwijs, gezondheidszorg en woningbouw het bestaan van de werkende klasse er op vooruit gegaan is. De bevolking klaagt over de toege nomen bureaucratie in rege ringskantoren, ziekenhuizen en sociale instellingen. De macht administreert, maar deelt niet met de bevolking. Aan de andere kant hebben de sandinisten in korte tijd de massa's op volks wijkniveau, in de fabrieken, scholen en kantoren goed weten te organiseren, zodat de Comités voor de Verdediging van de Re volutie (CDR) naast het euvel van bureaucratische uitwassen, de armen ook kunnnen verdedigen tegen prijsopdrijving, hamsteren of het gebrek aan sommige le vensmiddelen en medicamen ten. Binnen het Sandinistisch Bevrij dingsfront is een proces van klas senstrijd aan de gang, dat on danks alle fraaie woorden over de noodzaak van eenheid binnen de gelederen, tegenover het Ameri kaans imperialisme en de provo caties van extreem links, nauwe lijks verborgen blijft. Een teken daarvan waren de reacties van sandinistische kant op een uitla ting van Alfonso Robelo, onder nemer en lid van de junta, die op een partijbijeenkomst van de Democratische Beweging van Nicaragua (MDN) voor een so cialisme in vrijheid pleitte. Sommige aanwezigen verbrand den de zwart-rode vlag van de sandinisten, terwijl Robelo de godsdienstvriiheid bezwoer en de sandinisten kritiseerde van wege hun pogingen tot manipu latie en indoctrinatie van de be volking. Een sandinistische commandant maakte Robelo daarop uit voor „miljonair, slecht vaderlander en een Judas". Daniel Ortega, het invloedrijkste lid van de junta, wees er op dat ieder lid van de junta recht heeft zijn mening te- uiten, maar er wel voor moet zor gen dat zijn uitlatingen niet mis bruikt kunnen worden door de vijanden van Nicaragua in bin nen- en buitenland, om de revolu tie in een kwaad daglicht te stel len. Onder een andere noemer gaan de vroegere twisten tussen de „ter- ceristas", de proletarische lijn, en de aanhangers van een voortge zette volksoorlog rustig verder. Oud-strijders die in de bergen te gen Somoza hebben gevochten, laten tegenover vrienden soms hun teleurstelling blijken. Som migen hebben kritiek op de huns inziens overdreven militaire dis cipline in het sandinistische le ger. Anderen vinden dat de san dinisten (FSLN) veel te ver met de bourgeoisie in zee gaan en ca pituleren voor bepaalde eisen uit bankkringen. Verder is er twijfel of het revolutio naire proces op korte termijn doorslaggevende verbeteringen zal kunnen brengen in de mate riële situatie van boeren en ar beiders. De beste kaders van de sandinisten schijnen dienst ge nomen te hebben in het leger. Misschien met het doel om een gepolitiseerd leger als machtsfac tor te vormen, dat de balans van de tot nu toe ongewisse strijd voor een socialistische samenle ving definitief ten gunste van ar beiders en boeren doet door slaan? Het zoet houden van de bourgeoisie blijft een heet hangijzer binnen de sandinistische gelederen. Een vertegenwoordigster van de bourgeoisie: „Laten we toch op houden met vroegere begrippen als bourgeoisie en bezittende klasse. In het nieuwe Nicaragua bestaan die niet meer..." Reactie van een ondernemer toen het mi nisterie van volksgezondheid hem vroeg drinkwater voor zijn arbeiders te verzorgen: „Als ze het 40 jaar zonder drinkwater ge red hebben, waarom hebben ze het dan nu nodig?" Een hotelem ployé: „We zijn allemaal zonen ■n*c van Sandinoen peetkinderen van Somoza..." Arbeiders- en boerenorganisatics brengen begrip op voor het standpunt van de sandinisten dat een eenheidsvakbond van boe ren en arbeiders nodig is om te voorkomen dat de bourgeoisie de verschillende sectoren van de ar beidersklasse tegen elkaar uit speelt. Aan de andere kant wor den daarmee vakbonden met een lange, strijdbare traditie (ook on der Somoza) in het sandinistisch gareel gebracht. Dit kan een ge vaar inhouden voor de onafhan kelijke opstelling van arbeiders en boeren tegenover junta en sandinisten, zeggen vakbonds kringen in Managua. De inmiddels een maand lopende alfabctisatiecampagne (ongeveer 200.000 jongens en meisjes zijn bezig 800.000 Nicaraguancn uit de wereld van onwetendheid te verlossen) zal vermoedelijk een grote bijdrage leveren aan het bewustwordingsproces onder de massa. De anticommunistisch geïndoctrineerde bevolking, die samen met de sandinisten dicta tor Somoza verdreven heeft, be schikt over het algemeen over te weinig politiek inzicht om de zig- zagkoers van het Sandinistisch Bevrijdingsfront te kunnen vol gen. De alfabetisatiecampagne zal mee kunnen helpen om hen de ogen te openen voor het twij felachtig bondgenootschap tus sen een op een kapitalistische maatschappijvorm georiënteer de bourgeoisie en een tegen So moza en tevens anti-kapitalis tisch ingesteld Sandinistisch Be vrijdingsfront. 3innen de gegeven internationale machtsverhoudingen vragen buitenlandse waai nemerS zich al of de sandinistische revolutie in de toekomst uit zal kunnen stij gen boven een aan Cuba verwant model, waarbij partij en regering de dienst uitmaken. De economi sche kwetsbaarheid van dit klei ne land, het gebrek aan techni sche en politieke leiders om de revolutie in goede banen te leiden en de bureaucratisering van rege- rings- en staatsapparaten, plus het „sanitaire cordon" dat de Amerikanen om Nicaragua (en nu ook El Salvador) hebben ge legd, vormen enkele van de ob stakels waarmee de revolutie in Sandino's vaderland te kampen heelt. Als we in het verleden bij machte waren om Somoza en zijn clan te verdrijven, waarom zouden we dan nu niet in staat zijn oor spronkelijke, echte en vinding rijke oplossingen te vinden voor de huidige problemen?", zegt een guerrillastrijdster - inmiddels achtereen regeringsbureau geze ten - optimistisch. KOOS KOSTER ADVERTENTIE festiviteiten-agenda Elke maandagen dinsdag-avond: BOWLING AFTER DINNER l' Want Treslong traktee Elke donderdag-avond: MUZIEK A LA CARTE Elke vrijdag-avond ROYAL-BUFFET FEEST-DANSANT sn hele avond (van 19.30 23.30 uur) genieten en dansen in de rt Combo of het t FAMILIE PARTY-AVOND Een speciaal voor deze avond mengesteld KEUZE MENU voor n prettige prijs. Ook nu: gelegen (id tot het maken van een dansie anal 13.00 uur! BEZOEK OOK ONZE GEZELLIGE BOWLING Nu van maandag t/m vrgdag tussen lOOOrn 1 7 00 uur f 10.- PER BAAN voor 6 personen Telefoon 02520 - 16214 HILLEGOM Telefoon 02520 -15347 V

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 17